İş mahkemelerinde dava açma süreleri

İş mahkemesine dava açma süresi

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işten ayrıldığında bir takım alacaklarını işvereninden alamadığını düşünüyorsa başvuracağı yer İş Mahkemesi olacaktır. İş mahkemelerinde işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar karara bağlanmaktadır. Peki ama işçi İş Mahkemesine davasını ne zaman açmalıdır? Bunun bir süresi var mıdır?

İş Mahkemesine başvurmadan önce yapılması gerekenler

İş Mahkemesinin son aşama olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü iş mahkemesine başvuran bir işçinin hak ettiği bazı alacaklarını işvereninden alamadığını düşündüğünü kabul edebiliriz. Bu  da işveren ile işçi arasındaki bir anlaşmazlığın işaretidir.

Daha önce yazdığım bir yazıda iş mahkemesine başvurmadan önce ne yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla açıklamıştım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ancak kısaca özetlemek gerekirse; dava açmadan önce işvereninize ihtarname gönderdiğinizden, hak düşürücü sürelere ve zamanaşımı sürelerine dikkat ettiğinizden emin olun ve mümkünse hukuki yardım almaktan çekinmeyin.

İş mahkemesine dava açma süresi var mı?

İşçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren dava açabileceği bir süre sınırı var mı? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü bu soruya cevap verirken, cevabı birden fazla parçaya bölmek gerekecektir. Bunlar işe iade davası, zamanaşımı ve genel olarak dava açma süresi olmalıdır.

İşçi alacaklarında zamanaşımı

is davasi suresi zamanasimi

Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere tazminat ya da fazla çalışma ve genel tatil ücreti gibi ücretler dönem dönem dava konusu olabilmektedir. İşte bu tür alacaklar için zamanaşımı süreleri öngörülmüştür. Bu süreler geçirildiği takdirde, açılan davada karşı taraf zamanaşımını ileri sürerek davayı düşürebilecektir. O nedenle dikkat edilmesi gereken ilk süre budur.

Zamanaşımı süresi tazminat alacaklarında 10 yıl ve ücret alacaklarında 5 yıldır.  Burada zamanaşımı sürelerinin, bu alacakların muaccel hale geldiği yani doğduğu andan itibaren işleyeceği unutulmamalıdır.

Örneğin kıdem ve ihbar tazminatında zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlayacakken fazla çalışma ücret ya da maaş alacağı hak edildiği aydan itibaren başlayacaktır. Ya da yıllık izin ücreti yine işçinin işten ayrıldığı tarihten başlayacaktır.

İşe iade davası

İşe iade davasını şu yazıda ayrıntılı olarak anlatmıştım. İşçi için önemli maddi ve manevi kazanımlar getirebilen bu dava türünün açılabilmesi bazı şartların yanında bir de süreye bağlanmıştır. Buna göre; işe iade davası açmak isteyen işçinin bu davayı, işten ayrıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde açması gerekmektedir. Aksi takdirde davanın açılabilmesi mümkün değildir.

İş mahkemelerinde genel olarak dava açma süresi

İş mahkemelerinde genel dava açma süresi diye bir şey yoktur. Yani, işçinin işten ayrılması durumunda illa ki belirli bir süre içinde dava açması gerekmez. Bunun yukarıda belirtilen tek istisnası, işe iade davasının 1 ay içinde açılmak zorunda olmasıdır.

SONUÇ

İşten ayrılan bir işçinin, iş mahkemesinde dava açması için genel bir “dava açma süresi” bulunmamaktadır. Ancak işçilerin aşağıda belirtilen iki hususa dikkat etmeleri çok önemlidir:

  • İşe iade davası açmak isteyen işçi, bu davayı işten ayrıldığı (fesih bildiriminin kendisine bildirildiği) tarihten itibaren 1 ay içinde açmak zorundadır.
  • İşçi alacakları 5 ya da 10 yıllık sürelerin geçmesiyle zamanaşımına uğrayacağından, davaların bu 5 ya da 10 yıllık zamanaşımı süreleri içinde açılması gerekir.

Yukarıdaki zamanaşımı sürelerine ve işe iade davası açma süresi dışında; iş mahkemelerinde dava açmak için belirlenmiş azami bir süre bulunmamaktadır. Davalar, işçinin dilediği zaman açılabilir.

NOT: 12/10/2017 tarihinden itibaren İş Kanunundan kaynaklanan bazı alacakları için zamanaşımı süreleri değişmiştir. Lütfen İş Kanunundaki yeni zamanaşımı sürelerine göz atmayı unutmayınız. Aksi takdirde yanlış bilgi edinmiş olabilirsiniz.

NOT2: 01/01/2018 tarihinden itibaren işçiler doğrudan iş mahkemesine başvuramayacak. Zorunlu arabuluculuk kapsamında, öncelikle arabulucuya başvurulması ve sonuç alınamazsa, iş mahkemesine gidilmesi şart getirildi. Arabuluculuk başvurusunun nasıl yapılacağını öğrenmek için buradaki yazıya göz atabilirsiniz.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

645 Yorum

  1. 12/04/18 tarihinde işden çıkarıldım tazminatım ödenecek ama ben haksız bir şekilde işden çıkarıldığımı düşünüyorum ve haklarımı aramak icin dava açmak istiyorum is yerinin bütün kırallarını yerine getirdiğim halde ve en iyi çalışan personel olmama rağmen işden çıkışım verildi

  2. Aile ve sosyal politikalar çocuk evlerinde joker eleman olarak çalışıyordum şirket 3aralıkta sgk çıkış yapmış ;fakat 9aralıkta tekrar işe çalışmaya başladığım için sgk giriş yapmış.Ben 4aralık- 8aralık arası sgk girişim iş aktim olmadığı için kadroya dahil edilmdm iş mahkemelerinde hakkımı alabilirmiym tekrar işe girebilirmiyim teşekkür ederim

    1. Merhaba. Kadroya alınmama ile ilgili davalara iş mahkemesi bakmaz. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

  3. Tekirdagda bir temizlik şirketinde çalıştım 1.ay maaşımı aldım ama 15 gün gecikmeli ödemelerim ve borclarim olduğundan bu şartlarda çalışamayacağımi söyledim yetkiliye başta borçların için gerekli miktar verilir diyen şahıs sonra vazgeçti şirket patronunun isteği sonucu bende bıraktım şuan bana çıkış imzası ver diyorlar bense 1ay 4 gun alacagimi yatirmadiginiz surece imza atmiyacagim dedim haklarim nelerdir bunu bilmek istiyorum ayrica imza vermesen ceza alırsın diyorlar bu konuda acil cvb yazarsaniz sevinirm haklarını bilmek istiyorum ne yapabilirim maasimi veremeseler

  4. Merhabalar ben 2002 yılında taşeron işçi olarak çalışmaya başladım.2013 yılında da işden kendim ayrıldım.şuanda kıdem tazminat için dava açma hakkım Hale’n varmıyor.açıldığında kazanılıyormu?çalıştığım iş yeri bir devlet hastanesi idi.tşkler!

    1. Merhaba. Elbette, zamanaşımı süresi henüz dolmamış. Ama nasıl ayrılmıştınız? Haklı bir sebebiniz var mıydı?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.