İş Arayışında Olan Kişiden Para Talep Edilir mi?

İş ve işçi bulmaya aracılık yapmak, kanunen devletin tekelindedir. Bu alanda sadece Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan İŞKUR (İş ve İşçi Bulma Kurumu) ve onun izin verdiği Yetkili Özel İstihdam Büroları faaliyet gösterebilir. İş arayan kişilerden hiç bir şekilde ücret talep edilemez.

Ülkemizde son dönemde kendisini ”Bağımsız İ.K. Uzmanı, İşe Alım Danışmanı (Recruitment Consultant), iş koçu, Yetenek Avcısı, Beyin Avcısı (Head Hunter)” gibi unvanlarla süsleyerek ağırlıkla sosyal medyada olmak üzere faaliyet göstererek işsiz kişilerden çıkar sağlamak adına bu işi gayri resmi yapanlar (Eski tabirle Simsar) çok sık görülmeye başlamış olup bu vesile ile bu yazıyı kaleme almamız gerekmiştir.

 

ARACILIK ETMEYE KİMLER YETKİLİDİR?

 

Bu konuda yetki, yukarıda da değindiğimiz üzere öncelikle İşkur marifeti ile Devletin ve 4904 sayılı TÜRKİYE İŞ KURUMU İLE İLGİLİ BAZI DÜZENLEMELER HAKKINDA KANUN ile ücretini işverenden almak kaydıyla izin verilen özel istihdam bürolarındadır.

Özel İstihdam Büroları, iş arayanların elverişli oldukları işlere yerleştirilmesine ve çeşitli işler için uygun işçiler bulunmasına aracılık yapmak ve/veya geçici iş ilişkisi kurma faaliyeti yürütmek üzere Kurum tarafından izin verilen gerçek veya tüzel kişiler tarafından kurulan büroları ifade etmektedir. Ayrıca Özel İstihdam Büroları;

• İş ve işçi bulmaya aracılık faaliyeti yapar,
• İşgücü piyasası ile istihdam ve insan kaynaklarına yönelik hizmetleri yürütebilir,
• Mesleki eğitim düzenleyebilir,
• Yetki verilmesi hâlinde geçici iş ilişkisi kurabilir.

Bir özel istihdam bürosunun İşkur tarafından yetkilendirilip yetkilendirilmediğini ise İşkur Web Sayfasındaki Bu Bağlatıdan iliniz bazında kontrol edebilirsiniz. Ayrıca;

Özel istihdam büroları tarafından kullanılan her türlü başlıklı kâğıt, tabela, afiş ve ilanlarda Kurumca belirlendiği şekilde logo kullanılması zorunlu olup, İşkur tarafından yetkilendirildiği belge tarih ve numarası da açıkça belirtilmelidir.

ÖİB Web Sitesinde Olması Gereken Logo

 

ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI İŞ ARAYANDAN PARA TALEP EDEBİLİR Mİ?

 

Hayır.  İşsizler ile işçi arayanları karşı karşıya getirmek amacıyla kurulan Özel İstihdam Büroları da dahil olmak üzere hiç kimse iş arayanlardan para isteyemez.

Kısmen Evet. Özel İstihdam Büroları Yönetmeliği’nin 13’üncü maddesinde ”Özel İstihdam Büroları; profesyonel sporcu, teknik direktör, antrenör, manken, fotomodel ve sanatçı meslek gruplarında yer alanlar ile genel müdür veya bu göreve eş ya da daha üst düzey yöneticilerden ücret alabilir.” hükmünü barındırarak bazı meslekleri ve üst düzey yöneticileri ücret istisnasından muaf tutmuştur. 

Bununla birlikte bazı kariyer siteleri, online cv platformları gibi çeşitli web platformları da iş arayandan ücret talep etmeksizin bu konuda hareket edebilirler.

 

NEREYE ŞİKAYET EDİLMELİ?

Öncelikle bu şekilde bir mağduriyet üzerinden menfaat sağlamaya çalışan, niyetini bu yönde kötüye kullanan, hakkı, yetkisi olmadan size iş bulmayı vaat eden, sizden para / menfaat talep eden kişi veya gruplara güvenmemelisiniz ve mutlaka bölgenizdeki İŞKUR’a, Alo 170’e  ya da Özel İstihdam Büroları Derneklerine şikayet edebilirsiniz. Çok ciddi para cezaları olduğunu belirtiriz. Hâtta, işi biraz daha ileri götürüp açık açık yasayı ihlal ederek haksız kazanç elde eden bu gibi kişileri bir şikayet dilekçesi ile Cumhuriyet Savcılığına da şikayet edebilirsiniz.

 

**İşçi Dünyası olarak beyaz, mavi, altın vb. yakasal ayrışma farkı gözetmeksizin çalışanların/çalışamayanların  sorunlarına aktüel bakış açısıyla değinmeye devam ederek, konuları yasal dayanaklarıyla inceleyip araştırmaya ve dile getirmeye devam edeceğiz. Facebook sayfamızı, Youtube Kanalımızı ve İnstagram hesabımızı da takip etmenizi önemle hatırlatırız.

 

Gürcan TETİK

İşçi Dünyası | Yazar

gurcantet@gmail.com


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.