İş mahkemelerinde dava açma süreleri

İş mahkemesine dava açma süresi

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işten ayrıldığında bir takım alacaklarını işvereninden alamadığını düşünüyorsa başvuracağı yer İş Mahkemesi olacaktır. İş mahkemelerinde işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar karara bağlanmaktadır. Peki ama işçi İş Mahkemesine davasını ne zaman açmalıdır? Bunun bir süresi var mıdır?

İş Mahkemesine başvurmadan önce yapılması gerekenler

İş Mahkemesinin son aşama olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü iş mahkemesine başvuran bir işçinin hak ettiği bazı alacaklarını işvereninden alamadığını düşündüğünü kabul edebiliriz. Bu  da işveren ile işçi arasındaki bir anlaşmazlığın işaretidir.

Daha önce yazdığım bir yazıda iş mahkemesine başvurmadan önce ne yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla açıklamıştım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ancak kısaca özetlemek gerekirse; dava açmadan önce işvereninize ihtarname gönderdiğinizden, hak düşürücü sürelere ve zamanaşımı sürelerine dikkat ettiğinizden emin olun ve mümkünse hukuki yardım almaktan çekinmeyin.

İş mahkemesine dava açma süresi var mı?

İşçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren dava açabileceği bir süre sınırı var mı? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü bu soruya cevap verirken, cevabı birden fazla parçaya bölmek gerekecektir. Bunlar işe iade davası, zamanaşımı ve genel olarak dava açma süresi olmalıdır.

İşçi alacaklarında zamanaşımı

is davasi suresi zamanasimi

Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere tazminat ya da fazla çalışma ve genel tatil ücreti gibi ücretler dönem dönem dava konusu olabilmektedir. İşte bu tür alacaklar için zamanaşımı süreleri öngörülmüştür. Bu süreler geçirildiği takdirde, açılan davada karşı taraf zamanaşımını ileri sürerek davayı düşürebilecektir. O nedenle dikkat edilmesi gereken ilk süre budur.

Zamanaşımı süresi tazminat alacaklarında 10 yıl ve ücret alacaklarında 5 yıldır.  Burada zamanaşımı sürelerinin, bu alacakların muaccel hale geldiği yani doğduğu andan itibaren işleyeceği unutulmamalıdır.

Örneğin kıdem ve ihbar tazminatında zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlayacakken fazla çalışma ücret ya da maaş alacağı hak edildiği aydan itibaren başlayacaktır. Ya da yıllık izin ücreti yine işçinin işten ayrıldığı tarihten başlayacaktır.

İşe iade davası

İşe iade davasını şu yazıda ayrıntılı olarak anlatmıştım. İşçi için önemli maddi ve manevi kazanımlar getirebilen bu dava türünün açılabilmesi bazı şartların yanında bir de süreye bağlanmıştır. Buna göre; işe iade davası açmak isteyen işçinin bu davayı, işten ayrıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde açması gerekmektedir. Aksi takdirde davanın açılabilmesi mümkün değildir.

İş mahkemelerinde genel olarak dava açma süresi

İş mahkemelerinde genel dava açma süresi diye bir şey yoktur. Yani, işçinin işten ayrılması durumunda illa ki belirli bir süre içinde dava açması gerekmez. Bunun yukarıda belirtilen tek istisnası, işe iade davasının 1 ay içinde açılmak zorunda olmasıdır.

SONUÇ

İşten ayrılan bir işçinin, iş mahkemesinde dava açması için genel bir “dava açma süresi” bulunmamaktadır. Ancak işçilerin aşağıda belirtilen iki hususa dikkat etmeleri çok önemlidir:

 • İşe iade davası açmak isteyen işçi, bu davayı işten ayrıldığı (fesih bildiriminin kendisine bildirildiği) tarihten itibaren 1 ay içinde açmak zorundadır.
 • İşçi alacakları 5 ya da 10 yıllık sürelerin geçmesiyle zamanaşımına uğrayacağından, davaların bu 5 ya da 10 yıllık zamanaşımı süreleri içinde açılması gerekir.

Yukarıdaki zamanaşımı sürelerine ve işe iade davası açma süresi dışında; iş mahkemelerinde dava açmak için belirlenmiş azami bir süre bulunmamaktadır. Davalar, işçinin dilediği zaman açılabilir.

NOT: 12/10/2017 tarihinden itibaren İş Kanunundan kaynaklanan bazı alacakları için zamanaşımı süreleri değişmiştir. Lütfen İş Kanunundaki yeni zamanaşımı sürelerine göz atmayı unutmayınız. Aksi takdirde yanlış bilgi edinmiş olabilirsiniz.

NOT2: 01/01/2018 tarihinden itibaren işçiler doğrudan iş mahkemesine başvuramayacak. Zorunlu arabuluculuk kapsamında, öncelikle arabulucuya başvurulması ve sonuç alınamazsa, iş mahkemesine gidilmesi şart getirildi. Arabuluculuk başvurusunun nasıl yapılacağını öğrenmek için buradaki yazıya göz atabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

888 Yorum

 1. Mrhaba benim bi sorum olacakdi ben bi sirkette 3 yl calstm isler bozuldu ve bi cok kisinin cıkısi verildi ve benimde ayni sekilde bize tazminat icin bir senet verdiler 13 agustos 2017 ylina ve bize ckısımizi imzalattilar ve su an firma satılık biz bunun icin ne yapmaliyiz? Buyuk ihtimalle paramizi vermeyecekler

   1. İyi günler ben doğum yaptım ama iş yerim aralık ayını sıfır bildirim yaptıgı için geriye de dönük 3 aya bakılıyomuş analık rapor ödemesi için mart ayınada girdimiz için ve hala iş yeri onaylamadı için SGK bana hiçbir şekilde rapor ödemesi alamicamı beyan etmiş sizce nereye başvura bilirim

 2. İşe iade icin 30-45 gun icinde başvurulması gerekir diyor bir diğer yazıda, acaba bu ne anlama geliyor. ohalde başvuru hakkım olduğunu bilmiyordum Bugun ogrendim, Bugun de 35. Günüm, başvursam geçerli olur mu?

 3. İyi günler, Merhaba MUSTAFA bey, sizden bilgi almak istiyorum, umarım bana yardımcı olabilir yol gösterebilirsiniz. Benim Babam 1964 doğumlu;1992-1995 yılları arasında nakliyat işiyle uğraşıyordu, kendisine ait bir aracı vardı kendi 92-95 yılları arasında vergi mükellefiydi ve vergi ödedi, yalnız hiçbir şekilde bağkur veya ssk kaydı oluşturmamış. kendisi şu an çalışıyor 2002 den beridir ssklı olarak 5200 gün primi var. babam geriye dönük olarak 92-95 yıllarına borçlanma ve tescili öne çekip daha erken olabilirmi. kimileri çevremizdeki kişiler olabilir dediler. bunun örneği ve mahkemede emsal kararı varmış sizin bilginize ihtiyacım var beni biraz aydınlatırmısınız. nasıl bir yol izlemeliyiz.. size çok teşekkür ederim. iyi günler diliyorum..saygılarımla…

 4. Merhaba ben özel bir bankada, bankanın mensubu gibi iştirak firmasının elemanı olarak çalıştım. Yani sanki mensup gibi hiç bir çalışma farkı olmadan onlarla beraber sözleşmeli olarak çalıştım. Ancak haklarım onlardan farklıydı.ben bu iş yerinde iştirak firması elemanı olarak 2 sene çalıştım. bu çalıştığım süre içerisinde insanlık dışı bir mesai yaptım. aylık ortalama 80 ile 100 saat mesai kurumun elemanları saat ücreti olarak 10 lira alırken ben 2 lira aldım. İşe giriş tarihim 2007 eylül çıkış tarihim 2009 ağustos. burada bir hak talep edebilir miyim. süreyi kaçırmış mıyım. iş mahkemesine dava açsam hakkımı alabilir miyim.

  1. Fazla çalışma ücreti gibi ücret haklarınız zamanaşımına uğramış. Ancak kıdem ve ihbar tazminatı alacağınız varsa, bunlarda zamanaşımı, işten ayrıldıktan sonra 10 yıldır.

   1. Mustafa bey benim eşim 3yildir bir işyerinde çalışmakta birgün bile devamsızlık yapmadı yeri geldiği lavoba bile temizledi patronunun lavobosunu canını dişine taktı çalıştı cocumuz oldu raporu bitti gittik güzelce konuşmaya eşimin babası felç geçirdi çocuklar da olduğu için çalışacak durumda değil birkaç kerede bayıldı bünyesi zayıf böyle bir bayanı mükafat landircaklarina kötü niyet çıkardılar tazminat vermemek için

 5. merhabalar ben 22 temmuz 2016 da işten çıkartıldım işe iade istemiyorum geri dönmek istemiyorum tazminatımı istiyorum 7 yıllık şimdi dava açabilrmiyim

  1. Elbette açabilirsiniz. İşe iade davası açmayacaksanız, davanızı 5 yıl içinde açmanız yeterli olacaktır.

   1. Merhaba çalıştığım insaat firmada 10 ay calistin sonra firma anında çıkış verdi bana ben cikis imzasi atmadan ordan ayrildin simdi ne yapabilirim. Saygılarımla

    1. Alamadığınız haklarınızın olduğunu düşünüyorsanız bir ihtarname çekerek bunları talep etmelisiniz. Ödenmezse geriye dava yolu kalacaktır.

 6. Merhaba ben 2007 De 11 ay calisdim 2008 De 7 ay calisdim 2009 de 8 ay calisdim yurt disinda am a hic kidem tazminati almadim nasil edebilirim ve maas bodrolarinda sirketin isimleri var

 7. Merhaba, ben özel bir perakende mağazasında 4 yıl çalıştım. Çalışırken, her sene başında fazla çalışma muvafakatnamesi imzalatıldı. Fazla çalışma yaptığımız halde, yapmıyoruz diye kağıt imzalayın yoksa sizinle daha çalışamayız denildi. Fakat eski çalışanlardan şahitlerim bulunmaktadır. Mahkemeye verdiğim taktirde fazla çalışmışlıklarımızı isteyebilir miyiz ?

  1. Elbette isteyebilirsiniz ama bu çok teknik bir konu. Konu ile ilgili sitedeki diğer yazılara bakabilirsiniz.

 8. Meraba Mustafa bey. Ben 6 senedir, resmi olarakta 5sene 4 aydır çalıştığım iş yerimden çıkarıldım 3000tl maaşım vardı çıktığımda ama sigortamı defalarca söylememe rağmen maaşım üzerinden değilde asgari tutardan ödeyerek beni yıllarca oyaladı ve 6 senelik mesai ücretimide saati 5 tlden sayarak hesapladı ve bana tazminat olarak 6000 tl para teklif etti şaka gibi. maaşım üzerinden hesaplandığında 28.500 tl yaklaşık olarak bi rakam çıkıyor ben 20.000tl teklif ettim ve kabul etmedi. ve daha saymadığım bir sürü haksızlığa maruz kalmış durumdayım. Ben işverenime dava açsam kazanabilirmiyim kazanırsam bu dava ne kadar zamanda sonuçlanır acaba cevalarsanız çok sevinirim iyi akşamlar…

  1. Dava kazanıp kazanamayacağınızı söylemem mümkün olmaz. Ancak bahsettiğiniz durumu tanık vb. yollarla ispat edebileceğinizi düşünüyorsanız bir avukata danışarak dava açabilirsiniz.

 9. Merhabalar Mustafa bey 29 ağustosta iş yerimden çıkartılıp isverenimin babasının şirketine kidem tazminatı verilerek gecirilmek istendim 30 ağustosta yapılan teklifi reddettim ve işverenim ya kabul etsin yada işten çıkarılsın bugün itibariyle demiş.benden tekrar kabul etmeyeceğimi söyledim akşam mesai bitiminde ciktim birdaha gitmedim tazminatımi senetle taksit taksit vermek istediler kabul etmedim bunun üzerine cikisimi iyi niyet ve ahlak kuradlarına aykırı davranış olarak gösterip yapmışlar bu durumda dava açıp kazanma olasılığım varmı.bu arada giriş çıkış işlemini kabul etmediğim ve işten cikarildigima dair muhasebe muduru ile yapılan konuşmaların ses kaydı var ise yarar mı

  1. Geçmiş olsun. Mahkeme süreci hakkında peşinen fikir beyan etmem doğru olmaz. Bir an önce noterden ihtarname gönderin ve alacaklarınızı talep edin. Süresinde ödenmezse de dava açmanız gerekir. Şartlarınız tutuyorsa işe iade davası için 1 aylık süreniz olduğunu unutmayın.

 10. Merhaba, işten ayrıldığım aya ait üretlerim tarafıma ödenmedi. Konuyla ilgili olarak çalıştığım firmaya noter aracılığıyla ihtar gönderdim. şuan makkeme açmaktan başka seçeneğim kalmadı. İş mahkemesine mi dava açmam gerekiyor. Dava açma ücreti avukatlık ücretleri hariç ne kadardır?

  1. Merhaba. Harçların büyük miktar tutacağını cznnetmiyorum. Ayrıca avukat tutmadan kendiniz de iş mahkemesine dilekçe vererek dava açabilirsiniz. Eğer talebiniz sadece son aya ait ücret olacaksa bence avukat tutmanız da illa ki gerekmez.

 11. merhaba mustafa bey ben 24 saat çalışıp 24 saat izinli olarak 1.300 tl ye çalışmaktayım . Üniversite okuduğum için para sıkıntım var ama patronumdan hakkımı istedim sonunda oda nereye gidiyorsan git vermiyorum dedi mesai ve tazminatımı almak için ne yapmalıyım .

  1. En kısa sürede noterden bir ihtarname çekin ve alacaklarınızı talep edin. Ödenmediği takdirde yapmanız gereken dava açmaktır.

 12. Merhaba işveren tarafindan sözlü olarak işten cikartildim hergangi bir ihbar süresi baslatilmadan bunun üzerine b bimere şikayet dilekçesi olusturdum isveren sikayetimi geri çekmem adina önce anlasma yoluna gitmeyi teklif etti bnde anlasma açısından is kanunnunda yer aldığı gibi ihbar tazminatini peşin ödemesini teklif ettim odeceyeklerini bildirdiler daha sonra hakkimda tutanak tutup tabi sigortami decam ettirim işten cikartmadik kendisi işe gelmiyor diyerek ihtar çektiler bu durumda ne yapmam gerekiyor

  1. Artık yapılabilecek tek şey dava açmak olarak görünüyor. Aslında ihtarnameyi ilk sizin çekmeniz önemliydi; ama ne olursa olsun hakkınızı yine mahkemede arayabilirsiniz.

 13. merhaba ben kenan 02/08/2016 gunu ısden tek taraflı ıs haktım fesih edıldı ısden atıldım 1 aylık surem var denıldı iş iade davası acmak istedım ama son gunu cumaertesı pazar denk geldi 01/09/2016/ 02/09/21016 yasal olarak ne yapmam gerekıyor 03/09/2016 gunu basvuru yapsam yasal olarak hakkım varmı hala ne yapğmam gerekıyor

  1. Merhaba. Yanlis ifade etmediyseniz süre zaten geçmiş. Ama kastiniz 3 ekim ise evet, son gun tatil gününe rastlarsa takip eden ilk iş günü dava açılabilir.

 14. merhaba ben kenan 02/08/2016 gunu ısden tek taraflı ıs haktım fesih edıldı ısden atıldım atılma sebebim ehlıyetsız arac kullanmam tamemen nıyetım ıyı yondeydı ve karsı tarafla anlasmıstık kesınlıkle fabrıaya bır yansıması olmuyacakdı ama malesef ısyerım hasarı kendı aracında gosterıp benı ısten attı 1 aylık surem var denıldı iş iade davası acmak istedım ama son gunu cumaertesı pazar denk geldi 01/09/2016/ 02/09/21016 yasal olarak ne yapmam gerekıyor 03/09/2016 gunu basvuru yapsam yasal olarak hakkım varmı hala ne yapmam gerekıyor

 15. Mrb ben özel bir şirkete özel güvenlik görevlisiyim 02.08.2016 tarinde gece vardiyasinda fabrika çalışmalarında birinin talimatlara aykırı bir şekilde aracıyla Fab. Sahasına girmeye çalıştı ben elemanı uyardım saldırıya küfür e maruz kaldım aracı üzerime sürdü. Polisi arayacaktim engel oldular Fab Müd. Engel oldu bu olaydan snra fabrika tarafima ne yazılı nede sözlu bilgi vermeden işime son verildi. Bağlı olduğum taşören firma aradılar 1 hafta ücretli izin vermiyoruz deyip sana başka is ayarlayıp haber vercez dediler bende inanmadim ihtarname çektim haklarimi istedim yanasmadilar hem fabrikaya hemde taşören firmaya dava acabilirmiyim nasıl bir yol izlemem gerek cvp için teşekkür ederim.
  Not 4 yıldır çalıştım

  1. Zaten ihtarname çekmişsiniz. Haklarınız ödenmemişse dilediğiniz tarafa dava açabilirsiniz. İşe iade şartlarınız varsa, 1 aylık süreyi kaçırmamanızı tavsiye ederim.

 16. merhabalar.benim çalıştığım işyeri 2012 yılında iflas etti ve kayyum atandı firmaya.çalıştığımız mağaza kapandığı için çıkmak zorunda kaldık.ben başka bi işe girdim ve 3 sene 4 ay çalıştım şubat ayında da evlendiğim için işten ayrıldım.fakat iflas eden firma benim çıkışımı vermemiş ve ben hala çalışıyor görünüyorum sigortam var ama yatmıyor.bu konuda çok mağdurum eşim askeri personel ve ben bu yüzden üşimin üzerine geçiş yapamıyorum.iflas eden firmadan muhattap olunacak kimse kalmadı.ben nasıl çıkışımı alabilirim dava mı açmam lazım ?

  1. SGK il müdürlüğüne gittiniz mi? Gitmediyseniz, gidin çünkü onlar sizi bu konuda yönlendirecektir.

   1. Ewet gittim dün ama biz bisey yapamayiz dediler ya sirketten bi muhattap bulun çıkışınzı versinler dediler ki iflas olmus bi firmada muhattap bulamayiz yada isci mahkemesine basvurun dediler

    1. Bana göre dava açmadan önce SGK’ya resmi bir dilekçeyle başvurun ve talebinizi açıkça belirtin. İsteğiniz yerine getirilmezse, bunun üzerine dava açın. Bunun dışında başka ne yapılabileceği konusunda benim de bir fikrim yok. Kolay gelsin.

 17. Merhaba;

  Bir şirkette 10 ay çalıştım, fakat ilk işe girdiğimde sigortamı 2 ay yapmadılar daha sonra yaptılar.
  2 ay önce işten çıktım çünkü maaşımı alamıyordum ve çıkısımizi imzalattilar işten çıkmama rağmen henüz 1 aylık maaşımı alamadım. Bunun için mahkemeye başvurabilir miyim ?

  1. Elbette başvurabilirsiniz. Ama size tavsiyem önce bulunduğunuz yerdeki İŞKUR’a giderek şikayette bulunun. Biraz uzun sürebilir ama bu yolla, mahkemeye gerek kalmadan alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz.

 18. merhabalar..ben yaklaşık 2 yıldır özel bir işletmede çalışıyorum ama turizm sektörü olduğu için kış aylarında 2-3 ay gibi zorunlu ücretsiz izine çıkartıyorlar ve yıllık izinlerimi hiç vermediler bu durumda düzenli maaş alamadığım için çok mağdur oluyorum ve başka bir işe girmek istiyorum..işten ayrılsam bütün haklarımı alabilirmiyim bu konuda yapmam gereken nedir bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Düzenli maaş ödenmemesi bir haklı nedenle fesih gerekçesidir. Ama siz zaten yılda 11 ayın altında çalıştığınız için geçici işçi olarak değerlendirilebilirsiniz ve yıllık izin hakkınızın olmadığı söylenebilir. Alamadığınız haklarınızın olduğunu düşünüyorsanız işten ayrılırken ihtarname göndermeyi unutmayın.

 19. merhabalar devlet hastanesinde 11 sene calistim sirket elemani olarak.fakat hastane 4 tane sirket degistirmis emekli oldum emekli parami en son calisan sirket 3000 lira gibi cuzi bi miktar vermek istedi imzalamadim dava actim mahkeme 3 yildir devam ediyor mahkeme ne zaman sonuclanir parayi alabilirmiyim

  1. Mahkemenin ne zaman sonuçlanacağını benim bilmem ne yazık ki mümkün değil. Ülkemizde mahkeme sürelerinin bir standartı bulunmadığından bu konuda yorum yapmam doğru olmaz.

 20. Merhaba ben 09 03 2016 da haksız yani hatam yokken sözlü olarak işten çıkarıldım. Etimaden şirketlerinde 11 yıldır çalışıyodum. Yeni sirketle15 aylik sozlesmeye imza atmistim 6 ay calistim Ihalesi iptal oldu. Isci sayısı düşürüldü bize çıkış verildi 2 aylık ihale oldu onuda aynı sirket devam ediyor. Benim operatorluk bölümü daha çoğalmis ama beni çıkardı. SSK da çıkışı is bitimi diye 18 maddeden göstermiş. Ihbar ve kıdem tazminatını hakediyorsun dediler ama dilekçe yazdım atladiyo lar hesaplanıyor hesaplan dimida bütün hepsini sirkete ödeyeceğiz diyorla sirket ben ödemem bizde 6 ay çalıştin diyo 7 aydır atladiyola ne yapmamı önerir siniz. tesekkur ederim.

  1. Merhaba. 18inci maddeden çıkarmışlarsa ihbar ve kıdem tazminatı hakkınız vardır. Ancak daha da önemlisi, işe iade davası açabilirsiniz. Tabi, bu dava için 1 ay süreniz vardı. Kaçırmadıysanız önce işe iade davası açma hakkınız var. Ama siz tazminatlarınızı almak istiyorsanız bence ihtarname gönderin ve alacaklarınızı talep edin. Yine de ödenmezse geriye dava yolu kalıyor.

 21. selamlar.ben 2012 yılında 5 yıldır çalıştığım hastaneye fazla mesailerimden dolayı dava açtım.hakim bilirkişilye yolladı dosyayı..bilirkişi 20 bin tl alacak çıkardı fakat hakim davayı yine red etti..temyize yolladık dosyayı. mesailer yanlış heasplandığı için davanın bozulmasına karar vermişler…artık kazandım mı hocam..bundan sonraki mahkemede ne görüşülür.

 22. merhaba Mustafa bey ;size bir sorum olacaktı 2012 yılında çalışmış olduğum yerden işten ayrıldım firma sahibi bana noterden sözleşme feshi için yazı göndermiş ve herhangi bir tazminat talep edemiyormuşum?Yalnız firma sahibi şirket kendi üzerindeyken SGK primlerini 2008-2012 yılları arasında 6 ay eksik yatırmış ama şirket babasının üzerindeyken 2000-2007 yılları arasında kendisi işletmeciydi babasının şirket ile alakası yoktu ve kendisi benim SGK primlerimi düzensiz olarak yatırılmış belirli aralıklarda işe girdi çıktı yapmış ben 2012 yılında işten ayrıldığımda muhasebecisi bana herhangi bir şey ispat edemezsin dedi şu aşamada ne yapmalıyım bana bir yol gösterirmisiniz .Saygılar teşekkür ederim

  1. Merhaba. Tabi üzerinden çok zaman geçmiş. Ben sizin yerinizde olsam şansımı denerdim. Çünkü sigorta primlerinin eksik yatırılması haklı fesih nedenidir. Ancak bu durumda da işten ayrılınca bir ihtarname çekerek ayrılış gerekçenizi bildirmeniz beklenirdi. Dava açarsanız, gerisi hakimin takdirine kalmıştır. Ama tutar yüksekse şansınızı deneyebilirsiniz.

 23. Merhaba Mustafa bey ben 21/06/2011 yılında bir iş kazası geçirdim ve ayağım kırıldı bu yüzden 14 ay iş başı yapamadım iki kez ameliyat geçirdim işe başladığım ilk ayın aylığını almaya bankaya gittiğimde para yoktu hemen fabrikaya gittim ve benim işe gelmediğim süre içerisinde borçlu olduğunu söylediler bende hakkımızda arayacağını söyledim oğünden sonra bana mobink uygulamaya başladılar bende 30/12/2015 dava açtım bilir kişi bana yüzde 25 fabrikaya yüzde 75 verdi ayağımda 2cm kısalık kaldı yüzde 17 raporun var maddi ve manevi dava açtım sizce bu dava benim adıma nasıl sonuçlanır teşekkür ederim,

  1. Geçmiş olsun Zekai bey. Ama mahkeme süreci hakkında yorum yaparsam, bilmediğim bir konuda fikir beyan etmiş olurum. O nedenle, yorum yapamıyorum.

 24. merhaba ben 18 aydır bir firmada satış danışmanı olarak çalışıyorum. ilk başlarda maaşlar düzenli yatmaktaydı. ama son üç aydır maaşlar geç yatıyor. (10- 21’i arası) ve son maaş halada yatmış değil. kimse bu konuda bir bilgi vermiyor. sorduğumuzda yatacak diyor. bu konuda ne yapmamız gerekiyor?
  teşekkürler

  1. Alo 170’i arayarak şikayette bulunun. Bir süre beklemeniz gerekir ama iş müfettişi incelemeye gelirse, geriye dönük maaşlarınızı büyük ihtimalle ödettirecektir.

 25. Merhaba Mustafa Bey 25 senedir bir şirkette çalışıyorum sirket iflasın eşıģıne geldi bizim çıkışımızı verdiler biz biyere imza atmadık..muhasebecımiz hesap yaptı gerçek aldığım maastan hesap yaptı 2700 tl aylık alıyordum 86 binlira alacağım ortaya çıktı izin parasida içinde…ssk şikayet ettim yazı geldi işyeriniz kapanmış iş mahkeme sine başvurun ne yapabilirim

  1. Bana göre de bir an önce iş mahkemesine başvurmanızda fayda var. Beklemekle elinize bir şey geçeceğini düşünmüyorum.

 26. Merhaba Mustafa Bey
  4 yıldır bir Özel Şirkette Yönetici Olarak Çalışmaktayım Son 1 Yıl Takvimi İçerisinde 3 Kez Şube Değişikliği Yaptılar 2 kez Herhangi bir resmi yazı yayımlamadan mağaza değişikliği yaptılar son kez sadece yazılı yer değişikliği oldu benim sorunum son işyerimde çalışırken evim şirkete yürüme mesafesindeydi ve ben söyledim evimi getirecem diye tmm dediler ve getirdim. evimi taşıdıkdan 2 ay sonra beni başka bir şubeye transfer yaptılar ve dedimki evim burda neden gönderiyorsunuz ”bizemi güvendinde evini taşıdın” yapcak birşey yok dediler ve isteksiz çalışıyorum iş süreesince mahkemeye versem neler elde etmiş olurum teşekkürler

  1. Çalışırken mahkemeye vermenizin bir anlamı olmayacaktır. Ancak bu gerekçelerle iş akdinizi sonlandırırsanız, durumunuzu takdir edecek olan mahkemedir. Şu kadarını söyleyebilirim; iş sözleşmenizi inceleyin ve işverenin göstereceği her hangi bir şubede çalışmaya peşinen onay verip vermediğinizi kontrol edin. Böyle bir onayınız varsa mahkemede aleyhinize delil oluşturacaktır.

   1. Slm Mustafa bey ben çalıştığım yeri mahkemeye verdim ve kazandım temize gönderdiler temize gideli 1.5sene oldu Hala sonuçlanmadı aksi bir durum olurmu acaba teşekürler

 27. Merhabalar,
  7 yıldır özel sektörde çalışıyorum ocak ayından itibaren şirket iflas erteleme verdi ve kayyum devreye girdi 3 aydır maaş alamıyoruz böyle bir durumda işten tüm haklarımı alıp çıkışımı istiyebilirmiyim birde şirket iflas verdiği durumda benim öncesinde alacaklarımla ilgili bir yere başvurmam gerekiyormu?Çalışma bakanlığına şikayet ettim fakat kayyum olduğu için olumsuz sonuçlandı noterden ihtar göndersem şirkete kayyum olduğu için süreç nasıl işler acaba?

  1. 3 aydır maaş alamıyorsanız elbette bu gerekçeyle işten ayrılabilirsiniz. Ama muhatabınız yine şu anki işyeriniz olacaktır. İhtarname gönderdikten sonra alacaklarınız ödenmezse bir sonraki aşama mecburen mahkeme olacaktır.

 28. İş mahkemesine başvuruken dilekçede yazan ihbar ve kıdem tazminat oranını hatalı belirtmişiz bunla alakalı önemli bir sıkıntı olurmu ? İş veren beni 4 çıkış koduyla çıkardı yıllık izinde dahil haklarımı vermiyor.

 29. Merhaba benim de bi sorum olacaktı babamı 1994 eşimi 1996 yılında kaybettim eşimden maaş alıyorum ikiside ssk lı olduğu için babamdan alamadım iş mahkemesine başvurursam alabileceğimi söylediler alabilirmiyim sizden öğrenmek istedim cevaplarsanız memnun olurum teşekkür ederim

 30. Mrb eşim 3 yıldır aynı şirkette çalışıyor suan doğum yaptığından dolayi doğum iznini felan kullandı bitti suan ücretsiz izinde sirket yetkilileri ile görüştüm eşim adına çocuğa bakacak kimsenin olmayacağından dolayi esim in işten çıkması gerekiyor bu sebepten dolayı herhangi bir tazminat veya da işsiz lik maaşı gibi haklardan yararlanabilir miyiz dedik ama ikisi içinde olumsuz cevap aldık şimdi eşim in bu 3 yılı boşuna mi gitmiş olacak en azından tazminat için ne yapmamız gerekiyor lütfen yardım edin…!!!???

  1. Merhaba. Bahsettiğiniz kadarıyla işvereniniz haklı görünmektedir. Bu şartlar altında size kıdem tazminatı ödeme hakları bulunmadığı gibi işten ayrılırken ihbar sürelerine dikkat etmezseniz, sizden ihbar tazminatı bile talep edebilirler.

 31. Merhaba, işyerinden ayrılalı 1 yıl 6 ay oldu, içerde 4000 – 4500 tl alacağım var, ödeme eğilimleri de görünmüyor, bu konuda iş mahkemesine başvuru yapmak doğru olur mu

  1. Bu kadar zaman geçtiğine göre bence artık dava açmanızın vakti gelmiştir. Önemli olan, bu alacağınızı mahkeme nezdinde kanıtlayıp kanıtlayamayacağınızdır. Kanıtlayabileceğinizi düşünüyorsanız bir an önce dava açmanızı öneririm.

 32. Mustafa Bey kendi isteğimle geçen sene eski işimden ayrıldım işime geri dönmek ihtimalim varmıdır acaba saygılar

  1. Bahsettiğiniz iş, 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında işçi kadrosundaysa; bu tamamen işverenin takdirindedir.

 33. Merhaba, ben 4 ay çalıştım ama sadece bir ay sigortam yatırıldı. 12 saat çalıştırıldım ve hiç.izin yaptırmadılar.işten ayrılalı 2 ay oluyor. Hakkımı aramamda problem olır mu? Ve bu dava işlerinin masrafı çok mu? Sonuç alabilir miyim?

  1. Merhaba. Elbette her davanın masrafı vardır ama ne kadar olduğunu bilemiyorum. Size tavsiyem, öncelikle İŞKUR müdürlüğüne giderek şikayet dilekçesi vererek oradan bir sonuç almaya çalışmanızdır. Olmazsa ondan sonra dava açmayı düşünebilirsiniz.

 34. Selamünaleyküm Mustafa BAYSAL bey. Ben 4 yıl hastanede temizlik görevlisi olarak çalıştım. 4. Yilimdayken psikolojik tedavi olmak için ruh ve sinir hastalıklarında yattım. Hastaneden çıktıktan sonra iş yerinde çalışamaz durumdayım kullandığım ilaçlardan dolayı. Müdür bey bana ücretsiz izin diyerek bi kağıt imzalatıp ama ben ilaçların etkisiyle kağıtta yazanları okuyamadım. Aradan ne kadar zaman geçerse geçsin iş başı yapacağımı söyledi. Fakat ben 5-6 ay sonra tekrar geldiğimde bana o kağıtların çıkış kağıdı olduğunu söyledi ise almadı. O yüzden dahada psikolojim bozuldu 100/45 engelli raporu verdiler bana. Şimdi ben ne yapabilirim. Saygilarimla

  1. Aleyküm selam. Öncelikle geçmiş olsun. İmzaladığınız kağıt istifa vb. bir yazı içeriyorsa yapabileceğiniz çok şey olduğunu düşünmüyorum. Engelli raporunun da bu konuda size bir katkısı olmayacaktır. Diyalogla sorununuzu çözebilirseniz en güzeli bu olacaktır.

 35. Mrh.Mustafa BEY SADECE CEP TELEFONUNDAN ”BEN İŞİ BIRAKIYORUM YETER ARTIK ” DİYE ATILAN MESAJ MAHKEMEDE İSTİFA OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR Mİ ACABA? CEVAP İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  1. Bu konuda ne ben ne yorum yaparsam yapayım, eksik kalacaktır. Bu durumu, mevcut diğer delillerle beraber iş mahkemesi değerlendirecek ve bir karara varacaktır.

 36. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi için Sendikaya yaptığımız başvuru sonrası işveren beni işten çıkarmak istiyor (benden önce iki kişi anlaşarak çıktı) iş arkadaşlarımla sendika temsilcisi yanında yaptığımız toplantıda kimse bana sahip çıkmadı bizimde tazminatlarımız verilse düşünmeyiz alsın dendi. Sendika kararı bana bıraktı. Bende işverenden tazminatımı istedim. SORU: İşveren avukatı tazminatı vermem için İş mahkemesine dava açıp ertesi gün kapatmamı sonra protokol yapmamı tazminatı öyle vereceğini hatta bunu hemen şimdi yapmamız gerektiğini söyledi kabul etmedim lütfen yardım

  1. Avukatın neden böyle bir şey talep ettiğini açıkçası anlamadım. Burada karar size ait; ama önce tazminatınızı alacaksanız ve sonra davanızı çekecekseniz bir sıkıntı yok bence. Yok önce davayı geri çekip sonra tazminatınızı alacaksanız, dikkatli düşünmenizi tavsiye ederim.

  1. İsmail bey 2 ayın makul bir süre olduğunu ve bundan sonra da tazminatınızın yatırılmayacağını düşünüyorsanız tabi ki artık dava açabilirsiniz.

 37. Merhaba Mustafa Bey ben haksız yere işten cikarildim 3 sene calismam var gerekçeleri sendikaya üye olmam ama sendika ya herhangi bir uyeligim yok olmadı ise iade açtım kazanma şansım nedir artı 25 maddeden çıkardı

  1. Hasan bey zaten dava açmışsınız. Bilgi sahibi olmadan mahkeme süresiyle ilgili yorum yapmam doğru olmayacaktır.

 38. Mrb is veren tarafından işten çıkartıldim 2aydir maas odemesi yapmadı is veren şehir disindayken benim maas kartima musteriye vermek üzere para gönderdi aciklama kismina avans olarak yazmis bana sen mahkemeye versen bile bende onceden odeme yaptim derim diyor simdi ben iş mahkemesine başvuruda bulunsam acaba sonuç ne olur

  1. Merhaba. Benim, mahkeme sonucu ile ilgili öngörüde bulunmam doğru olmaz. Ancak iddianın aksini tanık vb. yollarla her zaman ispatlayabilirsiniz. Yine de bu durumda işvereninizin bir adım önde olduğunu söylemem gerekir.

 39. Ben sehit kardesiyim kamuda çalışmaktayım nöbette bana kufure maruz kaldim mutait firma sahibinden ne yapabilirim

  1. Geçmiş olsun. İş Kanunu bakımından bu bir haklı fesih sebebidir. Ancak dava aşaması olursa, kanıtlamanız gerekeceğini unutmayın. Bu arada başınız sağ olsun.

 40. Hayirli gunler ben 05.03.2012 tarihinde isten ayrildim yaklasik 2.5 yil calistim isten cikarken sadece duz yazi olarak butun haklarimdan feragat ettim diye bir ibare yazdim yani yazdigim yazida tablo ve fiyatlar yok calistigim donemde gunluk yaklasik 4 saat fazla mesaim var mahkemeye versem mesai ucretlerimi alabilir miyim bu konuda yardimci olursaniz sevinirim

 41. Iyi gunler Mustafa Bey ben isten kendi istegimle ciktim ama isyeri cikis kodumu 04 le yapti yani issizlik maasi aldm acaba mahkemeye versem kidem ve ihbar tazminatlarimi alabilir miyim

 42. Slm benim maaşım askeri ücret den gösteriliyor pirim veriyorlar ama sigortaya tandım iyi mahkemeye versem kazanabilirmişim haklarından mahdum birakildim

 43. Merhaba ben bir sirkette 10 yildir calisiyorum ssk girisim 1997 yaziyor e devlet sgk sayfasinda fakat 2000 yilinda odeme yapilmis baska bi yerde calisirken 1997 ssk girisim staj zamaninda basladi ben 3600 gun 15 yillik sigorta kanuna gore tazminat alabilirmiyim

 44. Merhaba Mustafa bey ben isyerine ihtar çekerek ayrıldım onlarda bana karşı ihtarname göndermişler. Fakat gönderdikleri adres babamın oturduğu eve gelmiş. Ben ayrildiktqn sonra Alanya ya tasindim.Kesilen mesai ücretlerini talep ettim onlarda ilkbasta işveren tarafına ahlaksızlık yaptığımı belirtmişlerdir şekilde ya daha sonra devamsızlık olarak belirtmişlerdir. Dava açmak istiyorum ama imkanım yok nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  1. Merhaba. Dava açmak için avukata ihtiyacınız yok. Siz de bir dilekçe yazarak davayı kendiniz açabilirsiniz. Yapamam diyorsanız, öncelikle İŞKUR’a giderek oraya bir dilekçe verip şikayette bulunabilirsiniz. Belki sorununuz mahkeme aşamasına gelmeden de çözülebilir.

 45. Mustafa bey selamlar 6.ayda 14 GUN bedasta calistim cavuşla anlayamadığım için işi bıraktım müdür 80 tl elden para verdi kalan 450 tl hesabına yatacak dedi 4 aydır hesaba yatmadı mudurun yanına iki sefer gittim mu.asebeciyi.aradı aradı bu kişi burda 14 GUN çalıştı 450 tl alacağı var dedi muhasebeci parayı yatırmadı ve 14 gunluk sigortayı yatırmışlar kalan 450 tl yi nasıl alabilirim yardımcı olabilirmisiniz

  1. Bence İŞKUR’a gidin ve şikayet dilekçesi doldurun. Yapılacak inceleme sonucunda alacağınızı alabilirsiniz.

   1. merhaba 5 aylık hamileyim doğum iznime 2 aylık bır sure kalmış iken işveren hamile oldugumu ve işlerini aksattıgımı dusunerek haklarımı verecegını soyleyerek iş akdimi sonlandırdı 14 aylık bır calısanım ve işverene dava açmam bana ne gibi bir artısı olur.

    1. Eşit davranmama tazminatı talep edebilirsiniz. Neticede kadın işçinin gebe olduğun için işten çıkarılması mümkün değildir. Şu yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

 46. Merhaba Mustafa Bey 3 yıl 8 ay bir şirkette çalıştım Resmi ve dini bayramların hiç birinde izin kullanmadım mesai yaptık yani kurban bayramında 3.ve 4. gün çalıştık ramazan bayramında 2.ve 3. gün çalıştık çalıştıgım süre boyunca sadece 7 gün izne ayrıldım günlük en az 4 saat mesai yapıyordum ortalama 30 hafta sonu tam gün çalışma yaptım geçen gün dava görüldü tanıklar konuştu duruşma günü verildi fakat avukatım bilirkişiye yollayacam direk dedi yani dava güzel geçti avukat bişey demiyor ama merak ediyorum sizce ne kadar kazanırım davdan ayrıca karşı tanıklar haftada 7 saat mesai yaptıgımı söylediler.

  1. Celal bey, bunu benim bilmem mümkün değil. Zaten dava açmışsınız, bilirkişinin raporu çıktığında az çok ne kadar alabileceğinizi avukatınızdan öğrenebilirsiniz.

   1. 08.11.1995 03.11.2008 tarihleri arasında emekli sandığından bir firmada görev yaptım mobing ten dolayı istifamı verdim bir tazminat talep edebilirmiyim sigorta baslangicim 1988

    1. 2008 yılında ayrılmışsanız zaman aşımı süresinin dolmasına 1 yıl var demektir. Bir an önce dava açmanızı öneririm.

     1. Ne yazık ki benim yapabileceğim bir şey yok. Bir avukatla görüşmenizi öneririm. Ancak mobbingi kanıtlamak için tanık, yazılı delil ve benzeri ispat araçlarına ihtiyacınız olduğunu söylemeliyim. Çünkü aradan uzun zaman geçmiş ve neredeyse 8 sene öncesi için mahkemenin mobbing tespiti yapabilmesi, sizin sunacağınız güçlü delillerle ancak mümkün olacaktır.

 47. MERHABA MUSTAFA BEY ben işimden ayrılalı 30 gün oldu ve hala tazminatın verilmedi bize ayın 20 sinde verileceği söylendi ama verilmedi sizce ne yapmalıyım? TEŞEKKÜRLER.

  1. Daha fazla beklemek istemiyorsanız işverene bir ihtarname gönderin ve ödeme yapılmazsa davanızı açın.

 48. mustafa bey merhaba;
  ben bir firmada makine mühendisi olarak çalışıyorum. başlarda mühendislik sigortası istedim. kimseye yatırmıyoruz dediler bende buna kanaat getirdim.sonuçta başka mühendis arkadaşlarda vardı. Ama sonra baktım ki bırakın mühendisi teknikeri aynı şantiyede çalıştığımız formen arkadaşların yanımda çalışan ofis elemanının sigortaları yüksekten yatmış. ve oranın yöneticisi olarak benim sigortam asgariden yatmış hep. şimdi bu iyi niyeti su istimal eden şirketi nasıl dava edebilirim. makine mühendisleri odasının tüzüğünde mühendislik asgari sigorta 3300 tl. not: bu firma milletin agi ‘lerini de cebe indiriyor. Neler yapabilirim.Adalet ve Yarınlarımız için…acil cevap bekliyorum. TŞKLER

  1. Merhaba. Çalışmaya devam edecekseniz ALO 170’i arayarak ya da SGK’ya dilekçe vererek şikayette bulunabilirsiniz. İşten ayrılacaksanız da bu gerekçeyle işten elbette ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Sizin işiniz kolay olacaktır çünkü zaten sizin göreviniz için belirlenmiş bir asgari ücret tutarı var.

 49. merhaba mustafa bey
  ben 2 yıldır bir mağazada satış danışmanlığı yapıyordum iş yerim temmuz 2016da kapandı.Fakat işyerim tazminatımı yatırmadı ve ve yatıracak gibi değiller bu durumda ne yapabilirim teşekkürler.

  1. Merhaba. Bir an önce ihtarname çekerek haklarınızı talep etmelisiniz. Yine ödenmezse İŞKUR’a şikayet ederek bir müddet onun sonucunu bekleyebilir ya da dava açabilirsiniz.

 50. Mrb ben işten 2 ay önce ayrıldım ihtar çektim bana işveren tazminatın 3 te birini teklif etti bende kabul etmedim mahkemeye de vermedim bu konuda ne yapmam gerekir.

  1. Merhaba. Bir an önce mahkemeye vermelisiniz. Ya da biraz beklemeyi göze alıyorsanız İŞKUR’a şikayet dilekçesi verin ve oradan sonuç almayı bekleyin.

 51. Merhabalar. Çalıştığım iş yerinde işe başlayalı 2 hafta oldu. bir kaç gün deneme süresi diye konuşulmuştu başta ancak 2 hafta olunca durumu sordum ve sigortamın artık başlamasını rica ettim. Patron ise 1 ay sonra geçmişe dönük sigorta yapacağını söyledi. Bu doğru mudur? birde günlük 7,5 çalışma saatini aşıp 10 saat çalışmakla beraber cumartesi günleri de 7 saat çalışıyoruz ve ek ücret verilmiyor. Ve yarın resmi tatil olan 29 Ekimde de çalışılacağı bilgisini edindim. Yapmam gereken neler şikayet etmek istiyorum fakat şikayet edildiği zaman kimin edildiği isim olarak öğrenilebiliyor mu

  1. Geçmişe dönük sigorta olmaz. Bir gün bile olsa işçinin sigortası yapılmak zorundadır ve bunun bir istisnası da yoktur. Şikayetinizi ALO 170’e yapabilirsiniz. İsmin öğrenilmesinden çekiniyorsanız, farklı bir isimle şikayette bulunmanızı öneririm.

 52. Mustafa bey meraba 3 yil 3 ay dir calistgim yerden 3600 gunden ayrilmak istiyorum burutum 2650 arti 185 yol parasi aliyorum isveren bunu nasil hesaplayip tazminat oseyecek 2650 buruttenmi yoksa toplam olan 2i35 tlnin burutundenmi odeyecek tsk

 53. Mustafa Bey iyi günler
  10 ay kadar bir firmada çalışmıştım. 20 gün önce beni işten çıkardılar ve öğrendimki sonraki gün başka birisini daha düşük bi maaşla aynı pozisyonda almışlar. , bana ihbar tazminatı ve maşımı alma şartı ile işten ayrılmayı kabul ediyorumn diye dilekçe yazdırıp imzalattılar. fakat sgk çıkış belgesi 3 kodlu işaretlenmiş yani istifa etmnişim ve bunu 5 gün sonra öğrendim. firmayı aradığımda benim istifa ettiğmi söyleyip üzerine yatmaya çalıştılar ve tazminatıda kurula sunup yatırılacağını söylediler. çıkışım haksız olduğu için işten çıkarken işe iade davası açmayı düşünüyordum. acaba bu hak elimden alınmışmı oluyor? nasıl bir süreç izlemeliyim , tşkler. hem istifa etti gödterip hemde tazminat vermeleri sizde mümkünmüdür.? Teşekkürler.

  1. İşe iade davası için 1 ay süreniz olduğunu unutmayın. Bu sürenin sonlarına kadar beklemenizi tavsiye ederim. Böylece eğer tazminatı hesabınıza yatırırlarsa, bunu mahkemede delil olarak kullanabilirsiniz. Bunun dışında da istifa etmediğinizi mahkemede her zaman iddia edebilirsiniz.

 54. Merhaba Mustafa Bey ben 6ay dolmasına 10 gün kala işten haksız sebeplerden dolayı cikartildim 6 ay dolmadan iş yerine dava acabilirmiyim ilginiz için teşekkür ederim

 55. Mrba mustafa bey ben bi pastanede 1 yil calisdim soracikdim iki ay sora geri cagirdilar ve 3 ay calisdim sikortami yapmamislar iki haftalik yapmislar simdide isten cikdim parami alamadim ne yapmam gerek

  1. İsterseniz önce İŞKUR’a dilekçe vererek şikayette bulunabilirsiniz. Sonuç alamazsanız mecburen dava açmanız gerekir.

 56. mustafa bey merhaba ben özel bir sıkette 15 yıl calıştım ancak beni izinli ve raporlu olduğum surecte işten cıkarıldığıma dair noter kanalıyla ıhtarname gonderdiler .gerekce olarakta zimmete para gecırmek şirket tekı gorevı kotuye kullanmak gibi şirket te müdür pozısyonunda gorev alıyordum ancak atılı suclamaları kabul etmıyorum mahkemeye git dediler fakat mahkeme uzun surec alacagından bırde benı şirketi musterileri baska firma kurup onun uzerınden iş yaparım şirkette bos bir sekilde devam eder sende hic birsey alamassın tehdidiyle ne yaparsan yap dediler bir iki avukata sordum biri evet budurumda birsey alamassın dedı diğeride savcılığa suc duyurusunda bulun baska turlu alamassın dedi sasırdım ne yapmalıyım lütfen bana yardımcı olurmusunuz (hakkımda savcılığa suc duyurusunda bulunmuslar zimmete para gecırdı gorevıkotuye kullandı vb)iş fesih 23/08/2016

  1. Merhaba. Zimmete para geçirme ağır bir suçlama. Eğer bunun olmadığını söylüyorsanız, yapmanız gereken şey bir an önce dava açarak haklarınızı talep etmekten ibarettir.

 57. merhaba iyi günler mustafa bey
  ben otelde çalışmaktayım geceye verdiler bende çalışmak istemiyorum 2 haftaya geçti 7.5 saatten fazla çalışıyoruz ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Otellerde gece döneminde 7,5 saatin üzerinde çalışmak mümkündür. Ancak sürekli gece çalışılması yasaktır. En geç 2 haftada bir gündüz vardiyasına dönmeniz gerekir. Buna göre durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

 58. Mustafa Bey merhabalar annem bir evde babamla beraber calismaya başladılar annem evin temizliğini babamda bahçe islerini yapıyordu annemle babam 5 Mayıs 1996 da ise başladılar babamın ki bu tarihte yaptılar fakat annemin sigortasını agustos 2005 te yapmaya başladılar fakat onda da 8 gün yatirdilar annem 2006 haziran ayında işten ayrıldı babamla beraber annemin sigortasını da başka bi evlerinde çalışan sigortası yatmayan bi çalışan şikayette bulunduğu için yapmaya başladılar size sorum bu durumda is mahkemesine mi yoksa İşkur a mi şikayet dilekçesi vermeliyiz herhangi bir süre aşımı bizi etkiler mi hizmet tespit davası için

  1. Bu durumda bir avukatla görüşerek iş mahkemesine dava açmanızın daha uygun olacağını düşünüyorum.

 59. merhabalar bir yakınım 33 aydır
  firmada çalışıyor geçen ay davranışlarınız uygunsuz diye ayın 20 sinde iş çıkışınız verilecektir diye ihtarname çekilmiş iş verene çalışanda uygunsuz davranışım yoktur diye ihtar çekti 20 sinden sonra işe gitmedi ancak çıkışı sistemde gözükmemektedir.bu çalıştığı 33 ayda fazla mesai yapmasına ragmen mesai izin ücreti ödenmedi 2015 te bir gün çıkış ertesi gün giriş yapmışlar kıdem tazminatı ve mesai ücreti alabilirmi almak için mahkeme açma süresi ne kadar bilgilendirirseniz memnun oluruz

  1. Bu haklarını alıp alamayacağının takdiri iş mahkemesinin olacaktır. Ancak ispatlanması halinde elbette alınabilir. Davayı da, işe iade davası açacaksanız, fesih tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde açmanız gerekir.

 60. Merhaba Mustafa bey. Bir otelde 23 gun calistim, deneme suresindeydim. 23. gunun sonunda Sigortamin ne zaman yapilacagini sordum, su gun olur bu gun olur derken ertesi gun is yerimden arandim ve isten cikarildim. Ayni seyi benden once calisan 2 kisiye daha yapmislar. Surekli deneme sureci diyorlar ve isci uyandiginda cikariyorlar. Ne yapmam lazim? Adalete ve devletin yasalarina guveniyorum fakat dava acsam haksiz cikarilmaktan korkuyorum cunku maddi gucum ve ugrasacak enerjim kalmadi yine de Benden sonrakilerin basina ayni seyin gelmesini istemedigim icin Dava acacagim. Nasil bir yol izlemem gerekiyor?

  1. İşten çıkarıldıysanız, neden çıkarılmaktan korktuğunuzu anlayamadım. Ama şu kadarını söyleyeyim, deneme süresinde işçinin sigortasının eksiksiz olarak yapılması gerekir. açacağınız bir davada, bu durumu tanık ve benzeri usullerle ispat etmeniz halinde, geriye dönük sigortanız da yapılacaktır.

 61. Merhaba ben 2.5 yildir hadim markette kasiyerlik yapmaktaydim bi arkadasimla sozlu munakasamiz oldu tutanak ve savunmalarimiz istendi verdik birde sahitler savunmasinda tamamen beni magdur birakacak soylemedigim kelimeleri yazmislar ve kanunda isyerini zedeleyici kelimeler oldugu icin tazminatsz is cikisi verdiler imza atmadim bn bunlari soylemedim imzalamam dedim suan bu yuzden issizlik parasi bile alamiyorum hakli ikien haksiz duruma dustum ben haklarimi sonuna kadar savunmaktan yanayim dava acmis olsam kesinlikle kazanabilirmiyim

  1. Merhaba. İşten çıkışınız da verildiğine göre zaten dava açmaktan başka yol görünmüyor. Davanın sonucunu ise benim tahmin etmem mümkün olmaz. Mahkeme bunu değerlendirecektir.

 62. merhaba Mustafa bey ben özel bir şirkette 5 yıl kadar çalıştım bundan 2 sene önce fiziksel olarak bir saldırıya maruz kaldım we o kişi hakkında hiç bir şey yapılmadı aynı zamanda sözlü olarakda hakarete uğradım ozaman şikayet edemedim ailemden dolayı ve en sonda benim altımadaki elamana işimi öğrettim ve yönetime yükseldi bundan sonrada işten ihtar çekerek ayrılmak zorunda kaldım hak talep edebilirmiyim? yardımcı olurmu sunuz?

   1. merhabalar mustafa bey bi firmada calısıyordum 5 ay oldu ve magzada hırsızlık olayı oldu kemaralar ıncelendı sadece mudur ve kodırotor ızledı hıc bısey cıkmadı polıse bıle gıdılmedı soylemem ragmen gerek yok aramızda hallederız soylendı ve sucu bana attılar kısa bı surelıgıne dısarı cıktım dıye hem o calınan parayı hemde 15 gunlugumun kesılecegını bıldırdıler ve tehdıt ettıler zorla ıstıfa yazdırdılar ne yapmalıyım

    1. Ücretiniz kesildi mi? İşten ayrıldınız mı? Bunlar olmadıysa, hâlen gerçekleşen bir sonuç yok demektir. Şu an için bir şeyler yapmaya erken olur.

 63. Slm mustafa bey 06 09 2013 te ise basladim plastik sektorunde 18 04 2015 te is kazasi gecirdim sag el bilegim kirildi iyilesmemesinden dolayi 20 06 2016 da ameliyat oldum 105 gunum is kazasi olarak raporlu gecirdim ve elimde %5 engelim kaldi heyyet raporum var mahkemeye verebilirmiyim ne yapmam gerekiyo simdiden tsk

 64. 13 ay bir iş yerinde sigortalı çalıştım ilk 6 ay askeri ücretin 300 lira altında çalıştım sabah 8.30 aksam 18.00 haftada 6 gün bu şekilde çalıştım benden sonra alınan stajere bile benden fazla maaş verilmesinden dolayı işten ayrıldım hiçbir belge imzalamadim 13 ayda bütün ulusal bayramlarda çalıştım fazla mesaimi istediğimi bildirdim git nereye basvurursan vur ispatlayamazsin dediler bu iş yeri dediğim saatlerde hep açık bunu ispatlamaya gerek varmı fazla mesailerim için iskura basvurdum is mahkemesine gidin dediler avukat falan tutmam gerekecekmi zaten param yok birde mahkeme masrafı falan cikarmi

  1. Tekin bey sizi anlıyorum, avukatsız da dava açabilirsiniz. Masrafları çok tutmayacaktır. Dilekçe yazarak iş mahkemesine verebilirsiniz. Ancak öyle ya da böyle bir avukattan destek almanızda yarar var.

 65. Merhaba Mustafa Bey bir sorum olacak , ben 5 yıldır özel bir şirkette çalışmaktayım 1.5 yıl önce iş kazası geçirdim (geç kaza bildirimi yapıldı) ve sağ kolumdan %26 sürekli engelli raporu aldım. Halen o şirkette çalışmaktayım fakat geldiğimiz noktada üzerimdeki baskıların ve yaptırımların arttığını düşünüyorum, en son olarak ulaşım hakkım elimden alındı. Halen şirkette çalışırken iş kazası tazminat davası açabilirmiyim veya nasıl bir yol izleyerek normal tazminatımı alarak işten çıkabilirim.

  1. 1,5 yıl önceki iş kazasını gerekçe göstererek işten ayrılamazsınız. İşyerinde varsa kanunsuz bir uygulama onu gerekçe göstermeniz gerekir. İşyerinde çalışırken tazminat davası açabileceğinizi düşünüyorum ama bunun için bir avukata danışmanızı öneririm.

   1. Selam mustafa bey .ben 10 yıldır bur firmada çalıştım şöför olarak tür dışı ve yurt içi fima benle beraber 10 kişi ćok ardı belirli aralıklarla içersinde ise iade davası açtık ve fazla mesai davasında açtık ise iyada davası sonuçları ve yargıtay gitti 6 aydır yargitayda dosya gelmedi ve is veren bizleri ćikardiktan sonra işi aldı iş veren işci ala bilir mi.teşekkurler

    1. Mehmet bey zaten davanız görülmekteymiş. O nedenle ben ne söylesem varsayım olarak kalır. Biraz daha beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

 66. Merhaba mustafa bey 3 sene çalıştığım işyerinden 2 ay önce ayrıldım benden tazminat alabilmek için sigortadan yazı getirmemi söylediler getirdim ama şimdide oyalama takdigindeler sizce ne yapabilirim

  1. Merhaba. Ödemeyeceklerini düşünüyorsanız ihtarname çekin ve yine ödenmezse dava açın.

 67. merhabalar ben 18 gün mjet te calıştım 5 ay olu maas+yol+mesai+yemek ucreti alacaklarım var ödeme gerçeklesmedi.magaza müdürü ile defalarca görüştüm.sorun yok dedi aylar geçti değişen yok.nereye basvurmalıyım.yardım ederseniz sevinirim tesekkürler

  1. Bence İşkur’a giderek bir şikayet dilekçesi doldurun. Sigortalı çalıştıysanız hakkınızı alacağınızı zannediyorum.

 68. MUSTAFA BEY MERHABA
  Ben bir şirkette 01/03/2007 tarinde işe başladım ancak sigorta başlangıcım 04/09/2009 tarinde başlatıldı 10/12/2009 tarihinde askerlik hizmeti sebebiyle işten ayrıldım.Askerlik sonrasında tekrardan 01/10/2010 tarihinde aynı işyerinde çalışmaya başladım ancak sigorta girişim 04/01/2011 tarihinde başlatıldı.28/01/20014 tarihinde işverenin işlerin kötü gittigini ekonomik durumunun kötü oldugunu belirterek beni işten cıkartacagını fesih bildirim tebligatıyla bildirdi.Bende bana verilen fesih bildirim tebligatını ”FAZLAYA İLİŞKİN HAK VE ALACAKLARIMIN SAKLI KALMASI ŞARTIYLA İMZALIYORUM” yazarak imzaladım ve teslim ettim. Daha sonrasında işverenim benim haberim olmadan 31/01/2014 tarihinde işten çıkışımı verdigini ögrendim ve işyerinden ayrıldım. Sonrasında sigortalı çalıstıgım dönem için için işkura sikayette buludum işveren benim ihbar kıdem fazla çalısma yıllık izin ve eksik ücretlerimi ödememiştir diye bunun üzerine işkurdan gelen raporda benim ihbar ve kıdem tazminatı eksik ücret 42 günlük yıllık izin alacagım oldugunu saptarak işverene ödemesi konuunda bildirimde bulundu ancak halen tarafıma ödeme yapılmadı benden askerlik öncesi ve sonrasındaki sigortasız çalıstıgm süreler için hizmet tesbit davası açtım ve kazandım daha sonrasında alacak davalarını daha acmadım. Buna göre Tazminat davası acarsam
  1- Askerlik öncesi sigortasız çalıstıgım tesbit edilen dönemler için eksik ücretlerimi fazla çalısma ücretlerimi yıllık ücretli izinlerimi tazminatlarımı ve askerlik öncesi dönem için hak ettigim işsilik 8 aylık işsizlik maaşımı alabilirmiyim.
  2- Askerlik sonrası dönem için alamadıgım ihbar kıdem kötü niyet tazminatlarımı eksik ödenen ücretlerimi ödenmeyen yıllık ücretlerimi alabilirmiyim.
  3- Kıdem tazmitları en son alıdıgımız bürüt ucret üzerinden mi hesaplanır yoksa dava tarihindeki bürüt ücret üzerinden mi hesaplanır.
  4- Benim talep edecegim eksik ücretler fazla mesai yıllık izin alacaklarım zaman aşımı süresini işkura şikayette bulundugum zaman kesildimi
  5- Ücret alacaklarımın zaman aşımı süresi dava tarihinden itibaren mi yoksa işten ayrıldıgım tarihten itibaren mi başlar

  1. Merhaba. Sondan başlayalım. Ücret alacaklarında zamanaşımı ne dava tarihinde ne de işten ayrıldığınız tarihte başlar. Ücretlerde zaman aşımı, ücretin ödenmesi gereken gün başlar. Dolayısıyla örneğin 06.11.2016 tarihi itibariyle, 05.11.2011 ve öncesinin ücretleri zaman aşımına uğramıştır. İşkura başvurmanız bunların zamanaşımını kesmemiştir. Kıdem tazminatınız, en son aldığınız brüt ücret üzerindan hesaplanır. Askerlik öncesi ve sonrası için haklarınız ile ilgili ise kararı mahkeme verecektir; ancak İşkur tarafından lehinize verilen karar sizin için önemli bir delil niteliği taşıyacaktır.

 69. Merhaba mustafa bey ben 1,5 yıldır bir şirkette çalışıyorum ve haftada 4 saat fazla çalıştırıyorlar ve bunu zorunlu yapıyorlar dava açmak istiyorum ve dava açınca beni tazminatımı verip işten çıkartırlarmı acaba

  1. Tazminatınızı vererek sizi her zaman işten çıkarabilirler. Ancak dava açtığınız için işten çıkarırlarsa ayrıca işe iade davası da açabilir ve kazanabilirsiniz.

   1. 1.5 yıldır sabah 8:30 akşam 7:00 olarak çalışıyorum ve işe girerken bana cumartesi günleri 5 e kadar çalışmam gerektiğini söylediler ama sözleşmemde haftalık 45 saat yazıyor ve diğer arkadaşlar cumartesi günü 13:00 de mesaisi bitiyor ben müdüre bunları dorduğumda işe girerken kabul ettin diyor hafta içi 09:00 da işbaşı yap cumartesi 17:00 ye kadar çalışacaksın diyor geriye dönük mesailerimi almak için dava açarsam kazanabilirmiyim ve dava ne kadar dürede sonuçlana bilir ve bana bunla ilgili nasıl bi tavsiye önerenilirsiniz. Teşekkür ederim

    1. Haftalık çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa ve bu şekilde çalıştığınızı mahkemede ispat edebilirseniz davayı kazanabilirsiniz. Ancak davanın ne kadar sürede sonuçlanacağını bilmek mümkün değildir.

 70. Merhabalar.. 2 yil calismis oldugum is yerimden ihbar tazminatimi alamadim. Dava dilekce ornegi yazmaniz mumkunmu.. birde 2 yil boyunca ayda en az 50 saat mesai yapipta bodromda 3 ile 5 saat gosterilip odemeyide 3 ile 5 saat olarak yapildi. Bu konu icin is mahkemesine gitsem elimde delil olarak is yerine giris ve cikis saatlerini gosteren parmak okuma dokumanlari var. Bu delil saylirmi.

  1. Bordronuzda fazla mesai tahakkuku olduğu için, fazla çalışma yaptığınızı ancak yazılı delillerle ispatlayabilirsiniz. Eğer onaylı ise parmak izi dokümanları tabi ki yazılı delil olarak kabul görecektir. Dilekçe örneği yazamam, böyle bir uygulamamız yok.

 71. Mustafa Bey
  Merhabalar, 4 Yıldır Özel Sektörde Mağaza Yöneticiliği Yapmaktayım, İşveren Üst Sorumluları Son zamanlarda Üzerime Psikolojik Baskılar Yapmaktadırlar, Manav Reyonuna Ürün açmamı Kasa Taşımamı İstiyorlarlar Bende İşyerindeki Sorumluluğumdan Dolayı Yapmak İstemiyorum Personellere Karşı Beni Küçük Düşürmeye Çalışıyorlar ve Duydumki beni mağaza müdürlüğünden Manav Personeline görev değişikliği yapmak istiyorlar. Böyle Bir Durum Olursa Nasıl Bir Yol İzlemem Gerekiyor.
  Şimdiden vereceğiniz Bilgiler için Teşekkür Ederim.

  1. Böyle bir durum, size haklı gerekçeyle kıdem tazminatınızı talep ederek fesih hakkı verir. Ancak mahkeme aşamasında, gerçekleştirilen görev değişikliğini ve fiilen yaptığınız işi ispatlamanız gerekir.

 72. Mustafa bey merhaba
  İşyerinden evlilik nedeni ile ayrıldım. Tazminatının ödenmesini 3 aydr bekliyorum. İşten çıkmadan önce bir fatura kesmiştim kur şuan da yükseldiği için zararı benim karşılamami istiyorlar. Tazminatimi bu yüzden ödemiyorlar. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim.

   1. O şekilde bir zararı benim tazminatimdan düşemezler sonucda degilmi?
    Sonucda 3ay olmuş işten ayrılmişim kur yükselmiş bunun için bana dava açma hakları var mı?

    1. Bunu tazminatızdan düşemezler. Düşerlerse dava açarsınız. Sizin bir hatanız olduğunu düşünüyorlarsa dava açarak sizden zararın tazminini istemeleri gerekir. Kıdem tazminatından hiçbir kesinti yapılmaması gerekir.

     1. Peki onlar bana bu şekilde dava alsalar haklı olma payları nedir.
      Kasıtlı yapılan hata değil bu.

     2. Ayşegül hanım, bunu bilmem mümkün değil. Ancak kıdem tazminatınızdan mahsup edilmemesi gerekir.

 73. mustafa Bey merhaba. Eşim 20 yıldır özel bir şirketin kendi bünyesindeki güvenlik elemanıydı.Geçtiğimiz hafta görevi kötüye kullanma(inisiyatif kullanarak , her hangi bir çalışan personelden onay almadan daha önce şirkette inşaat çalışması yapmış olan birisini yarım kalan işini tamamlaması için yarım günlüğüne şirket içine almak) gerekçesyle tazminatsız işten çıkarıldı. Kendisi 20 yıldır sözlü bir uyarı bile almamış herkes taarfından da parmakla gösterilen bir kişidir. bölüm müdürü biraz da gözdağı vermek adına maalesef direkt işten çıakrtmaya gitmiş. Bu durumda hemen mahkeme açtık tabi ki. Yalnız merak ettiğim şu; Görevi kötüye kullanma denince insanın aklına kötü şeyler geliyor. davayı kazanmama gibi bir durumumuz olabilir? Tecrübenizden yararlanmak isterim.Şimdiden teşekkürler.

  1. Sadece bahsettiğiniz durum söz konusuysa işçi elbette işten çıkarılabilir. Ama bu fesihin 25’e göre değil 18’e göre yapılması gerekirdi. (Eğer eşinizizin yaptığı fiil işyerini tehlikeye atmış ve çok önemli sonuçlar doğurmuşşsa ayrıdır). Buna göre hem ihbar hem de kıdem tazminatı ödenerek işten çıkarılabilirdi. Zaten dava açmışsınız, artık bekleyeceksiniz.

   1. Hayır her hangi maddi manevi bir zarara uğratma, şirketi tehlikeye sokma gibi bir durum da söz konusu değil. Sadece bölüm müdürünün durum karşısındaki kendi yorumu (art niyet araması ) mevcut. Zaten buna istinaden 25’den çıkışı verilmiş. Mahkeme buna istinaden ispat ister diye düşünüyorum ? Dediğinizi gibi beklemek durumundayız maalesef. MAX 1 yıl sürüyormuş bu mahkemeler ?

 74. Merhana Mustafa bey yaklaşık 4 yıl 8 ay çalıştığım iş yerrinde bir kavga sonucu işten çıkarıldım.Ama işverenle anlaşıp normal çıkış verildi.4. Maddeye göre işten çıkarıldım.Bana tazminatımın ödeneceği söylenildi.Fakat 1 aydır telefonlarıma bakmıyorlar.Bugün muhasebeciyi aradım ve bana tazminatımın yarısını verip helalleşmek istediklerini söylediler ve bende kabul etmedim.Alacaklarımı nasıl tahsil ederim.Ayrıca işyeri benim çıkışımdan 10 gün sonra kavga tutanağı olusturmuş.şuan işsizlik maaşıda alıyorum.

  1. Merhaba, açıkçası sıkıntılı bir durum. Normalde işverenin SGK’ya farklı bir çıkış kodu bildirildiğini anlıyorum. Sizin işsizlik maaşı almanız için yapılan bu bildirim yanlıştır ve İşkur bunu öğrenirse geriye dönük sizden işsizlik maaşlarınızı alır. Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

   1. Hayırlı geceler hocam benim 7.5 yıl oldu çalışmış olduğum işyerinden kuruş tazminat alamadım avukat davada konuşacak bir kişi olsa yeterli dedi ama bulamadım hep aklımda lütfen bir çare 4 yıl ezildim

 75. Merhaba Mustafa Bey, 6 yıldır çalıştığım şirkete üretim hatasından dolayı maddi zarara uğrattığım sebebiyle işten çıkarıldım. Fakat işten çıkarılma esnasında istifa dilekçesi doldurarak işten çıktım. Tazminat davası açsam kazanabilirmişim, ayrica ne kadar zaman içerinde açmalıyım davayı. Üsten çıktığım tarih 29/09/2016

 76. Merhaba mustafa bey. 13 ay 15 gündür otelde calışıyorum.gecen sene beni 140 gün askıya aldılar.calışmadım hiç. Su an beni yıllık izine gönderıyorlar. Ama otel benım haklarımı vermıyorlar.ne yapmam lazım benim. Dıger bı soru benım hangi tazmınattan faydalanabiliyorum. Lutfen bana yardımcı olun ne yapmam gerekıyor.

  1. Noterden ihtarname çekere ayrılabilirsiniz. İhtarnamede ayrılış gerekçeleriniz açıkça yazın ve haklarınızı talep edin. Ödenmezse mecburen dava açmanız gerekecek.

 77. merhabalar ben özel bir şirkette 4 yıla yakındır çalışıyorum şirket 2016 ocak ayında iflas erteleme isteyerek kayyum atandı şu anda 4 aylık maaşımı almış değilim ve halen maaşlarla ilgili şirketimden bir açıklama yapılmıyor.Şirketin işine son verdiği ve ihtarname çekip işi bırakan arkadaşlarımıza haklarını protokol yapıp tasitlendiriyorlar ama bunlarıda ödemiyor. 4 aylık maaşım ve 4 yıllık tazminatım için nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirin

  1. Sizin de mecburen ihtarname çekmeniz ve ardından ödeme yapılmazsa dava açmanız gerekir. Başka bir yolu olduğunu sanmıyorum.

 78. Merhaba Mustafa bey. Gecen ayın 24ünde işveren tarafından çıkış verildi. Be Ogün alacaklarını aldığıma dair noterden ibraname imzalattılar. İmzalarsan alacaklarını alabilirsin dediler bizde eski işyerimiz oldugu için güvenip imza attık. Ogün yazılı olan ihbar tazminatı parasını yatırdılar. Ama diğerlerini yatırmadılar. Ne Çalıştığım 24 günlük maaşı nede 800tl fazla alacağımı ve birde yıllık iznimden kalan 12 günlük parayı ve kıdem tazminatını. Sonra duydum ki sadece kıdemle ihbarı ödeyip kapatacaklar. Daha kademede ödemesi yapılmadı. Ne yapabilirim

  1. Bu ödemelerin zaten banka kanalıyla yapılması gerekir. Ödenmezse dava açarak, ödenmediğini iddia edebilirsiniz.

 79. Merhaba Mustafa bey 9 yıl 4 ay bir güvenlik şirketinde çalıştım şirket beni büyük şehir sınırları icinde başka bir projeye atama yaptı atama yaptığı anda benim güvenlik kartının geçerlilik süresi geçmişti elimde kart yoktu. Daha önce çalıştığım yerde mesaisiz ve yemek parasız 1720 tl maaş alıyordum Beni görevlendirdiği projede maaşımi 175 tl aşağıya çekti 270 tl aylık fazla mesai ve 240 tl yemek tikedi verdi bunlarla beraber maaşım 2050 tl dediler lojmanı önceki kaldığım lojmanı göre arasında dağlar kadar fark var. Birde ayın 05.10.2016 da ben ihtar çektim onlar son çalışma günümden sigorta çıkışını yapmışlar. Bu arada içerde 23 günlük yıllık izin alacağım var . İhtarimin karşılığını bana halen yapmadılar. Nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olursanız sevinirim.

  1. İhtarname de çektiğinize göre, alacaklarınız ödenmezse bir an önce dava açmaktan başka yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.

 80. Merhaba 8.5 yil calistigim şirketten 01.01.2016 mesai saati sonunda işime son verildigi soylendi alacagim tazminatlar tutari 10.000 tl oldugu paralarinin oldugunda vreceklerini soylediler imza atmami istediler.diger is arkadaslarima soz vererek iki yili gecmesineragmen odeme yapmadiklari icin imza atmadim.1 ay sonunda is mahkemesine dava actim.suan bilirkiside alacagim tazminat hesabi icin.fakat bu arada avukatı davanin zaman asimina ugradigi zaten tazminatlar izin haklarimin odendigi haksiz kazqnc icin bu davayi actigimi yazdigi bir dilekce sunmus mahkemeye .hicbirini almadigim hattta2 maasiminda odemediği halde birde sahtekar durumuna dusuruluyorum.tazminatlar ve izin haklarimdan dogan alacaklarin banka hesabina yatmasi gerekiyormus boyle birsey de yok neye dayanarak bunu soyleyebiliyorlar bu bir suc gegilmidir.kisaca yazdigim bu konuyla ilgili yorumunuz nedir teşekkürler

  1. Sizin de belirttiğiniz gibi, gerçekten de almadıysanız ve banka hesabınıza yatırılmış paralar yoksa mahkeme almadığınızı varsayacaktır. Bu nedenle çok da ciddiye alınacak bir durum yok diye düşünüyorum.

 81. Merhaba iyi günler Mustafa Bey. Ben iş yerinden ayrılalı 6-7 ay oldu işkur a başvuru yaptım ama sonuc olarak sadece yıllık izin ücretini hesabıma yatırmışlar. Ve fazla mesai resmi tatiller vs alacaklarımı alamadım. 7 ay sonra da olsa ihtarname çekebilirmiyim ?

 82. Merhabalar. 3 yıldır özel bir sirkette çalısıyordum ekimin 22 sinde sözlü olarak cıkısım verildi sebepsız yere. Aynı ayın 31 inde sigorta cıkısım yapıldı. Tazminatımı odeyecekler ama beni sebepsiz yere işten attıkları için yasal bir hakkım varmıdır acaba ?

 83. Merhaba mustafa bey 4 ay çalıştığım Otel bir başkasına satıldı sezon sonu bizi işten çıkardılar ama ben son ayın maaşını almadığımız için çıkış yaparken kendi yazımızla yazdığımız imladığımız kağıda ekim ayı hariç yazmak istedim kabul etmeyip kağıdı yapamazsın öyle diye imzalatmadılar ama bodroyu imzaladım fakat maaş kasım 20 en geç yatması gerekiyordu bugün öğrendim 1 hafta daha bekleticeklermiş bu durumda ihtar çekmelimiyim yatmazsa maaş ne yapmam gerekiyor yasaya göre en fazla nekadar bekletebilirler?teşekkür ediyorum iyi akşamlar

 84. Merhaba Mustafa beyyaklasik 10 senedir bir kuafor de çalışmaktayım fakat bu 10 senede 3 şirket açılıp kapandı gerekçe ıslık diye iflas gösterdiler ancak işyeri sahibi şuanda çalışmakta ve benimde alacaklarının dolayı birbirlerine ayrılmadım işyeri sahibi bu 10 senede 2 ortak değiştirdi işyeri kendisinin üzerine ait değil eşine ait diğer ortakları kendi üstlerine en son iflas gosylterdikten sora yine aynı kişi bu kez kızının üzerime işlerini açtı be ben de burada çalışmaktayım maaşlar bankaya yatmıyor elimde sadece bankadan kredi çekmek için 2000 TL maaş yazısı var sigortaları askeri ücretten yatmakta bu durumda nasıl bir ha doğar benim için lütfen bir bilgi verirmisin iz bana saygilar

  1. Merhaba. Bir gün işten ayrılıp da dava açmak durumunda kalırsanız, tüm çalışmalarınızın birlikte dikkate alınmasını talep edersiniz. Tanık ve diğer yazılı delillerle de bunu her zaman ispat etme imkanınız vardır.

 85. merhaba mustafa bey ben ozel bı okulda personel calısmaktaydım sabah 8 aksam 9 10 arası ısden cıkıyodum ve bayramlarda 1 gun calıstırtırılmakta olup hıc bı sekılde mesaı verılmedı maasıma yansıyan asgarı ucrettı ve ıs sozlesmesıne aykırı hareket edıldı 3 hafta once ıstıfa ettım tazmınat hakkım var mı veya fazla calısmaktan dolayı mahkemeye versem tazmınat ve mesaılerımı alabılırmıyım yardımcı olursanız sevınırım

  1. İşten ayrıldıktan sonra ihtarname çekmeniz faydanıza olurdu. Ama her halde ve şartta dava açarak alacaklarınızı talep edebilirsiniz.

  2. Merhaba bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim, elden para aldığımı eski çalışan arkadaşların şahitliğiyle kanıtlasak kabul görür mü, birde ben neler talep etmeliyim..

 86. Merhaba Mustafa Bey,

  10 yıldır aynı firmada çalışıyorum sgk aldığım gerçek ücretten yatırılmıyor, asgari ücret yatırılıyor arda kalan kısım zarfla birlikte gönderiliyor. İstanbul’da oturuyorum gebze’de çalışmaya gidiyorum, şirket arabasıyla elemanlarını evinden alıp evine geri bırakıyorum, yani bir nevi işçi servisinide çekmek zorunda kalıyorum bu benim ortalama 6 saat yollarda kalmam sebep oluyor, sabah 06:15 yola çıkıyorum akşam eve gelmem 22:00 buluyor. iki senedir zam alamıyorum, bana daha çok iş yükü vererek beni yıldırmaya çalışıyor ben bu durumumu patronumla paylaştığımda bana hakaret ederek herkesin ortasında rencide ediyor istifa et git diyor, ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz…

  1. İşten ayrılacaksanız ihtarname çekerek ayrılmalı ve doğru gerekçeleri bulmalısınız. Elden para aldığınızı kanıtlamanız gerekir. Ancak fazla mesai yapıyorsanız ve ücreti ödenmiyorsa ya da benzeri gerekçelerle işten ayrılmanızı tavsiye ederim.

   1. Merhaba, elden para aldığımızı eski çalışanları şahit göstererek kanıtlaya bilirmiyim, ihtar sonrası muhtemelen işten çıkartılacağım işsizlik maaşı alabilecekmiyim, ayrıca dava masrafları ve avukatlık üçretleri hakkında bilgi verebilirmisiniz..

    1. İspat için tanık elbette önemlidir ama neticede takdir mahkemenin olacaktır. İşsizlik maaşı ise tamamen, işverenin sizin çıkışınızı SGK’ya hangi koddan bildireceği ile ilgili olacaktır. Dava masrafları ile ilgili bilgim yok.

 87. slm bende 7 ay caliştım çalıştığım yerde iş kazası geçirdim hastane beni mesegi hastan7esine sevk etti ordan bana rapor yazdılar astım karma diye yasaların uygun gördüğü şekilde uygun işle çalışmam için rapor yazdılar uygun yerlerde vardı kabul etmediler işe başlarken hiç bi şekilde saglık sorunum yoktu 6 metre yuksekten düştum doktor sonra diyor ki bu adam sıkıntılı daha önceden hastaymış nasıl temiz raporu vermişler bide diyor gözümden kaçmış teşekkür ederim

 88. merhaba 8 ay önce doğuım yaptım ve eski iş yerime izibnlerim bittiği ilk gün okul müdürüm benimle konuşma yaptı seni tekrar almayabilirdik ve süt izinlerini kullanma gibisinden bende süt izinlerimi kullanacağımı belirtince istifa etmemi istediler ve ben istifa etmedim yakalşık 2 ay mobig uyguladılar daha sonra istifa ettim tabi hiçbbir hakkımı almadan 31 ağustosda strese dayalı nodül oluştu boğazımda yaklaşık 2 aydır hastanelerde onunla uğraşıorum biyopsi yapıldı ve tahminen kanser ameliyat olacağım bunları bana yaşattığı için eski iş yerime şu anda tazmınat davası açabilirmmiyim hukuki haklarım nelerdir. ne yapmam gerekli.

  1. Öncelikle geçmiş olsun. İstifanızı yazılı olarak vermişseniz, işiniz zorlaşacaktır. Yine de bir avukatla görüşerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 89. Merhaba Mustafa bey ben 4 yıl özel bir şirkette çalışıyordum vardiya amiri olarak işim tehlikeli işler gurubunda 3 vardiyalı gece vardiyasındayken 8 kişi çalışmamız gereken vardiyada 6 kişi çalıştık gece saat 03.00 da personellerden 2 kişiyi yemeğe gönderdim saat 03.30 2 ci gurup 3 kişiyi gönderdim ve saat 04.00 da yemek saati bitti ben gitmedim yemeğe ve sonra yoruldum yemek molamı kullanmak için dinlenmek amaçlı kameralı bir odaya girdim ve oturdum dinlenirken uyuya kalmışım yemek saati 30 dk ben yemek saatimin dışına bir gün 30 dk birgün 45 dk taşma oldu işveren bunu kameradan tesbit etmiş ve hiçbir uyarıda hiçbir yazılı beyanda bulunmadan tazminatsız çıkış verildi ve kod 29 dan işlem yapılmış yargı yoluna gitsem tazminatımı hak talep edebilirmiyim daha önce böyle bir uyarı yada tutanak olmadı şimdiden teşekkürler.

 90. Merhaba,
  Mevcut iş yerimde Mart 2016’dan itibaren çalışmaktayım. Nisan ayından itibaren sabah 8:30 akşam 18:00 çalışıyorum. Yemek molası vesaire yok. 5-10 Dk yemek yiyorum 3-4 kez de 2’şer dakikalık sigara molası veriyorum. Benim hesabıma göre her hafta 9 saat fazla çalışmış oluyorum. Bugüne kadar toplam 252 saat civari fazla saatim oluyor. Şayet istifa edersem bu saatlerin ücretlerini talep edebilir miyim ?

  1. Bu durumda, işçinin geriye dönük olarak 5 yıllık fazla mesai ücretlerini talep etme hakkı vardır.

 91. Merhabalar mustafa bey
  2010 yilindan 2015 yilina kadar ozel bir sirkette magaza yonetici olarak calistim calismis oldugum.sure icerisinde bir cok sehirdeki sorunlu magazalari duzeltmek adina gorev icin gittim.ayrica calismis oldugum sure icerisinde uyari vs hic birsey almadim aksine oduller aldim fakat son donemde yonetim degisikliginden dolayi sorunlar yasamaya basladim tekstil magazasjnda magaza mudurlugu yaomis oldugum magazamda 12 personel ve 1 de terzim mevcuttu magazamiza gelen musterilerimizin firmamizda bunyemizde calismakta olan terzimize izinli gununde disarda yapmak sureti ile yelek.dikimi siparis vermektelerdi.fakat terzimiz bunu yaparken musteriye grekli bilgigi vermekteydi yani firmada degil disarda terzi dukkaninda yapmasi gibj bunun haricinde firmanin sunmus oldugu yillik personel iskontolari var magaza muduru 4 bin personel ise 2 bin bu iskontolarida kullanmak icin personelin telefonuna paralo gonderilip o sms parola ile sisteme girildikten sonra %30 iskonto yapmaktadir.simdi benim durum su beni isten cikartmak istediler ve 25 /2 maddesi olarak benim haksiz kazans yapip musteriye yelej dikimi yaptirdigimi ve gelen mustetilere sezon fiyatindab satip musteriye faturayi vermeyip ardindan herhangibi bir personel iskontosu gecip iskonto tutarinin cebime attigimi her personelin iskontosunu benim kullandigimi ayni zamanda magazanin urun stogu bende olmasina ragmen magaza icerisinde acik cikarsa sadece benden kesilmesine ragmen benim faturasiz belgesiz posette bir kac urun cikarttigimi sunmuslardir.Firma icinde ara ara sistem gitmektedir ve biz mustrrilere bazen sistem olmadigindan fatura kesememskteyiz.fakat urun bilgikeri olmasi acisindan extre daha sonradan islemekteyiz kasa sorunlum zaten genel olarak jasada oluyor beni bu durumlardan dolayi isten cikardilar ve bana savunma yazmam gerektigini madem suclamalari kabul etmiyorssn yaz savunmanj devam et demelerine ragmen ben kesinlikle bunlari kabul etmeme ragmen benj isten cikardilar ihtar uyari vs hic birsey vermeden bu durumda sizce ne yapmaliyim ve sonucu ne olur ?

  Tesekkurler

  1. Merhaba, geçmiş olsun. Hakkınızdaki iddialar ciddi görünüyor. Bu gerekçelerle işçi tazminatsız çıkarılabilir. Ancak dava açar ve haklarınızı talep ederseniz, mahkeme işverenden bu gerekçelerini somut olarak ortaya koymasını isteyecektir. Olaylarla ilgili yazılı deliller, tutulan raporlar ve benzer, hususlar araştırılacaktır. Dolayısıyla, bütün bunları yapmadığınızı iddia ediyorsanız bir an önce dava açmalı ve hakkınızı aramalısınız.

   1. Dava actim sahitlerim dinlendi ayni sekil karsi taraf sirjet sahidi bolge mudurude dinlendi gerekli delilleri iki tarafta sunduk hakim bilir kisi defter kayitlarinin incelenmesini istedi fakat 2 mahkeme gecti halen sonuc gelmedi toplamda yani 4 cu mahkemeniz olcak sizce bu surec ne olur tesekkur ederim.cevabiniz icin

   2. Ayrica karsi taraf sahitleri bolge muduru yelek dikiminde bir kacina onayi okdugunu ve diger sahit ise daha onceki magazakarindada musteri memnuniyeti adina oda personel indirimi yaotigini bildirdi.bunlar bize arti sagliyacagina inaniyorum

 92. MErhaba
  Market Sektöründe 5 yıldır yönetici olarak çalışmaktayım, işveren 2 ay içerisinde mağaza değişikliği yapmaya karar vermiştir ilkinde hiçbir yanıt vermeden kabul ettim işime devam ettim ikincisinde ise kabul etmek istemiyorum nasıl bir açıklama yapmam lazım ben o mağazada çalışmak istemiyorum ayrıca yıldırma politikası uygulanıyor baskılar mesai yatırmamalar bende psikolojik olarak etkilenmekteyim evimde eşimle huzursuz oluyorum böyle bir durumda nasıl bir yol izlenmeli yada haklarımı nasıl alabilirim uzun süre rapor almak kurtarıcımıdır lütfen yardımcı olmanızı bekliyorum teşekkürler

  1. Bu konuda sizi yönlendirme istemem. Çünkü bahsettiğiniz konular biraz soyut ve iş sözleşmenizdeki hükümler de önemli. Bu nedenle öncelikle iş sözleşmenizi incelemenizi ve yer değişikliğiyle ilgili peşinen onay verip vermediğinizi araştırmanızı öneririm.

 93. Mustafa bey iyi gunler ben… seyahat acantasinda 5 aydir .muavin olarak calidiyordum ….fakat ..basimizdaki sorumlu mudur 27.11.2016 tarihine kadar beni calis.tirip. aksam isine son verildi deyip 25 .11.2016 verildi deyip beni gonderdi..is kura calişma bakanligina geldigimde işsizlik maşi icin ..senin cikisin 22.11.2016..tarihinde istafa olarak gozukuyor.. dediler calisan..olarak ..ve benim bu olaydan haberim yeni oldu. ..28.11.2016 tarihinde calisma bakanligina sikayet edip .bilgim olmadan istifa ayarlanip cikis verilmis..bu konuda ne yapmaliyim mustafa bey

  1. İşkur, işsizlik maaşı bağlarken işverenin bildirdiği çıkış kodunu esas alır. Bu durumda yapmanız gereken, alacaklarınızın tahsili için iş mahkemesine dava açmaktır. Davayı kazanırsanız, mahkeme kararını İşkura götürdüğünüzde geriye dönük işsizlik maaşlarınızı alırsınız.

 94. merhaba mustafa bey,
  toplamda 5 kişi olarak işten çıkarıldık. sebep olarak da performansı düşüklüğü gösterildi. aynı günün sabahı savunma talep edildi, akşamına işten çıkartıldık. herhangi bir uyarı yapılmadan. performans düşüklüğü olduğu iddia edilmesine rağmen tüm aylarda başarı primi hesabımıza yatırıldı. çıkış verilen ay dahil. işsizlik maaşı almak istediğimizde ise disiplin suçu koduyla işten çıkartıldığımızı öğrendik. kazanmamız halinde işkur da gerekli düzenlemeleri yaptırabilecek miyiz?
  işe iade davamızı açtık. haklarımızı alabileceğimizi düşünüyoruz. bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız seviniriz.

  1. Geçmiş olsun. Davayı kazanırsanız ve işe iade edilmezseniz İşkura giderek mahkeme kararını sunmanız halinde işsizlik maaşınız bağlanacaktır.

 95. Merhaba,
  08.03.2015 Tarihinde özel bir firmada işe girdim yanlız 10.12.2016 (1) tarihinde geçirmiş olduğum ciddi bi rahatsızlığım var ağır kortizon ilaçları kullandım iş yeri hekiminin iş yeri idari işlerine özel tuzsuz ve doğal yiyecekler yemem için dilekçe yazdı cünkü doktorum kesinlikle tuzlu tatlı hazır gıdalar yememi yasaklamıştı ama iş yeri hekimi idari işlere bildirmesine rağmen hiç bir şekilde umursanmadı) (2) iş yeri hekimi kullanmış olduğum ağır kortizon ilaçları yüzünden kendi yöneticime operasyon’da çalışamaz iş makinası kullanmaz tedavisi sürüsince yerinin değiştirilmesini arz ederim diye yöneticime mail atıldı ama umrunda olmadı ve ben ilaçın yan etkileri yüzünden hastaneye gidemedim işe gidemedim 5 gün boyunca ilaçlarım ve tedavim bitti ama ilaçı doktor kontrolünde bıraktım ve kortizon kanser hastalarında kullanılan bi ilaçtır bilirsiniz ve kortizonu bıraktığımdan dolayı vucudumda ödem yaptı aşırı sırt bel diz bacak ağrıları yaptı ve çalışamaz durumdaydım buna istinaden 11.28.2016 ve 11.29.2016 tarihinde şiddetli ağrılarımdan dolayı işe gidemedim haberde veremedim ama rahatsızlığımın ne kadar ciddi olduğunun farkındalardı ve 11.30.2016 tarihinde noter onaylı devamsızlıktan iş feslin çıkışın oldu dediler savunma almadılar telefon dan haber verdiler tutanak imzalamadım bu konuda ne yapmam gerekiyor tazminatsız ihbarsız işten atıldım…

  1. Öncelikle geçmiş olsun. En kısa sürede noterden ihtarname göndererek durumu izah edin ve haklarınızı talep edin. Büyük ihtimalle dava açmak zorunda kalacaksınız. Mahkeme elinizdeki raporları vb. inceleyecek ve ona göre karar verecektir.

 96. Merhaba Mustafa bey…10kasim2015ten beri caliatigim sirketten hamile oldugum için 25.10.2016da kidem ve ihbar tazminatlarim odenerek isten cikartildim.ihtarname olayini bilmedigim için ise iade davasi acmadim 🙁 fakat bimer uzerinden isyerini sikayet ettim..ve is mahkemesine basvurup dava acmak istiyorum..iceride alcagim 300saatten fazla mesaim 2 gun alacak iznim falanda var bide hamileyken isten cikarilmam artisi…bana neler yapmam gerektiği konusunda yardimci olursaniz cok cok sevinirim…

 97. Merhaba mustafa hocam 1 işletme de aşçı olarak işe başladım ve ilk ayimin sigortasını yapmadılar 2. Ayim da sigortamı başlattılar, daha sonrasında 2. Ayın bitiminde ben işten ayrıldım, kendilerine bilgi verdikten sonra, benim maaşımı vermediler bugün yarın diyerek oyaladılar bende 170 i arayarak şikayette bulundum, daha sonra beni arayarak şikayetimi çekmemi ve hemen paramı vereceklerini söylediler, bende sözlerine itimat edip çektim şikayetimi 700 tl kadar bi para aldım, 1250 tl alacağım dan artı 19 günlük mesai ücreti izinlerim falan vardı, daha sonra ortaklıklarını ayırdılar benim paramı ikiside vermiyo su an, isletme devroldu 3. Bi kişinin üzerine simdi benim ne yapmam gerek diye sorsam siz bana is mahkemesine, başvur diyeceksiniz2 fakat kazanabilirmiyim diye sormak istiyorum, sizce bu mümkün mü, bana maaş bodrosu falan hiç busey imzalatmadilar zaten banka üzerinden de almadım alacağımi, şahit bulsam daha önceki çalışan personelden bana yararı olurmu bu davayı kazanmam da?

  1. Davayı kazanıp kazanamayacağınızı bilmem mümkün değil. Ama sigortanız olduğuna ve bankadan da ödeme yapılmadığına göre neden kazanmayasınız? Bence dava açmanızda fayda var.

 98. mustafa bey biz işten cıkalı bir sene oldu paramızı hala vermediler biz o sirkete teblikat cekip sonra dava acarak gecikmiş paralarımızıda alabilirmiyiz yardımcı olabilir misin ? bide teblikatta ne yazmamız gerek . cevap verdiniz için simdiden tşk ederim

  1. İhtarname ile ilgili şu yazıma bakabilirsiniz. Paralarınızı alıp alamayacağınız ise nasıl işten ayrıldığınız ve geçmiş çalışma koşullarınızla alakalıdır.

   1. mustafa bey işten biz cıktık ama para mızı vermediler yani 1 sene oldu tamm olarak işci mahkemesini calıstımız yerde mi acmamız gerek yoksa kendi memleketimizde de acsak olur mu ?

 99. merhaba mustafa bey 2 senelık özel bı sırkette calısıyorum ve aılevı durumlardan ötürü işten ayrılmak zorunda kalıyorum. tamınat alabılır mıyım bı yardımcı olabılır mısınız

 100. Merhaba Mustafa Bey

  Ben 28.11.2016 gunu özel bir işletmede işe başlamış olup 01.12.2016 da sebesiz sorgusuz sualsiz maalesef isten atıldım işe girerken benden imza sülküleri ve detaylı evrakları vermiş olup 2 ay deneme süresi sözleşmesinide imzalamıştım işten çıkarma evraklarını vede hakkım olan parayı almadım ve hiçbirsey imzalamadım benim ne gibi şeylere hakkım olabilir dava açmak istiyorum nedeni benim gibi işini seven dürüst namusuyla parasını kazanan insanların böyle şeylerin basına gelmemesi için yapmak istiyorum ilginize şimdiden teşekkur ederim

  1. Geçmiş olsun. Deneme süresinde olduğunuz için sadece çalıştığınız günlere ait ücretlerinizin ödenmesi gerekir. Bunun dışında bir hakkınız maalesef bulunmamaktadır.

 101. Selam Mustafa bey, 2005 ve 2010 tarihleri arasında bi firmada ise başladım 2010 yılının son ayında işten cikarildim ve primlerimi aldığım maaş üzerinden yatirilmiyordu acaba geriye dönük eksik yatırılan prim alacaklarimi alma şansım varmıdır konu ile ilgili beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Bugün itibariyle 2010 yılı ve öncesi ücret alacaklarınız zaman aşımına uğramıştır.

 102. MERHABALAR MUSTAFA BEY BENİM ŞÖYLE BİR DURUMUM VAR 2001 YILINDA ÇALIŞTIĞIM BİR TURİZM ŞİRKETİNDE 2002 YILINDA SİGORTAM YAPILDI 1 YIL SİGORTASIZ ÇALIŞTIM VE 2007 YILINDA İŞTEN AYRILDIM ÇALIŞMA YOĞUNLUĞUNDAN DOLAYI YANİ GÜNLÜK 18-20 SAAT ÇALIŞTIĞIMIZ OLUYORDU ÇOK AĞIR ŞARTLARDA ÇALIŞIYORDUM ÖZELLİKLE YAZIN ,ÇALIŞMA MÜDÜRLÜĞÜNE ŞİKAYET ETTİM AYRILDIKTAN SONRA ,İŞE GERİ DÖNMEM GEREKTİĞİ YAZILIYORDU BENDE TABİ GİTMEDİM HERHANGİ BİR KAĞIT FELAN İMZALAMADIM GERİ YE DÖNÜK DAVA AÇABİLİRMİYİM TAZMİNAT HAKLARIMDAN DOLAYI İŞTEN AYRILIŞ ZAMANIM 2007 NİSAN AYI OLMASI LAZIM GERİYE DÖNÜK DAVA AÇABİLİRMİYİM AÇSAM BİLE BUNUN HÜKMÜ NE OLABİLİR ŞİMDİDEN SİZE TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Merhaba. Tazminatlar için zaman aşımı süresi 10 yıldır. 2007 yılında ayrıldıysanız halen dava açabilirsiniz. Ama ücret alacaklarınız 5 yıllık zamanaşımına uğramıştır.

 103. Merhaba Mustafa Bey.
  7 ay kadar önce işten çıkartıldım. İhbar tazminatımı aldım, kıdem tazminatım karşılığında 6 ay vadeli senet verdiler. Seneti vadesi dolmadan bankaya verdim ve protesto çektirdim ancak buna rağmen denetim ödemesi yapılmadı.
  Bu durumda, seneti icraya mı vereyim yoksa iş mahkemesine mi basvurayım? En doğru hak arama yolu ne olur?

 104. Ben 2012 mart ayında ise girdim beni bir yıl sigortasız çalıştırdılar 2016 5 ekinde çıkarttılar . Kıdem,ihbar işkur a şikayet ederek yeni yatırdılar .ama beni 1 sene sigortasız ve hergun 1 saat fazla çalıştırdılar bu nasıl alabilirim.bilgilendirirseniz sevinirim

 105. Musatafa bey merhaba 02.12 .2016 işten ayrıldım kendileri çıkarttılar fakat tazminat vermeyeceklerini gidip mahkeme yoluyla almamı söylediler ayrıca bana tutanak imzalatmaya çalıştılar bende imzalamayıp hemen avukata gittim hangi haklarımı istemeliyim ihbar ve tazminattan sonra beni çok zor durımda bıraktılar ve önemlisi ne zaman sonuçlanır dava tazminatımı ne zaman alırım

  1. Zaten davanızı açmışsınız. Artık beklemeniz gerek. Davanın ne kadar süreceğini ise kimse bilemez. Bir yıl da sürebilir, üç yıl da sürebilir.

 106. mrb mustafa bey yaklaşık 3 ay önce iş yerinde iş arkadaşım tarafından saldırıya ugradım ve guruplaşmışlar iş arkadaşlarım zaten arkadaşlar hepsi aynı köylü olup benimle ugraşmışlardır bu durumu potronuma sürekli söylememe ramen hiç bişey yapmıyordu sonra bir arkadaş benim suratıma yumruk vurdu ben sineme çektim ondan sonra 2 ay sonra öbür arkadaş bana küfür etti ve kaşımı patlattı kendi çabamla hastaneye hastane karakolundan rapor aldım ben hastaneye giderken işveren benim ve darp eden arkadaşı işten çıkarmış günlerden cumartesiydi hastanede beyin cehrah yokmuş bana pazartesi günü 2 gün rapor verdiler beni darp eden arkadaşı mahkemeye verdim ve kazandım şuan tazminatımı alabilirmiyim 11 ay çalıştım

  1. Geçmiş olsun. Bu durumda, süresini geçirmediyseniz ve şartlarınız varsa işe iade davası açmanızı öneririm. Diğer alacaklarınız için de dava açmanız gerek.

 107. MUSTAFA BEY MERHABA BEN YAKLAŞIK 1,5 YIL ÇALIŞTIĞIM İŞ YERİDNEN ÇIKARTILDIM AMA BENDEN BAZI EVRAKLARA İMZA ATAMI İSTEDİLER PERFORMANS DÜŞÜKLÜĞÜ VS YAZIYORDU İMZALAMADIM. İHBAR TAZMİNATIM ÖDENMEDİ KIDEM TAZMİNATININ İSE 3,000 TL İKEN 2,500 TL YATIRILSI BENDE ALACAKLARIM İLE ALAKALI OLARAK NOTERDEN İHBARNAME ÇEKTİM SPONUCI-UNA GÖRE İŞ MAHKEMESİNE BAŞVURACAĞIM …

 108. Merhaba, işe girişim aynı 1’i maaşı ise sonraki ayın 23. günü alıyoruz(53 gün sonra). Ve çoğu zaman bu tarih bile değişiyor ama hep 20. günden sonra oluyor. Bu durumdan dolayı istifa etmem durumunda 8 yıldır çalıştığım şirketten tazminat talep edebilir miyim?

  1. Eğer maaşınız düzenli olarak sürekli ayın 20’si civarında yatırılıyorsa, istifa etmeniz durumunda sıkıntı yaşayabilirsiniz Ahmet bey.

   1. Teşekkürler Mustafa Bey,
    Bu durum zaman içerisinde önce ayın 6sı ile başladı ve zamanla 23’üne geldi ve böyle ilerleyerek gidecek gibi duruyor. Bu durumu iş veren ile görüşmek istediğimizde kendisi istersem 30unda yatırırım gibi bir dönüş yaptı. Bu konuda bir tavsiyeniz var mıdır acaba?

    1. Böyle bir yaklaşım elbette yanlıştır. Ancak 30’una kadar uzarsa, bir avukatla görüşerek iş akdinizi feshedebileceğinizi düşünüyorum. Yine de son karar sizin.

 109. selam mustafa bey ben 04 02 2012 tarihinden beri taşeron bir güvenlik firmasında vardiya amiri olarak çalışmaktayım.
  projemde servis imkanı var diye sölendiği için başlamıştım.5 yıl sonra projem bu ay itibariyle bitti..
  size sorum şu ; firmamızın projesi bittiğiden dolayı beni ellerinde başka roje olmadığını tek biyer oldugunu sölendi
  ve bende proje uygunsa yol imkan şartları uyuyorsa olur dedim bana transfer kağıdı imzalattılar..
  projeye gittim ve ilkgün akşam mesai çıkışı saat 23:00 da eviem gidebileceğim tek durağıma 15 dk yürüme mesafesi olduğu için
  15 dk yürüdüm son otobüs geçis saatine (22:30) yetişemediğimden evime gidemiyorum yol sorunu yaşıyorum..ertesi gün güvenlik
  şirketime geri gittim yolun bana uymadığını sıkıntı yaşadığımı dile getirdim.. şirketimin sorumluları bana başka projenin olmadığını ve
  yapılacak bişeyin olmadığını olsa veririz dedikleri daha sonra seni başka bi projede güvenlik görevlisi olarak gösterip çalıştıralım güvenlik
  işi yap oranın güvenlik maaşını alacağımı sölediler ve amir pozisyonunuda şirkette koruyalım dediler…
  bende kabul etmedim bana amir olarak iş ve yol imkanı uygun olan çalışabileceğim bir proje istedim..
  yapıcak bişeyimiz yok deyip başlarından saldılar ve 2 gündür boştayım ne gibi yol izlemeliyim çıkış verip haklarımı nasıl alabilirim.şimdiden teşekkürler.

 110. merhaba,mustafa bey ben26 10 2005 01 11 2016 arası çalıştığım iş yerine işten ayrıldığım gün 01 11 2016 tarinde noterden ihtarname gonderdim işyeri de bana kabul etmiyoruziş akdinizikendi rızanız ilefeshetmiş olup kıdem tazminatına hak kazanamamış bulunmaktasınız diye ihtarname gonderdiler yıllık ızın ve fazla masilerinin hepsını vermiyorlardı ne yapmam gerekiyor

 111. merhaba mustafa bey, yaklasik 63 aydir bir kamu kurumunda taşeron firmaya bagli olarak özel güvenlik görevlisi olarak çalısmaktaydim. 23 kasim 2016 da hicbir üyeligim, ilgim, alakam ve haberim olmadan feto sorusturmasindan dolayi, emniyet mudurlugu ve valilik onayiyla özel güvenlik kimlik kartimi iptal ettiler ve taşeron güvenlik firmasi ile işten çıkardılar. Masumum hicbir gunahim yok. valilik ve kurumuma itiraz dilekcemi verdim. gerekli yerlere itiraz dilekcelerimi yolladim. ve cumhuriyet savciligi terorle mucadele savcisina sikayet ve kamu davasi acma talebiyle basvurdum. kimligimi ve isimi geri istiyorum mustafa bey. simdi nasil bir yol izlemeliyim? ben ve benim gibi masum ve bu konuyla alakasi olmayan insanlara lütfen yol gösteriniz saygilar sunarim…

  1. Geçmiş olsun. İşçiler için burada tek yol iş mahkemesidir. Bir an önce işe iade davası açarak süreci başlatmanız gerekir.

 112. Selam aleykum mustafa bey 1 buçuk yıl önce libyada 3ay bir firmada çalıştım is bitti geldim hala paramı alamadim ödeme yapacağız diyorlar yapmıyorlar oyaliyorlar.sigorta yatmadi sözleşmem yok.pasaport giriş çıkışım ve sahitlerim var mahkemeye versem olumlu bir sonuç cikar mi benim adıma.

  1. Zaten tek şansınız mahkemedir. Sigorta girişiniz yapılmadığına göre mahkeme bunun takdirini yapacaktır. Pasaport ve tanıklar elbette sizin için önemli deliller olacaktır.

   1. merhabalar Mustafa bey ben Ankara da 15 ağustos 2015 / 15 ağustos 2016 sözleşme yaparak bir eğitim kurumu ile anlaşma yapmıştım ve 1 yıl boyunca bu kurumda öğretmenlik yaptım.mayıs ayında gelecek yıl (15 ağustos 2016 ve 15 ağustos 2017) çalışmak istedikleriyle sözleşme imzaladılar bende imza attım ancak geçen yıl sözleşmemizde yazan 2100 tl rakam üzerinden sigortamın yatmaması ve maaşımın bir kısmını eldem almam nedeniyle 15 ağustosta istifamı noter aracılığıyla sundum.Ancak kurum 30/11/2016 yanı 1 hafta önce bana İş Sözleşmesinden Kaynaklanan Tazminat İstemli tazminat davası açmış.sözleşmemde karşı tarafın imzası olmadığı karşı tarafı eğitim öğretim başlamadan ve sözleşmem bitimiyle istifa etmiş olmam .aslında ben mağdur pozisyona düşürmeye çalışıyorlar .ayrıca kurumun resmi müdürü olmadığı halde basında ve sitede okul müdürü olarak geçirdikleri şahıs tarafından halen yönetilmekte..süreç nasıl işler yardımcı olursanız sevinirim.

    1. Bahsettiğiniz hususlar haklı fesih gerekçesidir. Ancak öyle ya da böyle dava açmanız gerekecek gibi görünüyor. Bu durumda takdir mahkemenin olacaktır.

 113. Öncelikle selamun aleyküm mustafa bey ben yaklasık 18 ay bi iş yerinde çalıştım son 10 ay da maaşımda sıkıntı olmaya basladı eksik vermeye başladılar son 2 ayda hic vermediler bende işten çıktım muhasebecide issizlik maaşı icin imza istedi kağıda imza attım alacaklarını nasıl alabilirim

  1. Ayriyetten 2 stajyer de stajyer maaşlarını eksik aldı sahitlerimde var detaylı bilgide verebilirim

  2. Nasıl bir kağıda imza attınız? İşvereni ibra etmiş bile olsanız, size banka kanalıyla yatan bir para yoksa, hakkınızı yine de mahkeme kanalıyla alabilirsiniz.

   1. Banka yoluyla yatan para cok miktarda değil uhasebeciye gittim attığım imza ile ilgili issizlik maaşı hakedebilmen içindi o imza dedi yoksa borc yoktur gibisinden biz imza attırmayız dedi

 114. Merhaba Mustafa Bey ben bir markette çalışmaktayım. Şimdi sonum şöyle, biz mağazanın cirosunu haftalık olarak evrakları birlikte mağazanın banka olarak tabir ettiği kişiye teslim ederiz. 1 ay önce bana yöneticiler tarafından mağazanın göndermiş olduğu parada 6 aydır eksik olduğu evraklarda yanlışlar olduğu ve bunun benim hatam olduğunu hatta beni hırsızlıkla itham ettiler. Ve 6 ay içerisinde mağazadan 3 personel ayrıldı. Bu durum bana kaldı. Ve bu durumu ben kabul etmeme rağmen suçlayacak birini aradiklarindan beni suçluyorlar. Bizim banka olarak tabir ettiğimiz kişiye 6 aydır her hafta verdiğiniz para ve evraklar 6 ay sonra kontrol edilip beni daha önce böyle bi durumdan haberdar etmeden sulama yapılıyor. Ve daha önce işten çıkan arkadaş dava açmasınlar ve duyulmasın diye eksik olan parayı ödemeyi kabul etti. Ben hiç bi şekilde bu suçlamaları kabul etmedim. Ama şuan bu durumdan dolayı 5 gün uzaklaştırma verdiler daha sonrada işten cikaricaklar muhtemelen çok madurum ne yapmam lazım

  1. Merhaba. Bu gerekçeyle işten çıkarılırsanız ve dava açarsanız; mahkeme aşamasında karşı tarafın, sizi işten çıkarma gerekçesini somut biçimde ortaya koyması gerekir. Aksi halde davayı kazanır ve haklarınızı alırsınız.

 115. Merhaba ben apartman görevlisi olarak çalışmaktayım 19 10 2010 yılında bina girişine çatı yaparken kaza geçirdim ayak bileği bileğimin kıkırdak doku zarar görmüş dizimde kıkırdak nakil yapıldı şimdi ağrılar devam ediyor. Bana ilk kaza yaptığım gün iş kazası raporu tutturmamışlar. İşin özü şimdi ben tazminat davası aça bilirmiyim yardımcı olabilirseniz sevinirim saygılar

  1. Ercan bey açabilirsiniz. Ama teknik bir konu olduğu için mutlaka avukatla görüşmenizi tavsiye ederim.

 116. Merhaba mustafa bey ben 2012 sonu 2016 6 ayina kadar calistigim is yerinden iki gun ise gitmedigimden dolayi isten cikartildim ve issizlik maasi alamiyorum ahlaki kurallari cignedigimden dolayi ne maas ne tazminat hic birsey alamadim lutfen bana bi yol gosterin ne yapabilirim bu is yeri kamu bankasi

  1. Eğer mazeretsiz olarak ve arka arkaya iki iş günü işe gitmediyseniz ne yazık ki hem işsizlik maaşı hem de kıdem tazminatı hakkınızı yitirirsiniz.

 117. MErhaba ,

  Ben 2011-2014 yılları arasında bir lojistij firmasında çalıştım . Verilen işi yerine getirmeme gibi bir sebepten işten çıkarıldım . Başka bir kişinin işlerinin bana yüklemeyerek işleri geciktirmem sağlandı ancak performans notlarım hep çok iyiydi . İhbar kıdem ve ayrıca 700 saatlik fazla mesai davası açtım . 1 yılı geçti ve 5. davaya gireceğiz . Acaba sonuç ne olur ? Ve toplamda ne kadar miktar alabilirim ? Brüt’üm 1800 TL idi

 118. MERHABALAR BEN ÖZEL BİR ŞİRKETTE 2008 YILI BAŞINDAN İTİBAREN 2016 EKİM SONUNA KADAR SÜREKLİ GECE ÇALIŞTIM VE FAZLASIYLA ÇALIŞTIM 6 AY ÖNCE EVLİLİK YAPTIM GÜNDÜZ BÖLÜME VEYA BAŞKA BİR DEPARTMANA DEĞİŞİM YAPMADILAR VE EVLİLİKTEN DOLAYI AYRILDIM ÇIKARKEN HİÇBİRŞEY İMZALAMADAN ÇIKTIM DAVA AÇSAM HAKLARIMI ALABİLİR MİYİM.

  1. Kadın işçiyseniz alabilirsiniz. Ama bunun için de işverene ayrılış gerekçenizi bildirmeniz gerekirdi.

   1. erkek işçiyim ve müdürlerime ilettim ve işten bu sebepten ayrılacağımı söyledim tamam dediler ve yönetim izinde olduğu için tazminatla ilgili bilgi vericem dedi ben de hiç bir işlem yapmadan ayrıldım ve müdürüm tazminat verilmeyecek gel çıkışını yapalım dedi bende hiçbir şey imzalamadım

    1. Bu durumda tazminat verilmemesi normal görünüyor. Çünkü evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alma hakkı sadece kadın işçilere tanınmıştır.

 119. iş yeri tazminat vermemek için bahane ile beni sözlü işten çıkardı ne yapabilirim? her hangi bir imza vs.. atmadım tutanak tuttular uykudan fotograf çekmişler foto siyah beyaz kafam ağrıyordu masaya koydum yorgunluktan ama uyumuyordum içerde kamera var yanındaki çalışanı sahit oldu ne yapabilirim.

   1. çalıştığım yerde şifreli kapı var şifreyi girmeyene kapı açılmaz kilitli benim dışımda yine yan tarafta danışmada güvenlik var ben tek güvenlik değilim ama danışmada tek duruyoruz ben ne yapmalıyım mahkemeye versem sonuç alırmıyım ellerinde siyah beyaz fotografım var 3 gün bana savunma hakkı vermeleri gerekiyormuş vermediler 21’de işe başladım 23’de tutup 25’de işime son verdiler öncesinde 20’de kpss sınavım vardı bana gece uyumadan sınava git dediler rahatsızlandım 2 gün rapor aldım kasıtlı olarak işten atmak için uyku bahanesi ile tutanak tuttular gece 2-3 kere yanıma gelip gittiler ben geç anladım meğer amaçları bana tutanak tutmakmış mağdur edildim ne yapmalıyım?

    1. Tekrar geçmiş olsun. Öyle ya da böyle hakkınızı mahkemede aramanız gerekecek. Bunun dışında ne söylesem, sizi yanıltabilirim.

 120. mustafa bey selam.. eşim bir şirkette 10 ay çalışmaktayken hamile kaldı.bunu öğrenen iş yeri eşimi ihbar tazmınatını verıp işten cıkardı..bu konu hakkında nasıl bır yol cize bilirim.çünkü artık kımse işe almıyo ve hamilelik hakları elinden alınmış gasp edilmiş oldu.yardımcı olursanız sevinirim.işe iade olmuyormus çunku 12 kişi çalışmakta.saygılarımla

  1. İade olmadığına göre kötüniyet tazminatı ile eşit davranmama tazminatı talep edebilirsiniz. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 121. Merhaba hocam kolay gelin benim mazuratım annem iss acarkent doğa kolejinde çalışıyordu bugün ise eğitim yapılacak diye kadıköy Acıbadem doğa koleji ne kaydını aldirmislar annem temizlik iscisiydi bunu tazminat vermemek için yaptılar 3.5 4 yıldır çalışıyordu açarkent doğa kolejinde ee şimdi annem Acıbadem çalışamaz gidip gelemez yani biz bu tazminatı nasıl alabiliriz bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. Merhaba, annenizin iş sözleşmesinde il sınırları içinde yer değişimi/iş yeri değişimi hükmü yazıyorsa yapacak birşey yok gibi duruyor. Sözleşme incelenip ona göre yorumlanmalı. Maalesef bu tazminata kazanılacak bir durum değildir.

 122. … kolejine cagirtip orada kagit imzalamışlar kaydını beykozdan … aldirmislar annem orada çalışmak istemiyor bunun için çalışmış olduğu 3.5 4 yıllık tazminatını nasıl alabiliriz

 123. merhaba
  çalıştığım şirket bana işyeri küçülme yoluna gidiyor bu yüzden seni işten çıkartmak zorunda kaldım dedi 11 aydır kaçtana iş görüşmesine gittiysem ön görüşmem olumlu fakat ikinci görüşmemde kapandı dediniz fakat kapanmamış şeklinde geri dönüş aldım iş bulamıyorum eski çıktığım yerler iş bulmama engel oluyor bunun sebebinide bilmiyorum en son ayrıldığım şirkete dava açmak istiyorum ne yapmalıyım?

   1. hayır çıkışım şirket kapandı şeklinde verildi işten çıktım fakat şirket kapanmamış bnde cvimde şirket kapandı diye başvuru yapıyorum bu seferde yalan söylediğim için almıyorlar bende araştırdım şirkette b küçülme yok şirket sahibi dedikodu korkusundan hepimizi işten çıkarmış iş bulamıyorum çok sıkıntıya düştüm nasıl yapacağımı bilmiyorum

    1. Bu durumda ödenmediyse kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve diğer haklarınız için dava açabilirsiniz.

 124. Merhaba Mustafa bey,

  08.05.2014 tarihinde işe başladım.20.08.2014 tarihinde iş bölümünü değiştirdim ama aynı Firma üzerinden
  çalıştım.
  Bu arada iş’te giriş çıkış yapılmış 10-12 gün çalışırken sigortasız gösterildim.

  22.10.2014 tarihinden 03.11.2015 tarihine kadar güvenlik görevlisi olarak çalıştım. 04.11.2015 tarihinde askere gittim. İş’ten ayrılırken askerlik sebebiyle ayrıldığımı dile getiren dilekçemi verdim.

  Bana tazminat hakkın yok, istediğin mahkemeyi açabilirsin gibi konuşma geçti aramızda.
  Ne tazminat hakkımı alabildim, ne de senelik izin ücretimi ödediler. Bu durumda ne yapabilirim ?

  kısa dönem askerlik yaptım. Askerden geldiğim gibi 1.5 ay sonra işe başladım başka yerde.Şuan devam ediyorum başka iş yerinde.

  Geriye dönük hakkımı alabilir miyim, yardımcı olur musunuz bu konuda bana ?

  1. Eğer askerlik için işten ayrıldığınız tarihte, eski işyerinizdeki kıdeminiz en az bir yıl ise, dava açmanız halinde hem kıdem tazminatınızı hem de yıllık izin ücretinizi alabilirsiniz.

 125. Çalıştığım işyeri sgk başka yerlerde göstermişti 13 yıl boyunca değişik firmalarda gösterdi 2013 yılında işten çıkardı sadece kendi işyerinde 14 ay gösterdi bundan dolayı ne yapabilirim

 126. 3 ay önce işten çikartildim 10 yıldir aynı yerde sigortasiz çalıştım tazminatimi istedigimde hiç bir hakkım olmadığını söylediler maaşimi elden alıyordum ne yapmam gerek tşk

  1. 10 yıldır mı sigortasızdınız? Öyle olsa bile dava açarak aksini her türlü yöntemle kanıtlayabilirsiniz.

 127. Merhaba Mustafa bey eşim bir eczanede 9.5 yıldır çalışiyordu bir anlaşmazlik sonunda ayrıldi ama hiçbir izin ve mesai parası almadıgi için dava açtı avukat bize her türlü haklı olduğunumuzu kazanacagimizi söyledi aradan 7 ay geçti 2 mahkeme oldu bizim şahitlerimiz dinlendi 3 ay sonraya atıldı ve avukatımiz şu an bize geriye dönük 5 yıl ücretini alamazsınız anlaşın 30 bin liraya diyor ne yapmaliyiz

  1. Tuğba hanım, dosya hakkında hiç bilgi sahibi olmadan buradan yorum yaparsam sizleri yanıltmış olurum.

 128. Merhaba Mustafa bey ben temizlik şirketinde çalışıyordum araba sıkıntım oluyordu işe geç kalmalarım yüzünden önce tutanak sonrada ceza olarak maşımdan kestiler tekraryapıncada beni çıkartılar 2sene çalıştım sorunumu söylediğim halde beni atılar tazminatımı alabilirmiyi ve işkurda bana kusurlu görüyorsun dedi ne yapmam gerekiyor

  1. Bu durumda ancak dava açarak sonuç alabilirsiniz. Mahkeme tutanakları, tanıkları dikkate alarak bir karara varacaktır.

 129. Mustafa bey ben 4yıldır bir şirkette çalıştm ve babamın hasta olması nedeniyle hastanede olmak gerekiyordu işe gitmedim beni tutanakla işten çıkardılar mahkemeye versem sonuç ne olur

 130. Hocam merhaba
  Özel bir şirkette altı yıldır proje müdürü olarak çalışıyorum.yaklaşık bir yıl önce doğum izninden döndüm.döndükten sonra iki defa projem değiştirildi.şimdi ise evime uzak bahanesiyle alınıp aynı uzaklıkta bir yere naklimi veriyorlar.kabul etmediğimde hakkım nedir aacaba

 131. Merhaba Mustafa bey .3 ay çalıştığım işyeri bana paramı ödemiyorsa.ne yapabilirim
  ihbar kıdem ve faizi alabilirmiyim

  1. İşten haklı nedenle ayrılabilirsiniz. Bu durumda ihbar ve kıdem tazminatı alamazsınız. İşveren ödemezse, dava açarak maaşınızı faiziyle birlikte alırsınız. Ya da İşkura şikayet dilekçesi vererek de alma imkanınız olabilir.

 132. Merhaba
  Fazla mesailerim ödenmedi
  Toplam 18gün
  Resmi tatillerde calıştım
  Eksik toplu ödeme yapıldı
  Başka arkadaşlarıma fazla yatirdilar bana eksik
  Ayrıca
  Kullanmadıgım yıllık izinim 42gün
  İsten ayrılmak istiyorum
  İhtarname çekerek
  İşsizlik maaşı alabilirmiyim
  Kendi istegimle çıkıyorum ama hakkım ödenmedigi için
  İşsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Alabilirsiniz. Ama bunun için işverenin sizi doğru kodla SGK’ya bildirmesi gerekir. Çıkış kodunuz farklı verilirse İşkur size maaş bağlamaz ve ancak dava açıp kazandıktan sonra geriye dönük işsizlik maaşlarınızı alabilirsiniz.

  1. Bunu bilmem mümkün değil. Ancak fazla mesai ücretlerinin yatırılmaması işçi için bir haklı fesih gerekçesidir.

 133. Mustafa bey merhaba. Ben … sirketinde 2 sene 4 ay dir calismaktaydim. Aylik calisma saatimiz 195 haftalik 45 saati asmamak sarti vardi. Sistemde bunu boyle gosteriyorduk. Ama 195 saatten fazlasini calismama ragmen ek olarak bi mesai parasi yatirilmadi sisteme islenmedi. Yani benim calisma sistemim sabah 8.45 erteso sabah 4.30 da bitiyordu. Bunun icin isten cikmak durumunda kaldim ama istifa dilekceme ailevi sebeplerden dolayi yazdirtilip cikartildim ne yapmam gerek. Dava acabilir miyim ? Sahitlerim mevcut

  1. Dava elbette açabilirsiniz. Ama imzaladığınız evrak başınıza dert olacaktır. Yine de tanık vb. delillerle şansınızı deneyebilirsiniz.

 134. mustafa bey merheba %61 engelli raporum var taşeronum lakin çalışma şartlarım sağlıklı insanlardan farksız müdürümüze engelli haklarıını sordum engelli hakları yok dedi şirketle çalıştığım yerdeki sözleşmenizde böyle bir ayrıcalık yok dedi.. evrensel insan hakları engellinin engeline mani olmayacak işlerde çalıştırılma zorunluğu vardır diyor lakin kimse yanaşmıyor.. geçenlerde aile sosyal politakalar bakanlığına meil attığımda iş mahkemsine başvur dedi ne yapalım ne yapalım ikileme düştük

  1. Engelinize uygun bir işte çalıştırılmanız gerekir. Çalışmaya devam edecekseniz, en doğrusu ALO 170’i aramak ve şikayette bulunmaktır.

 135. Merhaba Mustafa bey 2 sene bor restaurant mutfak şefi olarak çalıştım.işveren mutfak maliyetini düşürmek beni çıkarmak istedi bende haklarımı verirsin çıkartırsın o Zaman dedim.tamam dedi ama asgari ücret olarak hesapladı kabul etmedim ne maaş alıyorsam ondan hesaplayın dedim yinede anlaşanım dedim Onnuda kabul etmedi.bende Hakkı’mı ararım dedim.tartıştık içeride 2 aylık maaş ve diğer sosyal haklarım kaldı.daha sonra avukata gıttim ve noter ile bir ihbarname gönderdim.işverende beni işten çıkarmak için hırsızlık suclamasıyla ilğili bir tebliğat gönderdi.şimdi 3 sene olacak davamız 7 celse ve işverenin 1 tanık hala dinlenemedi hakim olmayışı yada hakimin başka yere atanması davanın uzamasına neden oluyor .şimdi bana bu işçilik alacaklarıyla birlikte eğer hırsızlık olayı yalan çıkarsa kötü niyet tazminatı ile birlikte verilir.2 seferde işveren tanıkları gelmedi.bu dava Zaman aşımına uğrar mı..

  1. Hayır, meraklanmayın. Dava açtığınız için artık zaman aşımız söz konusu olmayacaktır.

 136. mustafa bey
  2 yil boyunca ozel bir anaokulunda calisdim 1 yil sigorta yapmadi daha sonra iskurdan sigorta yapip bankomat kartlari isyerinden aldilar. yatan ucreti kendileri cekip uzerini tamamlayip oyle elden verdiler.1300 tl asgari ucret yerine hesabimiza 1050 tl yatirmaya başladılar. dogum yapdim ve dogum raporumun bitmesine 3 gun kala beni raporlu calistirdilar. tazminat hakkim dogmasin diye yatirilmis olan sigorta 1 yili doldurmadigi icin isten cikartip tazminat vermediler. isci mahkemesine versem bir sonuc cikarmi

 137. Mustafa Bey merhaba ben 2 ay önce işten çıkarıldım fakat sigortam yatırılmaya isteğim dışında devam etti 12 ay dolmasına 1 gün kala çıkışım verildi. 2 aylık süreç için maaşı talep ettim fakat ödeme alamıyorum.. Yasal yollarla mağduriyetimi gidermek istiyorum 2 şahidim var fakat onlarda bir şekilde uzak durmak zorunda kaldılar.. maaş+tazminat alabilme imkanım varmıdır.. sizce yada maaş talebi yerine sgk ya işvereni şikayet etsem 2 aylık süreç kadar onlarda benim üstümden işlerine devam ettikleri için gerekli zarara uğrarlar mı ?

  1. Fiilen çalışmadığınıza göre bu iki aylık süre için ücret almanız mümkün değildir. Tazminat haklarınız ise işten hangi gerekçeyle çıkarıldığınıza göre değişir. Kesin bir şey söylemem doğru olmaz.

 138. iyi günler mustafa bey. 7 yıldır çalıştıgım bi magazada 7 yıldır mesai saatleri dışında baskıyla internet üzerinden egitim yaptırılıyor. yani mesai bitiminde veya izinli günlerde yapıyorum bazı egitimler 1 saat sürebiliyor. ve ücreti ödenen birşeyde degil. ben mesai saati dışında işle ilgili hiç birşeyle ilgilenmek zorunda olmadıgımı söylesemde kabul etmiyorlar. egitimi yapmayıncada savunmanızı alırım işten çıkartırım diye korkutuyorlar. bu durumda dava açabilirmiyim. mesai saatleri dışında işle ilgili egitimler yaptırdıkları için. saygılar.

  1. Bu durumda risk almanız gerekir. Ama mesai saatleri dışında olduğuna göre ayrıca fazla çalışma ücretinin ödenmesi gerektiği de düşünülebilir. Kesin bir şey söylemem ne yazık ki mümkün değil.

 139. Merhabalar mustafa bey
  Kardesim 4 yildjr bir firmada satis danismani olarak calismakta ve bu calistigi surec boyunca bir cok is imkani oldugu halde gitmedi cunki yonetici yapacagiz diyerek kandirarak caliatirdilar ve gecen gun kuculme gibi durumdan haklarini vererek isten cikarmislar yeni alinan personeller olmasina ragmen bu durumda ise geri iade davasi acsa hak kazanirmi ?

  1. Merhaba. Bunu bilmem mümkün değil. Ancak işe iade davası açmak için 1 aylık süre olduğunu unutmayın.

 140. Merhaba Mustafa bey bir senedir Aynı işyerinde sigortasız çalıştım belirli nedenlerle bir sene içinde paramı düzgün alamadığım için girip çıktım tekrar çalıştım sigorta yapıcaz dediler ve sonuç yapmadılar tekrar çıktım bu seferde paramı vermediler ne yapabilirim hakkımı nasıl alabilirim

  1. Merhaba. Hiç sigorta kaydınız olmadığına göre tek yol dava açmaktır. Hem sigorta primlerinizin geriye dönük ödenmesi hem de alacaklarınız için dava açmalısınız.

 141. Merhaba mustafa bey ben yaklaşık 7 aydır gıda sektöründe bir firmada çalışıyorum ilk 2 aydan sonra maaslarda kesinti yapmaya ve vermemeye başladılar ayrılan ve alacakları olan kişilere de ek senet vererek gönderiyorlar karşılıksız da çıkıyor bu verdikleri çek ve senetler ne yapmam lazım bana birazcık yardımcı olursanız sevinirim

  1. Sadık bey bu gerekçelerle işten ayrılabilir ve haklarınızı talep edebilirsiniz. Ödenmezse dava açarsanız. Ancak çalışmaya devam edecekseniz, yapılabilecek bir şey olmadığını söylemeliyim.

 142. Mustafa bey merhaba yaklaşık 3 ay önce işyeri sahibinin kaçtığını öğrendik firmanin araclari ve gayri menülerini tutanakla icra yapıp 7 emine götürdüler patron olmadığından iflas ta olmuyormuş bu durumda ben nasıl bir yol izlemem gerek yaklask 2 yildir calisiyorum 3 aylık maaşım izin ve kıdem
  Lütfen icra masasına nasıl ismimi yaz defa bilirim

  1. Merhaba. İflas olmadığına göre iflas masasına girmeniz de mümkün değildir. Yapmanız gereken bir avukatla görüşerek bir an önce icra takibi açmak olmalıdır. Ancak bu durumda da sıraya girmeniz gerekecek ve sıra size gelirse paranızı alabileceksiniz.

 143. Merhaba Mustafa Bey

  01.08.2010 tarihinden beri bir şirkette çalışıyorum yönetici olmama rağmen sigortaya kurye olarak bildirildi asgari ücret yatırılıp elden ödeme yapılıyordu 2 aydır da maaşım yatmadığı için dava açmak istiyorum haftanın 6 günü 10 saat çalıştım mesai verilmedi 60 gün iznim var kullandırmayıp parasınıda vermiyorlar dava açsam haklılık durumum nedir

  1. Bahsettiğiniz hususların tamamı sizin için bir haklı fesih nedenidir. Ama işten ayrılırken mutlaka bir ihtarname çekerek ve bu sebepleri belirterek ayrılın. Bu ileride sizin için yararlı olacaktır.

 144. merhaba 1993 te bir fabrikada staj yaptım . bir SGK sicil no verdiler .fakat biliyorsunuz staj girişleri sigorta başlangıcı sayılmıyor.ama şöyleki ben o fabrikada ayrıca cumartesi-pazarları çalıştım.yani bana sigorta yapmalı idi. ben sonrasında 1998 de işe girdim ve başlangıcım 1998 gözüküyor.çalıştım primlerim doldu.fakat işe başlangıcımı 1993 e çekmak için dava açabilirmiyi 27 yıl geçti

 145. Mustafa bey merhaba benim sorum size şöyle işten ayrıldıktan 1 yıl sonra 8 yıllık fazla mesai ve izin günleri konusunda dava açtım( işten çıkış 2011) ve davayı kazandım. dosya şuan yargıtayda ancak kıdem tazminatı hesaplanırken benim net aldığım ücret 977 tl üzerinden hesaplanmıştır.ancak kıdem tazminatı tavan ücreti 2011 yılında 2600 tl bu rakam üzerinden hesaplanması gerekmiyormuydu.bu söylediklerim doğruysa
  kıdem tazminatının tekrar hesaplanması konusunda ne yapabilirim tekrar dava açabilirmiyim. Saygılarımla

  1. Murat bey aldığınız brüt ücret, tavanın üzerinde miydi? Öyleyse haklısınız ama ücretiniz 977 TL iken kıdem tazminatınız neden tavandan hesaplanmalıydı?

 146. Onbeş mesai arkadaşı işimiz bıktığı için işten çıktık taşeron firmaya çalışıyordum büyük bir kurumda ama patronlarımız kdem ihbar tazminatımızı ve yıllık izinlerimizi vermiyor bayramlarda dahi çalışmıştık o derece , işçi mahkemesine başvuru yapmadan önce önereceğiniz bir şey varmı doğru yolu izlememiz için son olarak işimiz bir hafta önce bitti ama patronlar çıkışımızı vermiyor bizi ayni isim altında başka yerde çalıştırmaya zorluyorlar

  1. Bu durumda bir an önce ihtarname çekin ve alacaklarınızı talep edin. Ödenmezse ardından dava açmanız yararınıza olacaktır.

 147. Mustafa bey ben 5 ay çalıştım sadece 15 günlük sigorta görünüyor ben agi alamadım sigortamdan yararlanamadım şimdi de işsizlik ödeneği tazminat yok ve habersiz hemen çıkarttı Kayseri Pomem başvurduğum için ses kaydı var video var ben ne yapabilirim

  1. Bu durumda eksik sigortanız da olduğundan tek yol dava açmaktır. Dava açarak haklarınızı talep etmeli ve sonucunu beklemelisiniz.

 148. Merhaba İşten Kendi İsteğimle Ayrıldım Şirkete Gidin Kağıt İmzalayın Dediler Ondan Sonra Maaşınızı Alabilirsiniz Dediler Yani İmza Attırmadan Maaşımızı Vermiyolar Ne Yapmamız Gerekir

  1. Önemli olan evrakın içeriğidir. Gidip görmenizi tavsiye ederim. Maaşınız ödenmezse de İşkura dilekçe vererek ya da dava açarak zaten alabilirsiniz.

 149. iyi günler mustafa bey , benim babam inşaat ustası çalıştığı insanlar taşaron olarak çalışıyorlar o yüzden çalıştıkları yerlerde sadece sigortaları yapılıyor ve herhangi bir bankadan hesap açıp askeri ücretlerini yatırıyorlar elden ekstra para almaları gerekirken o paraları vermiyorlar . Su anda o paralar birikti ve hep gün söylüyorlar ama o gün geldiğinde yine birşey yok ortada biz bu konuda ne yapabiliriz . Dava açsak elimizde yeterli bilgi var mıdır . bilgi verirseniz sevinirim Teşekkür ederim.

  1. Dava açmanız durumunda, alınan ücretin asgari ücretten fazla olduğunu delillerle ispatlamanız ya da mahkemenin buna kanaat getirmesi gerekir. O nedenle size buradan kesin bir şey söylemem yanlış olacaktır.

 150. merhaba
  hukuk icra borcum var benim 6 senelik bi iş mahkemem var bu bor ne ile alakalı olabilir

  1. Murat bey, bunu benim bilmem mümkün değil. İcra müdürlüğüne giderek sormanız gerekir.

 151. Merhaba ben işten çıkarıldım daha doğrusu maaşımı düşürmek istediler bunu kabul etmedim o yüzden yol verdiler 8 aydır çalışıyordum. Paramı da alamıyorum tazminat hakkımın olmadığını söylediler 6 ayı doldurduğum için izin hakkım da vardı onu da kullanamadım şimdi ne yapmalıyım?

  1. Yıllık izin için bir yılın doldurulması gerekir. Eğer onlar sizi işten çıkardıysa ihbar tazminatı hakkınız var. Bir avukatla görüşün ve duruma göre dava açın.

 152. MERHABA MUSTAFA BEY. BENİM SORUM 1 HAFTA ÖNE HİÇBİR İHBAR YAPILMADAN İŞYERİMDEN ÇIKIŞIM VERİLDİ.YAKLAŞIK 4 AY ÖNCE SÖZLEŞME İMZALAYARAK GİRMİŞTİK İŞE 5 ARKADAŞIMLA ONLAR BENDEN 1 AY ÖNCE YİNE HABER VERİLMEDEN ÇIKARILDI.FAKAT HERHANGİ BİR ÇIKIŞ BELGESİ İMZALATILMADI.BANA İSE KENDİM ÇIKMADIĞIM HALDE ZORLA İSTİFANAME İMZALATILMAYA ÇALIŞILIYOR VE İÇERDE KALAN SON AY MAAŞIMI VERMEMEKLE TEHDİT EDİLİYORUM.BU KONUDA NE YAPABİLİRİM.

  1. İstifa mektubu imzalarsanız ihbar tazminatı alamazsınız. İşkur’a şikayet dilekçesi vererek hem ödenmeyen maaşınızı hem de ihbar tazminatınızı alabilirsiniz.

  2. merhabe ben guvenlik sirketinde guvenlik olarak calisiyorum. son üç ay surekli gece vardiyasinda beni calistiriyorlar. sebebini aciklamiyorlar ben hakli is fesih yapabilirmiyim ve ne yapmam gerekir. surekli gece calismasi yasakmidir.

 153. mustafa bey 5 yıldır kimyasal işin de calışıyorum asgarinin üstün de maaş alıyorum şirket resmi olarak asgari ücretten gösteriyor maşımı bu da sigorta düşük oluyor ve maaşları 1 yıldır 4veye 6 gün gecyatıyor hakkımı alamıyorum işten ayrılmak istiyorum patronum diyorki iş bulduysan gittdiyor tazminat vemiycek bu konuyu toplantıda ses kaydını yapsam bu ses kaydı makemeye den işime yarar mı lütfen cvp yazarsanız sevinirim TEŞEKKÜR LER

  1. Ses kaydı işe yaramayacağı gibi, kanunsuz bir kayıt olduğundan başınızı da belaya sokabilir. Maaşlarınızın geç yatması zaten haklı fesih sebebidir. Elden aldığınız maaşınızı da ispatlayabilirseniz ses kaydı yapmanıza zaten gerek kalmayacaktır.

 154. Mustafa bey selamlar 4 yıldır çalıştığım işten gerekçe göstermeksizin çıkartıldıktan akabinda dava açtım…… Şimdi bu dava uzar diyorlar… Yargıtay bir a gider diyor arkadaşlar .. iş davaları hangi şartlarda Yargıtay’a gider teşekkürler

  1. Fatih bey, mahkemenin verdiği karara taraflar itiraz etmezse sorun olmaz. Ama bir taraf itiraz ederse Yargıtay’a gider.

 155. BİR GÜVENLİK FİRMASINDA 1 SENEDEN FAZLA ÇALIŞTIM MAAŞIMIN YARISINI ELDEN DİĞER YARISINI BANKADAN ŞİRKET SAHİBİNİN EŞİNİN HESABINDAN YATIRDILAR KONU İLE İLGİLİ OLARAK ŞİRKETE YENİ DÖNEMDE BU ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞMAK İSTEMEDİĞİMİ BİLDİRDİM VE ONLARDA ŞARTLAR BU İŞİNE GELİRSE DENDİ BENDE BUNUN ÜZERİNE NOTERDEN GEREKÇELERİ YAZDIRARAK SÖZLEŞMEMİ TEK TARAFLI FES ETTİM KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI ALABİLİRMİYİM.

  1. ÖZÜR DİLERİM MAAŞIN ASGERİ ÜCRET KISMI ŞİRKET HESABINDAN YARISI FİRMA YETKİLİSİNİN EŞİNİN HESABINDAN ÖDENMİŞTİR ELİMDE BANKA HESAP HAREKET DÖKÜMÜ MEVCUTTUR

   1. Bu açıkçası mahkemenin kanaatine kalmış bir durumdur. Ama yetkilinin eşinin hesabına yatırılıyorsa, bunu nasıl ispatlamayı düşünüyorsunuz?

   2. İspat yükünde sorun yaşamanız muhtemel gibi durmakta. Eşi üzerinden gönderilen havalelerde ”Biz onu yol masrafı için veya avans” şeklinde şark kurnazı tarzı cevaplar gelirse davayı kaybetme ihtimaliniz yüksek olabilir. İş hukuku uzmanlarından destek alarak yalnız hareket etmemenizi öneririm.

 156. Merhaba,2 ay bir firmada çalıştım ve maaşımı alamadım.elden aldığım küçük bir miktar var ancak tamamını vermediler.dava açarsam alabilir miyim.ayrıca bir avukat icra mahkemesine vermemin daha iyi olacağını söyledi.bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Şükran hanım, evet avukat doğru söylemiş. Dava açmaya kalksanız masraflar belkide ücret alacağınızı da geçebilir. En iyisi işvereni icra dairesine verip ilamsız icra başlatacağınızı işverene yazılı iletmek, halen vermezse de bir avukat kanalı ile ilamsız icra takibi başlatmanızdır. (Not: İcra işlemleri için mutlaka tanıdıkta olsa bir hukukçu yardımı alın)

 157. Merhaba Mustafa Bey, size danışmak istediğim önemli bir konu var. Bana ulaşabilmeniz mümkün müdür acaba.. Mail atarsanız çok memnun olurum. İyi çalışmalar.

 158. Mustafa bey ben bir telekom şirketinde çalışıyorum ve beni durduk yere çıkardılar bana çıkiş evrakları verdiler ama imzalamadim bana noter yolu ile yollayacaklarini belirttiler şimdi benim ne yapmam lazım 8 yıldır çalışıyorum nereye basvurmaliyim

 159. Merhaba mustafa bey
  12 senedir sürekli çalıştıgım iş yerinde maaşın asgari kısmı bankadan geri kalan kısmını elden alıyorum ayrıca işe ilk girişte ilk 4 ay sigortasız çalıştırıldım , haftanın 6 günü on buçuk saat çalışıyorum , yıllık izin ilk 8 sene 6 gün olarak sonraki senelerde ise 12 gün olarak verildi resmi tatillerde de çalıştım aynı dönemde çalıştığım şahitlerle bu durumu ispatlayabilirim bu olumsuzluklardan dolayı işten çıkarsam bütün haklarımı alabilirmiyim ayrıca işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Erdem bey bütün bu hususlar sizin için haklı fesih gerekçesidir. Ayrılıp dava açabilirsiniz. Ama işsizlik maaşı biraz farklı. İşkurun size maaş bağlaması için doğru SGK koduyla çıkışınızın bildirilmesi gerekir. Eğer işveren yanlış kodla bildirim yaparsa size maaş bağlanmaz. Ama davayı kazandıktan sonra kararı mahkemeye götürürseniz geriye dönük maaşlarınızı alırsınız.

 160. merhabalar ben 31.12.2016 tarihinde çalışmış olduğum firmadan küçülmeye gidiyoruz diyerek işten çıkartıldım. şimdi tekrardan işe dönüş yapmak istiyorum bunun için hangi mahkemeye başvurmam gerekiyor. iş yeri adresim Ataşehir olarak geçiyor ama ben gezici olarak çalışıyorum. Herhangi bir işçi mahkemesine mi yoksa şirketimin bağlı olduğu ilçedeki mahkemeye mi başvurmam gerekiyor.

 161. Mustafa bey merhaba ben beş yıldır kargo firmasına çalışıyorum.Çalışma saatlerimiz normal standart sürenin dişinde ve dinleme saati olan 1 saati tam kullanamıyorum. İsteri şahsa ait acente idi ve iki hafta önce el değiştirdi. Tazminat hakkımız verilecek yanlız ben geçmişe dönük mesai ücretlerimide almak istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim konuyla ilgili bilgi verirmisiniz tessekkurler

  1. Nurten hanım geçmişe dönük fazla mesai ücretlerini almanın tek yolu iş mahkemesine dava açmaktır.

 162. Ben 6.5 yıl calistiktan sonra işten ciktim cikmadan 25gvn once amirime sozlu olarak bildirdim ama istdn ayrılali31 ay oldu hakkımi vermediler ne yapmam lazim

  1. Ahmet bey keşke yazılı bildirimle ayrılsaydınız. Bu durumda bir an önce ihtarname çekmenizi ve alacaklarınızı istemenizi öneririm.

 163. Mustafa bey ben bir gıda firmasında aşçılık yapıyorum maaşlarımız asgari ücretten yatıyor ve tam olarak 76 günlük içerde birikmiş maaşım var, ben 3 gün sonra ayrılacağım , yanlız isyerinden ayrılırken hiç bir hak iddaa etmiyorum diye istifa belgesi imzalatiyorlar ve içerde bulunan paramı çıkışta vermeyecekler ben bu içerde bulunan parayı en kısa sürede nasıl alabilirim ve bir işçi isyerinden ayrıldıktan sonra icerde bulunan ücreti en fazla kaç gün içerisinde odenmesi lazım

  1. İçeride kalan ücretin derhal ödenmesi gerekir. İşten ayrılırsanız derhal notere gidin ve ihtarname göndererek ayrılış yapın.

 164. Merhaba,

  3,5 yıl çalıştığım firmadan biraz aba altından sopa göstererek 1 gün içinde istifa ettim. kıdem tazminatı alım ama ihbarı vermediler. ihbar tazminatı açsam hakkım var mı. konu ile alakalı şahitlerimde mevcuttur.

 165. MRB. ben ozel bir ısyerinde (fabrıka) calısanım ısyerınden memnun degılım 2 yıldır bu ısyerınde caklısmaktayım ayrılmak ıstıyorum tazmınatımı alıp nasıl ayrılabılırmıyım sızce mumkunmudur hukuk yoluylada olabılırmı.

  1. Murat bey, işyerinden memnun olmamak bir haklı fesih gerekçesi değildir. Bunun yerine somut ve hukuksuz uygulamalar varsa, bunlara dayanarak işten ayrılmalısınız.

 166. Merhaba mustafa bey 12 yildir ayni yerde calisyorum staj girisim 1998 yilinda sigorta baslangicim 2006 yilinda 12 yillik calisanim kendim ayrilsa. Tazminat alabilirmiyim

 167. mustafa bey iş yerimden 30 .11. 2016 tarihinde çıkarıldım haklarımı alamadım ihtarname çektim fakat bir cevap verilmedi iş yerinin iflas ertelemesi var ne yapmalıyım

 168. mustafa bey hayirli gunler iyi calismalar umarim iyisinizdir ? degerli mustafa bey ben … magazacilikta mudur yard olarak gorev aliyor ve ayni magaza 6 yildir calisiyordum is akdimi gecerli olan nedenlerden oturu hakli fesih yolu ile birakip is akdimi sona erdirdim ve avukatim ile sirkete bir ihtarname gonderdik ve sirket bize ihtarname gonderdi borclarimin cok olmadindan kaynakli bir turlu dava ve harv parasini denklestiremedigimden oturu davayi acamadim uzerinden 2 yil gecti simdi ben bu davayi acabilirmiyim bu gecen zamanda benim aleyhime isleyecek bir durum soz konusumudur lutfen beni bu konuda aydinlatirsaniz cok memnun olurum simdiden tesekkurler

  1. Merhaba, teşekkür ederim. Zamanında ihtarname çekerek doğru bir iş yapmışsınız. Şimdi de dava açabilirsiniz. Ücretler için 5, tazminatlar için 10 yıllık zamanaşımı olduğu için dava açmanızda bir sakınca yok. Arada yıllar geçmiş olsa da farketmez, mahkemece haklı bulunursanız tüm alacaklarınız ödettirilir.

 169. Merhabalar ben ben iş yerinden ayrılalı 3 ay oldu maaşımın kalan kısmını hala alamadım şirketten kimse ilgilenmiyor dava açıcam sorum şu kimse kale almadığı ve ödememin olmadığı için ayriyeten manevi tazminat davasıda açabilir miyim. kolay gelsin iyi günler.

  1. Ali bey manevi tazminatı kısmını bilmiyorum, bu konuyu bir avukata danışmanız gerekir.

  2. Size şu şekilde yön göstereyim;
   Şirkete hitaben bir mektup yazın. Dilekçe şeklinde olsun. İadeli taahhütlü gönderin. Dilekçenizde ödenmeyen ücret alacağınızın 1 hafta içinde banka hesabınıza ödenmesini, aksi takdirde İşkur, Çalışma Bakanlığı ve diğer Tüm yasal yollara başvurarak hesaplanacak faiziyle birlikte almak için girişimde bulunacağınızı belirtin. Büyük ihtimalle ki ödenecektir…
   İşçi alacağının ödendiğinin ispatı işverenin yükümlülüğündedir.

 170. Merhabalar işten çıkartıldım yasal olarak ben haklıyım ocak 2016ocak 11de işe başladım sigorta girişimi 20şubatta yapılmış bunun için şikayyette bulunabilirim değilmi birde ihbar süresi ve senelik izin paramı alabilirimiyim

  1. Merhaba. Eğer haksız olarak işten çıkarıldıysanız ihbar tazminatınızı alabilirsiniz. Yıllık izin ücretinizin ise ödenmesi gerekir. Sigortanızın geç başlatılmasıyla ilgili dava açmanız ve aradaki günlerin sayılmasını istemeniz gerekir.

 171. Merhaba işten çıkartıldım ocak 2016 11de başladım şubat 20de sigorta girişim yapılmış bunun için şikayette bulunabilirim değilmi birde senelik izin ve ihbar süresi ücretni alabilirmyim

  1. Bunların hepsini alabilirsiniz. Ama işveren ödemeye yanaşmazsa dava açmanız gerekir.

 172. Merhaba ben 4 yil once bir is kazasi gecirdim ve suan askere gidecegim is kazasi nedeni ile sag isaret parmagim ilk bogumdan koptu isden cikis kagidimi imzalayip dava acabilir miyim kagitta hic birsey talep etmiyorum yaziyor bunu imzalarsam nasil olur dava acabilir miyim sigortam vardi ama 16 yasinda ve makinanin operayoru yokdu ve guvenlikleri alinmamisdi makinanin is kazasi olarak raporlar tutuldu ve kac sene dava acabilme sansim var

 173. Merhaba Mustafa bey 13 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum şirketimize kayyum atandı fetodan dolayı ve maaslarimizi geciktigi için önce ihtar çekip mahkeme ye verdik tazminat alabilirsiniz daha önce fazla mesai elden alıyorduk bankaya yatirmiyor lardi önce bunu mahkemeye verdik sonra Tanzimat ı verdik. Bu günlerde kayyuma dava açılmaz diye söylenti var ben 2 ay önce dava açmıştım ama firma adina dava açtık şu an kayyum yönetiyor tazminat ı alabilirmiyiz acaba teşekkür ler

  1. Kayyuma da elbette dava açılabilir. Ama şu an bir geçiş süreci olduğundan, nasıl sonuçlanacağını bilmemiz mümkün değil. Bekleyip görmek gerekiyor.

 174. merhaba mustafa bey, ben özel sektörde bir seneden fazla sigortalı çalıştım , iş yeri maaşları 20 ve 25 gün geç yatırdığı için sözleşmeyi tek taraflı fes edip ihtar name yolladım ayrıca eski iş yerimden yıllık izin dahil 20 gün kullanılmamış izin ve haddinden fazla fazla çalışmam var ( mesai 800 saat ) şuan mahkemeli ğim ,cv bıraktığım veya iş başı yapacağımı duydukları yerlere beni kötüleyip işe girmemi engelliyorlar buna rağmen şuan bi otelde iş buldum sigortalı çalışıyorum ve burdan da çıkartmaya çalışıyorlar ne yapmamı önerirsiniz ?

  1. Murat bey zaten dava açmışsınız. Diğer hususla ilgili ne yazık ki söyleyebileceğim bir şey yok. Çünkü yapıldığını söylediğiniz şey doğru olmasa da İş Kanunu açısından değerlendirilmesi mümkün değil.

 175. Mustafa bey merhaba 19.09.16 da iş kanunun 3600gün kısmı emekliik maddesine istinaden Sskdan aldığım yazı ile işten ayrıldım.4yıl 9aylık Kıdem tazminatım 11800TL tarafıma yatırılmadı.Yatırılmayınca ekim 2016da noterden ihtarname çektim.Sskya şikayette bulundum.Kâle almadılar..Tüm aramalarıma rağmen nihayet 4000TL yi zorla yatırdılar.Bugün 19.01.17 tarihi oldu.Kalan tutarı ne zaman yatıracaklarını sordum.Bilmiyoruz diyr cevapladılar.Dava açmak istiyorum..Özel avukatsız olsun , ssk eli ile dava açabilmem için ne yapmalıyım..İstanbulda yasıyorum.
  Saygılarımla…

 176. Merebalar abi 2004 te başladığım at çiftliğinden 2013 te ayrıldım çiftliğin sorumlusu abim olur anlasamadigimiz için ayrıldım hiç bir tazminat almadım hiçbir kağıda da imza atmadim acaba tazminatimi alabilirmiyim teşekkürler abi

  1. Bunu ben bilemem. Ama tazminat için 10 yıllık zamanaşımı vardır ve halen geçmiş değil. Dolayısıyla dava açmanız gerekir.

 177. Merhaba,3.5 yıldır özel sirkette çalışıyorum is sozlesmemde ayın 5. İs günü yazıyor maaş ödemesi fakat 2 yıldır maasimı en erken 7 de en gec 20 yatiyor bu iki tarih arasinda yatiyor hakli fesih yapip isten ayrilabilirmiyim.Tazminat davası aca bilirmiyim.

  1. İş sözleşmenizde ayın 5’inde yatacağı yazıyorsa ve daha geç ödeniyorsa haklı fesih yapabilirsiniz. Yine de öncesinde bir avukata danışmanızda yarar var.

 178. Bundan sekiz yıl önce bir işyerinde dokuz yıl çalışarak emekli oldum ucretlerimizi yüksek olduğu halde asgari ücretten yatırdı günlük çalışma saatlerimiz10,11 saatleri buluyordu hiçbir mesaimizi vermiyordu ayrılırken bir miktar para verdi bútün haklarımi aldığıma dair kağıt imzalattı aradan sekiz yıl geçti dava acabilirmiyim

  1. Kıdem tazminatınız için zaman aşımı 10 yıldır. Dolayısıyla halen açabilir ve hakkınızı arayabilirsiniz.

 179. Merhaba mustafa bey 4 yildir calismakta oldugum gıda sektorunden askerlik durumum nedeniyle ayrilmak zorunda kaliyorum fakat sorumlulugumda olan magazayi devir sayimi yapilmistir magazadan istenilen oranin ustund acık çıkınca sirket benden bu acığın yarısını karsılamamı istemekte fakat bu acıgın sebebi yasanilan dış hırsızlıklar hepside kayıt altındadır sirket bana bu parayı karşılamiyorum diye dava acacagını soyluyor sizce bu davayi kazanma sansim varmidir.

  1. Zaten böyle bir açığı ancak dava yoluyla alabilirler. Davanın sonucunu bilmem ise mümkün olmaz. Kıdem tazminatınızı da ayrıca ödemeleri gerekir.

 180. Merhaba ben aynur eşimden ayrıldım babamın aylığını tarafıma bağlanması için dilekçe gönderdim fakat ssk yazı geldi bağlanmaktadır diye tekrar dilekçe gönderdim ankaraya tarafıma yazı geldi asgari borçlanması var mı yokmu diye araştırıyoruz diye fakat babam in günleri var olup ve asgari günlerini 720 gün ödenmiş ve 3651 gün olduğunu ssk almıştım 2014 de bas vurdum ve hala cevap gelmedi ben bunu dava açabilirmisiniz işçi mahkemesine sigorta ve is yerine

  1. Başvuralı çok zaman olmuş. Bir avukatla görüşmenizde fayda var. Evrakları inceleyerek cevap verecektir.

 181. Merhabalar ben 2011 8 dönemden beri aynı şirkette çalışmaktayım ise basladışım günden beri hiç agi almadım artı 3 aydır maaş alamıyorum mahkemeye basvursam ne kadar sürede paramı alabilirim

  1. AGİ için mahkemeye başvurmanıza gerek yok. Şu yazıdan bilgi alabilirsiniz. Maaş için ise evet dava açabilirsiniz. Ama mahkemenin ne kadar sürede sonuçlanacağını bilmemiz mümkün değil.

 182. Merhaba mustafa bey benim sorunum bu sabah iş yerınde mudurle tartıstık ve bana karnıma demır attı ve benı kovdu ve hakaretler ettı ne yapmam gerekıyor ve ben pazartesı işe gıtmiyecegım acıl cevap yazarsanız sevınırım

  1. Merhaba. Pazartesi ilk iş olarak ihtarname hazırlatın ve noterden gönderin. Böylece işinizi sağlama almış olursunuz.

   1. Meraba mustafa bey notede nasıl bı yazı yazdıracagım daha once basımıza boyle bır iş gelmedıgı icın

 183. İşveerrnim tarafmdan darb edildim loomiste kamera kayıtları ve darb raporum var 11 ay çalıştım. Beni işten çıkarttılar olayı tam tersinee döndddürüp ihtar çektiler 5 ay oldu napabilirim piskoöojim bozuk agustos ayına aid alacğımda var vermiolar iş mahkemesinde halledilebilirmi maddi durumum yok uğraşmak istemiom

  1. Merhaba. Durumunuz olmasa da dava açmaktan çekinmemelisiniz. Çünkü illa avukat tutmanız gerekmez. En azından detaylı bir dava dilekçesi yazıp alacaklarınızı talep edebilir, dilekçeyi iş mahkemesine verebilirsiniz. Sadece harç masrafınız olur. Ama davanın sonucunu benim bilmem mümkün değil, o yüzden buna sizin karar vermeniz gerekir.

 184. Oncelikle Hayırlı akşamlar özel bi şirkette 2 yıl 1 aydir dağıtım elemanı olarak çalışıyorum ve işveren surekli işten çıkarmakla tehdit edio bana ihbar verdi ve ihbar suresi bitiminde beni işten cikartmicaklarini söylendi simdi ise hala çalıyorum ve psikolojik baskı uygulanıyor kendim çıkmam isteniliyo ve hergun bir kağıt imzalatiliyo ornegin fazla mesai muvekatnamesi üzerime saçma zimmetler yapiliyo en son ben bu belgeleri imzalamiycami söyledim ve beni daha kötü bi işe verdiler bende saat 2 sıralarında işten izin aldım hastaneye gidip rapor aldım şimdi nasıl bi yol izlemeliyjm lütfen yardımcı olun psikolojim bozuldu bütün haklarını nasıl alabilrmm

  1. Merhaba. Yaşanan olayları bilemediğim için sizi yanlış yönlendirmek istemem. Ancak şunu söylemeliyim; eğer işveren sizi işten çıkarırsa avantajlı taraf siz olursunuz.

   1. İşten kendi iateginle çıkarsanda tazminat alabilirsin istifa dilekçesine bunların hepsini beyan et tarih atmayı sakın unutma uzlaşacaktır seninle uzlaşmazsa çalışma bakanına şikayette bulun

 185. Merhaba Mustafa bey bi firmada 24 yıldır çalışıyorum emekli olup tazminatını aldm ama aynı firmada çalışmaya devam ettim. 9 yılın sonunda 31.12.2016 da iş yerinin kapanmasını gerekce gösterip işten çıkardılar. Sgkdan işten çıkarıldığını dair belge var. Aradan 17 gün geçti bizi tekrar sgkli yapmışlar( ihaleyi kazanan diğer firmanın iş teklifini kabul ettik diye) kasti bir durum söz konusu. Geriye dönük bizi sigortalı yapmışlar. Sanırım cüzi bir ceza odeyerek. Ofis kapalı bize iş yeri bildiriliyor ama onlarda sigortalı gprunuyoe. Tazminatın 45bin tutuyor bunu vermek istemedikleri için farklı gerekçeler sunacaklar.. dava acsam kazanır miyim. Yada nasıl bir yol izlemeliyim..

  1. Hasan bey şu anda fiilen çalışmadığınıza ve işvereniniz de görünüşe bakılırsa tazminatınızı ödemeye niyetli olmadığına göre zaten bir an önce dava açmanız gerekir. Bence bir an önce iş mahkemesine başvurmalısınız.

 186. Merhaba 9yıl 6 ay önce işten ayrıldım kendi istegimle. Hiç bir şekilde tazminat alamadım.herhangi bir işlem yapsam alacagım bir hakkım varmıdır.

  1. 10 yıllık zamanaşımı dolmadığına göre ve haklı olduğunu düşünüyorsanız halen dava açabilirsiniz.

 187. merhaba,

  Sayın hocam,

  ibraname ne zaman imzalanmalıdır ? işveren beni ödemeyi ( kıdem, tazminat, son maaş, izin ) yapmadan ibraname imzalamaya zorluyor. sizce ne yapmalıyım. bildiğim kadarıyla ( bir kısmını sizin yazılarınızdan öğrendim, teşekkürler) işveren eğer ödemesini yaparsa ibranameyi imzalayıp imzalamamın onun açısından bir bağlayıcılığı yok, dolayısıyla ödemesini yapacak olan bir kişi nedenödeme yapmadan beni imzaya zorlar. Saygılar.

 188. İyi günler nişanlım bir fırında usta olarak çalışıyordu aldığı maaş 3bin civarında 9 Aydır çalışmasına rağmen içerde 9 bin lira alacağı var sigortası asgari ücretten yatırdığı için elimizde sadece patronun bana attığı nişanlının benden 9 bin alacağı var mesajı ve nişanlımın kuzeniyle telefon görüşmesi yaptığında kendi sarfettiği falancanın benden alacağı 9 bin lira var o parasını vermediğim için işten çıktı ona nasıl ulaşırım falan gibi bi cümle bu olayın üzerinden 1 gün geçti şimdi adam para almak için kapıma gelme diyor biz bu delil ile mahkemeye başvurabilir miyiz?

  1. Böyle bir konuda yorum yaparsam sizi yanlış yönlendirebilirim. Daha teknik bir konu olduğu için, deliller konusunda bir avukattan bilgi almanız daha doğru olacaktırç

 189. merhaba Mustafa bey;

  Ben 2016 haziran ayında işten çıkartıldım. iş yeri iflas eşiğindeydi. yasal olarak iflas vermedi fakat dükkanı kapattı. ben dava açmak istiyorum tazminatlarım ve alamadığım maaşlar için. işverene dava açma süresi ne kadardır. ben 5 yıl biliyorum sanırım 2 yıla düşürüldü. doğrumdur acaba

  teşekkürler

  1. Merhaba. Tazminatlar için 10 yıl, diğer ücret alacakları için 5 yıldır. Halen dava açabilirsiniz.

 190. Merhana hocam bir sirkette 5 yil calistim ama su sekilde sahis sirketiyen sigortaliydim 2 yil sonra ltd sirketi oldu beni % 2 sirket ortagi yaptilar simdi tazminat almam icin ne yapmam gerek ve ne kadar tazminat alabiliririm yardimci olurmusunuz.

 191. Merhaba hocam ben belediyede gecici işçi olarak çalışıyorum 2006 da kadro geldi altı ayım dolmadigi için alamadım yanlız 2007 de 10 ay çalıştım hak sahibi olamadimmi

 192. Merhaba yurt disinda calisiyorum 12 yildir firma sigorta tazminat verilmiyor dava acilip emsal olunmustur daha sonrasinda ise baska davalar acilip sulh yoluyla cozulmustur calisanlara ise ya gidersiniz yada sozlesme imzalarsini denildi calisanlarin cogu ise avukata vekalet verildi suan ise vekalet verenleri isden cikariyorlar bu durumda ne yapilmasi gerekiyor bilgi vere bilirmisiniz

 193. merhaba devlet dairesinde memurum 2015 yılında haziran ayında işyerinde felç geçirdim ve 5gün hastanede 1 ayda raporluydum agustos ayındada anju oldum iş yeri hakkında tazminat davası açabilirmiyim memurlarda tazminat davası varmıdır ve varsa bunun süresi varmıdır..onu öğrenmek istiyorum tşk.ederim

 194. Merhabalar, ben 14 yaşında işe başladim 4 yıl sigortasız çalıştım.yapmadılar sigorta daha sonrada iş yeri iflas edip kapatıldı tazminatda alamadım mahkemeye versem sonuç ne olur sizce

 195. Ben bir markanın bayiliğini yapan bir firmada plasiyer olarak 9ay görev yaptım. Asgari ücretin dışında prim usulu kazanç elde ediliyordu. 22/12/16 tarihinden işveren tarafından iş den çıkarıldım.
  Benim 8 aya ait prim alacağımın bir kısmı ve 12 ayın maaşını alamamak dayım. Telefonlara cevap verilmiyor vs. Sürekli yeni tarihler veriliyor ama sonuç yok.
  öncelikle ihtar için notere başvurduğumda ne gibi bilgiler gerekli olur.
  Dava süreci ne kadar sürebilir.
  Avukat masrafı hariç yüksek masraflar ile karşılaşa bilirmiyim ve davayı kazandığımda bu masrafları geri iade alabilirmiyim.

  Mustafa bey ilginiz için tekrar Teşekkür ederim.

  1. Tarık bey dava süresini bilmemiz ne yazık ki mümkün değil. Sitemizdeki ihtarname örneğini indirerek gerekli alanları da görebilirsiniz. Davayı kazandığınız takdirde tüm masraflar karşı taraf ödettirilir.

 196. Öncelikle merhaba.

  Özel bir hastahanede 3 senemi doldurdum ama nasıl doldurdum bi ben bi Allah bilir. öncelikle 2 senelik üniversite kimya bölümü mezunuyum , önceden hastahanelerde çalışma iznimiz vardı ama son 5 senedir yok.deneyimim var diye şuan çalışmakta olduğum hastahanede görev yapmaktayım.beni laborant olarak aldılar ama başka bir birimde çalışıyo olarak gösteriyolar.ve imza attırıyorlar yalandan.laborant olarak ayda 300ile 400 saat arası çalışmaktayım. asgari ücret gösterilip mesailer elden verilmekte.bayramlar ve özel günler normal olarak verilmekte.hafta sonu ücretleri de hafta içi gibi verilmekte.asgari geçim indiriminide vermiyolar.. ve son bir kaç aydır mobbing uygulanmakta.ayriyetten hastahanenin illegal bir kaç işini de yakaladım evrak olarak sizce dava açsam sonuç ne olur ve ne zaman bir sonuç alabilrim.
  teşekkürler şimdiden cevabınız için..

  1. Merhaba. Dava açmaktan kastınız nedir? Bunu daha açık yazarsanız cevap vermeye çalışırım Emre bey.

 197. Merhaba ,

  İşten cıkarıldım. iş sözleşmemde 3 yıl süre ile aynı sektörde işe başlayamayacağıma dair bir sözleşme imzaladım.
  şimdi ise aynı sektörde bir işe başladım. Eski işyeri dava açtığında ne kadar zaman içinde açabilir , dava açılırsa ne gibi haklar talep edilebilir.

  Teşk.

  1. Ali bey eski işvereninizin davayı açmak için ne kadar süresi olduğunu bilmiyorum ama bu tür durumlarda işveren, işçiden tazminat alabilmektedir. Bunun miktarı ise iş sözleşmenizdeki hükümlere bağlıdır. Dava açılması durumunda mutlaka bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 198. Merhaba
  Bir çağrı merkezinde teknik birimde arıza çözüm biriminde müşteriler ile telefonda görüşerek arıza çözüyoruz. Çözülmez ise ilgili kanala çeviriyoruz. Çalıştığımız firma bulunduğumuz ilde taşeron diyebiliriz. Farklı bir firmaya devroldu. Bundan dolayı aslolan şirkette bu ilde kendi işini yaptırmayacak. Dolayısıyla kendi işini çekti. Yeni alan firmada bizi muadil adı altında ancak muadil o!mayan kredi kartı satış birimine geçiş yaptırmaya çalışıyorlar. Herhangi bir yazılı onay vermedik ancak görev yaptığımız birime girişimiz engellendi ve eğitime girmemiz istendi. Eğitime girmedik ancak şirkete hergün gidiyoruz devamsızlık olmaması açısından. Savunma yazıyoruz tutanak imzalamıyoruz. 25.maddeye göre savunma yazıyoruz verilen işi yerine getirmemeden dolayı Muadil olarak maaş ve çalışma şartlarını öne sürüyorlar. Burada esaslı değişiklik var mıdır? Ayrıca dava açıldığında kaybeder isek karşı tarafa ödeceğimiz ücretler olur mu? Uzun olduğu için kusura bakmayın ama açıklamalı yazmam gerekti. Teşekkür ederim.

  1. Zuhal hanım çalışma alanınız ve göreviniz değiştiğine göre elbette bir esaslı değişiklikten bahsedebiliriz. Ama önemli olan iş sözleşmenizin içeriğidir. Buna benzer bir değişiklik için iş sözleşmesiyle peşinen onay vermişseniz, bu değişikliği kabul etmeniz gerekir. Eğer peşinen onay vermemişseniz, bu değişikliği kabul etmek zorunda değilsiniz.

 199. MERHABA BIR IS YERINDE 1 SENEYE YAKIN CALISTIM VE ISTEN HAKSIZ YERE CIKARTILDIM DAVA ACTIM VE ISE IADE DAVASINI KAZANDIM DOLAYISIYLA ISVEREN DAVAYI TEYIZ ETTIRMEK ISTEDI VE YARGITAYDAN SAHSIM ADINA ONAY GELDI ISE IADEME ONADI ISVEREN BENI ISE GERI ALMADI VE ALACAK DAVASI ACTIM BU DURUMDA BEN ISVERENDEN NELER TALEP EDEBILIRIM VE KAC GUN SURER BU ALACAK DAVASI EKSTRA OLARAK SOSYAL HAKLARIMI DA TALEP ETME IMKANIM VAR MI TESEKKURLER

 200. Değerli Mustafa BAYSAL;
  2002 Nisan ayı sigorta girişi ile üç bloklu bir sitede kapıcı olarak halen çalışmaktayım.Oturduğum eve para ödemiyorum.Ayrıca yapmış olduğumuz sözleşmedede belirttiğimiz üzre su parası ödemeyip,elektiriğin ise 200Kw. üzerini ödeyeceğime dair hüküm koyduk.Bugün için hesap yaptığımda 16 senelik hizmetimi brüt ücretim olan 1777.50.tl. ile çarpıyorum 28440.00.tl yapıyor.Ayrıca oturduğum evin yaklaşık olarak kira bedelinide 500.00.tl olarak farzediyor bunuda ekliyorum,almam gereken tazminat 36440.00.tl. çıkıyor.Site yönetimi her ay bankaya benim için 100.00.tl. tazminatıma dair yatırıyor ve bankada biriken para 14000.00.tl. civarı.
  Sorum şu; ben bugün artık çalışmak istemediğimi bildiren bir dilekçe ile SGK.ya başvursam alacağım tazminatın tamamını ödeyemeyecek durumda yönetim.Herhangi bir anlaşma zemininide mümkün görmüyorum kendi adıma.Ne yapmalıyım?Direk iş mahkemesine mi başvurmalıyım?Bunu kendim mi yapmalıyım yoksa bir avukat aracılığı ile mi?
  Yazım çok uzun oldu özür dilerim efendim.Paylaşacağınız görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Mustafa bey merhaba. Doğrudan iş mahkemesine başvurmanıza gerek yok. Öncelikle kıdem tazminatınız yönetimden talep edin. Ödenen miktarı alın. Sonrasında kalan miktar için dava açarsınız. Size bir miktar hakkınız ödendi diye, gerisi için dava açamamanız düşünülemez.

   1. Merhaba ,

    4,5 Yıl çalıştığım şirketten sorunlu ayrıldım . Mahkeme süreci başlamadan bana tazminat olarak bir bedel ödediler ancak aldığım bedelde ulusal bayram ve özelgünler çalışması olarak çok az bir miktar yazıyordu. Ayrıca fazla mesai tutarı olarakta çok çok az bir tutar ödediler. Tekrar dan geriye dönük fazla mesai için dava açılabilir mi ?
    Restaurant sektörü olduğu için çalışma süremiz 11 saatten az değidir.

    1. Merhaba. Elbette açabilirsiniz. Çalışma sürelerinizi ispat ettikten sonra, karşı taraf size bu rakamları ödediğini kanıtlayamazsa; mahkeme lehinize karar verecektir. Hakkınızı aramanızı öneririm.

 201. 30.ay.çaliştigim..şirket.işten.çlkardı.tazminatımı.vermedi.noterden.ihtar.çektim.
  Beni
  Atamadılar.9;7:2016″mahkemeye
  Verdim.davaa.kaçyıl
  Sürer

 202. Merhaba Mustafa Bey,
  5 aydır bir şirkette çalışmaktayım. 6 aya gireceğim. 1 Ay sigortam geç başladı. İş sözleşmemiz yok. Maaşım 1900TL paralarımızı elden almaktayız. Parca parça 500-1000tl arasında değişiyor. Şuan içerde 6000tl yakın alacağım var. Gün geçtikçede artmakta. Bi kaç şirketi var ve oradaki işçilerde para alamadıklarından işten çıktılar onlarda 5 ay olmasına rağmen hala içerdeki paralarını alamamışlar. Ayrıca parça parça aldığımız para dekontunu bize vermemekteler. Sebebini sorduğumuzda resmi olarak askeri ücret maaşımız gözüktüğünden dekontu veremiyeceklerini söylemekteler. Şuan hala çalışmaktayım. İşten çıkmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum. En azından içerde kalan maaşımı almak istiyorum. Bu mümkün mü acaba?
  Şimdiden çok teşekkürler.
  İyi çalışmalar.

  1. Semra hanım işten ayrılacaksanız, bunu bir ihtarname göndererek yapmalısınız. Alacaklarınızı ispat edebileceğinizi düşünüyorsanız, işveren ödemese bile mahkeme yoluyla alabilirsiniz.

 203. merhaba ben işe13 08 2009yılında başladım birbucuk yıl oyaladılar sigortamı yapmadılar 0202 2011de sigortam başladı o zaman şirketti sonra olları ustune aldı işyerini0302 2013yılında aynı yerde çalışmaya devametim04 05 2016yılında işyeri kapandı saat 07 30 dan 18 00 kadar calışıyordum haftada bir gun izin resmi tatillerde calışıyorduk asgari ucret alıyodum kıdem veihbar tazminatımı vermediler işkurdan dilekce gönderdim cevap vermediler arabuluculuk önediler ondanda cevap yok dava acmayı düşüniyorum kazanabilirmiyim ve nekadar para alırım cevaplarsanız sevinirim

  1. Merhaba. Ne kadar para alabileceğinizi bilmem mümkün değil. Ama işyeri kapandığına göre tazminatlarınız da ödenmelidir. Bence daha fazla vakit kaybetmeden davanızı açmalısınız. Başka bir çözüm yolu bulunmamaktadır.

 204. Slm mustafa bey ben özel bi şirkette 2014 Mayıs ayında mevsimlik olarak çalışıyordum 2014,2015 arası 6ay çalıştım sezon sonu cikisimizi aldık ve askıya alındik 2015.2016 sezon başında Şubat ayında tekrar ise cagrildim 8 ay çalıştım tekrardan ücretsiz izne çıktım 2016.2017 sezonundada 8 ay çalıştım ve bu sene çalıştığım is yeri sezona çağırmadi tazminat veya hak edişi alabilirmiyim işyerinde insan kaynaklarıyla görüştüm verdikleri bilgi ise ise başlarken is sözleşmesinde ise 3yil içinde cagirmazlarsa tazminatı ozaman ödeneceğini söylediler is mahkemesine basvursam nasıl bi sonuç alırım

 205. Merhaba . 2002 yılından 2005 yılına kadar çalıştıgım şirket sigortamı toplam 1(bir) ay bile ödememiş. Bu konuyla alakalı nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. O tarihlerde çalıştığınızı kanıtlar belge, tanık, vb. kanıtları hazırlayıp önce SGK’ya dilekçe ile şikayette bulunacaksınız. Kayıtlarda düzelme olmazsa iş mahkemesine hizmet tespit davası açmanız gerekmektedir.

 206. Merhaba Mustafa Bey;

  2006-2012 yılları arasında çalıştığım şirkette bu yıllar arasında dinlenme molalarının eksik kullandırılması sebebiyle, halen çalışmakta olanlara bu yıllar arasındaki saat ücretlerinin ödendiğini öğrendim.ben bu konuda alacak talep edebilir miyim,ve nasıl bir yol izleyebilirim.

  1. Talep edebilirsiniz ama ödenmezse işiniz zor. Çünkü dava açsanız da, 5 yıllık zamanaşımına takılırsınız.

 207. Merhabalar ben bir iş yerinde iki ay kadar bir süre ile çalıştım. sigortamı yapan firmanın yetkilisi bu iki aylık sürecin ilk ayında iş yerinde resmi olmayan bir ortak aldı. Daha sonra bu iş yerini bu şahsa devretti. Bende bu sürede maaşımı alamadığım için işten ayrıldım. Şimdi iş mahkemesine başvurmak istiyorum. İhtarname gönderme ücreti ne kadardır. İhtarname göndermeden dava açabilirmiyiz. Dava açarken her hangi bir ücret ödememiz gerekiyormu. Bir de bu şahısların her ikiside benim maaşımı ödemeyeceklerini söylüyorlar ve borcu iki şahısta kabul etmiyor. Benim nasıl bir yol izlemem gerekir. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba. Muhatabınız resmi olarak hangi firmada sigortalı gösterilmişseniz o olacaktır. Sigorta bilgilerinizi kontrol edip kaç farklı firmada sigortalı olduğunuza baktıktan sonra tekrar bilgi verirseniz, o zaman daha net yardımcı olabilirim.

   1. Kolay gelsin. Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Ben tek firmada sigortalı çalıştığım için anladığım kadarı ile bu firmaya dava açmam gerekli. Bir de 2.600 TL alacağım tahsil etmek için dava açacağım bunun için İş Mahkemesine ödemem gereken harçlar vb. tutarların toplamı nedir. Bu konu hakkında yardımcı olur musunuz?

 208. Meraba benım bır sorum olacak yardımcı olursanız sevnirim.Ben 4 senedir şirkette sofor olarak calısıyorum maasım bodroda asgeri ucret gösteriyorlar resmı bayramlarda ve hafta sonları calısyorum buna ragmen bir bedel almıyorum sıkca 15 saat calıstıgımda oluyor bunu ispat icin takoraf dökümanlarım mevcut iş mahkemesine nasıl bas vura bilirimbas vurmam icin işten cıkmış veya cıkmamıs olmam bişey degiştirirmi ilginize alakanıza tesekkkur ederim

  1. Serkan bey ücret alacaklarınız için işten ayrılmadan da mahkemeye başvurabilirsiniz. Ancak tazminatlar için işten ayrılmış olmanız gerekir. Bahsettiğiniz hususlar ayrıca sizin için haklı fesih nedenidir.

   1. cevabınız ici tesekkur ederım. fesih sonlanmasından sonra tazminatımıda alırsam gecmişe dönük mesai ücreti icin iş mahkemesine baş vurabilirmiyim

 209. merhaba ben bir işyerinde 5 yl çalıştım genelde hergün iki veya üç saat fazla çalışmam var ama hiçbir şekilde fazla mesai parası almadım artı ayda 2500tl kazandımsa maaş hesabıma bin 900tl yatırıp geri kalanı içerde bırakıpsezon sonu nocak ayında çıkışımızı verip içerde biriken paramızı bizim hesabımıza tazminat olarak bize ödediler bu 4yıl boyle sürdü enson kendim istifa ettim şimdi tazminat fazla mesai parası için dava açmayı düşünüyorum bunun için belirli bir süre varmı işten ayrılalı bir yıl oldu

  1. Böyle bir uygulama ilk defa duyuyorum kendi adıma. Kanuni bir dayanağı yok. 5 Yıl içinde (4 yılınız kalmış) işçi alacağı için dava açabilirsiniz. Alamadığınız meblağların ispatı sizin üzerinizdedir, bilginize.

 210. İyi günler;

  Taşeron bir firmada çalışıyorum. 1 ay önce firmaya devlet el koydu ve sözleşmemiz fesh edildi.Asıl işveren yeni bir firmayla anlaşma yaptı ve bizde o firmayla anlaşma yaptık.Eski firmaya devlet el koyduğu için tazminatımızı kimden alacağız. Dava konusu olursa kimi mahkemeye vermemiz gerekir.

  Yardımlarınız için teşekkürler.

  1. Merhaba,
   işyerinin devri gerçekleşti mi her iki taşeron arasında da? İşyeri devri söz konusu olabilir. Yine de hem asıl işveren hem de taşeronlar müteselsilen sorumlu olabilir. Konunuzun irdelenmesi gereklidir detayları ve belgeleri ile, 3-5 arkadaş birleşip konusunda uzman bir hukukçuya danışmanızı öneririm.

 211. İyi günler;
  Oğlum 2016 yaz sezonunda Marmaris’te bir otelde çalıştı.Haziran ve Temmuz maaşlarını geç de olsa aldı.Ağustos ve Eylül maaşları yatırılmadı.Sezon sonu otel kapandı,bugün yarın yatıracağız diye oyaladılar ama yatırmadılar.otel sahibi ve ön büro müdürü ile mesajlar,konuşmalar mevcut.Ekim’de ALO 170’e ve Bimer’e şikayette bulundu ama bugün itibarı ile bir sonuç yok.Kasım’da ihtarname çekti.Takriben 2500 TL alacağı var.Sadece oğlum değil birçok kişi de maaşlarını alamamış.Şu an Antalya’da ikamet ediyor.Ne yapmamız,nasıl bir yol izlememiz lazım,cevabınız için şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba Arzu hanım. Zaten yapmanız gereken her şeyi yapmışsınız. Geriye tek bir şey kalmış, o da dava açmak. Eğer işyeri halen faaliyetteyse bir an önce dava açmalısınız.

 212. Merhaba Mustafa bey, 8 9 aydır benzin istasyonunda çalışıyorum. çalışma şartlarımız 24 çalışıp 24 saat evde kalıyoruz yanı bir hafta 72 saat bir hafta 96 saat olarak ayda ortalama 330 saat çalışmış oluyoruz. işverenin verdiği maaş 1404 TL maaş + 145 TL yemek parası olarak 1550 TL. Bugün tartışma yaşayarak işten ayrıldım ihbar süremi de bildirmedim. ne yapabilirim hiç bir şekilde mesai verilmedi asgari ücret dışında.

  1. Merhaba. Fazla mesai yaptığınız halde ücreti size ödenmemişse, bir an önce noterden bir ihtarname çekin ve haklı nedenlerinizi belirterek haklarınızı talep edin. Sonrasında dava açmanız gerekebilir. Bu durumda fazla mesailerinizi kanıtlayabilirseniz hem tazminatlarınızı hem de fazla mesai ücretlerinizi alabilirsiniz.

 213. 18.10.2007 de kargo firmasında ise girdim daha sonra 01.03.2011 rarihinde acenta olduk şimdi acenta firması zarar ettiği için 01.05.2017 de bırakıyor bizi işten çıkartıyor bizim 6 yıllık sadece kidem tazminatı ni verecem dedi bende bu firmada çalışmak devam etmek istemiyorum diğer 4 senelik tazminatimi kargo firmasi çalışmak istemedigin için alamazsin dedi ne yapmak gerekir ayrica girdi cikti cok yapilmis şimdiden teşekkürler sabah 8 aksam 8 çalışıyorum mesai parasida yok

  1. Metin bey bu durumda size verilen tazminatı aldıktan sonra dava açarak kalan hakkınızı da isteyebilirsiniz. Ayrıntılara hakim olmadığım için kesin cevap veremiyorum, bir avukata danışmanızda yarar var.

 214. mrb benim br sornum var ben kend isteyime işden ayrıldım işm yorucuydu kısaca yorudum 12 yıl calıstım tezminat alamıyormusum kendi istegimle cıktıgım çin muasebeci oyle dedi ben ayrılalı 5 ay oldu işveren de birsey demed ben ssk dan ve iş yerinden biseyler ala nbilirmiyım

  1. Merhaba. Kaç yıl çalışmış olursanız olun, böyle bir gerekçeyle istifa etmişseniz ne yazık ki kıdem tazminatınızı yitirmişsiniz demektir.

 215. merabalar ben benzin istasyonunda 1 sene ay calışmaktaydım maasım duzenlı yatıyordu bi sıkıntı yoktu sonra kasım maasımızı alamadık 10 da 20sınde vercez dediler aralık masınıda vercez dedilder sonra ocak masında vercez dediler alamadım ocak 30 da bize para yok dediler işsilik maası alın diye işten cıkardılar 3 aylık maasım kıdem tazmınatı yıllık izin param hiç birini alamadım ne zaman gıtsem ayın 10u 20si öbur ay diyerek boyuna yalan soyluyorlar paramızı vermiyorlar partonun 3 benziligi 9 civarı saat ve gözluk dukkanı birsuru malı var borcum var diyor ne yapmam gerekiyor dava acsam kazanırmıyım ne kadar zaman surer ve kadar para alırım tesekkurler

  1. Metin bey, maaşınızı ya da diğer haklarını alamadıysanız ve daha da alamayacak gibi duruyorsanız, zaten bir an önce dava açmalısınız. Davalar ortalama 1 sene sürmektedir. Bu konuda en doğru bilgiyi, bir avukatla yüz yüze görüşerek elde edebilirsiniz.

 216. 2012 ve 2017 yılları arasında 4,5 yıl çalıştığım şirketten maaş konusunda anlaşamadığım için ayrıldım, işsizlik maaşı alabilmem için çıkışımı ona göre yaptılar, tazminat olarakta 3.000 tl verdiler benim hakedişimin bu kadar az olmaması gerektiğini düşünüyorum mahkemeye kıdem ve ihbar tazminatı için başvurma hakkım var mıdır?

  1. 4,5 yıl için 3000TL. elbette çok az bir tutar. Size ayrılırken bir ibraname imzalatıldı mı? Ödeme detaylarını insan kaynaklarından talep etmeli ve ona göre gerekirse dava açmalısınız.

 217. merhaba..
  4-5 yıldır çalıştığım şirkette patron cumartesi günleri iş olmuyor diyerek dükkanda 3-4 eleman bırakarak kendi şahsi olan bahçesinde çalışmaya götüyor biz 2 kişi çalışıyoruz benim yanımdaki arkadaşıda bahçeye giden arkadaşın yerine çekiyor haliyle tek başıma kalıyorum ve dükkanda adam olmadığını söylerek tek öğün yemek yapın diyor (herzaman 2 öğün çıkan yer) nasıl bir yol izlemem gerek yarım ederseniz sevinirim….

  1. Çalışma saatlerinizi bilemediğimizden dolayı net birşey söylemek doğru olmaz. Normal şartlarda çalışma gününde 1 öğün yemek verilmesi normaldir…

   1. çalışma saatleri 08.30-19.00 çalışma saatleri içinde saat 09.00 da bahçeye gidiliyor saat 16.00 – 17.00 gibi bahçeden dönülüyor… bu süre içerisinde ben tek başıma kalıyorum

    1. Belirttiğiniz saatlerde bir sefer yemek verilmesi normal maalesefki… İşverene durumu anlatıp çözmeniz gerekmekte, onun dışında yasal olarak yapılacak birşey yok.

 218. hocam ben 5 yıldan fazla bir süredir bir güvenlik şirketinde çalıştım güvenlik şirketi fesih nedeniyle bizi işten çıkardı 5 yıldır tazminatlarımız ödenmedi evlilik çocuk parası fazla çalışmalar resmi tatiller falanda verilmedi son yılın 21 günlük iznimde verilmedi şu an ne yapmalıyım 3 bin tl verelim mahkemeye vermeyin dediler ben işsizlik maaşı için başvurumu yaptım bide işkura anlattım bi ihbarname gönderdiler sizce ne yapmalıyım.

  1. Cihat bey, 5 yıl önce işten ayrıldıysanız, ücret alacaklarınızın tamamı zaman aşımına uğramıştır. İşsizlik maaşı başvurusu için de geç kalmışsınız.

   1. hocam yanlış anlaşılma olmuş 5 yıldır çalıştığım iş yerinden 2 ay önce işten çıkarıldık yani 5 yıllık alacaklarımız ödenmedi demek istemiştim

    1. Cihat bey bu durumda bir an önce dava açmanızda fayda var. Çünkü dava açmadığınız her gün 5 yıllık zamanaşımı işleyecek ve daha az para alabileceksiniz.

 219. Merhabalar. Ben bir markette 1 yıl 9 ay çalıştım. Bundan 6 ay önce eleman eksikiğinden dolayı tezgah arkadaşımla 1 ay boyunca full attım ve izin kullanmadım. Fazla mesailerim yatırıldı ama 4 gün alcağım vardı verilmedi. 6 ay geçtikten sonra alcak izinlerimi kullanmak istediğimi geçerli bir sebebim olduğunu ve işe gelemeyeceğimi belirttiğim halde mağaza müdürüm yine izin vermedi ve beni insan kaynaklarına gönderip tutanak tutturdu. Yanımdaki elemana izin istediğim aynı hafta içerisinde alacak izin kullandırıldığı ve bana kullandırılmadığını ve haksızlık yapıldığını dile getirdim ama kabul etmediler. Bugün de istifa vermek istedim istifamı onlar istediği gibi düzenledi ben kendi istifamı kendim yazmak istiyorum dedim izin vermediler. Onların söylediklerini yazmak zorunda kaldım. Mağaza müdürüyle anlaşamadığım için kendi rızamla istifa ediyorum gibi bişey yazdırdılar. Sorum şu; ben onlara dava açsam kıdem tazminatı alabilir miyim??

  1. Aynur hanım biraz daha anlaşılır yazabilir misinz? Madde madde tam olarak hangi haklarınızı alamadığınızı düşünüyorsunuz?

 220. 2013 hazirandan buyana calıstıgım iş yerımden haziran 2017 de ayrılacagım. fakat her yıl girdi çıktı yapıldıgı için tazminat hakkım varmı ve temmuzda alacagım içeriden maaşım oluyor temmuzdan sonra acsam dava olur mu ? okudugum bir yazıda girdi cıktı yapılması tazmınat hakkını iptal etmıyor dıyordu. Cevaplarsanız sevınırım. teşekkur ederım

 221. slm ben 4 yildir bir restoran çalışıyorum ssk mi 2 yıl yatırmışlar ve beni işten ayırdılar ve kendi isteğimle ciktimi belirtimizle tazminatımı 12 çalıştırıp yılık izinlerini yapmış gibi gösterdiler tazminatımı nasıl ala bilirim bu konuda yardımcı olursanız minettar kalam tsk

 222. 12 saat çalıştırıp 8 saat göstermişlerdir ve sigortamın benim maaşımdan kesilerek yatırılmıştır ne yapmam gerekiyor

  1. Durumu acilen ALO 170 hattına iletip şikayetçi olmanızı, gelen rapor doğrultusunda da İş mahkemesine dava açmanızı öneririm.

 223. 798 saat fazla mesaimiz ve resmi tatil günlerindeki mesailerimizi alamadık bunun yanı sıra nikah izni yıllık izinde kullanılmadı ve çalıştığım günlerde çalışmadı diye işe gelmeme tutanağı tutarak çıkışım verildi çalıştığım günleri ispatlamam gerekiyormuş işçilerden kimse şahitlik yapmıyor çünkü işinden olacaklar.
  çalıştığımız firmalardan da kimse şahitlik yapmıyor onlarda hala çalışıyorlar.
  Mahkemeden kamera kayıtlarını talep etsek alabilir miyiz. İspatlamış olabilir miyiz.
  Bunu bir kaç avukata söylediğimde 1 aylık kamera kayıtları olur fazlası olmaz dedi.
  ama olay ocak ayında da yaşandı mahkeme kararı ile kamera kayıtlarını alamaz mıyız.?

  1. Rabia hanım, meraklanmayın ve davanızı açın. Uzun süreli çalışıyorsanız, mahkeme bu tutanaklara değer vermeyebilir. Yıllardır çalışan bir işçinin nedensiz yere işe gelmemesi ve tazminatlarını yakması hayatın olağan akışına terstir. Mutlaka dava açın ve tüm haklarınızı talep edin. Neticeyi şimdiden bilemesek de, hakkınızı mutlaka aramalısınız.

   1. Teşekkürler ben zaten davayı açtım 10. ayda mahkemem var kamera kayıtları hakkında bilgi verebilir misiniz rica etsem. kayıtları almamızın hiçbir yolu yok mu?

 224. iyi günler ben işyerimde 04.2008de işe başladım ve sadece askerlik için ayrıldım geldigimde tekrar hemen basladım ve 10.2016da işyerinden ayrıldm bana sskdan istiyolar diye kendi rızamla işten ayrıldım diye imza attırdılar sonrada tazminatımı vermediler işyerimde çalıstıgım süre boyunca ne nöbet parası ne fazla mesai ne yemek parası hiçbir ücret alamadım bende mahkemeye verdim dilekçemde bunların hepsini yazdım ara arada sigortamı kestiler onuda söyledim şikayet ettim sgkya ifademi falan aldırlar şuan 10 ayda mahkemem var tazminattan dolayı sizce dava nasıl sonuclanır ?

  1. Ahmet bey bunu bilmem mümkün değil. Ama 8 yıllık kıdemi olan bir işçinin, öylesine istifa etmesinin olağan olmadığını Yargıtay ve mahkemeler görmelidir. Bu kapsamda, davayı kazanma şansınızın olduğuna inanıyorum.

 225. iyi günler.Ben bir şirket şantiye sinde çalışıyordum. Şantiye şartları çok kötü olduğu işin başımızdaki Formen ve ekip toplu iş bıraktık. Çalışırken çok sık başım dönüyor ve sinirli bir halim herkez tarafınfdan bilinmekteydi.İşten çıktıktan sonra aşırı derece de başım dönmeye başladı.4 gün sonra hastaneye gittiğimde doktor Vertigo ve Major depresyon var dedi 3 tane ilaç yazdı. Beyin Tomografi ve Emar istedi. 24 GÜNLÜK ÇALIŞMAM OLDUĞU İÇİN SİGORTAM YOKMUŞ.140 lira ilaç parası verdim.2 haftalık İş Akdi meselesi varmış ve işten çıkış vermediler. Bu YÜZDEN 54 milyonluk devlet sigortasınıda yapamadım.Şu anda doktora gideli 11 gün oldu ve ben tomografi ve emar pahalı olduğu için yaptıramıyorum.Çalışırken hastalandığımı düşünerek her hangi bir maduriyet tazminat vb yapabilirmiyim.Yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Serkan bey bu oldukça teknik bir konu ve size evet ya da hayır diyerek yanlış yönlendirmek istemem. Bir avukata danışmanız daha doğru olacaktır.

 226. Merhaba çalıştığım fabrikada 5yıl taşeron 5yıl kadrolu olmakla birtikte toplamda 10 yıl süre ile çalıştım ve hala çalışmaktayım. Kadroya geçerken tüm haklarımızla geçtiğimiz söylendi. Ancak taşeronda iken kadrolularla aynı işi yapmamıza rağmen sosyal haklarımız verilmedi. İşi bırakan arkadaşlar mahkemeye verdiler geriye dönük tüm haklarını aldılar. Biz hala çalışmaktayız işi bırakmadan bizde mahkemeye verebilirmiyiz. Yoksa işi bırakmış olma şartı varmı.

  1. Erol bey zamanaşımına ortalama 1 yıl varsa, bu da demektir ki, en çok 1 yıllık ücret farklarınızı alabilirsiniz. Buna göre değerlendirmelisiniz.

 227. Merhabalar ben çalışmakta olduğum yere 19 Aralık tarihinde iş başı yaptım. Fakat iş yeri beni 20 Şubat tarihinde işe girdi olarak göstermiş. Bununla ilgili ne yapabilirim.

  1. Ayşe hanım, Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz. Ya da bu sürelerin prime dahil edilmesi için işveren aleyhine dava açmanız gerek. Başka bir yol bulunmamaktadır.

   1. Merhaba yaklaşık 5 yıldir bi mağazada calisiyodum.bir ay önce işten ayrıldım yalnız istifa dilekçesi vermemiştim sigorta çıkışımi kötü yapmış 29 kod ile yapmış hiç bir hak talep edemiyim tazminat issizlik maaşı gibi.ve benim sigorta mi da 3 yıllık yaptı 2 yil sigortasız calistirdi. Şimdi ben bunun için dava açmak istiyorum sizce nasıl bi yol izlemem lazım verimli bi sonuç alabilmek icin

    1. Merhaba Rukiye hanım,
     muhtemelen 2 gün üstüste devamsızlıktan dolayı 25/2’den çıkışınızı vermişlerdir.
     İşe iade davası açma süresini doldurmuş gibi görünüyorsunuz (1 Ay)
     Size tavsiyem bir avukatla görüşüp ödenmeyen sigorta primleriniz, varsa diğer işçilik alacaklarınız için (Ücretli izin parası, fazla mesai vb.) dava açarak girişimde bulunmanızdır. Keşke 5 yıllık tazminatınızı böyle yakmasaydınız…
     Biraz zorlu bir yol olsa da hakkınız için bu girişimde bulunun derim.

    2. Rukiye hanım, 29 koduyla çıkışınız bildirildiği için işsizlik maaşı bağlanmaz. Ama dava açıp kıdem tazminatınızı alabilirseniz, aynı mahkeme kararıyla geriye dönük işsizlik maaşınızı da alabilirsiniz. Unutmayın, önemli olan işverenin çıkış kodunuzu nasıl bildirdiği değil, gerçekte çıkış gerekçenizin ne olduğudur. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, davanızı açmanızı öneririm.

 228. Merhabalar 4 buçuk senedir kurumsal bir firmada depo personeli olarak çalışmaktayım. mağazadaki zorlayıcı nedenlerden sağ dizimdeki çapraz bağım koptu ve bunun için ameliyat oldum. 10 haftalık rapor sonrasında tekrar işe başladım. ancak fazla zorlanıyorum ve 6 aylık süre diliminde tekrar dizimin dönme riski var. müdürümle konuştum bu söylediklerinin doğru olduğunu gösteren altında doktorunun imzasının ve kaşesinin olduğu bir yazı getirmemi istdiler. ben bu yazıyı aldım. şirketten cevap olarak heyet raporu istediler özellikle ameliyat olduğum hastaneden olmaması gerekiyormuş. dava açma şansım varmı acaba?

  1. Janset hanım ne için dava açacaksınız? İşten mi ayrılacaksınız yoksa raporunuzun kabul edilmesi için mi dava açacaksınız?

 229. Merhabalar 06.02.2017 da tacizden dolayı işi bıraktım hala çıkışımı vermediler gecen aydan beni devamlizlik yapıyorum diye eve iki kere işe davet mektubu gönderdiler mazeret bildirmemişim aramalarda sonuç alamadıklarını yazan bir mektup Oysaki mail yoluyla ve arayarak durumumu söyledim ne yapmam gerekiyor bu durumda.

  1. Merhaba. Keşke, bir ihtarname göndererek işi bıraksaydınız. Yine de geç değil, işten ayrılış gerekçenizi ve taleplerinizi içeren bir ihtarname gönderin ve çıkışınızın bir an önce yapılmasını isteyin.

    1. Önemli olan, haklılığınızı mahkemede ispat edebilmenizdir. Bu nedenle, peşinen size sonucu söylemem mümkün değil.

 230. Ben 2 senedir bir şirkette çalışıyorum.Ordaki bir usta vardiya dönüşümlerinde hep bana haksızlık yapıyor.Bedensel olarak yıpratıyor.Artık onu da geçtim psikolojik baskı yapıyor işi kendim bırakıp gidiyem diye.Yüzüme karşı seni sevmiyorum gıcık diye bağırdı.İş yerinde ne onunla selamım var nede sabahım hiç bir şekilde muhataplığım yok.Ama yinede benimle uğraşıyor.Psikolojik çöküntüdeyim yoruldum.Müdüre anlattım hiçbirşey yapmadılar.İhtiyaçım var çalışmak zorundayım ben daha dayanamıyorum benim çıkışımı verin dedim öyle bişey olmaz kendin bırakabilirsin dediler.Ben hem şirketten hemde ustadan nasıl davacı olabilirim.Artık sebepsiz yere ağlıyorum ne olur bana yardım edin.Bana bir yol gösterin.

  1. Derya hanım, işten ayrılırsanız, öyle ya da böyle bu durumu ispat etmeniz gerekir. Sizin yerinizde olsam, işyerinde varsa hukuka aykırı diğer uygulamaları gerekçe göstererek ayrılırdım. Yıllık izin kullanabiliyor musunuz? Fazla mesaileriniz ödeniyor mu? Ve benzeri diğer hususları araştırmalısınız.

   1. Biz 3 vardiya çalışıyoruz.8/4 4/12 12/8 olarak çalışıyoruz.Ben bugün 12/8 den çıktım.Pazar izinli olup pazartesi 4/12 gelmem lazım.Benim izni iptal edip bir gece fazla çalıştırıp pazartesi izinsiz 4/12ye devam edeceğim.Ayrıca 4/12 vardiyasında pazartesi başlayıp pazar izinli olup pazartesi 8/4 gelmem lazım.Ama bana uygulanan 4/12 vardiyasında cumartesi izin veriyor.Pazar 4/12 geliyorum pazartesi 8/4 yani gece 1 de eve geliyorum sabah 7de servise binip 8de iş başı yapıyorum.Toplam 6 saat sonra başka vardiyaya geçiyorum.BU VARDİYA LİSTELERİ ELİMDE iki arkadaşta şahitlik yaparız diyorlar nereye başvurmalıyım.Hem tazminatımı alıyım hemde işsizlik parasından faydalanyım .O arada başka iş bulmam için bu durum benim için önemli

    1. Bu bahsettiğiniz durum tek seferliğine olmadıysa ve sıklıkla yaşanıyorsa, elbette haklı fesih sebebidir. Yapmanız gereken, bir ihtarname çekerek haklı fesih yapmak ve haklarınızı talep etmektir. İşveren ödemezse, ki büyük ihtimalle ödemez, dava açmanız gerekir. Dava açarak, haklarınızı alabilirsiniz. İşsizlik maaşı ise ne yazık ki, sandığınız kadar basit değil. Siz haklı da olsanız, haksız da olsanız, işveren çıkışınızı hangi kodla SGK’ya bildirirse, ona göre size işsizlik maaşı bağlanır ya da bağlanmaz.
     İşveren yanlış kodla bildirirse ve işsizlik maaşı alamazsanız, açmış olduğunuz davayı kazandığınızda, geriye dönük işsizlik maaşlarını da alabilirsiniz.

 231. selam ben 22 yıldır eczanede çalışıyorum 7900 iş günüm var yaşım 44 emekli olma yaşım 52 bu sürede asgari ücret üzerinden pirim yattı bundan sonra pirimi yüksekten gösterip 2500-3000 emekli maaşımda yükselme olurmu yada yüksekten yatıp 15 günlük olsa fark edermi birde patron geriye dönük izin masai ücreti tüm haklarımı aldım diye bizlere ibraname ye imza ettırdı geriye dönük haklarımı almak için dava aça bilirmiyim saygılar

 232. Merhabalar ben Belediye’ye bağlı taşeron işçi olarak çalışıyordum 13 subat 2010 da ise girdim Eylül 2014 de kadar bi pozisyonda çalıştım ve eylülden itibaren 31 mayıs 2017 tarihine kadar alt rütbede çalıştım son yapılan sözleşmede 01.03.2015 – 31.12.2017 arasında olarak yapıldı bizle fakat belediye ve yüklenici firma arasında yapılan ihalede sözleşme 25 aylık yapılmış bu sebeple isime son verildi ve yıllık izin ücret paramı ve ihbar tazminatı alamayacağımı sadece kıdem alabileceğim söylendi çalıştığın süre boyunca mesai ve resmî tatillerde çalışma ücretlerim verilmedi bu haklarımı almak icin ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

  1. Bunları almak için ya arabulucuya başvurmalısınız ya da doğrudan iş mahkemesine dava açmalısınız. Ben öncelikle arabulucuya başvurmanızı, sonuç alamazsanız mahkemeye gitmenizi öneririm.

 233. Kurumsal bir şirkette çalışmaktaydım ve memuriyeti kazanarak ayrıldım fakat işyerinde usulsüzlük yapmamızı istedikleri için geçmek zorunda kaldım iş kazalarını ucuz atlatılmış kaza olarak bize kayıt yaptırtıyorlardı 7 yıllık tazminatımı bırakıp devlete geçmek zorunda kaldım işten 4 yıl oldu ayrılalı tazminat davası açarsam kazanma ihtimalim varmı bana yok dedikleri için şimdiye kadar açmadım.Saygılarımla

  1. İstifa ederek mi çıktınız?
   Durumunuzla ilgili net birşey söylemek zor tabiki. Yasal süreler önemli.
   Dava açacaksanız da uzman bir hukukçu desteği almanızı öneririm.
   (Dediklerinizin yazılı veya şahitli ispatı önemlidir)

 234. slm ben eşimle bir teksil atölyesinde çalışıyordum 20014 aralık ayında işten çıkarıldık tazminat ve izin bara mızı alamadık zaman aşımına uğramıştır dava açıp alabilirmiyiz

  1. Dursun bey; tazminatınız 10 yıllık zamanaşımına tabidir. Yani 2024 yılına kadar dava açabilirsiniz. Yıllık izin ücreti de 10 yıllık zamanaşımına tabidir ve yine 2024 yılına kadar dava açabilirsiniz.

 235. 25.09.2012-01-03-2017 Tarihleri Arasında Çalıştığım Özel Bir Şirkette Maaşım Asgari Ücret Üzerinden Gösterilerek Yatırıldı kalan Ücretimi Elden Alıyordum. Ve Bir Tabloya İmza Atıyordum. İmza Attığım Tabloda. Ek Ücretleri Bölerek Yazdılar. Araç Kullanma – Arazide Çalışma – Performans ve Mesai Adı Altında. Bu İmzaladığım Kağıdın Hukuken Bir Geçerliliği Var mı? İlk Sorum Bu. ikinci Sorum ise. maaşlarımız Düzensiz Bir Şekilde Yatıyordu. İşten Ayrıldım ve Ayrılırken Bilgim Olmadığı için Bana uzattıkları Tüm Haklarımı Aldım Kağıdını İmzaladım. Ben Bu iş Yerinden Tazminat veya Diğer Fazla Ücretlerimi Talep Edebilirmiyim? Tüm Haklarımı Aldım Yazılı Kağıdın Bir Önemi Var mı? Haklarımı Almadığıma Dair İşyerinden Şahitlerim var.

  1. Erol bey, imzaladığınız evrakın ne olduğunu bilmeden yorum yapmam doğru olmaz. Tüm haklarınızı aldığınıza dair evrak imzalamanız iyi olmasa da, bunun aksini her zaman ispatlayabilirsiniz. Örneğin, size ödenen her türlü tazminat ve benzeri paranın bankadan ödenmesi gerekirdi. Öyle olmadıysa, ödenmediğini ispat edebilirsiniz. Mutlaka dava açmalı ve hakkınızı aramalısınız.

 236. 24-11-2016 işe basladım 01-07-2017 isten cıkarıldım son aylıgımı alamadım vermedir ne yapabilirim..

  1. Ömer bey dilerseniz İşkur’a şikayet dilekçesi verebilirsiniz. Ama İşkur kararı işvereni hukuken bağlamaz. Yine de sizin için delil teşkil eder ve ödeme yapılmazsa dava açtığınızda işinizi kolaylaştırır. Ya da dilerseniz doğrudan iş mahkemesine dava da açabilirsiniz.

 237. 24-11-2016 01-07-2017 tarihleri arası calıstıgım ısyerınden cıkarıldım. son aylıgım verılmıyor ne yapabılırım

  1. En az takip eden ayın 20’sine kadar bekleyin ve halen ödenmedi ise noter kanalı ile bir ihtarname gönderin. Halen ısrarla ödenmezse de ilamsız icra takibi başlatıp icra kanalı ile alın.

 238. 14 yıl oldu erkek arkadaşımla beraber işletiyorduk dükkanımızı 12 yıl sonra ben ondan ayrılarak kendi yerimi açtım ve ayrıldım.bu bi tskum sebeplerden dolayı benden intikam almaya başladı ve beni iş mahkemesine verdi.benimde ona açtığım uzaklaştırma davam vardı karar aldık davaları geri çektik.ama şimdi bu şahız surakli gözü benim üzerimde saplantılı bir halde ve davayı tekrar açacağını söylüyor ne yapmalıyım.

  1. Suan için yapacak pek birşey yok, dava açılırsa bir hukukcudan yardım alacak ve davanızı savunacaksınız.

 239. 12.01.2016-14.10.2017 tarihleri arasi çalıştiğim is yerinden 4 aylik paramin odenmemesinden dolayi ayrildim ne yapmalıyım

  1. Polat bey, hem kıdem tazminatı hem de ücret alacaklarınız için bir an önce dava açmanızı öneririm.

 240. Ben bir kamu kurumunda taşoren işçiyim yaklaşık 4 yıl çalıştığım şirket ihaleyi kaybetti.Başka bir şerket aldı ihaleyi bu şirketede yaklaşık 3.5 yıldır çalışıyorum.Yani toplamda 7.5 yılım var iki şirketten ben işten ayrılıp şartları daha iyi bir işe gitmek istiyorum. Bu durumda tazminat hakımı alabilecekmiyim

  1. Hüseyin bey, normalde tüm süre için kıdem tazminatı alabilirsiniz. Ama daha iyi bir iş bulduğunuz için ayrılıyorsanız, ne yazık ki kıdem tazminatınız yanacaktır.

 241. merhaba mustafa bey 10.04.207 ile 30.06.2107 tarihleri arasında çalştıgım firmadan hiçbir ücret alamadım işten çıktım ama paramı alamadığım için maaş bordrolarını ve iş çıkışında alacagım kalmamıştır diye kağıt imzalamadım şimdi hak talep edebilirmiyim

  1. Yasin bey, bunları imzalamamış olmanız size lehinizedir. Sigortanız yapılmış mıydı? Öyleyse, dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 242. Meraba ben 2013 yilinda bir fabrikada calistim ve orda aşiri ses dolasiyla kulaklarimda ses kaybi yasadim ama hic sikayetci olmadim ve bu fabrikadan 1 senw once bir arkadasim sikayetcj olmus ve tazminat almis bende olsam acaba alirmiyim acaba evrak yaptirdigim zaman ondan once hic kulaklarimda sorun cikmiyodu ondan sonra nereye basliycak olsam oralarda sorun cikmaya basladi

  1. Ahmet bey arkadaşınız ne için tazminat almış? Meslek hastalığı mı iş kazası mı yoksa kıdem tazminatı mı?

 243. Selamlar.14 aydır bir iş yerinde çalışıyorum.sonradan öğrendim ki ilk 4 ayın sigortasını yatirmamislar.boyleliklede sigortali calismam 1 yili bile dordurmamis oluyor ve yillik izin vermediler.bunu dile getirdim diyede işten cikarildim.ben mahkemeye vermek istiyorum.acaba verirsem herhangi bir olumlu yanı olurmu yada verirken nasıl bir yol izlemek gerek bilen biri yardımcı olabilir mi ve benim tazminat hakkım varmi??

  1. Fiilen ne kadar çalışmışsanız, onun esas alınması gerekir. Dava açtığınızda, bu işyerinde sigortasız çalışmalarınız olduğunu da ispat edebilirseniz, tüm haklarınızı buna göre alırsınız.

    1. En başta tanıklar ve sonrasında varsa imzaladığınız belgeler gibi yazılı delillerle ispat edebilirsiniz.

 244. Merhaba
  Size birşey danışmak istiyorum
  4 yıldır bir firmada çalışmaktayım Başka bir firma ile anlaşıp işten ayrılma durumum oldu.
  Yeni başlayacağım firmaya 15 günlük bir sürecimin olacağını belirttim bunun ile ilgili sorun olmadığını söylediler işe başlamama 2 gün kala gece saat 10 da bana mesaj geliyor biz yeni elaman bulduk bekleyemedik diyerek.
  Benim bir yasal hakkım varmıdır? Beni mahdur ettiler. Karsı tarafa bir firmada çalıştığımı ve siz okey dediğinizde istifamı vereceğimi söyledim ve Benim 15 günlük sürecim bitmişti hafta sonu girdiği için pazartesi başlayacaktın hem çalıştığım firmadan oldum. Hem de beni hem maddi olarak hemde manevi olarak zarara uğrattılar .
  Ben ev gecindiriyorum ve bu şekilde ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusunız?

  1. Merhaba. Açıkçası İş Kanunu bakımından yapabileceğiniz bir şey yok. Ama avukata danışarak, maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.

 245. Ben 2008 2016 tarihleri arasinda bir fabrikada isci olarak calıstı 1 yıl önce isten daha iyi bir is bularak ayrildım kendi istegimle ayrıldıgım icin taxminat alamadım fakat calıştıgım fabrika simdi kendi istegiyle ayrılanada tazminat ödüyo ben tazminatımı nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Emine hanım, bu durum işverenin kendi takdiridir. Ne yazık ki bunu öne sürerek, bir hak elde edemezsiniz.

 246. ben 2yıldır özel bir hastanede çalışıyorum ve çalıştığımız birimin kapatılma kararı verildi yaklaşık 1ay beklemek zorunda kaldık ama herhangi bir işten çıkarılma olmadı
  işveren kıdem tazminatı yada diğer alacaklarımı vermemek için farklı bir birim açıcaz ve elemana ihtiyacımız olacak biz seni çıkarmıyoruz kendin çıkmak istersen ihbar süreni kullanıp çıkabilirsin dedi ben farklı bir birimde çalışmak istemediğimi ve kendi mesleğimde devam etmek istediğimi söyledim
  bu durumda ne yapmam gerekir kendiliğinden istifa etmemi istiyorlar
  işçi mahkemesine dava açmam için neler yapmam gerekir?

  1. Figen hanım, farklı bir birimde çalıştırılıp çalıştırılamayacağınız iş sözleşmenizin içeriğine bağlıdır. Bana kalırsa, işten ayrılmamalı ve işverenini sizi çıkarmasını beklemelisiniz. Böylece daha çok hak kazanabilirsiniz.

 247. 15 yaşında 1995 yılında büyük bir fabrikada 6 ay süreli çalıştım ancak hiç bir sigorta yapılmamış. maaşıda elden veriyorlardı. hala eski çalışanlar orada bulunuyor. elimde çalıştığıma dair hiç bir belge yok. ancak orda eski ustalar duruyor. benim bunu ispat etme veya mahkemeye verme durumum olabilir mi. zaman aşımı gibi bi duruma girmişmiyimdir.

  1. Arda bey, zamanaşımı süresi 5 yıldır. Eğer o işyerinde hiç sigorta girişiniz yapılmamışsa, dava açsanız bile görülmeyecektir.

 248. merhabalar ,
  5senelik bir emeğimin olduğu bir şirketten , sorumlu olduğum bölgede konumumun kapatılacağı söylenerek işten ayrılmam için anlaşma sunuldu . yaklaşık 1 saat içinde – bu işin bugün bitmesi gerekli tarzı sözlerle yani baskıyla – anlaşma yaptık .
  ihbar – kıdem ve işsizlik maaşımı almak kaydı ile özel sebeplerden dolayı istifamın kabulunü şeklinde imzalı bir dilekçe verdim . bu olay 02.10.2017 tarihinde oldu , fesih belgesi 05.10.2017 de geldi . işten ayrılış kodu : 04
  bu durumda ;
  1. İşe geri dönüş davası olabilir mi ? olursa konum kapalı olabileceği için nasıl ilerlemem gerekir ?
  2. Sözlü olarak ekim ayı sonuna kadar kıdem ve ihbarımı alacağım söylendi ama konum kapatılmasından dolayı işe dönüş olmayacağı için bi daha bi tazminat hakedişim olabilir mi ?
  3. ola ki işe dönüş için yaptığım hamle karşısında işi yokuşa sürme olarak karşıma imkansızı sürerlerse ne olacak ???
  Nacizane Bilirkişi olarak da bi büyük olarak da fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim .

  1. Merhaba. İşe iade davası açma şartlarına sahipseniz, elbette açabilirsiniz. Önemli olan, halen bir işyerinin mevcut olmasıdır. Davayı kazanırsanız ve işe iadeniz yapılmazsa, ayrıca tazminat alabilirsiniz. Sorularınız çok detaylı olduğu için, bir avukatla görüşmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

 249. merhaba eşim 2010 yılında eczanede çalışıyordu 11 ay çalıştı rahatsızlandıgından dolayı işveren işden çıkardı bizde tazminat ödemesini söledik ve işsizlik ödeneğinden yararlanabilmesi için çıkış kağıdı filan istemiştik o dönemde işveren ödememek için 17 çıkış vermiş o dönemde işkurdanda başvuruya red gelmişti bunun için hala mahkemeye başvurabilirmiyiz hem bonservisi temizlemek geriye dönük tazmınatımızı almak ve mahkemeden olumlu cvp gelirse işkur ödeneğini alabilmek için

 250. merhaba.devlet belediyelere kadroyu 2006 yılında verdi.askerlik durumumdan dolayı kadroyu kaybettım,mahkeme surecı ilede 2015’in 1 ayında kadroluolarak tekrar ıse geri donus yaptım (işe geri dönüş davasını kazandım) .geriye donuk haklarım ıcın tekrar dava actım haklarım arasında 2006 2015 e kadar olan tazmınatımı alabılırmıyım yada hangı haklara sahıbım?

  1. Yunus bey hangi tazminatlardan bahsettiğinizi bilmiyorum; ama madem dava açtınız, en doğru bilgiyi avukatınızdan alabilirsiniz.

 251. Merhaba.Ben eski çalıştığım yerden çıkalı 2 sene oldu ama 20 yıl çalıştım senelik izin hep 12 iş günü kullandim. Fazla çalışma olarak 12 saat çalıştım bazı dönemlerde 10 saat çalıştım.hep psikolojik baskı kurdular.cikarken tazminat olarak brüt maaş dan değilde aldığım maaş dan verdiler. 10 yıl 3600 doldurduğum için kağıt almadan verdiler. Geriye dönük dava açabilir miyim. teşekkürler kolay gelsin aldigim maaş brutten azdı

  1. Özkan bey elbette açabilirsiniz. ama şahit bulabilecek misiniz? Gerçi yıllık izin için şahide ihtiyacınız yok; ancak kullanmadığınız halde izin evrakına imza attıysanız, o zaman işler değişir.

   1. Zeynel bey Şahitim var hemde 20 sene önce beraber çalıştığımız 2 .3 tane arkadaşım var. Ama izin evraklarını imzaladık.Cevabiniz ve ilginize teşekkür ederim kolay gelsin.

    1. Özkan bey, eğer izin evraklarına imza attıysanız, geçmiş olsun. Ama fazla mesailerinizi almanız elbette mümkündür. İyi bir avukatla, geriye dönük olarak bunları almanız mümkün olduğu gibi, kıdem tazminatı farkını da alabilirsiniz.

 252. iyi günler yazın bodrumda bir otelde çalıştım 28 gün sigortalı gözüküyorum hesap kartı felan açmışlardı ama hesap kartına giriş-çıkış yok hiç bi şekilde belli bi ücret elden aldım çıkarken birazda aradan 1 ay geçtikten sonra gönderdiler başka hesabıma bunları patron veya muhasebe yapmıyor şef yapıyor gönderiyor parayı kendi cebinden paralar alınırken ordan düşeriz hesabı, herkesi oyalıyorlar 4 ay oldu hala bişey yok 8-9 kişi varız benim 750 tl alacağım kaldı öğrenciyim kime sorsam 750 lira için ne avukat bişey yapar ne başkası diyor.parasını alamayan daha 8-9 kişi var yaklaşık 5 milyar felan toplam. Ne yapmamız lazım nasıl bir yol izlemeliyim lütfen bana yardımcı olun… teşekkürler

  1. Onur bey, eğer sigortalı çalışmışsanız ve hesabınıza yatan para belliyse, bunun için zaten bir avukata başvurmanıza da gerek yok. Bizimle irtibata geçin, sizin için bir dava dilekçesi hazırlayalım, tüm arkadaşlarınız aynı dilekçeyle doğrudan dava açın. Bu şekilde, alacağınızı bırakmamış olursunuz.

   1. evet sigortalı çalıştım ve hesabıma hiç para yatmadı, dava ne kadar bi zaman sürer ortalama peki ?

    1. Bunun belirli bir süresi yok. En erken 8 ay en geç de ortalama 2 sene içinde sona erer.

 253. Ben mahkemeyi kazandım yedi ay oldu teminatı daha alamadım bunun aylık faizi varmidir ne yapmam gerekiyor saygılar

  1. Zeynel bey teminattan kastınız nedir? Madem mahkemeyi kazandınız, icra takibi başlatmadınız mı?

 254. 2015 te guvenlık olarak calıstım 22 gun sıtede guvanlık yapıyordum evımle calıstıgım yer karsı karsıyaydı ve yemegımı eşim getırıyordu sıkayet olmuş ve benı akşam aradılar ısıne son verdık dedıler oysa kı patromda bu durumu bılıyordu ertesı gun heabımı kestırıp ucretımı almaya gıttıgımde sana para yok görev yerını terk ettın alabılıyorsan al dedıler bende sgk ya başvurdum onlarda 15 gun ssk nız var işverendende ücretınızı ödedıgıne daır belge ıstedık ispat edemedı dava yoluyla alabılırsınız dıye bana bır belge verdı adlıyede arabulucuya başvurdum ama onlara cevap dahı vermedıler telefonlarına bakmadılar mail lerıne cevap vermedıler dava açsam kazanabılırmıyım cunku ıftıra atıyorlar telefonla arayarak işime son verdıler ama sonrada sen görev yerını terk ettın para yok sana dıyorlar 0-6 ay ıcerısıne sanırım 2 hafta ıhbar tazmınatıda varmşı bunuda alabılırmıyım yardımcı olursanız çok sevınırım.

  1. Eğer deneme sürresini doldurmuş bir personelseniz tabiki ihbar tazminatı dahil alabilirsiniz. Arabulucuyla görüşünüz, eğer görüşmelere katılmazlarsa son tutanaktan sonra Dava şartını sağlayabilir ve İş Mahkemesine dava açabilirsiniz. Taleplerinizi iyi netleştirin, uzman yardımı alın. (Ücret, yıllık ücretli izin alacağı, ihbar tazminatı vb.)
   Mahkeme başvuru aşamasını arabulucunuza mutlaka sorun ve netleştirin…

 255. merhaba tam 8 senedir bir şirkette calısıyorum ve calısma saatlerimiz sabah 8 aksam 7 8 9 belli olmuyor ama günlük 12 13 saat calısıyoruz senelik izin kullanmıyoruz parasınıda vermiyor her sene girdi cıktı yapıyor mahkeme basvursam nasıl kazanabilriz canıma tak dedi artık valla

  1. Anlattıklarınız aynen böyleyse ispat edebilecek konumdasınız demektir, önce bir arabulucu’ya başvurup akabinde çözüm oluşmazsa İş Mahkemesine dava açıp mevcut haklarınızı alabilirsiniz. Tüm bu işlemler için iş akdinizi haklı sebeple derhal fesh etmeniz için (İhtar göndermek suretiyle) bir hukukçudan destek alınız derim. Daha sağlıklı olur.

 256. MERHABALAR.BEN HASTANE DE ÇALIŞIYORUM VE EK İŞ OLARAK SÜRÜCÜ KURSUNDA İLKYARDIM DERSİ VERİYORDUM.5 YILLIK SÜRE ZARFINDA 165 GÜN SİGORTAMI YATIRMIŞLAR.AYDA BELLİ GÜNLER DERS VERİYORDUM.YILLIK SÖZLEŞMEMİN BİTMESİNE 3 AY KALA BENİ İŞTEN ÇIKARDILAR.VE BANA İŞTEN KENDİ İSTEĞİMLE AYRILIYORUM GİBİ Bİ YAZI YAZDIRDILAR.PEKİ BEN TAZMİNAT KIDEM DAVASI AÇABİLİR MİYİM ?

  1. Elbette açabilirsiniz; ama keşke o evrakları imzalamasaydınız. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 257. Büyük bir mağazada calismaktaydim 2 buçuk sene çalıştım daha sonra üstüme kumpas kuruldu çeşitli mağazalardaki personel den hakkımda savunma yazmaları istenmiş daha sonra 25. Maddeden cikarildim 6 ay kadar oldu çıkarildiktan sonra işsizlik maaşı alamicagimi söylediler iş akdi feshi yapılmış bununla ilgili nasıl bir yol izlemem gerekir kamera kayıtları şirkette duruyor herhangi yüz kızartıcı bı durumda yok haklarimi almak istiyorum

  1. Birol bey, sitemizdeki canlı destek hattından bize ulaşırsanız, sizi yönlendirmeye çalışırız.

 258. Merhaba Kemal bey, ben bir mobilya firmasında bilgi işlem ve e ticaret sorumlusu olarak işe girdim fakat çalışma koşullarım çok kötü idi odam vardı ama aynı zaman da depo olarak kullanılıyordu ve ısıtma sistemi hiçbirşey yoktu, internet yoktu belli bir süre sonra bağlattılar ama sürekli hatlar koptuğu için internet gittiği için verimli çalışamıyordum bende sürekli telefonumdan bağlanıp öyle giriyordum o yüzden telefon faturam yüklü geliyordu mecburdum raporlama yapmak zorundaydım yetmezmiş gibi gece sabahlara kadar çalışıyordum yaşadığım sıkıntılardan dokayı işimi yapamıyordum hiç uyumadan işe gidiyordum mecburdum. Ayrıca şirket hattı verdiler bana bu şirket hattını kendim telefon alıp kullanmak zorunda kaldım telefon almadılar. Bu sorunu şirket sahibine ilettim bakıcaklarını söylediler halledicez dediler sürekli ama halletmediler sonra şube kapandı beni başka bir şubeye genel merkeze aldılar ama orada durum daha kötüydü oturucak masam dahi yoktu koltukların üzerinde çalışıyordum kendi bilgisayarımı kullanıyordum bilgisayar bile almıyorlar dı sürekli alacağını söylüyor ama almıyordu.. Yeni şubeye gitmek için 3 gidiş 3 geliş yol parası veriyordum çok sıkıntı çekiyordum bana kendi arabanla gel mazot paranı karşılarız dediler tamam dedim ama karşılamadılar vermediler üstüne ücretimi 15 20 gün geç yatırıyorlar dı işe gitmekte güçlük çekiyordum çünki paramı alamıyordum mazotum bitip yolda kaldığım zaman bile oldu.. Arabam bozuldu bana çok pahalıya patladı kredi çekmek zorunda kaldım ve ödeyemedim işten çıkmadan son iki ay paramı hiç alamadım ücretim maaş hesabıma yatması gerekiyordu ama parça parça elden vermeye çalışıyorlar dı iş verene ücret konusunda sürekli baskı yapıyordum ve bana senden verim alamadığım için ücretimi vermeyeceklerini söylüyorlardı bende işe gitmeyi bıraktım gitmedim kaç defa sözlü ve yazılı bir şekilde paramı yatırması gerektiğini söyledim ama muhattap dahi olmadı yatırmadı gerekli açıklama dahi yapmadı.. bana sen çalışmadın diyordu rapor sunmadın diyordu ama raporları teslim ettiğime dair ve okuduğuna dair elimde konuşmalar mevcut.. bana en son git nereye şikayet edersen et dedi.. bende Alo170 aradım ve bu konular hakkında işlem başlattım sonra noterden ihtarname çektirdim fakat dönüş olmadı şuan 1 ayı geçti. arabulucuya sonuç çıkmazsa iş mahkemesine gitmemi söylediler.. Elimde konuşmalar ve ses kaydı mevcut ayrıca çalışma ortamın şubenin fotoğraflarıda da mevcut.. Sigortamı yatırıyor, iş sözleşmesi mevcut değil yapmadı sadece sigorta girişini yaptı o kadar iş mahkemesine gitsem mevcut paramı ve zararımı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Elbette alabilirsiniz. İhtarname de çekmiş ve şikayette bulunmuşsunuz. Daha fazla beklemeden dava açmanızı öneririm. Davayı bizzat açarak avukat masrafından da kurtulmuş olursunuz. Canlı destek hattından bize ulaşırsanız, dilekçe ile ilgili yardımcı olabiliriz.

 259. merhaba..izmir kent a.ş de garson olarak çalışıyordum 1 yılım dolduktan sonra kent a.ş bünyesinde bulunan sendikaya üye oldum 09/05/2017 tarihinde sendikaya üye olduğum gerekçesi ile işime son verildi..1 yıllık tazminatımı ödeyip çıkardılar..7 aydır çalışmıyorum..işe dönüş davası açabilir miyim..yada hakkımı nasıl ararrım..teşekkürler..

 260. 2,bucuk yıldır bi fabrikada çalışıyordum amirimin arkasından ana avrat küfür ettiğim için çıkardılar böle birsey demediğimi arz etiim 2 3 şahit var dediler bende kamara kaydını açıp sesi dinleyebilirsiniz dedim yapmadım öyle birsey elinde dedilil var mı dedim onlarda yalancı şahit ben ama mahkemeye verdim hakkımı aramak için sonuç ne olur acaba bilgi verirseniz sevinirim

 261. Eski işyerimde 2 yıl sigortasız çalıştıktan sonra işten çıkarmalarına 2 ay kala beni sigortaladılar(Sigorta başlangıç tarihi:Ağustos 2000-İşten çıkarılma:26/09/2000)
  Yalnızca sigorta başlangıç tarihimin 2000 yılı öncesine çekilebilmesi için iş mahkemesine başvursam, yasal hak sürem 10 yılı doldurmuş mudur?
  Yoksa zaman aşımı süresi bulunmamakta mıdır?

 262. Merhaba eşim 9 yıl sskli olarak çalıştığı işyerinden 2 sene önce sebepsiz işten cikarildi şimdi tazminat davası açabilir miyiz..
  Maaşı 4500 TL iken SSK ya asgari ücretten sigortasını yatırmış bununla ilgili ne yapmalıyız

 263. Merhabalar. Ben bi otelde 3 ay sigortalı olarak çalıstım fakat 3 ay boyunca maaş alamadım. Daha sonra otel başka şahıs üzerine devroldu. Alacaklı oldugum kisi sürekli oyaladı verecegim diye. 1 sene geçti üzerinden. Şuan dava açabilir miyim? Ayrıca şahit bulmam gerekiyor mu? Bulmam gerekiyorsa boşuna uğraşmayayım.

  1. Murat bey, şahit olmadan ispat edebilmenizi sağlayacak yazılı/görsel delilleriniz var mı?

   1. En son otel devrolurken muhasebeci alacaklarımı gösteren bi kağıt vermişti. Bide ben siigortalı olarak çalıstım. Maaslarımızın işbankasına yatması gerekiyorken hesabıma işveren tarafından herhangi bir para girişi olmadı. Bu bir kanıt degil midir

    1. Alacaklarımı gösteren belge sadece bi excel çıktısı kağıt. Üzerinde herhangi bi imza falan yok.

     1. Bu durumda şahit bulmanız gerekir ki, davayı kazanmanız mümkün olsun.

 264. Merhaba,

  2013 yılında bir bankada işten çıkarımım gerçekleşti ve tazminat ödemesi yapıldı çok az bir tutar.Mesai vs ücretleri için tekrar dava açsam kazanabilirmiyim.

  1. Merhaba. 5 yıllık zamanaşımı olduğu için, açmanızın pratikte bir faydası olmayacaktır.

 265. Mrb ben erdal benm mahkemem sunuclandi ve yargitaya gitti yanliz 2 yil gecti halen sucuc gelmedi neden olabilir acaba tesekuerler.

 266. 2014 Kasım ayında iş yerinde tartışmalı bir şekilde işten ayrıldım 2,5 senelik bir çalışmam vardı ben hiç bir şey kabul etmeden işten ayrıldım sadece işsizlik maaşı bağlandı geriye dönük bir dava açma hakkım varmı

  1. İzzet bey, haklı olduğunuzu düşünüyorsanız kıdem tazminatı için dava açabilirsiniz. Zamanaşımı daha dolmamıştır.

 267. İşgörmezlik ödeneğim iş yerinin yalış bilgi vermesi sgk nın yanlış hesabı şahsıma fazla ödeme yapılmış bana otuz dört bin borç çıkardılar Tekirdağ SGK araştımaya çağırdılar biz işyerinle anlaştık yarısını onlar yarısnıda siz ödeyin kapatalım dediler razı geldim kimsenin fazlasında gözümüz yok bizim ama neyaptılar iş yerim hiç ödemedi borç bana kaldı emekli maaşımdan kesiliyor ne yapabilirim

  1. Yüksel bey, açıkçası buradan ne söylesem yanlış olur. Bir avukata danışmanızı öneririm.

 268. Merhaba Çanakkale de çalışırken çalıştığımız yerin altında makina yandı fakat hiç kimse bize yanıcı madde olduğunu söylemedi ve hiç bi şekilde makinanın üstüne tedbir alınmadı is güvenliği uzmanları gelipte bize herhangi bisey demedi fakat işten ayrıldıktan sonra savcılıktan bana 2713 lira para cezası geldi yatırmadım o parayı ve dosya açıldı bana ne yapmam gerekiyor şahitlerimde var benim ben bu şirkete tazminat davası acabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Muhammed bey, üstünkörü cevap vererek sizi yanıltmak istemem. Bir avukata danışmanızı öneririm.

 269. 03/09/2016 tarihli iş girişli ve 15/12/2017 tarihinde ssk dan cıkışımız yapıldı ve bizleri ssk sız çalıştırılmaya başlandı bunu öğrenip 08/01/2018 tarihinde ssk ya şikayet edeceğim deyince yarın işe gelmedendi hiç bir hakkım verilmedi maaşım 1800 tl olmasına ramen ssk pirimim asgari ücret üzerinden yatırıldı nasıl biryol izlemeliyim.

  1. Musa bey, bir an önce arabulucuya başvurup haklarınızı aramalısınız. Ardından sigortanız için ayrıca dava açmanız gerekir.

  1. Merhaba. İşçinin işyerinde 10 yılını doldurması, tek başına bir kıdem tazminatı hak etme sebebi değildir.

   1. Merhaba yanlış anlattım sanırım 2002 ve 2006 senesinde bir firmada calıştım o zamanlarda ssk yapılmadı 2018 senesinde firmaya dava acabilirmiyim sormak istedim buydu zaman aşımına ugrarmı ?

 270. Merhaba
  3500 ile 4000 bin TL arasında olan bi kazancim var
  Ama bordro da 1900 TL yansıyor
  Ayrica maaşlar her ay 10 15 günlük bir gecikme ile yatiyor
  170 arayip şikayet dilekçesi olusturdum ama bi sonuç cikmadi
  Ne yapmam gerek

 271. merhaba yimi yidır kamu kurumunda çalışmakatayım işçi kadrosundayım başka bir resmi kuruma dış göreve verildim yaptığım iş gereği sorumluluk ücretini hak ettiğim halde siyasi sebeplerden dolayı ücreti dört yıldır alamıyorum dış görev yapan başka bir arkadaşa sorumluluk ücreti veriliyor ben alamıyorum ne yapmam lazım aydınlatırsanız sevinirim

  1. Menderes bey 4857 sayılı İş Kanununa tabi olduğunuz için, önce arabulucuya ve sonuç alamazsanız iş mahkemesine başvurmanız gerekir.

 272. Özel bir şirkette çalışıyorum 3 vardiyalı sistem 08 16 30 16 30 01 00 01 00 08
  01 00 08 00 vardiyasında 1 saat borçlandırılıyoruz hakkımı almam için nasıl bir yol izlemem gerekir aynı zamanda 1 ve 2. Vardiyalarda yarım saat fazla çalışıyoruz.

 273. 1993 senesinde bir işe girdim.. o yaşlarda çocuk olduğum için sigorta girişi yapılmadı.. şimdi dava açsam kazanma şansım olurmu ?

 274. Merhabalar ben 2002 yılında taşeron işçi olarak çalışmaya başladım.2013 yılında da işden kendim ayrıldım.şuanda kıdem tazminat için dava açma hakkım Hale’n varmıyor.açıldığında kazanılıyormu?çalıştığım iş yeri bir devlet hastanesi idi.tşkler!

  1. Merhaba. Elbette, zamanaşımı süresi henüz dolmamış. Ama nasıl ayrılmıştınız? Haklı bir sebebiniz var mıydı?

 275. Tekirdagda bir temizlik şirketinde çalıştım 1.ay maaşımı aldım ama 15 gün gecikmeli ödemelerim ve borclarim olduğundan bu şartlarda çalışamayacağımi söyledim yetkiliye başta borçların için gerekli miktar verilir diyen şahıs sonra vazgeçti şirket patronunun isteği sonucu bende bıraktım şuan bana çıkış imzası ver diyorlar bense 1ay 4 gun alacagimi yatirmadiginiz surece imza atmiyacagim dedim haklarim nelerdir bunu bilmek istiyorum ayrica imza vermesen ceza alırsın diyorlar bu konuda acil cvb yazarsaniz sevinirm haklarını bilmek istiyorum ne yapabilirim maasimi veremeseler

 276. Aile ve sosyal politikalar çocuk evlerinde joker eleman olarak çalışıyordum şirket 3aralıkta sgk çıkış yapmış ;fakat 9aralıkta tekrar işe çalışmaya başladığım için sgk giriş yapmış.Ben 4aralık- 8aralık arası sgk girişim iş aktim olmadığı için kadroya dahil edilmdm iş mahkemelerinde hakkımı alabilirmiym tekrar işe girebilirmiyim teşekkür ederim

  1. Merhaba. Kadroya alınmama ile ilgili davalara iş mahkemesi bakmaz. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 277. 12/04/18 tarihinde işden çıkarıldım tazminatım ödenecek ama ben haksız bir şekilde işden çıkarıldığımı düşünüyorum ve haklarımı aramak icin dava açmak istiyorum is yerinin bütün kırallarını yerine getirdiğim halde ve en iyi çalışan personel olmama rağmen işden çıkışım verildi

 278. Ben özel hastane de çamaşırhane bölümünde çalışıyorum ve bize hasta katlarından çıkan bez mob ve hastanın yattığı kanlı çarşaf yaslik hasta önlüğü yaslik kılıfları ve diğer malzemeleri saydiriyolar ve kimsenin gözetimi olmadan bu durum artık iyice bizi skmis durumda bu olay işten çıkma sebebimidir yardımcı olursanız sevinirim ve ayriyeten bize bizzat tazminat odmememk için biktrma politakisi uygulicak larini söylüyorlar bu durumda ne yapabiliriz

  1. Numan bey, bahsettiğiniz hususların haklı fesih gerekçesi olduğunu düşünmüyorum.

 279. Merhabalar bana işverenim zorla istifa imzalattı tabi ben bunu imzalarken işverenden herhangi bir alacağım yoktur demedim. Buna rağmen işten çıkışım 3 nolu istifa koduyla verildi. Şimdi haklı olduğum halde işveren hiçbir hakkımı vermeksizin çıkışımı verdi . Dava açmak istiyorum bu durumda ne yapabilirim ?

 280. Merhabalar efendim ismim Ömer bir yapı denetim firmasında çalışmaktayım ve aracımızda karşılıklı sözleşme yaparak ıslak imzalı aracımızda şirkete kiraya verdim fakat hiç bir şekilde maaşımı alamadım 3 ay oldu hem aracımın hemde benim maaşım ödenmedi ne yapmam lagzim çok teşekkürler

  1. Ömer bey maaşınızla ilgili önce arabulucu ve sonra da uzlaşamazsanız iş mahkemesinde hak aramalısınız. Aracınız ise başka bir mevzu ve bir avukata danışmalısınız.

 281. Merhaba ben Ankarada bir şirkete bağlı olarak fakat istanbulda çalışmaktayım 01/02/2017 tarihinde işe başladım bu güne kadar resmi ve dini bayramların hepsinde çalıştım buna 1.5 yıldır pazar günleride dahil hiçbir şekilde fazla mesai almadım muhatap bulamıyoruz çalıştığım kurum şirkete şirket kuruma arada olan bize oluyor haftanın 7 günü çalıştırılıyoruz ne yapmamız gerekir yardımcı olurmusunuz

  1. Ümit bey ya haklı nedenle fesih yaparak işten ayrılmalısınız ya da Alo 170’i arayarak şikayette bulunmalısınız.

 282. Merhaba esım ısyerınde sigortasız calısıyor Du ısveren ıse yapcagını soylediama yapmadı esim motor kazası yaptı zorla siparise gonderdıler sonuc kaza kazada bacagında 6kırık var kaza anında kaynım oradaydı kazayı ustlendı patronda oradaydı bız sana yardım ederiz falanlar filanlar derken 15 GUN yardım edildi ve irtıbatı kestiler yalnız esım daha ıyılesme Dı uc aydır sıkıntı cektık mahkemeye verebılırmıyız suan halen sakat diye tek degnekle oldugu icin ıs vermiyorlar ne yapmamız gerekiyor

  1. Funda hanım, bir an önce bir avukatla görüşmenizi öneririm. Araştırma yaparak vakit kaybetmeyin.

 283. Merhaba ben 2009 yılında tanıtım elamanı olarak çalıştığım. Yerde tanıtım sonrası iş yerine giderken trafik kazası geçirdik iş yerinin şoförü ve aracı ile sgk kurumuna ıs göremezlik ödemesi icin başvurdum iş yeri kapanmış kaza onaylanmiyor butve sgk ben gidince işlem yapıyor sadece kazayı iş yerine onaylaması gerekiyor deniliyor 6 aydır hiç ilerlerleme yok işçi mahkemesi bu sorunumu çözebilir mi başvurmalimiyim

 284. Merhaba ben 6 aydır bi güzellik merkezınde çalısıyorum ve sigortam yapılmadı yapılacak denmesıne rağmen tabi asgari zamda uygunlanmadı hiçbır şekilde. Ve sebepsiz yere işten çıkarıldım birden sebebını sordugumda tek bır cevap dahi alamadım borclarımda var ortada kaldım bu şekilde dava acsam sıgorta paramı alabılır mıyım yada ne yapmayalm yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba. Sigorta parasını alamazsanız, ama davayı kazanırsanız geriye dönük sigorta primleriniz yatırılır. Ayrıca dava açarak ihbar tazminatı ve ücret alacaklarınızı da talep edebilirsiniz.

 285. 2015 ten beri çalismakta oldugum sirkette bayram mesaileri verilmiyor ve maaslar hep gec yatiyor fazladan mesai yaptiriyorlar ama bunu sigortaya yansitmiyorlar birde maasi bankaya iki parca halinde yatiriyorlar ilkinde asgari ucreti yatirip sonra geri kalan mesai vs ucretleri yatiriyorlar isten ayrilmak istiyorum haklarimi alip ne yapmam gerekiyor

  1. Emre bey, haklı fesih nedenleriniz mevcut. Bu durumda ihtarname çekerek haklı fesih yaparak işten ayrılmalısınız.

 286. Gecen hafta babam fayans isi yaptiklari bir sahisa ait insaatta sigorta yaptirimalarini dile getirerek ona ragmen yapmadi ve sprel boru keserken ile baş parmagi koptu doktora is kazasi diye bildirdik is veren hic orali olmuyor durma dikkat etseydi falan diyor parmagi yerine diktiler ama tam belli bi durum yok ne yapmaliyiz efendim bilgi alablir miyim

  1. Hasan bey, bir gün daha beklemeden bir avukatla görüşün ve hakkınızı yasal olarak arayın.

 287. Merhaba 1996 yilin da …de elden dagiticilik yaptim 11ay sigortam yatmadi girisim yok emeklimi 4 yil etkiledi dava acsam sahidim var 20 yil oldu acabilirmiyim sigorta baslangici icin

 288. Merhaba ben yaklaşık 3 senedir bir enerji firmasında çalışıyorum ve geçen sene aralık ayında gece bekçileri bizden biri rahatsızlık geçirdi yerine benden Rica dediler 1 aylığına geceye gecermisin diye kabul eddim 1 ayın sonunda yeni mudurumuz atandı kendisine bana 1 aylık gece bekçiliği görevi verdiklerini ve bu 1 ayın dolduğunu ve artık gece calisamayacagimi belirttiğim ve isden çıkarmakla tehtit eddi işine geliyorsa çalış gelmiyorsa çık dedi bunun üzerine sustum ve yaklaşık 7 aydır gece bekçiliği yapmak dayım 4 gün önce bir hırsızlık olayı yaşandı ve artik gece bekçiliği yapamayacagima kesin karar verdim bunun üzerine hakkımı aramak istiyorum nasil bir yol izlemeliyim

 289. Merhaba.2012nisan ayından itibaren bir özel hastanede hemşire olarak çalışıyorum,çalışma saatlerimiz gündüz 8.30-17.30 gece nöbetlerimiz 17.30-8.30saatleti arasındaydı yani gece 15saat çalışıyorduk ben genelde gece çalışan hemşireyim ve üst üste gecelerimde oldu 24saat tutuğum nöbetlerimde oldu.Ve şimdi 2018 mayıs ayından itibaren çalışma saatlerimizi değiştirdiler şikayetlerden dolayı ve biz şu an 12/12 çalışıyoruz.Ve bu sisteme geçtiğimize dahil herhangi bir sözleşme yenilemesi olmadı. Çalıştığım özel hastaneden bu zaman kadar çalıştığım fazla mesailerimi alma hakkım var mı? Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olabilirmisiniz? Şimdiden teşekkür ederim…

  1. Aynur hanım, elbette alabilirsiniz. Ama bunun için yasal süreci başlatmanız gerekir. Ayrıca fazla mesai ücretlerinin 5 yıllık zamanaşımına tabi olduğunu da unutmamalısınız.

 290. 2012 2018 arası sigortasız çalıştırıldım yeni sigorta başlattılar 2 3 ay geçmeden sebepsiz yere kovuldum 3500 civarı maaş alıyordum eminim asgarî ücret gösteriliyordu bugüne kadar hiç bir kağıda imza atmadım (maaş bordrosu vb.) ne yapmalıyım

  1. Ali bey, bu durumda bir avukatla görüşerek hem hizmet tespit davası hem de tazminat vb. alacaklarınız için dava açabilirsiniz.

 291. Merhaba.7 aydir ozel bir sirkette calisiyordum.fakat bugun arayarak hic bir sebep yokken isten cikarildigimi soylediler.ayrica 3500tl maas alirken sgk dusuk maas gosterdiler.karsi tarafa nasil bir dava acabilirim.bana daba once bildirmeleri gerekmiyormuydu.maasim yatti isten cikarildiniz dediler.yardiminizi rica ederim

  1. Semih bey işverenin haklı bir gerekçesi yoksa evet 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alabilirsiniz. Arabulucuya başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 292. İsveren 3 senedir yillik izin olmadan ve karsilik ücreti vermeden ve dahasi gunde 11 saat çalıştırıyor, maas asgari üstü iken asgari den sgk yatiyor ve agi verilmiyor. Bununla birlikte patron sahibi oldugu diger firmanın da işini yaptırıyor. 3 kisilik is yaptirip bolca mobing uyguluyor. Açılmasi gereken dava ispatı gereken evraklar nelerdir. Neler yapilmasi gerekiyor

  1. Nuray hanım bu durumda ancak haklı fesih yapabilir ve kıdem tazminatınız ile diğer ücret alacaklarınızı talep edebilirsiniz.

 293. Merhaba ben Suat Akbal 2015 yilinda calistigim isyerimde Meslek Hastaligina yakalandim.Bunun sonucunda sakat kaldim destekle yurur hale geldim.Is yerim 1 yil boyunca tedavi ve maasimi karsiladi.Ama 1 yilin sonunda firma olarak yapacak baska bieyleri olamadigini ve saglik sorunlarimi gerekce gostererek tazminatsiz isten attilar.Ama ben hangi avukata gittimse tedavin bitince sonuca gore dava acalim dediler.Halen Dava acmadim.isten cikarilali 2 yili gecti ve o sureden beri calismadim tedavi oluyorum dava acabilir miyim yoksa zaman asimi sureci var mi..?

  1. Suat bey, süreci birebir bilen avukatların söylediklerinin üzerine bir şey söylemem yanlış olacaktır.

 294. Merhaba ben yaklaşık 17 ay bi iş yerinde çaliştim 2 gün önce işler düşük diyip beni işten çıkardılar 4393 tl tazminat verdiler bunun içerisinde yapamadığım yıllık izin parası ve ihbar tazminatımda var ve ben bana verdikleri kağıdı imzaladım ama eksik tazminat verdiklerini biliyorum çünkü 3500 tl maaş alıyordum resmî tatillerin hepsinde çaliştim izin vermediler ben bu durumda dava açabilirmiyim

  1. Serkan bey, elbette yasal yollara başvurabilirsiniz. İmza atmış da olsanız, daha çok almanız gerekiyorsa, hakkınızı arayabilirsiniz.

 295. 1 yıldır çalıştığım işimden başka iş için istifa ettim ama şirketin bana yatırmadı gereken ticket yemek kartına 1 aylık param yatmadı bu durumda ne yapmam gerek ??

 296. Merhaba ben bir fabrikada 3yıl caliştım fakat zamanla maaşlarda düzensiz odemeler başladı ve iş potansiyeli dustü.maaşım asgari ücretten faza fakat bu para hesabıma asgarı ücretten yatırılıp geri kalan ise ellen bi kagıt imzalatıp weriliyor.aynı zamanda fazla mesailerde aynı sekilde werilip sigortama yansımıyor.ayrıca iş yerinde muhasebeci dahil 1kişi daha hanımları çalışıyor gosteriliyor..kendileri gorunmuyor ve isbatım war kesin ve bunlar patronla akraba bunlardan dolayı ve başka bir iş düşüncem var ve sonunda ayrılmaya karar verdim noterden ihtar çektim bu işlerden fazla anlayan biri degilim ilk defa boyle bir yol izlemek zorunda kaldım sonrası avukat mahkeme heralde vs…kısacası ben bu işin sonında tazminatımı er yada geç kesin alabilirmiyim.ha birde 5 kişiyiz.. Cvbınoz için şimdiden tsk ederim

 297. Merhaba 5.5yildir aynı şirkette çalışmaktayım günlük 10.5saat çalışıyoruz haftada 59saat çalışmış oluyoruz resmi tatillerin tamamında mesai ücreti almadan çalıştım(1mayis haric)işten ayrilicam başka sebeplerden dolayı içerde çalışmış olduğum fazla mesaileri bırakmak istemiyorum şuan 2500tl maaş alıyorum 100tlsini elden veriyorlar işi bırakıp dava açsam alacaklarını alabilirmiyim
  Teşekkürler

  1. Yasin bey, haklı fesih gerekçeleriniz var. Ama size kesin olarak cevap vermemiz mümkün olmaz. Önemli olan, bu iddiaların gerektiğinde mahkemede ispat edilebilmesidir.

 298. Zeynel bey merhaba daha önce çalıştığım şirket kapandı eski patronunun sıkıntıları olduğu için adıma yeni bir firma kuruldu 4 yıl isveren olarakgkur yatirildi 2.5.yıl ise asgari ücretten yatirildı ve çalışan olarak bu firmada gozukuyordum sgk primleri hep eksik yattı mesai ve tatil ucretlerinde ödemede yapmadikarı için ayrıldım şirkete ait maaş odemelerı ve mail yoluyla atılmış prim alacaklarıMevcut elimde bağkur olarak çalıştığım donemlerde işçi olduğumu ve seyehatlere gittigimi nasıl ispat edebilirim nasıl bir yol izlemeleliyim

 299. merhaba ben 01/01/ 2018de emekli oldum 32bin tl tazminatim var 6 aydir alamadim benim mahkemeye vermemem icin ne kadar surem var tesekkurler simdiden

 300. 4,5 yıldır bir firmada çalışıyorum. Yıllık izinlerimizin sadece 1 haftasını kullanabiliyoruz. Sigortamızda aldığımız maaştan düşük yatıyor. Yani bir kısmını elden alıyoruz. 1 mayıs, 23 nisan 19 mayıs gibi resmi tatillerde çalışıyoruz ancak bordroda mesai veriyor gibi gözüküyor elden verdiği maaştan kesiyor. haklarımızı talep etmek için 2 arkadaş birleşerek mahkemeye başvurmayı planlıyoruz. Haklı fesih sebebi sayılır mı? İşsizlik maaşı alabilir miyiz? Şahit isterlerse işten ayrılmış personeli şahit olarak sunabilir miyiz? Ben hamileyim ve 3 hafta sonra doğum iznine ayrılacağım yani raporlu sayılacağım. Raporlu olduğum süre içerisinde mahkemeye başvuru yapabilir miyim? Yoksa raporun bitmesini mi beklemeliyim?

 301. Ben bı isyerine başlıyorum ve bu is yeri bana belirli süreli hizmet akdi sözleşmesi imzalatiyor ve bu iş süresi 1 yıl ama ben 1 yılı tamamlamadan mesela 3-4 ay sonra çıkmak istiyorum ve kıdem tazminatı vs.bi ödeme istemiyorum 1 yıl dolmadan çıkacağım için herhangi bir sorun veya benim tarafimdan para ödemesi gibi bir şey söz konusu olur mu

 302. İyi günler,
  Çalıştığım işyerinden annem ameliyat olacağı için ayrıldım son anda annemin ameliyatından vazgeçildi işverenim eğer annenin ameliyat raporunu getirmezsen paranın vermem dedi içerde olan 1050 liramı vermiyorlar ve annemin ameliyatı iptal oldu dediğimde de inanmıyorlar . Paramı nasıl alabilirim . Gerçekten yönlendirmenize ihtiyacım var .

 303. İYİ günler,
  4,5 yıldır bir fastfood şirketinde çalışıyorum askerlik sebebi ile ayın 9 da çıkıcam ancak, fastfood şirketlerinde vardiya giriş çıkış saatlerini kaydetmek için giriş ve çıkışlarda parmak basılır. Bende 3,5 sene boyunca parmak basarak çalıştım şimdi son 1 senedir müdür olduğum için basmıyorum sabit aylıklı çalışanım ama işten çıkıyorum diye geçmiş dönem parmak basmalarıma baktım 2014 yılından itibaren gün gün. Hep saatlerimle oynamışlar ücretsiz izin felan girmişler. Devamsız göstermişler. Ve ben sürekli az maaş alıyorum diye işten çıkmayı düşünüyordum, birde geçen yıl döneminde çalıştığım halde yıllık izinde göstermişler. 15 gün tüm parmak basmalarımın raporunu aldım. Şimdi size sorum ben nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 304. Merhaba;
  Çalıştığım iş yerinde maaşlar sürekli düzensiz ödeniyor sözleşmemde ayın il 10 güne yazmasına rağmen biz ayın 20 sinde 21inde veya daha geç alıyoruz geç aldığımız dönemlerde 1 gün işe gitmedim tutanak tuttular mazaretsiz işe gelmeme diye ihtar çekmeyi düşünüyorum fakat tüm alacaklarımı alabilirmiyim bundan şüphe ediyorum

  1. Betül hanım, maaşınızın geç ödenmesi sizi haklı duruma getirir. Tüm alacaklarınızı alıp almamanız ise hukuki sürecin sonuna bağlıdır. Net bir şey söyleyemeyiz. Yine de şu kadarını söyleyebilirim ki; işçinin maaşının geç ödenmesi, işçi için bir haklı fesih nedenidir.

 305. Merhaba Zeynel Bey, sizden yazacağım bu durum karşısında bana yardımcı olmanızı ve ne yapmam gerektiği hakkında bilgi vermenizi istiyorum.
  Şimdiden Teşekkür ederim.
  (15.01.2010) kapanan bir belde belediyesinde işe alındım. Encümen kararıyla iş başlanğıcım ve maaş bilgim tutanak edildi. Ançak ne asgari ücret nede belirtilen bedel tarafıma ödenmedi ve aksi gibi sigortamda yapılmadı. Zamanla düzelecek denilerek çalıştırıldım. Taki kapanana kadar bir dönem şikayet üzerine işkur aracılığıyla 6 ay sigortam yapıldı ama onuda eksik sigortalamışlar neyse derken kapandı ve biz ne kadro ne de başka bir il belediyesine kadro olmadığı için geçiş yapamadık ve işsiz kaldık. Bir yıl sonra o dönemlerde gss borçum yokken nikah kıyılıp da evlenmeme mutakip evliliğimin ilk ayında sgk dan bana gss borç bildirimi geldi itiraz etsemde eşiminde maaşlı olmasından dolayı kabul görmedi. Neyse zamanla sigortaya etmiş olduğumuz ve geç tecelli eden karar 2017 ekim ayında sonuçlandı ve eksik de olsa belediyenin yapmadığı sigortamız yapıldı.şimdi ise o döneme ait eksik maaş ödemeleri resmi tatillerde nöbet tuttuk ve izin kullanmadık bu alacaklarımız için ve eğer kadro hakkımız varsa alabilirmiyiz.

  1. Yasin bey kadro hakkı için bir şey diyemem. Ama tüm ücret alacakları 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Bir başka deyişle, dava da açsanız, örneğin 03/07/2013 tarihi öncesi alacaklarınız zamanaşımına uğramış demektir.

 306. Merhaba eşim bir fabrikada operatör olarak vardiyalı çalışıyor 2 aydır gece vardiyasında çalıştırıyorlar yeni doğum yaptım ve yorulduğunu gündüz gelmek istediğini söylediğinde çocuk büyüyene kadar gece geleceksin deyip tekrar gece vardiyasına yazmışlar. 2 haftadan fazla gece çalıştırmanın yasal olmadığını biliyorum ne yapmamız gerekiyor bize bilgi verebilirseniz çok seviniriz ayrıca psikolojik sorunlar nedeniyle hap kullanmak zorunda kaldi.

 307. Merhaba eşim bir fabrikada operatör olarak vardiyalı çalışıyor iki aydır gece vardiyasında çalıştırıyorlar yeni doğum yaptım ve yorulduğunu gündüz gelmek istediğini söylediğinde çocuk büyüyene kadar gece geleceksin deyip tekrar gece vardiyasına yazmışlar iki haftadan fazla gece çalıştırmanın yasal olmadığını biliyorum ne yapmamız gerekiyor bize bilgi verebilirseniz çok seviniriz ayrıca psikolojik sorunlar nedeniyle hap kullanmak zorunda.

 308. Merhabalar, bir sorum olacaktı
  Benim işim market aktivite elemanı ve belli bir bölge veriliyor bende o bölgedeki marketleri gezip kamyondan teslim aldığım koli leri reyonlara yerleştiriyorum. Ben işe ilk girdiğimde 1.5 sene yenisahra bölgesine baktım ve sonra bi devir işlemi oldu yani patronumuz değişti. 5 aydır da Kozyatağı ve erenköy bölgesine bakan arkadaşı cikarttilar ve onun mağazalarına da ben bakıyorum 5 ay dayandım ama artık yetisemiyorum. Ve cikmak istiyorum. Haklarımı nasıl alabilirim? Kendimiz çıkalım diye zorluyorlar eleman eksiltiyorlar ve bütün yük bize kalıyor.

  1. Merhaba. Açıkçası daha somut bir gerekçe bulmanız iyi olacaktır. İşyerinde iş kanununa aykırı başkaca hiç mi uygulama yok?

 309. Mehabalar ben 06/04/2018 işbaşı yaptım fakat maaşımı alamadığımdan dolayı 11/06/2018 de istifa ettim işveren bu süre icin de cok cüzzi bir ödeme yapti ve şimdide geri kalan alacaklarımı vermiyeceğini ifade ediyor arabulucuya başvurdum uzlaşma sağlanma ise nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. Eda hanım uzlaşma olmazsa yapmanız gereken bir an önce iş mahkemesine gitmek olacaktır.

 310. Hayırlı akşamlar arkadaşlar ben bundan 2 yıl önce iş veren tarafından işten çıkarıldı m sebebi bana izin verdi memlekete gitmem için iki gün içinde geri çağırdı bende uzak olduğu için hemen gelemeyegimi söyledim oda bana gel yoksa gelme dedi bende tamam dedim ve beni aylardır ihbar ve tazminat paramı vereceğim diye oyalıyor bende avukata vekaleti verdim ve mahkeme açmasın ı söyledim sizce mahkemeyi kazanma şansımız nedir verecem deyip vermediği de şahitler ve WhatsApp yazismalariyla kanıtlı

 311. Merhaba Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda ücretli öğretmenlik yapıyorum.Diğer öğretmenler gibi sabah 08.00 ile 15.00 arası çalışmama rağmen prim gün sayılarım her ay 16 gün yatıyor.Aynı ilin bir başka ilçesinde de ücretli öğretmenlik yapan arkadaşlarım var ve onların 30 gün yatmış.Bunun resmi bir dayanağı var mı?Ben eksik yatan primleri geri alabilir miyim?Ne olur bu konuda yardımcı olur musunuz?Ve bunun süre aşımı var mı?

 312. Merhaba,
  Ben özel bir okulda öğretmenlik yapıyordum ve okul başka bir kuruma devredildi. Eski işverenim yeni şirketle çalışmamı istedi ben de çalışmayacağımı, kendisinden alacağım fazla çalışma ücretleri, eğitim ödeneklerim, ekders ücretlerim teneffüs ücretlerim vs. Gibi ücretlerimi vermediniz kıdem tazminatımla beraber isteyeceğim dedim. O ise işimizi 3 ay erkenden bitirip sigorta çıkışlarımızı şirket isim değiştiği(devir) için çıkardım diye beyenat verdi. Şimdi dava açsam mahkemeyi kazanır mıyım, mahkeme ne kadar sürer. Bilgilendirirseniz sevinirim.

 313. Merhaba iyi günler…
  Benim iş yerimde bir dedikodu çıkartıldı ve benim dedikodu yapmadığım halde suçu benim üstüme attılar 2 3 kişinin ağzına bakarak ve bu konuda benim hiçbirşey demediğimi bilen arkadaşlarım da var. ….’de 3 ihtar hakkımız vardı ve benim 2 ihtarım vardı ve 3. ihtarı da ondan alarak haksız yere işten çıkarıldım.Ayrıca Müdürümüzün şahsıma ve çalışanlarına küfür ettiği ve şahitlerim de vardır bu konuda olayı da vardır.Mobbing uyguladığı da ayrı bir gerçektir.
  Benim üstüme iftara atılması ve küfür edilmesi ve haksız işten çıkarılmam vardır.
  Acaba ne yapmam gerekiyor.

 314. Merhaba ben hazır Beton firmasında calışıyorum 10 ay boyunca hergün 4-5 saat fazla mesai calıştım resmi tatillerde calıştım bunların karşılığında ücretlerini alamadım alo 170 hattını arayıp durumu bildirdim 1 hafta oldu ama ses soluk yok hala aynı iş yerinde calışmaktayım bu hafta işten çıkarılcam beni nasıl bir durum bekliyor nasıl bir yol izlemeliyim ? işten çıkarıldıktan sonra iş denetmenleri geldiğinde ne yapmam lazım ?

 315. Sayın Zeynel Abidin ÖZKALE
  Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim. Size 2 sorum oalacak.
  1- Bir vakıfta 1996 Yılında emekli olmam dolayısıyla Sosyal Güvenlik Destek Primine tabi ve muhasebeci olarak göreve başladım ve 2003 Yılında tazminatsız olarak iş akdimi tek taraflı olarak fesih ederek ayrıldım.
  2011 Yılında aynı vakıfta aynı ssk statüsü ve aynı görevi yürütmek üzere yeniden çalışmaya başladı ve halen çalışmaktayım. 2018 Yılının Ocak ayında prostat kanseri tanısı üzerine prostatımın tamamen alındı. Ameliyattan dolayı sürekli idrar kaçırma ve idrar tutamama sıkıntısı yaşıyorum ve Resmi hastaneden raporum var.
  Sağlık gerekçesi ile iş akdimi tek taraflı olarak fesih ederek tazminatımı alabilir miyim ?
  2-Aynı iş yerinde tekrar çalışmış olmamdan dolayı önceki dönem almadığım tazminatımı şimdiki dönemle birleştirerek almam söz konusu olabilir mi ? Zaman aşımı söz konusu olur mu ?

  1. Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede sağlınıza kavuşursunuz. Bahsettiğiniz rapor ve hastalıkla ilgili kesin bir şey söylemek çok zor ama bence en azından bu noktada şansınızı deneyebilirsiniz. Eğer tazminat ödenecek olursa, önceki dönem tazminatının ödenmesi gerekmez. Sadece yeni dönemin kıdem tazminatını alabilirsiniz.

 316. Bir markette 5 yıldır müdür yardımcılığı yapıyordum fakat personelimle atışırken arkada binada oturan bir kadın konuyla tamamen alakasız bir şekilde bizi üst yönetime şikayet edip bu konuyla ilgili iktar girilmiştir ikimize de bunun sonrasında birkez daha müşteri şikayeti almış olup şikayet eden kadın da daha önce bizim şirketten yüz kızartıcı suçtan dolayı atılmış kişinin arkadaşıdır bunun ispatlamama ragmen iş akdi feshi tazminatsız olarak yapılmıştır bana hiçbir bilgi vermeden konuyla ilgili ilk önce arabulucuga mi başvurmam gerekir yoksa iş mahkemesinemi beni aydınlatırsanız cok teşekkür edicem

 317. Ben bir şirkett 2001 senesinde başlyarak 2014 senesine kadar calıştım ama şirket kendi şirketinden cok az ssk gösterdi genellikle başka iş yaptıgı firmalardan ssk göstertti ve yatmayan pirm açıgımda cok ne bi tazminat nede izin parası aldım nasıl bi yol izlemem lazım

  1. Selçuk bey arabulucu başvurusu yaparak hem eksik ödenen primleriniz için hem de diğer alacaklarınız için yasal süreci başlatabilirsiniz.

 318. Merhabalar 5yıldır aynı firmada çalışıyorum Suan dogum iznindeyim 8aylık bir kızım var on gün sonra işe başlayacağım fakat işyerim yol mesafesi gidiş geliş 3saat sürüyor 8saatte çalışıyor olacagım yakın bir mağazaya rotasyon istedim ama yapmadılar bu şartlarda calısırsam kızımı bütün gün emziremeyecegim bu durumda ne şekilde ilerlemem gerek yardımızı rica ediyorum

  1. Merhaba. Sizi anlıyorum ancak iş sözleşmenizde özel bir hüküm yoksa, işveren sizin buna ilişkin taleplerinizi yasal olarak karşılamak zorunda değildir. Sorunu diyalogla çözmeniz daha doğru olur.

 319. Merhabalar ben 2010 yılından 2014 yılının Mart ayına kadar özel bir şirkette çalıştım fakat işyerim haber vermeden bir gün içinde iki işyerini de kapatıp kaçtı üzerine ait işyerlerini tüm gayri menkullerini de başka kişiler üzerine geçirmiş ben mali müşavirni buldum işten çıkışımı istedim ve işsizlik maaşı 8 ay hak ettim ve aldım fakat kıdem tazminatı ve ihbar tazminatımı alamadım ve hiç bir dava açmadım halen dava açma hakkım var mı ama işveren ortada yok telefon numarası değişmiş şimdiden teşekkür ederim bilgilendirme yaptığınız için..

  1. Derya hanım dava açma hakkınız her zaman vardır; ancak burada önemli olan soru şudur: Diyelim ki 2 sene sürdü ve davayı kazandınız. Ortada tahsilat yapılabilecek bir para ya da mal varlığı kaldı mı? Bu nedenle bir avukatla yüz yüze görüşün ve bu konuda bilgi alın.

 320. Merhabalar. Özel şirkette 2013 yilinda ise giris yaptim. 2018 de cikis yaptim.şirkette elden bir kismi bankaya bir kismi elden veriliyordu.sgk ya eksik prim yatiriliyordu.fazla mesaimiz sgk ya gösterilmiyordu.bende ihtarname cektim ve isten ayrildim fakat arabulucu ile anlaşma saglanmadi sonuc iş mahkemesine taşındı. Bu durumda ne yapmam gerekiyor alacaklarim icin?

  1. Serdal bey zaten yasal süreci başlatmışsınız. Bundan sonra imkanınız varsa bir avukata vekalet verin ve gerisini o halletsin.

   1. Zeynel Abidin bey cevap icin tesekkürler peki dava esnasinda kazanma sansimiz nedir ve yapmam gereken başka birsey varmi avukata vekaleti verme disinda.

 321. Merhaba
  Babam 1985 yılında emekli oldu fakat emekli olduğunda tazminatını almadı ve bundan sonraki süreçte sigortasız çalışmaya devam etti. Taki bu yılla kadar bacağını kırdığı için doğal olarak hakkını istediğimizde vermeyeceğini söyledi bize babam şuan 73 yaşında haklarını ileriye dönük almak için ne yapabiliriz.

 322. Merhaba ben 1998 ile 2004 yıllarda bir iş yerinde çalıştım maliye de işçi kaydım var o yıllara ait ama ssk yatmamış ne yapabilirim iş mahkemesi ne gitsem çözüm olabilirmi

 323. Merhabalar özel bi şirkette 15 aydır çalışıyordum geçen gün sendikaya üye olduğum gerekçesiyle işten cikarildim kid3m ihbar tüm haklarım hesaplandı yatırılacak fakat benim sorum şu işten sendika yüzünden cikarildigim için sendikal tazminat hakkin var diye duydum fakat işveren iş çıkışımı normal tek taraflı fesih olarak verdi kodu 4 yani ben bu konuda daha açsam sendika yüzünden cikarildigimi ispat etmek zorundamıyım nasıl bir süreç olur cevaplarınız bekliyorum teşekkürler

  1. Merhaba. İşveren çıkışınızı hangi kod üzerinden verirse versin hakkınızı arayabilirsiniz. Sendikal tazminat almanız için mahkemede zaten bu feshin gerekçesinin sendika kaynaklı olduğun bir şekilde ortaya koymanız ya da mahkemenin buna kanaat getirmesi gerekir.

 324. Merhaba işe giriş tarihim 17.04.2015 ve şirket 04.09.2018 itibari ile küçülmeye gittiğinden benim ve 9 sene çalışmış olan bir arkadaşımın çıkışını verdi ihbar kıdem gibi ücretlerin ödeneceği bildirildi. Fakat özel bir şirkette bölge müdür olduğum için bizimle bu işi yapan daha kısa süreli çalışan arkadaşlar devam etmekte hiçbir bildirge yapmadan bu kadar kısa sürede nasıl çıkarabilirler işe geri dönüş ile ilgili ne yapmam gerekiyor ?

  1. Merhaba, evet doğru yerden yakalamışsınız Erdal bey. İşveren tazminat ödeyeceğini söylese bile, geçerli bir neden olmaksızın fesih yapıyorsa, işe iade sürecini başlatabilirsiniz.
   Unutmayın; size fesih bildirimi yapıldığı andan itibaren 1 aylık süreciniz başlar. Aksi takdirde işe iade davası açamazsınız.
   İşe iade için öncelikle arabulucu başvurusu yapmanız gerekir.

 325. Meraba ben2089 yilda bir fabika da 3 ay çalıştım sigortami yapmadilar sigorta günüm yok o yilara çalıştığım işyerini makemeye verebilirmigim emekli olmak icn Teşekkürler bigün icn.

 326. Selamun aleykum kardesim ben özel bi hastanede calisiyorum 27 aydir burda bizim olmayan işleri bize yaptiriyorlar ve ben burda bel fitigi oldum ve ben cikmak istiyorum tazminat vermiyolar calistigim hastaneden doktor raporumda var ama saglik bakanligi bunu kabul etmiyor heyete girmem gerekiyormus bunu baska ne sekilde alabilirim tazminati nobetlerde 225 saatin ustunde calistiriyorlar ne yapmam lazim simdiden tsk ederim

 327. Meraba 3 sene önce bir şirketle kendi aramızda sözleşme yaptık taş duvar işi 15 ay önce işi bitirdim fakat paramı vermiyorlar paramı almak için ne yapabilirim hukiki olarak

  1. Murat bey, sizin işiniz işçi/işveren ilişkisi değil de, müteahhitlik ilişkisi gibi duruyor. Bir avukata vekalet vererek hakkınızı genel mahkemelerde arayabilirsiniz.