İş Kanununda zamanaşımı süreleri

Zamanaşımı nedir?

Zaman aşımı, gerçekleşmesiyle birlikte bir hakkın talep edilebilmesini ortadan kaldıran bir durumdur. Kanunlarda belirlenmiş süreler geçince, artık ilgili haklar mahkeme nezdinde talep edilemez hale gelmektedir.

İş Mahkemelerinde zamanaşımı süreleri

İş Kanunu bakımında zamanaşımı sürelerini çeşitli konularda ve farklı başlıklarda daha önce inceledik. Ancak bu kez iş mahkemeleri açısından geçerli olan tüm zaman aşımı sürelerini bir arada sunmak istiyoruz. Genel bilgi olması açısından bunun faydalı olacağı kanaatindeyiz. Buna göre işçiler açısından baktığımızda;

 • Maaş, fazla çalışma ücreti, genel tatil ücreti, hafta tatili ücreti, yıllık izin ücreti gibi ücretlerde 5 yıl
 • Sendikal tazminat, işe başlatmama tazminatı, kötü niyet tazminatı, eşit işlem borcuna aykırılık nedeniyle tazminat, maddi ve manevi tazminat, çalışma belgesinin zamanında verilmemesinden kaynaklanan tazminat, askerlik sonrası işe almama nedeniyle öngörülen tazminat gibi tazminatlar 10 yıllık zamanaşımına tabidir.
 • İşe iade davası 1 aylık zamanaşımına tabidir.

Zamanaşımı sürelerinin başlangıcı

 • İşe iade davalarında, işçinin fesih bildirimini almasından itibaren başlar.
 • Tazminatlarda sözleşmenin feshedildiği tarih ya da ilgili fiilin gerçekleştiği tarihtir.
 • Ücretlerde ise durum farklıdır. Eğer ücret alacağı sözleşmenin sona ermesine bağlıysa (yıllık izin ücreti gibi) zamanaşımı fesih tarihinde başlar. Ama maaş, fazla çalışma, genel tatil, hafta tatili gibi çalışmaya dayalı ücretler için, hak edildikleri ayı takip eden ilk maaş ödeme gününden itibaren başlar.

SONUÇ

Derhal fesih nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

is mahkemesi zamanasimi iscidunyasi

İş mahkemesine dava açmak isteyen işçi tazminatlar için 10 yıl, ücretler için 5 yıl zamanaşımı süresi olduğunu ve işe iade davasını açmak için de 1 ayı olduğunu unutmamalıdır.

NOT: 12/10/2017 tarihinden itibaren İş Kanunundan kaynaklanan bazı alacakları için zamanaşımı süreleri değişmiştir. Lütfen İş Kanunundaki yeni zamanaşımı sürelerine göz atmayı unutmayınız. Aksi takdirde yanlış bilgi edinmiş olabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

71 Yorum

 1. Merhaba
  Şu an halen devam etmekte olduğum işimde hafta ici günlük 10.5 saat hafta sonu cumartesi 4 saat calismaktayim.
  Fazla mesai ücreti ödemesi yapilmiyor. Mobbing uygulayacaklari icin yetkililere haber veremiyorum.
  Sormak istediğim
  zaman aşımı süresi 5 yıl ise bu durumla ilgili şikayette son 5 yil mi geçerli olacak
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. İster şikayet olsun, isterse dava açılsın, en çok geriye dönük 5 yıllık fazla mesai ücretlerinizi alabilirsiniz.

 2. ben 2001 yılında ıse gırdım 8 ayında 2004 askerlık ıcın cıktım sıgortam yatmadı 2001 ıle 2004 arası artı 2005 8 ayında tekrar ıse grıdım 11 ayında sıgoırtam yatmaya basladı 2010 6 ayda ısten cıkdım ve hıc bır tazmınat almadım hakkım varmı alabılımıyım yardım cı olurmusunuz zaman asımı 10 sene yazıyro her yerde avukatla gorustum 5 sene dıyor ben hakkımı nasıl alabılırım

  1. Süleyman bey; kıdem tazminatı için zamanaşımı 10 yıldır. Yani, 2016 yılında işten ayrıldığınıza göre 2026’ya kadar tazmiantınız için dava açabilirsiniz. Ama bunun dışında ücret, maaş, fazla mesai gibi alacağınız varsa, bunlarda zamanaşımı 5 yıldır. Yani, dava açtığınız tarihten itibaren geriye dönük en çok 5 yıllık ücretlerinizi alabilirsiniz.

 3. Merhaba,
  Bir önceki işimden Kasım 2015’de çıkışım yapıldı. Yaklaşık 11 yıl 8 ay çalıştım. İşyeri bu süre içerisinde sigorta primlerini hep düşük bildirdi. İş mahkemesine dava açarsam 11 yıl 8 ayın tamamı için dava açabilirmiyim ve bu dava için zaman aşımı kaç senedir? Yani 11 yıl 8 aylık dönemin nekadarı için sonuç elde edebilirim?
  Cevbınız için şimdiden teşekkür ederim.

 4. merhaba 2013 yılında tazminat davası açtım çalıştığım yere davayı kazandım temize gönderdiler çalışmış olduğum zaman zarfı 15 yıl asgeriy ücretten yatırdılar sskyı maşım 4 binliyaydı itiraz hakkım varmı veya neyapmam gerk ….

  1. Sinan bey, zaten dava açmışsınız ve hatta Yargıtay’a bile gidilmiş. İtiraz derken tam olarak neyi kastediyorsunuz?

 5. Merhaba Mustafa bey ben 1997yılında ilk işime başladım 2yıla yakın çalıştım büyük bir firmanın şahıs şubesiydi sigorta yaptı biliyordum 1999mart ayında başka bir firmaya girdim ordada ilk ssk girişim 12/10/1999 bu yüzden 3600gün15yıl ile emeklilik şansımı kaybettiğimi ssk kurumuna gitiğimde öğrendim dava açsam şahitlerim var ama 20yıl geçtiği için kazanabilirmiyim emeklilik hakkımı kazanmak için cevabınızı bekliyorum

  1. Merhaba. Nurdan hanım, 1997’den itibaren çalıştığınız işyerinde sigorta kaydınız hiç yapılmadıysa yani sıfırsa, ne yazık ki 5 yıllık zamanaşımı süresi geçmiştir ve dava açarak bu süreleri sigortadan saydırmanız artık mümkün değildir.

   1. Cevabınız için çok teşekkür ederim ozaman ilk ssk girişimin 12/10/1999da yapıldığı tarihi itiraz etsem çünki 1999 mart ayında işe girdim ama ekim ayında ssk yapılmış şahitlerim var eğer olursa 3600 günden emekli olabilirim yine zaman aşımı varmı

 6. Selamın aleyküm mustafa bey ben geçen sene 26.09.2016 da iş kazası geçirdim makinada parça keserken parçanın sıkışması sonucu fırladı karnımın altına çok sert bi şekilde çarptı ve bundan dolayı ben yere yığıldım beni özel bir hasteneye götürdüler orada ağrı kesici serum taktılar benim sancım biraz gecince ilac yazdılar bu arada ben doktora iş kazası dedim beni oraya götüren yetkilirere ağaçtan düştüğümü soylemis gece eve bıraktılar beni ve yaklaşık iki saat içinde tekrar çok şiddetli bir agrı başladı ve sabaha kadar sürdü sabah işyerindeki muhasebeciyi aradım gelip beni devlet hastanesine götürdü ince bağırsaklarımda zedelenme meydana gelmiş doktor 1 saat daha geç gelseydiniz hastayı kaybederdik dedi ve ardından 14 saat süren bi baygınlık ve ameliyattan sonra yoğun bakımda tekrar gozlerimi açtım bu iş kazası sonucu bağırsakların 50 santim kesildi vucüdumda kalıcı iki tane iz kaldı ve kazadan sonra çalışamaz oldum ve benim bu adamlarda normal çalıştım maaştan da alacağım var hep eksik ve yarım maaş veriyorlardı kazadan sonra hiç bir şekilde bu işyeriyle uzlaşmak istemiyorum olay kayseri de oldu ben şimdi istanbuldayım iş davasını burdan açarsak bi sorun olurmu iş maskesi ist nerde var onuda bilmiyorum davayı nasıl nerde acıcam bu arada kayseri de devlet hastanesinde ameliyat olduktan sonra orda yatarken bölgeye bağlı polis karakoluna şikayette bulundum yardımcı olursanız çok iyi olur hocam şimdiden teşekkür ederim saygılar

  1. Ahmet bey, öncelikle geçmiş olsun. Anlattığınıza bakılırsa, dava açmanız halinde kazanmanız mümkün görünüyor. Dilerseniz sizi İstanbul’da bir avukat arkadaşıma yönlendirebilirim. Kendisi iş davalarında oldukça tecrübelidir. Yoruma cevap vermeniz halinde, aranmanızı sağlayabilirim.

   1. Slm ismahkemsi hakkında yorumunuzu okudum İstanbul’da avukat varmış ismahkemsinde tecrübeli tavsiyede bulunduğunuz için tşk ederim banada bı yardımı dokunur.sizin sayenizde inşallah .adresi verir misiniz avukatın rica etsem

    1. Taner bey, bize sitemizdeki iletişim formu aracılığıyla ulaşırsanız yardımcı oluruz.

 7. Merhabalar ben 14 yıl 37 gun çalıştığım iş yerinden ozurlu emekli şartlarını tamamlayıp işten ayrıldım kanuni prosedürlerle maaşımın resmi olan kısmını tazminat olarak verdiler ama diģer mesai u .bayram vs.tazminat haklarım için dava açtım 23.05.13 te davayı kazandım bir takım haklarım tespit edildi mahkemece karar verildi ama işveren isnitafa gònderdi bu arada dava 2017 nin mayısında karara bağlandı isnitafta geçen zaman gecikirse zaman aşımı denilen sūre varmı hakkım fazlaca geçmiş zamandan dolayı kayıba uğrarmı yoksa zaman ne kadar geçerse geçsin isnitafın verdiği karar hakkını alırsın yada alamazsın diye verdiği karara bağlı olarakmı sonuçlanır .şimdiden teşekkur ederim yardımlarınız için

  1. Yusuf bey siz dava açtığınızda zamanaşımı süresi durur. Dolayısıyla endişelenmenize gerek yok. İsterse dava 10 yıl sürsün, siziz haklarınız zayi olmaz.

   1. Çok teşekkür ederim bu güzel bir haber oldu yardımlarınız için nasıl teşekkür etsem az.

 8. merhaba calışmakta olduğum işimden istifa ettim 12 yıllık kıdem tazminatın ve yıllık izinlerin ne kadarını alabilirim .

  1. Mustafa bey, haklı bir gerekçeniz yokken istifa ettiyseniz kıdem tazminatı alamazsınız. Kullanmadığınız kaç günlük izniniz var ise, bunların ücretinin ise ödenmesi gerekir.

 9. yıllık izinleri kullandırmadılar.işyerine dava açsam 12 yıllık tazminat almama gerekçe olurmu

  1. Evet, yıllık iznin kullandırılmaması, işçi için bir haklı fesih sebebidir.

  1. Mustafa bey, bu sorunun kesin cevabı yoktur. Görüntüye, yayınlayana ve konuya göre sonuç değişecektir.

 10. Merhaba, ismim murat duru, 07-01-2014 tarihinde askari geçim indirimi, senelik izinlerimin verilmemesi sebebi ile iş haddimi tek taraflı olarak fesh edip iş mahkemesine dava açtım dava bitti bir miktar para aldım, yalnı ben 10-05 2007 tarihinde iş başı yapmıştım ben den daha sonra işe giren personeller var ve benden ücretleri düşük benden daha fazla tazminat aldılar, tekrar mahkeme alabilirmiyim yanlış hesaplama olduğunu düşünüyorum

  1. Murat bey, hesaplama mahkeme tarafından yapılmadı mı? Bu halde tekrar dava açmanızın anlamı olmayacaktır.

 11. Merhaba gercekten iyi bi akla ihtiyacim var.soyle konu 2003 ve 2013 yillari arasinda bir fabrikada isci olarak calistim ama sigortam odenmedi mesai haklarim da ayni sekilde bayram ve resmi tatil ucretlerinide alamadim.2017 nin subat ayinda dava actim ve bir hafta once karara baglandi. Avukatim haklarinin cogunligu zaman asimina ugradi dedi ve cok komiktir 20 bin tl alabileceksiniz dedi. Sizce hakkim olan bumu.ve bi soru daha sigorta haklarimida alamadim avukat hizmet tespiti davasi acmamis. Anlatirmisiniz bana. Yardimci olursaniz sevinirim

  1. Adem bey, avukatınız varken yorum yapmamız doğru olmaz. Ama şu kadarını söyleyebilirim ki; 2017 şubat ayında dava açmışsanız, 2012 şubat ve öncesinin fazla mesai alacakları zaman aşımına uğramış demektir.

 12. mustafa bey pattime 15 günlük noterden sözleşmem var ama tam gün çalışıyordum.işyerinden 2012 de ayrıldım eksik yatan günlerimi saydırabilirmiyim.zaman aşımı olurmu

 13. İş davası yani kıdem ihbar ve fazla mesai davası açtım 2015 mayıs ayında, ancak dava 3 yıl oldu hala sonuçlanmadı, sizden bir bilgi almak istiyorum, dava açtıktan sonra zamanaşımı olurmu yanı örnek bu dava 4 yıl 5 yıl oldu bi sorun olurmu devamlı bi nedenlerden dolayı erteleniyor, saygılarımla

  1. Merhaba. Dava devam ederken, zamanaşımı işlemez. Bu konuda endişelenmenize gerek yok.

  2. Aynı dertten muzdarip olan bir mağdur olarak evet zaman aşımı olur ve adalet diye bir şey kalmadı diyeyim.

 14. Zeynel bey, 2015 yılında fazla mesai ve sosyal hak alacaklarım için dava açtım, dava bu 2 gün önce karara bağlandı ve 2011 yılındaki ödenmeyen mesai ücretim vede sosyal haklarımın zaman aşımına uğradığına hükmedildi, sizce ne kadar doğru bir karar, karşı tarafın yiğeninin ifadesine göre yargılama yapıldı diğer tanıkların ifadeleri kabul edilmedi hukuk bu mudur. Kanun sadece zenginden yana, yetmiyormuş gibi benim avukatıma davalı taraf asgari avukat ücreti olarak 580 tl ödeyecek fakat ben karşı tarafın avukatına asgari avukat ücreti olarak 2188 tl ödeyecem diye karar verildi nerede adalet size sorayım.?

  1. Merhaba. Muhtemelen bir şeyleri yanlış anlamışsınızdır. 2015 yılında dava açmışsanız, 2011 yılındaki ücret alacaklarınızın zamanaşımına uğraması mümkün değildir.

 15. Ben 2012 nisan ayinda isten cikarildim. İse geri dönüsü kaybettim. Şirket bana ceza davasi açti gereksiz suçlamalarla beraat ettim. Şirket temyize gönderdi Yargitaydan kesin sonuc gelmedi. Ben kesin sonucun değismeden gelmesini bekliyorum. Kıdem ve maddi tazminat davasi için. Zamanaşimi değişmis. Beni etkilermi

 16. mustafa bey iyi günler maaşımı tam gün üzerinden elden aldım ama sigortamı eksik yatırdılar 2006 2011 yılları arası.2007 yılında noterden 15 günlük parttime anlaşma imzaladık. 2017 yılın 7.ayda ihtar çekerek .işten ayrıldım.eksik yatan sigortalar zaman aşımına uğrarmı,

 17. Merhabalar 2011 yılında kazandığım tazminat davasının ödemesini alamadım zaman aşımına uğrardı?

 18. Merhabalar ,2014/2 yılında iş yeri kapanması aşamasında mobbinge maruz (emekli olmama 1 yıl vardı ve 14 yıl sendikalılardan az sosyal hak ,ücret Zammı ,mesai ödemesi yapıldığı için istifa mektubu yazdım) kalarak hiç bir tazminat alamadan istifa etmek zorunda kaldım ,herkesi (21 kişi) işten çıkarıyorlardı ve mahkemeye 2014/2 verdiğim için diğer çalışanlara başka bölümde iş 2014/3 verildi.
  Mahkeme ,sadece kıdem tazminatı için 2015/11 karar verdi ve davalı taraf 2016/2 yargıtaya temyize gitti.
  Yargıtay henüz karar vermedi ,dilekçe yazdık cevap yok ,adelet bak. Yazı yazdım cevap yok ,avukatım yargıtay kararı çıktıktan sonra ,eski alacaklar ,işe iade ve boşta geçen zamanlar ile mobbing tazminatını yargıtay kararı sonrası açacağız dese de artık ben inanmıyorum.
  Şahsi olarak ,yargıtay kararını beklemeden ,iş mahkemesine tekrar işe iade ve boşta geçen zaman ücretim ,eski ALACAKLARIM ve MOBBİNG TAZMİNATI davası açmak istiyorum.
  Çünkü avukatım diğer alacaklarım için dava açmamakta bu zamana kadar beni oyaladı ve ilk dava dilekçesinde bu şikayetleri bildirdiğim halde ,mahkemenin sadece kıdem tazminatı kararı alması ,yargıtay kararının bir türlü çıkmaması maddi olarak beni çok etkilemiştir.
  Zaman kaybı için 7 ay gibi kaldığını biliyorum ve yargıtay kararını beklemeli miyim ,dava açmadan önce avukatıma azilname yazmalı mıyım.
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 19. 02 01 2009 TARİHİN DE İŞE GİRDİM 18 AY

  ÇALİŞTİM TCCD YOLLARIN DA ÖZEL

  GÜVENLİK OLARAK ÇALIŞTIM İŞ TEN

  ÇİKARİLDİMA DAİR İMZA ATMADIM

  KIDEM İHBAR MAAŞ FAZLA MESAİ

  ÜCRETLERİM İÇİN HENÜZ DAVA

  ACMADIM AÇARAM ALACAKLARIM

  ÖDENİRMİ BENİM İÇİN ZAMAN ALİMİ 5 YILMİ 10 YILMİ

  İŞE İADE Mİ İSTEDİM NOTER DEN İŞE İADEM YAPILMADI

 20. Mustafa bey merhabalar 2007 yılı mayıs ayında 58 ay çalıştığım(Temmuz 2002 başlangıç)iş yerimden kendi istegiğimle ayrıldığım için tazminat alamadım.zaman aşımına uğramışmıdır kanunen hak arayışına girsem sonuç lehime olur mu?

 21. Ben 2007 inşattan ďuştum ama dava açtık ama davayi takip edemedik bariz durumlardan sigortam yoktu halen dava açma hakkim varmi

  1. Mehmet bey 10 yıllık zamanaşımı geçmiş duruyor ama arada dava açmışsanız süre değişebilir. Bir avukata bizzat danışmanızı öneririm.

 22. Evet icra takibi başlardık ancak göktaş şirketi battığı için herhangi bi icra yapılamıyor onlarda ingiliz mahkemesi kararıyla geçen yıl zararlarını karşıladılar acaba 2011 yılında kazandığın tazminatım zaman asimina uğramışmıdirvkazanilan davanın zaman asimina ugramayacagi bilgisini aldım ne kadar doğru?

  1. Yasin bey kazanılan dava zamanaşımına uğramaz; ancak icra hukuku bakımından yani yasal takip süreci açısından farklı bir durum olabilir. Bu konuda bilgimiz yok.

 23. mustafa bey merhaba
  1996.yilindan itibaren sirkette calismakta idim yurt disinda 2017.yili midemden
  rahatsizlandim unser yetkili seflere bildirdim durumu ve sagligin onemli oldugunu soyledi duzelince insallah ise baslayacagim soylendi ve kendi buccemle hastanemasraflarini yaptigim halde duzeldikten sonra aradigimda ise ihtiyacimin oldugu soyledim isten cikarildigimi ve su an isin olmadigini bildirdiler bu calisma tarihler arasinda sikortam hic odenmedi 1996 yilindan is bulmadan muhurlu isebasladigim tarihden itibaren posport oturumu vize calisma belgesi mevcuttur dava acabilirmiyim tesekkurler

  1. Merhaba. 1996 ile 2017 arasında tamamen sigortasız mı çalıştınız? Eğer arada kesinti yoksa, halen sigorta hizmet tespit davası açma hakkınız vardır. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 24. 1992-1999 yıllarında çalıştığım iş yerinde sigorta yapılmadı ne yspabilirim zaman aşımı var mi dava etmek istiyorum

 25. Merhaba iş kazası ölümle sonuçlanan kunda ilgi alanınıza giriyorsa bu konuda bilgilenmek isterim 2002 yılında bulunan iş İski devlete ait olan bu iş Taşörenlik şirketinde çalışılmıştır sadece işveren mahkemeye verilmiştir çirketin vergi borcu olduğundan devlet daha öncelin davranarak şirketin araçlarına el koymuş olduğunda şirket sahibi o zamanlarda mal kaçırmada erken davrandığından kedisine iflas göstermiş aslında üçüncü kişilere üzerine kaçırmıştır ve bu mahkeme bizim sadece o zamanlarda bir kişin ekmekli olduğundan maşından para kesilmektedir ve mahkeme kişinin üstünde birşey bulamıyor ve bu durumda avukatımız 2015 2016 yollarında mu mahkemeden vaz geçip gazete ilan vermiştir bununla ilgili zaman aşımı olmuş mudur bu olmamışsa bununla ilgili nasıl bir yol izleye bilirim.

 26. merhaba 3yıl çalıştığım yerde 25/II maddesinden haksız yere çıkarılarak ne tazminat alabildim ne de işsizlik maaşı alabildim. param olmadıgı için 5 ay geçmesine rağmen dava açamadım hakkımı kaybeder miyim ayrıca şahitlerim var dava kazanma şansım var mı ?

 27. Merhaba zeynel bey eski işyerinden ayrıldıktan sonra mahkemeye verdim işten cikarildim die 2015 yılında isci mahkemesine gittik ve 5 duruşma sonunda davayı kazandım hesabıma para yatti ama sonrasında paraya el konuldu öyle bi hakları varmış karşı tarafın avukatımda icra yoluna gittik ve dosya 3.5 yıldır ankarada yargıtayda hala ses seda yok ne kadar daha sürer ne yapmalıyım avukatim bu konuda yavaştan alıyor sanirim zaman aşımına uğramasından korkuyorum nasıl hızlandıra bilirim nereye gitmeliyim şimdiden teşekkür ederim saygılar selamlar

  1. Merhaba. Dava açıldıktan sonra artık zamanaşımı süresi işlemez. Diğer konularda ise, ne yazık ki yardımcı olamayız. En doğru bilgiyi alabileceğiniz yer yine avukatınız olacaktır.

 28. İhbar ve fesih bildirimi tebligatım 30.03.2018 tarihinde bana ulaştı. Çalıştığım iş yerinde 01.05.2019 tarihinde iki yılım dolmuş olacak doğal olarak 6 haftalık bir ihbar sürem var. İhbar süresi içinde iken ikinci yıllık izin hakedişim doğuyor mu? Ve ikinci yıllık iznimi mayıs ayında talep etmeyeceğim işverenimin isteği üzerine yıllık iznimi onun iatediği tarihte kullanmam gerekir mi yoksa ihbar sürem bitince yıllık izin ücretini mi bana ödemesi gerekir? Teşekkürlerrr..

 29. Merhaba ben 8 mart 2019 tarihinde isten cikartildim isveren beni envanter acigindan dolayi suclayarak cikartti istifa etmemi istedi etmedim. Noterden ihtar cektim geri cevabinda 8 martta tazminatsiz ve bildirimsiz cikarildiniz cevabi geldi. Arabulucu ya gittim is yeri kabul etmedi. Simdi benim sorum su.. ben fazla mesai ve tazminat icin ne kadar sure icinde dava acabilirim ikinci sorum ise is verenim bana ne kadar sure icinde dava acabilir kamera kayitlari silinme suresi 40 gun diye biliyorum? Cevaplarsaniz cok tesekkur ederim SAYGILAR.

  1. Merhaba. Alacaklarınız 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Bu halde, en geç bu süre içinde dava açmanız gerekir. İşe iade talebinde bulunduysanız, başa süreler de gündeme gelecektir.

 30. Temize giden tazminat davasi temyiz surecinde zaman asimi dolarsa tazminat hakkim iptalmi olur.is kazasi sonucu acilan tazminat davasi 2010 da acildi dava zaman asimi suresi dolmak uzere

  1. Merhaba. İşçi davasını zamanaşımı dolmadan açıktan sonra, artık zamanaşımı süreleri kesilir. Yani isterse dava 20 yıl sürsün, zamanaşımı bakımından bir sorun olmayacaktır.

 31. Merhaba. İşveren tarafından haksız bir çıkış koduyla çıkışım yapıldı ve ben bu 29 nolu çıkış kodunun sicilimde durmasını istemiyorum. Yalnız bu işten çıkış olayının üzerinden 2 sene geçti. İşten çıkış kodlarıyla ilgili zaman aşımı nedir?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba. Uygulamada bu kodlar değiştirilemiyor. Zaten aslında bir önemi de yok. Yine de İşkur’a yazılı olarak başvurarak, bu kodun hangi sürede ve nasıl değiştirilebileceğini sorabilirsiniz. Sonuçtan bizi haberdar ederseniz, biz de öğrenmiş oluruz.

 32. Merhaba,
  Eşim özel hukuk hükümlerine tabi olan bir kamu kuruluşunda (sermayesi %51 oranında kamu, %49 oranında özel sektör) Bilgi Teknolojileri Yöneticisi olarak yaklaşık 15 yıldır çalışmaktaydı.Ancak doğum iznine çıkması nedeni ile işine ara vermek zorunda kaldı ve ke ndi isteği doğrultusunda 6 aylık ücretsiz izin kullandı. Ücretsiz izi sırasında eşimin herhangi bir talebi olmaksızın Bilgi Teknolojileri dışında ücreti yarıya indirilerek idari kadroya ataması yapıldı. Herhangi bir performans ölçümüne tabi olmaksızın görevinde ve ücrteinde indirime gidildi.İş akdinin feshedilmesi korkusuyla işverene karşı dava açamıyor.
  Eşimin bulunduğu pozisyona Bilgi Teknolojileri ünvanlı bir istihdam yapıldı.
  İşvereni dava etme ve tazminat talep etmek için dava açabilir mi bu dava açılma süresi zaman aşımına tabi midir?
  Teşekkürler. Kolay gelsin.

  1. Merhaba. İş Kanununa tabi bir işçi için özel dava türleri yoktur. Yani örneğin başka bir göreve atanan işçi, eski görevine iadesi için dava açamaz. Yapması gereken ya bunu kabullenmek ya da haklı nedenle fesih yaparak işten ayrılmak olabilir. Tabi işyerine özel toplu iş sözleşmesi vb. metinler varsa, bunlardaki hükümlerin de incelenmesi gerekir.

 33. Teşekkürler, Ücretinin düşürülmesini nasıl değerlendiriyorsunuz.Görev değiştiği için ücret düşürülebilir mi?

  1. Yukarıdaki yorumum aynen ücretin düşürülmesi için de geçerlidir. Kesinlikle kabul etmek zorunda değilsiniz, ama kabul etmezseniz de önünüzdeki seçenek haklı fesih olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.