İş davası hangi yer mahkemesinde açılır?

İş mahkemesinde dava nerede açılır?

İşçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıkların nihai çözüm yeri iş mahkemelerdir. İş Mahkemelerinin olmadığı yerlerde ise iş davalarına asliye hukuk mahkemeleri bakmaktadır. İş mahkemesine dava açmadan önce yapılması gerekenleri daha önce anlatmıştım ve iş mahkemesine dava açmak için gereken süreleri de yazmıştım. Peki bu dava nerede açılmalıdır?

İş davası nerede açılır?

İşçinin işvereniyle olan anlaşmazlığının kaynağı ne olursa olsun davanın açılabileceği iki temel yer bulunmaktadır. Bunlar; işin fiilen yapıldığı yer ve işçinin ikametgahının olduğu yerdir.

5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanununun 5inci maddesi uyarınca, iş mahkemelerinde açılacak her türlü dava, açıldığı tarihte dava olunanın Türk Medeni Kanunu gereğince ikametgahı sayılan yer mahkemesinde bakılabileceği gibi, işçinin işini yaptığı işyeri için yetkili mahkemede de bakılabilir.

İş mahkemesinin görevi kapsamında bulunan bir dava, dava tarihinde davalının ikametgahının bulunduğu veya işçinin işini yaptığı yerdeki iş mahkemesi veya iş davalarına bakmakla görevli asliye hukuk mahkemesinde açılmalıdır.

İşçinin ikametgahı

Bu konuda her hangi bir tereddüt bulunmadan denilebilir ki; işçi, ikametgahının bulunduğu yer iş mahkemesinde ya da asliye hukuk mahkemesinde davasını açabilir.

İşçinin işini yaptığı yer birden fazlaysa ne olur?

Yukarıda da yazıldığı gibi, işçinin ikinci tercihi de işini yaptığı yer mahkemelerinde dava açmaktır. Peki ama işçinin işini yaptığı yer birden fazla yeri kapsıyorsa hangisi yetkili sayılmalıdır? Bu konuda tercih işçiye bırakılmalı ve işçi dilediği yer iş mahkemesinde dava açabilmelidir.

Yargıtay kararı

iş davası görev yetki

Buna ilişkin bir Yargıtay kararı şöyledir: “Davalı kabulüne göre davacı medikal tanıtım sorumlusu olarak Mersin ve İskenderun, Payas, Erzin, Dörtyol ilçelerinin oluşturduğu bölgede çalışmaktadır. Yukarıda zikredilen yetki hususundaki yasal düzenleme nazara alındığında; yetki sözleşmeleri geçersiz olduğu gibi sadece davalı şirket merkezinin bulunduğu yer davacı gibi gezici olarak çalışan işçiler için yetkili Mahkemenin belirlenmesi bakımından yeterli değildir. Davacının fiilen işini yaptığı yer önem arz etmektedir. Bizzat davalı vekili beyanıyla davacının Mersin ilini de kapsayan bir saha içerisinde çalıştığı anlaşılmış olmakla davacının çalıştığı bu bölgede yer alan İş Mahkemelerinin herhangi birinde dava açması hususunda seçimlik hakkı mevcuttur. Birden fazla ili ya da ilçeyi kapsayan çalışma sahasında hizmet veriyor olması davacının aleyhine yorumlanamaz.” (Yargıtay 7 Hukuk, 2014/6692)

SONUÇ

İşçi davayı aşağıda yazılı yerlerden dilediğinde açabilir:

 • İşçinin ikametgahının olduğu yer
 • İşçinin işini yaptığı yer

İşçi, işinin niteliği gereği birden fazla ilde ya da ilçede çalışıyorsa, bu il ve ilçelerden dilediğini seçme ve davasını orada açma hakkına da sahiptir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

114 Yorum

 1. Merhabalar islam örs ben.önlisans olarak çanakkale seramik fabrikarına işçi olarak işe başladım.çalışırken açıktan okuyarak eğitimimi lisans olarak işletme bölümünü bitirdim.mezun olunca askerliğimi bitirdim.tekrar iş için başvuru yaptım ve beni tekrar işe mavi yakalı 3 vardiya çalışan bir işçi olarak geri aldılar oysa ki ben beyaz yaka girmeyi planlıyordum çünkü burada verilmiş bir emek var zorluklara göğüs gererek okulumu bitirdim.bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Merhaba. Açıkça söylemem gerekir ki; lisans mezunu olmanız, işverenin sizi beyaz yakalı çalıştırması zorunluluğunu doğurmaz. İşveren, sizi askerden sonra, eski işinize uygun bir işe almakla mükelleftir. Başkaca bir sorumluluğu bulunmamaktadır. İstediğiniz şey belki zamanla ve kendiliğinden olacaktır.

 2. mrblar.
  Çalışmış olduğum işyerindenn çok geç saatlre kadar mesai yapmak zorunda kaldım.
  iş başı saatim 08:30
  iş çıkış saatim gcedev sonra.01:30 oldu.
  servise bindılten sonra beni duragımda bıraktı fakat evime uzak mesafe hemde genç bir kız olarak o saate bırakması doğrumudur sızce.
  servisten indıkten sonra peşime silahlı bırısı takıldı ve zor şartlar altında korkuyla kendimi kişiden uzaklaştırdım bulunduğum yerde kamera kayıtlı vardır.
  İş yeri hakkında ve şoför hakkında ne gıbı dava açabiliriz sonucu ne olur.
  lufen vevap veriniz.

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Sizi anlıyorum fakat İş Kanunu bakımından işverenin size servis sağlama yükümlülüğü bulunmamaktadır. Yine de bu gerekçeyle işten ayrılmanız durumunda nihai kararı mahkeme verecektir.

 3. mrb mustafa bey
  25 ay calismis oldugum bir is yerinde 1 yil sigortasiz calistirildim. 1yil dolduktan sonra is kur tarafindan sigorta yapildi iskurun yatiracagi ucretin bonkomat kartini is yeri istedi verdik ayligimizi elden vermeye devam ettiler.iskur ücretini de biz almadık. is kur tarafindan yapilan sigorta 6 ay. toplamda 9 ay 8 gun .sigortalı gözüküyorum. isden cikarilmadan öncesinde dogum raporum devam etmekteydi raporun bitmesine 3 gun kala beni ise cagirip baslattilar. 12 gun calistirdiktan sonra beni cikarttilar. tazminat hakkimin bulunmadigini belirttiler. maasimin son 3 ayini bankadan aldik. 1300 yerine 1050 yatirdilar. simdi isci mahkemesine dava acmali miyim dekont var . fazla calisma muvafakatnamei yok sut izni yok

  1. Bu durumda zaten dava açmanız gerekir. Bahsettiğiniz hususları mahkemede ispat etmelisiniz. Bir avukatla görüşerek profesyonel destek almanızı öneririm.

 4. Merhaba ben ender karakas. 2014-2015 yillari icerisinde calistigimiz insaat firmasiyla. Sozlesmem mevcut fakat firma iflasini verdi. Ve bu yuzden resmi olarak yuzde 85 oraninda is tamamlanmis olup geri kalan is yarida kaldi. Fakat bize ona gore para odemesi yapilmadi firma baska isimlerle yeni firmalar acarak suan ayni mevcut isi tekrar yapmakta ama bize para odemesi ve isi tamamlama secenegi sunulmadan baska ekiple anlasarak bizi devre disi biraktilar bu konuda sozlesmemiz olan firma iflasi yuzunden dava acma sansimiz varmi yada baska ne tur bir yol secebiliriz sevgi ve saygilarimla

 5. merhaba benım sorum bayan ıscı evlılık nedenıyle tazmınat alıyor tamam.sımdı ben 15,06,2013 tarıhınde nıkahım oldu.19,06,2013 de noterden ıhbarname ıle ıstıfa ettıgımı ve tazmınatımı ıstedgımı bıldırdım.20,06,2013 de teblıg edılmıs benımde sıgortada 20 sınde ısden cıkıs gozukuyor. bana bıkac gun sonra uc gun ıse gelmedıgınız ıcın ısten cıkarıldıgıma daır kagıt gelıyor.fakat ben evlendıgım ve ıstıfa ettıgım tarıhte senelık ızındeydım.sımdı benım bu durumda dava azma hakkım ve tazmınat hakkım varmıdıır.sımdıden tesekkurler

  1. Noterden ihtarname ile tazminatınızı talep ettiyseniz işinizi sağlama almışsınız demektir. Kıdem tazminatında zamanaşımı süresi 10 yıl olduğuna göre bir an önce dava açarak hakkınızı alabilirsiniz.

 6. Mustafa Bey merhaba avm kötü hava kosullarindan dolayi 2 saat erken kapatmistir bizde haliyle 45 saatlik haftalik calisma suresini 43saat olarak tamamladik fakat firma onumuzdeki hafta 47 saat calisma yaptirmak istiyor firmanin almis oldugu karar dogrumudur calismamiz zorunlumudur ?

  1. Eğer işyerinde denkleştirme uygulaması varsa olabilir. Yoksa, fazla mesai haftalık değerlendirileceğinden 2 saatin fazla mesai olarak ödenmesi gerekir.

 7. Merhaba Mustafa bey . Bir jant fabrikasında çalışmaktayım sağlık sebepleri dolayısıyla rapor aldım ve bunu iş yerinde ki amirime bildirmedim raporları iş yerine ulaştırdım bugün beni insan kaynaklarından aradılar ve noterden bir kağıt gelceni içeriğini sorduğum zaman söylemedi benim karşı bi hamle yapmam gerekiyor mu ?

  1. İşten ayrılacaksanız evet siz de bir ihtarname göndererek işinizi sağlama alabilirsiniz.

 8. Merhaba ben tekstilde çalışıyorum iş olmadığı için ücretsiz izne çıktık ama birkaç ay daha iş olmuycaği için , patronumuz bize işsizlik maaşı alalım diye çıkış imzalattı ama tazminatimizı bankadan çekince kendine geri verdik sonradan ben istiyorum o benim hakkım deyince veremem param yok dedi bu durumda ben ne yapabilirim.şimdiden teşekkürler

  1. Tazminatınızı banka hesabına yatırılmasına rağmen geri vermişseniz, artık almanızın çok zor olduğunu söylemem gerek. Hakkınızı arasanız da evrak üstünde haklarınızı aldığınız görülecektir.

 9. Dolmuş durağı nda pazar hariç günün 12 saati hizmet vermekteym deynekcilere sigort olma dediler yedi buçuk senedir sigorta yapmadı lar mahkeme ye versem kazana bilir miyim güçlü delilleri m ve şahit lertim var çalıştığıma dair.sigorta kurumuna şikayet ettim iş yerinde çalışırken yakaladılar geriye dönük 1 sene verebiliriz dediler iş mahkemesi ne vermem gerekiyor muş araç sahipleri hak kazanamaz diye alay ediyorlar burası iş yeri değil diyorlar bunlar şoförler derneği ne bağlı napa bilirim yardımınıza ihtiyacı m var teşekkürler

  1. Değnekçilere sigorta olmaz olur mu? Eğer değnekçi, bir işverene bağlı olarak çalışıyorsa o da sigortalı olmalıdır. Ama değnekçilik dediğiniz işte, siz kimseye bağlı değilseniz, sizin maaşınızı veren ve size görev veren bir yoksa bilemem. O zaman iş değişir. Ama eğer hakkınızı almak istiyorsanız size zaten adres gösterilmiş. Dava açmanız gerekir.

 10. 10 yıl sigortasiz çalıştığım iş yerinden çıkarıldım şahit dışında hiç bir kanitim yok birde bir kaç msj dışında hiç bir şey yok bana hakkım olmadığını söylediler ne yapabilirim lütfen bana bir yol gösterin tşk

  1. Her türlü hakkınız vardır. Ancak bunları ispatlamanız tabi ki sigortalı bir işçiye göre zor olacaktır. Yine de hakkınızı mutlaka aramalısınız, söylenenlere kulak asmayın.

 11. iyi günler ben 06/09/2014 tarihinde işe girdim 04/01/2017 tarihinde işten ayrıldım. asıl mesleğim iç muhasebecilik ama işveren beni fabrika içerisinde çalışmaya başlattı ayrıca 7 aydır maaşımı 15-20 gün gecikmeli veriyordu. bende bu haklı sebeplerden dolayı işten ayrıldım. iş yerinin kameraları ve iş yerinde sigortalı çalışan iki tane da şahidim var ben bu durumda ihbar ve kıdem tazminatlarımı alabilir miyim. ayrıca ben iş yerinden haklı bir sebebe dayanarak çıktığım için işsizlik maaşı da alabilir miyim. işsizlik maaşı için bütün şartları taşımaktayım. bilgi verirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim

  1. İşveren ödeme yapmazsa bunlara mahkeme karar verecektir. İşsizlik maaşı ise işyerinin çıkış kodunuzu nasıl bildirdiğine bağlıdır. Eğer farklı bir kodla bildirilmişseniz, açtığınız davayı kazandıktan sonra mahkeme kararını İşkura götürebilir ve geriye dönük işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

 12. Merhaba mustafa bey ben 12 yildir özel bir firmada calisiyorum maas az oldugu icin ve yol parasi olmadigi icin iş değişikliği yapmak istiyorum benim tazminat hakkımı falan alabilirmiyim aceba teşekkur ederim

 13. Selamlar Mustafa bey ben bir inşaat firmasında kule vinç operatörü olarak çalıştım.13 ay fakat işveren beni inşaat kalfası olarak göstermiş.net maaşım 3250tl iken bankaya 1570tl yatırıp geri kalanı elden verdiler.işveren çıkışımı verdi.tazminatımı vermiyor mahkemeye vereceğim.tazminatımı net maaşım üzerinden alabilir miyim.alırsam işsizlik maaşımı düşük alıyorum bu eksikliği iskurdan talep edebilir miyim

  1. Davayı kazanırsanız evet işsizlik maaşınızı geriye dönük alabilirsiniz. Sizin durumunuzda davalar kazanılabilmektedir. Ama öyle ya da böyle, resmiyette aldığınız maaştan fazlasını aldığınıza mahkemenin kanaat getirmesi gerekir. Bunu tanıklarla ya da başka delillerle sağlayabilirsiniz. Yine mahkeme gerekirse yaptığınız işin niteliğini ayrıca kendisi de araştırır. Sonuç olarak hakkınızı aramalısınız, sonucun ne olacağını bilemesem de her zaman için kazanma ihtimaliniz vardır.

 14. merhaba benim daha önceki iş yerimde beni çalıştırıp paramı elden verdiler ve sigortamı yatırmadılar. Şuan o iş yerinden ayrıldım ancak orada çalıştığıma dair şahitler ve belgeler var (şoför olarak çalıştım trafik cezaları mevcut) sigortasız çalıştırdıkları için nasıl bir yol izlemeliyim dava açsam kazanır mıyım mahkeme benden ne gibi birşey ister bir hak elde edebilir miyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler.

  1. Selim bey öyle ya da böyle dava açmanız gerekecektir. Bunu sonucunu ise şimdiden bilmemiz mümkün olmaz. Böyle bir davada elinizdeki yazılı delillerin dışında şahit de dinlenecektir. Hakkınızı aramanızı tavsiye ederim.

   1. merhaba mustafa bey ben 18 ay bir sirkette soforluk yaptim zor durumda kaldigim icin bana verilen kagitlari imzaladim bana verilen 3 milyar aldim ve 4 ay 24 saat calistim fazla calisma mesayilerimi vermediler hafta sonlari ucretlerinide vermediler ben bu hakllarimi alma sansim olurmu ? tessekurler

    1. Kağıt da imzalamış olsanız dava açabilirsiniz. Bu sürelerle çalıştığınızı ispat edebilirseniz ve banka hesabınıza yatan ücretler yoksa, mahkeme lehinize karar verecektir. Hakkınızı aramanızı öneririm.

 15. Mustafa bey
  08.04.1969 dogumluyum.15.10.1986 sigorta başlangıcım
  Hürriyet gazetesinde 10.03.1994 yılinda sigorta girişim var.10.05.1997 yılında işden ayrildim.basin soktöründe kalip teknisyeni olarak çalıştım calıştıgım bu sürede 1994 yılı sigorta günüm 292 gün belge kd bsmk dre kd 1 olarak girilmis diger günlerim hep 2 is yeri ile görüstum mahkeme dediler ne kadar surer nasil hareket etmem lazim yardimci olurmusunuz

 16. Merhaba mustafa bey
  08, 06, 2012–28, 09, 2015 tarihleri arasında güvenlik firmasınin antalya şubesinde çalıştım ve son iki ay maasimi almadım haliyle banka ev kirası gibi borçları odeyemedim için istifa etmek zorunda kaldım başka bir iş baktım ve buldum ben istifa etim ve birgün sonra fesih oldu maaslarimizi bir sonraki ayın 20 sinde alıyorduk ve ben internetten sikayetde bulundum bana evrak gönderdiler şimdi elimde haklı olduğumu ve sirketime müracat etmemi ve alacaklarimin odenmemesinde durumunda iş mahkemesine başvurmami yazıyor başvuruda tazminatinida alabilirmiyim

  1. Mevlüt bey haklı olup olmadığınıza mahkeme karar verecektir. Ancak size gelen cevap sizin için önemli bir lehe delil de olacaktır. Bir an önce dava açmanızı öneririm.

 17. Mustafa Bey merhaba,

  Taşeron bir firma üzerinden 01.07.2014 de büyük kurumsal bir firmanın genel müdürlüğünde finans departmanında 09.11.2016 tarihine kadar çalıştım. Daha sonra kurumsal firmanın kadrosunda satış departmanında bir açık vardı ve oraya kabul edildim. Geçiş yapacağım dönemde taşeron firmaya haklarımın ödenmesini ve diğer tarafa 0 dan başlıyor gibi başlamamın daha iyi olacağını söylemiş olmama rağmen bu talebim reddedildi ve tüm haklarımın ‘Yıllık izin hariç’ bu kurumsal firmaya devir olacağı söylendi. Sonrasında kurumsal firmada 11.11.2016 tarihinde çalışmaya başladım ve bana işe 0 dan giriyormuşum gibi sadece işe giriş sözleşmesi imzalatıldı. Bu şekilde Şubat ayına kadar çalıştım, sonrasında bir rahatsızlığım dolayısıyla satış işini bırakmaya karar verdim ve bana her ay gönderilen maaş bordromu kontrol ettiğim de Kıdem hakediş tarihimin de işe giriş tarihimin de bu firmaya girdiğim 11.11.2016 olduğunu gördüm. Araştırmalarım sonucu taşeron firmadan 09.11.2016 tarihinde ‘Diğer Nedenler’ olarak bana çıkış gösteriliyor, ancak bana ne bir çıkış ne de bir devir sözleşmesi imzalatılmıyor. Kurumsal firmadan ‘11.11.2016 tarihinde başlamış olduğum görevimden istifa ediyorum’ şklinde istifa ettim ve taşeron firma tarafında ki haklarımı aramak için Kurumsal firmanın insan kaynakları ile görüştüm. Kendileri bana taşeron firmadan buraya geçerken size devir sözleşmesi imzalatmayı unutmuşlar ama bunu bize istifa etmeden önce söylemeliydin, artık nasılsa hiçbir hak talebin olamaz diyerek geri çevriliyorum. Araştırmalarım sonucu bu konuda işçi mahkemesine başvurarak hakkımı arayabileceğim söylendi. Sizce bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim ? Umarım yeterince anlatabilmişimdir. Şimdiden dönüşünüz için çok teşekkürler.

  1. Recep bey, taşeron firma dönemindeki tüm haklarınızı hem taşeron firmadan hem de asıl işverenden dava yoluyla alabilirsiniz. Ana firmanın bu konudaki sorumluluğu devam etmektedir.

 18. Merhaba,

  Kardeşim 2,5 sene taşeron bir firmada çalıştı ve işvereni tarafından 1 ay önce işten çıkartıldı. Ne o ay ki maaşını ne ihbar tazminatını ne de kıdem tazminatını alabildi. İşvereni tüm mal varlığını annesi üzerine yapmış ve kardeşimle işten çıkarttığı arkadaşlarını arayıp “aylık maaşınızı vereceğim ama dava etmeyeceğinize dair imza atacaksınız yoksa o parayı da vermem, bana bir şey olmaz zaten” diye tehdit etmiş.
  Her halükarda dava açacağız ancak işverenin üzerine kayıtlı bir mal veya şirket olmadığı için nasıl bir yaptırım uygulanabilir. Parasını geçtik, hem üzerindeki kıymetleri annesinin üstüne yapıp mal kaçırıyor, hem yaptığı düpedüz ahlaksızlık. Nasıl ilerlemeliyiz?

  1. Necla hanım, eğer kardeşiniz bir taşeron firmada çalışmışsa, bu da demektir ki bir de asıl işvereni vardır. Taşeron işçileri, haklarını dilerse alt işverenden dilerse de asıl işverenden talep edebilir. Dolayısıyla kardeşiniz alacaklarını, şirketinden değil de ana firmadan da dava yoluyla alabilir.

 19. mustafa bey
  esim 2012 yıllından bır fırmada calısıyordu yaklaşık bır yıla kadar calısmıslıgı var..ne yazıkkı arada bır kac yıl gectı kendısıne e devlet sayfasını açtım ..ssk pirimlerını takıp etmesı ıcın meğer calıstıgı bır yılla yakın skk sı yatırılmış ıptal edılmıs her ay ytırılıp ıptal edılmıs ya sonuç hıc yatırılmamış…ve 2017 deyız .. ..ve ıs yerıyle gorustum ıstedeıgın yere sıkayet et dıyor art yalan kunusup bızım muhasebecı yatırmamış ..ıs mahkemesine başvursam acaba yatırılmamış skk prımlerını yatırırlarmı?

  1. Zaman geçirmeden önce ALO 170’e, akabinde de SGK’ya dilekçe şikayet edin. Gelen raporlar ile birlikte haklılığınız da kanıtlanırsa derhal İş Mahkemesine dava açın.

 20. 1. sorum : kış tuizimi için uludağda 2,5 ay çalıştım ve şubat ayı maaşımı işveren halen yatırmadı sigorta pirimim yatmış durumda ve otel turizin sona ermesi ile kapandı hepimiz ayrıldık 2 ay geçmesine rağman maaşlarımız hesabımıza yatmadı otel çalışanlarının tamamına bunu yaptılar çalışan 30 kişi idik banka hesaplarımıza yatmadı.bunu nasıl temin edebiliriz ?

  2.sorum :antalyada sözleşmeli mevsimlik çalışanım 2016 aralık itibari ile askıya alındım ve 2017 nisan ayı bitecek neredeyse 5 ay oldu hemen hemen herkes askıdan çağırıldı ama beni çağırmadılar ve bana gönderilen davetiyeye icabet edip tekrar çalışmak istediğimi belirttim yeni çalışanlar dahi alınmış durumda ne yapabilirim. SAYGILARIMLA

  1. Atilla bey dava açarak ücretinizi alabilirsiniz. Neticede sigortanız var ve banka hesabınıza yatan bir para yoksa, bunu rahatlıkla ispat edebilirsiniz. Askıya alınmanıza rağmen halen çağrılmadıysanız, sanki iş sözleşmeniz feshedilmiş gibi kabul edip dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz. Bunun dışında, işverenin sizi işe tekrar çağırma zorunluluğu yoktur.

 21. Ben bi şirkette çalıştım benim sigortam duzenli her ay yatiyodu aradan bi kac yil gecmesine ragmen gunlerim nolmaldi bugun e devletten baktigimda o gunlerim silinmisti

  1. Okan bey öncelikle SGK’ya giderek, silinen günlerin nedenini sormanız gerekir. Bunu öğrenmeden bir işlem yapmamanızı öneririm.

 22. 28.03.2017 tarihinde bir firmada işe başladım ilk iş görüşmemizde 2600 tl maaş üzeri anlaştık 13 ay dır bu firmada çalıştım 8 ay düzensiz olarak maaş larımı ödendi son 5 aydır sadece asgari olan tutarları ödedi içeride 6424 tl alcagım bulunmaktaydı 1 hafta önce patron bana telefon açarak senin maasını yanlış hesapladık senin maaşın 2250 tl simdiki zamana kadar fazla ödeme yaptık 8 aylık farkını kesiyorum şimdi bizde bir alacagın yoktur dedi bende bu konu ile ilgi işkur sgk dilekçe verdim maaş düzensiz olarak ödenmektedir maaş sgk prim düşükten gösterilmektedir bu nedenden dolayı işe son vermiş bulunmaktayım gerekli tüm haklarımı kıdem tazminatı yıllık izinleri mesai ücretlerim haklarımı talep ediyorum diye bir dilekçe verdim daha heniz bir cevap gelmedi bunla ile ilgi nasıl bir yol izlemeliyim işçi mahkemesine ne zaman vermek doğru olur acaba

  1. Merhaba, maalesef ki çocukların bile güleceği bir yanıt olmuş patronunuzunki.
   10 günü geçti ise ihtar süresi, herhangi bir cevabı beklemeksizin İş Mahkemesine dava açmanızı öneririm. Elinizdeki bordrolar, varsa iş sözleşmesi sözleşmesi kopyanız, banka dekontları vb. önemli kanıt olacaktır.

 23. Şubat ayında bir cihaz firmasında işe başladım.27 Şubat’ta daha snra 15 Mayıs ta bel fıtığı m o var rahatsızlandim o ve o doktor bana rahatsızlığımdan dolayı 3 gün rapor yazdı ben bunu hastanedeki bizim bölümde çalışan sorumlu hastanede olmadığı için birim sorumlusunu bölüm somrumlusuna verilmesini ve firmaya faclanmasi gerektigini söyleyip biraktm ancak onlar bizimle bizimle alakalı bir durum değil deyip firmaya faxlamamislar ve 1 hafta snra ben raporunu firmaya bildirmedim gerekcesiyle benim işime son verdiler fesih bildirimindede deneme süresindeki performans düşüklüğü olarak bir cümle kullanmışlar ben ise gireli tam 88 gün olmustu deneme süresi bildiğim kadarıyla 2 aydir elimde raporum olduğu halde böyle bir gerekçeyle işime son verdiler işçi mahkemesine basvursam olumlu sonuç alır mıyım ve beni çıkartmadan önce yerime baska eleman da almislar.

  1. Selda hanım, 88 gün çalıştığınıza göre ihbar tazminatı alabilirsiniz. Performans düşüklüğü nedeniyle işten çıkarıldığınız yazıyorsa, size 2 hafta ihbar süresi de kullandırılması gerekirdi. Kıdeminiz bir yılın altında olduğu için hangi haklara sahip olduğunuzla ilgili şu yazıdan da bilgi alabilirsiniz.

 24. Merhabalar Mustafa Bey,
  14 ay çalıştığım yerde işverenim daha şirket açmamıştı ve beni sigortalı gösterecek birinide bulamadı.
  bu 2 aylık sürenin ücretini vereceğini söyledi
  daha sonra beni bir tanıdığının yanında göstermeye başladı aylarca beni 4-5 farklı şirkete girdi çıktı yapmışlar fakat benim sadece 1 imzam var.
  en sonunda ocak ayında kendi şirketini kurdu ve mayıs ayında işten ayrıldım.
  işten çıkarken hiç bir belge imzalamadım bunlar muhasebecileriyle sahte imzalarla sanırım pek çok kez üzerimde işlem yapmışlar.
  şuan toplamda 7bintl alacağım var ne yapmalıyım?

  1. Kadir bey, durumunuz karışık. Buradan bilgi vererek sizi yanlış yönlendirebilirim. Bir avukata danışmanızı öneririm.

 25. merhaba Mustafa Bey

  2 yıldır bir dış ticaret firmasında çalışıyorum ve bazı tartışmalar yaşıyorum ve azarlanıyorum. ayrılmak istiyorum iş yerinden herhangibir ücret alabilme şansım var mı ?

 26. Mustafa Bey Merhaba,

  Çalışmış olduğum iş yerinden 14.07.2017 tarihinde Ağustos ayında askere gideceğim nedeniyle ayrılmış bulunmaktayım.İşe başlangıç tarihim 14.01.2016 olmasına rağmen muhasebe kayıtlarında 16.03.2016 işe başlangıç tarihi – 30.06.2017 işten ayrılma tarihi olarak görünmektedir. İşverenime askere gideceğime dair sözlü bildirimimi Nisan 2017 tarihinde yapmış, Temmuz 2017’de 14.07.2017’de işden ayrılacağımı bildirmiş bulunmaktayım. İşverenim askeri tazminatımı muhasebe kayıtlarına göre yaptırmış bulunmaktadır. (Yalnış tarihler belirterek) Ayrıca işverenim çalıştığım 1 buçuk sene içinde kullanmamış olduğum 14 günlük yıllık izin ücretimi vermeyeceğini yazılı bir şekilde maille bildirmiştir. Haklarımı savunabileceğim bu konuda başvurabileceğim kurum veya kuruluşlar nerelerdir? (Avukat tutacak,dava masraflarını karşılayacak maddi durumum bulunmamaktadır.) Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  1. Burak bey, işten ayrıldıktan sonra, eksik ödendiğini düşündüğünüz alacaklarınızı talep edebilirsiniz. Ama bunun için her hangi bir kamu kurumunun size faydası olmayacaktır. Ya arabulucuya başvurmalı ya da dava açmalısınız. Ayrıca, davayı avukat tutmadan kendiniz de açabilirsiniz.

 27. Merhaba Mustafa Bey,
  Bir şirkette 09.06.2016 – 14.07.2016 tarihleri arası çalıştım. Ücretimi asgari ücretten göstermişler. Beni işten çıkardılar. Tarafıma tek kuruş maaş yatırılmadı. İŞKUR a şikayette bulundum. İŞKUR tarafından tebligat geldi. Tebligatta Maaşımın yatırılmadığının tespit edilmesi ve İş Mahkemesine başvuru yapmam istendi. 31.08.2016 tarihinden itibaren hiçbir yere başvuru yapmadım. Bu durumda avukat tutsam. Alacağımı fazlasıyla talep etme hakkım var mı? Çünkü çalıştığım dönemlerde maaşımı yatırmadıklarından dolayı mağdur oldum. İşe giriş tarihimi de geç girmişler. normalde 06.06.2016 da işbaşı yaptım. iş çıkışımda 18.07.2016 da söylendi. Çıkardılar. Fakat çok önceden 14.07.2016 tarihinde çıkış bildirimi yapmışlar. Bu durumda benim yapabileceklerim nelerdir. Yardımcı olursanız minnettar kalırım. Şimdiden teşekkürler.

  1. Erkan bey, fazlasıyla hak talep etmeniz başkaca bir davanın konusu olabilir. Bu maddi ya da manevi tazminat davası olarak açılabilir. Ama alacaklarınız bakımından, ne kadar çalışmışsanız o kadar maaş alacağınız var demektir. Bu davayı da, işten ayrıldığınız tarihten itibaren 5 yıl içinde açabilirsiniz. Basit görünen bu dava için bence avukat tutmanıza bile gerek yok, davayı bizzat siz de açabilirsiniz.

   1. Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Peki ben bizzat açarsam ne kadar bir masrafım olur? Ben istiyorum ki tüm masraflarımı dava ettiğim şirketten tahsil edilsin. Ben İstanbul’da yaşıyorum. Çalışmış olduğum işyeri Bursa’da. Bu durumda İstanbul’da bulunan herhangi bir iş mahkemesinde davayı açabilir miyim? Yoksa İşyerinin bağlı bulunduğu yerdeki mahkemede mi açarım?

    1. Erkan bey ya işyerinin olduğu yer iş mahkemesinde ya da ikametgahınızın olduğu yer iş mahkemesinde açabilirsiniz. Dava masraflarını yaklaşık olarak şu yazımda görebilirsiniz. Davayı kazanmanız durumunda, masrafların tamamını da karşı taraftan alabilirsiniz.

 28. Mustafa bey ben 21.02.2014 tarihinden beri bi kreşte calısıyordum. yaz aylarında öğrenci azaldığı için bizi izne çıkartırdı işverenimiz ücretsiz 1 ay civarında yıllık izinmiş gibi gösterir bize imzalatir fakat bize izin ücretinizi hiç ödemezdi. iş arkadaşlarından biri evlilik nedeniyle işten ayrılmak zorunda kaldığında kıdem tazminatını istedi. daha sonrasında işverenim beni odasına çağırıp bundan sonraki her izin çıkışımda sigortamdan çıkış yapılacağını söyledi. ben istemedim ozaman bana yıllık izin hakkımı verin ben fazla izin istemiyorum zaten siz izne çıkartıyorsunuz hemde sigortamdan çıkış yapmak istiyorsunuz dedim. oda izin borçlusu olduğumu eğer sigortamdan çıkış olmasını istemiyorsam 4 yıl boyunca izinsiz çalışmak zorunda olduğumu söyledi burada çalışmak istiyorsan böyle dedi. izin borcu dediği diğer yıllarda beni izne çıkarttığında sigortamdan çıkış yapmıyordu. siz izindeyken sigorta paranızı ödedim bana borçlusunuz diyor hatta bununla ilgili kanun var diyor bana. benimde evliliğim 1 yılı doldurmadığı için 19.06.2017 pazartesi gunu notere gittim evlilik nedeniyle 2 gun sonra işten ayrılcagmi ihtarnameyle bildirdim. işverenime söyledim ama zaten işverenim 16.06.2017 cuma günü yani benden 2 gün once benim haberim olmadan sigortamdan çıkış yapmıs. 22.06.2017 tarihinde bana karşılık olarak noterden geçmiş 3 tutanagimi kullanarak parayı ödemeyeceğine dair ihtarname gondermiş. ben bu durumda ne yapabilirim bilmiyorum yardımcı olursanız gerekten çok sevinirim…

  1. Nihal hanım merhaba.İzin borcu diye bir şey yoktur. İşçi zorla ücretsiz izne de gönderilemez. İşveren sizden önce davrandığı için işler karışmış olsa da, bir an önce dava açarak hakkınızı aramanızı öneririm. Hem evlilik nedeniyle ayrılmış olmanız hem de diğer nedenlerle davayı kazanabilirsiniz.

 29. merhaba hocam babam çimento fabrikasında taşeron firma olarak 1988 yılında çalışmış ancak babam sistemde o yılda girişi gözükmüyor sgk arşivinden de bulunamadı mesai arkadaşının o tarihte sgk kaydı var şahitlik yapacak mahkemeye versek kazanabilir miyiz? zaman aşımından red alır mıyız?

  1. Sevda hanım, eğer o işyerinde bir gün dahi kaydı olsaydı zamanaşımı olmazdı. Ancak sigorta girişi hiç yapılmadıysa, 5 yıllık zamanaşımı süresi geçmiş demektir.

 30. Slm hocam 4ay bi isyerinde calistim durup dururken cikarildim sskma baktim onuda yatirmamislar ne yapmalıyım.

  1. Serdar bey, SGK girişiniz hiç bildirilmediyse, tek çareniz iş mahkemesine dava açmak olacaktır.

 31. hocam merhaba,
  18 aydır bir işte çalışıyordum. 3/11/2017 tarihinde personelin yanımda çalışan personelin sözlü ifadesi ile 25/2 maddeden tazminatsız işten çıkarıldım. SAVUNMA VERDİM, İDDİALARI KABUL ETMEDİM. HERHANGİ BİR İHTAR SÜRESİ VERİLMEDİ TARAFIMA. ayrıca iş akdi fesih belgesini imzalamadığım için evrakın bir örneği tarafıma verilmedi. sebebi, bir ürüne fazla indirim yapmam, çevre esnaftan bir kere nakit borç almam, bir malın personel tarafından müşteriye veresiye verilmesi ve o kurumda müdür ben olmama rağmen o saatte mağazada bulunmamama rağmen bana maledildi bu olay. tazminat davası mı işe geri dönüş davası mı açmalıyım?

 32. Hocam merhaba, 23 kasım 2017 tarihinde çalışmış olduğum işten 01.02.2018 tarihinde çıkarıldım.Belirli süreli sözleşmeli çalıştım işte ocak ayı içerisinde işin olmaması nedeniyle ayrı ayrı toplamda 8 gün ücretsiz izne çıkarılmam için tarafıma ücretsiz izin talep formu gönderildi.Bende biraz araştırma yaptım işverenin beni rızam olmadan izne çıkarma hakkı olmadığını öğrendim.Bu durumu iş verene anlattım ve notere bildireceğimi söyledim bunun üzerine benim çıkışım verildi.Sizden bu konuyla ilgili yardımcı olmanızı yapmam gerekeni söylemenizi rica ediyorum.1 Hiçbir yere imza atmadığım halde sigortam da 8 gün ücretsiz izinden dolayı eksik gün görünüyor. 2 Ücretsiz izin formlarında izne çıkmadan 7 gün önce imzalatılması gerekiyor ama işveren bana izinden yaklaşık 1 hafta sonra gönderdi. 3 İşveren çıkışımı verirken bana daha önceden bir bildiri yapmadı 4 Tarafıma şuan ibraname gönderildi çıkış nedeni sözleşme bitimi diyor sözleşme bitim tarihide 31.12.2017 çıkışımın verildiği tarih 01.02.2018 tedir. Bir şarkının sözlerinde de denildiği gibi nereden baksan tutarsızlık…

  1. Merhaba. Bu durumda bir an önce arabulucuya başvurmalısınız. Buradaki duruma göre de ya işverenle anlaşırsınız ya da dava açmak durumunda kalırsınız.

 33. Merhaba hocam ben 30.03.2018 tarihine kadar bir süt ürünleri firmasında plasiyer olarak çalışmaktaydım.18.01.2012 yılında işe başladım.beni haksiz kazanç ve sirketin iyi niyetini kötüye kullanma , itibarını sarsma gibi şeylerle tek taraflı olarak isten çıkarttılar.ama benim zimmetime tek kuruş para yoktur.bana savunma yazdırdılar.ve hala şirketten 3 aylık elden aldığımız pirim ve son maaşım bulunmaktadır.bu konu karşısında ne yapabilirim.dava açabilirmiyim.bana yardımcı olurmusunuz.saygılarımla.

  1. Özgür bey ne zaman işten çıkarıldınız? Bize sitemizdeki canlı destek hattından ulaşabilirsiniz.

 34. Merhaba ben istanbul 1.levent, bir plaza da güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Fakat işim dışında başka bir firmanın resepsiyonda da çalıştırıyorlar. Bir süre önce resepsiyondaki kız beni şikayet etti Amir de bana psikolojik baskı yaparak. Resepsiyon çıktıktan sonra buraya oturacaksın dedi. Ben tamam dedim. Fakat her sabah bana psikolojik baskı yapıyor her gün resepsiyon a oturmadiyor 18:00otur diyerek bana kızıyor. İş mahkeme sine gitsem faydalı olur mu.

 35. Merhaba Mustafa bey 3600 hakkımı kullanarak iş yerinden ayrıldım SGK onayıyla noter ihtarname mı gönderdim alındığına dair noter den ihtarname üzerine yazdırdım aynı anda başka bir uzak şehire taşınıyor um iş verene makul bir süre verdikten sonra tasindigim şehirden dava acabilirmiyim veya arabuluculuk gidebilirmiyim

 36. : Selamun aleykum abi 2013 12 ay in de x donerde calisirken trafik kazasi gecirdim ayagim kirildi ameliyat olmusdum kaza yapmadan once sgortam ahmet hayvancilik emlak tic.lmt sirket kaza yapdigimda sigortalar cikis verilmis ortaklar ayrildi diye isim degisiyor kazadan sonra mehmet emlak hayvancilik tic.lmt sirket oluyo ornek verdim bunlar kaza yapdigimda bana 1 kagida bise yazidirip imzalatnislardi bundan bise cikarmi maddi manevi tazminat
  Ne yazip imzaladigimida unuttum bagli bulunduklari ticaret odasini aradim bizde aktif gozukyo desi maliye yi aradim bilgi veremem boyle bi hakkim varsa alabilrmiyiz abi

 37. Arkadaslar ben is ten ayrildim fakat 15 gün onceden soylemedim iş yerine ayrilacagimi isyeri 2 haftalik alacagimi vermedi benim. Ayriyetten ben burda 2 bucuk aydir calisiyorum 19 gün sigortami yatirmis benim bankadanda sadece 1100 tl para yatirdi ne yapabilirim bilgi verirseniz cok sevinirim

  1. Harun bey, yapabileceğiniz tek şey arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatmaktır.

 38. Merhabalar.Ben totalde 40 gün çalıştığım güvenlik hizmetleri sağlayan işyerimden ayrıldım.Nisan ayından 30 gün ve mayıs ayından 10 gün olmak üzere 40 günlük paramı alamadım.Sürekli geçiştirildim.Nisanı Mayıs 15 te vereceğiz dediler.Olmadı 25-31 dediler yine olmadı.Nisan ayının sigortası tam görünüyor sistemde.Benim şimdi yapmam gereken ne? 170 i aradım ve arabulucuyla konuşmanız lazım diyorlar.Benim zaten param yok arabulucuya nasil vericem.Ne yapmam gerek yardımcı olun lütfen

 39. Merhabalar. Ben 2011 Nisan ayında bir yapı denetim firmasında ise başladım. 2017 yılına kadar maaşımı gecikmeli de olsa aliyordum. Son zamanlarda alamaz oldum ve maaşımı alamadığım için 10.11.2017 tarihinde noterden istifa ettim ve firmaya bildirdim. 6 ay oldu ve hala alacaklarımı alamadim. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Arabuluculuk hizmetlerine başvurmadan iş mahkemesine dava açabilir miyim.
  İlgi ve alakanız için ve cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Barış bey, doğrudan iş mahkemesine başvuramazsınız. Bir an önce arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatmanızı öneririm.

 40. Merhabalar.Babam 21 Nisan’da vefat etti.Vefat etmeden önce emekliye ayrılacaktı iş yeri senelik iznini kullan ondan sonra ayrıl demişler o süre içinde de vefat etti.Normalde 54-55 bin civarı tazminat alması gerekiyordu fakat iş yeri 27 bin lira çıkarmış.Babamın vefatından bir ay sonra zoraki 7 bin lirasını yatırdı.Şimdi 20 bin lira daha yatırması lazım ama yatırmıyor.Sürekli birseyler çıkarıyorlar.Annem yatalak hasta sadece babamdan kalan emekli maaşı var başka bir geliri yok ve çok ihtiyacı var.Ne yapabiliriz nereye başvurabiliriz.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Filiz hanım başınız sağ olsun. Bu durumda daha fazla beklemeden arabulucuya başvurun ve yasal süreci başlatın. Böylece hukuki süreç başlamış olur.

 41. Selamünaleyküm değerli abim .Babam özel bir hastanede teknik olarak çalışmakta.Bir yıl sigortasini yapmadılar maaşını elden veriyorlardı .170 sgk ihbar hattına şikayette bulundum bunun üzerine .Şubat 2018 de sigortasini yaptılar .ve şimdi ise işten çıkartıyorlar lar babama ne yapmiz gerekir .Teşekkür ederim .saygılar efendim

  1. Ahmet bey, sigortasız çalıştırılan dönem için primlerin yatırılması amacıyla ve tazminat vb. hakları için öncelikle arabulucuya başvurmanız gerek. Böylece hukuki süreci başlatmış olursunuz.

 42. Merhaba ben 2.5 ay sigortasız çalıştım. Icerde 14 gunluk + 100 lira alacağım vardı. Bayramdan önce çalıştığım yerde biri bahşiş verdi. İşveren bu bahşişi bahane edip alacağım olan paradan kesti. Şimdi ben bu isverene karşı ne yapabilirim? Tamamını isteyince de verdikleri parayı bile alamazsın diye tehtid ettiler.

 43. Mrb ben 1yildir calistigim iş yerimden 15 gün öncesinden haber vererek 1temmuzda ayrıldım maaşımın asgari kısmını bankaya yatırmış fakat senem dolduğu için tazminat hakkım varmı 50 yaş üstü olduğum içind e 20 günlük izin hakkimida vermedi bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim tskler

 44. Merhaba Ben Murat Er Taşşan Temizlik TE Çalışıyor Dum İstifa ETTİRDİLER GERİ ALMA SEBEBİYLE ANCAK İMZAYİ ATTİKDAN SONRA HİC BİR ŞEKİLDE GERİ DÖNÜŞÜM YADA BİLGİ BİLE VERMİYORLAR BUNUN İÇİN MAHKEME YOLUMUZ AÇILIMI OLURMU

 45. Merhabalar ben Fatih çalıştığım firma 2 gün SSK primini yatirmadi bunu duzeltmediler izin dönüşünü yanlış (14,15 Eylül 2017) gelmedi hesaplamislar 2 iş günü geç döndüğümü söylediler 4 ay sonra çalışma bakanlığına şikayet dilekçesi yolladım denetmenefe 16 Eylül’de gelmedigimi tutanakla göstermişler ise gelmedigime tanık olarak başka vardia personelini göstermişler
  Bu yasalmi

  1. Fatih bey anlattığınıza göre haklısınız ama ne yapabilirsiniz? İşverenle davalık olarak 2 günlük sigorta kaybının işlenmesi isteyebilirsiniz.

 46. İş kazası yaşadım İş yeri doktoru acile sevk etti. 6 gün rapor aldım.Maaş bordrom da 6 gün eksik maaş aldım..E devlet den İş göremezlik raporun gözükmüyor..Bildirmemiş olabilirler..Dava açabilirmiyim? Tesekkurler

  1. Ali rıza bey, sağlık raporları SGK’ya hastane tarafından otomatik olarak bildirilmektedir. Yine de emin olmak için, en doğru bilgiyi bizzat SGK’dan alabilirsiniz.

 47. Kız arkadaşım franchise bir şubede tezgahtar olarak çalışmakta yaklaşık 1 yılı doldu ve maaşları elden alıyor. işten ayrılmak istiyor …evlendi ve işvereninde 3 aylık maaşın tazminatın yıllık izni ve diğer alacaklarının olduğunu ve fazla çalıştırılıp mesai verilmediğini söylüyor. Işveren zararda olduğunu iddaa edip hiçbişey alamazsın gibi şeyler söylüyormuş. Izlememiz gereken yol nedir .

  1. İlhan bey, evlenen kadın işçi, işyerinde en az 1 yıl kıdemi varsa kıdem tazminatı alma hakkına sahip olur. İşveren işçinin hakkını ödemezse, yapılması gereken arabulucu başvurusu yaparak hakkını aramaktır.

 48. Selamın aleyküm ben ç.a.g adlı bir şirkette çalışıyorum satış temsilcisi olarak gösterilip depoda 1 sene çalıştım ve askere gideceğim için yaptığım en küçük hatalarda benim yemek paramı kesiyorlar kart ile verdikleri için bazen kartı dondurup yemek yememe engel oluyorlar ne yapabilirim Kasım’da askere gidecem askere gideceğim için dilekçe yazıp şikayet edebilir miyim

  1. Merhaba, şikayet etseniz bile sonuç almanız çok zor. Bunun yerine mümkünse çalışmaya devam edin, askerlik için ayrılınca kıdem tazminatınızı alın. Sonrasında isterseniz, halen var olduğuna inandığınız alacaklarınız için hukuki süreci başlatırsınız.

   1. Yarın zaten askerlik şubesinden belge alıp dilekçe ile çıkıcam işçi mahallesi 2 ay erken işten ayrılmayı uygun görüyor hukuki süreci nasıl başlatırim yardımcı olur musunuz

 49. slm bende bir firmada çalışıyorum devamlı haftada 3 4 gün mesai kalmadınmı çıkış ver düzenli maaş vermiyorlar normalde 10 15 vermeleri gerek ama 20sini buluyor biz emek verdigimiz takdirde yalan söylüyorlar yok şugün yatacak yo bugün yatacak maaş yüzünden 40 50 kişi işi bıraktı şuan ben ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim hayırlı günler

 50. 18 temmuz 2018 tatihinde emeklilik sartlarini tamamlamis olacagim tarafima soylendi isten cikisimi yapmam gerejli evraklari teslim etmem soylendi ve ben de 24 temmyzda cikisimi yaptim hala bekliyordum simdi ogrendim ki 9 gun eksigim var 3 aydir bekliyorum ne olur yardim edin

  1. Merhaba. Emeklilik gün sayısı bakımından mı eksiğiniz var? O halde, açıkçası öyle ya da böyle tekrar bir işyerinde sigortalı olmalı ve bu süreyi doldurmalısınız Mehmet bey.

 51. 17 Yıllık çalıştığım işyerin den 6000 prim günümü doldurduğum ve haksızlığa uğradığım için çıkmak istiyorum kendim çıkarsam kıdem ve ihbar tazminatı alabilirmiyim.Birde ilk girdiğim yıllarda kaza geçirdim parmagımı kaybettim bunun içinde gerıye dönük dava açabilirmiyim 10 yıldan fazla oldu.

 52. İlk işe giriş tarihim 10.07.1991 şuan çalıştığım iş yerine giriş tarihim 08.10.2003 iş kazası 2004 yılında oldu

  1. Mustafa bey, ilk sigorta girişiniz 1991 ise, SGK’dan 15 yıl ve 3600 gün yazısı alıp işyerine vererek kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. İhbar tazminatını ise, işten ayrılan siz olduktan sonra, hiçbir şekilde alamazsınız.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.