İhbar Tazminatı Alabilir Miyim?

İhbar tazminatı alma şeması

İhbar tazminatının ne olduğundan, hangi hallerde hak edileceğinden ve nasıl hesaplanacağından daha önceki bir yazımızda bahsetmiştik.

Reklam

Bu yazımızda ise ihbar tazminatını hak edip hak etmediğinizi kolayca anlayabilmeniz amacıyla oluşturduğumuz ihbar tazminatı şemasını sizinle paylaşacağız.Aşağıda yer alan ve bilgisayarınıza indirebileceğiniz ihbar tazminatı şemasıyla, ihbar tazminatına hak kazanıp kazanmadığınızı hızlı ve güvenilir bir şekilde görebileceksiniz.

Ayrıca konuyla ilgili olarak; İhbar tazminatının nasıl hesaplanacağı, ihbar tazminatında zaman aşımı süreleri ve ihbar tazminatından hangi kesintilerin yapılacağı ile ilgili yazılarımıza da göz atabilirsiniz.ihbar tazminatı zamanıİndir.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

20 Yorum

 1. Merhaba ankara dan sevil ben
  20/01/2016 tarihinde özel bir şirkette oranın sözde ortağı tanıdık olduğu ıçin beni arayıp yeni ortak olduğum firmaya çaya telefona bakacak eleman arıyoruz dediği için işe başladım.
  11 ay o birimde çalıştım bu süre içinde iş yerinin merkez ofisi olan bölümde ne zamn çaycı bayan izin alsa beni rızam olup olmadığını sormaksızın yarın buraya geliyorsun diyerek itiraz hakkım olmadan çalışmaya devam ettik.
  geçtiğimiz şubat ayında sincan da fabrika açıldı oraya alındım fakat oraya gtmeyi kendim istedim yoksa iş yeri merkezi olan birimde mutfakta ve temizlik işinde kalmam için ısrar edildi hayır bn burada çalışamam dedim ve fabrikaya gitmek istedim fabrikada tek çalışan bayan ben olduğum için gelen yemek servisi 3 katlı büro temizliği ve çay her iş bana yüklendi depo gelen giden işler aynı zamanda bir çok hakarete de maruz kaldım gerek çalışan imalat elamanları gerek merkez deki muhasebe elamanı sözlü hakaretlerde bulundu 3-4 ay içinde elaman sayısı attı ve ben yetişemiyorum artık mutfağınıza bayan alın dedim 7 ay gbi süre sonra bayan eleman alındı bayan alındıktan 1 ay sonra beni tekrar merkez buroya sekreter olarak getirdiler ama burada sekreterlik de yaptırmıyorlar daha çok getir götür işinde kullanılıyorum 1 aydır buradayım 03/11/2017 de bugün itibarıyla tekrar sincan fabrikaya çay temizlik elemanı olarak geçmem için karar alındığını söylediler ben sizin mutfağınızda çalışamam buraya işe alınmam bu şekilde değildi dedim ki benim görev kodum temizlik elemanı olarak kayıtlı olduğunu söylüyor muhasebe bunun benim aleyhime kullanılması doğrumu böyle bişeyden bilgim yoktu
  sanırım yıldırma psikolojisi uygulanıyor ayrıca asgari ücret ten 150 tl fazla maaş aldığım halde ssk asgari ücretten yatırılıyor işten kendim ayrılsam 2 yıllık tazminatı alabilirmiyim ne yapabilirim bir yol gösterirmisiniz lütfen

 2. Dört yıldan fazla aynı iş yerinde ssk lı olarak çalışmaktaydım ve bugün işi bıraktım. İşim satış pazarlama patronum ürünleri götürüp başka bir yere sattığımı çaldığımı söyledi sözde ürünleri sattığımız mağaza ürünleri benden almadığını başka birinden aldığını beyan etti ve çoğu mal faturasız sadece fiş le çıkıyor bizden. Hırsızlıkla itham edilince iş yerinin arabasını telefonunu vs. ne varsa bırakıp işi bıraktım. İş verenim önceden işi bırakacağımı belirtmediği için benden bir şey talep edebilir mi ? Benim yapmam gereken nedir teşekkürler.

  1. Doğukan bey, hırsızlık ithamında bulunulduğu için öylesine çıkar giderseniz, işveren sizden ihbar tazminatı talep edebilir. Gerçekten de böyle bir şey olmadıysa, haklı nedenle derhal fesih yapmalı ve tazminatlarınızla haklarınızı talep ederek işten ayrılmalısınız.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.