İhbar Tazminatı Nasıl Alınır? Nasıl Hesaplanır?

İhbar tazminatı nasıl alınır?

İşveren tarafından işten çıkarıldınız ve ihbar tazminatı almak istiyorsunuz. Peki ihbar tazminatı nedir?
İşyerinizdeki kıdeminize göre, işveren sizi işten çıkarmadan önce size haber vermekle yükümlüdür.

İş sözleşmeleri;
a) İşi 6 aydan daha az sürmüş işçi için, bildirimin karşı tarafa yapılmasından itibaren 2 hafta sonra,
b) İşi 6 aydan 1,5 yıla kadar sürmüş işçi için, bildirimin karşı tarafa yapılmasından itibaren 4 hafta sonra,
c) İşi 1,5 yıldan 3 yıla kadar sürmüş işçi için, bildirimin karşı tarafa yapılmasından itibaren 6 hafta sonra,
d) İşi 3 yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından itibaren sekiz hafta sonra,
Feshedilmiş kabul edilir.

Buna göre işveren sizi işten çıkarmadan önce kıdeminize göre size bildirim yapmalıdır. Yani, sizi işten çıkaracağını size önceden bildirmek zorundadır. İşte bu bildirimleri yapmadan sizi işten çıkarmak isterse; yukarıda belirtilen süreler kadar ücretinizi size peşin olarak ödemek zorundadır. Ödemezse, işten ayrıldıktan sonra bu sürelere ait ücretlerinizin ödenmesini talep edebilirsiniz.

İşten ayrılan işçinin ihbar tazminatı ödemesi

Peki siz bu sürelere uymadan işten ayrıldıysanız… Bu durumda işveren sizden aynı sürelere ait ücretleri talep etme hakkına sahiptir.
Yani ihbar tazminatı karşılıklı olarak istenebilir. İş sözleşmesini feshetmek isteyen taraf bu sürelere dikkat etmelidir.
Kendisi ayrılan işçi karşı taraftan ihbar tazminatı talep edemez. Haklı nedenle dahi ayrılsa ihbar tazminatı alamaz. Eğer bir sebebi yokken işten ayrılırsa karşı taraf ihbar tazminatı talep edebilir.
Eğer işveren sizi İş Kanununun 25. maddesi gereğince haklı nedenle işten çıkarıyorsa da ihbar tazminatı söz konusu olmaz. Ayrıca deneme süresi içinde de ihbar tazminatı karşılıklı olarak söz konusu değildir.

kıdem tazminatı ihbar tazminatı hesaplama

Sonuç

1- İşten haklı bir sebep olmaksızın bildirim önellerine uymadan ayrılmışsanız ihbar tazminatı isteyemezsiniz. Hatta işveren sizden talep etme hakkına sahiptir.
2- İşten haklı bir nedenle ayrılmış iseniz ihbar tazminatı talep edemezsiniz. İşvereniniz de sizden isteyemez.
3-Eğer işveren sizi İş Kanununun 25. maddesi gereğince haklı nedenle işten çıkarıyorsa ihbar tazminatı söz konusu olmaz.
4- Deneme süresi içinde ihbar tazminatı söz konusu olmaz.
5- İşveren sizi haklı bir nedeni olmaksızın bildirim sürelerine uymaksızın işten çıkarmışsa ihbar tazminatı alabilirsiniz.

23 Yorum

 1. 8 ay çalıştığım is yerinde 15 gün önceden isten cikarilacagim bildirildi ihbar tazimati alabilir miyim acaba

  1. Normalde ihbar süreniz 4 hafta olduğuna göre, gerçekten de 2 hafta içinde çıkarılırsanız ihbar tazminatı alma hakkınız vardır.

 2. Merhabalar ben 16 senedir aynı yerde calisiyorum.Artık işi bırakmak istiyorum tazminat alabilirmiyim

  1. Atila bey, ortada haklı bir neden yokken ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. Ama bunun 3 istisnası vardır. Şu yazıya bakın, şartlarınız uyuyorsa belki alabilirsiniz.

 3. Merhaba Mustafa Bey işyerinin haklı bir sebebi olmadan iş hakkımı fesih edebilir mi? Bana bir ihbar kağıdı verildi.Ama bu noter onaylı falanda değil. Ben beş aydır bu yerde çalışıyorum . İhbar tazminatı alabilir miyim? Yada iş hakkımın fesih edilmesi konusuna itiraz edebilir miyim?

  1. Bu durumda ihbar tazminatınızı talep edebilir ve kötü niyet tazminatı isteyebilirsiniz. Bir avukatla görüşmenizde fayda olduğunu düşünüyorum.

 4. İş veren ihbar tazminatını maaşından kesebilirmi.işçinin.iş mahkemesi kararı olmadan.

  1. Kesmemesi gerekir; ancak bu bir tür mahsuplaşma olarak da değerlendirilebilir. O nedenle, gerçekten de ihbar tazminatı ödemeniz gerekiyorsa bu kesintiyi kabul etmenizde fayda var.

 5. Mustafa bey Merhaba Çalışmış olduğum firmada haksızlığa uğradım işten çıkmak istiyorum haksızlığa uğradığımdan dolayı bunun için işten kendim istifa etmek istiyorum tazminat alabilir miyim.

  1. Haksızlıktan kastınız, İş Kanunu hükümlerine aykırı bir uygulama ise olabilir. Ama ayrıntısını bilemediğim için size buradan net cevap vermem mümkün değil.

 6. Mustafa Bey merhaba,
  4.5 yıldır çalıştığım iş yerinden istifa edeceğim. Kanuna göre 8 hafta ihbar süresi boyunca çalışmam gerekiyor. İş veren bu süreyi çalışmadan derhal iş ile ilişimi kesme hakkına sahip midir? Ben bu sürenin tamamını veya en azından 4 haftasını çalıştıktan sonra ayrılmak istiyorum yasal olarak bu konuda nasıl bir hakka sahibim?

  1. Evet işveren bu hakka sahiptir ancak bu durumda size ihbar tazminatınızı ödemek durumundadır. Bu ihbar süresi tam olarak kullandırılmalıdır. Bir kısmının kullanılması, bir kısmının kullanılmaması kural olarak olamaz.

 7. 15.10.2014 tarihinde işe girdim 03.09.2016 tarihinde evlilik nedeniyle çıkışımı vericem yaklaşık 6 hafta önce sözlü olarak bildirdim ama yazılı bişey yok bu benim ihbar almama engel olur mu acil cevap lütfen.

 8. 15.08.1994 tarihinde ilk ssk girişim var toplam 5546 gün hizmet dökümü ile 23.06.2016 tarihinde işyerindeki mesai arkadaşlarımın hakaretine maruz kaldım ve patronum izin kullanma mı engelledi işyoğunluğu bahane edilerek daha önce 01.01.2016 tarihinde bildirmiş olmama rağmen 15.06.2016 -25.06.2016 tarihleri arası izin kullanacağım bilgisini vermiştim. bende 23.06.2016 tarihinde işi bıraktım benim kıdem ve ihbar tazminatı alma hakkım varmı . 05.08.2016 tarihine kadar ssk çıkış işlemimi yapmadılar nasıl bir yol izlemem lazım Saygılarımla

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir