İki vardiya arasında ne kadar zaman olmalıdır?

İki vardiya arası dinlenme süresi

Bazı işyerlerinde vardiya usulüyle çalışma yapılmaktadır. Bu tür işyerlerinde duruma göre ya günün belirli saatleri arasında ya da 24 saat boyunca çalışma sürmektedir. Haliyle, 2 ya da 3 vardiya şeklinde çalışma ortaya çıkmaktadır. Peki iki vardiya arasındaki süre en az kaç saat olmalıdır?

Vardiya usulü çalışma

Bir işyerinde vardiya usulü çalışılmasının temel sebebi, İş Kanununun işçinin günlük çalışabileceği azami süreyi 11 saat olarak belirlemiş olmasıdır. Benzer şekilde haftalık 45 saati aşan çalışmalar fazla çalışma olacağından, fazla mesai ücreti ödemek istemeyen işverenler postalar halinde çalışmayı tercih etmektedir. Gerçekten de günümüz ekonomi dünyasında, mal ya da hizmet üretiminin günün her saatine yayıldığı görülmektedir. Bazı işyerleri, oteller gibi, niteliği gereği 24 saat çalışılan yerler olduğu gibi; bazı işyerleri de, fabrikalar gibi, mevcut talebi karşılamak amacıyla 24 saat çalışmayı tercih etmektedir.

Kaç vardiya olmalı?

Bunun ile ilgili temel kural, 24 saat esasına göre çalışılan bir işyerinde en az 3 vardiyanın belirlenmesi gerektiğidir. Buna göre, günün her saat faaliyette olan bir işyerinde 2 ya da tek vardiya belirlenmesi kanunen mümkün değildir. Ancak örneğin günün 16 saati çalışan bir un fabrikasında, elbette ki 2 vardiya çalışılması mümkündür.

Part time ve full time çalışmak ne demek?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İşten çıkan işçi ne kadar dinlenmeli?

vardiya sonrası dinlenme süresi

Bunu sadece vardiyalı sistemler için de düşünmemek gerekir. Öyle ki; işyerinde ister vardiyasız çalışma olsun isterse üç vardiya, mesaisini bitiren bir işçinin bir sonraki mesaisine gelmeden önce dinlenmesi gereken asgari bir süre vardır.

Bu süre ise Postalar Halinde İşçi Çalıştırılarak Yürütülen İşlerde Çalışmalara İlişkin Özel Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 9uncu maddesinde karşımıza çıkmaktadır. Vardiyalar arasında işçinin en az 11 saat dinlendirilmesi gerekmektedir.

Konuyu bir örnekle daha anlaşılır hale getirebiliriz. Örneğin bir işçin gece 24:00-08:00 vardiyasında çalışmış olsun. Hangi gerekçeyle olursa olsun, bu işçi bir sonraki vardiyaya en erken, işten çıktığı gün saat 19:00’da çağrılabilir. İşyerinde ona ihtiyaç duyulsa bile, bu işçi mesela 16:00 vardiyasında çalıştırılamaz.

SONUÇ

İşyerinde vardiya usulü çalışma varsa, işçi zaten büyük ihtimalle bir sonraki vardiyaya ortalama 16 saat sonra gelmektedir. Bu süre bazen daha uzun da olmaktadır. Ancak işçinin her hangi bir nedenle daha erken çalıştırılması gerektiğinde, bunun belli şartları olduğu unutulmamalıdır.

Vardiyasından çıkan işçinin, bir sonraki vardiyasına kadar EN AZ 11 saat dinlenmesi gerekmektedir. Bu süre geçmeden işçinin çalıştırılması yasal değildir. Dolayısıyla, iki vardiya arasındaki dinlenme süresinin en az 11 saat olduğunu söyleyebiliriz.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

73 Yorum

 1. Beni 11 saat geçmeden diğer vardiya ya çalişmak için çağardiklarinda gitmezsem ne olur veya ne yapmam gerekir

  1. Yasin bey böyle bir durumda gitmemektense, gitmenizi; ancak yazılı olarak işverene başvurup bir daha çağırırlarsa gelmeyeceğinizi bildirmenizi öneririm.

 2. biz işyerinde 08:30 18:00 -18:00 -08:30 .alışıyoruz mesela pazaretesi 08:30 girip 18:00 de mesayi bitıyor salı günü 18:00 de gelip çarşamba günü sabah 08:30 da işten çıkıyoruz çarşamba günü 24 izin yapıp perşembe 08:30 -18.30 vardiyasına geliyoruz burda bir ay içindede verirseler 3 gün haftalık izin yapıyoruz bu yasalmı. ayrıca sorumlum günün beş günü 08:30-18:00 çalışıyor cumartesi 08:30 -13:30 çalışıyor pazar günü hafta tatili yapıyor oluyorki haftanın bir buçuk günü izinli. sizce haksızlığa uğramıyormuyuz saygılarımla tamer……

  1. Tamer bey, haftalık çalışma süreniz 45 saatin üzerindeyse fazla mesai ücreti almalısınız. Almıyorsanız, yasal değildir.

 3. aralık ayında 200 saat çalıştım 5 saat mesayi yazıldı 3 gün haftalık izin kullandım…..ama aralık ayında 5 pazar var hakkaybı oluyormu saygılarımla….

 4. Biz 2 vardiye olarak bir tesiste çalışıyoruz sabah 7 iş başı gece 11 paydos 1 gün gidip 1 gün gitmiyoruz 16 saat çalışıp 32 saat istirhat ediyoruz maaş bordroları normal düzenleniyor 225 saat çalışma 4 gün tatil yazılıyor fakat biz ayda 240 saat çalışıyorum yasalmı böyle çalışma saatleri varmı hafta tatili YÖK yıllık izinde 6 senedir çalışıyorum 10 gün izin veriyorlar tavsiyeniz nedir şimdiden teşekkürler

 5. vardiya usulü çalışıyorum ve 3 hafta üst üste 16:00/00:00 ile 00:00/08:00 saatleri arası birer hafta ara ile çalışıp sonra 5-6 gün 08:00/16:00 vardiyasında çalışıp sonra yine 3 hafta gece vardiyası oluyor. Bu nedenle iş kanununun 69.m gereğince haklı fesih yapabilir miyim acaba…

 6. Merhaba,

  cuma günü 16:00 – 01:00 da çalıştıktan sonra cumartesi akşamı 22:00 – 07:00 pazar çıkış yapmaktayım.Ancak bize atılan vardiya listesinde cumartesi off gözükmekteyim.Son çıkış saatim ile iş başı yapma saatim arasında 21 saat fark olmakta.İk ile yaptığım görüşmede 20 saat ara olduğu zaman off gözükmesinin normal olduğu iletilmekte.Bu durum yasal mıdır?

  1. Serhat bey “off” kelimesinden kastınız hafta tatili ise, en az 24 saat dinlenme olmalı ki, bu dinlenme süresi hafta tatili olarak kabul edilebilsin.

 7. Merhaba, ben … bünyesinde çalışmaktayım. Benim sorunum şöyle. Gece envanter dolayısıyla 8:00 / 4:00 çalıştım. Ve o günün ertesinde vardiyam 13:00 da başlıyodu. Lakin 11 saat ara olması gerekli denildiğinden işe 15:00’te gittim. Ve bu iki saatin benden telafisi isteniyor yani işverenin benden 2 saat alacağı varmış. Bu yasal bi uygulama mıdır

 8. Merhaba, benim sorunum şöyle. Gece envanter dolayısıyla 8:00 / 4:00 çalıştım. Ve o günün ertesinde vardiyam 13:00 da başlıyodu. Lakin 11 saat ara olması gerekli denildiğinden işe 15:00’te gittim. Ve bu iki saatin benden telafisi isteniyor yani işverenin benden 2 saat alacağı varmış. Bu yasal bi uygulama mıdır

  1. Vural bey, iki vardiya arasında en az 11 saat olması gerekir. Ücret kesilmesi ise ayrı bir konudur. İşveren ücretinizi keserse ne yapabilirsiniz? Yapabileceğiniz tek şey, haklı nedenle fesih yapmak olacaktır.

 9. Merhaba biz yeni cikan yasayla gece vardiyasinda 12 saat calisabilir diye imza verdik benim sorum 12 saat gece vardiyasindan sonra kac saat sonra tekrar gece vardiyasina gelmem gerekli 12 mi yoksa 16 saatmi acaba bu benim icin cok onemli tesekkur ederimmm.

 10. 2 vardiya arası 11 saat dinlenme süresi içerisine işyeri servisi ile yaptığımız yol dahilmi mesela ben git gel 2 saat yol çekiyorsam 9 saat dinlenmiş oluyorum servis saatleri bu saatler içerisine giriyormu girmiyormu acaba ?

 11. Merhaba..is kanuna göre 6 kişilik ekipte vardiya değişimi nasıl olmalıdır.ayni vardiyada en az kaç gün çalışmak gereklidir.

 12. Zeynel Bey size sorum hafta ici 45 saat çalışıp hafta sonu cumartesi 20:00 da nöbete gidip pazar sabahı 08:00 da çıkınca ertesi gun pazartesi de sabah 07:00 tekrar mesaiye gelince onceki pazar gunu hafta iznimi kullanmismi sayiliyorum acaba. Sefim bana her nekadar sabah nobetten ciktiysamda 24 saat dinlendigim için haftalık izindir diyo.cevabiniz için şimdiden teşekkürler.

  1. Selma hanım, 24 saat kesintisiz bir dinlenmeniz olduysa, hafta tatilini kullanmışsınız demektir.

 13. 7.30-17.30 vardiyasını bitirip gece 21.30-23.30 vardıyasına destek olarak çağrıldım. Sonra Ertesi gün sabah 7.30 vardiyasına katıldım. 8 saat dinlenme süresi olduğu için tazminat alıp işi bırakabilir miyim?

  1. Erdem bey, bu bir defa olmuşsa, hayır alamazsınız. Ama devamlı oluyorsa evet, almanız mümkündür.

 14. ”Ancak işçinin her hangi bir nedenle daha erken çalıştırılması gerektiğinde, bunun belli şartları olduğu unutulmamalıdır.”

  Merhaba Yazınızda bahsettiğiniz vardiyalar arası dinlenme saatinin 11 saatin altına düşmesiyle ilgili belli şartları var demişsiniz acaba bu şartlar nelerdir.

  1. Buradaki şart, yazıda belirtilen şarttır. Yani işçi 16 saatten önce çağrılacaksa bile, iki vardiya arasındaki dinlenme süresinin en az 11 saat olmasına dikkat edilmesi gerekir.

 15. Kolay gelsin 11 saat dinlendirmeyen yerler için haklı neden gösterilip istifa edilebilirmi yani tek taraflı fesih yapılıp haklarımız alınabilirmi iyi günler

 16. Merhaba bir işçi sabah 4 te iş çıkışı yapıp devamında saat 13.00 da işe getirilir ve 13.25 te olası bir hata yaparsa buna ilişkin herhangi bir yaptırım uygulayabiliyormu işveren

 17. Da ben salı günü 16 24 vardiyasina geldim. Sabah vardoyasindaki arkadaş ufak bir is kazı geciirdiginden doolayi çarşamba günü 08 20 vardiyasinda gelip çalıştım perşembe günü yine vardiya olan 16 24 de geldim ve bugün bana cuma günü yarın yarı sabah 8 de ise gel diyorlar gelmedigim taktirde işten çıkartma bilirlermi

  1. Eşref bey bu durumda bu gerekçeyle işten çıkaramazlar. Ama yine de çıkarırlarsa yasal süreçle hakkınızı aramanız gerekecektir.

 18. Kolay gelsin ben size sunu sorsam bilgi alabilir miyim acaba gece vardiyasi bitiminde 24 08 sonrasi diger vardiyaya geciste hangi gun baslatilabilir .mesela haftalik gece vardiyasi bitimi cumartesi gece vardiyasi 24.00 da baslayip pazar sabahi 08.00 da son buluyor bu durumda ne kadar haftalik izin verilebilir pazartesi sabahi 08.00 gunduz vardiyasi yazilabilir mi aradaki 24 saat haftalik izin gosterilebilinirmi.yoksa pazar zaten calisildigi icin ilk is gunu pazartesi izin verip sali mi olmalidir.iyi calismalar tesekkur ederim .

  1. Baha bey iki vardiya arasında 24 saat süre varsa, bu süre hafta tatili olarak kabul edilir.

 19. Merhabalar ben 33 Aydır işyerinde Çalışıyorum 3 Vardiya Olarak Yanimdaki iş arkadaşıyla ufak tartışma nedeniyle Müdür tutanak tuttu sadece bana ama Fakat arkasına Beni 1 ay boyunca Gece Yani 11-7 Vardiyasina yazdı 1 ay boyunca gittim geldim ve bugun itibariyle yeni listede 1 Ay boyunca Beni 3-11 Vardiyasina yazmışlar acaba bu haklı fesih sebebi olurmu Şimdiden Teşekkür Ederim…

 20. merhabalar ben 6,5 yıldır bi işyerinde calışıyorum 38 gün boyunca hafta tatili kullanmadım ayrıca 8 saat arayla işe gittim.16:00/00:00 caliştım tekrar sabah 08:00/16:00 vardiyasında çalıştım.bu çalışmaları gerekçe göstererek istifa edip haklarımı tazminatımı alabilirmiyim …

 21. merhaba biz iş yerinde iki arkadaşız. çalışma şeklimiz
  gün 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
  saat 10-18 10-18 10-18 10-18 10-18 (15-07) 0 23-07 23-07 23-07 23-07 23-07 (çift vardiya)
  gün 13 14
  0 ( 23-07)
  (çift vardiya)

  buna göre haftada 7 gün çalışıyoruz kesintisiz olarak haftada 16 saat çalışıyoruz.vardiya dönümlerinde 23-07 vardiyasında olan kişi aynı gün 10-18 vardiyasında çalışıyor.

 22. selam zeynel bey… itfaiyede er olarak çalışmaktayım.. sendikalı işçiyim bizde çalışma şekli 12-24 ayda 20 gün çalışıp 10 gün dinleniyoruz.. 12×20=240 işveren her ayı 196 saat üzerinden hesaplayıp 44 saat mesai veriyor.. fakat iş kanununda her ne olursa olsun 11 saatten fazla çalıştırılamaz hükmü var ve itfaiyede çalıştığımız için ara dinlenme gibi bir durumumuz yok.. 11 saati geçen çalışmalarda 1.5 saat ara dinlenme verilmesi lazım bunu mesai olarak alabilirmiyiz iş kanunun 66. maddesinde belirttiği gibi : İşçinin işinde ve her an iş görmeye hazır bir halde bulunmakla beraber çalıştırılmaksızın ve çıkacak işi bekleyerek boş geçirdiği süreler…. hükmüne göre mesai hesaplaması nasıl yapılır ve ara dinlenme yapamamıza rağmen 12 saat çalıştırabilir mi ?gece 20 den sonra çalışmalara gece mesaisi uygulanır mı ?teşekkürler…

  1. Merhaba.
   – Fazla mesai hesabı tamamen yanlış. Bu hesap aylık değil, haftalık yapılmalıdır: iscidunyasi.com/fazla-mesai-aylik-hesaplanabilir-mi
   – 12-24 çalışıyorsanız, günlük 12 saatlik mesai içinde mutlaka en az 1 saat dinlenme imkanı buluyorsunuzdur. Bu ise kanunen yeterlidir.
   – İş Kanununda gece mesaisi diye bir kavram yoktur. Ama gece döneminde yaptığınız çalışmaların, otomatik olarak yüzde elli zamlı ödenmesi gerektiği bir Yargıtay içtihadıdır.

 23. Merhabalar cuma günü hafta tatilim tatil bitimi gece vardiyam başlıyor cuma günü gündüz 08.00 16.00 vardiyasina fazla mesaiye çağırıldım ama gitmedim whatsapp grubundan sendika kitapçığından fazla çalışma konulu mesajlar atıldı acaba kitapçıkta isveren gerektiğinde işçiyi çağırır yaziyor diye onlar mı haklı

  1. Merhaba. Hafta tatiliniz olan cuma gününden önceki 6 gün çalıştıysanız ve sizden cuma da çalışmanız istendiyse, bu gün çalışmanız gerekmez. Hatta işverenin işçiyi 7 gün çalıştırması hiçbir şekilde mümkün değildir.

 24. Merhaba. Vardiyalı çalışıyorum. 3 haftada bir kez 08-16 çalışıp aynı günün gecesinde 24-08 vardiyasına geliyorum, yani 11 saatten az dinleniyorum. Bu durum haklı fesih sebebi midir? Tazminat almak için bu durumdan en geç kaç gün içinde işi fesh etmek gerekir. Teşekkürler

  1. Ferhat bey, kanaatimce haklı fesih sebebidir. Bu durumun uzun süredir devam etmesi size bu hakkı verebilir. Ama iyi niyet göstergesi olarak, önce işverene dilekçe verip bu şekilde çalıştırılmamayı talep etmeniz ve devam ederse haklı fesih yapmanız yararınıza olacaktır.

 25. pazar akşam 19:00’da işbaşı yapıp pazartesi sabah 07:00 mesai bitiyor.Pazartesi 15/23 çalışıp salı günü 07/19 vardiyası çalışıyorum bir sonraki gün 15/23 çağrılıyorum. Bu durum haklı iş akdi feshi sayılırmı

  1. Merhaba. Elbette olabilir. Ama uzun süredir devam ediyor olması ve sizin de öncesinde, işverene yazılı olarak başvurup vardiya sisteminin düzeltilmesini talep etmeniz yararınıza olacaktır.

 26. Merhaba. Vardiyalı çalışmalarda iki vardiya arasi 11 saatlik dinlenme süresi farazi çalışma olarak değerlendirilebilir mi ? Yol ve yemek halledilir mi bu bu sürede. Ornek verirsek 12 kasim 24- 8 arası çalışma yapıldıysa bir sonraki vardiya 13 kasim 8-16 ise yol ve yemek Hakedisi nasıl olmaktadır.

 27. Merhaba. Vardiyalı çalışıyorum. Senelik izinler başladığında çalıştığım kurum kendi aranızda halledin deyip izinler bitene dek sekizer saat arayla ise çağırıyor ve sürekli budurum her yıl devam ediyor 08-16 çalışıp aynı günün gecesinde 24-08 vardiyasına geliyorum, sobra takibi iş gününün 16/24 vardiyasina cagirilioruz ve dinlenme olayını yapamıyoruz yani 11 saatten az dinleniyoruz tabi buna dinlenme denilebilirse Budurumu çalıştığım kuruma dilekçe yazarak kanunda belirtilen maddeyide ekleyerek düzelt melerini isyiyecem haklı fesih sebebi olmasına ragmen istende atılmadan dilekçeyi nasıl yazmakla alakalı bir örnek verir misiniz

  1. Merhaba. Dilekçeyi, tam olarak bize ifade ettiğiniz gibi ve yazımızı inceleyerek hazırlayabilirsiniz. Ama işten atılmadan nasıl yazılacağı konusunda bir şey söyleyemeyiz. Bu tamamen işverenin insafına ve anlayışına kalmış bir durumdur.

 28. Merhabalar yilbaşi vardiyeleri .sabah iş başi 07 00 : 23 00 aksam paydoş yani iki vardiye ust uste calistiriliyoruz + ertesi gun sabah 07 00 ise cagriliyoruz . Yani ben 07 de ise gelmek.icin 5 de kalkiyorum ve 23 te ciktigim zaman 24 30 da evde oluyorum sabah 5 de kalkip ise gelmem normalmi nasil bir hakkim olabilir sizce ara dinlenme 11 saatin cok cok altinda ve ben bu is yerinde daha fazla çalismak istemiyorum bu 23 cikis sabah 7 giris cok oluyor ne yapmam gerek

  1. Merhaba. Yazıda da açıkladığımız üzere, iki vardiya arasında 11 saatten az zaman oluyorsa ve bu durum tekrarlanıyorsa, işçi açısından bir haklı fesih sebebi var demektir.

   1. Cevabiniz icin cok tesekkur ederim . Peki bu durumda ne yapabilirim iş yerimdende ayrilmak istiyorum ama tazminat var diye mecbur istemeyerekde olsa calisiyoruz boyle bi durumda mahkeme acma ve tazminat alma hakki kazanabilirmiyim nekadar bir surec gerek

    1. Sürecin ne kadar süreceğini şimdiden bilemeyiz. Yerinizde olsam hareket etmeden önce bir avukata danışır ve öyle karar verirdim.

 29. Merhabalar zeynel bey
  Ben normalde 08.30 / 17.00 saatleri arasında çalışmaktayım. İş yerinde güvenlik olmadığı için hafta sonu personellerden seçtiklerini gece nöbetine yazıyorlar.
  Ben de cumartesi günü gece 23.00 / 07.00 arası nöbete geldim pazar günü sabah 07.00 da çıkış yaptım pazartesi günü de sabah işe geldim uyku dengesi şaştı gece uyuyamadım sabah da birbuçuk saat geç kaldım benden savunma istendi
  Ne yapmalıyım yardımınız için tesekkurler

  1. Merhaba. Ekrem bey özel durumlarla ilgili bir şey söyleyemeyiz; ancak pazar sabahı 7’de işten ayrılmış ve bir sonraki gün 7’de başlamışsanız, yasal olarak bir sorun yok demektir.

  2. Merhaba ben saat 08.00 da ise başlıyorum 16.00 da işi bırakıyorum 8 saat dinlendikten sonra aynı gün 12.00 işe başlıyorum sabah 08.00 bırakıyorum bu yasalmi yasal değilse is hakkımı fes edebilirmiyim teşekkür ederim

 30. 4 gün 23:00/07:00 vardiyasında çalışıp ertesi gün 4günlük 07:00/03:00 vardiyası na çağrılıyoruz 24 saatlik dinlenme süresi vardiya izini sayılıyor. Özeti ise 4 er günlük vardiyalara gidiyoruz her vardiya değişiminde 24 saatlik bir dinlenme miz var. Bu 24 saatlik dinlenme ler vardiya izinden sayılıyor doğru bir uygulama mıdır.

  1. Merhaba. Eğer size 24 saat kesintisiz dinlenme imkanı tanınıyorsa, İş Kanunu bakımından hafta tatili verme yükümlülüğü sağlanmış demektir ve bu durum kurallara uygundur Gökhan bey.

 31. Merhaba ben 16. 24. Vardiyesinde calışıyorum ve hafta sonu 24. 08 vardiyesine cagırıyorlar yani hafta sonu 8 saat istirat etmiş oluyorum yani iş yerine göre 24. 08 gün atladıgı olayı oluyor kanunen öyle bir calıştırma varmıdır örnek cumartesi 16. 24. Pazar 24. 08. Saygılar

  1. Bu durumun uygun olmadığını düşünüyorum. Çünkü 24 saatlik zaman diliminde 16 saate yakın çalışmış oluyorsunuz ki, işçinin günde 11 saatten çok çalıştırılması hiçbir şekilde mümkün değildir.

 32. Merhaba teşkür ederim bir sorum daha olacak iş yerinde bekar evli emekli insanlar calışıyor bekar 2.020. Evli 2.170. Emekliler ise 2.270 alıyor ve hepimiz aynı ğörefi yapıyoruz sizce bu ayrımcılık degil mi öyle bir kanunen yeri varmıdır yoksa nerelere baş vurmam lazım bir iş yerinde üstlerin haric aynı işi yapıyorsan herkes aynı maaşı almak zorundamıdır saygılar

  1. Merhaba. İşveren somut kriterlere bağladıktan sonra, işçilere farklı maaş skalası belirleyebilir. Burada önemli olan, işçiler arasında gerekçesiz ayrımcılık yapılmamasıdır.

 33. Biz is yerinde arkadasla 1 hafta gece 1 hafta gunduz calisiyoruz vardiya degisimini pazartesi gunleri degisiyoruz gece 2300 07 00 gunduz 07 00 15 00 calisiyoruz izin kullanimi nasil olur pazar 1600 da isten cikiyorum pazartesi izinliyim o gun gece 23 00 07 00 vardiyasina gidiyorum yani sali gunune calismaya gitmis olmuyor muyum yani her geceye geldigim her guun bi sonraki gune calismis olmuyor muyum

 34. Merhaba, ben perakende sektöründe çalışıyorum. Mağaza müdürümüz vardiyalarımızı istemediğimiz halde bir gün 13.30 – 22.00 diğer gün 08.00 – 16.30 şeklinde yazıyor ve bu şekilde haftada 2-3 kez kapanış-açılış yapıyoruz. Yasal olarak bu uygulamada bir sorun var mı sizce?

  1. Merhaba. Vardiya arası süreler yazımızdaki gibiyse, bir sorun olmaz. Bir de eğer haftada en az bir kez 24 saat kesintisiz dinlenebiliyorsanız, yasal olarak bu çalışma sistemi uygundur.

 35. Merhaba, ben kadrolu işçi olarak görev yapıyorum. Günlük 8 saatlik bir çalışma süremiz var. 7/3 3/11 11/7 . Bu çalışma saatlerinde yeri geliyor geçe çalışmasından yani 11/7 vardiyasından çıkışta tekrar 3/11çalışmasına geliyorum. Bu çalışma saatleri arardı 8 saattir. Bu yasal mıdır. Yasal değilse bunun yasla olmadığını nasıl ispat edebilirim.

  1. Kerim bey, yazımızda da belirttiğimiz üzere iki vardiya arasındaki süre 11 saatten az olamaz. Yasal dayanağını zaten yazımızda bulabilirsiniz.

 36. Merhaba, Kerim Bey’in bahsettiği konunun yasal olmadığı konusunda hemfikiriz. Peki bu durum bize haklı fesih imkani tanır mı? Böyle bir hukuki yaptırımımız varsa hangi şartları yerine getirmek gereklidir?
  Neticede 3 vardiyalı sistemde örneğin: Cumartesi 23/07 vardiyasından çıkıp 15/23 vardiyasına geliyoruz ve kartlı sistem olduğu içinde herşey kanıtlanabilir diye düşünüyorum
  Bilgilerinizi rica ederim, teşekkürler

  1. Merhaba. Evet haklı fesih gerekçesi olur. Ama öncesinde işverene yazılı olarak başvurmak ve durumun düzeltilmesini talep etmek gerekir. Buna rağmen düzeltme yapılmazsa, artık haklı fesih hakkı kullanılabilir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.