İş kazası nedir? Hangi olaylar iş kazası sayılır?

İş kazası nedir?

Temel olarak iş kazasının ne olduğunu, hemen herkesin bildiğinin farkındayım. Ama bu yazımda sizlere iş kazasının ne olduğunu açıklarken, aynı zamanda teknik olarak nerede ve ne zaman meydana gelen kazaların iş kazası sayıldığını anlatmaya çalışacağım.

İş kazasının tanımı

İş kazası, belirli koşullar altında meydana gelen ve işçiyi ruhen ya da bedenen engelli hale getiren olaydır. Bu olayın sonucunun derhal ortaya çıkması da gerekmez. Meydana gelen olay, ilerleyen bir zamanda da işçiyi bedenen ya da ruhsal olarak engelli hale getirse, yine de iş kazası olarak kabul edilmelidir.

Nerede ve ne zaman?

Elbette ki bir işçinin evindeyken ya da akşam arkadaşlarıyla gezerken bir kaza geçirmesi ya da başına bir iş gelmesi iş kazası değildir. O halde işçiyi bedenen veya ruhen engelli hale getiren bu olay nerede veya ne zaman olmalıdır?

İş kazası nedeniyle işten ayrılma

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

 • İşyerinde bulunurken
 • İşverence verilen bir işi yerine getiriyorsa, iş yeri dışında bile olsa her hangi bir yerde
 • Her hangi bir iş yapmıyorsa bile, işveren tarafından gönderildiği her hangi bir yerde
 • Emzirme iznindeki kadın, çocuğunu emzirmek için geçirdiği süreler içinde
 • İşverence sağlanan servis ya da başka bir taşıtla işe gelip giderken

Hangi olaylar iş kazasıdır?

İş kazası denince akla il olarak, işçinin işini yaparken fiziksel bir zarar görmesi gelmektedir. Ancak olayı bu şekilde sınırlandırmamak gerekir. Ya da işverenin hiçbir kusurunun olmadığının düşünülmesi de sonucu değiştirmeyecektir. Örneğin işçi işyerinde yemek molasındayken kalp krizi geçirse, işyerindeyken kalp krizi geçirdiği için bu bir iş kazası olarak kabul edilecektir. Aynı işçi, işyerinden çıktıktan 10 dakika sonra, örneğin bir büfeden su alırken kalp krizi geçirseydi, bu bir iş kazası olmayacaktı.

İlla ki iş yapılıyor olması gerekmez

iş kazası tanımı

Benzer şekilde, işçinin yaşadığı kazanın muhakkak işinin yürütürken olması da gerekmez. İşçi yemek molasında ya da çay saatinde olabilir. Ya da tuvalete gitmiş veya işyerinde kıyafetlerini değiştiriyor da olabilir.

İşyerine ait bir evrakı alması için başka bir yere gönderilen işçi, gittiği yerde öğle tatili olduğu için beklemek zorunda kalsa ve bu arada bir restoranda yemek yerken kaza geçirse, bu da bir iş kazası olarak nitelendirilecektir.

SONUÇ

İşçinin başına gelen bir olayın iş kazası olarak kabul edilebilmesi için; hem onu ruhen ya da bedenen engelli hale getirmesi hem de yukarıda belirtilen yerlerde ve zamanlarda gerçekleşmiş olması gerekir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

 1. Ben 2 yıl önce çalışırken iç
  Kanama geçirip sağ böbreğimden oldum her hangi bir dava açmadım şuan tek böbreğimle yaşıyorum ama sorunlar başladı tek böbrekli olduğum için bazı iş yerleri beni çalıştırmak istemiyor

 2. Yonetici calisana mobing yapar calisandan bundan psikolojik sikinti yasarsa buda iskazasina girer mi

 3. Merhaba 28 Aralık 2019 da bir trafik kazası geçirdim kaza işe giderken meydana geldi servise binmek için karşıdan karşıya geçerken araç çarptı bu durum iş kazasına girer mi?

  1. Merhaba. Sorunuza kesin bir cevap vermek zor. Ama kanaatimce sayılması gerekir. Yine de bir avukatla görüşerek bilgi almanız ve buna göre hareket etmenz daha doğru olacaktır.

  2. tabiki de giriyor iş sağlığı ve güvenliği dersinde bunları işlemiştik. hakkınızı arayın. siz durakta iş yerine ait servisi beklerken başınıza bir şey gelse yine iş kazasına giriyor. çünkü siz evden işe gitmek niyetiyle çıkıyorsunuz. bu iş kazasıdır

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.