İş kazası bildirim süresi kaç gündür ve idari para cezası kaç liradır?

İş kazası bildirim süreleri kaç gündür?

İş kazaları ülkemizde ne yazık ki yaygın şekilde meydana gelmektedir. Bunlardan bazıları ufak sıyrıklarla sonuçlansa da bazıları ölüm gibi ağır sonuçları doğurabilmektedir. Bir işçisi iş kazası geçiren bir işveren hangi kurumlara ve ne kadar süre içinde bilgi vermek zorundadır?

İş kazası nedir?

Bununla ilgili daha önce bir makale yazmıştım. Kısaca hatırlatmam gerekirse; meydana gelmesiyle birlikte işçiyi bedenen ya da ruhen engelli hale getiren vakalar iş kazası olarak adlandırılmaktadır. İşçinin kaza geçirdiği sırada, işyerinde olması ya da işyerinde değilse bile işveren tarafından verilen bir işi yerine getiriyor olması veya işveren tarafından sağlanan servis aracıyla işe gelip gidiyor olması da gerekir.

İş kazası kaç gün içinde bildirilmelidir?

Gerçekleşen kazanın niteliğine ve yerine göre bu sorunun cevabı değişecektir. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:

İş kazası nedeniyle işten ayrılma

Bu yazı da ilginizi çekebilir

 • İşçi olarak çalışan, yani eski deyimle SSK’lı iş kazası geçirdiğinde derhal kolluk kuvvetlerine haber vermek ve kazadan sonraki 3 iş günü içinde de SGK’ya bildirimde bulunmak gerekir.
 • Eğer kaza işyeri dışında olmuş ve işveren de sonradan haberdar olmuşsa, kazanın öğrenildiği tarihten itibaren 3 iş günü içinde SGK’ya bildirimde bulunulması gerekir.
 • Kara, hava veya deniz araçlarında çalışan işçiler, yurtdışında iken araç içerisinde kaza geçirmeleri halinde; araçların ülkeye döndüğü tarihi takip eden ilk iş gününden itibaren 3 iş günü içinde (Araçlar ülkeye giremezse, kaza geçirenin gümrükten girdiği tarihi takip eden gün süre başlar)
 • Bağkurlunun ya da muhtarların iş kazası geçirmeleri halinde; bunların, bildirimde yapabilecek duruma geldikleri günden sonra kendilerinin 3 iş günü içinde bildirimde bulunmaları gerekir. Ancak bu süre hiçbir şekilde, kazadan itibaren 1 ayı aşamaz. Bunların bildirim yapacak hale gelmeleri demek, kaza sonrası aldıkları raporun sona ermesi demektir.

İş kazası bildirimi nasıl yapılır?

Öncelikle, zamanında bildirimde bulunmayan yükümlülülerin, mücbir sebep bildirebileceğini söylemem gerekir. Mücbir sebeplerini belgelendirenler, mücbir sebebin ortadan kalktığı tarihten sonraki 3 iş günü içinde bildirimde bulunmak durumundadır.

iş kazası zamanında bildirmeme cezası

İşçilerin bildirimi işverenlerince yapılmalı, bağkurlular ile muhtarlar ise bildirimi bizzat kendileri yapmalıdır. İş kazası ve meslek hastalığı bildirgesi ile yapılacak olan bildirim, internet üzerinden SGK’ya yapılabileceği gibi posta yoluyla ya da elden SGK birimlerine de verilebilmektedir.

Posta ile gönderilen bildirimler mümkünse iadeli taahhütlü gönderilmelidir. Çünkü adi posta gönderimlerinde SGK’ya geliş tarihi bildirim tarihi kabul edilirken, iadeli taahhütlü ya da acele posta ile yapılan bildirimlerde postaya veriliş tarihi esas alınmaktadır.

İş kazası zamanında bildirilmezse para cezası uygulanır

İşçisi iş kazası geçiren işveren bunu zamanında SGK’ya bildirmezse, geç bildirdiği tarihe kadar işçiye Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası, işverenden geri tahsil edilecektir.

İş kazası geçiren bağkurlu ya da muhtar ise, bunların bizzat kendileri bildirim yapmakla yükümlü olduğundan, bildirimde bulunana kadar bunlara rapor parası ödenmeyecektir.

Ayrıca iş kazasının işveren tarafından süresi içinde SGK’ya bildirilmemesi halinde, işverene 2017 yılı için 2.702,00 TL idari para cezası uygulanacaktır.

SONUÇ

Genel kural; iş kazasının işveren tarafından, kazadan sonraki 3 iş günü içinde SGK’ya bildirilmesi gerektiğidir. Mücbir sebebi olmaksızın süresinde bildirimde bulunmayan işverenden hem işçiye ödenen rapor parası tahsil edilecek hem de işverene idari para cezası uygulanacaktır.

, , ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

11 Yorum

 1. Merhaba ben isyerinde kucuk bi yanik gecirdim onemsemedim ve bi hafta sonra ayakkabiya surttugunden dolayi kotu oldu hastaneye gittim is kazasi dediler halbuki is yerinin bilgisi bile yok ceza gelecek vaktinde bildirmedi icin ama zaten haberleri bile yok ne yapmak gerekir

 2. Merhabalar öncelikle, babam 2 hafta önce kadar iş kazası geçirdi. üzerine 4 metreden transpalet düştü. işyeri iş saglıkcılarıyla rapor düzenleyip iki işçiye imza artırıyor. Olayı babam transpalet sürerken düştü diye bildirmişler. bizde ifade vercez ama bize ifadelerini onların yazdığı gibi vermemizi istediler. biz kanuna aykırı bir iş yapamayacağımızı bildirdik. bize dediler ki : iş sağlıkcıları işçilerden bilgi aldı ona göre düzenledik der geçeriz. bunların alacağı ceza hapis/para ne kadar dan başlar ve sgk da işyerine dava açar mı?

 3. Merhaba 2015 yılında lise staj döneminde iş kazası geçirdim fakat o dönemde beni herhangi hastaneye götürmediler ciddi sorunlar yaşıyorum tutulan tutanakları istediğim zaman tutanak tutulmadığını dile getiriyorlar napmam gerekir. Simdikten teşekkurederim

  1. Merhaba. İş kazaları sonucu istenecek maddi ve manevi tazminat davaları 10 yıllık zamanaşımına tabidir. Bu nedenle bir avukatla görüşerek tam ve kesin bilgi almanızı öneririm.

 4. selam ben 2014 de inşatta iskeleden düştüm ve beyin kanaması gecirdim amaliyat oldum ama iş sayibi sskamı hic yapmamıştı bende zaman sonra şikayetci oldum avkat tuttum ama tuttum avkat hic sayip cıkmadı sskaya bile bilgi vermemiş bende sskaya başvuru yaptım 2017 mayıs ayında ve yanımdaki calısan kişide şahitlik yaptı doruladı bunla ilgili sskadan para alma sansım varmı bazı arkadaşlar birmiktar verir diyorlar dorumu acaba bana lutven yardımcı olun saygılarımla

  1. Erol bey, iş kazası bildirimi olmuş muydu? Olmadıysa, yine de bu işin yolu mahkemedir. Gerekirse avukat değiştirerek dava açmalı ya da takip ettirmelisiniz.

 5. İyi günler. Babam 2010 yılının mart ayında petrol ofisinde gaspa uğrayarak vefat etti. Babamın çalıştığı işletmenin sahibi Büyükbabam. kısacası işverenimiz. o zaman ben ve kardeşim 12-14 yaşlarındaydık ve bize hiçbir bilgilendirme yapılmadı. 2017 yılı içerisinde olayı kurcalamam neticesinde sgk nezdinde işverenimiz Babamın ölümünü normal ölüm olarak göstermiş iş kazası bildirimi yapmamış. daha önce yasal olarak dava açma hakkımız olduğunu bilmiyorduk ve bu olayı öğrendikten sonra dava açmayı düşünüyoruz.(Sgk giriş tarihi 1.1.1999. ölüme bağlı olarak işten çıkartılma tarihi 5.8.10)Annem iki kardeşimle beraber 4 kişiyiz şuan nasıl bir yasal yol takip etmeliyiz. iş kazası bildirimi yapmadığı için işverene gelecek ceza miktarı ne kadardır. şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Öncelikle başınız sağolsun. İdari para cezasıyla ilgili net rakam vermem mümkün değil. Ama babanız işyerinde vefat ettiğine göre bu bir iş kazasıdır ve işveren nasıl bildirmiş olursa olsun, aksini ispat edebilirsiniz. İş kazası nedeniyle açılacak tazminat davaları 10 yıllık zamanaşımına tabidir. Bu da demektir ki, halen dava açabilirsiniz. Bir avukatla yüz yüze görüşerek detaylı bilgi almanızı öneririm.

   1. İlginiz için teşekkür ederim. İnsanların manevi duygularını sömürerek Böyle elim bir olayı örtbas etmeleri çok acı, üstelik bunun arkasında akrabanın olduğunu öğrenmek daha da kötüsü. Bize kol kanat germeleri gereken yerde, kolumuzu kanadımızı kırmışlar… Yasal hakkımızı sonuna kadar götüreceğim. Adalet geçte olsa tecelli edecektir! Çok teşekkürler.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.