İş davası hangi yer mahkemesinde açılır?

İş mahkemesinde dava nerede açılır?

İşçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıkların nihai çözüm yeri iş mahkemelerdir. İş Mahkemelerinin olmadığı yerlerde ise iş davalarına asliye hukuk mahkemeleri bakmaktadır. İş mahkemesine dava açmadan önce yapılması gerekenleri daha önce anlatmıştım ve iş mahkemesine dava açmak için gereken süreleri de yazmıştım. Peki bu dava nerede açılmalıdır?

İş davası nerede açılır?

İşçinin işvereniyle olan anlaşmazlığının kaynağı ne olursa olsun davanın açılabileceği iki temel yer bulunmaktadır. Bunlar; işin fiilen yapıldığı yer ve işçinin ikametgahının olduğu yerdir.

5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanununun 5inci maddesi uyarınca, iş mahkemelerinde açılacak her türlü dava, açıldığı tarihte dava olunanın Türk Medeni Kanunu gereğince ikametgahı sayılan yer mahkemesinde bakılabileceği gibi, işçinin işini yaptığı işyeri için yetkili mahkemede de bakılabilir.

İş mahkemesinin görevi kapsamında bulunan bir dava, dava tarihinde davalının ikametgahının bulunduğu veya işçinin işini yaptığı yerdeki iş mahkemesi veya iş davalarına bakmakla görevli asliye hukuk mahkemesinde açılmalıdır.

İşçinin ikametgahı

Bu konuda her hangi bir tereddüt bulunmadan denilebilir ki; işçi, ikametgahının bulunduğu yer iş mahkemesinde ya da asliye hukuk mahkemesinde davasını açabilir.

İşçinin işini yaptığı yer birden fazlaysa ne olur?

Yukarıda da yazıldığı gibi, işçinin ikinci tercihi de işini yaptığı yer mahkemelerinde dava açmaktır. Peki ama işçinin işini yaptığı yer birden fazla yeri kapsıyorsa hangisi yetkili sayılmalıdır? Bu konuda tercih işçiye bırakılmalı ve işçi dilediği yer iş mahkemesinde dava açabilmelidir.

Yargıtay kararı

iş davası görev yetki

Buna ilişkin bir Yargıtay kararı şöyledir: “Davalı kabulüne göre davacı medikal tanıtım sorumlusu olarak Mersin ve İskenderun, Payas, Erzin, Dörtyol ilçelerinin oluşturduğu bölgede çalışmaktadır. Yukarıda zikredilen yetki hususundaki yasal düzenleme nazara alındığında; yetki sözleşmeleri geçersiz olduğu gibi sadece davalı şirket merkezinin bulunduğu yer davacı gibi gezici olarak çalışan işçiler için yetkili Mahkemenin belirlenmesi bakımından yeterli değildir. Davacının fiilen işini yaptığı yer önem arz etmektedir. Bizzat davalı vekili beyanıyla davacının Mersin ilini de kapsayan bir saha içerisinde çalıştığı anlaşılmış olmakla davacının çalıştığı bu bölgede yer alan İş Mahkemelerinin herhangi birinde dava açması hususunda seçimlik hakkı mevcuttur. Birden fazla ili ya da ilçeyi kapsayan çalışma sahasında hizmet veriyor olması davacının aleyhine yorumlanamaz.” (Yargıtay 7 Hukuk, 2014/6692)

SONUÇ

İşçi davayı aşağıda yazılı yerlerden dilediğinde açabilir:

 • İşçinin ikametgahının olduğu yer
 • İşçinin işini yaptığı yer

İşçi, işinin niteliği gereği birden fazla ilde ya da ilçede çalışıyorsa, bu il ve ilçelerden dilediğini seçme ve davasını orada açma hakkına da sahiptir.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

77 Yorum

 1. Merhaba hocam ben 30.03.2018 tarihine kadar bir süt ürünleri firmasında plasiyer olarak çalışmaktaydım.18.01.2012 yılında işe başladım.beni haksiz kazanç ve sirketin iyi niyetini kötüye kullanma , itibarını sarsma gibi şeylerle tek taraflı olarak isten çıkarttılar.ama benim zimmetime tek kuruş para yoktur.bana savunma yazdırdılar.ve hala şirketten 3 aylık elden aldığımız pirim ve son maaşım bulunmaktadır.bu konu karşısında ne yapabilirim.dava açabilirmiyim.bana yardımcı olurmusunuz.saygılarımla.

  1. Özgür bey ne zaman işten çıkarıldınız? Bize sitemizdeki canlı destek hattından ulaşabilirsiniz.

 2. Hocam merhaba, 23 kasım 2017 tarihinde çalışmış olduğum işten 01.02.2018 tarihinde çıkarıldım.Belirli süreli sözleşmeli çalıştım işte ocak ayı içerisinde işin olmaması nedeniyle ayrı ayrı toplamda 8 gün ücretsiz izne çıkarılmam için tarafıma ücretsiz izin talep formu gönderildi.Bende biraz araştırma yaptım işverenin beni rızam olmadan izne çıkarma hakkı olmadığını öğrendim.Bu durumu iş verene anlattım ve notere bildireceğimi söyledim bunun üzerine benim çıkışım verildi.Sizden bu konuyla ilgili yardımcı olmanızı yapmam gerekeni söylemenizi rica ediyorum.1 Hiçbir yere imza atmadığım halde sigortam da 8 gün ücretsiz izinden dolayı eksik gün görünüyor. 2 Ücretsiz izin formlarında izne çıkmadan 7 gün önce imzalatılması gerekiyor ama işveren bana izinden yaklaşık 1 hafta sonra gönderdi. 3 İşveren çıkışımı verirken bana daha önceden bir bildiri yapmadı 4 Tarafıma şuan ibraname gönderildi çıkış nedeni sözleşme bitimi diyor sözleşme bitim tarihide 31.12.2017 çıkışımın verildiği tarih 01.02.2018 tedir. Bir şarkının sözlerinde de denildiği gibi nereden baksan tutarsızlık…

  1. Merhaba. Bu durumda bir an önce arabulucuya başvurmalısınız. Buradaki duruma göre de ya işverenle anlaşırsınız ya da dava açmak durumunda kalırsınız.

 3. hocam merhaba,
  18 aydır bir işte çalışıyordum. 3/11/2017 tarihinde personelin yanımda çalışan personelin sözlü ifadesi ile 25/2 maddeden tazminatsız işten çıkarıldım. SAVUNMA VERDİM, İDDİALARI KABUL ETMEDİM. HERHANGİ BİR İHTAR SÜRESİ VERİLMEDİ TARAFIMA. ayrıca iş akdi fesih belgesini imzalamadığım için evrakın bir örneği tarafıma verilmedi. sebebi, bir ürüne fazla indirim yapmam, çevre esnaftan bir kere nakit borç almam, bir malın personel tarafından müşteriye veresiye verilmesi ve o kurumda müdür ben olmama rağmen o saatte mağazada bulunmamama rağmen bana maledildi bu olay. tazminat davası mı işe geri dönüş davası mı açmalıyım?

 4. Slm hocam 4ay bi isyerinde calistim durup dururken cikarildim sskma baktim onuda yatirmamislar ne yapmalıyım.

  1. Serdar bey, SGK girişiniz hiç bildirilmediyse, tek çareniz iş mahkemesine dava açmak olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.