İhbar süreleri kaç haftadır?

İhbar süreleri ne kadardır?

İhbar tazminatının ne olduğunu ve nasıl hesaplandığını şu yazımızda açıklamıştık. Burada kısaca tekrar etmek gerekirse ihbar tazminatı; belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçisini çıkarmadan belirli bir süre önce ona haber vermesi gereken işverenin, bu bildirimi yapmadan işçisini çıkarması halinde ona ödemesi gereken tutardır.

İhbar süresi ya da öneli nedir?

İhbar süresi; işçinin işyerindeki kıdemine göre belirlenen ve belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçiyi işten çıkarmak isteyen işverenin işçiye önceden bildirim yapmasını gerektiren süredir. İhbar öneli olarak da adlandırılan bu süre işçinin işyerindeki hizmet süresine göre belirlenmektedir.

Hangi hallerde ihbar süresi verilir?

İşveren işçisini her çıkarmak istediğinde bu süreleri ona vermek zorunda değildir. İhbar öneli ancak işçinin İş Kanununun 17 nci maddesine göre işten çıkarılmak istenmesi halinde gündeme gelir.

Hangi hallerde ihbar öneli olmaz?

İşçi, İş Kanununun 25 inci maddesindeki haklı nedenlerle işten çıkarılıyorsa ya da kendisi 24 üncü maddedeki haklı nedenlerle işten ayrılıyorsa veya istifa ediyorsa ihbar önellerinden faydalanamaz.

Ayrıca belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçiler için de ihbar öneli hakkı yoktur.

SONUÇ

İşçiler için ihbar süreleri kısaca şu şekildedir. Bu süreler hiçbir şekilde azaltılmaz ama taraflar anlaşırsa artırılabilir. Ayrıca işveren bu süreleri beklemeden işçisini çıkarmak isterse, bu sürelere ait ücreti peşin ödeyerek işçisini çıkarabilir.

 • İşçinin kıdemi 6 aydan az ise 2 haftadır.
 • İşçinin o işyerindeki kıdemi 6 ay ila 1,5 yıl arasındaysa 4 haftadır.
 • İşçinin o işyerindeki kıdemi 1,5 yıldan 3 yıla kadar sürmüşse 6 haftadır.
 • İşçinin o işyerindeki kıdemi 3 yıldan çoksa 8 haftadır.

İhbar tazminatı alıp alamayacağınız konusunda şu ihbar tazminatı şemasından faydalanabilirsiniz.

Ayrıca ihbar tazminatı hesaplama aracımızı kullanarak, ihbar sürenizi net olarak öğrenebilirsiniz. Hesaplamak için tıklayınız.

Not: Bir yorum üzerine yazdığım cevabı burada da paylaşmak istiyorum. Böylece tam olarak yukarıdaki süreler kadar çalışmış olanlar da ihbar sürelerini hesaplayabilecektir.

“Tam 6 ay çalışan işçi için 4 hafta
Tam 1,5 yıl çalışan işçi için 6 hafta
Tam 3 yıl çalışan için 6 hafta
3 yıldan çok çalışan için 8 hafta”

19 Yorum

 1. Mustafa Bey bn is yerinde 1,5 yıldır çalışıyorum evlilik nedeni ile ayrılacağımi bildirdim 15 gun daha çalışmam söylendi rapor alsam olur mu ve yıllık izinle beraber ne kadar tazminat alabilirim net maaş 1600 tesekkur ederim

  1. Kıdem tazminatınızı sitemizdeki hesaplama aracını kullanarak hesaplayabilirsiniz. Evlilik nedeniyle ayrılan içinin, ihbar süresini beklemesi gerekmez, derhal işten ayrılabilirsiniz.

 2. Merhaba 6 sene calistigim işten cikarttilar ama 1 ay iş arama hakki verdiler üstünden4 yil geçti kıdem tazminatı alabilirmiyim.

  1. Kıdem tazminatı için zaman aşımı 10 yıldır. Dolayısıyla halen dava açma hakkınız bulunmaktadır.

 3. Mustafa bey ben özel güvenlik şirketin de iki yıldır çalışıyorum.
  İşten ayrılmak istiyorum sizce 15 gün ihbar süresi yeterlimidir.
  14.04.2017 tarihinden 30.04.2017 tarihinden itibaren işten ayrılırsam
  maaşımla ile ilgili sıkıntı yaşarmıyım şirket tarafından.
  Şirket her ayın onun da maaşları yatırıyor.

  1. Hüseyin bey, ihbar süresi sizin kıdeminize göre belirlenir. Dolayısıyla yazı içeriğinde, kaç gün beklemeniz gerektiğine dair bilgiyi bulabilirsiniz.

 4. Merhabalar,

  İhbar süresiyle ilgili tarih aralığını anladım ancak. Mesala;
  Tam 6 ay çalışırsa kaç hafta? Tam 1,5 yıl çalışırsa ve tam 3 yıl kaç hafta?
  teşekkür ederim.

  1. Mehmet bey güzel bir soru sormuşsunuz. Hemen açıklayayım:
   Tam 6 ay çalışan işçi için 4 hafta
   Tam 1,5 yıl çalışan işçi için 6 hafta
   Tam 3 yıl çalışan için 6 hafta
   3 yıldan çok çalışan için 8 hafta

 5. merhaba mustafa bey ben şirketle sözleşmemifes ettim ve ihbar süresindeyim dört haftalık bu dört haftadn yıllık iznimi ve günlük iki satlik iş arama saatlerimi kullanmayıp toplu düşebilirmiyim. şimdiden teşekkürler

  1. İhbar sürelerinden bahsediyorsanız, hafta sonlarını da kapsar. Zaten süreler, “hafta” olarak belirlenmiştir. Örneğin 2 haftalık süre, hafta sonu dahil 14 günlük bir zaman dilimini ifade eder.

 6. Mustafa Bey merhaba ben özel bir şirkette çalışıyorum evlilik nedeniyle işten ayrılmak istiyorum. Her sene başında yeni belirsiz süreli sözleşmeler imzalıyoruz. 11/2016 tarihinde evlendim fakat iş yerine bildiremedim. Yaptığımız yeni sözleşmelerde de medeni hal değişikliği 15 gün içinde bildirilmelidir diye bir madde var. bildiremediğim için kıdem tazminatı almama engel olur mu bu madde. Bir de işten ayrılırken onceden işten ayrılacagımı bildirme zorunluluğu varmı . İhbar tazminatı açmaya hakkı var mı şirketin. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Önceden bildirmeniz gerekmese de, bildirirseniz başınız ağrımaz. Medeni halinizi bildirmiş olsanız da olmasanız da, evlilik nedeniyle kıdem tazminatınız ödenmelidir.

 7. ben iş yerinde 8 yıldır calısıyorum ve burda son 2 yıldır maaslar cok gec verılıyor ve mesaı saatlerı dısında calısıyorum bu sırkette ama mesaı paralarım verılmıyo 2000 tl maas alıyorum ama ssk 1300 lıradan yatırılıyo ve bende ilk önce ihbar cekmek istiyorum ve işçi mahkemesine vermek istıyorum sızce bunları yaparsam ıyı olur mu

  1. Eğer işten ayrılacaksanız, dediğiniz gibi mutlaka önce ihtarname çekin ve alacaklarınızı talep edin. Ardından ödeme yapılmazsa dava yoluna gitmeniz yararınıza olacaktır.

 8. aşçı olarak calıstıgım işyerinden kızımın kayınvalidesi 15 temmuzda kalp krizi geçirdi 16 temmuzda sabah kahvaltısını verdikten sonra saat iki de işveren sorumlusunun telefonuma gönderdiği mesaj ile iki gün ölüm izinine gittim 19 temmuzde işyerine gelirken yine işveren sorumlusunun telefonuma gönderdiği artık gelmenize gerek yok mesajı ile iş aktimi feshettiler bölge calısma lehime karar verdi aama maaşımı asgari ücretten gösterildiği için gerçek maasım 4.ooo tl yi nasıl ispat edebilirim elimde herhangi bir belge yok 4000 tl olduğuna dair teşekkür ederim

  1. Bu durumda mahkeme bilirkişi görevlendirmektedir. Sizin emsaliniz bir işçinin ücreti araştırılır, varsa meslek odasına sorulur. Tanık dinlenir. Buna göre bir karara varılacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir