İhtarname noterden olmak zorunda mı

İşçiye ya da işverene ihtarname noterden mi olmalı?

Gerek işçi açısından ve gerekse işveren açısından olsun, ortada ihtarname çekilmesini gerektirecek bir durum varsa, önemli bir husus var demektir. Çünkü ihtarname İş Hukukunda, sahip olunan bir hakkın korunması ya da kullanılması için devreye giren bir yöntemdir. İhtarname söz konusuysa bir anlaşmazlık olduğu muhakkaktır.

Reklam

İhtarname neden önemli?

İhtarnameyle esas amaçlanan karşı tarafı bir konuda uyarmak olduğundan, bu uyarının yerine ulaştığını bilmek önemlidir. Ama en az bunun kadar önemli olan bir başka husus ise yerine ulaşan evrakın içeriğinin ne olduğunu kanıtlayabilmektir.

Bunu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz. İşçi, işverene ihtarnameyi PTT kanalıyla takipli olarak gönderse ve bu gönderinin yerine ulaştığını ispat etse bile işveren gelen zarfın içinin boş olduğunu iddia edebilir. Mümkün olabilecek böyle bir durumda işçinin, bu ihtarnameyi zarfa koyduğunu kanıtlaması işçin fazladan çaba sarf etmesi gerekecektir.

Oysa bu ihtarnameyi noter kanalıyla gönderseydi, hem muhatabına ulaştığını hem de içeriğini yüzde yüz ispatlayabilecekti. Noterden çekilen ihtarname elbette daha pahalıya gelecektir. Ama dava konusu olması muhtemel hakkın önemine göre noterin tercih edilmesi davada ilgili tarafa kolaylık sağlayacaktır.

Noterden ihtarname zorunlu mu?

Peki noterden ihtarname zorunlu mudur? Kesinlikle hayır. Bu soruya bu şekilde net bir cevap verebiliyoruz çünkü ihtarnamenin noterden gönderilmesinin mecburi olduğunu söyleyebilmek için mevzuatta buna ilişkin kesin bir hüküm ya da yerleşmiş bir yargı içtihadı gerekir. İkisi de olmadığından, böyle bir zorunluluktan söz edilemez.

ihtarname gerekli mi?

Özellikle işçinin maddi durumu göz önüne alındığında PTT kanalıyla da ihtarname çekildiği görülmektedir. Bu şekilde ihtarname çekildiğinde iadeli taahhütlü gönderilmeli, zarf üstüne yapıştırılan ve bir sureti de alınan etiketli kağıda, gönderinin içeriğinin ihtarname olduğu muhakkak yazılmalıdır. Ama mümkünse, hakların zayi olmaması için noter kanalıyla ihtar tercih edilmelidir.

SONUÇ

İhtarnamenin noter kanalıyla gönderilmesi zorunlu değildir. PTT kanalıyla APS ya da iadeli taahhütlü olarak da gönderilebilir. Ama PTT aracılığıyla gönderilen ihtarname zarfının içinin boş olduğunun karşı tarafça her zaman iddia edilebileceğini unutmamak gerekir. Maddi olarak imkan varsa, ihtarnamenin ulaştığının ve içeriğinin ispatı için noter vasıtasıyla çekilmesi daha faydalı olacaktır.

Not: Genel kullanım amaçlı ihtarname örneğini buradan indirebilirsiniz.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

58 Yorum

 1. merhabalar ben epilasyon merkeziyle anlaştım ve bu epilasyon merkezinin 10 aylık bi anialşma yaptık ama anlaşma yaparken bana seaslarım bitse bile beni memnun olmadan ayırmcaklarını ve ücretsiz seans vericeklerini söylediler ve ben buna güvenerekten imzaladım seanslarım devam ederken vücudumun belli yerlerinde mantarlanmalar ouştu hastaneye gittim ve seanlara 1 er ay ara ile ara vermemi söyledi doktorum bende ara verdim anlamadıgım tek şey sözleşmemde 18 ay yazıyodu bana 10 aylık anlaştıgımızı sylediler bende tüğlerim azalmadıgından dolayı 15 ay gittim onlarda kaç seas geldiğime falan bakmadılar en son seansımda ise bakalım nekadaer olmuş ddiler ve sizin seanslarınız btmiş tekrar para vericeksiniz deidler ben kabul etmedim anlaşmamızda böyle söylemediniz falan dedim tartıştık az bişey sonra ben tüketici haklarına gittim şikayette bulunmak için bana ihtarname yazmam gerektiğini söylediler bende yazdım ptt yluyla gönderdim paramı geri isteğimi falan yazdım verdikleri izmette hiçbir şekilde memnun kalmadım hiçte bir işe yaramadı oysakii kesin sonuç alıcagımı sylediler veihtarnameyi yollayalı 20 gün oldu ne ses var ne birşey ne yapmalıyım.

  1. Beyza hanım, bu konu uzmanlık alanımız dışındadır. Bir avukata danışmanızı öneririm.

 2. ben halkbank’ da çalışıyordum. zorunlu eğitimine gitmeyeceğim çünkü işten ayrılacağım konusunda genel müdürlüğe bir mail attım. 2 ay sonra memur oldum ve işten ayrıldım benden 3500 tl ihbar tazminatı istiyorlar dava açsam kazanır mıyım teşekkürler

  1. Özcan bey, mail yoluyla ihbar bildiriminin çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Ama yine de bu konuda dava açacak olan siz değilsiniz, onlar dava açmalıdır.

   1. Cok tesekkur ederim cevabiniz icin ben bugun itiraz dilekcesini yolladim. Zorunlu egitime gitmeyecegim ve ayrilacagimi maille olsa da bildirmistim. İtiraz ettigim icin muhtemelen onlar dava acmak zorunda kalirlar

  1. Murat bey, ihtarname hazırlama ücretimiz 100 TL’dir. İletişim formunu doldurarak ulaşmanız halinde, kısa süre içinde hazırlayarak dönüş yapabiliriz. Ayrıca sitemizdeki canlı destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz.

 3. Merhabalar. Ben özel bir hastane kurumunda çalışan 10 ay çalıştım 3 gün önce işten çıkarıldım. Sebep ise aynı nöbette çalıştığım iş arkadaşımla yaşadığım polemik hastalar önünde sözlü tartışmadır. İkimizinde işine son verildi. Fakat ben burda suçsuz olduğum halde işten çıkarıldım. Hiç bir şekilde kağıt imzalamadım. Savunma yazdım sadece savunmamı imzaladım. İçerde bir sürü mesaim ve aylık maaşım var. Beni bugün tekrar çağırdılar ve kamera kayıtlarından ve duyumlardan aldığımız kadarıyla sen karşı tarafa nazaran daha sakin kalmışsın bu sebepten dolayı işine yine son verilcek ama ihbar tazminatı ödemesi yapılcak sana buda 4 haftalık bir ödemedir denildi insan kaynaklarından. Kağıt imzalamamı söylediler ben yine imzalamadım. Benim bu durumda ne yapmam gerekir tüm haklarımı almam için? Lütfen en acilinden bilir kişiler cevaplasın ALLAH RIZASI İÇİN.

  1. Merhaba. Açıkçası ihbar tazminatınız veriliyorsa, kabul etmenizi öneririm. Çünkü dava açmanız durumunda kaybetme ihtimaliniz de vardır. Yine de istemiyorsanız, bir ay içinde işe iade davası açmanız gerektiğini unutmayın.

 4. Mrh Mustafa bey.. Ben özel bir okulda 13 Aydır çalışıyordum, geçen ay sözleşmem yenilendi ancak kurum beni norm fazlası adı altında işten çıkartmak istedi.. İstifa istedi vermedim, biz çıkartırız dediler.. Ancak 10 gün olmasına rağmen hiçbir ihtar yazısı bana gönderilmedi, hiçbirşeye imza atmadım, 10 gün boyunca okula gidip geldim mesai saatleri içerisinde, en son geçen gün bana artık kesinlikle gelmeyeceksin biz milli eğitime yazını gönderdik onlar onay göndermedi henüz denilince ertesi gün milli eğitime gittim. Milli eğitime yazım da bir önceki gün benimle görüşüldükten sonra yazılmış… Şöyle de bir sıkıntı var milli eğitime giden yazı da ben 10 gün okula gidip geldiğim halde onlar baz alınmayıp 10 gün öncesinin tarihi atılmış.yazı da da norm fazlası olarak gözüküyorum.. ben 2 gündür okula gitmiyorum, milli eğitime de gitmem gerekir mi diye sorduğumda elime yazın geçti gitmene gerek Yok denildi.. Benim sorularım şunlar..
  1- Okula gitmeliyim sizce ?
  2-noterden ihtarname çekmeme gerek var mı ?
  3-benim kıdem tazminatım 1 yıl için 1 maaş mı yoksa 2. Yılın da sözleşmesini imzaladığım için 2 maaş mı ?
  4- ben sözleşmede kalan 11 aylık maaşımı alabilir miyim ?
  5- ıhbar tazminatı alabilir miyim ?
  6- avukat bana 4+4 şeklinde dava ile 8 aylık maaş alabileceğini söylemişti bu tam olarak nedir ?
  7- işe iade davası açtıktan sonra tazminatımı alıp o kurumda tekrar çalışmak istememe gibi bir hakkım var mı?
  8- benim maaşım sözleşmede farklı, bankaya yatan farklı bir de elden alıyorum.. sigortam da daha yüksek yatıyor maaşıma göre.. Ben hangi ücreti baz alarak kıdem tazminatı ihbar tazminatımı almam gerekir ?

   1. İletişim formu içingereken ücreti ödeyecek bir bütçeye sahip değilim burdan cevaplayabileceğinizi cevaplarsanız sevinirim

    1. Ahmet bey; iş sözleşmesi yenilendiyse ve işvernein haklı bir gerekçesi yoksa, size kalan aylara ait ücretleri ödemesi gerekir. Bu nedenle;
     – Bir an önce ihtarname çekmenizi
     – Mümkünse noterden göndermenizi öneririm.

     Kıdem tazminatı alma durumunuz kritik. Şu yazıdan bilgi alabilirsiniz.

     Ama işe iade davası açabilir ve şansınızı deneyebilirsiniz. Avukatın kastettiği de budur. İhbar tazminatı söz konusu olmaz. Tazminatlarınızı ise fiilen aldığınız rakam üzerinden istersiniz; ancak mahkemenin buna kanaat getirmesi gerekir.

     1. Peki ben okula gitmeyeli 10 gün oldu. Yine de ihtarname göndermeli miyim ? Göndermem gerekirse hangi tarihten itibaren göndermeliyim? Ve ben hala okul tarafından çağırılmadım, sigortam aktif

     2. Ahmet bey göndermenizi tavsiye ederim. İhtarname geriye dönük gönderilmez. Yani ne zaman gönderecekseniz, o günü tarihini içermelidir.

 5. Merhaba, Kasım 2013te eşim ile evlendik, kendisi devlet hastanesinde taşeron firmada çalışıyordu. Temmuz 2014 yılında evlilik nedeniyle işten ayrıldı. Ayrıldığı zaman dilekçeyi hastaneye vermek istediği zaman hastane dilekçeyi kabul etmeyerek taşeron firmaya yönlendirdi. Firma ise herhangi bir işlem yapmadan dilekçeyi aldı ve çıkışımı onayladı. Dilekçeyi verdiğimiz firma da hastaneden ayrıldı. Bu sebeple tazminatı alamadık. Biz herhangi bir ibraname çekmedik ancak tazminatı alma şansımız var mı?

  1. Merhaba. Aslında bu durum, ihtarnamenin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi. Eğer zamanında fesih işlemini ihtarname göndererek yapsaydınız, kimse bunun aksini iddia edemezdi. Şimdi ise, evlilik nedeniyle fesih yaptığınızı ve bu konuda işverene bilgi verdiğinizi kanıtlamanız gerek. Aksi takdirde kıdem tazminatınızı alamazsınız.

   1. Komuyla ilgili dün Alo170i aradık. İlgili tarihte iş çıkışımızın sebebinin girildiğini kontrol ettik. Çıkış sebebi olarak “evlilik sebebiyle çıkış” bilgisi girilmiş. Bu durumda işyerinin bu bilgiyi dilekçe yoluyla aldığı anlamına gelmez mi? Yani sözlü olarak evlilik sebebiyle çıkıyorum işi bırakıyorum denilemez diye düşünüyorum.

    1. Evet, bu sizin için çok iyi olmuş. Artık, evlilik nedeniyle işten ayrıldığınız ortada demektir. Asıl işveren olan kamu kurumuna dava açarak kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

     1. Cevabınız için çok teşekkürler. Gerçekten çok mutlu olduk. Peki sizce ilgili kamu kurumuna direkt dava açmak mı gerekli yoksa konuşarak veya arabuluculuk ile bu konuyu çözümleyebilir miyiz? Bu konuda bizi yönlendirebilecek bir avukat tanıdığımız ne yazık ki yok.

     2. Rica ederim. Doğrudan dava açmanızı öneririm. Kamu kurumu söz konusu olunca arabuluculuğa yanaşmayabilirler. Sitemizdeki iletişim formunu ücretsiz olarak doldurarak ulaşırsanız, size yardımcı olabilirim.

  1. Merhaba. Bunun süresi yoktur. Ama doğru olan, mümkünse aynı gün fesih bildirimini işverene göndermektir.

   1. Merhaba Mustafa Bey
    08/02/2017 tarihinde bir Cafe’de işe başladım ve 17/02/2017 tarihinde sigorta girişim yapıldı ve 17/08/2017 tarihinde işveren tarafından kendi rızam olmadan işten çıkarıldım bugün İşkura gidip haksız yere işten çıkarıldığımı
    ihbar tazminatımı,
    fazla mesai ücretlerimi,
    haftalık izinlerimi,agilerimi talep ettim. Çalıştığım firmayı şikayet ettim Sizin bir yazınızda noterden firmaya ihtar çekin diye okudum İşkura başvuru yaptım ayrıyeten noterden firmaya ihtar çekeyimmi yoksa İşkura yaptığım başvuru yeterli olurmu Teşekkür Ederim
    Rıza Madazlı

    1. Rıza bey, zaten İşkur’a şikayette bulunmuşsunuz. Artık noterden ihtarname masrafı yapmanıza gerek yok. Bir süre bekleyin, İşkur kararına göre de dava açar ya da bundan vazgeçersiniz.

     1. Mustafa Bey İlginize Çok Teşekkür Ederim
      Bir sorum daha olacak beni işten çıkaran cafe beni kendi çıkarttığı halde benden için istifa etti demiş ben istifa etmedim rızam olmadan işten çıkarıldım herhangi bir evrak imzalamadım bu durumda ihbar tazminatımı ve diğer alacaklarımı alabilirmiyim
      Teşekkür Ederim
      Rıza Madazlı

     2. Rıza bey, işveren hangi kodla çıkışınızı bildirmiş olursa olsun, dava açarak bunun aksini iddia edebilir ve haklı bulunursanız kıdem ile ihbar tazminatlarınızı alabilirsiniz.

     3. Mustafa Bey İlginize Çok Teşekkür Ederim İyi Çalışmalar Dilerim
      Rıza Madazlı

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.