İş davası hangi yer mahkemesinde açılır?

İş mahkemesinde dava nerede açılır?

İşçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıkların nihai çözüm yeri iş mahkemelerdir. İş Mahkemelerinin olmadığı yerlerde ise iş davalarına asliye hukuk mahkemeleri bakmaktadır. İş mahkemesine dava açmadan önce yapılması gerekenleri daha önce anlatmıştım ve iş mahkemesine dava açmak için gereken süreleri de yazmıştım. Peki bu dava nerede açılmalıdır?

İş davası nerede açılır?

İşçinin işvereniyle olan anlaşmazlığının kaynağı ne olursa olsun davanın açılabileceği iki temel yer bulunmaktadır. Bunlar; işin fiilen yapıldığı yer ve işçinin ikametgahının olduğu yerdir.

5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanununun 5inci maddesi uyarınca, iş mahkemelerinde açılacak her türlü dava, açıldığı tarihte dava olunanın Türk Medeni Kanunu gereğince ikametgahı sayılan yer mahkemesinde bakılabileceği gibi, işçinin işini yaptığı işyeri için yetkili mahkemede de bakılabilir.

İş mahkemesinin görevi kapsamında bulunan bir dava, dava tarihinde davalının ikametgahının bulunduğu veya işçinin işini yaptığı yerdeki iş mahkemesi veya iş davalarına bakmakla görevli asliye hukuk mahkemesinde açılmalıdır.

İşçinin ikametgahı

Bu konuda her hangi bir tereddüt bulunmadan denilebilir ki; işçi, ikametgahının bulunduğu yer iş mahkemesinde ya da asliye hukuk mahkemesinde davasını açabilir.

İşçinin işini yaptığı yer birden fazlaysa ne olur?

Yukarıda da yazıldığı gibi, işçinin ikinci tercihi de işini yaptığı yer mahkemelerinde dava açmaktır. Peki ama işçinin işini yaptığı yer birden fazla yeri kapsıyorsa hangisi yetkili sayılmalıdır? Bu konuda tercih işçiye bırakılmalı ve işçi dilediği yer iş mahkemesinde dava açabilmelidir.

Yargıtay kararı

iş davası görev yetki

Buna ilişkin bir Yargıtay kararı şöyledir: “Davalı kabulüne göre davacı medikal tanıtım sorumlusu olarak Mersin ve İskenderun, Payas, Erzin, Dörtyol ilçelerinin oluşturduğu bölgede çalışmaktadır. Yukarıda zikredilen yetki hususundaki yasal düzenleme nazara alındığında; yetki sözleşmeleri geçersiz olduğu gibi sadece davalı şirket merkezinin bulunduğu yer davacı gibi gezici olarak çalışan işçiler için yetkili Mahkemenin belirlenmesi bakımından yeterli değildir. Davacının fiilen işini yaptığı yer önem arz etmektedir. Bizzat davalı vekili beyanıyla davacının Mersin ilini de kapsayan bir saha içerisinde çalıştığı anlaşılmış olmakla davacının çalıştığı bu bölgede yer alan İş Mahkemelerinin herhangi birinde dava açması hususunda seçimlik hakkı mevcuttur. Birden fazla ili ya da ilçeyi kapsayan çalışma sahasında hizmet veriyor olması davacının aleyhine yorumlanamaz.” (Yargıtay 7 Hukuk, 2014/6692)

SONUÇ

İşçi davayı aşağıda yazılı yerlerden dilediğinde açabilir:

 • İşçinin ikametgahının olduğu yer
 • İşçinin işini yaptığı yer

İşçi, işinin niteliği gereği birden fazla ilde ya da ilçede çalışıyorsa, bu il ve ilçelerden dilediğini seçme ve davasını orada açma hakkına da sahiptir.

47 Yorum

 1. 28.03.2017 tarihinde bir firmada işe başladım ilk iş görüşmemizde 2600 tl maaş üzeri anlaştık 13 ay dır bu firmada çalıştım 8 ay düzensiz olarak maaş larımı ödendi son 5 aydır sadece asgari olan tutarları ödedi içeride 6424 tl alcagım bulunmaktaydı 1 hafta önce patron bana telefon açarak senin maasını yanlış hesapladık senin maaşın 2250 tl simdiki zamana kadar fazla ödeme yaptık 8 aylık farkını kesiyorum şimdi bizde bir alacagın yoktur dedi bende bu konu ile ilgi işkur sgk dilekçe verdim maaş düzensiz olarak ödenmektedir maaş sgk prim düşükten gösterilmektedir bu nedenden dolayı işe son vermiş bulunmaktayım gerekli tüm haklarımı kıdem tazminatı yıllık izinleri mesai ücretlerim haklarımı talep ediyorum diye bir dilekçe verdim daha heniz bir cevap gelmedi bunla ile ilgi nasıl bir yol izlemeliyim işçi mahkemesine ne zaman vermek doğru olur acaba

  1. Merhaba, maalesef ki çocukların bile güleceği bir yanıt olmuş patronunuzunki.
   10 günü geçti ise ihtar süresi, herhangi bir cevabı beklemeksizin İş Mahkemesine dava açmanızı öneririm. Elinizdeki bordrolar, varsa iş sözleşmesi sözleşmesi kopyanız, banka dekontları vb. önemli kanıt olacaktır.

 2. Ben bi şirkette çalıştım benim sigortam duzenli her ay yatiyodu aradan bi kac yil gecmesine ragmen gunlerim nolmaldi bugun e devletten baktigimda o gunlerim silinmisti

  1. Okan bey öncelikle SGK’ya giderek, silinen günlerin nedenini sormanız gerekir. Bunu öğrenmeden bir işlem yapmamanızı öneririm.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir