İhbar süresi ne zaman başlar?

İhbar süresi ne zaman başlar?

İşten ayrılan ya da çıkarılan bir işçi, belirli durumlarda ihbar süresine uymakla mükelleftir. İşçinin kıdemine göre belirlenen ihbar süresi 2 hafta ile 8 hafta arasında değişmektedir. Peki ihbar süresi ne zaman başlar?

İhbar süreleri

İhbar sürelerinin kaç hafta olduğunu daha önce yazmıştık. Kısaca tekrarlamak gerekirse ihbar süreleri şu şekildedir:

 • İşyerindeki kıdemi 6 aydan az olan işçi için 2 hafta
 • 6 ay (dahil) ila 1,5 yıl arasında kıdemi olan işçi için 4 hafta
 • 1,5 yıl (dahil) ile 3 yıl (dahil) arasında kıdemi olan işçi için 6 hafta
 • 3 yıldan çok kıdemi olan işçi için 8 hafta

İhbar süreleri ne zaman gündeme gelir?

İşten her ayrılma durumunda ihbar süresi gündeme gelmez. Örneğin işçinin İş Kanununun 24üncü maddesine göre haklı fesih yapması durumunda ya da işverenin 25inci madde kapsamında haklı feshinde ihbar süresi olmaz ve fesih derhal sonuç doğurur.

İhbar süresi içinde rapor alınır mı?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Ancak işçi istifa edecekse ya da işveren haklı bir nedeni olmaksızın işçiyi çıkaracaksa, işte bu noktada ihbar süreleri gündeme gelmektedir. Bunun bir diğer adı da bildirimli fesihtir.

İhbar süresi hangi gün başlar?

ihbar ne zaman başlar

Bunun cevabını ikiye ayırarak vermekte yarar var. İşçi istifa ediyorsa yani işten kendisi ayrılıyorsa, işverene yazılı bir bildirimde bulunması gerekir. İşte bu bildirimde belirtilen tarihten itibaren ihbar süresi başlar. Tarih belirtilmemişse, istifa dilekçesinin verildiği günden bir gün sonrası ilk olmak üzere 2, 4, 6 ya da 8 hafta sayılmalıdır.

İşveren tarafından işçi çıkarılıyorsa, aynı şekilde fesih bildiriminde belirtilen bir gün varsa o gün, yoksa bir gün sonra ihbar süresi başlamaktadır.

Her iki taraf için de geçerli olmak üzere; istifa dilekçesinde ya da fesih bildiriminde, istifa ya da fesih iradesinin ne zaman gerçekleşeceği ayrıca belirtilebilir. Örneğin işçi, hafta içi işveren verdiği istifa dilekçesinde, önündeki hafta başı pazartesi gününden geçerli olmak üzere mesela 8 haftalık ihbar süresinin bitimi ardından işten ayrılacağını özellikle beyan etme hakkına sahiptir.

SONUÇ

İşçi ya da işveren istifa dilekçesinde ya da fesih bildiriminde özel bir tarih belirtmemişse, bu dilekçenin karşı tarafa tebliğini takip eden ilk gün ihbar süreleri başlayacaktır.

Örneğin 05/04/2018 tarihinde işverene istifa mektubu veren bir işçi için ihbar süresi, 06/04/2018 tarihi itibariyle başlayacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

8 Yorum

 1. Merhabalar bir kaç sorum var
  işe giriş tarihim : 01.02.2012 çıkış : 30.09.2018 olucak.
  işten çıkarılma sebebimiz durumun kötüye gitmesi , çıkarılan kişi 3 kişi..
  Bize bu çıkarma bilgisini işveren 19.08.2018 tarihinde bildirdi.
  Dün müşavir arayarak, ihbar bilgisi aldigimiza dair evrak göndereceğim onu karşılıklı okuyup imzalayin dedi..
  1. Sorum su : İşveren bize 15 gun ihbar süresi dedi.. Ama bizim 56 gün.. Bize söylenen tarihte 19. 08. 2018 o ihbar kağıdında söylenen tarihi ve 56 günü görmediğimiz takdirde imzalamama hakkımız varmı? Sanki ihbar ödemesi yapmayacak.
  2. Sorum: Patronun bize ihbar tarihi 19. 08 çıkış tarihimiz 30. 09 olacak yani bize sadece 11 günlük ihbar yapmış oluyor.. Geri kalan 45 günümü ödeyecek yoksa 56 günümü yada ihbarla ilgili hiç ödeme yapmayacak mı ?
  3. Sorum : İhbar bildiri kağıdın altına el yazimizla bize bu tarih itibariyle bildirim yapıldı.. Kidem+ihbar+kalan yıllık izin surelerim ve diğer saklı haklarim ödenmek kaydıyla imzaliyorum diye not dussek olurmu?
  Soru 4 : Biz inşaat firmasiyiz.. Ihbar bildirimi yaptığı gün tazminatlarinizi suan odeyemem satış olursa yada uzun vadeli çek ile demişti.. Bu hakların ödeme süresi var midir?
  Şimdiden tsk ederim

  1. Merhaba.
   1- Elbette ki, size ne zaman söylenmişse o tarihi görmeniz gerekir. Diğer türlü imzalamamak hakkınızdır.
   2- Eğer ihbar süresi eksik kullandırılırsa, eksik olan gün değil TAMAMI ihbar tazminatı olarak ödenmelidir: iscidunyasi.com/ihbar-suresi-eksik-kullandirilirsa-ne-olur
   3- Evet, gayet mantıklı bir hareket olacaktır.
   4- Derhal ödenmesi gerekir. Ama şu yazımız size fikir verebilir: iscidunyasi.com/kidem-tazminati-cek-ve-senetle-odenebilir-mi

 2. Merhabalar,
  Tebliğ tarihi : 18.09.18 olan İhbar ve fesih bildirimi evrağını dün imzaladık.
  Fakat kafamı karıştıran sorular var..
  Bu tarih itibariyle hiç iş arama izni kullanmadık..
  Normalde 6 iş günü çalışıyoruz. Cumartesi 2 ye kadar..
  Şimdi bu süreç tebliğ tarihinden bir gün sonra başlıyor ise, geriye dönük 19.09 – 04.10 tarihleri arası toplam 16 gün var.
  16 gün x 2 saat 32 saat alacağım var..
  32 saat / 8 saat günlük çalışma = 4 gün alacak oluyor..
  Peki hafta tatili olan pazar günleri bu 4 günden düşülücekmi ?
  Yani 19.09 – 04.10 tarihleri arası 2 pazar tatili geçirdik..
  Toplam alacağım 4 gün – 2 hafta tatili pazar = kalan 2 gün alacak mı oluyor ?
  Bu konu kafamı karıştırdı yardımcı olabilirmisiniz ?

 3. merhaba 02.08.2010 ise giris cikis bilgisi verilen tarih 08.10.2018 oluyor ama resmi evrakla bildirim yapilmadi 8 yillik calisanim sgkmiz asgariden gosteriliyor diger kismi elden aliyoruz asgari ustunden sadece kidem tazminati teklif ediliyor ve odemesi taksitli olacagi bilgisi verildi ihbar suresininde bir ay 08.11.2018 olacagi soylendi su kosullarda yasal haklarim nelerdir kabul gormedigi surece nelere ne sekilde basvuru yapabilirim

 4. İstifamda ihbar sürecinde çalışacağım için 19.10.2018 çıkışımı alacağım gün olarak gözüküyor peki ben o ayın 19unda çalışmak zorunda mıyım? Yoksa o gün evraklarımı alıp gitmem mi gerekiyor ?

  1. Gülşen hanım, ihbar süreniz kaç gün ise o kadar çalışmanız gerekir. Örneğin ihbar süreniz 28 gün ise ve bu sürenin sonu 19/10/2018 tarihine rastlarsa, o günü de çalışmanız gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.