İş kazası sonucunda rapor parası alınabilir mi?

İş kazası geçiren işçi rapor parası alır mı?

Halk arasında rapor parası olarak bilinen geçici iş göremezlik ödeneği, doktor raporuyla istirahat eden sigortalılara ödenmektedir. İş kazası geçiren bir işçiye rapor parası ödenir mi? Ödenirse hangi sürelerle ve koşullarda ödenmektedir?

Reklam

İş kazası nedir?

İş kazasının tanımını daha önce yapmıştım. Kısaca bahsetmem gerekirse iş kazası, belirli şartlar altında gerçekleşen ve işçiyi ruhen ya da bedenen engelli hale getiren olay olarak tanımlanmaktadır.

Rapor parası nedir?

Sigortalının rapor alarak istirahat ettiği günler için, SGK tarafından ona ödenen paradır. Ancak alınması için bazı şartların sağlanması gerekir. Temelde dört ana neden dolayısıyla rapor parası ödenmektedir. Bunlar; iş kazası, meslek hastalığı, analık hali ve hastalık halidir.

İş kazası nedeniyle işten ayrılma

Bu yazı da ilginizi çekebilir

İş kazası durumunda rapor parası

Yukarıda da belirttiğim gibi, geçici iş göremezlik ödeneği almanın ilk şartı, doktor raporuyla istirahat halinde olmaktır. Normal şartlar altında, bir işçiye rapor parası ödenebilmesi için bunun dışında, son bir yıl içinde en az 90 gün priminin olması şartı da aranmaktadır.

Ancak eğer işçi iş kazası geçirmiş ve bu nedenle rapor almışsa, bu 90 günlük süre artık aranmamaktadır. Bunun anlamı, son bir yıldır işsiz olan ve işe giren bir işçinin ilk gün bile iş kazası geçirse, rapor parasının ödenecek olmasıdır.

İş kazası halinde rapor parası eksiksiz ödenir

iş kazası geçici iş göremezlik

Bir başka ayrıntı da buradadır. Normalde hastalanan ve rapor alan bir işçiye, geçici iş göremezlik parası raporunun 3. gününden itibaren ödenmeye başlanır. Ama iş kazası geçirdiği için rapor alan bir işçiye geçici iş göremezlik parası, raporunun ilk gününden itibaren ödenecektir.

Kaç gün boyunca rapor parası alınabilir?

Bunun da bir sınırı yoktur. Heyet raporu söz konusu olduktan sonra, işçi iyileşene kadar rapor parası alacaktır. Ama tek hekimden rapor alınmışsa, bir yılda tek hekimden alınan raporların en çok 40 günlük kısmı ödenmektedir.

Rapor parası kaç lira?

Rapor parasının miktarı her işçi için farklılık gösterecektir. İşçinin son 3 aylık primlerinin günlük ortalaması alınarak bir rakam bulunmaktadır. İşte iş kazası geçiren işçi, hastanede yatarak tedavi gördüğü günler için bu günlük rakamın yarısını, ayakta istirahat ettiği günlerde de üçte ikisini alacaktır.

SONUÇ

İş kazası geçiren bir işçi için rapor parasına ilişkin esasları şöyle sıralayabiliriz:

 • Bu işçi için, son bir yılda en az 90 gün sigorta priminin bulunması şartı aranmaz. İşçinin bir gün bile sigortası olsa, rapor parası almaya hakkı vardır.
 • Rapor parası, sağlık raporunun ilk gününden itibaren ödenir.
 • Tek hekimden alınan raporların 40 güne kadar olan kısmı ödenir. Heyet raporu alınırsa, raporlar bitene kadar sınırsız süreyle ödenir.
 • Hastanede yatılan dönem için günlük kazancın yarısı, hastaneden çıkıldıktan sonra ise üçte ikisi oranında ödenir.

 

Reklam
, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

17 Yorum

 1. İş kazası geçirdim ve bunun neticesinde iş görememezlik parasını aldım fakat işverenim sigorta günlerimi tam yatırdığı için sigortanın bana yatırdığı parayı geri istiyor böyle bir hakkı varmı

  1. Serhat bey, işveren size ücret ödemişse, bunu geri isteyebilir. Ancak sadece sigorta priminizi bildirmişse, sizden ücret istemesi doğru değildir.

 2. Selam ben 22.12.2017 tarihinde iş kazası geçirdim raporum 05.02.2018 de bitiyor sorum şu iş veren maaşımı tam yatırmak zorunda mı,yoksa sadece SGK dan mı alıyoruz birde tazminat alabilirmiyim herhangi bir yerden.

 3. Kolay gelsin ben iş kazsı gecirdim asgari ücret calısiyorum 50 gune ne kadar para alirim kolat gelsin

 4. 20 ay evvel iş kazası geçirdim sol ayağıma 140 kg ağırlık düşmesi sonucu sol ayak 4. ve 5 . pamak hasar gördü.5 ay içerisinde 5 ameliyat oldum 5 . parmak kemiği alındı 4 parmak tendonları çalışmıyor akabinde yamuk yürmekten dolayı diz kapağı menüsküs ve ön çapraz bağlar zedelendi ameliyat oldu toplam 6 ameliyat geçirmiş oldum.ameliyat sonrası değneklerle gezerken dengemi kaybettim kalçamın üstüne düştüm 2 omurda kırık 2 disk kayması ve fıtık tespit edildi .sag bacağıma yük bindirmekten sag bacakta venöz varis çıktı .pisikiyatrik tedavi görüyorum 11 aydır oran olarak %24 ve %27 oran verdiler ferdi kaza poliçemiz varmış bundan uzuv kaybına istinaden tazminat alabiliyormuşum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kadir bey, teknik bir konu olduğu için bir avukatla yüz yüze görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 5. Brn is kazasi gecirdimnmaasim 2000 tl net burutum ise 2660 tl ancak is kazasi parami aldigimda neden burut ucretten degilde net ucretten aliyorum

 6. Merhabalar

  Eşim iş yerinde kaza geçirdi.El baş parmağı nerdeyse kopma derecesine gelmiş.Hastanede gerekli işlemler yapıldıktan sonra 30 gün rapor verildi.Bu süreçte hastaneye pansuman ve tedaviler için iki günde bir gidip geldi.Raporu 07.12.2017 de bitecek.Doktoru parmağın için fizik tedavi göreceksin.Uzun bir süre raporlu olacaksın demiş.Şimdi bu 30 günlük rapor parasını bittikten sonra alacakmıyız.Yoksa diğer verecek olduğu rapor günü bittikten sonramı alıcaz.Toplu bir şekilde yani.

 7. İşyerinde kaza geçiren çalışanımız, hastaneye gittiğinde iş kazası olarak beyanda bulunmamış. İşveren olarak biz, iş kazası olarak beyanımızı yaptık. Hastane girişi ile beyanımız arasındaki farktan dolayı geçici işgörememezlik ödeneğinde bir fark çıkabilir mi?

 8. ben 04.29.2017 tarihinde iş kazası geçirdim. sigortam yoktu ciddi bir kaza geçirdim hastaneye kaldırıldıgımda ameliyat oldum devlet hastanesi de 12 gun hastanede yattım ayaga kalkamadım taburcu olup eve geldiğimde bi 10 gunde evde yattım ayağa kalkamadım daha sonra değnek ler ile yurudum şuan da hala ayağımda sıkıntı var ve ben yaklaşık 4 ay raporluydum bu geçici rapordu daha sonra sigortaya gittik iş yeri sahibinden şikayetçi olmuştum en başında tabi sigortaya gittim ailemle rapor parası alabilmemiz için bizden bazı evraklar istediler hepsini goturduk kati rapor u istediler onuda goturduk daha sonra bu evrakları sosyana ekledim dediler gonderdiler aradan baya zaman gecti aradım 170 i ben su tarihte iş kazası geçirmiştim dedim bana hiç bir şekilde bir dosyan raporun gözukmüyor dediler ben ne yapmalıyım rapor parası alabiliyormuyum bu durumda bana yardımcı olurmusunuz lütfen.

  1. Tolga bey, istesem de size yardımcı olamam. Çünkü evrakların durumunu bilmem mümkün değil. Yine en doğru cevapları SGK’dan alabilirsiniz.

 9. Uç ay önce iş kazası geçirdim iki rapor birden aldım mslesef daha paramı alamadım nedenini örene bilirmiyim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.