İş Kanununda zamanaşımı süreleri

Zamanaşımı nedir?

Zaman aşımı, gerçekleşmesiyle birlikte bir hakkın talep edilebilmesini ortadan kaldıran bir durumdur. Kanunlarda belirlenmiş süreler geçince, artık ilgili haklar mahkeme nezdinde talep edilemez hale gelmektedir.

İş Mahkemelerinde zamanaşımı süreleri

İş Kanunu bakımında zamanaşımı sürelerini çeşitli konularda ve farklı başlıklarda daha önce inceledik. Ancak bu kez iş mahkemeleri açısından geçerli olan tüm zaman aşımı sürelerini bir arada sunmak istiyoruz. Genel bilgi olması açısından bunun faydalı olacağı kanaatindeyiz. Buna göre işçiler açısından baktığımızda;

 • Maaş, fazla çalışma ücreti, genel tatil ücreti, hafta tatili ücreti, yıllık izin ücreti gibi ücretlerde 5 yıl
 • Sendikal tazminat, işe başlatmama tazminatı, kötü niyet tazminatı, eşit işlem borcuna aykırılık nedeniyle tazminat, maddi ve manevi tazminat, çalışma belgesinin zamanında verilmemesinden kaynaklanan tazminat, askerlik sonrası işe almama nedeniyle öngörülen tazminat gibi tazminatlar 10 yıllık zamanaşımına tabidir.
 • İşe iade davası 1 aylık zamanaşımına tabidir.

Zamanaşımı sürelerinin başlangıcı

 • İşe iade davalarında, işçinin fesih bildirimini almasından itibaren başlar.
 • Tazminatlarda sözleşmenin feshedildiği tarih ya da ilgili fiilin gerçekleştiği tarihtir.
 • Ücretlerde ise durum farklıdır. Eğer ücret alacağı sözleşmenin sona ermesine bağlıysa (yıllık izin ücreti gibi) zamanaşımı fesih tarihinde başlar. Ama maaş, fazla çalışma, genel tatil, hafta tatili gibi çalışmaya dayalı ücretler için, hak edildikleri ayı takip eden ilk maaş ödeme gününden itibaren başlar.

SONUÇ

is mahkemesi zamanasimi iscidunyasi

İş mahkemesine dava açmak isteyen işçi tazminatlar için 10 yıl, ücretler için 5 yıl zamanaşımı süresi olduğunu ve işe iade davasını açmak için de 1 ayı olduğunu unutmamalıdır.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Merhaba
  Şu an halen devam etmekte olduğum işimde hafta ici günlük 10.5 saat hafta sonu cumartesi 4 saat calismaktayim.
  Fazla mesai ücreti ödemesi yapilmiyor. Mobbing uygulayacaklari icin yetkililere haber veremiyorum.
  Sormak istediğim
  zaman aşımı süresi 5 yıl ise bu durumla ilgili şikayette son 5 yil mi geçerli olacak
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. İster şikayet olsun, isterse dava açılsın, en çok geriye dönük 5 yıllık fazla mesai ücretlerinizi alabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir