İş güvencesi için aranan 30 işçi hesabı nasıl yapılır?

İş güvencesi şartlarından olan 30 işçi hesabı nasıl yapılır?

İşe iade davasının işçi açısından ne kadar önemli sonuçlar doğurduğu ortadadır. Ancak işçinin bu davayı açabilmesi bazı şartların varlığına bağlanmıştır. Bunlardan birisi de işyerinde en az 30 işçinin olması şartıdır. Peki bu şart nasıl anlaşılmalıdır? Hangi işçiler ve işyerleri kapsam dahilinde olacaktır?

İşe iade davasının önemi

İşe iade davası açabilmek için yukarıda belirttiğim 30 işçi şartı dışında, işçinin işyerindeki kıdeminin en az 6 ay olması ve işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışıyor olması gerekir. İşe iade davası açan işçi davayı kazanırsa mahkeme işverenden ya işçiyi işe almasını ya da ona işe başlatmama tazminatı ödemesini istemektedir. Ayrıca dava görülürken işçinin boşta geçirdiği sürelerin karşılığı olarak, 4 aya kadar ücreti tutarında boşta geçen sürelerin ücreti de ödenmektedir.

İşe iade davasında 30 işçi hesabı

Burada bazı sorular gündeme gelebilir. İşverenin birden fazla işyeri varsa ne olur? Türkiye geneli mi yoksa il bazında mı hesaplama yapılacak? İşçinin kendisi bu hesaba dahil midir? Gelin bu soruların cevaplarını maddeler halinde verelim:

 • 30 işçi sayısı, fesih tarihi itibariyle aranır.
 • İşverenin aynı işkolunda birden fazla işyeri varsa, bu işyerlerinin tamamı dikkate alınmalıdır.
 • Mevsimlik ya da kısmi süreli çalışanlar da hesaba dahil edilmelidir.
 • Özel güvenlik görevlileri ve engelli işçiler de hesaplamada dikkate alınmalıdır.
 • Fesihten önceki dönemde işten çıkarılan ve işe iade davası açan başka işçi/işçiler varsa, gerektiğinde bunların dava sonuçları mahkemece beklenebilir.
 • Çıraklar, stajyerler ve öğrenciler hesaba katılmaz.
 • Alt işveren / taşeron işçileri hesap dışında tutulur.
 • Geçici iş ilişkisi ile çalıştırılanlar hesapta dikkate alınmaz.
 • İşçinin kendisi de hesaplamaya dahil edilir.

SONUÇ

iş güvencesi 30 işçi hesabı

İşçinin işe iade davası açma hakkı bulunup bulunmadığı hususunda, işyerinde çalışan işçi sayısı doğrudan etki yapmaktadır. Bu nedenle 30 işçinin tespitinde, yukarıda belirtilen hususların dikkate alınması önem arz eder.

Son olarak şu önemli bilgiyi de vermek isterim. İşe iade davası açılmasının ön koşullarından olan 30 işçi şartı, işyeri sendika temsilcileri için geçerli değildir. Bir başka deyişle, işyeri sendika temsilcisi işe iade davası açacaksa, o işyerinde çalışan işçi sayısı 30’un altında bile olsa dava açma hakkına sahip olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

 1. İş kazası geçirdim.mahkemeye verirsem ne gibi sonuçlar çıkar karşıma halen çalışmaya devam ediyorum birde kaza sonrası şirket ici rahat ise verdiler

  1. Zamanında niçin müracaat etmediniz? Bir uzuv kaybınız, kalıcı bir hasar vb. var mı?
   Savcılık soruşturma başlattı mı kaza ile ilgili? Kovuşturma var mı?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.