İhbar Tazminatı Nasıl Alınır? Nasıl Hesaplanır?

İhbar tazminatı nasıl alınır?

İşveren tarafından işten çıkarıldınız ve ihbar tazminatı almak istiyorsunuz. Peki ihbar tazminatı nedir?
İşyerinizdeki kıdeminize göre, işveren sizi işten çıkarmadan önce size haber vermekle yükümlüdür.

İş sözleşmeleri;
a) İşi 6 aydan daha az sürmüş işçi için, bildirimin karşı tarafa yapılmasından itibaren 2 hafta sonra,
b) İşi 6 aydan 1,5 yıla kadar sürmüş işçi için, bildirimin karşı tarafa yapılmasından itibaren 4 hafta sonra,
c) İşi 1,5 yıldan 3 yıla kadar sürmüş işçi için, bildirimin karşı tarafa yapılmasından itibaren 6 hafta sonra,
d) İşi 3 yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından itibaren sekiz hafta sonra,
Feshedilmiş kabul edilir.

Buna göre işveren sizi işten çıkarmadan önce kıdeminize göre size bildirim yapmalıdır. Yani, sizi işten çıkaracağını size önceden bildirmek zorundadır. İşte bu bildirimleri yapmadan sizi işten çıkarmak isterse; yukarıda belirtilen süreler kadar ücretinizi size peşin olarak ödemek zorundadır. Ödemezse, işten ayrıldıktan sonra bu sürelere ait ücretlerinizin ödenmesini talep edebilirsiniz.

İşten ayrılan işçinin ihbar tazminatı ödemesi

Peki siz bu sürelere uymadan işten ayrıldıysanız… Bu durumda işveren sizden aynı sürelere ait ücretleri talep etme hakkına sahiptir.
Yani ihbar tazminatı karşılıklı olarak istenebilir. İş sözleşmesini feshetmek isteyen taraf bu sürelere dikkat etmelidir.
Kendisi ayrılan işçi karşı taraftan ihbar tazminatı talep edemez. Haklı nedenle dahi ayrılsa ihbar tazminatı alamaz. Eğer bir sebebi yokken işten ayrılırsa karşı taraf ihbar tazminatı talep edebilir.
Eğer işveren sizi İş Kanununun 25. maddesi gereğince haklı nedenle işten çıkarıyorsa da ihbar tazminatı söz konusu olmaz. Ayrıca deneme süresi içinde de ihbar tazminatı karşılıklı olarak söz konusu değildir.

kıdem tazminatı ihbar tazminatı hesaplama

Sonuç

1- İşten haklı bir sebep olmaksızın bildirim önellerine uymadan ayrılmışsanız ihbar tazminatı isteyemezsiniz. Hatta işveren sizden talep etme hakkına sahiptir.
2- İşten haklı bir nedenle ayrılmış iseniz ihbar tazminatı talep edemezsiniz. İşvereniniz de sizden isteyemez.
3-Eğer işveren sizi İş Kanununun 25. maddesi gereğince haklı nedenle işten çıkarıyorsa ihbar tazminatı söz konusu olmaz.
4- Deneme süresi içinde ihbar tazminatı söz konusu olmaz.
5- İşveren sizi haklı bir nedeni olmaksızın bildirim sürelerine uymaksızın işten çıkarmışsa ihbar tazminatı alabilirsiniz.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

51 Yorum

 1. işten ayrılıyorum.ihbar tazminatı vermeyi kabul ettim. peki bunu resmi olarak benden ne şekilde talep etmeleri gerekiyor? direk gidip elden alın bu tazminatınız demicem herhalde di mi. yasal süreç nasıl başlıcak nasıl ilerlicek ?

  1. Onur bey, ihbar süresini beklemeden işten ayrılıyorsanız, işveren ihbar tazminatınız ile örneğin maaşınız arasında mahsuplaşma yapabilir. Ya da siz bir dilekçeyle işyerine başvurup ihbar tazminatınızı öğrenebilir ve banka hesaplarına ödeyebilirsiniz.

 2. Merhabalar hocam daha oncede sizlere kıdem tazminatyla ilgili danışmtım yönlendirmeleriniz ise yaradi kıdem tazminatımı aldim ancak ihbar tazminatımı alamadim askerlik nedeniyle hastane bunyesinde sirkete bagli otomasyon gorevimden ayrildim donuste bir ayince basvurumu yaptim alınmadım hastane yonetimi bana kıdem tazminatını hastane tarafindan ihbar tazminatında sirket tarafından odenecegi soylendi bu konu hakkında aydınlatırsaniz sevinirim tesekkur ederm.

   1. Hocam ise basvururken bana hastanenin yazdigi yazi su sekilde 10/06/2003 tarih ve 25134 sayili resmi gaztede yayinlanan 4857 sayili is kanunun 31. Maddesi herhangi bir askeri kanun odev dolayisiyla isinden ayrilan isciler bu odevin sona ermesinden sonra iki ay icerisinde basvuru yaptklari taktirde yer varsa derhal yoksa ilk ilk bosalacak ise alinmasi aksi taktirde uc aylik ucret tutarinda tazminat oder adi gecen sahsin ilgili firmayla irtiba gecmesi gerekir bu sekilde hocam simdi kıdem tazminatini hastane yonetimi oduyor ama bunu neden sirkete yonlendiriyor ?

 3. Sitemizde bir güvenlik firmasına bağlı olarak çalışan güvenlik görevlisi arkadaşlarımız , bir süre sonra çalıştıkları firmadan istifa ederek sitemiz bünyesinde danışma elemanı olarak çalışmaya başladılar. Bu arkadaşların sitemiz bünyesinden ayrılmaları halinde ( kendi istekleri veya işverenin işten çıkarması durumlarında ) kıdem ve ihbar tazminatları ne şekilde hesaplanır ? Giriş tarihleri olarak sitemize giriş yapılan tarihi esas alacağız değil mi ? Teşekkürler.

  1. Muharrem bey, elbette ki siteniz giriş tarihlerini esas almanız gerekir. Bu işçilerin geçmiş dönem kıdem tazminatları için taşeron firma ya da sizin aleyhinizde dava açma hakları ise saklıdır. Mahkeme sizin aleyhinize ödemeye hükmetse bile, taşeron firmaya rücu ederek parayı geri alabilirsiniz.

 4. selam ben 3yıldır ozel sektorde calısmaktayım taseron olarak .ofıs boy olarak gorevımı yapmaktayım yenı gelen mudur yer degısıklıgı yapıcam dedı ve benı psıkolojık baskı yaparak çöp toplama bolumune aldı. suan ben o gorevı kabul etmedım ve yapmıyorum ama psıkolojımde bozuldu. iş feshi dılekcesı ornegı varmı sızde haklarımı ısteyıp uzlasmalı olarak cıkabıleyım. yada ıse nasıl gırdıysem kaldıgım bolumde devam edeyım.

  1. Orhan bey, işe devam edip etmeme sizin kararınız olacaktır. Çünkü işveren sizi bir bölümde çalıştırmak istiyorsa ya o bölümde çalışmalısınız ya da haklı nedenle derhal fesih yapmalısınız. Sitemizdeki ihtarname örneğini kullanabilirsiniz.

 5. Merhaba ozel bir sirkete Ocak 2 2017 tarihinde işe girdim 31 temmuz 2017 de isten cikartiliyorum ve bana 15 gun onceden haber verildi bir hakka sahipmiyim cevaplarsaniz cok sevinirim

 6. 1 senedir calistigim sirketten ayrilmak istiyorum sgk gunu gunune yatti benim tazminat alabilme veya talep edebilme hakkim varmi bide 1 ay onceden soylemekmi gerekiyor

  1. Hamza beyi haklı bir nedeniniz yoksa, istifa ederek kıdem tazminatı alamazsınız. Hatta evet, 4 hafta önceden işverene bildirimde bulunmazsanız, ihbar tazminatı ödemek zorunda bile kalabilirsiniz.

 7. Merhabalar,

  23 mart 2017 ssk girişim yapıldı 2017 hazıran ayında bana iş yerinin kapanacağı ve işten çıkarılacağım söylendı. Yenı iş arayışına girdim ayrıca bugun iş yerinde son günüm 3 ay kadar çalışmış oluyorum işverenden herhangı bir talebim olabilir mi yardımcı olursanız sevinirim ..

  1. Merhaba.
   İş yerinizden çalıştığınız kadar ücretinizi isteyiniz yeter Bir de SGK priminizin son güne kadar yatırıldığını kontrol edip çıkışınızın yazılı olarak bildirilmesini talep edin yeter.

 8. Mustafa abi ben bir özel sektörde 15 saat çalışıyorum ve asgari ücret ödüyorlar talep ettiyim halde bilmemezlikten geliyolar ve yıllık izinlerimide vermiyorlar gereksiz sebeblerdendolayıl 8yıldır da çalışmaktayım borçlarım yüzündende sesçıkaramıyorum sizce ne yapmam gerekir bayram izinide 1 gün veriyolar

  1. Mehmet bey, atalarımızın dediği gibi “Ya bu deveyi güdeceksin, ya bu diyardan gideceksin.” Yani önünde iki seçenek var. Bu şekilde çalışmaya devam etmek ve bir gün işten ayrılırsan, alamadığın tüm hakların için dava açmak. İkinci seçenek ise, işten ayrılarak tüm haklarını derhal talep etmek. Ne yazık ki üçüncü bir seçenek yok.

 9. Ben 18 07 2016 iş başı yaptım 17 03 2017 de dükkanı kapattılar geri açacaz diyip işten çıkardılar istifa imzalatacaklardı imzalamadım halen maaşımın yarısı duruyo ve bana önceden haberde etmediler dükkan kapanacaklardiye tadilattan sonra açılacak dediler benim bölümüm kapandı ihbar tazminatımı ve maaşımı nasıl alabilirim

  1. Selçuk bey ikisi de hakkınız. İşverenin ödemeyeceği kanaatindeyseniz, dava açın. İlla avukat tutmanıza da gerek yok. Alacaklarınız çok basit ve dava dilekçesinde açıkça ne istediğiniz belirtmeniz yeterli olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.