İş mahkemelerinde dava açma süreleri

İş mahkemesine dava açma süresi

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işten ayrıldığında bir takım alacaklarını işvereninden alamadığını düşünüyorsa başvuracağı yer İş Mahkemesi olacaktır. İş mahkemelerinde işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar karara bağlanmaktadır. Peki ama işçi İş Mahkemesine davasını ne zaman açmalıdır? Bunun bir süresi var mıdır?

İş Mahkemesine başvurmadan önce yapılması gerekenler

İş Mahkemesinin son aşama olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü iş mahkemesine başvuran bir işçinin hak ettiği bazı alacaklarını işvereninden alamadığını düşündüğünü kabul edebiliriz. Bu  da işveren ile işçi arasındaki bir anlaşmazlığın işaretidir.

Daha önce yazdığım bir yazıda iş mahkemesine başvurmadan önce ne yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla açıklamıştım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ancak kısaca özetlemek gerekirse; dava açmadan önce işvereninize ihtarname gönderdiğinizden, hak düşürücü sürelere ve zamanaşımı sürelerine dikkat ettiğinizden emin olun ve mümkünse hukuki yardım almaktan çekinmeyin.

İş mahkemesine dava açma süresi var mı?

İşçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren dava açabileceği bir süre sınırı var mı? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü bu soruya cevap verirken, cevabı birden fazla parçaya bölmek gerekecektir. Bunlar işe iade davası, zamanaşımı ve genel olarak dava açma süresi olmalıdır.

İşçi alacaklarında zamanaşımı

is davasi suresi zamanasimi

Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere tazminat ya da fazla çalışma ve genel tatil ücreti gibi ücretler dönem dönem dava konusu olabilmektedir. İşte bu tür alacaklar için zamanaşımı süreleri öngörülmüştür. Bu süreler geçirildiği takdirde, açılan davada karşı taraf zamanaşımını ileri sürerek davayı düşürebilecektir. O nedenle dikkat edilmesi gereken ilk süre budur.

Zamanaşımı süresi tazminat alacaklarında 10 yıl ve ücret alacaklarında 5 yıldır.  Burada zamanaşımı sürelerinin, bu alacakların muaccel hale geldiği yani doğduğu andan itibaren işleyeceği unutulmamalıdır.

Örneğin kıdem ve ihbar tazminatında zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlayacakken fazla çalışma ücret ya da maaş alacağı hak edildiği aydan itibaren başlayacaktır. Ya da yıllık izin ücreti yine işçinin işten ayrıldığı tarihten başlayacaktır.

İşe iade davası

İşe iade davasını şu yazıda ayrıntılı olarak anlatmıştım. İşçi için önemli maddi ve manevi kazanımlar getirebilen bu dava türünün açılabilmesi bazı şartların yanında bir de süreye bağlanmıştır. Buna göre; işe iade davası açmak isteyen işçinin bu davayı, işten ayrıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde açması gerekmektedir. Aksi takdirde davanın açılabilmesi mümkün değildir.

İş mahkemelerinde genel olarak dava açma süresi

İş mahkemelerinde genel dava açma süresi diye bir şey yoktur. Yani, işçinin işten ayrılması durumunda illa ki belirli bir süre içinde dava açması gerekmez. Bunun yukarıda belirtilen tek istisnası, işe iade davasının 1 ay içinde açılmak zorunda olmasıdır.

SONUÇ

İşten ayrılan bir işçinin, iş mahkemesinde dava açması için genel bir “dava açma süresi” bulunmamaktadır. Ancak işçilerin aşağıda belirtilen iki hususa dikkat etmeleri çok önemlidir:

 • İşe iade davası açmak isteyen işçi, bu davayı işten ayrıldığı (fesih bildiriminin kendisine bildirildiği) tarihten itibaren 1 ay içinde açmak zorundadır.
 • İşçi alacakları 5 ya da 10 yıllık sürelerin geçmesiyle zamanaşımına uğrayacağından, davaların bu 5 ya da 10 yıllık zamanaşımı süreleri içinde açılması gerekir.

Yukarıdaki zamanaşımı sürelerine ve işe iade davası açma süresi dışında; iş mahkemelerinde dava açmak için belirlenmiş azami bir süre bulunmamaktadır. Davalar, işçinin dilediği zaman açılabilir.

489 Yorum

 1. hocam ben 5 yıldan fazla bir süredir bir güvenlik şirketinde çalıştım güvenlik şirketi fesih nedeniyle bizi işten çıkardı 5 yıldır tazminatlarımız ödenmedi evlilik çocuk parası fazla çalışmalar resmi tatiller falanda verilmedi son yılın 21 günlük iznimde verilmedi şu an ne yapmalıyım 3 bin tl verelim mahkemeye vermeyin dediler ben işsizlik maaşı için başvurumu yaptım bide işkura anlattım bi ihbarname gönderdiler sizce ne yapmalıyım.

  1. Cihat bey, 5 yıl önce işten ayrıldıysanız, ücret alacaklarınızın tamamı zaman aşımına uğramıştır. İşsizlik maaşı başvurusu için de geç kalmışsınız.

   1. hocam yanlış anlaşılma olmuş 5 yıldır çalıştığım iş yerinden 2 ay önce işten çıkarıldık yani 5 yıllık alacaklarımız ödenmedi demek istemiştim

    1. Cihat bey bu durumda bir an önce dava açmanızda fayda var. Çünkü dava açmadığınız her gün 5 yıllık zamanaşımı işleyecek ve daha az para alabileceksiniz.

 2. merhaba..
  4-5 yıldır çalıştığım şirkette patron cumartesi günleri iş olmuyor diyerek dükkanda 3-4 eleman bırakarak kendi şahsi olan bahçesinde çalışmaya götüyor biz 2 kişi çalışıyoruz benim yanımdaki arkadaşıda bahçeye giden arkadaşın yerine çekiyor haliyle tek başıma kalıyorum ve dükkanda adam olmadığını söylerek tek öğün yemek yapın diyor (herzaman 2 öğün çıkan yer) nasıl bir yol izlemem gerek yarım ederseniz sevinirim….

  1. Çalışma saatlerinizi bilemediğimizden dolayı net birşey söylemek doğru olmaz. Normal şartlarda çalışma gününde 1 öğün yemek verilmesi normaldir…

   1. çalışma saatleri 08.30-19.00 çalışma saatleri içinde saat 09.00 da bahçeye gidiliyor saat 16.00 – 17.00 gibi bahçeden dönülüyor… bu süre içerisinde ben tek başıma kalıyorum

    1. Belirttiğiniz saatlerde bir sefer yemek verilmesi normal maalesefki… İşverene durumu anlatıp çözmeniz gerekmekte, onun dışında yasal olarak yapılacak birşey yok.

 3. 2012 ve 2017 yılları arasında 4,5 yıl çalıştığım şirketten maaş konusunda anlaşamadığım için ayrıldım, işsizlik maaşı alabilmem için çıkışımı ona göre yaptılar, tazminat olarakta 3.000 tl verdiler benim hakedişimin bu kadar az olmaması gerektiğini düşünüyorum mahkemeye kıdem ve ihbar tazminatı için başvurma hakkım var mıdır?

  1. 4,5 yıl için 3000TL. elbette çok az bir tutar. Size ayrılırken bir ibraname imzalatıldı mı? Ödeme detaylarını insan kaynaklarından talep etmeli ve ona göre gerekirse dava açmalısınız.

 4. merabalar ben benzin istasyonunda 1 sene ay calışmaktaydım maasım duzenlı yatıyordu bi sıkıntı yoktu sonra kasım maasımızı alamadık 10 da 20sınde vercez dediler aralık masınıda vercez dedilder sonra ocak masında vercez dediler alamadım ocak 30 da bize para yok dediler işsilik maası alın diye işten cıkardılar 3 aylık maasım kıdem tazmınatı yıllık izin param hiç birini alamadım ne zaman gıtsem ayın 10u 20si öbur ay diyerek boyuna yalan soyluyorlar paramızı vermiyorlar partonun 3 benziligi 9 civarı saat ve gözluk dukkanı birsuru malı var borcum var diyor ne yapmam gerekiyor dava acsam kazanırmıyım ne kadar zaman surer ve kadar para alırım tesekkurler

  1. Metin bey, maaşınızı ya da diğer haklarını alamadıysanız ve daha da alamayacak gibi duruyorsanız, zaten bir an önce dava açmalısınız. Davalar ortalama 1 sene sürmektedir. Bu konuda en doğru bilgiyi, bir avukatla yüz yüze görüşerek elde edebilirsiniz.

 5. mrb benim br sornum var ben kend isteyime işden ayrıldım işm yorucuydu kısaca yorudum 12 yıl calıstım tezminat alamıyormusum kendi istegimle cıktıgım çin muasebeci oyle dedi ben ayrılalı 5 ay oldu işveren de birsey demed ben ssk dan ve iş yerinden biseyler ala nbilirmiyım

  1. Merhaba. Kaç yıl çalışmış olursanız olun, böyle bir gerekçeyle istifa etmişseniz ne yazık ki kıdem tazminatınızı yitirmişsiniz demektir.

 6. 18.10.2007 de kargo firmasında ise girdim daha sonra 01.03.2011 rarihinde acenta olduk şimdi acenta firması zarar ettiği için 01.05.2017 de bırakıyor bizi işten çıkartıyor bizim 6 yıllık sadece kidem tazminatı ni verecem dedi bende bu firmada çalışmak devam etmek istemiyorum diğer 4 senelik tazminatimi kargo firmasi çalışmak istemedigin için alamazsin dedi ne yapmak gerekir ayrica girdi cikti cok yapilmis şimdiden teşekkürler sabah 8 aksam 8 çalışıyorum mesai parasida yok

  1. Metin bey bu durumda size verilen tazminatı aldıktan sonra dava açarak kalan hakkınızı da isteyebilirsiniz. Ayrıntılara hakim olmadığım için kesin cevap veremiyorum, bir avukata danışmanızda yarar var.

 7. Merhaba Mustafa bey, 8 9 aydır benzin istasyonunda çalışıyorum. çalışma şartlarımız 24 çalışıp 24 saat evde kalıyoruz yanı bir hafta 72 saat bir hafta 96 saat olarak ayda ortalama 330 saat çalışmış oluyoruz. işverenin verdiği maaş 1404 TL maaş + 145 TL yemek parası olarak 1550 TL. Bugün tartışma yaşayarak işten ayrıldım ihbar süremi de bildirmedim. ne yapabilirim hiç bir şekilde mesai verilmedi asgari ücret dışında.

  1. Merhaba. Fazla mesai yaptığınız halde ücreti size ödenmemişse, bir an önce noterden bir ihtarname çekin ve haklı nedenlerinizi belirterek haklarınızı talep edin. Sonrasında dava açmanız gerekebilir. Bu durumda fazla mesailerinizi kanıtlayabilirseniz hem tazminatlarınızı hem de fazla mesai ücretlerinizi alabilirsiniz.

 8. İyi günler;
  Oğlum 2016 yaz sezonunda Marmaris’te bir otelde çalıştı.Haziran ve Temmuz maaşlarını geç de olsa aldı.Ağustos ve Eylül maaşları yatırılmadı.Sezon sonu otel kapandı,bugün yarın yatıracağız diye oyaladılar ama yatırmadılar.otel sahibi ve ön büro müdürü ile mesajlar,konuşmalar mevcut.Ekim’de ALO 170’e ve Bimer’e şikayette bulundu ama bugün itibarı ile bir sonuç yok.Kasım’da ihtarname çekti.Takriben 2500 TL alacağı var.Sadece oğlum değil birçok kişi de maaşlarını alamamış.Şu an Antalya’da ikamet ediyor.Ne yapmamız,nasıl bir yol izlememiz lazım,cevabınız için şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba Arzu hanım. Zaten yapmanız gereken her şeyi yapmışsınız. Geriye tek bir şey kalmış, o da dava açmak. Eğer işyeri halen faaliyetteyse bir an önce dava açmalısınız.

 9. İyi günler;

  Taşeron bir firmada çalışıyorum. 1 ay önce firmaya devlet el koydu ve sözleşmemiz fesh edildi.Asıl işveren yeni bir firmayla anlaşma yaptı ve bizde o firmayla anlaşma yaptık.Eski firmaya devlet el koyduğu için tazminatımızı kimden alacağız. Dava konusu olursa kimi mahkemeye vermemiz gerekir.

  Yardımlarınız için teşekkürler.

  1. Merhaba,
   işyerinin devri gerçekleşti mi her iki taşeron arasında da? İşyeri devri söz konusu olabilir. Yine de hem asıl işveren hem de taşeronlar müteselsilen sorumlu olabilir. Konunuzun irdelenmesi gereklidir detayları ve belgeleri ile, 3-5 arkadaş birleşip konusunda uzman bir hukukçuya danışmanızı öneririm.

 10. merhaba ben bir işyerinde 5 yl çalıştım genelde hergün iki veya üç saat fazla çalışmam var ama hiçbir şekilde fazla mesai parası almadım artı ayda 2500tl kazandımsa maaş hesabıma bin 900tl yatırıp geri kalanı içerde bırakıpsezon sonu nocak ayında çıkışımızı verip içerde biriken paramızı bizim hesabımıza tazminat olarak bize ödediler bu 4yıl boyle sürdü enson kendim istifa ettim şimdi tazminat fazla mesai parası için dava açmayı düşünüyorum bunun için belirli bir süre varmı işten ayrılalı bir yıl oldu

  1. Böyle bir uygulama ilk defa duyuyorum kendi adıma. Kanuni bir dayanağı yok. 5 Yıl içinde (4 yılınız kalmış) işçi alacağı için dava açabilirsiniz. Alamadığınız meblağların ispatı sizin üzerinizdedir, bilginize.

 11. Meraba benım bır sorum olacak yardımcı olursanız sevnirim.Ben 4 senedir şirkette sofor olarak calısıyorum maasım bodroda asgeri ucret gösteriyorlar resmı bayramlarda ve hafta sonları calısyorum buna ragmen bir bedel almıyorum sıkca 15 saat calıstıgımda oluyor bunu ispat icin takoraf dökümanlarım mevcut iş mahkemesine nasıl bas vura bilirimbas vurmam icin işten cıkmış veya cıkmamıs olmam bişey degiştirirmi ilginize alakanıza tesekkkur ederim

  1. Serkan bey ücret alacaklarınız için işten ayrılmadan da mahkemeye başvurabilirsiniz. Ancak tazminatlar için işten ayrılmış olmanız gerekir. Bahsettiğiniz hususlar ayrıca sizin için haklı fesih nedenidir.

   1. cevabınız ici tesekkur ederım. fesih sonlanmasından sonra tazminatımıda alırsam gecmişe dönük mesai ücreti icin iş mahkemesine baş vurabilirmiyim

 12. Merhabalar ben bir iş yerinde iki ay kadar bir süre ile çalıştım. sigortamı yapan firmanın yetkilisi bu iki aylık sürecin ilk ayında iş yerinde resmi olmayan bir ortak aldı. Daha sonra bu iş yerini bu şahsa devretti. Bende bu sürede maaşımı alamadığım için işten ayrıldım. Şimdi iş mahkemesine başvurmak istiyorum. İhtarname gönderme ücreti ne kadardır. İhtarname göndermeden dava açabilirmiyiz. Dava açarken her hangi bir ücret ödememiz gerekiyormu. Bir de bu şahısların her ikiside benim maaşımı ödemeyeceklerini söylüyorlar ve borcu iki şahısta kabul etmiyor. Benim nasıl bir yol izlemem gerekir. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba. Muhatabınız resmi olarak hangi firmada sigortalı gösterilmişseniz o olacaktır. Sigorta bilgilerinizi kontrol edip kaç farklı firmada sigortalı olduğunuza baktıktan sonra tekrar bilgi verirseniz, o zaman daha net yardımcı olabilirim.

   1. Kolay gelsin. Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Ben tek firmada sigortalı çalıştığım için anladığım kadarı ile bu firmaya dava açmam gerekli. Bir de 2.600 TL alacağım tahsil etmek için dava açacağım bunun için İş Mahkemesine ödemem gereken harçlar vb. tutarların toplamı nedir. Bu konu hakkında yardımcı olur musunuz?

 13. Merhaba Mustafa Bey;

  2006-2012 yılları arasında çalıştığım şirkette bu yıllar arasında dinlenme molalarının eksik kullandırılması sebebiyle, halen çalışmakta olanlara bu yıllar arasındaki saat ücretlerinin ödendiğini öğrendim.ben bu konuda alacak talep edebilir miyim,ve nasıl bir yol izleyebilirim.

  1. Talep edebilirsiniz ama ödenmezse işiniz zor. Çünkü dava açsanız da, 5 yıllık zamanaşımına takılırsınız.

 14. Merhaba . 2002 yılından 2005 yılına kadar çalıştıgım şirket sigortamı toplam 1(bir) ay bile ödememiş. Bu konuyla alakalı nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. O tarihlerde çalıştığınızı kanıtlar belge, tanık, vb. kanıtları hazırlayıp önce SGK’ya dilekçe ile şikayette bulunacaksınız. Kayıtlarda düzelme olmazsa iş mahkemesine hizmet tespit davası açmanız gerekmektedir.

 15. Slm mustafa bey ben özel bi şirkette 2014 Mayıs ayında mevsimlik olarak çalışıyordum 2014,2015 arası 6ay çalıştım sezon sonu cikisimizi aldık ve askıya alındik 2015.2016 sezon başında Şubat ayında tekrar ise cagrildim 8 ay çalıştım tekrardan ücretsiz izne çıktım 2016.2017 sezonundada 8 ay çalıştım ve bu sene çalıştığım is yeri sezona çağırmadi tazminat veya hak edişi alabilirmiyim işyerinde insan kaynaklarıyla görüştüm verdikleri bilgi ise ise başlarken is sözleşmesinde ise 3yil içinde cagirmazlarsa tazminatı ozaman ödeneceğini söylediler is mahkemesine basvursam nasıl bi sonuç alırım

 16. merhaba ben işe13 08 2009yılında başladım birbucuk yıl oyaladılar sigortamı yapmadılar 0202 2011de sigortam başladı o zaman şirketti sonra olları ustune aldı işyerini0302 2013yılında aynı yerde çalışmaya devametim04 05 2016yılında işyeri kapandı saat 07 30 dan 18 00 kadar calışıyordum haftada bir gun izin resmi tatillerde calışıyorduk asgari ucret alıyodum kıdem veihbar tazminatımı vermediler işkurdan dilekce gönderdim cevap vermediler arabuluculuk önediler ondanda cevap yok dava acmayı düşüniyorum kazanabilirmiyim ve nekadar para alırım cevaplarsanız sevinirim

  1. Merhaba. Ne kadar para alabileceğinizi bilmem mümkün değil. Ama işyeri kapandığına göre tazminatlarınız da ödenmelidir. Bence daha fazla vakit kaybetmeden davanızı açmalısınız. Başka bir çözüm yolu bulunmamaktadır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir