İş davası hangi yer mahkemesinde açılır?

İş mahkemesinde dava nerede açılır?

İşçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıkların nihai çözüm yeri iş mahkemelerdir. İş Mahkemelerinin olmadığı yerlerde ise iş davalarına asliye hukuk mahkemeleri bakmaktadır. İş mahkemesine dava açmadan önce yapılması gerekenleri daha önce anlatmıştım ve iş mahkemesine dava açmak için gereken süreleri de yazmıştım. Peki bu dava nerede açılmalıdır?

İş davası nerede açılır?

İşçinin işvereniyle olan anlaşmazlığının kaynağı ne olursa olsun davanın açılabileceği iki temel yer bulunmaktadır. Bunlar; işin fiilen yapıldığı yer ve işçinin ikametgahının olduğu yerdir.

5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanununun 5inci maddesi uyarınca, iş mahkemelerinde açılacak her türlü dava, açıldığı tarihte dava olunanın Türk Medeni Kanunu gereğince ikametgahı sayılan yer mahkemesinde bakılabileceği gibi, işçinin işini yaptığı işyeri için yetkili mahkemede de bakılabilir.

İş mahkemesinin görevi kapsamında bulunan bir dava, dava tarihinde davalının ikametgahının bulunduğu veya işçinin işini yaptığı yerdeki iş mahkemesi veya iş davalarına bakmakla görevli asliye hukuk mahkemesinde açılmalıdır.

İşçinin ikametgahı

Bu konuda her hangi bir tereddüt bulunmadan denilebilir ki; işçi, ikametgahının bulunduğu yer iş mahkemesinde ya da asliye hukuk mahkemesinde davasını açabilir.

İşçinin işini yaptığı yer birden fazlaysa ne olur?

Yukarıda da yazıldığı gibi, işçinin ikinci tercihi de işini yaptığı yer mahkemelerinde dava açmaktır. Peki ama işçinin işini yaptığı yer birden fazla yeri kapsıyorsa hangisi yetkili sayılmalıdır? Bu konuda tercih işçiye bırakılmalı ve işçi dilediği yer iş mahkemesinde dava açabilmelidir.

Yargıtay kararı

iş davası görev yetki

Buna ilişkin bir Yargıtay kararı şöyledir: “Davalı kabulüne göre davacı medikal tanıtım sorumlusu olarak Mersin ve İskenderun, Payas, Erzin, Dörtyol ilçelerinin oluşturduğu bölgede çalışmaktadır. Yukarıda zikredilen yetki hususundaki yasal düzenleme nazara alındığında; yetki sözleşmeleri geçersiz olduğu gibi sadece davalı şirket merkezinin bulunduğu yer davacı gibi gezici olarak çalışan işçiler için yetkili Mahkemenin belirlenmesi bakımından yeterli değildir. Davacının fiilen işini yaptığı yer önem arz etmektedir. Bizzat davalı vekili beyanıyla davacının Mersin ilini de kapsayan bir saha içerisinde çalıştığı anlaşılmış olmakla davacının çalıştığı bu bölgede yer alan İş Mahkemelerinin herhangi birinde dava açması hususunda seçimlik hakkı mevcuttur. Birden fazla ili ya da ilçeyi kapsayan çalışma sahasında hizmet veriyor olması davacının aleyhine yorumlanamaz.” (Yargıtay 7 Hukuk, 2014/6692)

SONUÇ

İşçi davayı aşağıda yazılı yerlerden dilediğinde açabilir:

 • İşçinin ikametgahının olduğu yer
 • İşçinin işini yaptığı yer

İşçi, işinin niteliği gereği birden fazla ilde ya da ilçede çalışıyorsa, bu il ve ilçelerden dilediğini seçme ve davasını orada açma hakkına da sahiptir.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

55 Yorum

 1. Mustafa Bey Merhaba,

  Çalışmış olduğum iş yerinden 14.07.2017 tarihinde Ağustos ayında askere gideceğim nedeniyle ayrılmış bulunmaktayım.İşe başlangıç tarihim 14.01.2016 olmasına rağmen muhasebe kayıtlarında 16.03.2016 işe başlangıç tarihi – 30.06.2017 işten ayrılma tarihi olarak görünmektedir. İşverenime askere gideceğime dair sözlü bildirimimi Nisan 2017 tarihinde yapmış, Temmuz 2017’de 14.07.2017’de işden ayrılacağımı bildirmiş bulunmaktayım. İşverenim askeri tazminatımı muhasebe kayıtlarına göre yaptırmış bulunmaktadır. (Yalnış tarihler belirterek) Ayrıca işverenim çalıştığım 1 buçuk sene içinde kullanmamış olduğum 14 günlük yıllık izin ücretimi vermeyeceğini yazılı bir şekilde maille bildirmiştir. Haklarımı savunabileceğim bu konuda başvurabileceğim kurum veya kuruluşlar nerelerdir? (Avukat tutacak,dava masraflarını karşılayacak maddi durumum bulunmamaktadır.) Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  1. Burak bey, işten ayrıldıktan sonra, eksik ödendiğini düşündüğünüz alacaklarınızı talep edebilirsiniz. Ama bunun için her hangi bir kamu kurumunun size faydası olmayacaktır. Ya arabulucuya başvurmalı ya da dava açmalısınız. Ayrıca, davayı avukat tutmadan kendiniz de açabilirsiniz.

 2. merhaba Mustafa Bey

  2 yıldır bir dış ticaret firmasında çalışıyorum ve bazı tartışmalar yaşıyorum ve azarlanıyorum. ayrılmak istiyorum iş yerinden herhangibir ücret alabilme şansım var mı ?

 3. Merhabalar Mustafa Bey,
  14 ay çalıştığım yerde işverenim daha şirket açmamıştı ve beni sigortalı gösterecek birinide bulamadı.
  bu 2 aylık sürenin ücretini vereceğini söyledi
  daha sonra beni bir tanıdığının yanında göstermeye başladı aylarca beni 4-5 farklı şirkete girdi çıktı yapmışlar fakat benim sadece 1 imzam var.
  en sonunda ocak ayında kendi şirketini kurdu ve mayıs ayında işten ayrıldım.
  işten çıkarken hiç bir belge imzalamadım bunlar muhasebecileriyle sahte imzalarla sanırım pek çok kez üzerimde işlem yapmışlar.
  şuan toplamda 7bintl alacağım var ne yapmalıyım?

  1. Kadir bey, durumunuz karışık. Buradan bilgi vererek sizi yanlış yönlendirebilirim. Bir avukata danışmanızı öneririm.

 4. Şubat ayında bir cihaz firmasında işe başladım.27 Şubat’ta daha snra 15 Mayıs ta bel fıtığı m o var rahatsızlandim o ve o doktor bana rahatsızlığımdan dolayı 3 gün rapor yazdı ben bunu hastanedeki bizim bölümde çalışan sorumlu hastanede olmadığı için birim sorumlusunu bölüm somrumlusuna verilmesini ve firmaya faclanmasi gerektigini söyleyip biraktm ancak onlar bizimle bizimle alakalı bir durum değil deyip firmaya faxlamamislar ve 1 hafta snra ben raporunu firmaya bildirmedim gerekcesiyle benim işime son verdiler fesih bildirimindede deneme süresindeki performans düşüklüğü olarak bir cümle kullanmışlar ben ise gireli tam 88 gün olmustu deneme süresi bildiğim kadarıyla 2 aydir elimde raporum olduğu halde böyle bir gerekçeyle işime son verdiler işçi mahkemesine basvursam olumlu sonuç alır mıyım ve beni çıkartmadan önce yerime baska eleman da almislar.

  1. Selda hanım, 88 gün çalıştığınıza göre ihbar tazminatı alabilirsiniz. Performans düşüklüğü nedeniyle işten çıkarıldığınız yazıyorsa, size 2 hafta ihbar süresi de kullandırılması gerekirdi. Kıdeminiz bir yılın altında olduğu için hangi haklara sahip olduğunuzla ilgili şu yazıdan da bilgi alabilirsiniz.

 5. 28.03.2017 tarihinde bir firmada işe başladım ilk iş görüşmemizde 2600 tl maaş üzeri anlaştık 13 ay dır bu firmada çalıştım 8 ay düzensiz olarak maaş larımı ödendi son 5 aydır sadece asgari olan tutarları ödedi içeride 6424 tl alcagım bulunmaktaydı 1 hafta önce patron bana telefon açarak senin maasını yanlış hesapladık senin maaşın 2250 tl simdiki zamana kadar fazla ödeme yaptık 8 aylık farkını kesiyorum şimdi bizde bir alacagın yoktur dedi bende bu konu ile ilgi işkur sgk dilekçe verdim maaş düzensiz olarak ödenmektedir maaş sgk prim düşükten gösterilmektedir bu nedenden dolayı işe son vermiş bulunmaktayım gerekli tüm haklarımı kıdem tazminatı yıllık izinleri mesai ücretlerim haklarımı talep ediyorum diye bir dilekçe verdim daha heniz bir cevap gelmedi bunla ile ilgi nasıl bir yol izlemeliyim işçi mahkemesine ne zaman vermek doğru olur acaba

  1. Merhaba, maalesef ki çocukların bile güleceği bir yanıt olmuş patronunuzunki.
   10 günü geçti ise ihtar süresi, herhangi bir cevabı beklemeksizin İş Mahkemesine dava açmanızı öneririm. Elinizdeki bordrolar, varsa iş sözleşmesi sözleşmesi kopyanız, banka dekontları vb. önemli kanıt olacaktır.

 6. Ben bi şirkette çalıştım benim sigortam duzenli her ay yatiyodu aradan bi kac yil gecmesine ragmen gunlerim nolmaldi bugun e devletten baktigimda o gunlerim silinmisti

  1. Okan bey öncelikle SGK’ya giderek, silinen günlerin nedenini sormanız gerekir. Bunu öğrenmeden bir işlem yapmamanızı öneririm.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir