İhbar süresi ne zaman başlar?

İhbar süresi ne zaman başlar?

İşten ayrılan ya da çıkarılan bir işçi, belirli durumlarda ihbar süresine uymakla mükelleftir. İşçinin kıdemine göre belirlenen ihbar süresi 2 hafta ile 8 hafta arasında değişmektedir. Peki ihbar süresi ne zaman başlar?

İhbar süreleri

İhbar sürelerinin kaç hafta olduğunu daha önce yazmıştık. Kısaca tekrarlamak gerekirse ihbar süreleri şu şekildedir:

  • İşyerindeki kıdemi 6 aydan az olan işçi için 2 hafta
  • 6 ay (dahil) ila 1,5 yıl arasında kıdemi olan işçi için 4 hafta
  • 1,5 yıl (dahil) ile 3 yıl (dahil) arasında kıdemi olan işçi için 6 hafta
  • 3 yıldan çok kıdemi olan işçi için 8 hafta

İhbar süreleri ne zaman gündeme gelir?

İşten her ayrılma durumunda ihbar süresi gündeme gelmez. Örneğin işçinin İş Kanununun 24üncü maddesine göre haklı fesih yapması durumunda ya da işverenin 25inci madde kapsamında haklı feshinde ihbar süresi olmaz ve fesih derhal sonuç doğurur.

İhbar süresi içinde rapor alınır mı?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Ancak işçi istifa edecekse ya da işveren haklı bir nedeni olmaksızın işçiyi çıkaracaksa, işte bu noktada ihbar süreleri gündeme gelmektedir. Bunun bir diğer adı da bildirimli fesihtir.

İhbar süresi hangi gün başlar?

ihbar ne zaman başlar

Bunun cevabını ikiye ayırarak vermekte yarar var. İşçi istifa ediyorsa yani işten kendisi ayrılıyorsa, işverene yazılı bir bildirimde bulunması gerekir. İşte bu bildirimde belirtilen tarihten itibaren ihbar süresi başlar. Tarih belirtilmemişse, istifa dilekçesinin verildiği günden bir gün sonrası ilk olmak üzere 2, 4, 6 ya da 8 hafta sayılmalıdır.

İşveren tarafından işçi çıkarılıyorsa, aynı şekilde fesih bildiriminde belirtilen bir gün varsa o gün, yoksa bir gün sonra ihbar süresi başlamaktadır.

Her iki taraf için de geçerli olmak üzere; istifa dilekçesinde ya da fesih bildiriminde, istifa ya da fesih iradesinin ne zaman gerçekleşeceği ayrıca belirtilebilir. Örneğin işçi, hafta içi işveren verdiği istifa dilekçesinde, önündeki hafta başı pazartesi gününden geçerli olmak üzere mesela 8 haftalık ihbar süresinin bitimi ardından işten ayrılacağını özellikle beyan etme hakkına sahiptir.

SONUÇ

İşçi ya da işveren istifa dilekçesinde ya da fesih bildiriminde özel bir tarih belirtmemişse, bu dilekçenin karşı tarafa tebliğini takip eden ilk gün ihbar süreleri başlayacaktır.

Örneğin 05/04/2018 tarihinde işverene istifa mektubu veren bir işçi için ihbar süresi, 06/04/2018 tarihi itibariyle başlayacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.