İş Kanununa tabi olan havacılık çalışanları kimler?

İş Kanununa tabi olan havacılık çalışanları

Havacılık çalışanlarının İş Kanunu kapsamında olmadığı genel olarak bilinmektedir.

Ancak bu gerçekliğin bir istisnası olduğu ise çoğu zaman bilinmez. Havacılık sektöründe olup da İş Kanununa tabi olan işçiler de vardır.

Hava taşıma işleri İş Kanunu kapsamında değil

Evet; İş Kanununun 4üncü maddesinde, hangi işlerin İş Kanunu kapsamında yer almadığı belirtilmiştir. Buna göre, maddede sayılan işleri yapanlar İş Kanunu bakımından işçi sayılmayacak ve kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi belli başlı haklardan yararlanamayacaktır. Kanundaki ifadesiyle “hava taşıma işlerinde” çalışanlar İş Kanunu kapsamı dışında tutulmuştur.

O halde örneğin yolcu taşıyan bir havayolu firmasında çalışanlar, yapılan iş bir tür hava taşıma işi olduğundan kanun kapsamı dışında mı kalacaktır? Pilotlar, hostesler, teknik bakım elemanları ya da diğer yer işlerinde çalışan işçilerin tamamı kanunun istisnalarından mı kabul edilmelidir? B sorunun cevabı ilk bakışta evet gibi görünse de aslında hayır olmalıdır.

İstisnanın istisnası

İş Kanunu 4üncü maddesinde istisnaları sayarken, aynı madde içinde bir de istisnaların istisnalarını saymıştır. Hava taşıma işleri kanun kapsamını dışında tutulurken, aynı maddeyle “Havacılığın tüm yer tesislerinde yürütülen işler” ise İş Kanunu kapsamına alınmıştır.

is kanunu havacilik iscidunyasi

Hangi işçiler İş Kanununa tabi?

Bu durumda çalışanları ikiye ayırmak gerekecektir. Havayolu firmasında bizzat havada çalışan tüm işçiler İş Kanunu dışında değerlendirilirken, aynı firmanın yer işlerinde çalışan diğer işçileri ise İş Kanunu kapsamında değerlendirilmelidir. İş Kanunu kapsamında yer alan işçilerin ise kanun kapsamında yer almayan işçilere göre; kıdem tazminatı başta olmak üzere önemli bir takım maddi ve manevi haklar elde edeceği de bir gerçektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.