İş mahkemelerinde dava açma süreleri

İş mahkemesine dava açma süresi

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işten ayrıldığında bir takım alacaklarını işvereninden alamadığını düşünüyorsa başvuracağı yer İş Mahkemesi olacaktır. İş mahkemelerinde işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar karara bağlanmaktadır. Peki ama işçi İş Mahkemesine davasını ne zaman açmalıdır? Bunun bir süresi var mıdır?

İş Mahkemesine başvurmadan önce yapılması gerekenler

İş Mahkemesinin son aşama olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü iş mahkemesine başvuran bir işçinin hak ettiği bazı alacaklarını işvereninden alamadığını düşündüğünü kabul edebiliriz. Bu  da işveren ile işçi arasındaki bir anlaşmazlığın işaretidir.

Daha önce yazdığım bir yazıda iş mahkemesine başvurmadan önce ne yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla açıklamıştım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ancak kısaca özetlemek gerekirse; dava açmadan önce işvereninize ihtarname gönderdiğinizden, hak düşürücü sürelere ve zamanaşımı sürelerine dikkat ettiğinizden emin olun ve mümkünse hukuki yardım almaktan çekinmeyin.

İş mahkemesine dava açma süresi var mı?

İşçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren dava açabileceği bir süre sınırı var mı? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü bu soruya cevap verirken, cevabı birden fazla parçaya bölmek gerekecektir. Bunlar işe iade davası, zamanaşımı ve genel olarak dava açma süresi olmalıdır.

İşçi alacaklarında zamanaşımı

is davasi suresi zamanasimi

Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere tazminat ya da fazla çalışma ve genel tatil ücreti gibi ücretler dönem dönem dava konusu olabilmektedir. İşte bu tür alacaklar için zamanaşımı süreleri öngörülmüştür. Bu süreler geçirildiği takdirde, açılan davada karşı taraf zamanaşımını ileri sürerek davayı düşürebilecektir. O nedenle dikkat edilmesi gereken ilk süre budur.

Zamanaşımı süresi tazminat alacaklarında 10 yıl ve ücret alacaklarında 5 yıldır.  Burada zamanaşımı sürelerinin, bu alacakların muaccel hale geldiği yani doğduğu andan itibaren işleyeceği unutulmamalıdır.

Örneğin kıdem ve ihbar tazminatında zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlayacakken fazla çalışma ücret ya da maaş alacağı hak edildiği aydan itibaren başlayacaktır. Ya da yıllık izin ücreti yine işçinin işten ayrıldığı tarihten başlayacaktır.

İşe iade davası

İşe iade davasını şu yazıda ayrıntılı olarak anlatmıştım. İşçi için önemli maddi ve manevi kazanımlar getirebilen bu dava türünün açılabilmesi bazı şartların yanında bir de süreye bağlanmıştır. Buna göre; işe iade davası açmak isteyen işçinin bu davayı, işten ayrıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde açması gerekmektedir. Aksi takdirde davanın açılabilmesi mümkün değildir.

İş mahkemelerinde genel olarak dava açma süresi

İş mahkemelerinde genel dava açma süresi diye bir şey yoktur. Yani, işçinin işten ayrılması durumunda illa ki belirli bir süre içinde dava açması gerekmez. Bunun yukarıda belirtilen tek istisnası, işe iade davasının 1 ay içinde açılmak zorunda olmasıdır.

SONUÇ

İşten ayrılan bir işçinin, iş mahkemesinde dava açması için genel bir “dava açma süresi” bulunmamaktadır. Ancak işçilerin aşağıda belirtilen iki hususa dikkat etmeleri çok önemlidir:

 • İşe iade davası açmak isteyen işçi, bu davayı işten ayrıldığı (fesih bildiriminin kendisine bildirildiği) tarihten itibaren 1 ay içinde açmak zorundadır.
 • İşçi alacakları 5 ya da 10 yıllık sürelerin geçmesiyle zamanaşımına uğrayacağından, davaların bu 5 ya da 10 yıllık zamanaşımı süreleri içinde açılması gerekir.

Yukarıdaki zamanaşımı sürelerine ve işe iade davası açma süresi dışında; iş mahkemelerinde dava açmak için belirlenmiş azami bir süre bulunmamaktadır. Davalar, işçinin dilediği zaman açılabilir.

NOT: 12/10/2017 tarihinden itibaren İş Kanunundan kaynaklanan bazı alacakları için zamanaşımı süreleri değişmiştir. Lütfen İş Kanunundaki yeni zamanaşımı sürelerine göz atmayı unutmayınız. Aksi takdirde yanlış bilgi edinmiş olabilirsiniz.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

613 Yorum

 1. Merhabalar. Ben bi otelde 3 ay sigortalı olarak çalıstım fakat 3 ay boyunca maaş alamadım. Daha sonra otel başka şahıs üzerine devroldu. Alacaklı oldugum kisi sürekli oyaladı verecegim diye. 1 sene geçti üzerinden. Şuan dava açabilir miyim? Ayrıca şahit bulmam gerekiyor mu? Bulmam gerekiyorsa boşuna uğraşmayayım.

  1. Murat bey, şahit olmadan ispat edebilmenizi sağlayacak yazılı/görsel delilleriniz var mı?

   1. En son otel devrolurken muhasebeci alacaklarımı gösteren bi kağıt vermişti. Bide ben siigortalı olarak çalıstım. Maaslarımızın işbankasına yatması gerekiyorken hesabıma işveren tarafından herhangi bir para girişi olmadı. Bu bir kanıt degil midir

    1. Alacaklarımı gösteren belge sadece bi excel çıktısı kağıt. Üzerinde herhangi bi imza falan yok.

     1. Bu durumda şahit bulmanız gerekir ki, davayı kazanmanız mümkün olsun.

 2. Merhaba eşim 9 yıl sskli olarak çalıştığı işyerinden 2 sene önce sebepsiz işten cikarildi şimdi tazminat davası açabilir miyiz..
  Maaşı 4500 TL iken SSK ya asgari ücretten sigortasını yatırmış bununla ilgili ne yapmalıyız

 3. Eski işyerimde 2 yıl sigortasız çalıştıktan sonra işten çıkarmalarına 2 ay kala beni sigortaladılar(Sigorta başlangıç tarihi:Ağustos 2000-İşten çıkarılma:26/09/2000)
  Yalnızca sigorta başlangıç tarihimin 2000 yılı öncesine çekilebilmesi için iş mahkemesine başvursam, yasal hak sürem 10 yılı doldurmuş mudur?
  Yoksa zaman aşımı süresi bulunmamakta mıdır?

 4. 2,bucuk yıldır bi fabrikada çalışıyordum amirimin arkasından ana avrat küfür ettiğim için çıkardılar böle birsey demediğimi arz etiim 2 3 şahit var dediler bende kamara kaydını açıp sesi dinleyebilirsiniz dedim yapmadım öyle birsey elinde dedilil var mı dedim onlarda yalancı şahit ben ama mahkemeye verdim hakkımı aramak için sonuç ne olur acaba bilgi verirseniz sevinirim

 5. merhaba..izmir kent a.ş de garson olarak çalışıyordum 1 yılım dolduktan sonra kent a.ş bünyesinde bulunan sendikaya üye oldum 09/05/2017 tarihinde sendikaya üye olduğum gerekçesi ile işime son verildi..1 yıllık tazminatımı ödeyip çıkardılar..7 aydır çalışmıyorum..işe dönüş davası açabilir miyim..yada hakkımı nasıl ararrım..teşekkürler..

 6. Merhaba Kemal bey, ben bir mobilya firmasında bilgi işlem ve e ticaret sorumlusu olarak işe girdim fakat çalışma koşullarım çok kötü idi odam vardı ama aynı zaman da depo olarak kullanılıyordu ve ısıtma sistemi hiçbirşey yoktu, internet yoktu belli bir süre sonra bağlattılar ama sürekli hatlar koptuğu için internet gittiği için verimli çalışamıyordum bende sürekli telefonumdan bağlanıp öyle giriyordum o yüzden telefon faturam yüklü geliyordu mecburdum raporlama yapmak zorundaydım yetmezmiş gibi gece sabahlara kadar çalışıyordum yaşadığım sıkıntılardan dokayı işimi yapamıyordum hiç uyumadan işe gidiyordum mecburdum. Ayrıca şirket hattı verdiler bana bu şirket hattını kendim telefon alıp kullanmak zorunda kaldım telefon almadılar. Bu sorunu şirket sahibine ilettim bakıcaklarını söylediler halledicez dediler sürekli ama halletmediler sonra şube kapandı beni başka bir şubeye genel merkeze aldılar ama orada durum daha kötüydü oturucak masam dahi yoktu koltukların üzerinde çalışıyordum kendi bilgisayarımı kullanıyordum bilgisayar bile almıyorlar dı sürekli alacağını söylüyor ama almıyordu.. Yeni şubeye gitmek için 3 gidiş 3 geliş yol parası veriyordum çok sıkıntı çekiyordum bana kendi arabanla gel mazot paranı karşılarız dediler tamam dedim ama karşılamadılar vermediler üstüne ücretimi 15 20 gün geç yatırıyorlar dı işe gitmekte güçlük çekiyordum çünki paramı alamıyordum mazotum bitip yolda kaldığım zaman bile oldu.. Arabam bozuldu bana çok pahalıya patladı kredi çekmek zorunda kaldım ve ödeyemedim işten çıkmadan son iki ay paramı hiç alamadım ücretim maaş hesabıma yatması gerekiyordu ama parça parça elden vermeye çalışıyorlar dı iş verene ücret konusunda sürekli baskı yapıyordum ve bana senden verim alamadığım için ücretimi vermeyeceklerini söylüyorlardı bende işe gitmeyi bıraktım gitmedim kaç defa sözlü ve yazılı bir şekilde paramı yatırması gerektiğini söyledim ama muhattap dahi olmadı yatırmadı gerekli açıklama dahi yapmadı.. bana sen çalışmadın diyordu rapor sunmadın diyordu ama raporları teslim ettiğime dair ve okuduğuna dair elimde konuşmalar mevcut.. bana en son git nereye şikayet edersen et dedi.. bende Alo170 aradım ve bu konular hakkında işlem başlattım sonra noterden ihtarname çektirdim fakat dönüş olmadı şuan 1 ayı geçti. arabulucuya sonuç çıkmazsa iş mahkemesine gitmemi söylediler.. Elimde konuşmalar ve ses kaydı mevcut ayrıca çalışma ortamın şubenin fotoğraflarıda da mevcut.. Sigortamı yatırıyor, iş sözleşmesi mevcut değil yapmadı sadece sigorta girişini yaptı o kadar iş mahkemesine gitsem mevcut paramı ve zararımı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Elbette alabilirsiniz. İhtarname de çekmiş ve şikayette bulunmuşsunuz. Daha fazla beklemeden dava açmanızı öneririm. Davayı bizzat açarak avukat masrafından da kurtulmuş olursunuz. Canlı destek hattından bize ulaşırsanız, dilekçe ile ilgili yardımcı olabiliriz.

 7. Büyük bir mağazada calismaktaydim 2 buçuk sene çalıştım daha sonra üstüme kumpas kuruldu çeşitli mağazalardaki personel den hakkımda savunma yazmaları istenmiş daha sonra 25. Maddeden cikarildim 6 ay kadar oldu çıkarildiktan sonra işsizlik maaşı alamicagimi söylediler iş akdi feshi yapılmış bununla ilgili nasıl bir yol izlemem gerekir kamera kayıtları şirkette duruyor herhangi yüz kızartıcı bı durumda yok haklarimi almak istiyorum

  1. Birol bey, sitemizdeki canlı destek hattından bize ulaşırsanız, sizi yönlendirmeye çalışırız.

 8. MERHABALAR.BEN HASTANE DE ÇALIŞIYORUM VE EK İŞ OLARAK SÜRÜCÜ KURSUNDA İLKYARDIM DERSİ VERİYORDUM.5 YILLIK SÜRE ZARFINDA 165 GÜN SİGORTAMI YATIRMIŞLAR.AYDA BELLİ GÜNLER DERS VERİYORDUM.YILLIK SÖZLEŞMEMİN BİTMESİNE 3 AY KALA BENİ İŞTEN ÇIKARDILAR.VE BANA İŞTEN KENDİ İSTEĞİMLE AYRILIYORUM GİBİ Bİ YAZI YAZDIRDILAR.PEKİ BEN TAZMİNAT KIDEM DAVASI AÇABİLİR MİYİM ?

  1. Elbette açabilirsiniz; ama keşke o evrakları imzalamasaydınız. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 9. merhaba tam 8 senedir bir şirkette calısıyorum ve calısma saatlerimiz sabah 8 aksam 7 8 9 belli olmuyor ama günlük 12 13 saat calısıyoruz senelik izin kullanmıyoruz parasınıda vermiyor her sene girdi cıktı yapıyor mahkeme basvursam nasıl kazanabilriz canıma tak dedi artık valla

  1. Anlattıklarınız aynen böyleyse ispat edebilecek konumdasınız demektir, önce bir arabulucu’ya başvurup akabinde çözüm oluşmazsa İş Mahkemesine dava açıp mevcut haklarınızı alabilirsiniz. Tüm bu işlemler için iş akdinizi haklı sebeple derhal fesh etmeniz için (İhtar göndermek suretiyle) bir hukukçudan destek alınız derim. Daha sağlıklı olur.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.