İhbar süresi içinde rapor alınır mı?

İhbar süresi içinde alınan rapor

İhbar süresi, bildirimli fesih söz konusu olduğunda gündeme gelir. İşçi ya da işveren, işçinin kıdemine göre belirlenen bir süre kadar önceden karşı tarafa bildirimde bulunur ve iş sözleşmesini feshedeceğini beyan eder. İhbar sürelerine uyulmaması, ihbar tazminatını gündeme getirir. Peki ama, işçi ihbar süresini kullanırken sağlık raporu alırsa ne olur? İhbar süresi aynı mı kalır yoksa rapor süresi kadar uzar mı?

İhbar süreleri

İhbar süresi, işçinin kıdemine göre belirlenmektedir. Buna göre; 6 aya kadar kıdemi olan işçi için ihbar süresi 2 hafta, 6 ay ila 1,5 yıl arasında kıdemi olan işçi için 4 hafta, 1,5 ila 3 yıl arasında kıdemi olan işçi için 6 hafta ve 3 yıldan çok kıdemi olan işçi için 8 haftadır. İhbar süreleri hakkında detaylı bilgi almak için, şu yazımıza göz atabilirsiniz: İhbar süreleri kaç haftadır?

İşçinin sağlık raporu alması

İşçinin hastalanması, gebelik nedeniyle kanuni haklarını kullanması ya da iş kazası veya meslek hastalığı geçirmesi muhtemeldir. Hiçbir işveren, işçinin geçerli bir sağlık kuruluşundan aldığı raporu geçersiz kabul edemez. Ama aynı şekilde işçinin de, sağlık raporu alma hakkını suistimal etmemesi gerekir. Anlaşmazlık halinde ne yapılması gerektiğini daha önce yazmıştık. Özel hastaneden alınan raporu işveren kabul etmek zorunda mıdır?

İhbar süresi ne zaman başlar?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

İşçinin ihbar süresinde rapor almasıyla ilgili mevzuat hükümleri

İş mevzuatı uygulaması ne yazık ki her zaman açık olmayabilir. Öyle ki; bu mevzuatın uygulaması esasen Yargıtay kararları ile ilerlemektedir. İş mevzuatına göz attığımızda, bu konuda her hangi bir düzenlemeye rastlayamıyoruz. O halde nasıl bir sonuca varabiliriz?

Rapor kullanılması ihbar süresini uzatır

rapor süresi ihbar süresinden sayılır mı

Bu, benim kişisel kanaatimdir. Çünkü ihbar süresi, sınırları kanunla belirlenmiş bir süredir ve işçinin ya da işverenin mağdur olmaması için getirilmiş bir düzenlemedir. Öyle ki; örneğin işten ayrılmak isteyen ve 5 yıllık kıdemi bulunan bir işçi, bu bildirimi işverene en az 8 hafta öncesinden yapmalıdır.

Böylece işveren, işçisinin yerine yeni bir işçi bakabilir ya da işlerini, işçisi henüz ayrılmadan düzene sokabilir. Tersine, işveren tarafından işten çıkarılan bir işçi de böylece işsiz kalmadan önce yeni iş arayabilir.

Böyle olunca; işten ayrılacağını beyan eden ve ihbar süresi kadar çalışma zorunda olan bir işçinin, istirahat raporu alması ve bu nedenle işe gitmemesi, ihbar süresinin varlığını kendiliğinden anlamsız kılacaktır.

“İşçinin hastalanma hakkı yok mu?” dediğinizi duyar gibiyim. Bu, elbette yaşanabilecek bir durumdur. Ancak kanaatimce, bu durumda işçinin ihbar süresi, aldığı rapor gün sayısı kadar uzamalıdır ki; ihbar süresine ilişkin düzenlemenin bir anlamı kalsın.

SONUÇ

İster işçi tarafından ve isterse de işveren tarafından bildirimli fesih yapılacak olsun; ihbar süresini kullanmakta olan bir işçinin istirahat raporu alması durumunda, ihbar süresi rapor gün sayısı kadar artacaktır. Aksinin kabulü, hayatın olağan akışına aykırı olacak ve kanun koyucu tarafından getirilen ihbar öneli uygulamasını işlevsiz hale getirecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

17 Yorum

 1. Ben 1998 yilinda sigorta girisim bulunmaktadadir toplam 3780 gunum bulunuyor sirketim beni cikarmak icin bana performans dusuklugu icin umza attirdi ne yapmaliyim

  1. Taner bey, işten çıkacaksanız, derhal SGK’dan 15 yıl ve 3600 gün yazısı alın ve ihtarname ile işverene gönderin.

 2. Isım fatma 6 senedir çalıştığım şirkette bölüm değişikliği yapmamı istiyorlar ben istemiyorum 2014 de hastalandım 2018 e kadar aynı bölümde çalışırken ısrarla dr araya koyup baskıyla bölüm değiştirmemi istiyorlar ne yapa bilirim

  1. Fatma hanım, bu konuda yorum yapmam zor. İş sözleşmenizde, böyle bir değişikliğe peşinen onay vermişseniz, geçmeniz gerekebilir.

 3. Ben 2015 9 şubatta iş başı yaptığım şiketimde işten çıkarılacağım için bana 2018 mayıs ayı içinde şirketim 56 gün ihbar süresi verdi ve ben 2 gün sonra iş yerinde iş kazası geçirdim parmagımda kırıktan dolayı 30 gün rapor verildi raporum bittiğinde ihbar süresi uzatılacakmı yoksa 12 temmuzda bana çıkış verilecekmi

 4. 9 aydır özel bir şirkette çalışıyorum. Çalışma süresi çok fazla ( 14-15 saatin altına düşmüyor) ve yaşantıma yansımaktadır. İşten ayrılmak istiyorum. Almış olduğum ücret ile mesailerim birbirini karşılamıyor. İhbar tazminatı bile alamıyorum nasıl bir yol izlemeliyim …

  1. Erdem bey, bu durumda haklı fesih bildirimi hazırlayıp mümkünse noter kanalıyla işverene gönderin. ihbar tazminatı zaten alamazsınız. Kıdeminiz 1 yılın altında olduğu için kıdem tazminatı da alamazsınız. En azından böylece, ihbar tazminatı ödemekten kurtulabilirsiniz.

 5. Merhaba 2 ay önce başladığım işimden ayrılmak istiyorum yeni bir işe baslamak için fakat ihbar süresine uymazsam maaşım ve prim hak edisimden kesinti yapabilirler mi ?

 6. Ben 28/06/2018 de işe başladım.01/09/2018 de istifa ettim. Fakat istifa dilekçeme 31/08/2018 yazdırdılar. Bugün yani 01/09/2018 de rapor alırsam paramı verirler mi ? Bu arada normalde bunu yapmam ama beni istifaya zorladılar hakkımı aradığım için lütfen yardımcı olun…

 7. Merhaba 3 senedirbir şirkette çalışiyorum kendi isteğim ile istifami yazdım şuanda bedelli askerlik için sülüs aldım ihbar sürem bitmeden askere gitmem gerekiyor kıdem tazminatı alma hakkım olabilir mi

  1. Ahmet bey madem bedelli askerlik için işten ayrıldınız, neden istifa etmek yerine bu gerekçeyle fesih yapmadınız?

   1. Çalıştığım işyeri sözleşmede bulunan maddeyi kullanarak şubemi değiştirdi o şubede çalışmak istemedigim için istifa ettim istifamdan önce bedelli askerlik kriterleri belli değildi. Son 2 bedelli de zorunlu eğitim olmadığından birazda ona güvenmiştim ama şuanda 21 günlük eğitim şartı bulunuyor kıdem tazminatı alma şansım bulunmuyor mu

 8. Merhaba ihbar suresi kullanıyorum 7 hafta dır 10 günlük bi rapor aldım ihbar suresi içinde bu süre kesin olarak kalan süreyi uzatır mi işyerinin insiyatifinde midir

  1. Merhaba. İşveren isterse ve sizin de yazılı onayınız olursa elbette uzatmayabilir, ancak bunun dışında otomatik olarak uzatacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.