İhbar süresinde işçinin hakları neler?

İhbar süresinde işçi hakları

İhbar süresi iki şekilde gündeme gelebilir. İlkinde işveren işçisini çıkaracaktır ve işçiye ihbar süresi kullandırır ve ikincisinde işçi işten ayrılacaktır, ihbar süresi kadar çalışır. Hangi durum söz konusu olursa olsun, hem işçinin hem de işverenin uyması gereken kurallar ve sahip oldukları haklar vardır. Peki ihbar süresince işçinin hakları nelerdir?

İhbar süreleri

İhbar öneli, işçinin kıdemine göre belirlenmektedir. Buna göre ihbar süreleri;

 • Kıdemi 6 aya kadar olan işçi için 2 hafta
 • 6 aydan 1,5 yıla kadar olan işçi için 4 hafta
 • 1,5 yıldan 3 yıla kadar kıdemi olan içi için 6 hafta
 • 3 yıldan fazla kıdemi olan işçi için 8 hafta

Gördüğünüz üzere, işçinin çalışması 1 gün dahi olsa, o işçi için de ihbar süreleri gündeme gelecektir. Ama burada bir ayrıntıyı yazmadan geçmek istemiyorum. İş sözleşmesinde deneme süresi varsa, farklı bir durum ortaya çıkar. Bu deneme süresinde, taraflardan hangisi iş sözleşmesini feshederse etsin, ihbar süreleri ve ihbar tazminatı gündeme gelmeyecektir. Bu, deneme süreli iş sözleşmelerine has bir durumdur.

İhbar süreleri ne zaman gündeme gelir?

İhbar süresi içinde rapor alınır mı?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Peki ama hangi durumlarda ihbar süresinden bahsetmemiz gerekir? İş Kanununa göre iki temel fesih yöntemi vardır. Birincisi haklı nedenle derhal fesih, ikincisi ise süreli fesihtir. Önce, hangi durumda ihbar süresinin söz konusu olmayacağını açıklamak isterim.

Haklı nedenle fesih, İş Kanununun 24 ve 25inci maddelerinde belirlenen bir fesih türüdür. Adından da anlaşılacağı üzere, ortada haklı bir nedeni bulunan taraf iş sözleşmesini feshedilmekte ve bu fesih DERHAL sonuç doğurmaktadır. Derhal sonuç doğurmanın anlamı ise, elbette ki ihbar sürelerinin gündeme gelmeyecek olmasıdır.

Diğer fesih şekli ise süreli fesihtir. İşverenin ya da işçinin haklı bir gerekçesi yoksa ama taraflardan her hangi birisi iş sözleşmesini feshetmek istiyorsa, bu fesih türü gündeme gelir. Örneklerle konuyu somutlaştırabiliriz.

İşçi daha iyi koşullarda bir iş bulmuş, işten sıkılmış, maaşı beğenmiyor, başka bir şehre taşınıyor ya da kendine bir iş kurmaya karar vermiş olabilir. Bunlardan hiçbiri haklı fesih gerekçesi değildir. Ya da işveren işçisinin performansını beğenmiyor, onun yerine yeni bir işçi bulmuş, ekonomik olarak sıkıntıda olabilir. Bunlar da haklı gerekçeler değildir.

İşte böyle durumlarda, iş sözleşmesini feshetmek isteyen işçi ya da işveren bunu İş Kanununun 17nci maddesine göre yapacaktır. Ancak bu maddeye göre, karşı tarafa belirli bir süre önceden bildirimde bulunulması gerekir. İşte bu bildirim süresine, ihbar süresi diyoruz.

İhbar tazminatı nedir?

işçinin ihbar süresinde hakları neler

Kısaca, ihbar tazminatından da bahsetmek isterim. Çünkü bu tazminat, ihbar süresiyle doğrudan ilişkilidir. İhbar tazminatına hak kazanabilmenin ön şartı, karşı tarafça uyulması gereken ihbar sürelerine uyulmamış olmasıdır.

Bazen taraflar, aralarındaki anlaşmazlıklardan ya da özel sebeplerden ötürü, ihbar süresini beklemek istemez. 8 haftayı bulabilen bu süre, sözleşmesini feshedecek tarafa uzun gelebilir. Bunun da çözümü vardır; işçi ya da işveren bu süreleri beklemek yerine, ücreti kadar tazminatı karşı tarafa ödeyebilir. İhbar tazminatı, ihbar sürelerine göre hesaplanacak ve örneğin 6 haftalık ihbar süresine tabi bir işçi için, 6 haftalık ücreti kadar olacaktır.

İhbar süresinde sahip olunan haklar

Bunları önce maddeler halinde yazmak istiyorum.

 • İhbar süresi eksiksiz kullandırılmalıdır.
 • İşçiye iş arama izni verilmelidir.
 • İşçinin ücret ve olması durumunda fazla mesai ücretlerini de ödenmesi gerekir.

Yargıtay’a göre ihbar süresi tam kullandırılmalıdır. Bir başka deyişle, örneğin 4 haftalık ihbar süresi olan işçiye 3 hafta ihbar süresi kullandırılıp 1 hafta çalıştırılması halinde, yüksek mahkeme bu işçi için 4 haftalık ihbar tazminatını hükmetmektedir.

Bu sürede işçinin sahip olduğu en önemli hak iş arama iznidir. İşveren tarafından işten çıkarılan bir işçinin mağdur olmaması için, çalışmaya devam edeceği süre boyunca da iş araması gerekir. Hem işyerinde çalışmaya devam ederek maaşını alacak hem de yeni iş arayabilecektir. Hatta iş arama izninin birleştirilerek toplu kullanılması da mümkündür ki böylece daha rahat iş arama imkanı bulunabilsin.

İşçiye verilmesi gereken iş arama izni ise günde en az 2 saattir. İşçiye bu izin günlük verilirse, işçi işe 2 saat geç gelebilir ya da 2 saat işten erken çıkabilir. Toplu kullandırılması durumunda, hesabın nasıl yapılması gerektiğini daha önce yazmıştım.

İhbar süresinde işçinin maaşını almaya devam edeceği açıktır. Ama diğer bazı hususlarda kafa karışıklığı olduğunu görüyorum. Fazla mesai bunların başında geliyor. İşçi ihbar süresini kullanıyor olsa da, halen işverenin işçisidir. Eğer bu işçi, haftalık 45 saatin üzerinde çalıştırılmışsa, ona fazla mesai ücretinin ödenmesi gerekir. Bu işçiye hafta tatili de kullandırılmalıdır.

SONUÇ

İhbar süresini kullanan bir işçinin en temel hakkı, iş arama iznidir. Günde en az iki saat olan bu izin; işçiye günlük de kullandırılabilir, toplu olarak da verilebilir.

İhbar süresi eksiksiz kullandırılmalı ve işçiye maaş ve fazla mesai ücreti gibi hakları ödenmeye devam edilirken, hafta tatili ve diğer sosyal hakları da kullandırılmalıdır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

127 Yorum

 1. mustafa bey merhaba sizin bu anlattıklarınızı detaylı bir şekilde okudum ve ben 3 yıl 6 gundur çalşıtıgım şirkette hiç ihtar süresi gibi bir süre görmedim. bana bununla alakalı kesinlikle bilgilendirme ve ödeme de yapmadılar bu durumda benım yapmam gereken yollar nelerdir yane bende haklı sebeplerden dolayı işten ayrıldım. bunları kanıtlayacak belge ve sahitlerim de vardır. bu durumda benım ihbar tazminatı alma imkanım varmıdır. bu konu da bana yardımcı olurmusunuz.

  iyi çalışmalar.

  1. Berkan bey, hangi nedenle olursa olsun işten kendisi ayrılan işçi ihbar tazminatı alamaz. Ama haklı bir gerekçeniz varsa, dava açarak kıdem tazminatınızı ve diğer ücret alacaklarınızı talep edebilirsiniz.

   1. Merhaba Mustafa Bey,
    İşten kendi isteğimle 15 gün önceden haber vererek ayrıldım ama iş arama süresi kullandırılmadı bana.olması gereken bu mudur yoksa hakkımı mı vermemiş oluyorlar?

    1. Ayşe hanım, kullandırılması gerekirdi. Bu durumu ispatlamanız halinde, ihbar tazminatı alabilirsiniz.

     1. Merhaba ‘ ben asgari ücrete calisiyorum ve bana b 2018 itibari ile 1600 tl ucret odemeleri gerekiyor fakat is verenim ben bu parayi odiyemem istersen isten ayrilabilirsin dedi ben bu durumda ne yapmaliyim 7 aydir calisiyorum ihpar tazminati hakkim doğuyor fakat 4 hafta calismak zirundamiyim calismasamda ihpar parami alabilirmiyim tesekkurler.

 2. Mustafa bey merhaba,

  Mevcut şirketimde 5 yıl 2 aydır çalışmaktayım. Karşılıklı anlamazlıklardan kaynaklı olarak kendi talebimle istifamı vermek istiyorum, ancak ihbar süresi boyuncu çalışmayı ve bunun karşılığında maaşımı almak ve iş arama hakkımı kullanmak istiyorum. İstifa talebinin tarafından gelmesinden dolayı şirketimin herhangi bir ihbar tazminatı ödemeden aynı gün çıkışımı yapması kanunen mümkün müdür? İhbar süresi dolmadan önce yapılacak çıkartmalar için istifa eden taraf olarak herhangi bir hakkım bulunmakta mıdır? Kanunen belirtilen 8 haftalık ihbar süresinin ilk 4 haftasının kullandırıldığı takdirde, geri kalan 4 hafta için mi, toplam 8 hafta için mi tazminat hakkım bulunmakta ya da istifa eden taraf olduğum gerekçesiyle herhangi bir hakkım bulunmamakta mıdır?

  Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Benzer bir konuyu daha önce açıklamıştık. İşten siz de ayrılsanız, ihbar süresi kullandırılmak zorundadır.

 3. Merhaba Mustafa Bey, yazınız için teşekkür ederim. Yanlış anlamış da olabilirim fakat bir cümlenizde sanırım hata olmuş onu bildirmek istedim ‘İşçiye verilmesi gereken iş arama izni ise günde en az 2 saattir. İşçiye bu izin günlük verilirse, işçi işe 2 saat geç gelebilir ya da 2 saat işten geç çıkabilir. ‘
  İyi çalışmalar dilerim.

  1. Galip bey hem dikkatiniz hem de uyarınız için teşekkür ederim. İlgili bölümü düzelttim.

 4. Merhaba, eşim işten çıkarıldı, hesaplamaya esas 182 gün üzerinden sistem 2 haftalık ihbar tazminatı alabilirsiniz diyor. Ancak işçilerin aylık sigortalılık süresinin 30 gün olarak baz alınıp sigortalarının yatırıldığını düşünürsek 182 gün 6 ayı geçen çalışmaya yani 4 haftalık ihbar tazminatına tekabül etmez mi. Teşekkürler

 5. Merhaba Mustafa Bey,

  Eşim kendi isteği ile işten ayrılmaya karar verdi. İşe giriş tarihi 24.02.2014 istifasını ise bugünden itibaren yani 20.02.2018’de vermek istiyor. İş yeri istifa tarihinin 24.02’den önce olduğundan dolayı 8 hafta ihbar süresince çalışsa bile yıllık izin hakkı olamayacağını bildirmiş. Eşimin ayrılacağı tarih 17.04.2018 oluyor ve 1 yıllık izin hakkı kazanmış olması gerekmez mi.?

  Şimdiden teşekkürler,

  1. Aydın bey, işçinin iş akdi 24/02/2018 tarihinden sonra sona ereceği için, yeni iznini de hak ettiği kabul edilmelidir.

 6. Merhabalar
  Ben 09.10.2017 tarihinde bir kurumda işe başladım ve 19.02.2018 de istifamı verdim .
  Baba 14 gün çalısma süresi çıkardı insan kaynakları 01.03.2018 kadar işe gelmem gerektiğini söyledi .
  Ben 14 günlük ihbar süresinin 4-5 gününü çalıstım ve geri kalan 9-10 günlük süreyi çalısmadım .
  Bu durumda bana çalıstığım günlerin ücretinin verilmeyeceğini ve çalısmadığım günlerin ücretinin istenileceğini söylediler böyle bir hakları var mıdır ?
  Bu durumda bir hak talep edebilirmiyim?
  Cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Mert bey bu durumda işveren size çalıştığınız günlerin ücretini ödemelidir. Ama ayrıca sizden 14 günlük ihbar süresinin tamamının ücretini isteme hakkı da olur.

 7. 2001 eylül ayında işe girdim.2005 yılında emekli oldum.Çalışmaya devam ettim.
  31.3.2018 te çıkartıcagımızı soylediler. 2017 den kalan 5 gün yıllık iznimi kulanmam
  gerektiğini.Hemen akabinde 5 günde ihbar izni verdiklerini.Bundan sonrada işe gelmemem gerektiğini sözle beyan ettiler.28/02/2017 itibariyle bilgi verildi.
  Sizce ne yapmalıyım.

 8. 04.03.2017 tarihinde iş başı yaptım (SGK girişim bu tarihte). Bu hafta istifamı vereceğim. Bir yılım dolmuş durumda. İzin hakkımı 4 haftalık ihbar süremden düşebilir miyim? Veya 4 haftalık ihbar süremi çalışarak tamamlarsam kullanamadığım izin günlerim için ücret talep edebilir miyim?

  Şimdiden teşekkürler,

 9. Merhaba ben asgari ücretle çalıştığım işyerinden anlaşmalı ayrıldım fakat hiç bir evrak imzalamadım aldığım maaş en son elime geçen 1822tl idi.
  bu iş yerine ilk olarak 01.12.2010 sigorta başlangıcım oldu.Daha sonra firma işe çıkış ve giriş göstermiş yani 31.12.2012 de çıkış 01.01.2013 de giriş şimdi ben işveren ile anlaşarak işten ayrıldım 8hafta olan günüde tazminattan kesmek şartıyla 07.02.2018 tarihiyle çıkış aldım
  tazminatımı hesapladığımda ben 8sene bir fiil çalışmışım ancak aldğım tazminat yarısı bunun için ne yapmam gerekli haberimiz olmadan bu girdi çıktı ile hak kaybımmı oldu acaba

  1. Serkan bey, size ne kadar ödendiğini ve ne kadar almanız gerektiğini bilemediğim için yorum yapmam yanlış olacaktır.

 10. merhaba
  işten çıkarılacağım tarafıma bildirildi 16,03.2018 tarihinde ve 8 hafta ihbar süresini çalışarak devam etmemi istiyor işveren buna mecburmuyum. Ayrıca şuanda ıhbar sürem devam ediyor. iş bulduğum takdirde ayrılmak istesem kalan ıhbar süresinin ücretini alabilirmiyim.

  1. İhbar süresini çalışmanız gerekir. Aksi takdirde ihbar tazminatı ödersiniz.

 11. Merhaba, ben 9 aydır çalıştığım iş yerimden evlilik hazırlıkları sebebiyle istifa ederek ayrılıyorum. Şuan ihbar çalışıyorum ve 2 saat iş arama iznimi almakta sıkıntı yaşıyorum. Bana söyledikleri sen iş aramıyorsun zaten kullanman doğru değil. Benim merak ettiğim iş aramamam bu 2 saat hakkımı kullanamıcağım anlamına mı geliyor? Yoksa bu hakkım her daim var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Burcu hanım, tamamen yanlış yorumlamışlar. Bu iki saatte ister iş ararsınız, ister evde televizyon seyredersiniz. Kullandırmıyorlarsa, işten ayrılınca dava açarak bu saatlerin ücretini zamlı olarak almayı unutmayın.

 12. Merhabalar 18.05.2017 de ise basladim ve okulum dolayisiyla 20.05.2018 de birakmak zorundayim işi bende 19.04.2018 de isverene ihtar cekmeyi düşünüyorum 20.05.2018 de isten çıkacağımı fakat ihbar süremin sonunda yıllık izin hak edişim doğuyor şimdi ben 20.05.2018 e kadar 11 ay normal 1 ay ihbar sureli olarak çalıştığımda yıllık izin hak edermiyim ve 20.05.2018de işten çıkacağım icin bu yıllık iznin bana kullandırılması yerine ücretinin ödenmesi gerekmiyor mu? Simdiden teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Evet Servet bey, ihbar süresi de işçinin kıdeminden sayılır ve ihbar süresinin sonunda bir yılınızı doldurursanız, yıllık izin ücretinizin ödenmesi gerekir.

 13. Merhaba, işten çıkartılacağı yazılı olarak tebliğ edilen işçi, ihbar süresi içindeyken iş arama izninde yeni iş bulur ise eski işyerinden ayrılabilir mi?
  8 hafta olan ihbar süresinin 5 haftasını işçi işyerinde doldurdu. 8 hafta dolunca işçi işyeri kapanacağı için işsiz kalacak.
  Yeni işyerine başlamak istese eski işveren tüm ihbar tazminatı tutarını işçiden talep edebilir mi. nasıl bir anlaşmaya gidilebilir?
  Saygılar

  1. Evet, bu durumda işveren 8 haftanın tamamını ihbar tazminatı olarak işçiden talep edebilir.

   1. O zaman iş arama izni formaliteden mi veriliyor ? İşçi iş bulsun diye verilmiyor mu ? Saygılar

 14. Öncelikle merhabalar, benim de bir sorum olacakti. Ben işe 14.9.2017 tarihinde girdim ve yakin zamanda ayrılmak istiyorum. İşe girerken is sozlesmesi de imzalamadim. Bu durumda ayrilmak istedigimde ihbar suresi 6 aydan fazla calisanlar icin 4 hafta yazmissiniz, peki ben ihbar suresi boyunca calismadan ayrilsam bu durumda ne gibi sonuclari olacaktir, sozlesme imzalamamanin bir onemi var midir. Simdiden tesekkur ederim.

  1. Merhaba. Sözleşme imzalamamanız sonucu değiştirmez. Derhal işten ayrılmak isterseniz, işveren sizden 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı talep etme hakkına sahip olur.

 15. Ben guvenlik görevlisi olarak emaar da 7 ay çalıştım ve 28 gun ihbar süresi 2 saat iş arama izin kullandırdılar ve 2 saat erken çıktım sonra maaş gunu gelince maaşım eksik çıktı çalıştıgım işyerini gittim 2 saat lik iş arama izin kullanmiş sınız dedi 2 saat parası vermiyoruz istediniz yere baş vurun dediler ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

  1. Rasim bey, arabulucuya başvurmalısınız. İş arama izninin ücreti işçiye ödenmek zorundadır.

 16. Benim yılım 10.05.2018 de doluyor bana 4 hafta ihbar süresi çekme hakları var.peki bana 1 hafta sonra gelme derseler diğer 3 hafta ne olucak acaba.Ayrıca 4 hafta ihbar çektiler ve doldurdum ama yılım dolmuş olucak yıllık iznimin parasını talep edebilcek miyim teşekkürler şimdiden

  1. Engin bey 4 haftanın sonunda yılınız dolarsa, yıllık izin ücretinizi de ödemeleri gerekir. 1 hafta sonra gelme derlerse, 4 haftalık ihbar tazminatının tamamını ödemeleri gerekir.

 17. Merhaba! İyi günler bi konuda yardım almak istedim 8.4.2018 tarihi
  İtibariyle istifa ettim günlük 2 saat iş bulma hakkımı kullandırmıyorlar 56 saat 28 gün ihbar sürem var 7 gün erken ayrılacam buna göre nisanın kaçında ayrılmam gerekiyor…

 18. Merhaba ben özel bir hastanede çalısiyorum .Bizi haftalık 56 saat çalıstiriyorlar .Bu konuda şikayetler oldu ancak her seferinde işin içinden sıyriliyorlar .Bu konuda ne yapılmalı nasil bir yol izlenmeli tesekkürler.

 19. Merhaba, benim izin ile ilgili sorum olacak. İkinci senemi doldurmadan iki hafta önceden çıkışımı versem, benim izin hakkım yanmış olurmu veya bir hesaplama yöntemi varmı

 20. Merhaba, benim yıllık izin ile sorum olacak. Benim 6 haftalık ihbar sürem bitiminden 2 hafta sonra ikinci yılım tamamlanmış oluyor. Yıllık izin hakkım olmadığını düşünüyorum ayrılırken. Benim sorum tamamı izin hakkın yoktur ama nerdeyse bütün yıl boyunca çalıştım. Kısmi tatil hakkım olmazmı? Emeğiniz için teşekkür ederim

  1. Adem bey, ne yazık ki 1 gün bile kalmış olsa, bir yıllık kıdemi doldurmamış işçinin yıllık izin ücreti alma hakkı yoktur.

 21. Merhaba kolay gelsin ben 3.5 yildir fabrikada calisiyorum baska bir is buldum istifa etmek istiyorum is veren bu ihbar suresi boyunca beni vardiyali mesaili ve normal sekilde calistirma hakki varmi veya benim calismamam vardiya tutmamam mesaiye kalmamam gibi bi hakkim varmi simdiden tesekkur ederim

  1. Birol bey, normalde nasıl çalışıyor iseniz, ihbar süresinde de aynı şartlarda çalıştırılabilirsiniz.

    1. Bu durumda işveren haklı nedenle fesih yaparak tazminatsız çıkışınızı verebilir.

 22. Merhabalar isten cikartilma imzami ayin 7 si pazar gunu tarihiyle imzalattilar ihbar baslangic tarihi ise iki gun geri ayin 5i cuma seklinde cok tartistik lakin piskolajik olarakta baskidan dolayi imzaladim ve anladimki ihbari iki gun onceye alarak 8hafta sonra cikisimin sonuda denk gelen hafta sonu ve arti bayram tatilinden men etmekmis buna bu konuda napabilirim.TUM YASAL HAKLARİM SAKLİ KALMAK KAYDİ İLE diye not duserek imzalamistim.

 23. İstifa eden işçi 2 saatlik iş arama iznini ihbar süresince kullanabilir mi?
  ihbar süresi boyunca çalışmayı kabul ettiği halde, iş veren ihbar süresince çalışmasını istemeyip, hemen işten ayrılmasını isterse, işçiye ihbar süresinde çalışmış gibi ödemesini yapmak zorunda mı?

  1. İşçi ihbar süresinde işçiyi çıkarırsa, ayrıca iş arama izni ücreti ödemesi gerekmez. Zaten bu durumda işçiye tüm sürelerinin ihbar tazminatını ödemesi gerekecektir. Örneğin 8 haftalık ihbar süresi olan işçi 4. hafta çıkarılırsa, işçiye yine de 8 haftalık ücreti kadar ihbar tazminatı ödenmesi gerekir.

 24. Merhabalar,
  Özel bir kurumda 2 yıldır görev yapmaktayım. Kamuya atanmam nedeniyle istifa edip ihbar süremi tamamlayıp ayrılmayı düşünüyorum. İhbar sürem boyunca günlük 2 saatlik iş arama iznini zaten kamuya atanmış olmam gerekçesiyle kurumun kullandırmama gibi bir durumu söz konusu olabilir mi ?
  Bir diğer sorum da şuan 28 günlük şua(radyasyon) iznindeyim. İzinliyken ihbar süremi başlatabilir miyim ?

  Teşekkürler.

 25. Is feshim yapıldı. Ihbar süresi verdiler.28 gün. Toplu izin hakkımı son 6 günde kullanmak istedim. Kabul edildi. Ancak son 6 günden önce 7 günlük sağlık raporu alınması durumunda 7 gün tekrar çalışmak gerekir mi

 26. Merhabalar, ben özel bir hastanede gece vardiyasında çalışmaktayım ve bir gece işe gidiyorum diğer gece izinliyim.Günde 14 saat çalışıyorum fakat ayda iki cumartesi 18 iki pazar da 24 yapıyorum.Haziran sonu istifamı vereceğim daha iyi şartlarda bir iş bulduğum için.Şimdi benim İş arama izini sürem nasıl olur acaba? Ve içeride tutalan 15 günlük bir maaşım var.İhbar süremle birlikte (15gün) tam maaş almış olacak mıyım? Eğer kurum maaşı ödemezse ne gibi yollara başvurmam gerekiyor?

  1. Oğuz bey, kıdeminiz ne kadar ise, yazı içinde ona göre ihbar sürenizi bulabilirsiniz. İşten ayrıldığınızda maaş, izin ya da fazla mesai gibi ne kadar alacağınız varsa, tamamının ödenmesi gerekir.

 27. Merhaba. Ben özel bi hastanede hemsire olarak çalışıyorum. Is arama iznimi çalışmam gereken süreden düşürdüm. Sabah 8 akşam 6 çalışıyoruz. Pazar hariç ama cumartesi dahil. Hergun bir saat dinlenme hakkı diye 1 saat kesiliyor ve 9 saat olarak gözüküyor. Ben akşam 6da çıkmak istiyorum. Ama bana ekstra vaka yaziyorlar. Çalışmak zorunda mıyım? Ihbar suresindeyim zaten. Mesai yapmak istemiyorum? Ve son hafta bir gün bile ıznim yok pazara ise 24 yazmışlar. Izin talep etme hakkım var mi? Teşekkürler

  1. Dilek hanım, günde 2 saat iş arama izni verilmesi gerekir. Verilmezse, ücretinin zamlı ödenmesi gerekir. İşçiye ihbar süresinde de fazla mesai yaptırılabilir. Bunun önünde bir engel yoktur. Önemli olan, normalde de fazla mesai için işyerine onay vermiş olup olmadığınızdır.

 28. Bana bundan bı Kaç gün önce işime son vermek.için kağıt imzalattilar ve ihbar süresi için 15 gün verdiler bende çalıştığım yere devam etmek istemiyorum ama iş veren istifa dilekçesi yazmamı istedi böylelikle ihbar süresi tek.taraflı olarak feshi kabul edilecek DİE bana iletti bu ne kadar doğru yani ihbar suremin bitmesine 10 gün var ama ben işe gitmek istemiyorum iş feshi yazıp iş yerine verirsem maaşım kesilirmi yoksa kesinti olmaz mı bilgisi olan varmı

 29. Hayırlı gunler, kendi isteğimizle işten ayrildigimiz taktirde kullanılmayan yıllık izinlerimizin ödemesi yapiliyormu yoksa yanıyorum cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 30. Merhabalar isveren ile belirli süreli 5 yıl sözleşme miz var 3 yıl doldurdum.isveren 06.06.2018 fesih bildiriminde bulundu.fesih bildiriminde kuculmeye gidiyoruz diye sebep gostermis sonunada isterse is veren fesihi iptal edebilir diye bildirilmis ama ben calismak istemiyorum .8 hafta ihbar süresini çalışıyorum.yeni bir iş buldum ama işveren ihbar süresini doldurma dan birakamzsin diyor.bu sebeble bulduğum yeni işe baslayamiyorum magdur oluyorum.belirli is sözleşmesi daha bitmesine 2 yil var bununla ilgili soru soruyorum hic bir cevap vermiyorlar fesih bildiriminde kıdem tazminatı yatacagi söylüyor ama sözleşme den söz etmiyor.sozlesme isveren vekili ve isci arasinda noter onaylı değil geçerli midir. İsveren sözleşme ye uymadığı icin bana tazminat ödemek zorunda mi

  1. Size ihbar bildiriminde bulunulmuşsa, işten ayrılabilir ve ihbar tazminatını ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ama siz de dava açarak, sözleşmenin kalan süreleri için ücretlerinizi talep edebilirsiniz. Bir avukattan yardım almanızı öneririm.

 31. Merhaba ben tekstilde çalışıyorum 21.05.2018 tarihinde istifa dilekçemi vermiş olup 29.06.2018 tarihinde 6hafta olan ihbar süremi doldurmuş olucam. Fakat ihbar süresi içinde 2 saat erken işten çıkma hakkımı istediğimi işverene bildirmedim onlarda bana hiçbirşey söylemedi bu zamana kadar da kullanmadım ancak bugün konuştuğumda bize bildirmedigin için senin öyle bir hakkin yok denildi. Ben bu çalıştığım sürenin ücretini alabilecekmiyim? Veya şu an yapmam gereken nedir?

  1. Ahmet bey, bunu illa bildirmeniz gerekmezdi. Şu anda bir şey yapmanızı tavsiye etmem. İşten ayrıldıktan sonra 2 saatlik izinlerin ücretini talep edersiniz. Ödenmezse, hukuki yollarla almanız mümkündür.

 32. Merhaba çalıştığım iş yerinde yapılan iş ile tarafımıza prim ödemeleri yapılmakta. Yani maaş+prim sistemiyle çalışıyoruz. 15 günlük iş akdi sürecimde prim hakedişlerimi iş veren bana ödemek zorunda mı?

 33. Merhabalar, bilgilendirme için teşekkürler. İstifamı verdim ve bir aylık ihbar süremi çalışırken şirket genelinde zam yapıldı fakat bu zam benim maaşıma yansıtılmadı. Hukuki olarak şirketin bir dayanağı var mıdır ? Teşekkürler.

  1. İsmail bey kanaatimce bu zammın size de yansıtılması gerekirdi. Çünkü ihbar süresini kullanan işçi henüz işten ayrılmamış demektir. Ama ne yapabilirsiniz? Açıkçası dava açıp bu farkı isteyebileceğiniz bir hukuki sistemimiz yok. Ancak haklı fesih yapabilirsiniz ki; o da şu anda çok anlamsız olurdu.

 34. Merhaba mustafa bey; 01.12.2012 tarihinde anaokulunda görevime başladım. Fakat anaokulu kapanıcagını izinli oldugun için öğretmen arkadaşlarımdan tlfnla öğrendim. Bildiğim kadarıyla bizlere yazılı olarak bildirmeleri gerekiyor. Bu durumda tazminatımı alabiliyorum ama ihbar süresi tazminatı alabiliyormuyum ne yapmam gerekir. Şimdiden telekkürler. Sevgiler.

 35. Çalıştığım iş yerinde 9 aydır çalışıyorum ve 4 haftalık ihbar süresini göz önüne alarak istifa dilekçemi verdim ancak ben bu süre dolmadan daha iyi bir iş buldugum için erken ayrılmak istediğimi söylediğimde bana ihbar süresinin dolmadığını söyleyerek işten ayrılmama izin vermediler ve bana günlük iki saat gibi izinde vermiyorlar ş aramam için süre dolmadan işten ayrılmam halinde ücret ödemeyeceklerini söyleyip beni zorla alıkoyuyorlar bu durumda benim haklarım nelerdir ve ne yapmam gerekiyor,saygilarimla.

  1. 4 hafta dolmadan ayrılırsanız, bu 4 haftanın tamamının ihbar tazminatını talep edebilirler. Ancak kullanmadığınız 2 saatlik iş arama izni ücretlerinizin ayrıca ödenmesi gerekir.

 36. Çalıştığım iş yerine 02.05.18 tarihi itibariyle ihbar süremi başlatan ve 02.07.18 tarihinde işi bırakacağımı bildiren dilekçeyi verdim. haziran ayı içerisindede yıllık izinlerimi kullanmak için dilekçede verdim. haziran ayı alacağım yatırılmadı. haklarım nelerdir ? ve alacağımı temin etmek için nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Osman bey şu an için bir şey yapmanızı önermem. İşten ayrılınca, ödenmeyen tüm alacaklarınız için yasal süreci başlatabilirsiniz.

 37. Merhabalar 18.02.2015 de başlamış olduğum işimden Doğum izni sonrası rapor almam nedeniyle ihbar süremi doldurduğum İçin bugün çıkışıma karar verildi işveren tazminatımı vereceğini söyledi ve hesaplattı yalnız beni 1 gün çalışıp ayrıldı olarak gösterip tazminat hesabımda en düşük maaşımı baz almışlar
  Size sorum 1 gün çalışır gösterip çıkarttıkları İçin ihbara hak kazanırmıyım onuda talep etmelimiyim 1 de tazminatımı taksitle verebileceğini söylüyor tazminat aldığıma dair evrağı ödemeyi tamamladıklarında imzalasam bir sorun olurmu yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. Merhaba. Bu durumda ihbar tazminatı hak etmezsiniz. Ama yeni ücret üzerinden kıdem tazminatı hesaplanmasını da kabul etmek zorunda değilsiniz. Gerekirse alacaklarınızı alın ve eksik ödendiğini düşündüğünüz kısım için ayrıca yasal hakkınızı arayın.

 38. merhaba ihbar süremi beklemeden işden ayrılırsam ihbar tazminatını maaşımdan kesebilirler mı yoksa mahkemeye verildikten sonra mı haklı duruma düşerlerse alabılırler teşekkürler

  1. Yunus bey elbette kesibilirler ve bu durumda siz isterseniz dava açarak geri istersiniz. Açıkçası işverenin yerinde ben olsam, ben de ihbar tazminatını maaşa mahsup ederdim.

 39. Merhaba 16.08.2017de çalışmaya başladım 18.07.2018de sağlık sorunlarım nedeniyle istifa dilekçemi verdim bana 15günlük çalışma süremin olduğunu söylediker fakat hastanede ve nöbet şeklinde çalıştığım ve 40 yataklı bir serviste tek başıma nöbet tuttuğum için iş yüküm çok fazla oluyor. Nöbet esnasında zorluklar yaşıyorum. İhbar süremi doldurmadan işten ayrılma hakkım var mıdır?

  1. Merhaba. Böyle bir hakkınız bulunmamaktadır. Yine de işten ayrılmak isterseniz, ihbar tazminatı ödemeyi göze almanız gerekir.

 40. Merhaba emeklilik nedeniyle istifa ederken ihbar süresi kadar önceden dilekçe vermenin bir yasal sakıncası olur mu? Yoksa yaş doğduktan sonra dilekçe verirsek ihbar süresi kadar fazla çalışmak zorunda mı kalırız? Yada işveren kendi kararıyla kıdem tazminatından ihbarı düşübilirmı?

 41. Merhaba Mustafa Bey,

  Ben işten çıkarıldım ihbar süresi içerisindeyim, fakat ihbar süresi içerisinde yeni bir i*ş bulursam ve bu işe daha erken başlamam gerekirse, ihbar süremi tamamlamadan işten çıkabilir miyim

  1. Kardelen hanım çıkabilirsiniz; ama bu durumda ihbar tazminatının tamamını ödemeniz gerekir.

  1. Bora bey evet, ihbar süresi kullandırılması gerekir. Aksi takdirde, ihbar tazminatı ödenmesi gerekir.

 42. Merhaba 10 aydır özel bir hastanede çalışıyorum. Ancak devlet memuru olarak atandım soruşturma sürecinde istifa etmem halinde ihbar süresini çalışmam gerekir mi.

 43. Merhabalar 3.5 yıldır çalıştığım işyerimden başka bir iş bulduğum için ayrılacağım dilekçemi verdikten 10 gün sonra bana 3 ay daha ihbar süresi bu iş yerinde çalışmam gerektiği söylendi .Bu arada 3 yıllık yıllık izinlerim de var .Ama ben diğer işte çalışmak istiyorum şimdiki çalıştığım işyerinde ihbar süremi beklemek zorunda mıyım para da ödemek istemiyorum işyerinin insiyatifine mi bağlı yoksa

 44. 4yıldır bir hastanede çalışıyorum 18 hazirandaki atamada başka bir kuruma atandım güvenlik soruşturmasını beklemeye başladım.Güvenlik soruşturmasının ne zaman sonuçlanacağı belli değil ben de 13 temmuzda istifa dilekçemi verdim. Kurumum tarafından 3 ay daha çalışmam gerektiği( ihbar süresiymiş bilmiyordum)söylendi bana.
  Şimdi bu soruşturma ihbar süresinden önce sonuçlanırsa ne yapmam gerekiyor
  Bu arada da 3 yıllık yıllık iznim de duruyorr

  1. Ahmet bey işverene en az 8 hafta önceden bildirimde bulunmanız gerekir. İhbar süresini çalışırken yeni göreve başlamanız gerekirse ve bu süreyi tamamlamadan işten ayrılırsanız, 8 haftalık ihbar tazminatının tamamını ödemeniz gerekir. 3 yıllık izin ücretinizin ise mutlaka ayrıca ödenmesi gerekir.

 45. Zeynel bey merhaba. 07.08.2016 Tarihinde işe başladım. Yakında istifa edeceğim ve sorum şu. 07.08.2018 tarihinde yıllık izne hak kazanacağım. Bu tarihten önce yanı 1 ağustosta istifa dilekçemi verip 6 haftalık ihbar süremi başlattığımı varsaydım. İş arama izinleriyle beraber toplamda 9.6 gün erken ayrılabiliyorum. 6 işgünü * 6 hafta = 36 gün, 36 gün *2 saat iş arama izni= 72 saat / 7,5 günlük çalışma süresi = 9,6 Gün yapar. Sitenizden aldığım bilgiler ile yaptığım bu hesaplama ile birlikte normal ayrılış tarihim 11.09.2018 iken 10 gün erken ayrılarak bu süreyi 01.08.2018 tarihinde çekme şansım var mıdır?
  2 .Sorum ise, 01.08.2018 tarihinde istifa dilekçemi vererek ihbar süremi başlattığımda, işveren ihbarı beklemeden yani örneğin ertesi gün işten çıkarırsa ihbar tazminatımı alabildiğimi biliyorum fakat 07.08.2018 tarihinde hak edeceğim yıllık iznin ücretini de alma şansım olur mu acaba ?
  Yıllık izin konusu gerçekten önemli yani eğer istifa verdiğim gün ihbar tazminatını ödeyerek işten çıkarırsalar, bir kaç gün sonra hak edeceğim 14 günlük yıllık izinin ödeme alabiliyor muyum?

  Çok teşekkür ederim,
  Selamlar sevgiler.

  1. Merhaba. Eğer işveren sizi, ihbar sürenizi başlattığınız gün işten çıkarırsa haliyle yeni yıllık izne hak kazanamazsınız ama bu defa da ihbar tazminatı alırsınız. Yok işveren sonuna kadar beklerse, bu defa yıllık izin hakkınız doğar ve bunun ücretinin ödenmesi gerekir. Bence iki senaryoda sizin açınızdan fark eden pek bir şey yok.
   İlk hesabınız ise doğrudur, işverene yazılı olarak bildirimde bulunun ve iş arama izinlerinizi toplu kullanmak istediğinizi belirtin. Yine de işverenden teyit almanız daha mantıklı olacaktır.

 46. Merhaba ben 17 agustos 2017 de başladığım işimden 17 agustos 2018 de istifamı bildiricem. Sorum şu ihbar sürem içerisine özel günler giriyor kurban bayramı , zafer bayramı normal de bu günleri mesai olarak alıyoruz ihbar sürem içerisinde de alabilme hakkım var mı? teşekkürler

  1. Can bey bu günlerde çalışırsanız elbette genel tatil ücretinin ayrıca ödenmesi gerekir. İhbar süresini kullanan bir işçinin, bir başka işçiden hiçbir farkı yoktur.

   1. Zeynel bey merhabalar benimde bi sorum olucaktı size. Ptt de idari hizmet sözleşmeli olarak çalışıyorum her yıl sözleşme inzalatılıyo ben nikah çıkışı yapmak istiyorum ama kurum bu konuda bilgi vermiyo. Sorum şu; istifa ettiğimde tazminat hakkım var mıdır? Ya da nikah çıkışıyla tazminat alabilir miyim? 2014 ocak girişliyim yardımcı olursaınız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 47. Zeynel bey merhaba . Çalışmakta olduğum iş yerinden ihbar surem dolduğunda 26 eylül 2018 de çıkışım verilecek. Benim 30 eylül de iş yerinin vermiş olduğu bir yan haktan 4 günle mahrum kalıyorum. Ne yapılabilirde çıkış tarihim 1 ekim e getirebilir böyle bir imkan varmı

 48. Merhabalar 3 yıldır çalıştığım firmadan son 1 hafta kala kapanış veriyoruz diye söyleyip işten cikartildim 6 haftalık. Bir ihbar süresi var bu bana bildirilmedi ihbar tazminatı alma hakkı kazanabiliyormuyum.iyi günler

 49. Merhaba Zeynel bey size bise danışacagm ben kasım ayında doğum yapıcam yaklaşık 4 yıldır özel bir kurumda çalışıyorum doğum iznim bitmeden istifa edersem ihbar çalışmak durumunda kalır mıyım yada ücretsiz 6 ay izin alıp istifa etsem yıllık izinlerim ihbarsüresinden düşer mi şimdiden teşekkür ederimm

  1. Elif hanım işten ayrılacağınızı en az 8 hafta önceden işverene bildirmezseniz ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 50. Meraba 6 yildir bi ozel firmada calisiyorum ve maasimi eksik gosteriyorlar asgari ucretten gerisini elden veriyorlar ben bu isyerinden cikmak istiyorum ama tazminatim yaniyor isten cikmadan nasil bi yol izlemeliyim ki tazminatimi alabileyim tesekurler.

 51. Merhaba, Ben 6 aydan daha kısa süredir bir şirkette çalışıyorum. İhbar sürem 2 hafta ancak biliyorsunuz 20 ağustostan 26 ağustosa kadar bayram tatili var. Ben ihbar sürecini bugün(09.08.2018) başlatsam işten ne zaman ayrılmış olacağım ve bu ay için mesailer hariç ne kadar ücret alırım(asgari ücret alıyorum)

  1. Mehmet bey resmî tatil günleri süreyi uzatmaz. Yine 2 hafta sonra işten ayrılırsınız. Ücretinizi ise ay başından işten ayrıldığınız güne kadar kaç gün var ise o kadar alabilirsiniz.

 52. Merhaba sorunu cevaplayabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler
  Ben kendi isteğimle istifa ettim ihbar süren 30.09.18 tarihinde doluyor fakat yoneticim in ricası ile 31.10.18 tarihine kadar çalışacağım. yıl sonunda ise şirket her sene hedefler vererek prim vermektedir fakat yıl sonundan önce ayrılacağım için prim alamayacağını belirttiler hedefimin %60 i şuan gerçekleşmiş durumda işten ayrılırken prim alma hakkım varmı almak için diretmeliyim hakkım varmi

  1. Özlem hanım bu sorunun cevabını en iyi siz bilirsiniz. İşyeri uygulaması nedir? Daha önce işten ayrılan işçilere hangi şartlarda prim ödendi? İş sözleşmenizde yazılı bir hüküm var mı? Buna benzer sorulara göre en iyi kararı sisin vermeniz gerekir.

 53. Merhaba, Ben 4 aydır bir şirkette çalışıyorum. İhbar sürem 2 hafta ancak biliyorsunuz 20 ağustostan 26 ağustosa kadar bayram tatili var. Ben ihbar sürecini (13.08.2018) başlatsam işten 27 ağustos günü ihbar sürem bitiyor 27 sinde de çalışacak mıyım ve istifa ettiğim için ihbar süresi çalıştığım için ücret alabilir miyim? Aklımdaki soru çıkmak istiyorum der demez çıkarıp ihbar süresi kadar ücret ödememeleri. Teşekkürler

  1. Merhaba. İhbar süresi kullanırsanız elbette çalıştığınız bu günlerin ücretinin ödenmesi gerekir. İhbar süresinin başladığı gündem itibaren 14 gün sayın ve 15. gün işw gelmenize gerek yoktur.

 54. Merhaba, ben bugün kendim istifa ettim, ihbar sürem 6 hafta, işveren bayramlarda mecburen çalıştırıyor, ve tek yevmiye mesai veriyor. Ben ihbar sürenin içindeki kurban bayramı günlerinde işe gitmeye mecbur muyum. Gitmezsem hukuki zorunluluğu var mı? Teşekkürler.

  1. Ahmet bey, normalde bu günlerde işe gitmeniz gerekiyorsa, ihbar süresindeyken de gitmeniz gerekir. Bu bakımdan normal dönemle ihbar süresi döneminin bir farkı yoktur. Aynı şekilde, çalışmanız halinde bir yevmiye fazladan genel tatil ücreti ödenmesi de pekala gerekir.

 55. Merhaba ben 10.08.18 tarihiyle işten ayrılmak için ihbarımı başlattım bir daha ki ayın 8’nde iş cikisimin tamamen gerçekleşeceği söylendi ben mesela 10 gün çalışıp gidip işi bırakmak istesem bana çalıştığım 10 günü verirler mi yoksa 28 günlük ihbar süresinin tamamının maaştan keserler

  1. Onur bey işten ayrılan siz değil misiniz? 10 gün çalışıp işi bırakırsanız, çalıştığınız 10 günün ücretini hak edersiniz; ama işveren de sizden 28 günlük ücretiniz tutarında ihbar tazminatı talep etme hakkına sahip olur.

 56. Merhabalar ben 5 yıldır aynı şirkette çalışıyorum ihbar sürem 8 hafta olarak hesaplandı fakat ben ihbar süremin içerisinde hak etmiş olduğum 3 hafta yıllık izin kullanmak istedim,fakat böyle bir durumda ihbar süreme kullandığım 3 haftayıda ekleyip toplamda 11 haftaya uzatıldı. Böyle birşey yasalmıdır yardımcı olursanız sevinirim
  Teşekkürler.

 57. Merhaba bugün 2 ayımı doldurdugum özel sirkete istifami verdim ihbar sürem bildigim kadariyla 2 hafta bu sürecte günluķ 2 saatlik izinlerden faydalana biliyormuyum.

 58. Merhabalar yaklaşık 3 yıldır çalıştığım iş yerinden başka iş için akdimi istedim 07 08 2018 sunduğum akdimi 16 08 2018 insan kaynakları tarafından bana bir bilgi verilmedi ve departman müdürüm senelik izin kullandırmak istiyor kullanmiyacagimi illettim insan kaynakları müdürü senelik izinde ve dönüş tarihi 27 si bu ayın ben bu tarihe kadar çalışıp ihbar süremi doldursam ben yıllık iznimi ücret istiyorum alabilirmiyim bu tarihe kadarda günlük 2 saat geç gel erken git diyen yok toplu oderiz bu saatleri diyende yok istifami verdim ve bekliyorum sadece ik müdürünü cevapiniz için teşekkürler

  1. Hacı bey sorunuzu tam olarak anlayamadım. Ama şu kadarını söyleyeyim; siz işverene yazılı olarak istifa dilekçenizi sunduktan ve bu dilekçede de ihbar sürenizi çalışacağınızı belirttikten sonra, bu konuda işverenin bir takdir hakkı yoktur. İhbar süresi sona erince işten ayrılırsınız. Bu arada da kullanamadığınız yıllık izinleriniz varsa, bunların ücretlerini ayrıca alırsınız. İhbar süresinde izin kullanımı ile ilgili şu yazımıza da göz atın: iscidunyasi.com/ihbar-suresi-icinde-isciye-yillik-izin-kullandirilabilir-mi

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.