İhbar süresinde işçinin hakları neler?

İhbar süresinde işçi hakları

İhbar süresi iki şekilde gündeme gelebilir. İlkinde işveren işçisini çıkaracaktır ve işçiye ihbar süresi kullandırır ve ikincisinde işçi işten ayrılacaktır, ihbar süresi kadar çalışır. Hangi durum söz konusu olursa olsun, hem işçinin hem de işverenin uyması gereken kurallar ve sahip oldukları haklar vardır. Peki ihbar süresince işçinin hakları nelerdir?

İhbar süreleri

İhbar öneli, işçinin kıdemine göre belirlenmektedir. Buna göre ihbar süreleri;

 • Kıdemi 6 aya kadar olan işçi için 2 hafta
 • 6 aydan 1,5 yıla kadar olan işçi için 4 hafta
 • 1,5 yıldan 3 yıla kadar kıdemi olan içi için 6 hafta
 • 3 yıldan fazla kıdemi olan işçi için 8 hafta

Gördüğünüz üzere, işçinin çalışması 1 gün dahi olsa, o işçi için de ihbar süreleri gündeme gelecektir. Ama burada bir ayrıntıyı yazmadan geçmek istemiyorum. İş sözleşmesinde deneme süresi varsa, farklı bir durum ortaya çıkar. Bu deneme süresinde, taraflardan hangisi iş sözleşmesini feshederse etsin, ihbar süreleri ve ihbar tazminatı gündeme gelmeyecektir. Bu, deneme süreli iş sözleşmelerine has bir durumdur.

İhbar süreleri ne zaman gündeme gelir?

Peki ama hangi durumlarda ihbar süresinden bahsetmemiz gerekir? İş Kanununa göre iki temel fesih yöntemi vardır. Birincisi haklı nedenle derhal fesih, ikincisi ise süreli fesihtir. Önce, hangi durumda ihbar süresinin söz konusu olmayacağını açıklamak isterim.

Haklı nedenle fesih, İş Kanununun 24 ve 25inci maddelerinde belirlenen bir fesih türüdür. Adından da anlaşılacağı üzere, ortada haklı bir nedeni bulunan taraf iş sözleşmesini feshedilmekte ve bu fesih DERHAL sonuç doğurmaktadır. Derhal sonuç doğurmanın anlamı ise, elbette ki ihbar sürelerinin gündeme gelmeyecek olmasıdır.

Diğer fesih şekli ise süreli fesihtir. İşverenin ya da işçinin haklı bir gerekçesi yoksa ama taraflardan her hangi birisi iş sözleşmesini feshetmek istiyorsa, bu fesih türü gündeme gelir. Örneklerle konuyu somutlaştırabiliriz.

İşçi daha iyi koşullarda bir iş bulmuş, işten sıkılmış, maaşı beğenmiyor, başka bir şehre taşınıyor ya da kendine bir iş kurmaya karar vermiş olabilir. Bunlardan hiçbiri haklı fesih gerekçesi değildir. Ya da işveren işçisinin performansını beğenmiyor, onun yerine yeni bir işçi bulmuş, ekonomik olarak sıkıntıda olabilir. Bunlar da haklı gerekçeler değildir.

İşte böyle durumlarda, iş sözleşmesini feshetmek isteyen işçi ya da işveren bunu İş Kanununun 17nci maddesine göre yapacaktır. Ancak bu maddeye göre, karşı tarafa belirli bir süre önceden bildirimde bulunulması gerekir. İşte bu bildirim süresine, ihbar süresi diyoruz.

İhbar tazminatı nedir?

işçinin ihbar süresinde hakları neler

Kısaca, ihbar tazminatından da bahsetmek isterim. Çünkü bu tazminat, ihbar süresiyle doğrudan ilişkilidir. İhbar tazminatına hak kazanabilmenin ön şartı, karşı tarafça uyulması gereken ihbar sürelerine uyulmamış olmasıdır.

Bazen taraflar, aralarındaki anlaşmazlıklardan ya da özel sebeplerden ötürü, ihbar süresini beklemek istemez. 8 haftayı bulabilen bu süre, sözleşmesini feshedecek tarafa uzun gelebilir. Bunun da çözümü vardır; işçi ya da işveren bu süreleri beklemek yerine, ücreti kadar tazminatı karşı tarafa ödeyebilir. İhbar tazminatı, ihbar sürelerine göre hesaplanacak ve örneğin 6 haftalık ihbar süresine tabi bir işçi için, 6 haftalık ücreti kadar olacaktır.

İhbar süresinde sahip olunan haklar

Bunları önce maddeler halinde yazmak istiyorum.

 • İhbar süresi eksiksiz kullandırılmalıdır.
 • İşçiye iş arama izni verilmelidir.
 • İşçinin ücret ve olması durumunda fazla mesai ücretlerini de ödenmesi gerekir.

Yargıtay’a göre ihbar süresi tam kullandırılmalıdır. Bir başka deyişle, örneğin 4 haftalık ihbar süresi olan işçiye 3 hafta ihbar süresi kullandırılıp 1 hafta çalıştırılması halinde, yüksek mahkeme bu işçi için 4 haftalık ihbar tazminatını hükmetmektedir.

Bu sürede işçinin sahip olduğu en önemli hak iş arama iznidir. İşveren tarafından işten çıkarılan bir işçinin mağdur olmaması için, çalışmaya devam edeceği süre boyunca da iş araması gerekir. Hem işyerinde çalışmaya devam ederek maaşını alacak hem de yeni iş arayabilecektir. Hatta iş arama izninin birleştirilerek toplu kullanılması da mümkündür ki böylece daha rahat iş arama imkanı bulunabilsin.

İşçiye verilmesi gereken iş arama izni ise günde en az 2 saattir. İşçiye bu izin günlük verilirse, işçi işe 2 saat geç gelebilir ya da 2 saat işten erken çıkabilir. Toplu kullandırılması durumunda, hesabın nasıl yapılması gerektiğini daha önce yazmıştım.

İhbar süresinde işçinin maaşını almaya devam edeceği açıktır. Ama diğer bazı hususlarda kafa karışıklığı olduğunu görüyorum. Fazla mesai bunların başında geliyor. İşçi ihbar süresini kullanıyor olsa da, halen işverenin işçisidir. Eğer bu işçi, haftalık 45 saatin üzerinde çalıştırılmışsa, ona fazla mesai ücretinin ödenmesi gerekir. Bu işçiye hafta tatili de kullandırılmalıdır.

SONUÇ

İhbar süresini kullanan bir işçinin en temel hakkı, iş arama iznidir. Günde en az iki saat olan bu izin; işçiye günlük de kullandırılabilir, toplu olarak da verilebilir.

İhbar süresi eksiksiz kullandırılmalı ve işçiye maaş ve fazla mesai ücreti gibi hakları ödenmeye devam edilirken, hafta tatili ve diğer sosyal hakları da kullandırılmalıdır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

321 Yorum

 1. mustafa bey merhaba sizin bu anlattıklarınızı detaylı bir şekilde okudum ve ben 3 yıl 6 gundur çalşıtıgım şirkette hiç ihtar süresi gibi bir süre görmedim. bana bununla alakalı kesinlikle bilgilendirme ve ödeme de yapmadılar bu durumda benım yapmam gereken yollar nelerdir yane bende haklı sebeplerden dolayı işten ayrıldım. bunları kanıtlayacak belge ve sahitlerim de vardır. bu durumda benım ihbar tazminatı alma imkanım varmıdır. bu konu da bana yardımcı olurmusunuz.

  iyi çalışmalar.

  1. Berkan bey, hangi nedenle olursa olsun işten kendisi ayrılan işçi ihbar tazminatı alamaz. Ama haklı bir gerekçeniz varsa, dava açarak kıdem tazminatınızı ve diğer ücret alacaklarınızı talep edebilirsiniz.

   1. Merhaba Mustafa Bey,
    İşten kendi isteğimle 15 gün önceden haber vererek ayrıldım ama iş arama süresi kullandırılmadı bana.olması gereken bu mudur yoksa hakkımı mı vermemiş oluyorlar?

    1. Ayşe hanım, kullandırılması gerekirdi. Bu durumu ispatlamanız halinde, ihbar tazminatı alabilirsiniz.

     1. Merhaba ‘ ben asgari ücrete calisiyorum ve bana b 2018 itibari ile 1600 tl ucret odemeleri gerekiyor fakat is verenim ben bu parayi odiyemem istersen isten ayrilabilirsin dedi ben bu durumda ne yapmaliyim 7 aydir calisiyorum ihpar tazminati hakkim doğuyor fakat 4 hafta calismak zirundamiyim calismasamda ihpar parami alabilirmiyim tesekkurler.

 2. Mustafa bey merhaba,

  Mevcut şirketimde 5 yıl 2 aydır çalışmaktayım. Karşılıklı anlamazlıklardan kaynaklı olarak kendi talebimle istifamı vermek istiyorum, ancak ihbar süresi boyuncu çalışmayı ve bunun karşılığında maaşımı almak ve iş arama hakkımı kullanmak istiyorum. İstifa talebinin tarafından gelmesinden dolayı şirketimin herhangi bir ihbar tazminatı ödemeden aynı gün çıkışımı yapması kanunen mümkün müdür? İhbar süresi dolmadan önce yapılacak çıkartmalar için istifa eden taraf olarak herhangi bir hakkım bulunmakta mıdır? Kanunen belirtilen 8 haftalık ihbar süresinin ilk 4 haftasının kullandırıldığı takdirde, geri kalan 4 hafta için mi, toplam 8 hafta için mi tazminat hakkım bulunmakta ya da istifa eden taraf olduğum gerekçesiyle herhangi bir hakkım bulunmamakta mıdır?

  Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Benzer bir konuyu daha önce açıklamıştık. İşten siz de ayrılsanız, ihbar süresi kullandırılmak zorundadır.

 3. Merhaba Mustafa Bey, yazınız için teşekkür ederim. Yanlış anlamış da olabilirim fakat bir cümlenizde sanırım hata olmuş onu bildirmek istedim ‘İşçiye verilmesi gereken iş arama izni ise günde en az 2 saattir. İşçiye bu izin günlük verilirse, işçi işe 2 saat geç gelebilir ya da 2 saat işten geç çıkabilir. ‘
  İyi çalışmalar dilerim.

  1. Galip bey hem dikkatiniz hem de uyarınız için teşekkür ederim. İlgili bölümü düzelttim.

 4. Merhaba, eşim işten çıkarıldı, hesaplamaya esas 182 gün üzerinden sistem 2 haftalık ihbar tazminatı alabilirsiniz diyor. Ancak işçilerin aylık sigortalılık süresinin 30 gün olarak baz alınıp sigortalarının yatırıldığını düşünürsek 182 gün 6 ayı geçen çalışmaya yani 4 haftalık ihbar tazminatına tekabül etmez mi. Teşekkürler

 5. Merhaba Mustafa Bey,

  Eşim kendi isteği ile işten ayrılmaya karar verdi. İşe giriş tarihi 24.02.2014 istifasını ise bugünden itibaren yani 20.02.2018’de vermek istiyor. İş yeri istifa tarihinin 24.02’den önce olduğundan dolayı 8 hafta ihbar süresince çalışsa bile yıllık izin hakkı olamayacağını bildirmiş. Eşimin ayrılacağı tarih 17.04.2018 oluyor ve 1 yıllık izin hakkı kazanmış olması gerekmez mi.?

  Şimdiden teşekkürler,

  1. Aydın bey, işçinin iş akdi 24/02/2018 tarihinden sonra sona ereceği için, yeni iznini de hak ettiği kabul edilmelidir.

 6. Merhabalar
  Ben 09.10.2017 tarihinde bir kurumda işe başladım ve 19.02.2018 de istifamı verdim .
  Baba 14 gün çalısma süresi çıkardı insan kaynakları 01.03.2018 kadar işe gelmem gerektiğini söyledi .
  Ben 14 günlük ihbar süresinin 4-5 gününü çalıstım ve geri kalan 9-10 günlük süreyi çalısmadım .
  Bu durumda bana çalıstığım günlerin ücretinin verilmeyeceğini ve çalısmadığım günlerin ücretinin istenileceğini söylediler böyle bir hakları var mıdır ?
  Bu durumda bir hak talep edebilirmiyim?
  Cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Mert bey bu durumda işveren size çalıştığınız günlerin ücretini ödemelidir. Ama ayrıca sizden 14 günlük ihbar süresinin tamamının ücretini isteme hakkı da olur.

 7. 2001 eylül ayında işe girdim.2005 yılında emekli oldum.Çalışmaya devam ettim.
  31.3.2018 te çıkartıcagımızı soylediler. 2017 den kalan 5 gün yıllık iznimi kulanmam
  gerektiğini.Hemen akabinde 5 günde ihbar izni verdiklerini.Bundan sonrada işe gelmemem gerektiğini sözle beyan ettiler.28/02/2017 itibariyle bilgi verildi.
  Sizce ne yapmalıyım.

 8. 04.03.2017 tarihinde iş başı yaptım (SGK girişim bu tarihte). Bu hafta istifamı vereceğim. Bir yılım dolmuş durumda. İzin hakkımı 4 haftalık ihbar süremden düşebilir miyim? Veya 4 haftalık ihbar süremi çalışarak tamamlarsam kullanamadığım izin günlerim için ücret talep edebilir miyim?

  Şimdiden teşekkürler,

 9. Merhaba ben asgari ücretle çalıştığım işyerinden anlaşmalı ayrıldım fakat hiç bir evrak imzalamadım aldığım maaş en son elime geçen 1822tl idi.
  bu iş yerine ilk olarak 01.12.2010 sigorta başlangıcım oldu.Daha sonra firma işe çıkış ve giriş göstermiş yani 31.12.2012 de çıkış 01.01.2013 de giriş şimdi ben işveren ile anlaşarak işten ayrıldım 8hafta olan günüde tazminattan kesmek şartıyla 07.02.2018 tarihiyle çıkış aldım
  tazminatımı hesapladığımda ben 8sene bir fiil çalışmışım ancak aldğım tazminat yarısı bunun için ne yapmam gerekli haberimiz olmadan bu girdi çıktı ile hak kaybımmı oldu acaba

  1. Serkan bey, size ne kadar ödendiğini ve ne kadar almanız gerektiğini bilemediğim için yorum yapmam yanlış olacaktır.

 10. merhaba
  işten çıkarılacağım tarafıma bildirildi 16,03.2018 tarihinde ve 8 hafta ihbar süresini çalışarak devam etmemi istiyor işveren buna mecburmuyum. Ayrıca şuanda ıhbar sürem devam ediyor. iş bulduğum takdirde ayrılmak istesem kalan ıhbar süresinin ücretini alabilirmiyim.

  1. İhbar süresini çalışmanız gerekir. Aksi takdirde ihbar tazminatı ödersiniz.

 11. Merhaba, ben 9 aydır çalıştığım iş yerimden evlilik hazırlıkları sebebiyle istifa ederek ayrılıyorum. Şuan ihbar çalışıyorum ve 2 saat iş arama iznimi almakta sıkıntı yaşıyorum. Bana söyledikleri sen iş aramıyorsun zaten kullanman doğru değil. Benim merak ettiğim iş aramamam bu 2 saat hakkımı kullanamıcağım anlamına mı geliyor? Yoksa bu hakkım her daim var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Burcu hanım, tamamen yanlış yorumlamışlar. Bu iki saatte ister iş ararsınız, ister evde televizyon seyredersiniz. Kullandırmıyorlarsa, işten ayrılınca dava açarak bu saatlerin ücretini zamlı olarak almayı unutmayın.

 12. Merhabalar 18.05.2017 de ise basladim ve okulum dolayisiyla 20.05.2018 de birakmak zorundayim işi bende 19.04.2018 de isverene ihtar cekmeyi düşünüyorum 20.05.2018 de isten çıkacağımı fakat ihbar süremin sonunda yıllık izin hak edişim doğuyor şimdi ben 20.05.2018 e kadar 11 ay normal 1 ay ihbar sureli olarak çalıştığımda yıllık izin hak edermiyim ve 20.05.2018de işten çıkacağım icin bu yıllık iznin bana kullandırılması yerine ücretinin ödenmesi gerekmiyor mu? Simdiden teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Evet Servet bey, ihbar süresi de işçinin kıdeminden sayılır ve ihbar süresinin sonunda bir yılınızı doldurursanız, yıllık izin ücretinizin ödenmesi gerekir.

 13. Merhaba, işten çıkartılacağı yazılı olarak tebliğ edilen işçi, ihbar süresi içindeyken iş arama izninde yeni iş bulur ise eski işyerinden ayrılabilir mi?
  8 hafta olan ihbar süresinin 5 haftasını işçi işyerinde doldurdu. 8 hafta dolunca işçi işyeri kapanacağı için işsiz kalacak.
  Yeni işyerine başlamak istese eski işveren tüm ihbar tazminatı tutarını işçiden talep edebilir mi. nasıl bir anlaşmaya gidilebilir?
  Saygılar

  1. Evet, bu durumda işveren 8 haftanın tamamını ihbar tazminatı olarak işçiden talep edebilir.

   1. O zaman iş arama izni formaliteden mi veriliyor ? İşçi iş bulsun diye verilmiyor mu ? Saygılar

 14. Öncelikle merhabalar, benim de bir sorum olacakti. Ben işe 14.9.2017 tarihinde girdim ve yakin zamanda ayrılmak istiyorum. İşe girerken is sozlesmesi de imzalamadim. Bu durumda ayrilmak istedigimde ihbar suresi 6 aydan fazla calisanlar icin 4 hafta yazmissiniz, peki ben ihbar suresi boyunca calismadan ayrilsam bu durumda ne gibi sonuclari olacaktir, sozlesme imzalamamanin bir onemi var midir. Simdiden tesekkur ederim.

  1. Merhaba. Sözleşme imzalamamanız sonucu değiştirmez. Derhal işten ayrılmak isterseniz, işveren sizden 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı talep etme hakkına sahip olur.

 15. Ben guvenlik görevlisi olarak emaar da 7 ay çalıştım ve 28 gun ihbar süresi 2 saat iş arama izin kullandırdılar ve 2 saat erken çıktım sonra maaş gunu gelince maaşım eksik çıktı çalıştıgım işyerini gittim 2 saat lik iş arama izin kullanmiş sınız dedi 2 saat parası vermiyoruz istediniz yere baş vurun dediler ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

  1. Rasim bey, arabulucuya başvurmalısınız. İş arama izninin ücreti işçiye ödenmek zorundadır.

 16. Benim yılım 10.05.2018 de doluyor bana 4 hafta ihbar süresi çekme hakları var.peki bana 1 hafta sonra gelme derseler diğer 3 hafta ne olucak acaba.Ayrıca 4 hafta ihbar çektiler ve doldurdum ama yılım dolmuş olucak yıllık iznimin parasını talep edebilcek miyim teşekkürler şimdiden

  1. Engin bey 4 haftanın sonunda yılınız dolarsa, yıllık izin ücretinizi de ödemeleri gerekir. 1 hafta sonra gelme derlerse, 4 haftalık ihbar tazminatının tamamını ödemeleri gerekir.

 17. Merhaba! İyi günler bi konuda yardım almak istedim 8.4.2018 tarihi
  İtibariyle istifa ettim günlük 2 saat iş bulma hakkımı kullandırmıyorlar 56 saat 28 gün ihbar sürem var 7 gün erken ayrılacam buna göre nisanın kaçında ayrılmam gerekiyor…

 18. Merhaba ben özel bir hastanede çalısiyorum .Bizi haftalık 56 saat çalıstiriyorlar .Bu konuda şikayetler oldu ancak her seferinde işin içinden sıyriliyorlar .Bu konuda ne yapılmalı nasil bir yol izlenmeli tesekkürler.

 19. Merhaba, benim izin ile ilgili sorum olacak. İkinci senemi doldurmadan iki hafta önceden çıkışımı versem, benim izin hakkım yanmış olurmu veya bir hesaplama yöntemi varmı

 20. Merhaba, benim yıllık izin ile sorum olacak. Benim 6 haftalık ihbar sürem bitiminden 2 hafta sonra ikinci yılım tamamlanmış oluyor. Yıllık izin hakkım olmadığını düşünüyorum ayrılırken. Benim sorum tamamı izin hakkın yoktur ama nerdeyse bütün yıl boyunca çalıştım. Kısmi tatil hakkım olmazmı? Emeğiniz için teşekkür ederim

  1. Adem bey, ne yazık ki 1 gün bile kalmış olsa, bir yıllık kıdemi doldurmamış işçinin yıllık izin ücreti alma hakkı yoktur.

 21. Merhaba kolay gelsin ben 3.5 yildir fabrikada calisiyorum baska bir is buldum istifa etmek istiyorum is veren bu ihbar suresi boyunca beni vardiyali mesaili ve normal sekilde calistirma hakki varmi veya benim calismamam vardiya tutmamam mesaiye kalmamam gibi bi hakkim varmi simdiden tesekkur ederim

  1. Birol bey, normalde nasıl çalışıyor iseniz, ihbar süresinde de aynı şartlarda çalıştırılabilirsiniz.

    1. Bu durumda işveren haklı nedenle fesih yaparak tazminatsız çıkışınızı verebilir.

 22. Merhabalar isten cikartilma imzami ayin 7 si pazar gunu tarihiyle imzalattilar ihbar baslangic tarihi ise iki gun geri ayin 5i cuma seklinde cok tartistik lakin piskolajik olarakta baskidan dolayi imzaladim ve anladimki ihbari iki gun onceye alarak 8hafta sonra cikisimin sonuda denk gelen hafta sonu ve arti bayram tatilinden men etmekmis buna bu konuda napabilirim.TUM YASAL HAKLARİM SAKLİ KALMAK KAYDİ İLE diye not duserek imzalamistim.

 23. İstifa eden işçi 2 saatlik iş arama iznini ihbar süresince kullanabilir mi?
  ihbar süresi boyunca çalışmayı kabul ettiği halde, iş veren ihbar süresince çalışmasını istemeyip, hemen işten ayrılmasını isterse, işçiye ihbar süresinde çalışmış gibi ödemesini yapmak zorunda mı?

  1. İşçi ihbar süresinde işçiyi çıkarırsa, ayrıca iş arama izni ücreti ödemesi gerekmez. Zaten bu durumda işçiye tüm sürelerinin ihbar tazminatını ödemesi gerekecektir. Örneğin 8 haftalık ihbar süresi olan işçi 4. hafta çıkarılırsa, işçiye yine de 8 haftalık ücreti kadar ihbar tazminatı ödenmesi gerekir.

 24. Merhabalar,
  Özel bir kurumda 2 yıldır görev yapmaktayım. Kamuya atanmam nedeniyle istifa edip ihbar süremi tamamlayıp ayrılmayı düşünüyorum. İhbar sürem boyunca günlük 2 saatlik iş arama iznini zaten kamuya atanmış olmam gerekçesiyle kurumun kullandırmama gibi bir durumu söz konusu olabilir mi ?
  Bir diğer sorum da şuan 28 günlük şua(radyasyon) iznindeyim. İzinliyken ihbar süremi başlatabilir miyim ?

  Teşekkürler.

 25. Is feshim yapıldı. Ihbar süresi verdiler.28 gün. Toplu izin hakkımı son 6 günde kullanmak istedim. Kabul edildi. Ancak son 6 günden önce 7 günlük sağlık raporu alınması durumunda 7 gün tekrar çalışmak gerekir mi

 26. Merhabalar, ben özel bir hastanede gece vardiyasında çalışmaktayım ve bir gece işe gidiyorum diğer gece izinliyim.Günde 14 saat çalışıyorum fakat ayda iki cumartesi 18 iki pazar da 24 yapıyorum.Haziran sonu istifamı vereceğim daha iyi şartlarda bir iş bulduğum için.Şimdi benim İş arama izini sürem nasıl olur acaba? Ve içeride tutalan 15 günlük bir maaşım var.İhbar süremle birlikte (15gün) tam maaş almış olacak mıyım? Eğer kurum maaşı ödemezse ne gibi yollara başvurmam gerekiyor?

  1. Oğuz bey, kıdeminiz ne kadar ise, yazı içinde ona göre ihbar sürenizi bulabilirsiniz. İşten ayrıldığınızda maaş, izin ya da fazla mesai gibi ne kadar alacağınız varsa, tamamının ödenmesi gerekir.

 27. Merhaba. Ben özel bi hastanede hemsire olarak çalışıyorum. Is arama iznimi çalışmam gereken süreden düşürdüm. Sabah 8 akşam 6 çalışıyoruz. Pazar hariç ama cumartesi dahil. Hergun bir saat dinlenme hakkı diye 1 saat kesiliyor ve 9 saat olarak gözüküyor. Ben akşam 6da çıkmak istiyorum. Ama bana ekstra vaka yaziyorlar. Çalışmak zorunda mıyım? Ihbar suresindeyim zaten. Mesai yapmak istemiyorum? Ve son hafta bir gün bile ıznim yok pazara ise 24 yazmışlar. Izin talep etme hakkım var mi? Teşekkürler

  1. Dilek hanım, günde 2 saat iş arama izni verilmesi gerekir. Verilmezse, ücretinin zamlı ödenmesi gerekir. İşçiye ihbar süresinde de fazla mesai yaptırılabilir. Bunun önünde bir engel yoktur. Önemli olan, normalde de fazla mesai için işyerine onay vermiş olup olmadığınızdır.

 28. Bana bundan bı Kaç gün önce işime son vermek.için kağıt imzalattilar ve ihbar süresi için 15 gün verdiler bende çalıştığım yere devam etmek istemiyorum ama iş veren istifa dilekçesi yazmamı istedi böylelikle ihbar süresi tek.taraflı olarak feshi kabul edilecek DİE bana iletti bu ne kadar doğru yani ihbar suremin bitmesine 10 gün var ama ben işe gitmek istemiyorum iş feshi yazıp iş yerine verirsem maaşım kesilirmi yoksa kesinti olmaz mı bilgisi olan varmı

 29. Hayırlı gunler, kendi isteğimizle işten ayrildigimiz taktirde kullanılmayan yıllık izinlerimizin ödemesi yapiliyormu yoksa yanıyorum cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 30. Merhabalar isveren ile belirli süreli 5 yıl sözleşme miz var 3 yıl doldurdum.isveren 06.06.2018 fesih bildiriminde bulundu.fesih bildiriminde kuculmeye gidiyoruz diye sebep gostermis sonunada isterse is veren fesihi iptal edebilir diye bildirilmis ama ben calismak istemiyorum .8 hafta ihbar süresini çalışıyorum.yeni bir iş buldum ama işveren ihbar süresini doldurma dan birakamzsin diyor.bu sebeble bulduğum yeni işe baslayamiyorum magdur oluyorum.belirli is sözleşmesi daha bitmesine 2 yil var bununla ilgili soru soruyorum hic bir cevap vermiyorlar fesih bildiriminde kıdem tazminatı yatacagi söylüyor ama sözleşme den söz etmiyor.sozlesme isveren vekili ve isci arasinda noter onaylı değil geçerli midir. İsveren sözleşme ye uymadığı icin bana tazminat ödemek zorunda mi

  1. Size ihbar bildiriminde bulunulmuşsa, işten ayrılabilir ve ihbar tazminatını ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ama siz de dava açarak, sözleşmenin kalan süreleri için ücretlerinizi talep edebilirsiniz. Bir avukattan yardım almanızı öneririm.

 31. Merhaba ben tekstilde çalışıyorum 21.05.2018 tarihinde istifa dilekçemi vermiş olup 29.06.2018 tarihinde 6hafta olan ihbar süremi doldurmuş olucam. Fakat ihbar süresi içinde 2 saat erken işten çıkma hakkımı istediğimi işverene bildirmedim onlarda bana hiçbirşey söylemedi bu zamana kadar da kullanmadım ancak bugün konuştuğumda bize bildirmedigin için senin öyle bir hakkin yok denildi. Ben bu çalıştığım sürenin ücretini alabilecekmiyim? Veya şu an yapmam gereken nedir?

  1. Ahmet bey, bunu illa bildirmeniz gerekmezdi. Şu anda bir şey yapmanızı tavsiye etmem. İşten ayrıldıktan sonra 2 saatlik izinlerin ücretini talep edersiniz. Ödenmezse, hukuki yollarla almanız mümkündür.

 32. Merhaba çalıştığım iş yerinde yapılan iş ile tarafımıza prim ödemeleri yapılmakta. Yani maaş+prim sistemiyle çalışıyoruz. 15 günlük iş akdi sürecimde prim hakedişlerimi iş veren bana ödemek zorunda mı?

 33. Merhabalar, bilgilendirme için teşekkürler. İstifamı verdim ve bir aylık ihbar süremi çalışırken şirket genelinde zam yapıldı fakat bu zam benim maaşıma yansıtılmadı. Hukuki olarak şirketin bir dayanağı var mıdır ? Teşekkürler.

  1. İsmail bey kanaatimce bu zammın size de yansıtılması gerekirdi. Çünkü ihbar süresini kullanan işçi henüz işten ayrılmamış demektir. Ama ne yapabilirsiniz? Açıkçası dava açıp bu farkı isteyebileceğiniz bir hukuki sistemimiz yok. Ancak haklı fesih yapabilirsiniz ki; o da şu anda çok anlamsız olurdu.

    1. Kişi zaten ihbar süresini kullanıyor ve işten ayrılmak üzere. Haklı feshin anlamlı olmayacağınız söyleme nedenim buydu. Ayrıca, ihbar süresinde bile olsa işçinin her daim haklı fesih nedeni olsa da; işçinin zam yapılmadığını iddia etmesine rağmen, bunun ispatı için yeterli süresinin olmadığını da söylemem gerek.

 34. Merhaba mustafa bey; 01.12.2012 tarihinde anaokulunda görevime başladım. Fakat anaokulu kapanıcagını izinli oldugun için öğretmen arkadaşlarımdan tlfnla öğrendim. Bildiğim kadarıyla bizlere yazılı olarak bildirmeleri gerekiyor. Bu durumda tazminatımı alabiliyorum ama ihbar süresi tazminatı alabiliyormuyum ne yapmam gerekir. Şimdiden telekkürler. Sevgiler.

 35. Çalıştığım iş yerinde 9 aydır çalışıyorum ve 4 haftalık ihbar süresini göz önüne alarak istifa dilekçemi verdim ancak ben bu süre dolmadan daha iyi bir iş buldugum için erken ayrılmak istediğimi söylediğimde bana ihbar süresinin dolmadığını söyleyerek işten ayrılmama izin vermediler ve bana günlük iki saat gibi izinde vermiyorlar ş aramam için süre dolmadan işten ayrılmam halinde ücret ödemeyeceklerini söyleyip beni zorla alıkoyuyorlar bu durumda benim haklarım nelerdir ve ne yapmam gerekiyor,saygilarimla.

  1. 4 hafta dolmadan ayrılırsanız, bu 4 haftanın tamamının ihbar tazminatını talep edebilirler. Ancak kullanmadığınız 2 saatlik iş arama izni ücretlerinizin ayrıca ödenmesi gerekir.

 36. Çalıştığım iş yerine 02.05.18 tarihi itibariyle ihbar süremi başlatan ve 02.07.18 tarihinde işi bırakacağımı bildiren dilekçeyi verdim. haziran ayı içerisindede yıllık izinlerimi kullanmak için dilekçede verdim. haziran ayı alacağım yatırılmadı. haklarım nelerdir ? ve alacağımı temin etmek için nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Osman bey şu an için bir şey yapmanızı önermem. İşten ayrılınca, ödenmeyen tüm alacaklarınız için yasal süreci başlatabilirsiniz.

 37. Merhabalar 18.02.2015 de başlamış olduğum işimden Doğum izni sonrası rapor almam nedeniyle ihbar süremi doldurduğum İçin bugün çıkışıma karar verildi işveren tazminatımı vereceğini söyledi ve hesaplattı yalnız beni 1 gün çalışıp ayrıldı olarak gösterip tazminat hesabımda en düşük maaşımı baz almışlar
  Size sorum 1 gün çalışır gösterip çıkarttıkları İçin ihbara hak kazanırmıyım onuda talep etmelimiyim 1 de tazminatımı taksitle verebileceğini söylüyor tazminat aldığıma dair evrağı ödemeyi tamamladıklarında imzalasam bir sorun olurmu yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. Merhaba. Bu durumda ihbar tazminatı hak etmezsiniz. Ama yeni ücret üzerinden kıdem tazminatı hesaplanmasını da kabul etmek zorunda değilsiniz. Gerekirse alacaklarınızı alın ve eksik ödendiğini düşündüğünüz kısım için ayrıca yasal hakkınızı arayın.

 38. merhaba ihbar süremi beklemeden işden ayrılırsam ihbar tazminatını maaşımdan kesebilirler mı yoksa mahkemeye verildikten sonra mı haklı duruma düşerlerse alabılırler teşekkürler

  1. Yunus bey elbette kesibilirler ve bu durumda siz isterseniz dava açarak geri istersiniz. Açıkçası işverenin yerinde ben olsam, ben de ihbar tazminatını maaşa mahsup ederdim.

 39. Merhaba 16.08.2017de çalışmaya başladım 18.07.2018de sağlık sorunlarım nedeniyle istifa dilekçemi verdim bana 15günlük çalışma süremin olduğunu söylediker fakat hastanede ve nöbet şeklinde çalıştığım ve 40 yataklı bir serviste tek başıma nöbet tuttuğum için iş yüküm çok fazla oluyor. Nöbet esnasında zorluklar yaşıyorum. İhbar süremi doldurmadan işten ayrılma hakkım var mıdır?

  1. Merhaba. Böyle bir hakkınız bulunmamaktadır. Yine de işten ayrılmak isterseniz, ihbar tazminatı ödemeyi göze almanız gerekir.

 40. Merhaba emeklilik nedeniyle istifa ederken ihbar süresi kadar önceden dilekçe vermenin bir yasal sakıncası olur mu? Yoksa yaş doğduktan sonra dilekçe verirsek ihbar süresi kadar fazla çalışmak zorunda mı kalırız? Yada işveren kendi kararıyla kıdem tazminatından ihbarı düşübilirmı?

 41. Merhaba Mustafa Bey,

  Ben işten çıkarıldım ihbar süresi içerisindeyim, fakat ihbar süresi içerisinde yeni bir i*ş bulursam ve bu işe daha erken başlamam gerekirse, ihbar süremi tamamlamadan işten çıkabilir miyim

  1. Kardelen hanım çıkabilirsiniz; ama bu durumda ihbar tazminatının tamamını ödemeniz gerekir.

  1. Bora bey evet, ihbar süresi kullandırılması gerekir. Aksi takdirde, ihbar tazminatı ödenmesi gerekir.

 42. Merhaba 10 aydır özel bir hastanede çalışıyorum. Ancak devlet memuru olarak atandım soruşturma sürecinde istifa etmem halinde ihbar süresini çalışmam gerekir mi.

 43. Merhabalar 3.5 yıldır çalıştığım işyerimden başka bir iş bulduğum için ayrılacağım dilekçemi verdikten 10 gün sonra bana 3 ay daha ihbar süresi bu iş yerinde çalışmam gerektiği söylendi .Bu arada 3 yıllık yıllık izinlerim de var .Ama ben diğer işte çalışmak istiyorum şimdiki çalıştığım işyerinde ihbar süremi beklemek zorunda mıyım para da ödemek istemiyorum işyerinin insiyatifine mi bağlı yoksa

 44. 4yıldır bir hastanede çalışıyorum 18 hazirandaki atamada başka bir kuruma atandım güvenlik soruşturmasını beklemeye başladım.Güvenlik soruşturmasının ne zaman sonuçlanacağı belli değil ben de 13 temmuzda istifa dilekçemi verdim. Kurumum tarafından 3 ay daha çalışmam gerektiği( ihbar süresiymiş bilmiyordum)söylendi bana.
  Şimdi bu soruşturma ihbar süresinden önce sonuçlanırsa ne yapmam gerekiyor
  Bu arada da 3 yıllık yıllık iznim de duruyorr

  1. Ahmet bey işverene en az 8 hafta önceden bildirimde bulunmanız gerekir. İhbar süresini çalışırken yeni göreve başlamanız gerekirse ve bu süreyi tamamlamadan işten ayrılırsanız, 8 haftalık ihbar tazminatının tamamını ödemeniz gerekir. 3 yıllık izin ücretinizin ise mutlaka ayrıca ödenmesi gerekir.

 45. Zeynel bey merhaba. 07.08.2016 Tarihinde işe başladım. Yakında istifa edeceğim ve sorum şu. 07.08.2018 tarihinde yıllık izne hak kazanacağım. Bu tarihten önce yanı 1 ağustosta istifa dilekçemi verip 6 haftalık ihbar süremi başlattığımı varsaydım. İş arama izinleriyle beraber toplamda 9.6 gün erken ayrılabiliyorum. 6 işgünü * 6 hafta = 36 gün, 36 gün *2 saat iş arama izni= 72 saat / 7,5 günlük çalışma süresi = 9,6 Gün yapar. Sitenizden aldığım bilgiler ile yaptığım bu hesaplama ile birlikte normal ayrılış tarihim 11.09.2018 iken 10 gün erken ayrılarak bu süreyi 01.08.2018 tarihinde çekme şansım var mıdır?
  2 .Sorum ise, 01.08.2018 tarihinde istifa dilekçemi vererek ihbar süremi başlattığımda, işveren ihbarı beklemeden yani örneğin ertesi gün işten çıkarırsa ihbar tazminatımı alabildiğimi biliyorum fakat 07.08.2018 tarihinde hak edeceğim yıllık iznin ücretini de alma şansım olur mu acaba ?
  Yıllık izin konusu gerçekten önemli yani eğer istifa verdiğim gün ihbar tazminatını ödeyerek işten çıkarırsalar, bir kaç gün sonra hak edeceğim 14 günlük yıllık izinin ödeme alabiliyor muyum?

  Çok teşekkür ederim,
  Selamlar sevgiler.

  1. Merhaba. Eğer işveren sizi, ihbar sürenizi başlattığınız gün işten çıkarırsa haliyle yeni yıllık izne hak kazanamazsınız ama bu defa da ihbar tazminatı alırsınız. Yok işveren sonuna kadar beklerse, bu defa yıllık izin hakkınız doğar ve bunun ücretinin ödenmesi gerekir. Bence iki senaryoda sizin açınızdan fark eden pek bir şey yok.
   İlk hesabınız ise doğrudur, işverene yazılı olarak bildirimde bulunun ve iş arama izinlerinizi toplu kullanmak istediğinizi belirtin. Yine de işverenden teyit almanız daha mantıklı olacaktır.

 46. Merhaba ben 17 agustos 2017 de başladığım işimden 17 agustos 2018 de istifamı bildiricem. Sorum şu ihbar sürem içerisine özel günler giriyor kurban bayramı , zafer bayramı normal de bu günleri mesai olarak alıyoruz ihbar sürem içerisinde de alabilme hakkım var mı? teşekkürler

  1. Can bey bu günlerde çalışırsanız elbette genel tatil ücretinin ayrıca ödenmesi gerekir. İhbar süresini kullanan bir işçinin, bir başka işçiden hiçbir farkı yoktur.

   1. Zeynel bey merhabalar benimde bi sorum olucaktı size. Ptt de idari hizmet sözleşmeli olarak çalışıyorum her yıl sözleşme inzalatılıyo ben nikah çıkışı yapmak istiyorum ama kurum bu konuda bilgi vermiyo. Sorum şu; istifa ettiğimde tazminat hakkım var mıdır? Ya da nikah çıkışıyla tazminat alabilir miyim? 2014 ocak girişliyim yardımcı olursaınız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 47. Zeynel bey merhaba . Çalışmakta olduğum iş yerinden ihbar surem dolduğunda 26 eylül 2018 de çıkışım verilecek. Benim 30 eylül de iş yerinin vermiş olduğu bir yan haktan 4 günle mahrum kalıyorum. Ne yapılabilirde çıkış tarihim 1 ekim e getirebilir böyle bir imkan varmı

 48. Merhabalar 3 yıldır çalıştığım firmadan son 1 hafta kala kapanış veriyoruz diye söyleyip işten cikartildim 6 haftalık. Bir ihbar süresi var bu bana bildirilmedi ihbar tazminatı alma hakkı kazanabiliyormuyum.iyi günler

 49. Merhaba Zeynel bey size bise danışacagm ben kasım ayında doğum yapıcam yaklaşık 4 yıldır özel bir kurumda çalışıyorum doğum iznim bitmeden istifa edersem ihbar çalışmak durumunda kalır mıyım yada ücretsiz 6 ay izin alıp istifa etsem yıllık izinlerim ihbarsüresinden düşer mi şimdiden teşekkür ederimm

  1. Elif hanım işten ayrılacağınızı en az 8 hafta önceden işverene bildirmezseniz ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 50. Meraba 6 yildir bi ozel firmada calisiyorum ve maasimi eksik gosteriyorlar asgari ucretten gerisini elden veriyorlar ben bu isyerinden cikmak istiyorum ama tazminatim yaniyor isten cikmadan nasil bi yol izlemeliyim ki tazminatimi alabileyim tesekurler.

 51. Merhaba, Ben 6 aydan daha kısa süredir bir şirkette çalışıyorum. İhbar sürem 2 hafta ancak biliyorsunuz 20 ağustostan 26 ağustosa kadar bayram tatili var. Ben ihbar sürecini bugün(09.08.2018) başlatsam işten ne zaman ayrılmış olacağım ve bu ay için mesailer hariç ne kadar ücret alırım(asgari ücret alıyorum)

  1. Mehmet bey resmî tatil günleri süreyi uzatmaz. Yine 2 hafta sonra işten ayrılırsınız. Ücretinizi ise ay başından işten ayrıldığınız güne kadar kaç gün var ise o kadar alabilirsiniz.

 52. Merhaba sorunu cevaplayabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler
  Ben kendi isteğimle istifa ettim ihbar süren 30.09.18 tarihinde doluyor fakat yoneticim in ricası ile 31.10.18 tarihine kadar çalışacağım. yıl sonunda ise şirket her sene hedefler vererek prim vermektedir fakat yıl sonundan önce ayrılacağım için prim alamayacağını belirttiler hedefimin %60 i şuan gerçekleşmiş durumda işten ayrılırken prim alma hakkım varmı almak için diretmeliyim hakkım varmi

  1. Özlem hanım bu sorunun cevabını en iyi siz bilirsiniz. İşyeri uygulaması nedir? Daha önce işten ayrılan işçilere hangi şartlarda prim ödendi? İş sözleşmenizde yazılı bir hüküm var mı? Buna benzer sorulara göre en iyi kararı sisin vermeniz gerekir.

 53. Merhaba, Ben 4 aydır bir şirkette çalışıyorum. İhbar sürem 2 hafta ancak biliyorsunuz 20 ağustostan 26 ağustosa kadar bayram tatili var. Ben ihbar sürecini (13.08.2018) başlatsam işten 27 ağustos günü ihbar sürem bitiyor 27 sinde de çalışacak mıyım ve istifa ettiğim için ihbar süresi çalıştığım için ücret alabilir miyim? Aklımdaki soru çıkmak istiyorum der demez çıkarıp ihbar süresi kadar ücret ödememeleri. Teşekkürler

  1. Merhaba. İhbar süresi kullanırsanız elbette çalıştığınız bu günlerin ücretinin ödenmesi gerekir. İhbar süresinin başladığı gündem itibaren 14 gün sayın ve 15. gün işw gelmenize gerek yoktur.

 54. Merhaba, ben bugün kendim istifa ettim, ihbar sürem 6 hafta, işveren bayramlarda mecburen çalıştırıyor, ve tek yevmiye mesai veriyor. Ben ihbar sürenin içindeki kurban bayramı günlerinde işe gitmeye mecbur muyum. Gitmezsem hukuki zorunluluğu var mı? Teşekkürler.

  1. Ahmet bey, normalde bu günlerde işe gitmeniz gerekiyorsa, ihbar süresindeyken de gitmeniz gerekir. Bu bakımdan normal dönemle ihbar süresi döneminin bir farkı yoktur. Aynı şekilde, çalışmanız halinde bir yevmiye fazladan genel tatil ücreti ödenmesi de pekala gerekir.

 55. Merhaba ben 10.08.18 tarihiyle işten ayrılmak için ihbarımı başlattım bir daha ki ayın 8’nde iş cikisimin tamamen gerçekleşeceği söylendi ben mesela 10 gün çalışıp gidip işi bırakmak istesem bana çalıştığım 10 günü verirler mi yoksa 28 günlük ihbar süresinin tamamının maaştan keserler

  1. Onur bey işten ayrılan siz değil misiniz? 10 gün çalışıp işi bırakırsanız, çalıştığınız 10 günün ücretini hak edersiniz; ama işveren de sizden 28 günlük ücretiniz tutarında ihbar tazminatı talep etme hakkına sahip olur.

 56. Merhabalar ben 5 yıldır aynı şirkette çalışıyorum ihbar sürem 8 hafta olarak hesaplandı fakat ben ihbar süremin içerisinde hak etmiş olduğum 3 hafta yıllık izin kullanmak istedim,fakat böyle bir durumda ihbar süreme kullandığım 3 haftayıda ekleyip toplamda 11 haftaya uzatıldı. Böyle birşey yasalmıdır yardımcı olursanız sevinirim
  Teşekkürler.

 57. Merhaba bugün 2 ayımı doldurdugum özel sirkete istifami verdim ihbar sürem bildigim kadariyla 2 hafta bu sürecte günluķ 2 saatlik izinlerden faydalana biliyormuyum.

 58. Merhabalar yaklaşık 3 yıldır çalıştığım iş yerinden başka iş için akdimi istedim 07 08 2018 sunduğum akdimi 16 08 2018 insan kaynakları tarafından bana bir bilgi verilmedi ve departman müdürüm senelik izin kullandırmak istiyor kullanmiyacagimi illettim insan kaynakları müdürü senelik izinde ve dönüş tarihi 27 si bu ayın ben bu tarihe kadar çalışıp ihbar süremi doldursam ben yıllık iznimi ücret istiyorum alabilirmiyim bu tarihe kadarda günlük 2 saat geç gel erken git diyen yok toplu oderiz bu saatleri diyende yok istifami verdim ve bekliyorum sadece ik müdürünü cevapiniz için teşekkürler

  1. Hacı bey sorunuzu tam olarak anlayamadım. Ama şu kadarını söyleyeyim; siz işverene yazılı olarak istifa dilekçenizi sunduktan ve bu dilekçede de ihbar sürenizi çalışacağınızı belirttikten sonra, bu konuda işverenin bir takdir hakkı yoktur. İhbar süresi sona erince işten ayrılırsınız. Bu arada da kullanamadığınız yıllık izinleriniz varsa, bunların ücretlerini ayrıca alırsınız. İhbar süresinde izin kullanımı ile ilgili şu yazımıza da göz atın: iscidunyasi.com/ihbar-suresi-icinde-isciye-yillik-izin-kullandirilabilir-mi

 59. Merhaba ben dogum yaptım sürem bitti 6 ay daha ücretsiz izne ciktim 1 eylülde raporum bitiyo ama ben ise dönemiycem çocuğa bakan birini bulamadım bensizde durmuyo 28 temmuz da ben kendisine gidip sözlü olarak gelemiyeceğim bildirdim ama dışardan birinden yasal işlem yaparım dedigini duydum ben bu durumda ne yapmalıyım teşekkür ederim

 60. Merhaba, 4 yillik calistigim sirkete istifami bildirdim. 8 haftalik ihbar sürem dolmadan, yerine eleman alindi sen boşa ciktin denilerek istifaya zorlandim istifami verdim. Imzaladigim belgede Sadece is arama izni verilmedigi icin 2 saatlik ucret ve maasim var. bu durumda ihbar tazminati talep edebilir miyim? Teşekkürler.

  1. Sezen hanım, istifa mektubu imzaladığınız için ihbar tazminatı alamazsınız. Dava açarsanız, istifanın özel durumlarda alındığını, niyetinizin bu olmadığını ortaya koymanız gerekir.

 61. Hocam iyi günler şimdi ben 4 yıldır çalışıyorum anlaşmalı şekilde iş yerimden ayrılacak bizim iş yerinde ihbar vermeye gerek yok müdürle anlaşıyorsun tazminatını yıllık izin ücretini alıp çıkıyorsun ama diğer şubedeki arkadaşlarım vermemi söylediler sizce ihbar başlatsam bu benim faydamamı olur zararıma mı

 62. Merhaba iş yerime ihbar süremi bildirdim ama 2 saatlik izin ı çıkış saatime göre kullanmak istedim ama bu konuda anlaşamadığımız için müdürümüz le kavga ettim bana bağırdı ve tehdit ederek konuştu bunun üzerine iş yerinden sürem bitmeden çıktık ve ihtar gönderdim. Şimdi bana da cevap olarak ihtar göndermişler benim cevap vermem gerekiyor mu ? Ve haksız çıkma durumum var mı?

  1. Serap hanım bu durumda artık bir ihtarname daha göndermeniz gerekmez. Arabulucu başvurusu yapmalısınız. İhbar süresi kullanırken haklı bir gerekçe oluşursa elbette işten ayrılmak mümkündür.

 63. Merhaba ben 13 senedir Havalimanında çalışıyorum. Liman 2 ay sonra kapanacak ihbar süremizi günlük 2 saat izin değilde günlük 2 saat mesai olarak maaşımıza yansıtacaklarmış. Kanunen böyle bir hakları varmı. Öğrenmek istiyorum. Teşekkürler

 64. 8 aydır çalıştığım iş yerinden çıkışımı verdiler ama istifa yazmam isteniyor yazılmadiği takdirde mesai ücretleri verilmiyor . İhbar süremi kullanmak istiyorum eğer kullandırmazlarsa ne şekilde kendimi ispat etmem gerekir ihbar tazminati almam için illa mahkemeye mi başvurmalıyım.

  1. Gülşen hanım istifa mektubu imzalarsanız ihbar tazminatı alamazsınız. Ücretiniz ya da ihbar tazminatınız ödenmezse, yapabileceğiniz tek şey arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı aramaktır. Başka bir yol ne yazık ki yok.

 65. Merhaba 2.5 ay çalışanım ve işten çıkarıldım 2 hafta çalışıp ihbar ödemem gerekiyor mu?

  1. Fatih bey işten çıkarılan sizseniz, hayır gerekmez. Hatta işveren haklı bir neden olmaksızın sizi işten çıkarmışsa, size 2 hafta önceden bildirimde bulunmalıydı.

 66. Merhaba zeynel bey ben 26.10.2018 tarihimde işe başaldım ve yılım dolmasın dıye 07.09 2018 tarihinde 4 haftalık ihbar süresi verilerek 05.10 .2018 tarihinde çıkarılcam belirtildi. Yani yıllık iznime 21 gün kala işime son verilecek. Amaç tazminat vermemek. Ve su an cok mağdurum. Ben bu ihbar süresi içersinde 1 aylık rapor alsam ihbar uzarmı. Yılım tam dolduktan sonra tazminata hak kazanırmıyım

  1. Seda hanım, rapor ihbar sürenizi uzatır. Açıkçası, ihbar süresi de işçinin kıdeminden sayılır. Eğer 4 haftalık ihbar süreniz sona erdiğinde, kıdeminiz 1 yılı aşıyorsa yıllık izin ücreti ödenmesi gerekir. Yok aşmıyorsa, rapor da alsanız, bu durum kıdeminizden sayılmaz ve yıllık izne hak kazanamazsınız.

   1. Peki bu ihbar sürecinde rapor alsam işe gitmek istemıyorum çünkü. Ama benim içerde 60 saat mesaim var maaşıma yatrcaklar. Rapor aldıgım için onları silebilrler. Oyle bi hakka sahipler mi

    1. Rapor alırsanız, rapor süresi kadar ihbar süresi de uzar. Yani bir işe yaramaz. Rapor ile fazla mesai ise birbirinden bağımsız konulardır.

 67. Iyi gunler ben 2 senedir bir sirkette calisiyorum ve isten cikarildim yazili olarak cikisim yapilmadi ama ihbar surem belilendi bu durumda ihbar suremin basladigi halde cikicimin yazili olarak verilmemesi sadece filen verilmis olmasi benim icin sorun olurmu yada nasil olmasi gerekir

  1. Merhaba, aslında bu durum işverenin sorunudur. Size ihbar süresi kullandırılıyorsa, iş arama izni veriliyorsa ve çıkışınız doğru SGK çıkış kodu ile yapılacaksa, sizin açınızdan bir sorun teşkil etmeyecektir.

   1. Suan bana denilen bu ayin 30 da cikisin hapilacak ihbarin basladi ama herhangi bir cikis yada ihbar evragi verilmedi ve ihbar tazminatim burute goremi hesablanicak yoksa normal aldigim 1800 tl lik maasa goremi hesaplanicak

 68. Kolay gelsin 01.06.2016 tarihinde nitelikli eleman olarak başladığım işte 01.10.2018 tarihinde sözleşme dışı görevlendirme iş yükü artırma sebebi ile sözleşmeyi fes etcem ihbar süresi varmı kıdem tazminatı alabilirmiyim ?

  1. Ömer bey, söylediğiniz şeyi, gerekirse mahkemede ispat edebilecekseniz, ihbar süresi beklemeniz gerekmez ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Ama aksi bir durumda, kıdem tazminatınızı alamayacağınız gibi ihbar tazminatı ödemek zorunda da kalabilirsiniz.

   1. İspat için şahitlerim var mahkemeye taşınırsa konu onlar şahitlik yapacağını söylediler ihtar çekecem ama nasıl ne yazacağımı bilmiyorum ihbar süresi beklemeden iş akdini fes ettiğim taktirde ihbar tazminatı alabilirmiyim ?

 69. Merhaba.4 yıldır çalıştığım iş yerinde ihbar süresi içindeyim.her yol sözleşme imzalıyoruz.ekimin 5 de de yeni sözleşme imzalamam gerekli.acaba bana tazminat vermemek için oyalıyorlar mı.böyle birşey yapabilirler mi.kendim çıkarsam tazminat alabilmenin bir yolu var mı

 70. Merhaba eşimi haksız fesih yoluyla işten çıkardılar 42 gün uyvar süresi verıldı ve 20 gün kala esim iş buldu ve şuan çıkmak ıstıyor.. Eski iş yeri ihbar suremi beklemek istemiyorum yazılı bır kağıt ımzatlatmak istedi napmalıyız.

  1. Gamze hanım, bu evrakta, işveren ihbar tazminatı talep etmediğini de beyan ederse, eşiniz açısından bir sakıncası olmayacaktır.

 71. Merhaba Zeynel Bey;

  Ben 05.10.2015 işe giriş tarihim şuane 3 gün iznim var , 05.10.2018 tarihinde 14+3 toplam 17 gün izinim olucak
  ben iznimi kullanıp ihbar süresinden düşülmesini isteyebilirmiyim yasal olarak ve tam 3 olunca ihbar süresi 6 hafta oluyor galiba ben
  tam 3 yıl olmadan istifa etsem 4 hafta ihbar süresi üzerindenmi olucak toplamda 17 gün düşünce toplam ne kadar ihbar süresi çalışmam gerekecek.?

  Teşekürler
  iyi çalışmalar.

 72. Merhaba benim sorum özel bir babkada çalışıyorum ve bizde sgk ödemesi yapılmıyor işçiler için. Özel sandığımız var. Bununla birlikte işten çıkmam durumunda benim ödenen primlerim sgk ya aktarılıp özel sandığa da ayrıca biriken paramı isteyebilir miyim?? Teşekkürler

  1. Nurcan hanım, yanlışınız olabilir. SGK primi ödenmeyen bir işçi olamaz.

 73. Meraba yaklaşık 3 yıldır özel bı şirkette çalışıyorum ve evlilik dolasiyla yurt dışına çıkacağım tazminat alabilirmiyim almam için ne yapmam lazim teşekkürler

 74. Herhangi sebebi bulamadım zaten vermemek için uğraşıyorlar hep … Ailemle yaşıyorum babam engelli raporu var saglik sorununu söylesem öyle bir şey duydum ama ne kadar doğru bilmiyorum…

 75. Merhaba,
  12.02.2018 de ise başladım ve 06.10.2018 de işten cikarildim. 4 hafta ihbar süremiz ister kullan ister kullanma tüm haklarını vereceğiz denildi.Sormak istediğim 4 hafta daha çalışırsam +1 aylık maaş daha alacak miyim yoksa sadece çalıştığım gün +ihbar tazminatı mi alacağım.Umarim cevap yarın gelir
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba. 4 hafta daha çalışırsanız, 4 haftalık ücret alırsınız. Artı bir ödeme olmaz Tuğba hanım.

 76. Artı olarak alacaksınız tabi calisio gozukuosunuz onlar gelme gerek yok desede maaşı vermek zorunda

 77. İzmirde yaşıyorum turgutluda çalışıyorumm iş veren ihbar süresini kullanmak isterse yol mesafesi bana bir fayda saglarmı

 78. Teşekkürler zEynel bey bırakıp gidicem 3 yılımızı mecbur o zaman bu kanunlar hiç mi bizden yana olmaz ya nedir bu

 79. çalıştıgım iş yerinden ayrıldım mihbar tazminatı olarak 15 günlük para vericeklerini söylediler ama yemek paramı vermiyolar almak için hakkım var mı

  1. Furkan bey, yemek parası normalde ödeniyorsa, kaç gün çalışmışsanız, o gün kadarının da elbette ödenmesi gerekir. Ama iş sözleşmenizde aksine bir hüküm vs. varsa, o zaman bir şey diyemem.

 80. MErhaba , işe bugün istifamı verdim.12.02.2018 tarihin de giriş yapmıştım.üç gün resmî tatil de çalıştım ve mesaim yatmadı. Bana şu an 28 gün ihbar süresi çıkarıldı. Notere resmî tatil mesailerimin yatmadığına dair ihbar çeksem direk çıkış verebilir miyim?

  1. İclal hanım, hangi resmi tatilden bahsediyorsunuz? Kurban ya da ramazan bayramı ise ve bunların ücreti ödenmediyse evet, haklı fesih yapma hakkınız vardır. Yine de, istifa dilekçesi verdiğinize göre, risk almış olacağınızı bilmenizi isterim.

   1. 23 Nisan, 30 Ağustos tarihlerinde e çalıştım ama istifam da bunu belirtmedim bir fesih söz konusu olmaz mı tekrar yazıp bu durumu belirterek?

 81. Merhaba, eşimin 42 günlük ihbar hakkı başladı, bir hafta sonra yani ihbar hakkının bitmesine 5 hafta kala iş bulduk, şimdi işveren geri kalan 5 haftalık ihbarı vermesi gerekiyormu. Teşekkür ederim

  1. Merhaba. Hayır vermesi gerekmez. Hatta eşiniz ihbar süresini tamamlamadan işten ayrılırsa, işveren, 42 günlük ücreti tutarındaki ihbar tazminatını dahi talep etme hakkına sahiptir.

 82. Merhaba,
  8 haftalik ihbar sürecimde sehir dışında çalışmaktayım.Haliyle ihbar sürecinde iş arama iznini kullanamamaktayım. Toplu izin kullanmak istemiyorum. Bu koşullar içersinde ihbar tazminati tqlep edebilir miyim ?

  1. Bu durumda arabulucu başvurusu yaparak, hukuki süreçle hakkınızı aramanız gerekir.

 83. Bugün itibariyle iş yerime iş aktinin feshi için ihtar çektim iş kanuna göre haklı sebeplerim var haklarımı almak için. Peki işten ayrılmam gerekiyormu yoksa 15 gun ihtar süremiz dolmasını mı bekleyeceğim

  1. Selim bey, haklı nedenle fesih yapan işçinin, ihbar süresini çalışması gerekmez. Tabi aslında yapılan fesih gerçekten de haklı nedene dayanmıyorsa, işveren dava açarak ihbar tazminatı talep etme hakkına sahip olacaktır.

   1. 21 gündür maaslarımızı yatırmadılar buda benim iş akdimi fesh etmem için 4857 iş kanunun 24. Maddesi 2 fıkrasına dayanaraktan fesh ettim bu durumda ihbar tazminatını hak kazanıyormuyum

    1. Hayır, hangi nedenle olursa olsun, iş akdini kendi fesheden işçi ihbar tazminatı alamaz.

 84. Merhaba Mustafa bey bir avmde guvenlik gorevlisi olarak calismaktayim.baska bir is yeriyle gorusuyorum isim oldugu taktirde istifami verip ihbar suresine gitmezsem olacak sonuc nedir ise giris tarihim 27.02.2018 muhtemelen diger isyerine baslayacak olursam 4 haftalik ihtar suresinden sonra baslama istegim olumsuz karsilanacaktir bu durum bana ne gibi sonuclar dogurur simdiden cok tesekkur ederim

  1. Merhaba. Bu durumda, işveren sizden 4 haftalık ücretiniz kadar ihbar tazminat talep edebilir. Talep ederse, ödemek zorunda kalırsınız. Başka bir sonucu olmayacaktır.

 85. Hocam Merhaba,
  Kafamı karıştıran bir yer var. İstifa edince hiçbir hakkımızı yani kıdem ve ihbari talep edemiyoruz. Sadece işveren beni birden cikarirsa hem ihbarımı hem de varsa kıdem hakkımı veriyor. Burada sorun yok. Peki şu şekilde sorayım. Diyelim ki işten ayrılmak istedim. 4 hafta ihbar sürem var. İhbar süremde çalışıyorum. 4 haftalik ücretimi ve fazla mesaim varsa onu alabiliyorum. Peki ihbar süreme uyduğum için ihbar tazminatını hak ediyor muyum? Yoksa istifa ettiğim için ihbar sürem de çalışıp sadece maaşimi ve mesailerimi mi hak ediyorum? Bir türlü oturtamadim. İstifa ettiğim için alamam diye düşünüyorum ama yine de sizden kesin cevap almak istedim. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. İhbar süresine uyan işçi ihbar tazminatına hak kazanmaz; sadece işverene ihbar tazminatı ödemekten kurtulmuş olur. Aslında sorunun cevabı bu kadar basit.

 86. İyi günler ben ilkkez özel sektörde çalıstım calıstım yerde elektrik ve wc yoktu bize sözlü olarak 2 sene proje sürcek dendi 25/12/2017 tarihinde ise girdim 15/10/2018 tarihinde cıkış verildi 28 gün önceden eve proje bittine fesih edilcene dair kagıd geldi daha sonra proje uzadi diye kagid gönderdiler bizde ilk gönderdikleri ihbar süresiyle çalıştık bize denilen şu siz ihbar parası almıcaksınız size bildirildi icin sadece 15 günlük calıştınız parayi alcaksınız deniliyo simdi ben hem 15 günluk para ve ihbar parasi alamiyormuyum?? Sadce 15 günluk calıstım parayimi ala biliyorum

  1. Merhaba. 28 gün önceden ihbar bildirimi yapıldıysa ve bu sürenin sonunda işten ayrıldıysanız, ihbar tazminatı alamazsınız. Ama sorunuzu tam olarak anlayamadım. 28 gün ihbar süresini çalıştınız mı? Öyleyse, bahsettiğiniz 15 gün nedir?

   1. İhbar süresi boyunca son 5 gün calışmadık toplu olarak kullandırdılar. Onun icinde bize diyolarki 15 günlük para alcaksiniz.

 87. Merhaba;
  7/24 vardiyalı Cagrı merkezinde calisiyorum. Yarın istifamı vereceğim ve 5 haftalık ihbar sürem olacak ve 15:00/00:30 vardiyamız mevcut açıklanan vardiyamda bahsettigim bu vardiyada var sormak istedigimde; Ihbar suresinde bu saatte calistirma hakları varmı?

  1. Merhaba. İşçi normalde hangi saatlerde çalıştırılabilirse, ihbar süresinde de çalıştırılabilir. Bu bakımdan bir sorun yoktur Öykü hanım.

 88. Ben 7 yildir guvenlikciyim.3mart 2018 siketin guvenlik haklari elinden alindi ve bizi cikardilar isten(04 koduyla).. baska sirklete ayni isimizde devam ettim ve ordanda cikis verdiler tekrar eski sirketimiz guvenlik haklarini geri alinca ayni sirkete geeri donduk ve bize tanzinatlarimi vereceklerini soylediler 1.5 yil oldu hala oyaliolar bzi ve vermediler bende hakli sebebten dolayi isten cikip mahkemeye verecem.tum haklarimi alabilirmiyim

  1. Merhaba. Bütün bu süreçlerde aynı işveren bünyesinde çalıştıysanız, kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekmez. En sonunda, yani işverenden tamamen ayrıldığınızda da ödenebilir. Bunun haklı neden olacağını zannetmiyorum.

   1. Ayni yerde calistik ama sirketimiz.cikis verdiginde 20 gunluk baska sirketle.calstik.sonra.tekrar eski sirketimizle calismaya basladik ama ben hicbir sozlesmeye imza atmadim.

    1. Bu durumda kıdem tazminatı talep edebilirsiniz. Ama ödenmezse, bu bir haklı fesih sebebi olmaz; çünkü bunun, devam eden iş sözleşmesiyle ilgili yoktur. Ancak hukuki süreç başlatarak ödenmeyen kıdem tazminatınızı almayı deneyebilirsiniz.

     1. Ben onceki 5.5 yilimi 04 kodla cikarildigim icin o haklarimi.talep edebilirmiyim ayni yerde calsirken

     2. Arada başka bir çalışmanız varsa evet, talep edebilirsiniz. Ama dediğim gibi, ödenmezse bu bir haklı fesih nedeni olmayacaktır.

 89. Merhaba,

  6 yıldır özel bir şirkette çalışıyordum.Saha kapanması nedeni ile işimize son verdiler.8 hafta (12 aralık 2018) ihbar süresi kullanıyoruz.Size iki , üç sorum olacak.

  Sorum şu:
  İhbar süresi kullandıgım bu dönemde iş bulursam ve ihbar süresi bitmeden yeni işverenim işe başlamamı isterse ne yapacagım ? İhbar süremi eski işverenim nasıl halledecek ?

  Bir sorumda şu;
  Eski işverenim ihbarı bir şekilde halledip işten çıkardı diyelim.Fakat yeni iş verenim ilede olduki 2-3 ay sonra anlaşamadık vs iş çıkışı oldu istifa ettim.Daha önceki 6 yıl çalıştıgım işyerindeki hakettigim işsizlik maaşına başvurabilirmiyim ?

  1. Merhaba. İhbar süresi bitmeden işten ayrılırsanız, ihbar tazminatı ödemekten başka çareniz olmaz. Ya da işverenle sulh olabilir ve karşılıklı yazılı rızayla ayrılabilirsiniz.
   Yeni işyerinde işten çıkarıldığınızda, son 120 gün kesintisiz sigortanız olduysa ve çıkışınız da doğru SGK koduyla yapılırsa, toplam prim gününüz de en az 600 gün ise elbette alabilirsiniz.

 90. Arada 1 ay baska sirketle giris cikis yapamis sonra eski sirketr donduk acukatlara sorduk geriye donuk kidem ve mesaileri alavilioruz soylediler

 91. Merhaba ben 3.5 yildir aynı şirkette çalışıyorum maaşımız düzensiz ve geç verildiği için 20 isgunu geçtiği için yasal süreç başlamış oldu ben 30 ekim salı günü ihtar cektim ihtar da 2 isgunu içerisinde ödeme yapılmasını istedim sigorta cikisim ne zaman yapılır yeni is buldum orası sigorta çıkış belgesi istiyor cevabınız için teşekkür ederim

 92. Merhaba
  İş yerimde 5 aydır çalışıyorum devamsızlık yaptığım için bana 14 gün izin verdiler kendine iş ara dediler ihbar süresiymiş ama tazminat vermeyeceklerini ilettiler ne yapabilirim

  1. Merhaba. İhbar süresi kullandırılıyorsa, kıdem tazminatının da ödenmesi gerekir. Ya da işveren ne ihbar süresi kullandırmalı ne de kıdem tazminatı vermeliydi.

 93. Şirketimden çıkarılmak üzere ihbar süresi kullanıyorum şuan. Yerime bir kişi getirdiler ve SGK söz çalıştırıyorlar. İhbar süremin bitmesine henüz 15 gün daha var ve ben yaklaşık 1-2 haftalık hamile olduğumu öğrendim. Bunu şirkete söyledim ve çıkarmayın beni dedim. İhbar verdiklerini ve sürecin devam edeceğini hamile olsam da çıkaracaklarını söylediler. 1 yıl 4 aylık çalışanım ne yapabilirim? Çıkarılınca geri dönüş dava hakkım var mı ve çıkarabilirler mi, çıkarılırsam tazminat ve diğer haklarım nelerdir? Bilgileriniz için teşekkürler

 94. Merhaba ben 2015 temmuz da özel hastahane de ise basladim halen calisiyorum ama ayrilmak istiyorum kendi isteğimle ayrıldığım icin tazminat hakkim olur mu (ayrilma sebebimde isverenin is ahlaki ile ilgili çalışanı surekli ezmesi)

   1. Tesekkurler aydınlattınız beni şimdi ben hangi mahkemeye basvuru yapacağım bi yol gösterirmisiniz

 95. Merhaba 3 yıl 7 ay çalıştığım işyerinden işten çıkartıldım.Kıdem tazminatım ödendi ama ihbar tazminatı ödemesi yapılmadı.İhbar süresi de tanınmadı.İşverenin bana söylediği senin ihbarını 8 hafta geriden kullanmış gibi göstericemdi.Neye imza attığımı filan hatırlamıyorum.1 yıl geçti aradan firmayı mahkemeye verdim haftaya arabulucu görüşmem var.Avukatım yok firma karşıma neyle çıkabilir nasıl eli bukadar sağlam bu konuda.Lütfen yardımcı olun.iyi çalışmalar.

 96. Merhaba beni aydınlatırsanız sevinirim kıdem tazminatı hakkı kazanmama 21 gün varken işveren bana ihbarın başladı derse hem sözlü hem yazılı ihbar kullanırken 1 senem doluyor ķıdem tazminatı alma hakkım olurmu teşekkür ederim

 97. Merhabalar. Babam uzun yıllardır çalıştığı işyerinden 01.08.2016 tarihinde emeklilik sebebiyle çıkartılıp 01.09.2016 da tekrar alınmak üzere işe devam ediyordu. Ancak işyeri bir önceki ay küçülme sebebiyle 31.01.2019 tarihinde babamı işten çıkaracaklarını bildirdi. Sormak istediğim şu; her sene ocak ayında yapılan zam artışlarına çıkartılacak olan eleman(babam) da dahil midir? Böylelikle kıdem tazminatı tutarı artar mı?

  1. Merhaba. Babanızın maaşı asgari ücret ise evet dahildir. Ancak değilse, kesin bir şey söyleyemeyiz. Maaşına zam geldiyse ve bundan sonra çıkarılmışsa yeni maaş üzerinden hesaplanır; ancak zam gelmeden çıkarılmışsa eski maaş üzerinden hesaplanmalıdır.

 98. Merhaba ben 15atalik 2017de asgari ucret 1600 iken ben 2000 tl net ucretle ise basladim 8ocak 2019daihbar imzalattilar cikis icin ben ihbar suresinde bana verile 2 saat is arama iznini kullanmazssam bunu mesai olarak alablirmiyim yada kullanmak zorundamiyim …tesekurler

  1. Merhaba. İş arama izinlerini gün gün ya da toplu kullanma konusunda tercih yapabilirsiniz. Ancak işveren vermesine rağmen, kullanmamak hakkınız olmaz. İlla kullanmak istemiyorsanız, toplu kullanıp işten erken çıkabilirsiniz.

 99. Benim 1 yıl çalışmışligim var şuan çıkışımı verdim yasal olarak 4 hafta caliscam benim maaşımı aldığım gün yıllık izin parami vermek zorundamı yoksa erteleme hakları varmı

 100. Selamlar, 03.10.2015 tarihinde goreve basladigim sirkette 04.01.2019 tarihinde isverenim tarafindan cikisim verildi. 28.02.2019 tarihine kadar ihbar surem var (8hafta) ben gun itibari ile yeni is buldum ve 1 hafta icinde isten ayrilmak istiyorum. Ihbar suremi doldurmadan isten ayrilmam yuzunden, kazanmis oldugum kidem tazminat hakkim iptal olur mu? Ilginiz icin tesekkur ederim.

  1. Merhaba. Kıdem tazminatınıza bir şey olmaz; ancak 8 haftalık ücretiniz kadar ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 101. Merhabalar,

  19.10.2017 Tarihinde işe başladım. Memuriyet sebepli 18.01.2019 tarihinde işten ayrılmak istediğimi beyan ettim ve 15.02,2019 tarihinde çıkışım verilecek. İhbar sürecimi de başlattım. Ancak atandığım kurumca ihbar süresi içerisinde iş başlangıcı için aranır veya ihbar süreci içerisinde kendim fesih verirsem bunun bana yükümlülükleri nelerdir? Fesih ettiğim günden itibaren mi ihbar tazminatı öderim ya da ihbar başlangıç süresi mi baz alınarak hesaplanır? Teşekkür ederim.

 102. Merhaba işten kendi isteği ile ayrılan bir kişi ihbar süresini tamamlarken iş arama yani günlük en az iki saati kullanabilirim. Teşekkürler.

  1. Merhaba. İşçi de işten ayrılsa, işveren de çıkarsa, ihbar süresini kullanan işçiye iş arama izni verilmek zorundadır.

 103. Merhaba,

  3 aydır çalıştığım işyerinden, işden çıkartılmam oldu ve 2 haftalık ihbar sürem başladı.
  Sabahları 2 saat geç gelerek kullanacağım.
  Sormak istediğim üç soru var;
  1)Kullanacağım 2 saatlik iş arama hakkım çalışma saatinden mi sayılacak?
  2) Eğer dahil olacaksa haftalık toplam 45 saat çalışmam yeterli olacak mı?
  3) Günlük 2 saatlik iş arama hakkımı kullandıktan sonra, o gün iş görüşmesine çağırılırsam şirket göndermek zorunda mıdır?

  Teşekkür ederim.

 104. İyi günler kurumsal bir yerde 6 aydır calışıyordum işe iki gün gitmedim fesih işlemi gerçekleşmiş işten çıkardılar çalıştığım yere tazminat mı ödemem Gerekli bu yediğim fesih baska yerde Çalışmamda sıkıntı cıkartırmı ilerde karsıma çıkarmı. ilginize teşekkür ederim

 105. Merhaba, istifa ettim ve ihbar süresi olarak 56 gün verdiler içerde 13 gün birikmiş yıllık iznim ve toplam 9 iş günü iş arama iznim bulunmaktadır. Bu haklarımı ihbar süresinden düşüttürebilir miyim? İş günü olarakmı düşer yoksa toplmdan mı düşer? Yazılı olarak mı bildirmeliyim?

 106. Merhabalar 04.02.2017 tarihinde işe başladım 26.01.2019 da işvereni tarafından çıkarma kararı aldıklarını ve ihbar süresi için onay vermem gerektiğini söylendi bende onayı verdim ihbar sürem 42 gün yani 08.03.2019 çıkışı ın gerçekleşeceğini söylediler asgari ücretle çalışanım buna göre bana ödenmesi gereken tazminatım ne kadardır

 107. Merhaba, öncelikle yazı için teşekkürler. Işverenim 3 ay önce şirket adı değiştiği için sigortamda çıkış giriş yaptı. Aynı kişi patron ama sigortamda çıkış giriş var. Istıfa ettiğimde bu son girişe göre mi ihbar surem olacak ilk girişe göre mi?

  1. Merhaba. İşveren aynı kişi olduğuna göre, ilk işe giriş tarihinizden itibaren hesap yapılması gerekir.

 108. Merhab 1 haziran 2017 ise giris tarihim restauranta calismaktayim once bana 2 saat kullanacan dediler sonrada kullandirmadilar ihbar alabilirmiyim

 109. Merhaba.
  07/02/2018 tarihinde işe başladım. Son 2 aydır psikolojik nedenlerden dolayı 3-4 kez işe gec kaldım ama herhangi bir tutanak imzalamadım. Bugun şirkete görüsmek icin cağırdılar çözüm bulmak konusmak icin. Ben çözüm icin 1 hafta yıllik izin istedim fakat onlar çözüm olarak Suçlayıcı konusmalar, personel kıyaslaması vs yaparak psikolojik baskı uygulayıp istifa dilekcesini doldurttular imzaladım. Bugunde maaslarimiza zam yapılacaktı 1 hafta önceden bilgilendirildik ama bana yapılmadı bugun diger herkese yapıldı. 1 yıldan fazla calıstıgım icinde 4 hafta olan ihbar sürem 2 hafta planlandı.

  – Istifa dilekcesini iptal edebilir miyim?
  – Maaş zammından faydalanabilir miyim?
  – Sağlık raporu alıp işten haklı fesih kullanarak istifa edebilir miyim?
  – Sizin bu konuda tavsiyeniz nedir? Hakkımı nasıl arayabilirim?

  Tesekkurler.

  1. Merhaba. İstifa iptali diye bir şey olmaz. Durum ciddiyse bir ihtarname hazırlamalı ve noterden göndererek istifa etmediğinizi, dilekçenin zorla imzalattırıldığını işverene bildirmelisiniz. Sonrası ise işverenin hareketine göre değişecektir.

 110. Merhaba hocam ben 11/09/2018de girdiğim işyerinden ayrılmak istiyorum bunun sebebi bizim sektörün sınıfı ağır ve tehlikeli iş olmasıdır buna rağmen işveren bizim maaşlarımızı asgari ücretden gösterip kalanını elden vermektedir yani hocam aldığım maaş 3500tl hesabıma yatan 2000tl ayrıca işe ilk girdiğim ayın sigortasınıda 2 gün göstermişler benim bu işyerinden ayrılırken nasıl vi yol izlemem gerekiyor

 111. Merhabalar ben 2 buçuk aydır … mağazacılıkta çalışmaktayım ücret yetersizliği yüzünden istifa ediyorum 14 gün ihbar sürem var iş buldum ve öyle çıkıyorum 2 saat ihbar süresi süreçinde her gün kullanmaya hak kazanıyormuyım

 112. Merhaba iyi günler.. 3,5 yıldır aynı yerde çalışıyorum. İstifa vereceğim. Hergün 2 saat iş arama hakkı diye bir şey var mı?

 113. Bir sorum daha olucaktı.. 15.03.2019 tarihinde işten ayrılcam tam olarak. 2018 de kı yıllık iznimi kullanmıştım. 2019 da 3 ay için yıllık izin hakkım oluyor mu oluyorsa kaç gün olur?

  1. Yıllık izin, sadece tam yıllar için hesaplanır ve kısmi yıllık izin hak edilmez Tolga bey.

 114. Merhaba
  2 yıldır çalıştığım şu anki iş yerinden 2 ay içerisinde üniversite staj zamanım geldiği için ayrılmak istiyorum.Yani şu an hem çalışıyor hem okuyorum ve başka bir işyerinde staj göreceğim. Tazminatımı almak için ne yapmam gerekiyor?
  Tesekkurler.

 115. Merhaba. Ben çalışmakta olduğum özel bir hastaneden 22 şubat tarihinde zorla gece de çalıştırıldığım için istifa mı verdim. 2 hafta ihbar sürem vardı ve ben bu ihbar süremi kullandım. 6 martta da bitiyor bu sürem. benim çalışma saatlerim hafta içi 18.00-00.00 ctesi izin pazar ise 08.00-18.00. Fakat yöneticim şuan da bana 146 saat eksiğim olduğunu ve ihbar hariç bu 146 saati(15 gün) doldurmam gerektiğini aksi halde bunun maaşımdan kesilecegini belirtti. Şimdi öncelikle benim mesai saatimi belirleyen ben degil yöneticim. ama bana ayda 210 saat doldurmam gerektiğini söylüyor. Otomatikman ben bu mesai saatlerinde çalışsam da hiçbir eksik olmadan yine de 210 saat doldurulmuyor. bu benim suçum değil. Simdi benim bu 15 günü kullanmam zorunlu mu ben ihbar süremi kullanıp çıksam yine de maasımdan 15 günlük kesmeye hakları var mı benim sorum bu

  1. Merhaba. Maaşınızdan neyin kesintisinin yapılacağını anlayamadım. Zaten ihbar süresinin sonunda, o ay için kaç gün çalışmışsanız o kadar ücreti almanız gerekir. Bunun dışında yapılacak olan kesintinin nedenini çözemediğimi söylemem gerekir.

 116. Merhaba ben 7 ay çalışmış olduğum iş yerinden maaşımı artık ödeyecek paraları olmadığı için çıkarıldım. 1 ay ihbar sürem boyuncada başka işlerime vakit ayırmış olduğum için gitmedim. Bu durumda İş yerinden bir ödeme alıyor muyum? Haklarim neler. Teşekkürler.

  1. Merhaba. İhbar süresinde işe gidilmemesi zaten mümkün değildir. İhbar süresi, günlük 2 saat iş arama izninizin olduğu ama diğer sürelerde çalışmanız gereken bir dönemdir. Böyle olunca, işe gitmediğiniz halde maaş ödenmesi gerekmez.

 117. Ben 01.10.2017 işe girmiştim 08.03.2019 tarihinde bana ihbar süresini teblig etdiler ama ihbarim 28 gün oldugu için 14 gün süre tanıyorlar 14 gününü de ödeyecekler çünkü 28 i birden süre tanısalar 01.04.2019 tarihinde ihbarim 42 güne cikiyor yani ihbarı ikiye bölüp yarısını ödeyip yarısınıda ihbar süresi olarak kullandırma hakları var mı..

  1. Merhaba. İhbar sürenizi 28 gün kullandırmaları, ihbar sürenizi 42 güne çıkarmaz. Bu süre belirlenirken, size bildirim yapılan tarih esas alınır.

 118. Zeynel Bey Merhaba,

  Öncelikle detaylı açıklamalarınız için teşekkür ederim fakat çok fazla bilgi ve konu hakkında yorumlar olduğu için ne yapmam gerektiğini tam anlayamadım.

  18.03.2019 tarihinde istifamı verdim ve ihbar süresi içinde çalışmayı kabul ettim. Fakat iş veren ihbar süresi dolmadan beni işten çıkaracağını bildirmiş (maaşımın kalan kısmını ödememek için). Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim ?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba. Böyle bir hareket işveren açısından kötü ve sizin açınızdan çok iyi olur. Çünkü istifa ederek ihbar süresini kullanan işçi işveren tarafından -haklı gerekçe yokken- işten çıkarılırsa, siz artık ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Hatta kıdeminiz varsa kıdem tazminatı da talep edebilirsiniz. Çünkü ihbar süresinde iş akdi devam etmektedir ve işverenin bu hareketi, yeni bir fesih olarak değerlendirilir.

 119. Merhaba. 7aylik elemanim.21.03.2019 tarihinde patrona istifami m esai saatleri icerisinde verdim. Bilgilendirme almadigim icin ctesi pazar ve ptesi gunu 2 saat erken cikis yaptm ( cuma ve istifami verdigim gun tam zamanli calistim) Ayni ayin 26sinda muhasebeci benimle gorustu ve mudure istifami vermedigim icin mantiksiz hareket ettigimi istifamin halen bildirilmedigini ve 7.50 calisma saatlerimde +1 mesai toplamda 8.50 saat, 1.50 saat erken cikicagimi 1 saat olan molamin 30dk kullanmam gerektiğini, cunku molam haricinde benden verim alamadiklarini ve haftasonu da erken cikma hakkimin kullanilmayacagini hafta icine yayilmasi gerektigini belirtti. Uygulamadaki yasa” ve gida sektorunde calistigim icin haftasonu erken cikmanin yasak oldugunu belirtti bu kisi. ( Tatli atölyesi) ptesi de ihbar suren dolmadan cikisini verebiliriz dendi, ayin sonu icin. Yardimci olur musunuz?

 120. Mrb ben bi restorantta çalışıyordum.işe başlama tarihim 15.09.2018.fakat beni çıkardılar sağlık sorunum var ve verimli olamıyorum diye.haklarımı verecekler diye kabul ettim anlaşma imzaladım. Fakat imzaladığım belgede 10.02.2019 tarihinde işinizin gerektiği gibi yapmadığınız için falan işte haklarınız ödenerek çıkarılacaksiniz yaziyordu.fakat ben ise 03.04.2019 ve daha çalışmaktaydım.tarihe itiraz ettim dilekçenin içindeki tarih düzeltildi 03.04.2019 diye ama sonradan fark ettim ki dilekçeninde tarihi ise 10.03.2019 diye atılmış ama artık imzalamıştım. ikinci bir evraktada 15 gün iş arama günde iki saat izin falan filan yazıyordu. Burdaki amaç ne oysa benim işe başlamam 15.09.2018. Çıkışım ise 03.04.2019 dur. Evrağıda o gün imzaladım ama bu tarih neden geri atılmış amaç ne. Size zahmet bilgilendirimisiniz tşk ederim .

  1. Merhaba. İşveren size kanunen 2 haftalık ihbar süresi tanımalıydı. Aksi takdirde ihbar tazminatı ödemesi gerekir. Bu nedenle böyle bir yola başvurulmuş gibi görünüyor.

 121. Yani iki evrak imzalatıldı. Bu benim alacağım ihbar tazminatımı azaltırmı. Eğer azaltırsa ben bu hakkımı alabilirmiyim itiraz edebilirmiyim. Tşk ederim şimdiden size vereceğiniz bilgiler için

 122. Merhaba . Ben 11 temmuz 2018 de bir işe girdim . İş yeri kapanması nedeni ile topluca işten cikarildik. Benim 4 haftalık ihbarım vardı . Bu 4 hafta dolmadan cikarildik . 2 haftasi geçti 2 haftasi kaldı ihbarın. Şimdi benim hakettigim ihbar kalan 2 hafta mı yoksa 4 haftanin tamami mı ? 4 gün önce de SGK ya gittim işten çıkış bildirgesi aldım bir de ne göreyim . Beni 3 nolu kod ile çıkarmışlar yani kendi isteğimle çıkmışım . Diğer ihbarı olmayan arkadaşları 17 nolu kod ile yani işyeri kapanması ile. Bu olay benim çok canımı sıktı. İşverenin böyle birşey yapmasınin bir cezası var mı düzeltmezse eğer tabi ki ? Varsa cezası ne kadar ? Teşekkürler

   1. Zeynel bey bugün yatırması kabul ettiler . Fakat 2 haftalık ödeme yapacaklarını söylüyorlar. 4 haftayı kabul etmiyorlar. İşsizlik maaşı alamıyorum. Alma hakkım olsaydı bu kod sebebi ile alamayacaktim farkındayım

 123. Merhabalar 10.01.2019 is fesih bildirimi yaptlar 20.02.2019 suresinde bitiyor du ve ben 11.02.2019 suresinde isten aydildim. Ilk basta isveren parami kidem tazminitami oduyecekti. Sonradan odemekten vaz gecti ihbar suren dolmadan isten ciktin dedildr. Bu konu hakkinda ne yapabiliriz yardimci olurmusunuz tesekkur ederim

  1. Merhaba. İhbar süresi dolmadan işten çıkan işçi, ne yazık ki kendisi fesih yapmış olur. Çünkü iş ilişkisi halen devam etmektedir. Bu durumda da, işçinin haklı bir nedeni yoksa, kıdem tazminatı hakkı yanacağı gibi ihbar tazminatı ödemesi de gündeme gelebilir.

 124. Merhabalar,

  Ben 1 yılımı doldurmadan istifa ettim fakat bana verilen ihbar süresi içerisinde 1 yılımı doldurmuş olucağım.İhbar süresi içersinde bir yılımı doldurduğum dolayı firmamdan yıllık izin hakkımı ve zam hakkımı kazanmış oluyormuyum ? ilginiz için

  teşekkürler.

 125. Merhaba 1 yılıma 1 gun (30 Nisan da )kala iş sözleşmem fesh edildi, 4 hafta ihbar sürem kullandırılıyor bu durumda ihbarımı kullanırken kıdem ve 2 hafta izin hakkım doğmuş oluyor mu yoksa bu haklarımı 1 yıla 1 gün kala fesh edildiği için kayıp mı ederim?
  Ayrıca fesih sözlü yapıldı 2 mayıs tarihinde ise e mail ile 30 nisan tarihli fesih yazısı gönderildi, fesih yazısının elime geçtiği tarihte yani 2 mayıs tarihli olmaz ise imzalamayacağımı bildirdim ? Nasıl bir yol izlemeliyim?
  Teşekkürler

 126. Merhabalar ben 3.5yil farkli bir firmada çalışıp 2 eylül istifa ettim 5 eylülde farklı bir işe girdim ancak toplamda 56 gün çalışma gün sayım var diğer zamanlarda ameliyat olduğum için sürekli raporluydum rapor bitiminden 1 hafta sonra 6 mayısda işveren çıkışımı verdi işsizlik alabilirmiyim?

  1. Merhaba. Bunun için cevap aramaktansa, İşkur’a başvurmanızı öneririm. Böylece kesin cevabı çok kısa bir sürede alabilirsiniz.

 127. Sizi çok geç buldum sanırım. 3mayis 2019da istifa ettim ihbar sürem 4hafta.ama işyerim kullanma çık dedi. Bu durumda bana ihbar tazminatıni peşin verip göndermesi gerekmez mi? Çok çok bilgi rica ederim.avukata da sordum net cvp alamadım.isyerim sen gelme artık ihbar süren bitiminde paranı verelim diyor bı belge vermesi gerekmez mi?

  1. Merhaba. İstifa eden sizseniz ve işveren size ihbar süresi kullanmana gerek yok diyorsa, ihbar tazminatı hak etmezsiniz. İşten siz ayrıldığınız için, bu sayede ihbar tazminatı ödemekten kurtulursunuz. Ama tabi işverenin size bu tebliği yazılı yapması ya da bir belge vermesi gerekirdi. Yine de işveren size ihbar tazminatı ödemek istiyorsa, bırakın ödesin.

 128. Merhaba Mustafa bey

  İşe başlama tarihim :08.10.2018
  İstifa tarihim: 13.05.2019
  Yeni işe başlı cağım tarih:27.05.2019

  13.05.2019 tarihinde kendi rızamla işten ayrılıyorum 27 mayıs 2019 pazartesi günü yeni işime başlı cam normalde benim 1 ay olan ihbar süremin belli bir kısmını kullanıcam diğer kısımları alacağım ücretten kesilecek benim sormak istediğim şey şudur.

  08.10.2018 tarihin de başladığım iş yerinde kaç günlük ücretim kesilecektir.

  araya bayramda giriyor bayramdan dolayı o günlerinde ücreti kesilir mi?

  Saygılarımla ..

 129. 4 aydır özel bir hastanede çalışıyorum işimden memnun olmadığım icin ayrılmak istiyorum ama ihbar süremi doldursam da maaşımın ödeneceğini düşünmüyorum ihtar çekip aynı gün içerisin de çoksa 18 günlük Mayıs maaşımı alabilir miyim nasıl bir yol izlemem lazım? İhbar süremi doldursam maaşım yatmasa ne yapmalıyım

 130. Merhabalar öncelikle böyle bişiy yaptığınız için çok teşekkür ederim.
  Benim sorum; 6 yıldır çalışmakta olduğum özel sektör firmasından kendi istegim ve çalıştığım zaman zarfı içerisinde sağlık ve pisikolojik rahatsızlıklarım meydana geldiğinden istifa ettim 8 hafta ihbar sürem olduğunu söylediler tamam dedim kullanmaya başladım, şayet 10 gun geçtik ten sonra sen artik çalışma dediler bendr vuna istinaden is bulamadim ihbar süresi boyunca çalışıp alıcak oldugum ucrete ihtiyacim var dedim ihbar süresince calismak istedigimi dile getirdim onlarda hayır olmaz dediler çıkaracaklarını söylediler hic bi şekilde yazili beyan etmediler etselerde imzalamazdım zaten bende arabulucuya basvurdum. Bu duruma göre neler yapabilirim bilgilendirirseniz çok sevinirm… şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Merhaba. Arabulucuya başvurduğunuza göre zaten artık beklemeniz gerekir. Ama size ihbar süresi kullandırılmadan çıkışınız verildiyse ve işverenin bir haklı fesih nedeni yoksa, ihbar tazminatınızı almanız gerekir.

   1. Kendim istifs etsem bile dediginiz oluyo yani dimi yanlış anlamadım sanırım, çünkü iş verenim sen kendin istifa ettin ben istersem ihbar suresince calışabilirsin dedi.

    Tsşekkür ederim…

     1. Merhaba. Siz de istifa etmiş olsanız sonuç değişmez. İhbar süresini kullanırken, işveren sizi işten çıkarırsa, bu kez sadece ihbar tazminatı ödemekle kalmaz, ayrıca bu işveren tarafından yapılan yeni bir fesih olarak görülür ve işçinin kıdem tazminatı alma hakkı bile gündeme gelebilir.

 131. İhbar süremin dolmasına 4 gün kaldı ama işyeri ile yaşadığım sıkıntıdan dolayı bu geri kalan 4 gün işe gitmesem bütün ihbar sürem yanar mı?

  1. Merhaba. Bunu işverenin rızasını alacak şekilde yazılı hale getirmezseniz, işveren sizden tüm ihbar süresinin tazminatını talep etme hakkına sahip olacaktır.

 132. Merhaba 15 mayıs. 2019 tarihinde ihbar yazdım ve 20 haziran da ihbarım doluyor bu süreç içinde çalıştıgım yer. Yeni bir iş teklif etti lakin ihbar yazdığım süredeki mevcut işteyim. İhbar ile ilgili herhangi bir fesih uygulaması olmadı hala aktif midir ihbar sürem . işveren tazminatsiz ihbarsız çıkarma hakkı doğar mı

  1. Merhaba. İşveren size teklifini yazılı olarak sunmuşsa, sizin de kabulünüz ile birlikte artık ihbar süresi sona erer. Ama yazılı bir teklif yoksa, bir yorum yapmamız yanlış olacaktır.

   1. Yazılı değil sözlü olarak söyledi. ve ihbarın fesihine dahil bir tutanağa da imza atmadım. Merak ettiğim. Bu süreç hala ihbar sürem hala aktif mi

    1. Eğer yapılan teklifi kabul etmediyseniz; yani karşılıklı yeni bir anlaşma yoksa, mevcut ihbar süresi devam ediyor ve sonunda da iş akdi sona erecek demektir.

 133. Merhaba, 16.05.18 de …’da işe başladım vardiyalı sistemde, ancak zamanla iş yoğunluğu mobing gibi nedenlerden çok sayıda işçi işten ayrıldı ve yerlerine yeni eleman alınmayıp bunun adına maliyet bilinci dedi … Sabah iki ayrı dükkanda açılış temizlik ve kasiyerlik, öğlen soğuk mutfakta salata hazırlığı akşam restoran da servis akşam bulaşıkhanede çalıştırılır siz yaparsınız baskısıyla çalıştırıldım. Vardiya akşam ve sabah olmak üzere iki vardiya olmasına rağmen iki haftada bir sadece 1 gün sabah çalıştırıldım 03.06. 2019 da işten istifamı yazdım, içeride 10 gün yıllık iznim var ve şirket bana 30 haziran da ihbar süremin dolduğunu söyledi birincisi 10 gün yıllık iznim ihbarda sayılamazmı, yada onun ücretini verip ihbarı tam mı yaptırabilirler, birde bu süreçte açılış vardiyasında çalışıp hergün 2 saat erken çıkabilir iyim çünkü kapanış saatimiz 23:30 olduğu için çıkışta iki saat çıkmam iş aramama uygun değil. İyi bayramlar, ve şimdiden teşekkürler.

 134. İşten çıkışım verildi 4.senem doldu
  İhbar tazminatı alabilirmiyim yada çalışmak zorundamıyım kaç gün çalışmam gerekiyor
  Gün içerisinde normalde 10saat çalışıyoruz ve farkını almıyoruz bunun şikayetini nasıl yapabilirim ama bugün işten çıkışım vverildi ihbar günün kadar çalışacaksın dediler

  1. Merhaba. İhbar süreniz yasal şartlarda ve sürelerde kullandırılıyorsa, ihbar tazminatı alamazsınız. Bu bir bildirimli fesihse, evet ihbar süresini çalışmanız gerekir; aksi takdirde işveren sizden ihbar tazminatı talep edebilir.

 135. Merhabalar. Çok önemli bir husus benim için. Bir özel okulda çalışmaktayız ve yıllık yapılan sözleşmemiz mevcut. İşveren önümüzdeki yıl bizimle çalışmayacağını bildirdi ve ihbar süremizi başlattı. Benim durumum 3 kere sözleşme yenilediğim için belirsiz süreli iş sözleşmesine dönüşüyormuş. Yani 3 yıldır aynı iş yerindeyim. Okullar kapandı fakat ihbar süresinde bizim okula gitmemizi talep ediyor. İş yerimizde diğer öğretmenler tatilde iken bize mobbing uygulanıyor. Asıl sorum da şu, ihbar süresi yani işverenin başlattığı süre devam ederken ben evlilik gerekçesi ile istifa edebilirmiyim ? Evleneli henüz 1 yıl olmadı. Yani bunu yapmak şansım mevcut. Baskılara daha fazla dayanamıyoruz. Bize çok kötü davranıyorlar. Yol gösterirseniz çok sevinirim.

 136. Merhabalar 8 ay çalıştığım işyerimden ihbar süremi dikkate alarak istifa ettim. 4 haftalık ihbar sürem dolmadan (13 gün kala) işten çıkartıldım. Bu durumu kabul etmediğimi belirttiğim günde işten ayrılacağımı söylesemde işten çıkartıldım. Bana seni işten çıkarma hakkımız var ve hiç bir tazminatta ödemeyiz dediler.
  1) İşten çıkarıldığım için istifam iptal olurmu
  2)İhbar tazminatı alacaksam 4 haftalıkmı tazminat alacağım yoksa kalan 13 günlük olanımı alacağım.

 137. Merhabalar.özel hastanede 3.5yıldır çalışıyordum 19temmuza kadar süt iznim bulunmakta 26haziranda istifa ettim ihbar sürem iş arama izin hakkım hesaplandıktan sonra 31temmuz olarak belirlendi.iş verenim beni bu süreç içinde resmi tatilde çalıştırabilirmi ve ben çalışmayı rededebilirmiyim.birde 19temmuza kadar süt izinli olarak çalışıp Ayın 4.haftasında normal vardiyalı çalışmaya başlayacağım aylık çalışma saatim kaç saat olmalı.

  1. Merhaba. Zehra hanım, ihbar süresinden önce hangi sorumluluklarınız varsa, bunlar ihbar süresinde de aynen devam eder. Örneğin resmi tatillerde daha önce çalışmak yapmak zorundaysanız, yine aynı şekilde çalışmanız gerekir. Aylık ya da haftalık çalışmanız için de öngörülmüş özel bir süre yoktur. Süt izniniz bittikten sonra her zaman tabi olduğunuz sürelere tabi olursunuz.

 138. oncelikle merhaba ben 01.01.2018 Yilinda girisim var yanliz ailevi sebebten dolayi 25.07.2019 son ihbar suresi kullanmak mahsadiyla is ten istifa ettim
  1 .yillik Izin kullanmadim parasini istedim kendileri beni para vermemek icin izine cikartti
  2 .ihbar surem boyunca gunluk 2 saat kullanmayi toplu sekilde istedim oyle hakkin yok dediler
  3 ihbar surem tamamlanmadan yillik izin olarak saydilar ve izine cikarttilar bu durumda beni magdur ettiler bu konularda ne yapabilirim

 139. Mrb ben ramazan bayramından sonra 1 hafta çalışıp kendi isteğimle işten ayrildim daha öncesinde 1ay çalıştım ve bu ramazan tatilindeki süreyi maaşıma verceklermi bilmiyorum bu konuda aydınlatırmısınız şimdiden tesekurler

  1. Merhaba. Ramazan bayramı süresince işverenin işçisi idiyseniz, elbette bu günlere ait ücretin, çalışmamış olsanız da ödenmesi gerekir.

 140. Merhaba, özel bir hastanede işçi olarak çalışıyorum. 26 Temmuz 2019 da 1 senemi doldurarak senelik izin hakkı kazanacağım. Senemi doldurduktan sonra istifa etmek istiyorum. Size sorum, 4 haftalık ihbar süremin 2 haftasını hak etmiş olduğum 2 haftalık iznimi saydırabilir miyim? Sadece 2 haftalık ihbar süre boyunca çalışmam mümkün mü? Şimdiden teşekkür ederim.

 141. Merhaba ;

  2yildir ozel bir sirkette calisiyorum isveren kuculmeye gideceklerini belirtri yillik izin surecimi kullandirttilar ihbar surecin hakkinda bilgi vermediler bu surecte calismam gerekmiyorrmu iki saat hak olmuyor mu yada toplu gun olarak kullandirta biliyor mu tazminatimi nasil talep edebilirim

 142. Merhabalar 04.08.2016 itibariyle 3 yıl 1 aydır güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Bize 05.07.2019 tarihinde başlamak kaydı ile 31.08.2019 tarihinde şirketimiz fesih edildi 8 haftalık ihbar süremiz var ama kullandıramıyorlar. Fesih bildirimi yaptılar ama ihbar süremizi kullanamıyoruz. Kullanamadığımız ihbar süresi yerine aylık olarak mesai yazılacağını söylüyorlar. Bunu yapabilirler mi? Yoksa mahkemeye mi başvurmamış gerekir. Şimdiden teşekkürler..

  1. Merhaba. İşten ayrıldığınızda ihbar süresi kullanmamış olursanız ve ihbar tazminatınız da ödenmemişse, arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatabilirsiniz. Uzlaşma olmazsa, mecburen dava yoluna gitmeniz gerekir.

 143. Zeynel Bey merhaba tekrar. İhbar tazminatını mesai olarak verecekler ama ihbar tazminatı kadar değil tutar bunu yapabilirler mi şikayet mi etmeliyiz. Eğer mesai olarak gösterirlerse hak talep edebilirmiyiz ?

  1. Merhaba. İhbar tazminatı hakkınız kaç liraysa alıyorsanız sorun yoktur. Ama ödenmeyen fazla mesaileriniz varsa ve ödeme fazla mesai olarak görünürse, ileride fazla mesaileriniz için dava açtığınızda, yapılan ödeme kadarını almanız mümkün olmayacaktır. Buna göre değerlendirmelisiniz.

 144. Merhaba ben 02/08/2006 girdiğim işyerinden ayrılmak istiyorum sebebi ise fazla çalışma sebebinden dolayı ailem ve kendi özel işlerim için zaman bulamamak, yorgunluk, bıkkınlık gibi sebeplerden dolayı işi bırakmak istiyorum. Size sorum ! Kıdem tazminatı alabilecek miyim, ihbar süresi ne kadar ve bu zaman içerisinde ne gibi haklarimin olduğunu (örnek iş bulmak için bana herhangi bir süre verilmesi gerekiyor mu) 8.5 saatten fazla çalıştırma gibi hakkı varmı işverenin ben bu süreç içinde fazla mesai yapmak ve istemiyorum böyle bir şart varmıdır? İlginize şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. İstifa ederseniz kıdem tazminatı alamazsınız ve ihbar süresini de beklemeniz gerekir. Ama haklı fesih sebebi bulursanız, hem taminat talep edebilir hem de ihbar süresini beklemenize gerek olmadan işten ayrılabilirsiniz. Size buradan bir haklı fesih gerekçesi söyleyemeyiz; ama sitemizdeki yazıları inceleyerek siz de bir sonuca varabilirsiniz.

 145. 17/05/2018 yılında girdiğim iş yerinde işveren tarafından işten çıkarılıyorum tarafıma 4 haftalık ihbar sürem tanınmıştır.22/08/2019 tarihinde ihbar sürem dolacaktır.sormak istediğim soru kıdem tazminatı hesaplanırken ihbar süremin bitiş tarihini mi yoksa bana bildirim yapıldığı tarihi mi belirtmem gerekiyor.yani kıdem tazminatında işe giriş tarihi 17/05/2018 ihbar ihbar süremin bildirildiği tarih ise
  25/07/2019 ihbar süremin bitiş tarihi ise 22/08/2019 dur. kıdem tazminatımı hesaplarken hangi tarih benim kıdem tazminatımı hesaplama tarihimdir.

 146. Merhabalar. Ben özel kurumda iken devlet kurumuna atandım. 56 gün ihbar sürem çıkıyor ve şu anda güvenlik soruşturması bekliyorum. Büyük ihtimalle ihbar süresini tamamlayamadan çalıştığım yerden ayrılmak zorunda kalacağım. Sorum şu: Mesela 56 günlük ihbar süresinin 30 gününü çalışıp çıksam çalışmadığım gün sayısı olan 26 günlük ihbar tazminatını mı öderim yoksa 56 günlük ihbar tazminatı mı öderim? Teşekkürler.

 147. Merhaba ihtarname çekerek iş yerinden ayrıldım 2 yıllık çalışanım 15 gün müsaade istediler 15 gün ihbar süresi adı altında çalıştım işten ayrılıp yeni bir yere başladım ertesi gün 1 hafta sonrasında eve ihtarname göndermişler 3 gün işe gitmediğim için tek taraflı fesh işlemi yapılmış bana ne gibi sorun olur?

  1. Merhaba. Bir sorun olmasından öte; hakkınızı yasal yollarla arayabilirsiniz. Bize anlattığınız durumu da gerekirse mahkeme aşamasında dile getirirsiniz. Hakkınızı aramadan, kimse size hakkınızı vermeyecektir.

 148. Bir sitede 5 yıldır görevli olarak çalışıyorum. Ve toplantıda alınan karar gereği iş akdimin sonlandırılmasına karar verildi. Yönetici ve daire sakinleri 8 haftalık ihbar süremi kullanmama müsaade ettiler. Sorum şu. İş arama iznim iki saat ve lojmanda kaldığım için evde bulmam gerekiyor. Yasal çerçevede benim izin saatim ne kadardır. Ve resmi tatilleride kullanmadım. Talep edebilir miyim.

  1. Yeni iş arama izniniz günde 2 saattir, bu değişmez. Bayram, Resmi tatil gibi günlerde çalışıp karşılık olarak ücret almadıysanız elbette talep etmelisiniz. Aynı şekilde içeride kullanmadığınız yıllık izinleriniz varsa parasal karşılığını talep etmelisiniz.

 149. Merhaba, iş yerimiz kapanıyor ve ihbar süremiz bize bildirildi ancak ihbar çekildikten sonra bize gönderilen yeni bir bildirim ile içerde bulunan yıllık izinimizin bir kısmına çıkardılar zorunlu kıldılar izne çıkmamızı ama bildğimiz kadarı ile ihbar süresinde bize yıllık izin kullandırılamaz bu durumda izlememiz gereken yol nedir? Teşekkürler

  1. Merhaba ben özel bir şirkette 2017 tarihinden beri çalışıyorum 22 ekim deişyerim çıkışımı vereceğini söyleyip 22 ekimden itibaren 6 haftalık ihbar süremi kullanıyorum 03.12.2019 tarihinde ihbar sürem bitecek eğer işyerim benden çalışmaya devam etmemi isterse ve ben kalmayı istemeyip işe devam etmezsem kıdem tazminatım ödenir mi ve İşçilik maaşı alabilir miyim ?

   1. Merhaba, istifa, iş akdi fesih bildirimi vb. konular iş hukukunda bir irade beyanıdır ve karşı tarafa ulaşması (Tebliği) ile birlikte kesinlik kazanır. Tek taraflı vazgeçmek olmaz. Zira siz o beyana göre hayatınıza yön verdiniz veya yeni bir iş arayıp buldunuz, ya da şehir değiştirip başka bir hayat kurmayı planladınız… Özetle, işe devam kararını kabul etmek zorunda değilsiniz.
    Haklarınızı ödemek zorundalar, (İşveren çıkış verdiği için işsizlik maaşı da alırsınız, diğer hususlara da haizseniz eğer, işsizlik maaşı hk. detaylı bilgi için: https://iscidunyasi.com/issizlik-odenegi-alma-sartlari/ ) aksi halde netice; yasal faizler ve yargılama giderleri ile birlikte Mahkemededir.

 150. Merhaba,

  Isyerimden istifa ettim ve 42 günlük ihbar süremi beklemeden 28. gün de beni çıkartıyorlar yeni biri ise başladı bu arada istifamdan sonraki 26.gün de .Bu durumda kalan 14 gün ihbarın için ücret karşılığını almam gerekir mi?

  Saygılar. .

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.