İhtarname noterden olmak zorunda mı

İşçiye ya da işverene ihtarname noterden mi olmalı?

Gerek işçi açısından ve gerekse işveren açısından olsun, ortada ihtarname çekilmesini gerektirecek bir durum varsa, önemli bir husus var demektir. Çünkü ihtarname İş Hukukunda, sahip olunan bir hakkın korunması ya da kullanılması için devreye giren bir yöntemdir. İhtarname söz konusuysa bir anlaşmazlık olduğu muhakkaktır.

İhtarname neden önemli?

İhtarnameyle esas amaçlanan karşı tarafı bir konuda uyarmak olduğundan, bu uyarının yerine ulaştığını bilmek önemlidir. Ama en az bunun kadar önemli olan bir başka husus ise yerine ulaşan evrakın içeriğinin ne olduğunu kanıtlayabilmektir.

Bunu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz. İşçi, işverene ihtarnameyi PTT kanalıyla takipli olarak gönderse ve bu gönderinin yerine ulaştığını ispat etse bile işveren gelen zarfın içinin boş olduğunu iddia edebilir. Mümkün olabilecek böyle bir durumda işçinin, bu ihtarnameyi zarfa koyduğunu kanıtlaması işçin fazladan çaba sarf etmesi gerekecektir.

Oysa bu ihtarnameyi noter kanalıyla gönderseydi, hem muhatabına ulaştığını hem de içeriğini yüzde yüz ispatlayabilecekti. Noterden çekilen ihtarname elbette daha pahalıya gelecektir. Ama dava konusu olması muhtemel hakkın önemine göre noterin tercih edilmesi davada ilgili tarafa kolaylık sağlayacaktır.

Noterden ihtarname zorunlu mu?

Peki noterden ihtarname zorunlu mudur? Kesinlikle hayır. Bu soruya bu şekilde net bir cevap verebiliyoruz çünkü ihtarnamenin noterden gönderilmesinin mecburi olduğunu söyleyebilmek için mevzuatta buna ilişkin kesin bir hüküm ya da yerleşmiş bir yargı içtihadı gerekir. İkisi de olmadığından, böyle bir zorunluluktan söz edilemez.

ihtarname gerekli mi?

Özellikle işçinin maddi durumu göz önüne alındığında PTT kanalıyla da ihtarname çekildiği görülmektedir. Bu şekilde ihtarname çekildiğinde iadeli taahhütlü gönderilmeli, zarf üstüne yapıştırılan ve bir sureti de alınan etiketli kağıda, gönderinin içeriğinin ihtarname olduğu muhakkak yazılmalıdır. Ama mümkünse, hakların zayi olmaması için noter kanalıyla ihtar tercih edilmelidir.

SONUÇ

İhtarnamenin noter kanalıyla gönderilmesi zorunlu değildir. PTT kanalıyla APS ya da iadeli taahhütlü olarak da gönderilebilir. Ama PTT aracılığıyla gönderilen ihtarname zarfının içinin boş olduğunun karşı tarafça her zaman iddia edilebileceğini unutmamak gerekir. Maddi olarak imkan varsa, ihtarnamenin ulaştığının ve içeriğinin ispatı için noter vasıtasıyla çekilmesi daha faydalı olacaktır.

Not: Genel kullanım amaçlı ihtarname örneğini buradan indirebilirsiniz.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

34 Yorum

  1. Merhaba. Bunun süresi yoktur. Ama doğru olan, mümkünse aynı gün fesih bildirimini işverene göndermektir.

   1. Merhaba Mustafa Bey
    08/02/2017 tarihinde bir Cafe’de işe başladım ve 17/02/2017 tarihinde sigorta girişim yapıldı ve 17/08/2017 tarihinde işveren tarafından kendi rızam olmadan işten çıkarıldım bugün İşkura gidip haksız yere işten çıkarıldığımı
    ihbar tazminatımı,
    fazla mesai ücretlerimi,
    haftalık izinlerimi,agilerimi talep ettim. Çalıştığım firmayı şikayet ettim Sizin bir yazınızda noterden firmaya ihtar çekin diye okudum İşkura başvuru yaptım ayrıyeten noterden firmaya ihtar çekeyimmi yoksa İşkura yaptığım başvuru yeterli olurmu Teşekkür Ederim
    Rıza Madazlı

    1. Rıza bey, zaten İşkur’a şikayette bulunmuşsunuz. Artık noterden ihtarname masrafı yapmanıza gerek yok. Bir süre bekleyin, İşkur kararına göre de dava açar ya da bundan vazgeçersiniz.

     1. Mustafa Bey İlginize Çok Teşekkür Ederim
      Bir sorum daha olacak beni işten çıkaran cafe beni kendi çıkarttığı halde benden için istifa etti demiş ben istifa etmedim rızam olmadan işten çıkarıldım herhangi bir evrak imzalamadım bu durumda ihbar tazminatımı ve diğer alacaklarımı alabilirmiyim
      Teşekkür Ederim
      Rıza Madazlı

     2. Rıza bey, işveren hangi kodla çıkışınızı bildirmiş olursa olsun, dava açarak bunun aksini iddia edebilir ve haklı bulunursanız kıdem ile ihbar tazminatlarınızı alabilirsiniz.

     3. Mustafa Bey İlginize Çok Teşekkür Ederim İyi Çalışmalar Dilerim
      Rıza Madazlı

 1. Mustafa Bey , bugün haklı fesihle ihtar cektim.Yarın iş günümüz ellerine ulaşmayacak.Ben işe gitmeli miyim?
  Nasıl bir yol izleyeceğim?

   1. Mustafa Bey 30/06/2017 ihtarname çektim hala ulaşmadı 3 iş günü geçti,haksız duruma düşer miyim bu gecikme yüzünden?
    ellerine ihtarname gecince ne gibi belgeler imza isterler? sonra ne yapılır?

    1. Siz ihtarnameyi çektiğiniz için, artık rahat olabilirsiniz. Kaç gün içinde ellerine geçtiğinin bir önemi olmaz Figen hanım.

     1. Mustafa Bey, mali müşavirlik odasına stajımın dondurulması için,işten çıkış belgemi vermem gerekiyor.Ama iş yeri müşavirim işveren ne yapacak bilmiyorum diyor,Belki karşı ihtar çeker dedi.Hala çıkışım olmamış,benim zaman acısından durumumdan faydalanacaklar sanırım.Çıkışı kendi lehlerine çözmenin peşindeler.Çıkış olurken kendi lehlerine imza attırırlar diye endişe ediyorum.Ne yapsam bilmiyorum. Yardım eder misiniz?

     2. Figen hanım, işyeri tarafından bazı evrakları imzalamanız istenirse, içeriğini inceleyerek imzalayın. Bunun dışında, ne yazık ki yardımcı olmam mümkün değil.

   2. Evlilik sebebi ile ayin 10 unda ihtarname çektim. Henüz ellerine ulaşmamis. Alo 170 i aradım ise gitmeseniz is yeri is feshi ni gerçekleştirebilir dedi. Şimdi ben ne yapmalıyım

    1. Hatice hanım, işe gitmeniz gerekmez. İhtarnamede, iş akdini feshettiğinizi açıkça belirttiyseniz sorun olmaz. Ama bunun yerine, böyle bir niyetiniz olduğunu bildirdiyseniz, kanaatimce işe devam etmeniz gerekir.

 2. Merhaba Mustafa Bey,
  bugün noterden öğlenden sonra ihdar çektim.Postaya pazartesi vereceklermiş. Cumartesi günleri çalışıyoruz ben şimdi ne yapmalıyım yarın işe gitmem doğru olur mu? 30/06/2017 tarihli ihtar

 3. Hocan işveren bana noterden ihtarname çekmiş ihtarname gelmedi elimede ulaşmadı imzada atmadım aldıgıma dair ve bana bildirilmedi kendim aradım çıkış verildigi söylendi

  1. Aman! Tebligat kanunu hükümlerine göre işlem yapılabilir. Muhtarınıza bırakılmış olabilir. Size tavsiyem bu konuyu bir hukukçuya danışınız mevcut bilgi ve belgelerinizle.

 4. Hocam servis şoförünün 8 aydır çalışıyorum ve yani 19.10.2016 iş başı 09.06.2017 tarihinde işten çıkışım veriliyor ve bunu bize 03.06.2017 tarihinde bildiriyorlar.simdi ihbar hakkım varmı ve Agi leri 97 tl maaşa eksik yatırmış ayrıca resmi tatil ve hafta sonu tatillerde ayın 2 haftasi cum.pazar çalıştım şimdi bu hakları mi vermiyor ne yapmam gerek birde gün de 8 saat çalışıp ayrıca gece ayda 14 gün 1 er saatlik servis yaptık ne yapmam gerekiyor.

  1. Merhaba, elbette ihbar hakkınız var. Eğer işveren haklı fesih yapmadıysa, size 4 hafta ihbar süresi kullandırmalıydı. Bu durumda 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatına hak kazanırsınız. Bahsettiğiniz diğer haklarınızın da ödenmesi gerekir. Bu durumda işveren anlaşmaya yanaşmıyorsa, en doğru yol dava açmaktır.

 5. İşten 31 martta istifa ettim. Ama hala çıkışım verilmedi. Nisan ayında da 8 gün sigortamı yatırmışlar. Sorduğumda sistemde aorun var dediler. mayısın ilk haftası çıkış verildiğini söylüyorlar. Şimdi diplomamı da kullanıyor olabilirler. Öğretmenim özel bir kurum burası. İhtarname çekmeli miyim hemen ve bu ihtarnamenin parasını alır mıyım. Ayrıca bimere vs şikayette bulunmalı mıyım. Çok teşekkürler şimdiden.

  1. Zeynep hanım çektiğiniz ihtarnamenin parasını ne yazık ki alamazsınız. Ama en azından Alo 170’e şikayette bulunmanızı ve çalışmadığınız halde sigortanızın yatırılmaya devam edildiğini bildirmenizi öneririm.

 6. Hocam merhaba sorum şu !
  3600 günden iş yerimden ayrılmak istedim sgk dan 3600 gün den dair iş yerine kağıt aldım iş yerime verdim aynı Zaman’da noter kanalıyla ihtarname de gönderdim haziran ayı içerisinde hakettiğim kıdem tazmınatımı yatıracaklarına dair söz verdiler yanlız
  İş yeri de bana noter kanalıyla bir kağıt gönderdiler
  Benim en az 8 hafta önceden iş yerine haber vermem gerekliymiş ve benim hak da dava açacaklarını ve 8 haftalık üçret kıdem tazminatından kesilecekmiş
  Lütfen bu konu da yardımcı olabilir isiniz yada Nasıl bir yol iZleyebilirim
  Şimdiden çok teşekür ederim
  Not E posta çalındı kullanamıyor burda cevabınızı beklerim takip ederim

  1. Mustafa beyin ilgili yazıda da dediği şekilde, ihbar süresi ve tazminatı söz konusu olamaz. Ayrıca ihbar tazminatı adı altında ücret/kıdem taz. alacağınızdan kesinti yapılamaz. Gerekirse dava yoluyla geri alırsınız. Bu hususu işverene de iletin.

 7. Merhaba Mustafa bey
  1 sene 7 ay bir şirkette çalıştım ve işveren tarafından işten çıkarıldım. SGK çıkış kodum 4. İşten çıkarıldım 2 ay oldu ama kıdem ve ihbar tazminatım yatırılmadı.Şirket ekonomik sorunlarını bahane ediyor ve artık hukuki işlem başlatmak istiyorum. Seyretmem gereken yol nedir bu konuda bana bilgi verebilir misiniz? İlginiz için teşekkür ederim

  1. Mehmet bey doğrudan dava açabilirsiniz. İsterseniz de önce bir ihtarname gönderin ve süresini bekledikten sonra dava açın. Tercih sizin.

 8. İyi çalışmalar

  Benim sorum şu

  İşe geri dönüş le işime iade edildim ve işveren ise başlatmak için çağırdı isime tekrar başladım önceki haklarimla işe girişim yapılmamis yeni işe girmiş bir kişi gibi başlatmışlar . Onceki yillarimin kidem tazminaatini alabilirmiyim Ve mahkemenin belirlediği boşta geçen 4 aylık sgk primimı ve ucretimi ödemediler bununla ilgili açık ve net bir bilgi rica ederim. nasıl bir yol izlemem gerektiğiyle ilgili yardımlarınızı rica ederim..

  1. Ramazan bey boşta geçen sürelerin ücretini işveren size ödemek zorundadır. Ödemezse icra takibi yaparak hakkınızı alabilirsiniz. Ayrıca sizi, işe eski şartlarınızda – benzer maaş/pozisyon – başlatmak zorundalardı. Memnun değilseniz, bu hususları içeren bir ihtarnameyi işverene gönderebilir ve düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

   1. Merhaba Mustafa Bey size ulaşabileceğim bir internet adresi varmı işten haklı sebep olarak fesh edebilir im bilgi alacaktım

 9. Ihtarname calismaya devam ederken noterle ya da posta araciligiyla degil de ihtar olunan kurumun evrak kaydindan gecirilmesi suretiyle yapilmissa faiz baslangici bakimindan etki dogrurur mu?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.