İkale sözleşmesi örneği

İkale sözleşmesi örneği

İş sözleşmesinin ikale yoluyla sona erdirilmesi, bilinen fesih yöntemlerinden farklı sonuç doğurur. Bilindiği üzere; İş Kanunu uygulamasında feshe bağlı bazı haklar vardır. Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı bunların başında gelir.

Ayrıca iş akdi işveren tarafından feshedilen bir işçi, iş güvencesi kapsamında ise, işe iade davası açabilir. Yine şartları taşıyan bir işçi, işsizlik maaşı da alabilir.

Ancak iş sözleşmesi ikale yoluyla sona erdiğinde, yukarıda belirtilen hakların hiçbir artık işçi için geçerli olmaz. Çünkü işçi ve işveren anlaşmış ve iş sözleşmesini karşılıklı iradeleriyle feshetmiştir.

Bu tip sözleşmelerde genelde işçiye, sahip olduğu haklar dışında fazladan bir ek ödeme de yapılmalıdır. Aksi takdirde, işçinin ikale ile iş sözleşmesini sona erdirmesi hayatın olağan akışına aykırı bulunmaktadır.

Öyle ya, işten ayrıldığında kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı alabilecek olan, işsizlik maaşı alma imkanı olan bir işçi neden ikaleyle işten ayrılsın ve bu haklarını yitirsin?

İşte uygulamada, işçiye bu hakları ikale sözleşmesiyle ödenirken, bir de fazladan bir ödeme yapılmakta ve böylece ikale sözleşmeleri oluşturulmaktadır.

ikale protokolü indir

İkale sözleşmesiyle ilgili daha geniş bilgiyi, şu yazımdan edinebilirsiniz.

Sizin için hazırladığım bu ikale sözleşmesini / protokolünü aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz. Protokoldeki ilgili alanları kendinize göre düzenlemeyi unutmayın.

İkale sözleşmesini indirmek için tıklayınız.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Merhaba biz 15 kişi 21. Madde sağlık nedenleri ile isten cikarildik bize feragatname yada ikale imzalattılar bizde sayfanın en altına tüm haklarım saklı kalmak şartı ile imza artık aslında sorun sağlık falan değildi sendikaya üye olmuştuk sendikal dava ve ise iade davaları açtık ben bu işyerinde 1.5 yildir çalıştım aylık brüt ücretlerim mesailerle birlikte 3500 4000 tl arası ama mesaisiz 1820 ama hic 1820 olmadi hep yüksekti şimdi sendikal davayı kazanmamız durumunda mesailimi yoksa mesaisizmi hesaplanır vede dava nasıl yon aliyo aydınlatırmısınız şimdiden teşekkürler

  2. Slm ben fabrikada çalışıyorum aydan 120 saat mesai yapıyorum maaş bordosu da 3saat yazıyorlar ben 4 yıldır çalışıyorum mesai parası elden veriyorlar yılda 765 saat mesai yapıyorum bunu ne yapması razım acaba diyorum

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.