İnsan neden mülteci olur?

Mülteci

İnsan neden mülteci olur?

A) Genetik yatkınlığı vardır.

B) Kendini geliştirmemiştir.

C) İyi yetiştirilmemiştir.

D) Ülkesinde savaş çıkmıştır.

Bilgilendirme

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

 

Kanser olduğunu bildiğiniz birisine kızdığınız oldu mu? Sebep olduğu iş gücü kaybı, yüklediği maliyetler ve hatta insanlara verdiği zahmet düşünüldüğünde ayıplanmayı hak etmiyor mu? Ondan, daha dikkatli olmasını bekleyebilirdik. Daha az patates cipsi yiyebilir, sigara ya da içki içmeyebilirdi. Her gün biraz yürüyüş yapabilir, iş stresini bu kadar derinden yaşamayabilirdi.

 

Sokakta gördüğü Suriyeliye kızanlardan mısınız? Milyonlarcasının üzerimize yük olduğunu, üniversitelerimizde ücretsiz ve sınavsız okuduğunu, bizim işlerimizde çalıştığını, inatla çocuk doğurmaya devam ettiklerini düşünüyorsunuz. Oysa ülkelerinde kalmalıydılar ya da en azından başka bir yere gitmeliydiler, öyle değil mi?

İnsanı insan yapan gerekliliklerden birisi de “empati” olsa gerek. İnsanoğlu geleceğini seçemiyor. Ona uzatılan biri mavi, biri kırmızı iki haptan birini seçmek gibi bir şansı bile yok. Bizim de geleceğimizi seçemediğimiz gibi…

sahte sigorta cezası

Hiç kimseye acımak zorunda değiliz. Onlara yardımı etmenin bizim görevimiz olmadığını düşünebiliriz. Onların bir an önce başka bir ülkeye ya da geldikleri yere gönderilmeleri gerektiğine inanabiliriz. Ama onları görmezden gelemeyiz.

Parkta çocuğumuzla vakit geçirirken, ayağımızdan kaçan topu alan Suriyeli çocuğu fark etmek zorundayız. Onu da maça davet etmeli, başını okşamalı ve adını sormalıyız. Pamuk şeker almaya gönderdiğimiz kızımıza, bir tane fazla almasını söyleyebilmeliyiz.

Eşyalarımızı, giysilerimizi, battaniyelerimizi, mümkünse yenilerini dahi alarak, yardıma muhtaç olanlara ulaştırabilmeliyiz.

 

Her gün aynı sokakta karşılaştığımız mülteci’den bir selamı esirgememeliyiz ki;

Bir gün gelir de, bir “selam” aramak zorunda kalırsak,

yüzümüz kızarmasın.

Vesselam.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.