İş mahkemelerinde dava açma süreleri

İş mahkemesine dava açma süresi

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işten ayrıldığında bir takım alacaklarını işvereninden alamadığını düşünüyorsa başvuracağı yer İş Mahkemesi olacaktır. İş mahkemelerinde işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar karara bağlanmaktadır. Peki ama işçi İş Mahkemesine davasını ne zaman açmalıdır? Bunun bir süresi var mıdır?

Reklam

İş Mahkemesine başvurmadan önce yapılması gerekenler

İş Mahkemesinin son aşama olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü iş mahkemesine başvuran bir işçinin hak ettiği bazı alacaklarını işvereninden alamadığını düşündüğünü kabul edebiliriz. Bu  da işveren ile işçi arasındaki bir anlaşmazlığın işaretidir.

Daha önce yazdığım bir yazıda iş mahkemesine başvurmadan önce ne yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla açıklamıştım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ancak kısaca özetlemek gerekirse; dava açmadan önce işvereninize ihtarname gönderdiğinizden, hak düşürücü sürelere ve zamanaşımı sürelerine dikkat ettiğinizden emin olun ve mümkünse hukuki yardım almaktan çekinmeyin.

İş mahkemesine dava açma süresi var mı?

İşçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren dava açabileceği bir süre sınırı var mı? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü bu soruya cevap verirken, cevabı birden fazla parçaya bölmek gerekecektir. Bunlar işe iade davası, zamanaşımı ve genel olarak dava açma süresi olmalıdır.

İşçi alacaklarında zamanaşımı

is davasi suresi zamanasimi

Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere tazminat ya da fazla çalışma ve genel tatil ücreti gibi ücretler dönem dönem dava konusu olabilmektedir. İşte bu tür alacaklar için zamanaşımı süreleri öngörülmüştür. Bu süreler geçirildiği takdirde, açılan davada karşı taraf zamanaşımını ileri sürerek davayı düşürebilecektir. O nedenle dikkat edilmesi gereken ilk süre budur.

Zamanaşımı süresi tazminat alacaklarında 10 yıl ve ücret alacaklarında 5 yıldır.  Burada zamanaşımı sürelerinin, bu alacakların muaccel hale geldiği yani doğduğu andan itibaren işleyeceği unutulmamalıdır.

Örneğin kıdem ve ihbar tazminatında zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlayacakken fazla çalışma ücret ya da maaş alacağı hak edildiği aydan itibaren başlayacaktır. Ya da yıllık izin ücreti yine işçinin işten ayrıldığı tarihten başlayacaktır.

İşe iade davası

İşe iade davasını şu yazıda ayrıntılı olarak anlatmıştım. İşçi için önemli maddi ve manevi kazanımlar getirebilen bu dava türünün açılabilmesi bazı şartların yanında bir de süreye bağlanmıştır. Buna göre; işe iade davası açmak isteyen işçinin bu davayı, işten ayrıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde açması gerekmektedir. Aksi takdirde davanın açılabilmesi mümkün değildir.

İş mahkemelerinde genel olarak dava açma süresi

İş mahkemelerinde genel dava açma süresi diye bir şey yoktur. Yani, işçinin işten ayrılması durumunda illa ki belirli bir süre içinde dava açması gerekmez. Bunun yukarıda belirtilen tek istisnası, işe iade davasının 1 ay içinde açılmak zorunda olmasıdır.

SONUÇ

İşten ayrılan bir işçinin, iş mahkemesinde dava açması için genel bir “dava açma süresi” bulunmamaktadır. Ancak işçilerin aşağıda belirtilen iki hususa dikkat etmeleri çok önemlidir:

 • İşe iade davası açmak isteyen işçi, bu davayı işten ayrıldığı (fesih bildiriminin kendisine bildirildiği) tarihten itibaren 1 ay içinde açmak zorundadır.
 • İşçi alacakları 5 ya da 10 yıllık sürelerin geçmesiyle zamanaşımına uğrayacağından, davaların bu 5 ya da 10 yıllık zamanaşımı süreleri içinde açılması gerekir.

Yukarıdaki zamanaşımı sürelerine ve işe iade davası açma süresi dışında; iş mahkemelerinde dava açmak için belirlenmiş azami bir süre bulunmamaktadır. Davalar, işçinin dilediği zaman açılabilir.

NOT: 12/10/2017 tarihinden itibaren İş Kanunundan kaynaklanan bazı alacakları için zamanaşımı süreleri değişmiştir. Lütfen İş Kanunundaki yeni zamanaşımı sürelerine göz atmayı unutmayınız. Aksi takdirde yanlış bilgi edinmiş olabilirsiniz.

NOT2: 01/01/2018 tarihinden itibaren işçiler doğrudan iş mahkemesine başvuramayacak. Zorunlu arabuluculuk kapsamında, öncelikle arabulucuya başvurulması ve sonuç alınamazsa, iş mahkemesine gidilmesi şart getirildi. Arabuluculuk başvurusunun nasıl yapılacağını öğrenmek için buradaki yazıya göz atabilirsiniz.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

631 Yorum

 1. Merhaba
  3500 ile 4000 bin TL arasında olan bi kazancim var
  Ama bordro da 1900 TL yansıyor
  Ayrica maaşlar her ay 10 15 günlük bir gecikme ile yatiyor
  170 arayip şikayet dilekçesi olusturdum ama bi sonuç cikmadi
  Ne yapmam gerek

  1. Merhaba. İşçinin işyerinde 10 yılını doldurması, tek başına bir kıdem tazminatı hak etme sebebi değildir.

   1. Merhaba yanlış anlattım sanırım 2002 ve 2006 senesinde bir firmada calıştım o zamanlarda ssk yapılmadı 2018 senesinde firmaya dava acabilirmiyim sormak istedim buydu zaman aşımına ugrarmı ?

 2. 03/09/2016 tarihli iş girişli ve 15/12/2017 tarihinde ssk dan cıkışımız yapıldı ve bizleri ssk sız çalıştırılmaya başlandı bunu öğrenip 08/01/2018 tarihinde ssk ya şikayet edeceğim deyince yarın işe gelmedendi hiç bir hakkım verilmedi maaşım 1800 tl olmasına ramen ssk pirimim asgari ücret üzerinden yatırıldı nasıl biryol izlemeliyim.

  1. Musa bey, bir an önce arabulucuya başvurup haklarınızı aramalısınız. Ardından sigortanız için ayrıca dava açmanız gerekir.

 3. Merhaba Çanakkale de çalışırken çalıştığımız yerin altında makina yandı fakat hiç kimse bize yanıcı madde olduğunu söylemedi ve hiç bi şekilde makinanın üstüne tedbir alınmadı is güvenliği uzmanları gelipte bize herhangi bisey demedi fakat işten ayrıldıktan sonra savcılıktan bana 2713 lira para cezası geldi yatırmadım o parayı ve dosya açıldı bana ne yapmam gerekiyor şahitlerimde var benim ben bu şirkete tazminat davası acabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Muhammed bey, üstünkörü cevap vererek sizi yanıltmak istemem. Bir avukata danışmanızı öneririm.

 4. İşgörmezlik ödeneğim iş yerinin yalış bilgi vermesi sgk nın yanlış hesabı şahsıma fazla ödeme yapılmış bana otuz dört bin borç çıkardılar Tekirdağ SGK araştımaya çağırdılar biz işyerinle anlaştık yarısını onlar yarısnıda siz ödeyin kapatalım dediler razı geldim kimsenin fazlasında gözümüz yok bizim ama neyaptılar iş yerim hiç ödemedi borç bana kaldı emekli maaşımdan kesiliyor ne yapabilirim

  1. Yüksel bey, açıkçası buradan ne söylesem yanlış olur. Bir avukata danışmanızı öneririm.

 5. 2014 Kasım ayında iş yerinde tartışmalı bir şekilde işten ayrıldım 2,5 senelik bir çalışmam vardı ben hiç bir şey kabul etmeden işten ayrıldım sadece işsizlik maaşı bağlandı geriye dönük bir dava açma hakkım varmı

  1. İzzet bey, haklı olduğunuzu düşünüyorsanız kıdem tazminatı için dava açabilirsiniz. Zamanaşımı daha dolmamıştır.

 6. Mrb ben erdal benm mahkemem sunuclandi ve yargitaya gitti yanliz 2 yil gecti halen sucuc gelmedi neden olabilir acaba tesekuerler.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.