İş davası hangi yer mahkemesinde açılır?

İş mahkemesinde dava nerede açılır?

İşçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıkların nihai çözüm yeri iş mahkemelerdir. İş Mahkemelerinin olmadığı yerlerde ise iş davalarına asliye hukuk mahkemeleri bakmaktadır. İş mahkemesine dava açmadan önce yapılması gerekenleri daha önce anlatmıştım ve iş mahkemesine dava açmak için gereken süreleri de yazmıştım. Peki bu dava nerede açılmalıdır?

İş davası nerede açılır?

İşçinin işvereniyle olan anlaşmazlığının kaynağı ne olursa olsun davanın açılabileceği iki temel yer bulunmaktadır. Bunlar; işin fiilen yapıldığı yer ve işçinin ikametgahının olduğu yerdir.

5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanununun 5inci maddesi uyarınca, iş mahkemelerinde açılacak her türlü dava, açıldığı tarihte dava olunanın Türk Medeni Kanunu gereğince ikametgahı sayılan yer mahkemesinde bakılabileceği gibi, işçinin işini yaptığı işyeri için yetkili mahkemede de bakılabilir.

İş mahkemesinin görevi kapsamında bulunan bir dava, dava tarihinde davalının ikametgahının bulunduğu veya işçinin işini yaptığı yerdeki iş mahkemesi veya iş davalarına bakmakla görevli asliye hukuk mahkemesinde açılmalıdır.

İşçinin ikametgahı

Bu konuda her hangi bir tereddüt bulunmadan denilebilir ki; işçi, ikametgahının bulunduğu yer iş mahkemesinde ya da asliye hukuk mahkemesinde davasını açabilir.

İşçinin işini yaptığı yer birden fazlaysa ne olur?

Yukarıda da yazıldığı gibi, işçinin ikinci tercihi de işini yaptığı yer mahkemelerinde dava açmaktır. Peki ama işçinin işini yaptığı yer birden fazla yeri kapsıyorsa hangisi yetkili sayılmalıdır? Bu konuda tercih işçiye bırakılmalı ve işçi dilediği yer iş mahkemesinde dava açabilmelidir.

Yargıtay kararı

iş davası görev yetki

Buna ilişkin bir Yargıtay kararı şöyledir: “Davalı kabulüne göre davacı medikal tanıtım sorumlusu olarak Mersin ve İskenderun, Payas, Erzin, Dörtyol ilçelerinin oluşturduğu bölgede çalışmaktadır. Yukarıda zikredilen yetki hususundaki yasal düzenleme nazara alındığında; yetki sözleşmeleri geçersiz olduğu gibi sadece davalı şirket merkezinin bulunduğu yer davacı gibi gezici olarak çalışan işçiler için yetkili Mahkemenin belirlenmesi bakımından yeterli değildir. Davacının fiilen işini yaptığı yer önem arz etmektedir. Bizzat davalı vekili beyanıyla davacının Mersin ilini de kapsayan bir saha içerisinde çalıştığı anlaşılmış olmakla davacının çalıştığı bu bölgede yer alan İş Mahkemelerinin herhangi birinde dava açması hususunda seçimlik hakkı mevcuttur. Birden fazla ili ya da ilçeyi kapsayan çalışma sahasında hizmet veriyor olması davacının aleyhine yorumlanamaz.” (Yargıtay 7 Hukuk, 2014/6692)

SONUÇ

İşçi davayı aşağıda yazılı yerlerden dilediğinde açabilir:

 • İşçinin ikametgahının olduğu yer
 • İşçinin işini yaptığı yer

İşçi, işinin niteliği gereği birden fazla ilde ya da ilçede çalışıyorsa, bu il ve ilçelerden dilediğini seçme ve davasını orada açma hakkına da sahiptir.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

63 Yorum

 1. 1. sorum : kış tuizimi için uludağda 2,5 ay çalıştım ve şubat ayı maaşımı işveren halen yatırmadı sigorta pirimim yatmış durumda ve otel turizin sona ermesi ile kapandı hepimiz ayrıldık 2 ay geçmesine rağman maaşlarımız hesabımıza yatmadı otel çalışanlarının tamamına bunu yaptılar çalışan 30 kişi idik banka hesaplarımıza yatmadı.bunu nasıl temin edebiliriz ?

  2.sorum :antalyada sözleşmeli mevsimlik çalışanım 2016 aralık itibari ile askıya alındım ve 2017 nisan ayı bitecek neredeyse 5 ay oldu hemen hemen herkes askıdan çağırıldı ama beni çağırmadılar ve bana gönderilen davetiyeye icabet edip tekrar çalışmak istediğimi belirttim yeni çalışanlar dahi alınmış durumda ne yapabilirim. SAYGILARIMLA

  1. Atilla bey dava açarak ücretinizi alabilirsiniz. Neticede sigortanız var ve banka hesabınıza yatan bir para yoksa, bunu rahatlıkla ispat edebilirsiniz. Askıya alınmanıza rağmen halen çağrılmadıysanız, sanki iş sözleşmeniz feshedilmiş gibi kabul edip dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz. Bunun dışında, işverenin sizi işe tekrar çağırma zorunluluğu yoktur.

 2. mustafa bey
  esim 2012 yıllından bır fırmada calısıyordu yaklaşık bır yıla kadar calısmıslıgı var..ne yazıkkı arada bır kac yıl gectı kendısıne e devlet sayfasını açtım ..ssk pirimlerını takıp etmesı ıcın meğer calıstıgı bır yılla yakın skk sı yatırılmış ıptal edılmıs her ay ytırılıp ıptal edılmıs ya sonuç hıc yatırılmamış…ve 2017 deyız .. ..ve ıs yerıyle gorustum ıstedeıgın yere sıkayet et dıyor art yalan kunusup bızım muhasebecı yatırmamış ..ıs mahkemesine başvursam acaba yatırılmamış skk prımlerını yatırırlarmı?

  1. Zaman geçirmeden önce ALO 170’e, akabinde de SGK’ya dilekçe şikayet edin. Gelen raporlar ile birlikte haklılığınız da kanıtlanırsa derhal İş Mahkemesine dava açın.

 3. Merhaba,

  Kardeşim 2,5 sene taşeron bir firmada çalıştı ve işvereni tarafından 1 ay önce işten çıkartıldı. Ne o ay ki maaşını ne ihbar tazminatını ne de kıdem tazminatını alabildi. İşvereni tüm mal varlığını annesi üzerine yapmış ve kardeşimle işten çıkarttığı arkadaşlarını arayıp “aylık maaşınızı vereceğim ama dava etmeyeceğinize dair imza atacaksınız yoksa o parayı da vermem, bana bir şey olmaz zaten” diye tehdit etmiş.
  Her halükarda dava açacağız ancak işverenin üzerine kayıtlı bir mal veya şirket olmadığı için nasıl bir yaptırım uygulanabilir. Parasını geçtik, hem üzerindeki kıymetleri annesinin üstüne yapıp mal kaçırıyor, hem yaptığı düpedüz ahlaksızlık. Nasıl ilerlemeliyiz?

  1. Necla hanım, eğer kardeşiniz bir taşeron firmada çalışmışsa, bu da demektir ki bir de asıl işvereni vardır. Taşeron işçileri, haklarını dilerse alt işverenden dilerse de asıl işverenden talep edebilir. Dolayısıyla kardeşiniz alacaklarını, şirketinden değil de ana firmadan da dava yoluyla alabilir.

 4. Mustafa Bey merhaba,

  Taşeron bir firma üzerinden 01.07.2014 de büyük kurumsal bir firmanın genel müdürlüğünde finans departmanında 09.11.2016 tarihine kadar çalıştım. Daha sonra kurumsal firmanın kadrosunda satış departmanında bir açık vardı ve oraya kabul edildim. Geçiş yapacağım dönemde taşeron firmaya haklarımın ödenmesini ve diğer tarafa 0 dan başlıyor gibi başlamamın daha iyi olacağını söylemiş olmama rağmen bu talebim reddedildi ve tüm haklarımın ‘Yıllık izin hariç’ bu kurumsal firmaya devir olacağı söylendi. Sonrasında kurumsal firmada 11.11.2016 tarihinde çalışmaya başladım ve bana işe 0 dan giriyormuşum gibi sadece işe giriş sözleşmesi imzalatıldı. Bu şekilde Şubat ayına kadar çalıştım, sonrasında bir rahatsızlığım dolayısıyla satış işini bırakmaya karar verdim ve bana her ay gönderilen maaş bordromu kontrol ettiğim de Kıdem hakediş tarihimin de işe giriş tarihimin de bu firmaya girdiğim 11.11.2016 olduğunu gördüm. Araştırmalarım sonucu taşeron firmadan 09.11.2016 tarihinde ‘Diğer Nedenler’ olarak bana çıkış gösteriliyor, ancak bana ne bir çıkış ne de bir devir sözleşmesi imzalatılmıyor. Kurumsal firmadan ‘11.11.2016 tarihinde başlamış olduğum görevimden istifa ediyorum’ şklinde istifa ettim ve taşeron firma tarafında ki haklarımı aramak için Kurumsal firmanın insan kaynakları ile görüştüm. Kendileri bana taşeron firmadan buraya geçerken size devir sözleşmesi imzalatmayı unutmuşlar ama bunu bize istifa etmeden önce söylemeliydin, artık nasılsa hiçbir hak talebin olamaz diyerek geri çevriliyorum. Araştırmalarım sonucu bu konuda işçi mahkemesine başvurarak hakkımı arayabileceğim söylendi. Sizce bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim ? Umarım yeterince anlatabilmişimdir. Şimdiden dönüşünüz için çok teşekkürler.

  1. Recep bey, taşeron firma dönemindeki tüm haklarınızı hem taşeron firmadan hem de asıl işverenden dava yoluyla alabilirsiniz. Ana firmanın bu konudaki sorumluluğu devam etmektedir.

 5. Merhaba mustafa bey
  08, 06, 2012–28, 09, 2015 tarihleri arasında güvenlik firmasınin antalya şubesinde çalıştım ve son iki ay maasimi almadım haliyle banka ev kirası gibi borçları odeyemedim için istifa etmek zorunda kaldım başka bir iş baktım ve buldum ben istifa etim ve birgün sonra fesih oldu maaslarimizi bir sonraki ayın 20 sinde alıyorduk ve ben internetten sikayetde bulundum bana evrak gönderdiler şimdi elimde haklı olduğumu ve sirketime müracat etmemi ve alacaklarimin odenmemesinde durumunda iş mahkemesine başvurmami yazıyor başvuruda tazminatinida alabilirmiyim

  1. Mevlüt bey haklı olup olmadığınıza mahkeme karar verecektir. Ancak size gelen cevap sizin için önemli bir lehe delil de olacaktır. Bir an önce dava açmanızı öneririm.

 6. Mustafa bey
  08.04.1969 dogumluyum.15.10.1986 sigorta başlangıcım
  Hürriyet gazetesinde 10.03.1994 yılinda sigorta girişim var.10.05.1997 yılında işden ayrildim.basin soktöründe kalip teknisyeni olarak çalıştım calıştıgım bu sürede 1994 yılı sigorta günüm 292 gün belge kd bsmk dre kd 1 olarak girilmis diger günlerim hep 2 is yeri ile görüstum mahkeme dediler ne kadar surer nasil hareket etmem lazim yardimci olurmusunuz

 7. merhaba benim daha önceki iş yerimde beni çalıştırıp paramı elden verdiler ve sigortamı yatırmadılar. Şuan o iş yerinden ayrıldım ancak orada çalıştığıma dair şahitler ve belgeler var (şoför olarak çalıştım trafik cezaları mevcut) sigortasız çalıştırdıkları için nasıl bir yol izlemeliyim dava açsam kazanır mıyım mahkeme benden ne gibi birşey ister bir hak elde edebilir miyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler.

  1. Selim bey öyle ya da böyle dava açmanız gerekecektir. Bunu sonucunu ise şimdiden bilmemiz mümkün olmaz. Böyle bir davada elinizdeki yazılı delillerin dışında şahit de dinlenecektir. Hakkınızı aramanızı tavsiye ederim.

   1. merhaba mustafa bey ben 18 ay bir sirkette soforluk yaptim zor durumda kaldigim icin bana verilen kagitlari imzaladim bana verilen 3 milyar aldim ve 4 ay 24 saat calistim fazla calisma mesayilerimi vermediler hafta sonlari ucretlerinide vermediler ben bu hakllarimi alma sansim olurmu ? tessekurler

    1. Kağıt da imzalamış olsanız dava açabilirsiniz. Bu sürelerle çalıştığınızı ispat edebilirseniz ve banka hesabınıza yatan ücretler yoksa, mahkeme lehinize karar verecektir. Hakkınızı aramanızı öneririm.

 8. Selamlar Mustafa bey ben bir inşaat firmasında kule vinç operatörü olarak çalıştım.13 ay fakat işveren beni inşaat kalfası olarak göstermiş.net maaşım 3250tl iken bankaya 1570tl yatırıp geri kalanı elden verdiler.işveren çıkışımı verdi.tazminatımı vermiyor mahkemeye vereceğim.tazminatımı net maaşım üzerinden alabilir miyim.alırsam işsizlik maaşımı düşük alıyorum bu eksikliği iskurdan talep edebilir miyim

  1. Davayı kazanırsanız evet işsizlik maaşınızı geriye dönük alabilirsiniz. Sizin durumunuzda davalar kazanılabilmektedir. Ama öyle ya da böyle, resmiyette aldığınız maaştan fazlasını aldığınıza mahkemenin kanaat getirmesi gerekir. Bunu tanıklarla ya da başka delillerle sağlayabilirsiniz. Yine mahkeme gerekirse yaptığınız işin niteliğini ayrıca kendisi de araştırır. Sonuç olarak hakkınızı aramalısınız, sonucun ne olacağını bilemesem de her zaman için kazanma ihtimaliniz vardır.

 9. Merhaba mustafa bey ben 12 yildir özel bir firmada calisiyorum maas az oldugu icin ve yol parasi olmadigi icin iş değişikliği yapmak istiyorum benim tazminat hakkımı falan alabilirmiyim aceba teşekkur ederim

 10. iyi günler ben 06/09/2014 tarihinde işe girdim 04/01/2017 tarihinde işten ayrıldım. asıl mesleğim iç muhasebecilik ama işveren beni fabrika içerisinde çalışmaya başlattı ayrıca 7 aydır maaşımı 15-20 gün gecikmeli veriyordu. bende bu haklı sebeplerden dolayı işten ayrıldım. iş yerinin kameraları ve iş yerinde sigortalı çalışan iki tane da şahidim var ben bu durumda ihbar ve kıdem tazminatlarımı alabilir miyim. ayrıca ben iş yerinden haklı bir sebebe dayanarak çıktığım için işsizlik maaşı da alabilir miyim. işsizlik maaşı için bütün şartları taşımaktayım. bilgi verirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim

  1. İşveren ödeme yapmazsa bunlara mahkeme karar verecektir. İşsizlik maaşı ise işyerinin çıkış kodunuzu nasıl bildirdiğine bağlıdır. Eğer farklı bir kodla bildirilmişseniz, açtığınız davayı kazandıktan sonra mahkeme kararını İşkura götürebilir ve geriye dönük işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

 11. 10 yıl sigortasiz çalıştığım iş yerinden çıkarıldım şahit dışında hiç bir kanitim yok birde bir kaç msj dışında hiç bir şey yok bana hakkım olmadığını söylediler ne yapabilirim lütfen bana bir yol gösterin tşk

  1. Her türlü hakkınız vardır. Ancak bunları ispatlamanız tabi ki sigortalı bir işçiye göre zor olacaktır. Yine de hakkınızı mutlaka aramalısınız, söylenenlere kulak asmayın.

 12. Dolmuş durağı nda pazar hariç günün 12 saati hizmet vermekteym deynekcilere sigort olma dediler yedi buçuk senedir sigorta yapmadı lar mahkeme ye versem kazana bilir miyim güçlü delilleri m ve şahit lertim var çalıştığıma dair.sigorta kurumuna şikayet ettim iş yerinde çalışırken yakaladılar geriye dönük 1 sene verebiliriz dediler iş mahkemesi ne vermem gerekiyor muş araç sahipleri hak kazanamaz diye alay ediyorlar burası iş yeri değil diyorlar bunlar şoförler derneği ne bağlı napa bilirim yardımınıza ihtiyacı m var teşekkürler

  1. Değnekçilere sigorta olmaz olur mu? Eğer değnekçi, bir işverene bağlı olarak çalışıyorsa o da sigortalı olmalıdır. Ama değnekçilik dediğiniz işte, siz kimseye bağlı değilseniz, sizin maaşınızı veren ve size görev veren bir yoksa bilemem. O zaman iş değişir. Ama eğer hakkınızı almak istiyorsanız size zaten adres gösterilmiş. Dava açmanız gerekir.

 13. Merhaba ben tekstilde çalışıyorum iş olmadığı için ücretsiz izne çıktık ama birkaç ay daha iş olmuycaği için , patronumuz bize işsizlik maaşı alalım diye çıkış imzalattı ama tazminatimizı bankadan çekince kendine geri verdik sonradan ben istiyorum o benim hakkım deyince veremem param yok dedi bu durumda ben ne yapabilirim.şimdiden teşekkürler

  1. Tazminatınızı banka hesabına yatırılmasına rağmen geri vermişseniz, artık almanızın çok zor olduğunu söylemem gerek. Hakkınızı arasanız da evrak üstünde haklarınızı aldığınız görülecektir.

 14. Merhaba Mustafa bey . Bir jant fabrikasında çalışmaktayım sağlık sebepleri dolayısıyla rapor aldım ve bunu iş yerinde ki amirime bildirmedim raporları iş yerine ulaştırdım bugün beni insan kaynaklarından aradılar ve noterden bir kağıt gelceni içeriğini sorduğum zaman söylemedi benim karşı bi hamle yapmam gerekiyor mu ?

  1. İşten ayrılacaksanız evet siz de bir ihtarname göndererek işinizi sağlama alabilirsiniz.

 15. Mustafa Bey merhaba avm kötü hava kosullarindan dolayi 2 saat erken kapatmistir bizde haliyle 45 saatlik haftalik calisma suresini 43saat olarak tamamladik fakat firma onumuzdeki hafta 47 saat calisma yaptirmak istiyor firmanin almis oldugu karar dogrumudur calismamiz zorunlumudur ?

  1. Eğer işyerinde denkleştirme uygulaması varsa olabilir. Yoksa, fazla mesai haftalık değerlendirileceğinden 2 saatin fazla mesai olarak ödenmesi gerekir.

 16. merhaba benım sorum bayan ıscı evlılık nedenıyle tazmınat alıyor tamam.sımdı ben 15,06,2013 tarıhınde nıkahım oldu.19,06,2013 de noterden ıhbarname ıle ıstıfa ettıgımı ve tazmınatımı ıstedgımı bıldırdım.20,06,2013 de teblıg edılmıs benımde sıgortada 20 sınde ısden cıkıs gozukuyor. bana bıkac gun sonra uc gun ıse gelmedıgınız ıcın ısten cıkarıldıgıma daır kagıt gelıyor.fakat ben evlendıgım ve ıstıfa ettıgım tarıhte senelık ızındeydım.sımdı benım bu durumda dava azma hakkım ve tazmınat hakkım varmıdıır.sımdıden tesekkurler

  1. Noterden ihtarname ile tazminatınızı talep ettiyseniz işinizi sağlama almışsınız demektir. Kıdem tazminatında zamanaşımı süresi 10 yıl olduğuna göre bir an önce dava açarak hakkınızı alabilirsiniz.

 17. Merhaba ben ender karakas. 2014-2015 yillari icerisinde calistigimiz insaat firmasiyla. Sozlesmem mevcut fakat firma iflasini verdi. Ve bu yuzden resmi olarak yuzde 85 oraninda is tamamlanmis olup geri kalan is yarida kaldi. Fakat bize ona gore para odemesi yapilmadi firma baska isimlerle yeni firmalar acarak suan ayni mevcut isi tekrar yapmakta ama bize para odemesi ve isi tamamlama secenegi sunulmadan baska ekiple anlasarak bizi devre disi biraktilar bu konuda sozlesmemiz olan firma iflasi yuzunden dava acma sansimiz varmi yada baska ne tur bir yol secebiliriz sevgi ve saygilarimla

 18. mrb mustafa bey
  25 ay calismis oldugum bir is yerinde 1 yil sigortasiz calistirildim. 1yil dolduktan sonra is kur tarafindan sigorta yapildi iskurun yatiracagi ucretin bonkomat kartini is yeri istedi verdik ayligimizi elden vermeye devam ettiler.iskur ücretini de biz almadık. is kur tarafindan yapilan sigorta 6 ay. toplamda 9 ay 8 gun .sigortalı gözüküyorum. isden cikarilmadan öncesinde dogum raporum devam etmekteydi raporun bitmesine 3 gun kala beni ise cagirip baslattilar. 12 gun calistirdiktan sonra beni cikarttilar. tazminat hakkimin bulunmadigini belirttiler. maasimin son 3 ayini bankadan aldik. 1300 yerine 1050 yatirdilar. simdi isci mahkemesine dava acmali miyim dekont var . fazla calisma muvafakatnamei yok sut izni yok

  1. Bu durumda zaten dava açmanız gerekir. Bahsettiğiniz hususları mahkemede ispat etmelisiniz. Bir avukatla görüşerek profesyonel destek almanızı öneririm.

 19. mrblar.
  Çalışmış olduğum işyerindenn çok geç saatlre kadar mesai yapmak zorunda kaldım.
  iş başı saatim 08:30
  iş çıkış saatim gcedev sonra.01:30 oldu.
  servise bindılten sonra beni duragımda bıraktı fakat evime uzak mesafe hemde genç bir kız olarak o saate bırakması doğrumudur sızce.
  servisten indıkten sonra peşime silahlı bırısı takıldı ve zor şartlar altında korkuyla kendimi kişiden uzaklaştırdım bulunduğum yerde kamera kayıtlı vardır.
  İş yeri hakkında ve şoför hakkında ne gıbı dava açabiliriz sonucu ne olur.
  lufen vevap veriniz.

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Sizi anlıyorum fakat İş Kanunu bakımından işverenin size servis sağlama yükümlülüğü bulunmamaktadır. Yine de bu gerekçeyle işten ayrılmanız durumunda nihai kararı mahkeme verecektir.

 20. Merhabalar islam örs ben.önlisans olarak çanakkale seramik fabrikarına işçi olarak işe başladım.çalışırken açıktan okuyarak eğitimimi lisans olarak işletme bölümünü bitirdim.mezun olunca askerliğimi bitirdim.tekrar iş için başvuru yaptım ve beni tekrar işe mavi yakalı 3 vardiya çalışan bir işçi olarak geri aldılar oysa ki ben beyaz yaka girmeyi planlıyordum çünkü burada verilmiş bir emek var zorluklara göğüs gererek okulumu bitirdim.bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Merhaba. Açıkça söylemem gerekir ki; lisans mezunu olmanız, işverenin sizi beyaz yakalı çalıştırması zorunluluğunu doğurmaz. İşveren, sizi askerden sonra, eski işinize uygun bir işe almakla mükelleftir. Başkaca bir sorumluluğu bulunmamaktadır. İstediğiniz şey belki zamanla ve kendiliğinden olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.