İş Kanununda zamanaşımı süreleri

Zamanaşımı nedir?

Zaman aşımı, gerçekleşmesiyle birlikte bir hakkın talep edilebilmesini ortadan kaldıran bir durumdur. Kanunlarda belirlenmiş süreler geçince, artık ilgili haklar mahkeme nezdinde talep edilemez hale gelmektedir.

Reklam

İş Mahkemelerinde zamanaşımı süreleri

İş Kanunu bakımında zamanaşımı sürelerini çeşitli konularda ve farklı başlıklarda daha önce inceledik. Ancak bu kez iş mahkemeleri açısından geçerli olan tüm zaman aşımı sürelerini bir arada sunmak istiyoruz. Genel bilgi olması açısından bunun faydalı olacağı kanaatindeyiz. Buna göre işçiler açısından baktığımızda;

 • Maaş, fazla çalışma ücreti, genel tatil ücreti, hafta tatili ücreti, yıllık izin ücreti gibi ücretlerde 5 yıl
 • Sendikal tazminat, işe başlatmama tazminatı, kötü niyet tazminatı, eşit işlem borcuna aykırılık nedeniyle tazminat, maddi ve manevi tazminat, çalışma belgesinin zamanında verilmemesinden kaynaklanan tazminat, askerlik sonrası işe almama nedeniyle öngörülen tazminat gibi tazminatlar 10 yıllık zamanaşımına tabidir.
 • İşe iade davası 1 aylık zamanaşımına tabidir.

Zamanaşımı sürelerinin başlangıcı

 • İşe iade davalarında, işçinin fesih bildirimini almasından itibaren başlar.
 • Tazminatlarda sözleşmenin feshedildiği tarih ya da ilgili fiilin gerçekleştiği tarihtir.
 • Ücretlerde ise durum farklıdır. Eğer ücret alacağı sözleşmenin sona ermesine bağlıysa (yıllık izin ücreti gibi) zamanaşımı fesih tarihinde başlar. Ama maaş, fazla çalışma, genel tatil, hafta tatili gibi çalışmaya dayalı ücretler için, hak edildikleri ayı takip eden ilk maaş ödeme gününden itibaren başlar.

SONUÇ

İşten nasıl istifa edilir?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

is mahkemesi zamanasimi iscidunyasi

İş mahkemesine dava açmak isteyen işçi tazminatlar için 10 yıl, ücretler için 5 yıl zamanaşımı süresi olduğunu ve işe iade davasını açmak için de 1 ayı olduğunu unutmamalıdır.

NOT: 12/10/2017 tarihinden itibaren İş Kanunundan kaynaklanan bazı alacakları için zamanaşımı süreleri değişmiştir. Lütfen İş Kanunundaki yeni zamanaşımı sürelerine göz atmayı unutmayınız. Aksi takdirde yanlış bilgi edinmiş olabilirsiniz.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

17 Yorum

 1. Merhabalar ben 14 yıl 37 gun çalıştığım iş yerinden ozurlu emekli şartlarını tamamlayıp işten ayrıldım kanuni prosedürlerle maaşımın resmi olan kısmını tazminat olarak verdiler ama diģer mesai u .bayram vs.tazminat haklarım için dava açtım 23.05.13 te davayı kazandım bir takım haklarım tespit edildi mahkemece karar verildi ama işveren isnitafa gònderdi bu arada dava 2017 nin mayısında karara bağlandı isnitafta geçen zaman gecikirse zaman aşımı denilen sūre varmı hakkım fazlaca geçmiş zamandan dolayı kayıba uğrarmı yoksa zaman ne kadar geçerse geçsin isnitafın verdiği karar hakkını alırsın yada alamazsın diye verdiği karara bağlı olarakmı sonuçlanır .şimdiden teşekkur ederim yardımlarınız için

  1. Yusuf bey siz dava açtığınızda zamanaşımı süresi durur. Dolayısıyla endişelenmenize gerek yok. İsterse dava 10 yıl sürsün, siziz haklarınız zayi olmaz.

   1. Çok teşekkür ederim bu güzel bir haber oldu yardımlarınız için nasıl teşekkür etsem az.

 2. Selamın aleyküm mustafa bey ben geçen sene 26.09.2016 da iş kazası geçirdim makinada parça keserken parçanın sıkışması sonucu fırladı karnımın altına çok sert bi şekilde çarptı ve bundan dolayı ben yere yığıldım beni özel bir hasteneye götürdüler orada ağrı kesici serum taktılar benim sancım biraz gecince ilac yazdılar bu arada ben doktora iş kazası dedim beni oraya götüren yetkilirere ağaçtan düştüğümü soylemis gece eve bıraktılar beni ve yaklaşık iki saat içinde tekrar çok şiddetli bir agrı başladı ve sabaha kadar sürdü sabah işyerindeki muhasebeciyi aradım gelip beni devlet hastanesine götürdü ince bağırsaklarımda zedelenme meydana gelmiş doktor 1 saat daha geç gelseydiniz hastayı kaybederdik dedi ve ardından 14 saat süren bi baygınlık ve ameliyattan sonra yoğun bakımda tekrar gozlerimi açtım bu iş kazası sonucu bağırsakların 50 santim kesildi vucüdumda kalıcı iki tane iz kaldı ve kazadan sonra çalışamaz oldum ve benim bu adamlarda normal çalıştım maaştan da alacağım var hep eksik ve yarım maaş veriyorlardı kazadan sonra hiç bir şekilde bu işyeriyle uzlaşmak istemiyorum olay kayseri de oldu ben şimdi istanbuldayım iş davasını burdan açarsak bi sorun olurmu iş maskesi ist nerde var onuda bilmiyorum davayı nasıl nerde acıcam bu arada kayseri de devlet hastanesinde ameliyat olduktan sonra orda yatarken bölgeye bağlı polis karakoluna şikayette bulundum yardımcı olursanız çok iyi olur hocam şimdiden teşekkür ederim saygılar

  1. Ahmet bey, öncelikle geçmiş olsun. Anlattığınıza bakılırsa, dava açmanız halinde kazanmanız mümkün görünüyor. Dilerseniz sizi İstanbul’da bir avukat arkadaşıma yönlendirebilirim. Kendisi iş davalarında oldukça tecrübelidir. Yoruma cevap vermeniz halinde, aranmanızı sağlayabilirim.

 3. Merhaba Mustafa bey ben 1997yılında ilk işime başladım 2yıla yakın çalıştım büyük bir firmanın şahıs şubesiydi sigorta yaptı biliyordum 1999mart ayında başka bir firmaya girdim ordada ilk ssk girişim 12/10/1999 bu yüzden 3600gün15yıl ile emeklilik şansımı kaybettiğimi ssk kurumuna gitiğimde öğrendim dava açsam şahitlerim var ama 20yıl geçtiği için kazanabilirmiyim emeklilik hakkımı kazanmak için cevabınızı bekliyorum

  1. Merhaba. Nurdan hanım, 1997’den itibaren çalıştığınız işyerinde sigorta kaydınız hiç yapılmadıysa yani sıfırsa, ne yazık ki 5 yıllık zamanaşımı süresi geçmiştir ve dava açarak bu süreleri sigortadan saydırmanız artık mümkün değildir.

   1. Cevabınız için çok teşekkür ederim ozaman ilk ssk girişimin 12/10/1999da yapıldığı tarihi itiraz etsem çünki 1999 mart ayında işe girdim ama ekim ayında ssk yapılmış şahitlerim var eğer olursa 3600 günden emekli olabilirim yine zaman aşımı varmı

 4. merhaba 2013 yılında tazminat davası açtım çalıştığım yere davayı kazandım temize gönderdiler çalışmış olduğum zaman zarfı 15 yıl asgeriy ücretten yatırdılar sskyı maşım 4 binliyaydı itiraz hakkım varmı veya neyapmam gerk ….

  1. Sinan bey, zaten dava açmışsınız ve hatta Yargıtay’a bile gidilmiş. İtiraz derken tam olarak neyi kastediyorsunuz?

 5. Merhaba,
  Bir önceki işimden Kasım 2015’de çıkışım yapıldı. Yaklaşık 11 yıl 8 ay çalıştım. İşyeri bu süre içerisinde sigorta primlerini hep düşük bildirdi. İş mahkemesine dava açarsam 11 yıl 8 ayın tamamı için dava açabilirmiyim ve bu dava için zaman aşımı kaç senedir? Yani 11 yıl 8 aylık dönemin nekadarı için sonuç elde edebilirim?
  Cevbınız için şimdiden teşekkür ederim.

 6. ben 2001 yılında ıse gırdım 8 ayında 2004 askerlık ıcın cıktım sıgortam yatmadı 2001 ıle 2004 arası artı 2005 8 ayında tekrar ıse grıdım 11 ayında sıgoırtam yatmaya basladı 2010 6 ayda ısten cıkdım ve hıc bır tazmınat almadım hakkım varmı alabılımıyım yardım cı olurmusunuz zaman asımı 10 sene yazıyro her yerde avukatla gorustum 5 sene dıyor ben hakkımı nasıl alabılırım

  1. Süleyman bey; kıdem tazminatı için zamanaşımı 10 yıldır. Yani, 2016 yılında işten ayrıldığınıza göre 2026’ya kadar tazmiantınız için dava açabilirsiniz. Ama bunun dışında ücret, maaş, fazla mesai gibi alacağınız varsa, bunlarda zamanaşımı 5 yıldır. Yani, dava açtığınız tarihten itibaren geriye dönük en çok 5 yıllık ücretlerinizi alabilirsiniz.

 7. Merhaba
  Şu an halen devam etmekte olduğum işimde hafta ici günlük 10.5 saat hafta sonu cumartesi 4 saat calismaktayim.
  Fazla mesai ücreti ödemesi yapilmiyor. Mobbing uygulayacaklari icin yetkililere haber veremiyorum.
  Sormak istediğim
  zaman aşımı süresi 5 yıl ise bu durumla ilgili şikayette son 5 yil mi geçerli olacak
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. İster şikayet olsun, isterse dava açılsın, en çok geriye dönük 5 yıllık fazla mesai ücretlerinizi alabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.