İş mahkemelerinde dava açma süreleri

İş mahkemesine dava açma süresi

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işten ayrıldığında bir takım alacaklarını işvereninden alamadığını düşünüyorsa başvuracağı yer İş Mahkemesi olacaktır. İş mahkemelerinde işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar karara bağlanmaktadır. Peki ama işçi İş Mahkemesine davasını ne zaman açmalıdır? Bunun bir süresi var mıdır?

İş Mahkemesine başvurmadan önce yapılması gerekenler

İş Mahkemesinin son aşama olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü iş mahkemesine başvuran bir işçinin hak ettiği bazı alacaklarını işvereninden alamadığını düşündüğünü kabul edebiliriz. Bu  da işveren ile işçi arasındaki bir anlaşmazlığın işaretidir.

Daha önce yazdığım bir yazıda iş mahkemesine başvurmadan önce ne yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla açıklamıştım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ancak kısaca özetlemek gerekirse; dava açmadan önce işvereninize ihtarname gönderdiğinizden, hak düşürücü sürelere ve zamanaşımı sürelerine dikkat ettiğinizden emin olun ve mümkünse hukuki yardım almaktan çekinmeyin.

İş mahkemesine dava açma süresi var mı?

İşçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren dava açabileceği bir süre sınırı var mı? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü bu soruya cevap verirken, cevabı birden fazla parçaya bölmek gerekecektir. Bunlar işe iade davası, zamanaşımı ve genel olarak dava açma süresi olmalıdır.

İşçi alacaklarında zamanaşımı

is davasi suresi zamanasimi

Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere tazminat ya da fazla çalışma ve genel tatil ücreti gibi ücretler dönem dönem dava konusu olabilmektedir. İşte bu tür alacaklar için zamanaşımı süreleri öngörülmüştür. Bu süreler geçirildiği takdirde, açılan davada karşı taraf zamanaşımını ileri sürerek davayı düşürebilecektir. O nedenle dikkat edilmesi gereken ilk süre budur.

Zamanaşımı süresi tazminat alacaklarında 10 yıl ve ücret alacaklarında 5 yıldır.  Burada zamanaşımı sürelerinin, bu alacakların muaccel hale geldiği yani doğduğu andan itibaren işleyeceği unutulmamalıdır.

Örneğin kıdem ve ihbar tazminatında zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlayacakken fazla çalışma ücret ya da maaş alacağı hak edildiği aydan itibaren başlayacaktır. Ya da yıllık izin ücreti yine işçinin işten ayrıldığı tarihten başlayacaktır.

İşe iade davası

İşe iade davasını şu yazıda ayrıntılı olarak anlatmıştım. İşçi için önemli maddi ve manevi kazanımlar getirebilen bu dava türünün açılabilmesi bazı şartların yanında bir de süreye bağlanmıştır. Buna göre; işe iade davası açmak isteyen işçinin bu davayı, işten ayrıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde açması gerekmektedir. Aksi takdirde davanın açılabilmesi mümkün değildir.

İş mahkemelerinde genel olarak dava açma süresi

İş mahkemelerinde genel dava açma süresi diye bir şey yoktur. Yani, işçinin işten ayrılması durumunda illa ki belirli bir süre içinde dava açması gerekmez. Bunun yukarıda belirtilen tek istisnası, işe iade davasının 1 ay içinde açılmak zorunda olmasıdır.

SONUÇ

İşten ayrılan bir işçinin, iş mahkemesinde dava açması için genel bir “dava açma süresi” bulunmamaktadır. Ancak işçilerin aşağıda belirtilen iki hususa dikkat etmeleri çok önemlidir:

 • İşe iade davası açmak isteyen işçi, bu davayı işten ayrıldığı (fesih bildiriminin kendisine bildirildiği) tarihten itibaren 1 ay içinde açmak zorundadır.
 • İşçi alacakları 5 ya da 10 yıllık sürelerin geçmesiyle zamanaşımına uğrayacağından, davaların bu 5 ya da 10 yıllık zamanaşımı süreleri içinde açılması gerekir.

Yukarıdaki zamanaşımı sürelerine ve işe iade davası açma süresi dışında; iş mahkemelerinde dava açmak için belirlenmiş azami bir süre bulunmamaktadır. Davalar, işçinin dilediği zaman açılabilir.

438 Yorum

 1. MERHABA BIR IS YERINDE 1 SENEYE YAKIN CALISTIM VE ISTEN HAKSIZ YERE CIKARTILDIM DAVA ACTIM VE ISE IADE DAVASINI KAZANDIM DOLAYISIYLA ISVEREN DAVAYI TEYIZ ETTIRMEK ISTEDI VE YARGITAYDAN SAHSIM ADINA ONAY GELDI ISE IADEME ONADI ISVEREN BENI ISE GERI ALMADI VE ALACAK DAVASI ACTIM BU DURUMDA BEN ISVERENDEN NELER TALEP EDEBILIRIM VE KAC GUN SURER BU ALACAK DAVASI EKSTRA OLARAK SOSYAL HAKLARIMI DA TALEP ETME IMKANIM VAR MI TESEKKURLER

 2. Merhaba
  Bir çağrı merkezinde teknik birimde arıza çözüm biriminde müşteriler ile telefonda görüşerek arıza çözüyoruz. Çözülmez ise ilgili kanala çeviriyoruz. Çalıştığımız firma bulunduğumuz ilde taşeron diyebiliriz. Farklı bir firmaya devroldu. Bundan dolayı aslolan şirkette bu ilde kendi işini yaptırmayacak. Dolayısıyla kendi işini çekti. Yeni alan firmada bizi muadil adı altında ancak muadil o!mayan kredi kartı satış birimine geçiş yaptırmaya çalışıyorlar. Herhangi bir yazılı onay vermedik ancak görev yaptığımız birime girişimiz engellendi ve eğitime girmemiz istendi. Eğitime girmedik ancak şirkete hergün gidiyoruz devamsızlık olmaması açısından. Savunma yazıyoruz tutanak imzalamıyoruz. 25.maddeye göre savunma yazıyoruz verilen işi yerine getirmemeden dolayı Muadil olarak maaş ve çalışma şartlarını öne sürüyorlar. Burada esaslı değişiklik var mıdır? Ayrıca dava açıldığında kaybeder isek karşı tarafa ödeceğimiz ücretler olur mu? Uzun olduğu için kusura bakmayın ama açıklamalı yazmam gerekti. Teşekkür ederim.

  1. Zuhal hanım çalışma alanınız ve göreviniz değiştiğine göre elbette bir esaslı değişiklikten bahsedebiliriz. Ama önemli olan iş sözleşmenizin içeriğidir. Buna benzer bir değişiklik için iş sözleşmesiyle peşinen onay vermişseniz, bu değişikliği kabul etmeniz gerekir. Eğer peşinen onay vermemişseniz, bu değişikliği kabul etmek zorunda değilsiniz.

 3. Merhaba ,

  İşten cıkarıldım. iş sözleşmemde 3 yıl süre ile aynı sektörde işe başlayamayacağıma dair bir sözleşme imzaladım.
  şimdi ise aynı sektörde bir işe başladım. Eski işyeri dava açtığında ne kadar zaman içinde açabilir , dava açılırsa ne gibi haklar talep edilebilir.

  Teşk.

  1. Ali bey eski işvereninizin davayı açmak için ne kadar süresi olduğunu bilmiyorum ama bu tür durumlarda işveren, işçiden tazminat alabilmektedir. Bunun miktarı ise iş sözleşmenizdeki hükümlere bağlıdır. Dava açılması durumunda mutlaka bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 4. Öncelikle merhaba.

  Özel bir hastahanede 3 senemi doldurdum ama nasıl doldurdum bi ben bi Allah bilir. öncelikle 2 senelik üniversite kimya bölümü mezunuyum , önceden hastahanelerde çalışma iznimiz vardı ama son 5 senedir yok.deneyimim var diye şuan çalışmakta olduğum hastahanede görev yapmaktayım.beni laborant olarak aldılar ama başka bir birimde çalışıyo olarak gösteriyolar.ve imza attırıyorlar yalandan.laborant olarak ayda 300ile 400 saat arası çalışmaktayım. asgari ücret gösterilip mesailer elden verilmekte.bayramlar ve özel günler normal olarak verilmekte.hafta sonu ücretleri de hafta içi gibi verilmekte.asgari geçim indiriminide vermiyolar.. ve son bir kaç aydır mobbing uygulanmakta.ayriyetten hastahanenin illegal bir kaç işini de yakaladım evrak olarak sizce dava açsam sonuç ne olur ve ne zaman bir sonuç alabilrim.
  teşekkürler şimdiden cevabınız için..

  1. Merhaba. Dava açmaktan kastınız nedir? Bunu daha açık yazarsanız cevap vermeye çalışırım Emre bey.

 5. Ben bir markanın bayiliğini yapan bir firmada plasiyer olarak 9ay görev yaptım. Asgari ücretin dışında prim usulu kazanç elde ediliyordu. 22/12/16 tarihinden işveren tarafından iş den çıkarıldım.
  Benim 8 aya ait prim alacağımın bir kısmı ve 12 ayın maaşını alamamak dayım. Telefonlara cevap verilmiyor vs. Sürekli yeni tarihler veriliyor ama sonuç yok.
  öncelikle ihtar için notere başvurduğumda ne gibi bilgiler gerekli olur.
  Dava süreci ne kadar sürebilir.
  Avukat masrafı hariç yüksek masraflar ile karşılaşa bilirmiyim ve davayı kazandığımda bu masrafları geri iade alabilirmiyim.

  Mustafa bey ilginiz için tekrar Teşekkür ederim.

  1. Tarık bey dava süresini bilmemiz ne yazık ki mümkün değil. Sitemizdeki ihtarname örneğini indirerek gerekli alanları da görebilirsiniz. Davayı kazandığınız takdirde tüm masraflar karşı taraf ödettirilir.

 6. Merhaba yurt disinda calisiyorum 12 yildir firma sigorta tazminat verilmiyor dava acilip emsal olunmustur daha sonrasinda ise baska davalar acilip sulh yoluyla cozulmustur calisanlara ise ya gidersiniz yada sozlesme imzalarsini denildi calisanlarin cogu ise avukata vekalet verildi suan ise vekalet verenleri isden cikariyorlar bu durumda ne yapilmasi gerekiyor bilgi vere bilirmisiniz

 7. Merhaba hocam ben belediyede gecici işçi olarak çalışıyorum 2006 da kadro geldi altı ayım dolmadigi için alamadım yanlız 2007 de 10 ay çalıştım hak sahibi olamadimmi

 8. merhaba Mustafa bey;

  Ben 2016 haziran ayında işten çıkartıldım. iş yeri iflas eşiğindeydi. yasal olarak iflas vermedi fakat dükkanı kapattı. ben dava açmak istiyorum tazminatlarım ve alamadığım maaşlar için. işverene dava açma süresi ne kadardır. ben 5 yıl biliyorum sanırım 2 yıla düşürüldü. doğrumdur acaba

  teşekkürler

  1. Merhaba. Tazminatlar için 10 yıl, diğer ücret alacakları için 5 yıldır. Halen dava açabilirsiniz.

 9. İyi günler nişanlım bir fırında usta olarak çalışıyordu aldığı maaş 3bin civarında 9 Aydır çalışmasına rağmen içerde 9 bin lira alacağı var sigortası asgari ücretten yatırdığı için elimizde sadece patronun bana attığı nişanlının benden 9 bin alacağı var mesajı ve nişanlımın kuzeniyle telefon görüşmesi yaptığında kendi sarfettiği falancanın benden alacağı 9 bin lira var o parasını vermediğim için işten çıktı ona nasıl ulaşırım falan gibi bi cümle bu olayın üzerinden 1 gün geçti şimdi adam para almak için kapıma gelme diyor biz bu delil ile mahkemeye başvurabilir miyiz?

  1. Böyle bir konuda yorum yaparsam sizi yanlış yönlendirebilirim. Daha teknik bir konu olduğu için, deliller konusunda bir avukattan bilgi almanız daha doğru olacaktırç

 10. merhaba,

  Sayın hocam,

  ibraname ne zaman imzalanmalıdır ? işveren beni ödemeyi ( kıdem, tazminat, son maaş, izin ) yapmadan ibraname imzalamaya zorluyor. sizce ne yapmalıyım. bildiğim kadarıyla ( bir kısmını sizin yazılarınızdan öğrendim, teşekkürler) işveren eğer ödemesini yaparsa ibranameyi imzalayıp imzalamamın onun açısından bir bağlayıcılığı yok, dolayısıyla ödemesini yapacak olan bir kişi nedenödeme yapmadan beni imzaya zorlar. Saygılar.

 11. Merhaba 9yıl 6 ay önce işten ayrıldım kendi istegimle. Hiç bir şekilde tazminat alamadım.herhangi bir işlem yapsam alacagım bir hakkım varmıdır.

  1. 10 yıllık zamanaşımı dolmadığına göre ve haklı olduğunu düşünüyorsanız halen dava açabilirsiniz.

 12. Merhaba Mustafa bey bi firmada 24 yıldır çalışıyorum emekli olup tazminatını aldm ama aynı firmada çalışmaya devam ettim. 9 yılın sonunda 31.12.2016 da iş yerinin kapanmasını gerekce gösterip işten çıkardılar. Sgkdan işten çıkarıldığını dair belge var. Aradan 17 gün geçti bizi tekrar sgkli yapmışlar( ihaleyi kazanan diğer firmanın iş teklifini kabul ettik diye) kasti bir durum söz konusu. Geriye dönük bizi sigortalı yapmışlar. Sanırım cüzi bir ceza odeyerek. Ofis kapalı bize iş yeri bildiriliyor ama onlarda sigortalı gprunuyoe. Tazminatın 45bin tutuyor bunu vermek istemedikleri için farklı gerekçeler sunacaklar.. dava acsam kazanır miyim. Yada nasıl bir yol izlemeliyim..

  1. Hasan bey şu anda fiilen çalışmadığınıza ve işvereniniz de görünüşe bakılırsa tazminatınızı ödemeye niyetli olmadığına göre zaten bir an önce dava açmanız gerekir. Bence bir an önce iş mahkemesine başvurmalısınız.

 13. Oncelikle Hayırlı akşamlar özel bi şirkette 2 yıl 1 aydir dağıtım elemanı olarak çalışıyorum ve işveren surekli işten çıkarmakla tehdit edio bana ihbar verdi ve ihbar suresi bitiminde beni işten cikartmicaklarini söylendi simdi ise hala çalıyorum ve psikolojik baskı uygulanıyor kendim çıkmam isteniliyo ve hergun bir kağıt imzalatiliyo ornegin fazla mesai muvekatnamesi üzerime saçma zimmetler yapiliyo en son ben bu belgeleri imzalamiycami söyledim ve beni daha kötü bi işe verdiler bende saat 2 sıralarında işten izin aldım hastaneye gidip rapor aldım şimdi nasıl bi yol izlemeliyjm lütfen yardımcı olun psikolojim bozuldu bütün haklarını nasıl alabilrmm

  1. Merhaba. Yaşanan olayları bilemediğim için sizi yanlış yönlendirmek istemem. Ancak şunu söylemeliyim; eğer işveren sizi işten çıkarırsa avantajlı taraf siz olursunuz.

   1. İşten kendi iateginle çıkarsanda tazminat alabilirsin istifa dilekçesine bunların hepsini beyan et tarih atmayı sakın unutma uzlaşacaktır seninle uzlaşmazsa çalışma bakanına şikayette bulun

 14. İşveerrnim tarafmdan darb edildim loomiste kamera kayıtları ve darb raporum var 11 ay çalıştım. Beni işten çıkarttılar olayı tam tersinee döndddürüp ihtar çektiler 5 ay oldu napabilirim piskoöojim bozuk agustos ayına aid alacğımda var vermiolar iş mahkemesinde halledilebilirmi maddi durumum yok uğraşmak istemiom

  1. Merhaba. Durumunuz olmasa da dava açmaktan çekinmemelisiniz. Çünkü illa avukat tutmanız gerekmez. En azından detaylı bir dava dilekçesi yazıp alacaklarınızı talep edebilir, dilekçeyi iş mahkemesine verebilirsiniz. Sadece harç masrafınız olur. Ama davanın sonucunu benim bilmem mümkün değil, o yüzden buna sizin karar vermeniz gerekir.

 15. Merhaba mustafa bey benim sorunum bu sabah iş yerınde mudurle tartıstık ve bana karnıma demır attı ve benı kovdu ve hakaretler ettı ne yapmam gerekıyor ve ben pazartesı işe gıtmiyecegım acıl cevap yazarsanız sevınırım

  1. Merhaba. Pazartesi ilk iş olarak ihtarname hazırlatın ve noterden gönderin. Böylece işinizi sağlama almış olursunuz.

   1. Meraba mustafa bey notede nasıl bı yazı yazdıracagım daha once basımıza boyle bır iş gelmedıgı icın

 16. Merhabalar ben 2011 8 dönemden beri aynı şirkette çalışmaktayım ise basladışım günden beri hiç agi almadım artı 3 aydır maaş alamıyorum mahkemeye basvursam ne kadar sürede paramı alabilirim

  1. AGİ için mahkemeye başvurmanıza gerek yok. Şu yazıdan bilgi alabilirsiniz. Maaş için ise evet dava açabilirsiniz. Ama mahkemenin ne kadar sürede sonuçlanacağını bilmemiz mümkün değil.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir