İlave istihdam teşviki şartları ve ayrıntıları neler?

2017 ilave istihdam teşviki ayrıntıları

İşsizliği azaltmak ve işveren üzerindeki mali yükü düşürmek amacıyla, 2017 yılı için istihdam teşviki, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 17nci maddesiyle birlikte 02/01/2017 tarihinde yürürlüğe girdi. Peki bu ilave istihdam teşviki ne getiriyor ve şartları neler?

İlave istihdam teşvikinin amacı ve getirdikleri

Bu teşvikin temel amacı; işverenlerin vergi ve prim yükünü azaltmak suretiyle, istihdamda artış sağlamak olarak belirtilmiştir. Bu teşvik kapsamında iki iyileştirme yapılmaktadır:

 • SGK prim oranında 5 puanlık indirim getirilmektedir. Böylece 2.177,00 TL olan bir asgari ücretlinin maliyeti 2.088,56 TL’ye düşmektedir.
 • Mevcut çalışanlara ilave olarak alınan her bir işçi için ise, tüm vergi ve sigorta primleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Buna göre 2.177,00 TL olan işçi maliyeti tam olarak 1.404,00 TL’ye inmektedir.

İlave istihdam teşvikinden yararlanılacak olan işçiler kimler?

Bir işçinin vergi ve sigorta maliyetlerinin tamamının devlet tarafından karşılanması için aşağıdaki şartlardan birisine sahip olması gerekmektedir:

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

 • İşçi, işe alındığı tarih itibariyle İşkur’a kayıtlı işsiz olmalı.
 • İşe alındığı tarihten önceki 3 ay içinde, toplam sigortalı gün sayısı en çok 10 gün olmalı.
 • İşyerinin 2016 Aralık sigorta ve hizmet prim beyannamelerindeki sigorta sayısına EK olarak ve 01/01/2017-31/12-2017 tarihleri arasında işe alınmış olmalı.

ilave istihdam sgk teşviki

Hangi işverenler ilave istihdam teşvikinden faydalanacak?

İşverenler için geçerli olan şartlar ise şunlar:

 • İşverenin 2016 aralık ayında verdiği bir aylık hizmet ve prim belgesi yoksa, esas alınacak olan rakam, bu işverenin 2016 yılında verdiği hizmet ve prim belgelerindeki işçi sayısının ortalaması olacaktır.
 • İşyerinin 2016 yılında hiç sigortalı bildirimi yoksa ama bu işyerinin tescili 2015 ve öncesiyse, bu işyeri 2017 yılında tescil edilen işyerleri gibi işlem görecek.
 • 2017 yılı ocak ayında kurulan bir işyeri de bu teşvikten faydalanabilecektir. Ancak bunun için en erken Nisan ayında teşvikten faydalanabilecek ve en çok da işçi sayısının yarısına kadar işçi için yaralanabilecektir.
 • 2017 Ekim ve sonrasında tescil edilen işyerleri teşvikten yararlanamayacak.
 • Teşvik süresince, ödenmesi gereken yasal vergi ve primler tam ödenmek zorundadır.
 • 01/02/2017-31/12/2017 tarihleri arasında sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen işyerleri, teşvikten faydalanamayacak. Böyle bir tespit durumunda, işverene sağlanan teşvik tutarları faiziyle birlikte geri alınacak.

İlave istihdam teşvikiyle ilgili bilinmesi gerekenler

Aşağıdaki hususlar da, teşvikten faydalanmak isteyen işverenlerce bilinmeli ve dikkate alınmalıdır:

 • İşe alındığı tarihten önceki 3 ay içinde en çok 10 gün sigortalı olmaktan şunlar anlaşılmalıdır: İşçi, memur, esnaf, taksi şoförü, ev hizmetleri çalışanı, dolmuş şoförü ya da sanatçı.
 • SGK’ya süresi geçmiş sigorta ya da idari para cezası olanlar teşvikten yararlanamayacak.
 • 2016 aralık istihdam sayısı hesaplanırken, işçi için 0 gün ve 0 kazanç bildirilmişse, bu işçi de aralık istihdam sayısına dahil edilecek.
 • Bu teşvik, özle sektörde çalışan işçiler ile ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanları da kapsamaktadır.
 • İşe girdiği tarihten önceki 6 ay içinde, işten çıkışı “vize süresinin bitimi”, “kampanya bitimi” ya da “mevsim bitimi” olarak SGK’ya bildirilen işçiler için teşvik indiriminden faydalanılamayacak.

SONUÇ

İlave istihdam teşviki ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, Sosyal Güvenlik Kurumunun aşağıda yer alan genelgelerine göz atabilirsiniz.

Genelge 2017/10

Genelge 2017/17


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.