İş Kanununda yeni zamanaşımı süreleri

İş Kanununda zamanaşımı süreleri değişti

Sitemizde daha önce birçok yazıda zaman aşımı kavramından bahsetmiş ve yeri geldiğinde de alacak türleri için zamanaşımı sürelerini özel olarak yazmıştık. Ancak sürekli değişime uğrayan iş mevzuatı yine değişmiş ve zamanaşımı süreleri farklılaşmıştır. Bu nedenle; yeni zamanaşımı sürelerini dikkate alarak, tüm alacak türleri için zamanaşımı sürelerini sizin için araştırdık.

Zamanaşımı süresi nedir?

Bu öyle bir süredir ki; bu sürenin dolmasından sonra, alacaklı taraf dava açsa ve borçlu olan taraf zamanaşımı itirazında bulunsa, bu alacak talebi mahkeme tarafından reddedilir. Örneğin alacak 5 yıllık zamanaşımına tabi ise; 5 yıl dolduktan sonra dava açılsa bile, karşı taraf zamanaşımı defini ileri sürerek, borcunu ödemekten kurtulacaktır.

İş Kanununda eski zamanaşımı süreleri

Önce eskisinden bahsetmek daha doğru olacaktır. 12/10/2017 tarihinden önce zamanaşımı süreleri şöyleydi:

İşçi alacaklarında faiz başlangıcı ve oranları

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İş Kanununda yeni zamanaşımı süreleri

12/10/2017 tarihinden itibaren ise aşağıda yer alan alacaklar bakımından zamanaşımı süreleri 5 yıl olmuştur:

 • Kıdem tazminatı
 • İhbar tazminatı
 • Kötü niyet tazminatı
 • İşe başlatmama tazminatı
 • Eşitlik ilkesine aykırılıktan kaynaklanan tazminat
 • Yıllık izin ücreti
 • Diğer tüm ücret alacakları (Maaş, genel tatil, fazla mesai, hafta tatili vb.)

Önce işten ayrılanların zamanaşımı süresi ne olacak?

4857 zamanaşımı süreleri

12/10/2017 tarihinden sonra işten ayrılan her işçi yukarıda belirtilen yeni zamanaşımı sürelerine tabi olacaktır. Ancak bu tarihten önce işten ayrılanlar ne olacak? Bu işçiler eski zamanaşımı sürelerine tabi olacaktır. Ancak burada da bir ayrıntı vardır.

Bunu bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki işçinin işten ayrılış tarihi 23/05/2015 olsun. Bu işçinin kıdem tazminatı için zamanaşımı süresi eski mevzuata tabidir ve 10 yıldır. Ancak kanun koyucu burada bir sınırlama getirmiş ve zamanaşımı süresinin henüz dolmamış kısmının, yeni süreden uzun olamayacağını belirtmiştir. Bu durumda bu alacak için zamanaşımının son günü 23/05/2025 değil, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten 5 yıl sonrası yani 12/10/2022 olacaktır.

SONUÇ

İş Kanununa tabi ücret alacaklarının zamanaşımı süresi önceden de 5 yılken, tazminatlar için zamanaşımı ise 10 yıldı. Ancak artık tazminatlar için de zamanaşımı süresi 5 yıla düşürüldü.

12/10/2017 tarihinden itibaren işten ayrılan işçilerin ücret ve kıdem, ihbar, işe başlatmama, kötü niyet ile eşitlik ilkesine aykırılık tazminatları için zamanaşımı süreleri artık 5 yıldır.

Kanun metninden net olarak anlaşılamamakla beraber; sendikal tazminat, çalışma belgesinin zamanında verilmemesinden kaynaklanan tazminat ve askerlik sonrası işe başlatmama tazminatının halen 10 yıllık zamanaşımına tabi olduğu kanaatindeyim.

Bir eleştiri olarak şunu da ilave etmem gerekir ki; yeni düzenlemeyi getiren 4857 sayılı Kanunun Ek 3üncü maddesinde neden bazı tazminatların tek tek sayıldığını anlamakta güçlüm çekiyorum. Çünkü bunun sonucunda artık bazı tazminat alacakları 5 yıl ve bazıları ise 10 yıllık zamanaşımına tabi olmuş ve düzenleme netlik yerine karmaşa getirmiştir.

Not: Eski zamanaşımı süreleri için, İş Kanununda zamanaşımı sürelerini açıkladığımız yazımıza göz atabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

37 Yorum

 1. İyi günler ben eski is yerinde 6 yıl çalıştım ve hiç ssk ve diğer haklarım hiç verilmedi işe giriş tah.1996 çıkış 2002 benim her hangi bi itiraz hakkım varmi nasıl bi yol izlemem lazım lütfen bi bilgi verirmisiniz işyerinde 6 yıl çalıştığıma dahir elimde belge de var çokmu geç kaldim şimdiden teşekkürler

  1. Özgür bey, belgeden kastınız nedir? Tüm tazminat ve ücret alacaklarınız zamanaşımına uğramıştır.

 2. İyi günler. 25.09.2017 tarıhınde bi şirkette işe başladım Sigorta girişim 05.10.2017 tarihinde yapılmış. Maaşım yemek yol dahil 3000 tl ye başladım ama sigortam asgari ücretten gösterilmiş. 3 ay gibi bi süre çalıştım ama toplasan 1 maaş anca aldım. Onunda çoğunu elden aldım. 2 aylık alacağım var içerde. Netten bulduğum bi avukata danıştım. İş kanunu 34. Maddesiyle ödeme alana kadar çalışmama hakkım olduğunu söyledi. Noter yoluyla ihtar çekmem gerektiğini söyledi. 05.01.2018 tarihinde noterden ihtar çektim. Aynı gün akşamına e-devletten sigortama baktığımda 31.12.2017 tarihinde çıkış verildiğini gördüm. Hukuk adliyesine gittim şikayetçi olmaya. Arabulucuya kayıt yaptırdım. Şimdi arabulucu 31.01.2018 tarihine randevu verdi ve bana bi avukata danışmamı alacaklarımı falan hesaplatmamı randevuya hazırlıklı gelmemi söyledi. Ben zaten 2 aydır maaş alamıyorum. Avukat tutacak param Yok. Hiç kimsede hayrına yapmıyo. Ben şimdi ne yapabilirim. Nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımlarınız için teşekkür ederim

 3. 01.01.2012 işten ayrıldım.14.08.2014 tarihinde ihbarname gönderdim ama dava açmadım dava açmadığım için zaman aşımına uğrar mı dava aça bilirmiyim

  1. Mert bey ne davası açacaksınız? Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ise henüz zamanaşımı süresi geçmemiştir. Ama ücret alacaklarınız zamanaşımına uğramış demektir.

 4. Merhaba isyerimde ihtarname yedim ve cok endiseliyim ihtarname nelere sebep olur ve bu ihtar name zaman aşımına girip iptal yada siliniyormu. Yada hep kalacakmi …ben neyapmaliyim ..bilgi verirseniz cok sevinirim kurumsal ozel sirkette calisiyorum.

  1. Mehmet bey, bu tek başına bir anlam ifade etmez. Önemli olan; ihtara konu fiilin niteliği ve ne zaman gerçekleştirildiğidir.

   1. Ben ihtarnameyi dun yani 1 gun oldu yedim yani endisem bu ihtarname hep kalacakmi zaman asimi olacakmi yada bu korkuylami calismaya devammi edecem tazminatsiz cikarma hakki varmi isyerinin beni bir ihtar daha yersem bu konuda aydinlatirsaniz beni cok mutlu olurum

 5. ekim 2009 tarihinde görevimden ayrıldım.
  lakin firmada çalışırken geçirmiş olduğum bel fıtığı ameliyatı( iş yerinde geçirdiğim bir kazayı örtpas ettiler ve mesai bitimine yakın zamanda olduğu için hastaneye göndermediler ), fizik tedavi gördüğüm boyun fıtığı ameliyatı,yine çalıştığım tarihler arasında geçirdiğim yüksek tansıyon tedavisi sebebi ile gittiğim devlet hastanesinden nisan 2018 tarihinde kalıcı ağrı ve kardiyoloji den sebep kalıcı ağrı açıklamalı ve sürekli engeli raporu verildi.
  bel ameliyatı olmama rağmen aynı bölümde ( depo ) ve aynı şartlarda çalıştırılarak istifaya zorlandım.

  dava açma sürem geçmişmidir ?
  ne yapmam gerekir?

  1. Özkan bey, kıdem tazminatı bakımından 10 yıllık zamanaşımı süresi vardır. Acilen bir avukata danışmanızı öneririm.

   1. Istıfa ettiğimde kıdem ve ihbar tazminatı aldım.
    Ben maddi ve manevi tazminat davası açmak istiyorum. Nihayetinde iş kazasını ortpaş etmek,mobbing ve kalıcı engelli raporu almama sebep oldular. 2009 yılından bu güne kadar istikrarlı çalışamadım bile.
    Dava açma hakkım varmıdır?

    1. Özkan bey bu konu iş hukukundan çıkıp genel bir davanın konusuna giriyor. En doğru bilgiyi bir avukattan alabilirsiniz.

 6. 2010 /12 ayda inşaat işi ne başladım ve 2015 02 ayda işten ayrıldım halen tazminat mı ala bilirmiyim

  1. Evet Ali bey, tazminat alacak şekilde ayrılmışsanız, zamanaşımı süresi daha dolmamıştır.

 7. Kredi kartı borcumu taksıtlendırdım taksıtlerım her ayın 20 sınde. işveren masımı bır sonrakı ayın 2 sınde yatırdı bende o zaman taksıdımı yatıra bildim ancak maas bordromu alınca icra kesıntısı gördüm.Ve burada taksıdımı ödemediğim için maaşımın 4 te 1 ine icra konmuş işveren bana bilgi vermedi icra ile ilgili ve burdaki maduriyet işveren tarafından gerçekleşmiştir işverede hak maduriyetı davası acabılırmıyım yada icra kesıntısını kaldıra bilirmiyım önceden yapmıs oldğum ödeme emrim var zaten o hiçemi sayıldı ?

 8. 19/09/2012 tarihinde işten ayrıldım 14 ay çalıştım şimdi dava açabilir miyim yoksa zaman aşımına ugradimi cvbinizi çok acil bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. İlknur hanım, hangi alacağınız bakımından sorduğunuzu bilemiyorum; ücret alacaklarınızın tamamı zamanaşımına uğramıştır. Yıllık izin ücreti varsa, onu alabilirsiniz. Tazminatlarınız da henüz zamanaşımına uğramamış.

 9. Merhaba ismim sedat 2014 yılında işten çıkartıldI’m aynı aya takiben iş mahkemesine alacak ve tazminat davası açtım , dava halen devam ediyor hakım değişikliği , hakim izinli , mazeretli gibi nedenlerden halen bitmedi , herhangi bir alacağıma ihbar ,kötüniyet , ücret , mesai ,AGİ ,resmi tatil çalışmalarındaki alacaklarına zaman aşımı kararı verilirmi.

  1. Merhaba. Mahkeme ne kadar sürerse sürsün, dava açtığınız andan itibaren bunlar zamanaşımından etkilenmez Sedat bey.

 10. Merhaba zeynel bey ben 2011 de 171 gün 2012 de 156 gün 2013 de 290 gün 2014 de 302 gün ve 2015 tede 40 gün ayni firmada çaliştim ve sadece 2013 te 9 gün başka firmaya çaliştim 2011den 2015 kadar başka firmada çalişmadim sadece 9 gün çocuk parasi ve izin 3parasida alamadim sizce bu şartlarda kidem tazminati ala bilirmiyim.

 11. Öncelikle selamün aleyküm ben 15.09.2005 te işe girdim,27.08.2012 de işten kendim istifa ettim.işten ayrılma sebebim maaşımı geç ödüyor ve iki üç taksit şeklinde veriyorlardı.Kıdem tazminatı zaman aşımına uğradı mı yoksa mahkemeyle alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Haklı fesih nedeniniz varmış. Zamanaşımı henüz geçmemiş, halen hakkınızı yasal yollarla arayabilirsiniz.

 12. Teşekkür ederim zaman aşımı 5 yıla indi diye duydum acaba doğrumu yoksa bir avukata gidip hakkımı arayımmı?

  1. Merhaba. Yazıda da belirttiğimiz gibi zamanaşımı 2017’den itibaren 5 yıl oldu. Bu tarihten önce işten ayrılan işçiler için, eski zamanaşımı süreleri halen geçerlidir.

 13. Merhaba 2008-2012 bi firmada çalıştım dava açsam zaman aşımına uğramışmıdır yada ne gibi hakların devam etmektedir.

   1. Kıdem tazminatı ihbar hep 12 saat çalıştım saatten iznimiz yoktu çok az bankaya yatardı gerisini elden alırdık bunlar için soruyorum teşekkürler.

    1. Kıdem ve ihbar tazminatı için zamanaşımı süresi henüz dolmamıştır. Ama fazla mesai ve benzeri ücretleriniz zamanaşımına uğramıştır.

 14. SELAMUN ALEYKUM bir lokantacıyım ve kredi kartının takla denilen durumundan dolayı (o bankadan cektirip oburune yatırmak)bircok bankanın hacizlisi durumundayım. evim yok arabam yok tarla bag bahcem yok. kiralık is yerinde köhne bir lokantam var. ne oraya nede kiracı olarak oturdugum eve haciz gelemiyor 10 yıl önce maliyeden bir calısan is yerine geldi ve bir sigortalı göstermek zorunda oldugunu söyledi o sırada bos bir anıma denk geldi iscinin ısrarı üzerine sözlü beyanı ile usta girisimi yap parasını ben ödeyeyeyim .sözüne aldandım normal kosullarda kendi sigortamı bile zor yatırıyordum .ilk aydan itibaren işcinin sigortasını yatırdım fakat ne kendisi bu sigortamın parası dedi nede ben maasında kesinti yaptım bu busekilde 8 yıl sürdü şuanda işcimin sigortası kendi sigortam vergiler işlerin durumundan tamamını yapılandırmak zorunda kaldım iş yerimi devretmek istiyorum ve devirden sonra bile devlete olan borclarımın ceyregini ancak kapatabilecekken bu defa iscim ben tazminatımı isterim diyor bana bu konuda yardım edecek bir yasa kural birsey var mıdır cunku elimde avucumda hicbirsey yok. borclarımın üzerine bu adamın yaptıgı tereyagı surmek oldu.

  1. Merhaba. Oradan bakınca haklı gibi görünseniz de bana kalırsa burada işçi de haklıdır. Neticede bunca yıllık emeği varsa, kıdem tazminatını istemek de en doğal hakkı olsa gerek. Bu hakkı vermemek için size önerebileceğim bir yol ne yazık ki yok.

 15. Merhabalar ben 19/12|2009 ise başladım 25/05/2013 işten ayrıldım noterden sirkete ihtar çekerek ayrıldım maddi durumum olmadığı için mahkemeye veremedim zaman asimi olmusmudur

  1. Merhaba. Kıdem tazminatı bakımından zamanaşımı henüz dolmamıştır, hakkınızı arayabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.