İhtirazi kayıt nedir?

İşçinin ihtirazi kaydı

İhtiraz, Türk Dil Kurumu’na göre “çekince” anlamına gelmektedir. Çekince ise “her hangi bir konuda ilerisini düşünerek çekinmeyi gerektiren bir sebep veya durum” olarak tanımlanmaktadır.

Bu tanımları neden yaptık? Birçok işçi “İhtirazi Kayıt” kavramını duymuştur. İş kanunu açısından ihtirazi kayıt, imzalanan bir belgedeki çekincelerin ortaya konmasıdır. Bordroya ihtirazi kayıt, kıdem tazminatı ödeme evrakına ihtirazi kayıt, imzalatılan belgeye ihtirazi kayıt şeklinde devam eden çeşitleri vardır. Bu yazımızda bunlardan en meşhur ikisini ele alacağız.

  • Ücret bordrosuna ihtirazi kayıt

İşverenler ücret hesap pusulasını her ay işçilerine imzalatmakla mükelleftir. Bu nedenle ücret hesap pusulası ya da ücret bordrosu birçok işyerinde işçilere imzalatılmaktadır. Hangi adla olursa olsun bu evrakları imzalamak, işçi açısından bir takım sonuçları meydana getirmektedir. Bunların önde geleni ise işçinin ücretini tam olarak aldığını göstermesidir.

Ama en önemli konu belki de fazla çalışma ile ilgilidir. Yargıtay’ın yerleşik içtihatlarına göre fazla çalışma ücreti içeren bir ücret bordrosu işçi tarafından ihtirazi kayıt olmaksızın imzalanmışsa; işçi, bordroda yazılı olandan daha çok fazla çalışma yaptığını ancak yazılı delillerle ispat edebilir.

Bu, tam olarak şu anlama gelir. İşçi normal şartlar altında dava açıp fazla çalışma ücretlerinin ödenmediğini iddia ederse bunu her türlü delille ispat edebilir. Uygulamada en çok başvurulan ve işçi için en kolay yol ise TANIK yoluyla ispattır. İşte; eğer ücret bordrosunda ayda 1 saat bile olsa fazla çalışma ücreti ödenmiş görünüyorsa ve işçi, ihtirazi kayıt koymaksızın bordroyu imzalamışsa; daha sonra fazla çalışmalarını dava konusu yaptığında, bordroda yazılı sürenin üstünde fazla çalışma yaptığını sadece YAZILI delille ispatlamak zorunda kalacak, tanık delilinden faydalanamayacaktır.

İşçinin şehir dışı mesaisi

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Örnek ihtirazi kayıt aşağıdakine benzer ifadeler olabilir:

“Bordroda yazılandan daha çok fazla çalışma ücretim saklı kalarak imzalıyorum.”

“Fazla çalışma ücretim saklıdır.”

  • Kıdem tazminatının taksitle ödenmesi halinde ihtirazi kayıt

isci ihtirazi kayit

Kıdem tazminatının hangi durumlarda taksitle ödenebileceğini şu yazımızda açıklamıştık. İşçi, taksitle ödemeyi kabul ederse, kabul ettiğine dair imzaladığı evraka ihtirazi kayıt düşmelidir. Bu kaydı düşmezse işçi, taksitle ödenen kıdem tazminatı için faiz isteme hakkını kaybeder.

Örnek ihtirazi kayıtlar şu şekilde olabilir:

“Kıdem tazminatımın geç ve taksitle ödenmesinden doğacak faiz hakkım saklı kalarak imzalıyorum.”

“Geç ödeme kaynaklı faiz hakkım saklıdır.”

SONUÇ

İhtirazi kayıt, ilgili evrakta mutlaka yazılı olarak belirtilmelidir. Bir çekincenin ortaya konduğu bu ifade, işçiye ileride özellikle dava aşamasında çok büyük fayda getirecektir. Tersine, ihtirazi kayıt koyulması gereken yerlerde koyulmaması halinde, bu ise işçi açısından hak kayıplarına sebep olabilecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Selam.. Ben restaurantta aşçı olarak çalışmaktayım 5 yıldır çalışıyorum. Bu güne kadar bordro imzalamadım senelik izin çıkmazından sonra ters düştük ve 2 aydır bordro imzalatıyorlar asgari ücret üzerinden asgari ücreti bankadan kalan 3000 lirayıda elden alıyorum çalışma sürem 12 saat ben ne yapmalıyım bilgilendirirsenşz sevinirim.

    1. Fatih bey ya imza atarak çalışmaya devam etmeli ya da işverenle sorun yaşamayı seçmelisiniz. Böyle durumlarda, işe ihtiyaç varsa, çalışmaya devam etmeyi ama bu arada gerçek ücrete ya da mesai vb. hususlara yönelik yazılı deliller toplamayı işçilere öneriyorum.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.