İş Kanununda tazminat hakları neler?

İş Kanunu işçilere tanıdığı önemli haklardan birisi de tazminat hakkıdır. Kanunda öngörülmüş sadece bir tazminat türü olmayıp, birden çok tazminat çeşidi mevcuttur. O halde İş Kanununda tazminat hakları nelerdir?

İş Kanununda işçi hakları

İş Kanunu; işçi işveren ilişkisini düzenlerken genel kuralları koymuş ve bu kurallara uymamayı da çeşitli şekillerde yaptırımlara bağlamıştır. Bu yaptırım bazen bir idari para cezası, bazen bir hakkın yitirilmesi bazen de tazminat şeklinde kendini göstermektedir.

Yukarıda belirtilen ve kurallara uymama sonucunda gündeme gelen tazminatlar dışında bir de işçinin kanuni haklarından olan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi hakları da vardır.

Bu yazımızda başlıklar halinde İş Kanunundaki tazminatları sıralayalım ve kısaca tanımlarını yapalım. Zaten bu tazminatların çoğunun ayrıntılı açıklaması sitemizde daha önce de yapılmıştı.

Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı; işyerinde en az 1 yıldır çalışmakta olan işçinin, iş sözleşmesi belirli şartlarda sona erdiğinde, almaya hak kazandığı ve işyerinde çalışmış olduğu her bir sene için bir aylık brüt ücreti tutarında aldığı bir ödemedir.

 

2- İhbar tazminatı

İhbar tazminatı; İşçinin işten ayrılırken bildirim sürelerini beklemeyip işten ayrılması ya da işçisini işten çıkarmak isteyen işverenin bildirim sürelerini beklemeksizin işçisini çıkarması halinde karşı taraf ödemekle yükümlü olduğu tazminat türüdür.

3- Askerlik tazminatı

Askere giden işçi askerden döndüğünde, iki ay içinde eski işverenine işe girmek için başvurursa, işvereni işçiyi işe almak zorundadır. Ama işe almak istemezse bu durumda ona 3 aylık ücreti tutarından askerlik tazminatı ödemesi gerekir.

isci tazminatlar iscidunyasi

4- Eşit davranma tazminatı

İşveren işçileri arasında objektif bir neden olmaksızın İş Kanununun 5 inci maddesinde belirtilen şekilde bir ayrım yaparsa işçisine 4 aylık ücretine kadar eşit davranma ilkesine aykırılık tazminatı ödemek zorunda kalabilir.

5- İşe başlatmama tazminatı

İş güvencesi kapsamında işe iade davası açarak davayı kazanan işçiyi, işveren işe başlatmak durumundadır. Ama başlatmak istemezse işçinin 8 aylık ücreti tutarına kadar belirlenen işe başlatmama tazminatı ödemek zorunda kalacaktır.

6- Malullukten doğan tazminat

Bir iş yerinden malulen ayrılmak zorunda kalan ve sonradan maluliyeti ortadan kalkan bir işçi eski işyerine işe alınmak için başvurursa, işveren bu işçiyi eski işi veya benzeri işte boş yer varsa hemen, yoksa boşalacak ilk işe, o anki şartlarla işe almak mecburiyetindedir. İşte bu durumda yine de malulluğu ortadan kalkan işçisini işe almayan işveren altı aylık ücret tutarında tazminat öder.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

5 Yorum

  1. Merhaba babamın emeklilik ile ilgili sıkıntısı. 7 yıl köy hizmetlerinde çalıştı. tazminat almadan köy hizmetlerinden memurluğa geçiş yapıldı.Emeklilik te kıdem tazminatını 7 yıl çalıştığı köy hizmetleri hizmetini saymadılar. Gerekli evraklar verilmesine rağmen bu durum yaşandı.köy hizmetleri 7 yıllık tazminatı hakkında nasıl bir şey yapılabilir. Şimdiden teşekkür ederim.

    1. Cihat bey, babanızın hangi şartlarda ve nasıl memurluğa geçtiğini bilemediğim için bir şey diyemem. Ama normalde işçi iken, kendi isteğiyle memurluğa geçen birisi kıdem tazminatı alamaz. Önemli olan nasıl ve hangi kanun ile geçiş yapıldığıdır.

  2. İsveren beni bahanelerle isten atti mahkeme işe iade verdi işveren almiyor tazminatimi vercekmiş 3 sene 4 ay calişmisliğim var kaclira almam gerekir

  3. Engelli bir oğlum var özel bir iş yerinde çalışıyorum çocuğumun sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için işten ayrılsam tazminat alabilir miyim acaba

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.