İhbar Tazminatı Nasıl Alınır? Nasıl Hesaplanır?

İhbar tazminatı nasıl alınır?

İşveren tarafından işten çıkarıldınız ve ihbar tazminatı almak istiyorsunuz. Peki ihbar tazminatı nedir?
İşyerinizdeki kıdeminize göre, işveren sizi işten çıkarmadan önce size haber vermekle yükümlüdür.

Reklam

İş sözleşmeleri;
a) İşi 6 aydan daha az sürmüş işçi için, bildirimin karşı tarafa yapılmasından itibaren 2 hafta sonra,
b) İşi 6 aydan 1,5 yıla kadar sürmüş işçi için, bildirimin karşı tarafa yapılmasından itibaren 4 hafta sonra,
c) İşi 1,5 yıldan 3 yıla kadar sürmüş işçi için, bildirimin karşı tarafa yapılmasından itibaren 6 hafta sonra,
d) İşi 3 yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından itibaren sekiz hafta sonra,
Feshedilmiş kabul edilir.

Buna göre işveren sizi işten çıkarmadan önce kıdeminize göre size bildirim yapmalıdır. Yani, sizi işten çıkaracağını size önceden bildirmek zorundadır. İşte bu bildirimleri yapmadan sizi işten çıkarmak isterse; yukarıda belirtilen süreler kadar ücretinizi size peşin olarak ödemek zorundadır. Ödemezse, işten ayrıldıktan sonra bu sürelere ait ücretlerinizin ödenmesini talep edebilirsiniz.

İşten ayrılan işçinin ihbar tazminatı ödemesi

Peki siz bu sürelere uymadan işten ayrıldıysanız… Bu durumda işveren sizden aynı sürelere ait ücretleri talep etme hakkına sahiptir.
Yani ihbar tazminatı karşılıklı olarak istenebilir. İş sözleşmesini feshetmek isteyen taraf bu sürelere dikkat etmelidir.
Kendisi ayrılan işçi karşı taraftan ihbar tazminatı talep edemez. Haklı nedenle dahi ayrılsa ihbar tazminatı alamaz. Eğer bir sebebi yokken işten ayrılırsa karşı taraf ihbar tazminatı talep edebilir.
Eğer işveren sizi İş Kanununun 25. maddesi gereğince haklı nedenle işten çıkarıyorsa da ihbar tazminatı söz konusu olmaz. Ayrıca deneme süresi içinde de ihbar tazminatı karşılıklı olarak söz konusu değildir.

kıdem tazminatı ihbar tazminatı hesaplama

Sonuç

1- İşten haklı bir sebep olmaksızın bildirim önellerine uymadan ayrılmışsanız ihbar tazminatı isteyemezsiniz. Hatta işveren sizden talep etme hakkına sahiptir.
2- İşten haklı bir nedenle ayrılmış iseniz ihbar tazminatı talep edemezsiniz. İşvereniniz de sizden isteyemez.
3-Eğer işveren sizi İş Kanununun 25. maddesi gereğince haklı nedenle işten çıkarıyorsa ihbar tazminatı söz konusu olmaz.
4- Deneme süresi içinde ihbar tazminatı söz konusu olmaz.
5- İşveren sizi haklı bir nedeni olmaksızın bildirim sürelerine uymaksızın işten çıkarmışsa ihbar tazminatı alabilirsiniz.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

79 Yorum

  1. Merhaba 9 yıldır çalıştığım iş yerimden evimin uzak bir semte taşınması sebebiyle bu ay sonu işi bırakmayı düşünüyorum ayrıyaten emeklilik hakkımı da elde ettiğimi belirmek isterim işyerimden hangi tazminatları almaya hakkım olduğunu ve işi bırakmak için en az kaç gün önceden haber vermem gerektiği bilgisini verirseniz …iyi çalışmalar…

    1. Merhaba. İşyerinin taşınmasını gerekçe gösterirseniz kıdem tazminatınızı yakabilirsiniz. Emeklilik nedeniyle işten ayrılmalısınız. İşyerine bu durumu işten ayrılmayı düşündüğünüz tarihten en az 8 hafta önceden belirtmeniz, yararınıza olacaktır.

  2. Merhaba şimdi benim annem kadrolu çalışıyor çalıştığı firmanın bulunduğu yer kiralıktı şirkete kendi firmaları için bir yer satın aldılar şirketi oraya taşıyacaklar annem ve arkadaşlarına da çıkışlarını verip tazmınatlarını vericeklermis fakat ihbarını vermiyorlar diyorlar ki çıktı olarak gösterip tekrar kadrolu şekilde sizi işe alıcaz bu seferde ihbar yanmış oluyor dimi hani söyle bir şey diyebilirler mi çıkarıyoruz ama aynı firma tekrar sizi kadrolu olarak bünyesine alıyor ki falan filan

    1. Gamze hanım, anneniz tekrar işe alınırsa ve tekrar yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Varsayımlar üzerinden yorum yapmak doğru olmayacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.