İlaç reçetesi geçerlilik süresi

Doktora giden ve ilaç yazdıran bir kimsenin, bir sonraki durağı büyük ihtimalle eczane olacaktır. Ancak o anda müsait olmayan ve sonradan eczaneye gidecek olan kişinin ne kadar süresi vardır? Bir başka deyişle, yazılan reçete kaç gün geçerlidir?

Reçete yazılması

Reçete ancak SGK ile anlaşmalı olan bir sağlık kuruluşunca yazılırsa, ilaç bedelleri SGK tarafından ödenecektir. Haliyle, bu reçetenin belirli bir süresinin olması normaldir.

Yoksa, özel bir muayenehanede yazılan bir reçete için böyle bir süre kısıtlaması olmayacaktır. Çünkü bu reçetedeki ilaçların bedeli SGK tarafından zaten karşılanmamaktadır.

Reçetedeki ilaçlar kaç gün içinde alınmalıdır?

Bu sorunun cevabını almak için bakılması gereken mevzuat, SGK tarafından çıkarılan Sağlık Uygulama Tebliği’dir. Bu tebliğin 4.5.2 maddesinde, reçetenin geçerlilik süresi belirtilmiştir.

Maddeye göre reçeteler 4 iş günü boyunca geçerlidir. Bunun anlamı, reçetenin 5. gün işe yaramayacağı değildir. Ama 4 iş günü içinde eczaneye başvurulması gerekir ki, ilaç bedelleri SGK tarafından karşılansın.

Özel hastane reçeteleri kaç gün geçerli?

Reçeteler için geçerli olan 4 iş günlük süre, SHK ile anlaşması olan tüm sağlık kuruluşları için geçerlidir. Yani ister özel hastane, ister üniversite hastanesi isterse de sağlık ocağı olsun, tümü için reçetenin süresi 4 iş günüdür.

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

E-reçete (Elektronik reçete) geçerlilik süresi

Reçete ister elle düzenlenmiş olsun, isterse bir e-reçete söz konusu olsun, geçerlilik süresi yine 4 iş günü olacaktır. Yani size elle düzenlenmiş bir reçete değil de, üzerinde kod olan bir kağıt parçası da verilse, 4 iş günlük süre başlamış demektir.

Reçete eczaneye zamanında verilmezse ne olur?

Bu durumda SGK ilaç bedellerini karşılamayacaktır. Yani reçete aslında halen geçerlidir ve vatandaş isterse ilaç bedellerinin tamamını cebinden ödeyerek ilaçları alabilir.

Ama vatandaş bu ilaçları artık SGK güvencesiyle alamayacaktır. Çünkü 4 iş günlük süreyi kaçırmıştır.

Reçetede 4 iş günlük sürenin hesabı

Reçetenin eczaneye sunulması için gerekli olan 4 iş günlük süre şu şekilde hesap edilir:

  • Reçetenin düzenlendiği gün süre işlemeye başlar
  • Cumartesi, pazar, resmi tatil ve bayram günleri süreden sayılmaz.
  • Dördüncü günün sonunda süre sona erer.

ilaç kuruları ateş ölçer ve haplar

SONUÇ

SGK ile anlaşmalı olan bir sağlık sunucusunda düzenlenmiş bir reçetede yazan ilaçların bedeli, SGK tarafından karşılanacaktır.

Ancak bunun için, reçetenin 4 iş günü içinde eczaneye sunulması gerekmektedir. Yani reçete geçerlilik süresi, reçetedeki ilaç bedellerinin karşılanması bakımından 4 iş günüdür.

İki örnekle iş günü kavramını netleştirelim. Birinci örneğimizde perşembe günü yazdırılan bir reçete olsun. Bu durumda 4 iş günü sırasıyla Perşembe / Cuma / Pazartesi / Salı olacaktır. Yani bu reçetenin en geç salı günü sonuna kadar eczaneye sunulması gerekir.

İkinci örneğimizde reçete yine perşembe günü düzenlenmiş olsun. Fakat bu kez bir sonraki haftada pazartesi gününün resmî tatil olduğunu varsayalım. Bu durumda 4 iş günlük süre sırayla Perşembe / Cuma / Salı / Çarşamba olacaktır. Bu reçete en geç çarşamba akşamına kadar eczaneye ibraz edilmelidir.

4 iş günlük süre kaçırılırsa, ya ilaçların bedelinin cepten ödenerek ilaçların alınması ya da reçetenin doktora tekrar yazdırılması gerekir.

İlaç yazdırıldığında ödenmesi gereken ilaç katılım payı ve bedelleri hakkında bilgi almak isterseniz, aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz:

iscidunyasi.com/ilac-ve-muayene-katilim-payi-nedir-ve-ne-kadar

Gözlük reçeteleri daha farklı geçerlilik süresine tabidir. Bunların geçerlilik süresini öğrenmek için şu yazımıza bakabilirsiniz:

iscidunyasi.com/gozluk-recetesi-kac-gun-gecerlidir


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.