İhbar Tazminatı Nasıl Alınır? Nasıl Hesaplanır?

İhbar tazminatı nasıl alınır?

İşveren tarafından işten çıkarıldınız ve ihbar tazminatı almak istiyorsunuz. Peki ihbar tazminatı nedir?
İşyerinizdeki kıdeminize göre, işveren sizi işten çıkarmadan önce size haber vermekle yükümlüdür.

Reklam

İş sözleşmeleri;
a) İşi 6 aydan daha az sürmüş işçi için, bildirimin karşı tarafa yapılmasından itibaren 2 hafta sonra,
b) İşi 6 aydan 1,5 yıla kadar sürmüş işçi için, bildirimin karşı tarafa yapılmasından itibaren 4 hafta sonra,
c) İşi 1,5 yıldan 3 yıla kadar sürmüş işçi için, bildirimin karşı tarafa yapılmasından itibaren 6 hafta sonra,
d) İşi 3 yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından itibaren sekiz hafta sonra,
Feshedilmiş kabul edilir.

Buna göre işveren sizi işten çıkarmadan önce kıdeminize göre size bildirim yapmalıdır. Yani, sizi işten çıkaracağını size önceden bildirmek zorundadır. İşte bu bildirimleri yapmadan sizi işten çıkarmak isterse; yukarıda belirtilen süreler kadar ücretinizi size peşin olarak ödemek zorundadır. Ödemezse, işten ayrıldıktan sonra bu sürelere ait ücretlerinizin ödenmesini talep edebilirsiniz.

İşten ayrılan işçinin ihbar tazminatı ödemesi

Peki siz bu sürelere uymadan işten ayrıldıysanız… Bu durumda işveren sizden aynı sürelere ait ücretleri talep etme hakkına sahiptir.
Yani ihbar tazminatı karşılıklı olarak istenebilir. İş sözleşmesini feshetmek isteyen taraf bu sürelere dikkat etmelidir.
Kendisi ayrılan işçi karşı taraftan ihbar tazminatı talep edemez. Haklı nedenle dahi ayrılsa ihbar tazminatı alamaz. Eğer bir sebebi yokken işten ayrılırsa karşı taraf ihbar tazminatı talep edebilir.
Eğer işveren sizi İş Kanununun 25. maddesi gereğince haklı nedenle işten çıkarıyorsa da ihbar tazminatı söz konusu olmaz. Ayrıca deneme süresi içinde de ihbar tazminatı karşılıklı olarak söz konusu değildir.

kıdem tazminatı ihbar tazminatı hesaplama

Sonuç

1- İşten haklı bir sebep olmaksızın bildirim önellerine uymadan ayrılmışsanız ihbar tazminatı isteyemezsiniz. Hatta işveren sizden talep etme hakkına sahiptir.
2- İşten haklı bir nedenle ayrılmış iseniz ihbar tazminatı talep edemezsiniz. İşvereniniz de sizden isteyemez.
3-Eğer işveren sizi İş Kanununun 25. maddesi gereğince haklı nedenle işten çıkarıyorsa ihbar tazminatı söz konusu olmaz.
4- Deneme süresi içinde ihbar tazminatı söz konusu olmaz.
5- İşveren sizi haklı bir nedeni olmaksızın bildirim sürelerine uymaksızın işten çıkarmışsa ihbar tazminatı alabilirsiniz.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

71 Yorum

 1. iyi günler
  ben özel bir hastanede 8 yıldır çalışıyorum. Maaşım asgari artı 300tl. Asgarisi bankaya yatıyor. Geri kalanı elden alıyorum. Bir şahit ile mahkemeye gitsem tazminat hakkım var mıdır? tşk

 2. Selamun aleykum 14 aydir bir is yerinde calisiyorum kendi isteğim ile işten ayrılmak istiyorum acaba ihbar tazminatı alabilirmiyim

 3. merhabalar ben bir şirkette 05.09.17 tarihinden beri çalışıyorum bugün 16.12.17 tarihinde işverenim ay sonu işime son vereceğini bildirdi. Kıdem tazminatı hakkım var mıdır? Herhangi bir hakkım var mı ?

  1. Kıdem tazminatı hakkınız yoktur. İşveren bildirimde bulunduğuna göre ihbar tazminatı da alamazsınız.

 4. Merhaba.
  şubat 2017 de özel bir merkezde part time olarak işe girdim sonra tam zamanlıya geçirdiler daha sonra tekrar part time olarak çalışmam gerekti ekimde part time a gectim ve kasımda haber verilmeksizin isten cıkarıldım. Tazminatı hangi maaşa göre alırım acaba?

  1. Esra hanım, part time süreler kendi içinde ve tam süreli olanlar ise kendi içinde değerlendirilmelidir.

 5. Merhabalar ben 11 aydır çalıştığım iş yerinden 1 gün içinde apar topar çıkışın verildi denip gönderildim. İhbar tazminatı alabilir miyim ? çıkarılmam’dan önce hiç bir şekilde haber verilmedi bana.

  1. Evet, işverenin haklı bir fesih gerekçesi yoksa, 4 haftalık ücretiniz kadar ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Hatta şartları varsa, işe iade davası da açabilirsiniz. Sitemizdeki canlı destek hattından bize ulaşın.

 6. Merhaba Hocam
  7 yıldır bir şirkette çalışıyorum.
  1 ay sonra ayrılmak istersen ne kadar tazminat öderim? Teşekkürler

  1. Alp bey neden tazminat ödeyesiniz? 8 hafta önceden bildirimde bulunursanız sorun olmaz. Ama daha erken ayrılacaksanız, 8 haftalık ücretiniz kadar ihbar tazminatı ödemeniz gerekir.

 7. Merhabalar ben 1.5 yıldır bir şirkette çalışıyorum maaşlarımız sürekli düzensiz geç yatırılıyor bazen 2ayda bir maaş almaktayız işten çıkarsam noter ihtarnamesiyle bütün haklarımı alabilirmiyim
  Birde ihtarnameden sonra 20 gün çalışmam gerekir mı acaba
  Cevap verirseniz sevinirim
  Saygılar

  1. Muhammet bey, iyi bir ihtarname ve gerekçelerle alabilirsiniz ve ihtarname gönderdiğiniz gün işi bırakabilirsiniz.

 8. merhaba 10 aydır çalışyorum. 16.11.2017 tarihinde işten çıkarıyorlar yanı 4 hafta içerisinde. bugün bu haberı aldım ıhbar tazmınatı alabilirmiyim ?

  1. Murat bey, ihbar süresi kullandırıldığı takdirde ihbar tazminatı söz konusu olmaz.

 9. Merhaba,
  Sözlü bir şekilde bugün itibariyle işten çıkartıldım, öncesinden de hiçbir yazılı ihbar imza vs. de bildirilmedi tarafımdan da onay alınmadı. 3 aylık çalışan olarak ihbar tazminatı alabilmek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Teşekkürler.

  1. Hakan bey, dava açmanız gerek. Ya da daha kolay bir yöntem olarak, arabulucuya başvurabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.