İki vardiya arasında ne kadar zaman olmalıdır?

İki vardiya arası dinlenme süresi

Bazı işyerlerinde vardiya usulüyle çalışma yapılmaktadır. Bu tür işyerlerinde duruma göre ya günün belirli saatleri arasında ya da 24 saat boyunca çalışma sürmektedir. Haliyle, 2 ya da 3 vardiya şeklinde çalışma ortaya çıkmaktadır. Peki iki vardiya arasındaki süre en az kaç saat olmalıdır?

Vardiya usulü çalışma

Bir işyerinde vardiya usulü çalışılmasının temel sebebi, İş Kanununun işçinin günlük çalışabileceği azami süreyi 11 saat olarak belirlemiş olmasıdır. Benzer şekilde haftalık 45 saati aşan çalışmalar fazla çalışma olacağından, fazla mesai ücreti ödemek istemeyen işverenler postalar halinde çalışmayı tercih etmektedir. Gerçekten de günümüz ekonomi dünyasında, mal ya da hizmet üretiminin günün her saatine yayıldığı görülmektedir. Bazı işyerleri, oteller gibi, niteliği gereği 24 saat çalışılan yerler olduğu gibi; bazı işyerleri de, fabrikalar gibi, mevcut talebi karşılamak amacıyla 24 saat çalışmayı tercih etmektedir.

Kaç vardiya olmalı?

Bunun ile ilgili temel kural, 24 saat esasına göre çalışılan bir işyerinde en az 3 vardiyanın belirlenmesi gerektiğidir. Buna göre, günün her saat faaliyette olan bir işyerinde 2 ya da tek vardiya belirlenmesi kanunen mümkün değildir. Ancak örneğin günün 16 saati çalışan bir un fabrikasında, elbette ki 2 vardiya çalışılması mümkündür.

Vardiyalı çalışmak istemeyen işçi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

İşten çıkan işçi ne kadar dinlenmeli?

vardiya sonrası dinlenme süresi

Bunu sadece vardiyalı sistemler için de düşünmemek gerekir. Öyle ki; işyerinde ister vardiyasız çalışma olsun isterse üç vardiya, mesaisini bitiren bir işçinin bir sonraki mesaisine gelmeden önce dinlenmesi gereken asgari bir süre vardır.

Bu süre ise Postalar Halinde İşçi Çalıştırılarak Yürütülen İşlerde Çalışmalara İlişkin Özel Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 9uncu maddesinde karşımıza çıkmaktadır. Vardiyalar arasında işçinin en az 11 saat dinlendirilmesi gerekmektedir.

Konuyu bir örnekle daha anlaşılır hale getirebiliriz. Örneğin bir işçin gece 24:00-08:00 vardiyasında çalışmış olsun. Hangi gerekçeyle olursa olsun, bu işçi bir sonraki vardiyaya en erken, işten çıktığı gün saat 19:00’da çağrılabilir. İşyerinde ona ihtiyaç duyulsa bile, bu işçi mesela 16:00 vardiyasında çalıştırılamaz.

SONUÇ

İşyerinde vardiya usulü çalışma varsa, işçi zaten büyük ihtimalle bir sonraki vardiyaya ortalama 16 saat sonra gelmektedir. Bu süre bazen daha uzun da olmaktadır. Ancak işçinin her hangi bir nedenle daha erken çalıştırılması gerektiğinde, bunun belli şartları olduğu unutulmamalıdır.

Vardiyasından çıkan işçinin, bir sonraki vardiyasına kadar EN AZ 11 saat dinlenmesi gerekmektedir. Bu süre geçmeden işçinin çalıştırılması yasal değildir. Dolayısıyla, iki vardiya arasındaki dinlenme süresinin en az 11 saat olduğunu söyleyebiliriz.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

35 Yorum

 1. Beni 11 saat geçmeden diğer vardiya ya çalişmak için çağardiklarinda gitmezsem ne olur veya ne yapmam gerekir

  1. Yasin bey böyle bir durumda gitmemektense, gitmenizi; ancak yazılı olarak işverene başvurup bir daha çağırırlarsa gelmeyeceğinizi bildirmenizi öneririm.

 2. biz işyerinde 08:30 18:00 -18:00 -08:30 .alışıyoruz mesela pazaretesi 08:30 girip 18:00 de mesayi bitıyor salı günü 18:00 de gelip çarşamba günü sabah 08:30 da işten çıkıyoruz çarşamba günü 24 izin yapıp perşembe 08:30 -18.30 vardiyasına geliyoruz burda bir ay içindede verirseler 3 gün haftalık izin yapıyoruz bu yasalmı. ayrıca sorumlum günün beş günü 08:30-18:00 çalışıyor cumartesi 08:30 -13:30 çalışıyor pazar günü hafta tatili yapıyor oluyorki haftanın bir buçuk günü izinli. sizce haksızlığa uğramıyormuyuz saygılarımla tamer……

  1. Tamer bey, haftalık çalışma süreniz 45 saatin üzerindeyse fazla mesai ücreti almalısınız. Almıyorsanız, yasal değildir.

 3. aralık ayında 200 saat çalıştım 5 saat mesayi yazıldı 3 gün haftalık izin kullandım…..ama aralık ayında 5 pazar var hakkaybı oluyormu saygılarımla….

 4. Biz 2 vardiye olarak bir tesiste çalışıyoruz sabah 7 iş başı gece 11 paydos 1 gün gidip 1 gün gitmiyoruz 16 saat çalışıp 32 saat istirhat ediyoruz maaş bordroları normal düzenleniyor 225 saat çalışma 4 gün tatil yazılıyor fakat biz ayda 240 saat çalışıyorum yasalmı böyle çalışma saatleri varmı hafta tatili YÖK yıllık izinde 6 senedir çalışıyorum 10 gün izin veriyorlar tavsiyeniz nedir şimdiden teşekkürler

 5. vardiya usulü çalışıyorum ve 3 hafta üst üste 16:00/00:00 ile 00:00/08:00 saatleri arası birer hafta ara ile çalışıp sonra 5-6 gün 08:00/16:00 vardiyasında çalışıp sonra yine 3 hafta gece vardiyası oluyor. Bu nedenle iş kanununun 69.m gereğince haklı fesih yapabilir miyim acaba…

 6. Merhaba,

  cuma günü 16:00 – 01:00 da çalıştıktan sonra cumartesi akşamı 22:00 – 07:00 pazar çıkış yapmaktayım.Ancak bize atılan vardiya listesinde cumartesi off gözükmekteyim.Son çıkış saatim ile iş başı yapma saatim arasında 21 saat fark olmakta.İk ile yaptığım görüşmede 20 saat ara olduğu zaman off gözükmesinin normal olduğu iletilmekte.Bu durum yasal mıdır?

  1. Serhat bey “off” kelimesinden kastınız hafta tatili ise, en az 24 saat dinlenme olmalı ki, bu dinlenme süresi hafta tatili olarak kabul edilebilsin.

 7. Merhaba, ben … bünyesinde çalışmaktayım. Benim sorunum şöyle. Gece envanter dolayısıyla 8:00 / 4:00 çalıştım. Ve o günün ertesinde vardiyam 13:00 da başlıyodu. Lakin 11 saat ara olması gerekli denildiğinden işe 15:00’te gittim. Ve bu iki saatin benden telafisi isteniyor yani işverenin benden 2 saat alacağı varmış. Bu yasal bi uygulama mıdır

 8. Merhaba, benim sorunum şöyle. Gece envanter dolayısıyla 8:00 / 4:00 çalıştım. Ve o günün ertesinde vardiyam 13:00 da başlıyodu. Lakin 11 saat ara olması gerekli denildiğinden işe 15:00’te gittim. Ve bu iki saatin benden telafisi isteniyor yani işverenin benden 2 saat alacağı varmış. Bu yasal bi uygulama mıdır

  1. Vural bey, iki vardiya arasında en az 11 saat olması gerekir. Ücret kesilmesi ise ayrı bir konudur. İşveren ücretinizi keserse ne yapabilirsiniz? Yapabileceğiniz tek şey, haklı nedenle fesih yapmak olacaktır.

 9. Merhaba biz yeni cikan yasayla gece vardiyasinda 12 saat calisabilir diye imza verdik benim sorum 12 saat gece vardiyasindan sonra kac saat sonra tekrar gece vardiyasina gelmem gerekli 12 mi yoksa 16 saatmi acaba bu benim icin cok onemli tesekkur ederimmm.

 10. 2 vardiya arası 11 saat dinlenme süresi içerisine işyeri servisi ile yaptığımız yol dahilmi mesela ben git gel 2 saat yol çekiyorsam 9 saat dinlenmiş oluyorum servis saatleri bu saatler içerisine giriyormu girmiyormu acaba ?

 11. Merhaba..is kanuna göre 6 kişilik ekipte vardiya değişimi nasıl olmalıdır.ayni vardiyada en az kaç gün çalışmak gereklidir.

 12. Zeynel Bey size sorum hafta ici 45 saat çalışıp hafta sonu cumartesi 20:00 da nöbete gidip pazar sabahı 08:00 da çıkınca ertesi gun pazartesi de sabah 07:00 tekrar mesaiye gelince onceki pazar gunu hafta iznimi kullanmismi sayiliyorum acaba. Sefim bana her nekadar sabah nobetten ciktiysamda 24 saat dinlendigim için haftalık izindir diyo.cevabiniz için şimdiden teşekkürler.

  1. Selma hanım, 24 saat kesintisiz bir dinlenmeniz olduysa, hafta tatilini kullanmışsınız demektir.

 13. 7.30-17.30 vardiyasını bitirip gece 21.30-23.30 vardıyasına destek olarak çağrıldım. Sonra Ertesi gün sabah 7.30 vardiyasına katıldım. 8 saat dinlenme süresi olduğu için tazminat alıp işi bırakabilir miyim?

  1. Erdem bey, bu bir defa olmuşsa, hayır alamazsınız. Ama devamlı oluyorsa evet, almanız mümkündür.

 14. ”Ancak işçinin her hangi bir nedenle daha erken çalıştırılması gerektiğinde, bunun belli şartları olduğu unutulmamalıdır.”

  Merhaba Yazınızda bahsettiğiniz vardiyalar arası dinlenme saatinin 11 saatin altına düşmesiyle ilgili belli şartları var demişsiniz acaba bu şartlar nelerdir.

  1. Buradaki şart, yazıda belirtilen şarttır. Yani işçi 16 saatten önce çağrılacaksa bile, iki vardiya arasındaki dinlenme süresinin en az 11 saat olmasına dikkat edilmesi gerekir.

 15. Kolay gelsin 11 saat dinlendirmeyen yerler için haklı neden gösterilip istifa edilebilirmi yani tek taraflı fesih yapılıp haklarımız alınabilirmi iyi günler

 16. Merhaba bir işçi sabah 4 te iş çıkışı yapıp devamında saat 13.00 da işe getirilir ve 13.25 te olası bir hata yaparsa buna ilişkin herhangi bir yaptırım uygulayabiliyormu işveren

 17. Da ben salı günü 16 24 vardiyasina geldim. Sabah vardoyasindaki arkadaş ufak bir is kazı geciirdiginden doolayi çarşamba günü 08 20 vardiyasinda gelip çalıştım perşembe günü yine vardiya olan 16 24 de geldim ve bugün bana cuma günü yarın yarı sabah 8 de ise gel diyorlar gelmedigim taktirde işten çıkartma bilirlermi

  1. Eşref bey bu durumda bu gerekçeyle işten çıkaramazlar. Ama yine de çıkarırlarsa yasal süreçle hakkınızı aramanız gerekecektir.

 18. Kolay gelsin ben size sunu sorsam bilgi alabilir miyim acaba gece vardiyasi bitiminde 24 08 sonrasi diger vardiyaya geciste hangi gun baslatilabilir .mesela haftalik gece vardiyasi bitimi cumartesi gece vardiyasi 24.00 da baslayip pazar sabahi 08.00 da son buluyor bu durumda ne kadar haftalik izin verilebilir pazartesi sabahi 08.00 gunduz vardiyasi yazilabilir mi aradaki 24 saat haftalik izin gosterilebilinirmi.yoksa pazar zaten calisildigi icin ilk is gunu pazartesi izin verip sali mi olmalidir.iyi calismalar tesekkur ederim .

  1. Baha bey iki vardiya arasında 24 saat süre varsa, bu süre hafta tatili olarak kabul edilir.

 19. Merhabalar ben 33 Aydır işyerinde Çalışıyorum 3 Vardiya Olarak Yanimdaki iş arkadaşıyla ufak tartışma nedeniyle Müdür tutanak tuttu sadece bana ama Fakat arkasına Beni 1 ay boyunca Gece Yani 11-7 Vardiyasina yazdı 1 ay boyunca gittim geldim ve bugun itibariyle yeni listede 1 Ay boyunca Beni 3-11 Vardiyasina yazmışlar acaba bu haklı fesih sebebi olurmu Şimdiden Teşekkür Ederim…

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.