İhbar Tazminatı Alabilir Miyim?

İhbar tazminatı alma şeması

İhbar tazminatının ne olduğundan, hangi hallerde hak edileceğinden ve nasıl hesaplanacağından daha önceki bir yazımızda bahsetmiştik.

Bu yazımızda ise ihbar tazminatını hak edip hak etmediğinizi kolayca anlayabilmeniz amacıyla oluşturduğumuz ihbar tazminatı şemasını sizinle paylaşacağız.Aşağıda yer alan ve bilgisayarınıza indirebileceğiniz ihbar tazminatı şemasıyla, ihbar tazminatına hak kazanıp kazanmadığınızı hızlı ve güvenilir bir şekilde görebileceksiniz.

Ayrıca konuyla ilgili olarak; İhbar tazminatının nasıl hesaplanacağı, ihbar tazminatında zaman aşımı süreleri ve ihbar tazminatından hangi kesintilerin yapılacağı ile ilgili yazılarımıza da göz atabilirsiniz.ihbar tazminatı zamanıİndir.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

16 Yorum

 1. 1/09/2014 tarihinde girdigim işyerinde 21/10/2016 tarihinde dogum iznine ayrildim.10/08/2017 iş başi yaptim ve ihbar çalışiyorum , bu durumda raporlu oldugum surec tazminattan cikariliyormu? Cikariliyor ise ihbar suresininde düşmesi gerekmezmi ki bide 1 eylülde 3 yılım doluyor bu durumda yillik izinde hak kazanabiliyormuyum.

  1. Merhaba. Doğum izninden kastınız analık izni ise, bu süre kıdem tazminatı hesabına dahil edilir. Doğum sonrası ücretsiz izin alsaydınız, bu sürenin düşülmesi gerekirdi. Yıllık izne ise zaten hak kazanmış durumdasınız. Bunun için 1 yıllık kıdem yeterlidir.

 2. Merhaba
  5 aylik calismanin ardindan ayin 19unda isten cikarildim. 2 gun raporsuzdum. O ay 28i son gunumdu. Ama maasimdan daha az odeme aldim. 15 gun ihbar gunu + 17 is gunu mu hesaplaniyor? Teknik olarak hafta icleri tum ay calismis oldum. Ama maasim yine de eksik?

  1. Gökçe hanım, tam anlayamadım. Biraz daha net açıklayabilirseniz, yorum yapmaya çalışırım.

 3. Mustafa bey 2aylik deneme süreli girdiğimiz işte 4ay çalışıp işverence cikarildigimizda 15gun 2saat iş bulmamız için izin veriyor peki ihbarda vermek zorundami

  1. Cem bey, size verilen bu günler zaten ihbar süreleridir. İşveren size, 15 gün önceden bildirimde bulunmuş ve günde de 2 saat iş arama izni vermiş. Artık, ihbar tazminatı ödemesi gerekmez.

 4. 2 ocak 2017 de is basi yaptigim is yerinde 2aylik deneme suresiyle 30 haziran 2017 ihbar surem tebli edilerek 14 temmuzda is aktimin fes edilecegi soylendi 6 aylik calismayi doldurmusmu oluyorum yoksa deneme suresi yuzunden bu sure dahami dusukmoluyor ihbar tazminati hak edebilirmiyim iki haftaliknsure 4 haftaya uzarmi?

  1. Ahmet bey, deneme süresi de kıdeminizden sayılır ve bu süre de dahil edilerek ihbar süresi hesaplanmalıdır.

 5. Özel sektörde çalışıyordum 5 ay sonra isten çıkarıldım uyarı falan yapılmadı sadece mesai bitiminde aradılar ve çıkışımın verildiği söylendi tabi bu dönemde hamileyim tazminat alabilirmiyim işçi mahkemesine başvursam böyle bir hakkım varmı

 6. Bi fabrikada çalışıyordum asgari ücret altı calistiriyorlardi. Ben de bunu öğrendim gittim şikayet ettim bir ay sonra işten çıktım bir aylık maasimi yatirmadilar bugün dilekçenin sonucu geldi işverenle konuşun ihbar tazminatinizi alın vermezse yargıya başvurun diyor ne yapmalıyım 2015 aralıkta ise başladım 2016ekimde bıraktım işi bana yardımcı olun

  1. Özlem hanım dilekçede de denildiği gibi, işveren ödeme yapmazsa dava açmanız gerekir. Bu şikayet sonucu davada lehinize delil olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.