İki vardiya arasında ne kadar zaman olmalıdır?

İki vardiya arası dinlenme süresi

Bazı işyerlerinde vardiya usulüyle çalışma yapılmaktadır. Bu tür işyerlerinde duruma göre ya günün belirli saatleri arasında ya da 24 saat boyunca çalışma sürmektedir. Haliyle, 2 ya da 3 vardiya şeklinde çalışma ortaya çıkmaktadır. Peki iki vardiya arasındaki süre en az kaç saat olmalıdır?

Reklam

Vardiya usulü çalışma

Bir işyerinde vardiya usulü çalışılmasının temel sebebi, İş Kanununun işçinin günlük çalışabileceği azami süreyi 11 saat olarak belirlemiş olmasıdır. Benzer şekilde haftalık 45 saati aşan çalışmalar fazla çalışma olacağından, fazla mesai ücreti ödemek istemeyen işverenler postalar halinde çalışmayı tercih etmektedir. Gerçekten de günümüz ekonomi dünyasında, mal ya da hizmet üretiminin günün her saatine yayıldığı görülmektedir. Bazı işyerleri, oteller gibi, niteliği gereği 24 saat çalışılan yerler olduğu gibi; bazı işyerleri de, fabrikalar gibi, mevcut talebi karşılamak amacıyla 24 saat çalışmayı tercih etmektedir.

Kaç vardiya olmalı?

Bunun ile ilgili temel kural, 24 saat esasına göre çalışılan bir işyerinde en az 3 vardiyanın belirlenmesi gerektiğidir. Buna göre, günün her saat faaliyette olan bir işyerinde 2 ya da tek vardiya belirlenmesi kanunen mümkün değildir. Ancak örneğin günün 16 saati çalışan bir un fabrikasında, elbette ki 2 vardiya çalışılması mümkündür.

İşten çıkan işçi ne kadar dinlenmeli?

vardiya sonrası dinlenme süresi

Bunu sadece vardiyalı sistemler için de düşünmemek gerekir. Öyle ki; işyerinde ister vardiyasız çalışma olsun isterse üç vardiya, mesaisini bitiren bir işçinin bir sonraki mesaisine gelmeden önce dinlenmesi gereken asgari bir süre vardır.

Bu süre ise Postalar Halinde İşçi Çalıştırılarak Yürütülen İşlerde Çalışmalara İlişkin Özel Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 9uncu maddesinde karşımıza çıkmaktadır. Vardiyalar arasında işçinin en az 11 saat dinlendirilmesi gerekmektedir.

Konuyu bir örnekle daha anlaşılır hale getirebiliriz. Örneğin bir işçin gece 24:00-08:00 vardiyasında çalışmış olsun. Hangi gerekçeyle olursa olsun, bu işçi bir sonraki vardiyaya en erken, işten çıktığı gün saat 19:00’da çağrılabilir. İşyerinde ona ihtiyaç duyulsa bile, bu işçi mesela 16:00 vardiyasında çalıştırılamaz.

SONUÇ

İşyerinde vardiya usulü çalışma varsa, işçi zaten büyük ihtimalle bir sonraki vardiyaya ortalama 16 saat sonra gelmektedir. Bu süre bazen daha uzun da olmaktadır. Ancak işçinin her hangi bir nedenle daha erken çalıştırılması gerektiğinde, bunun belli şartları olduğu unutulmamalıdır.

Vardiyasından çıkan işçinin, bir sonraki vardiyasına kadar EN AZ 11 saat dinlenmesi gerekmektedir. Bu süre geçmeden işçinin çalıştırılması yasal değildir. Dolayısıyla, iki vardiya arasındaki dinlenme süresinin en az 11 saat olduğunu söyleyebiliriz.

 

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

17 Yorum

 1. Merhaba biz yeni cikan yasayla gece vardiyasinda 12 saat calisabilir diye imza verdik benim sorum 12 saat gece vardiyasindan sonra kac saat sonra tekrar gece vardiyasina gelmem gerekli 12 mi yoksa 16 saatmi acaba bu benim icin cok onemli tesekkur ederimmm.

 2. Merhaba, benim sorunum şöyle. Gece envanter dolayısıyla 8:00 / 4:00 çalıştım. Ve o günün ertesinde vardiyam 13:00 da başlıyodu. Lakin 11 saat ara olması gerekli denildiğinden işe 15:00’te gittim. Ve bu iki saatin benden telafisi isteniyor yani işverenin benden 2 saat alacağı varmış. Bu yasal bi uygulama mıdır

  1. Vural bey, iki vardiya arasında en az 11 saat olması gerekir. Ücret kesilmesi ise ayrı bir konudur. İşveren ücretinizi keserse ne yapabilirsiniz? Yapabileceğiniz tek şey, haklı nedenle fesih yapmak olacaktır.

 3. Merhaba, ben … bünyesinde çalışmaktayım. Benim sorunum şöyle. Gece envanter dolayısıyla 8:00 / 4:00 çalıştım. Ve o günün ertesinde vardiyam 13:00 da başlıyodu. Lakin 11 saat ara olması gerekli denildiğinden işe 15:00’te gittim. Ve bu iki saatin benden telafisi isteniyor yani işverenin benden 2 saat alacağı varmış. Bu yasal bi uygulama mıdır

 4. Merhaba,

  cuma günü 16:00 – 01:00 da çalıştıktan sonra cumartesi akşamı 22:00 – 07:00 pazar çıkış yapmaktayım.Ancak bize atılan vardiya listesinde cumartesi off gözükmekteyim.Son çıkış saatim ile iş başı yapma saatim arasında 21 saat fark olmakta.İk ile yaptığım görüşmede 20 saat ara olduğu zaman off gözükmesinin normal olduğu iletilmekte.Bu durum yasal mıdır?

  1. Serhat bey “off” kelimesinden kastınız hafta tatili ise, en az 24 saat dinlenme olmalı ki, bu dinlenme süresi hafta tatili olarak kabul edilebilsin.

 5. vardiya usulü çalışıyorum ve 3 hafta üst üste 16:00/00:00 ile 00:00/08:00 saatleri arası birer hafta ara ile çalışıp sonra 5-6 gün 08:00/16:00 vardiyasında çalışıp sonra yine 3 hafta gece vardiyası oluyor. Bu nedenle iş kanununun 69.m gereğince haklı fesih yapabilir miyim acaba…

 6. Biz 2 vardiye olarak bir tesiste çalışıyoruz sabah 7 iş başı gece 11 paydos 1 gün gidip 1 gün gitmiyoruz 16 saat çalışıp 32 saat istirhat ediyoruz maaş bordroları normal düzenleniyor 225 saat çalışma 4 gün tatil yazılıyor fakat biz ayda 240 saat çalışıyorum yasalmı böyle çalışma saatleri varmı hafta tatili YÖK yıllık izinde 6 senedir çalışıyorum 10 gün izin veriyorlar tavsiyeniz nedir şimdiden teşekkürler

 7. aralık ayında 200 saat çalıştım 5 saat mesayi yazıldı 3 gün haftalık izin kullandım…..ama aralık ayında 5 pazar var hakkaybı oluyormu saygılarımla….

 8. biz işyerinde 08:30 18:00 -18:00 -08:30 .alışıyoruz mesela pazaretesi 08:30 girip 18:00 de mesayi bitıyor salı günü 18:00 de gelip çarşamba günü sabah 08:30 da işten çıkıyoruz çarşamba günü 24 izin yapıp perşembe 08:30 -18.30 vardiyasına geliyoruz burda bir ay içindede verirseler 3 gün haftalık izin yapıyoruz bu yasalmı. ayrıca sorumlum günün beş günü 08:30-18:00 çalışıyor cumartesi 08:30 -13:30 çalışıyor pazar günü hafta tatili yapıyor oluyorki haftanın bir buçuk günü izinli. sizce haksızlığa uğramıyormuyuz saygılarımla tamer……

  1. Tamer bey, haftalık çalışma süreniz 45 saatin üzerindeyse fazla mesai ücreti almalısınız. Almıyorsanız, yasal değildir.

 9. Beni 11 saat geçmeden diğer vardiya ya çalişmak için çağardiklarinda gitmezsem ne olur veya ne yapmam gerekir

  1. Yasin bey böyle bir durumda gitmemektense, gitmenizi; ancak yazılı olarak işverene başvurup bir daha çağırırlarsa gelmeyeceğinizi bildirmenizi öneririm.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.