İş mahkemelerinde dava açma süreleri

İş mahkemesine dava açma süresi

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işten ayrıldığında bir takım alacaklarını işvereninden alamadığını düşünüyorsa başvuracağı yer İş Mahkemesi olacaktır. İş mahkemelerinde işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar karara bağlanmaktadır. Peki ama işçi İş Mahkemesine davasını ne zaman açmalıdır? Bunun bir süresi var mıdır?

İş Mahkemesine başvurmadan önce yapılması gerekenler

İş Mahkemesinin son aşama olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü iş mahkemesine başvuran bir işçinin hak ettiği bazı alacaklarını işvereninden alamadığını düşündüğünü kabul edebiliriz. Bu  da işveren ile işçi arasındaki bir anlaşmazlığın işaretidir.

Daha önce yazdığım bir yazıda iş mahkemesine başvurmadan önce ne yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla açıklamıştım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ancak kısaca özetlemek gerekirse; dava açmadan önce işvereninize ihtarname gönderdiğinizden, hak düşürücü sürelere ve zamanaşımı sürelerine dikkat ettiğinizden emin olun ve mümkünse hukuki yardım almaktan çekinmeyin.

İş mahkemesine dava açma süresi var mı?

İşçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren dava açabileceği bir süre sınırı var mı? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü bu soruya cevap verirken, cevabı birden fazla parçaya bölmek gerekecektir. Bunlar işe iade davası, zamanaşımı ve genel olarak dava açma süresi olmalıdır.

İşçi alacaklarında zamanaşımı

is davasi suresi zamanasimi

Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere tazminat ya da fazla çalışma ve genel tatil ücreti gibi ücretler dönem dönem dava konusu olabilmektedir. İşte bu tür alacaklar için zamanaşımı süreleri öngörülmüştür. Bu süreler geçirildiği takdirde, açılan davada karşı taraf zamanaşımını ileri sürerek davayı düşürebilecektir. O nedenle dikkat edilmesi gereken ilk süre budur.

Zamanaşımı süresi tazminat alacaklarında 10 yıl ve ücret alacaklarında 5 yıldır.  Burada zamanaşımı sürelerinin, bu alacakların muaccel hale geldiği yani doğduğu andan itibaren işleyeceği unutulmamalıdır.

Örneğin kıdem ve ihbar tazminatında zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlayacakken fazla çalışma ücret ya da maaş alacağı hak edildiği aydan itibaren başlayacaktır. Ya da yıllık izin ücreti yine işçinin işten ayrıldığı tarihten başlayacaktır.

İşe iade davası

İşe iade davasını şu yazıda ayrıntılı olarak anlatmıştım. İşçi için önemli maddi ve manevi kazanımlar getirebilen bu dava türünün açılabilmesi bazı şartların yanında bir de süreye bağlanmıştır. Buna göre; işe iade davası açmak isteyen işçinin bu davayı, işten ayrıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde açması gerekmektedir. Aksi takdirde davanın açılabilmesi mümkün değildir.

İş mahkemelerinde genel olarak dava açma süresi

İş mahkemelerinde genel dava açma süresi diye bir şey yoktur. Yani, işçinin işten ayrılması durumunda illa ki belirli bir süre içinde dava açması gerekmez. Bunun yukarıda belirtilen tek istisnası, işe iade davasının 1 ay içinde açılmak zorunda olmasıdır.

SONUÇ

İşten ayrılan bir işçinin, iş mahkemesinde dava açması için genel bir “dava açma süresi” bulunmamaktadır. Ancak işçilerin aşağıda belirtilen iki hususa dikkat etmeleri çok önemlidir:

 • İşe iade davası açmak isteyen işçi, bu davayı işten ayrıldığı (fesih bildiriminin kendisine bildirildiği) tarihten itibaren 1 ay içinde açmak zorundadır.
 • İşçi alacakları 5 ya da 10 yıllık sürelerin geçmesiyle zamanaşımına uğrayacağından, davaların bu 5 ya da 10 yıllık zamanaşımı süreleri içinde açılması gerekir.

Yukarıdaki zamanaşımı sürelerine ve işe iade davası açma süresi dışında; iş mahkemelerinde dava açmak için belirlenmiş azami bir süre bulunmamaktadır. Davalar, işçinin dilediği zaman açılabilir.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

554 Yorum

 1. Merhaba ben 09 03 2016 da haksız yani hatam yokken sözlü olarak işten çıkarıldım. Etimaden şirketlerinde 11 yıldır çalışıyodum. Yeni sirketle15 aylik sozlesmeye imza atmistim 6 ay calistim Ihalesi iptal oldu. Isci sayısı düşürüldü bize çıkış verildi 2 aylık ihale oldu onuda aynı sirket devam ediyor. Benim operatorluk bölümü daha çoğalmis ama beni çıkardı. SSK da çıkışı is bitimi diye 18 maddeden göstermiş. Ihbar ve kıdem tazminatını hakediyorsun dediler ama dilekçe yazdım atladiyo lar hesaplanıyor hesaplan dimida bütün hepsini sirkete ödeyeceğiz diyorla sirket ben ödemem bizde 6 ay çalıştin diyo 7 aydır atladiyola ne yapmamı önerir siniz. tesekkur ederim.

  1. Merhaba. 18inci maddeden çıkarmışlarsa ihbar ve kıdem tazminatı hakkınız vardır. Ancak daha da önemlisi, işe iade davası açabilirsiniz. Tabi, bu dava için 1 ay süreniz vardı. Kaçırmadıysanız önce işe iade davası açma hakkınız var. Ama siz tazminatlarınızı almak istiyorsanız bence ihtarname gönderin ve alacaklarınızı talep edin. Yine de ödenmezse geriye dava yolu kalıyor.

 2. merhabalar devlet hastanesinde 11 sene calistim sirket elemani olarak.fakat hastane 4 tane sirket degistirmis emekli oldum emekli parami en son calisan sirket 3000 lira gibi cuzi bi miktar vermek istedi imzalamadim dava actim mahkeme 3 yildir devam ediyor mahkeme ne zaman sonuclanir parayi alabilirmiyim

  1. Mahkemenin ne zaman sonuçlanacağını benim bilmem ne yazık ki mümkün değil. Ülkemizde mahkeme sürelerinin bir standartı bulunmadığından bu konuda yorum yapmam doğru olmaz.

 3. merhabalar..ben yaklaşık 2 yıldır özel bir işletmede çalışıyorum ama turizm sektörü olduğu için kış aylarında 2-3 ay gibi zorunlu ücretsiz izine çıkartıyorlar ve yıllık izinlerimi hiç vermediler bu durumda düzenli maaş alamadığım için çok mağdur oluyorum ve başka bir işe girmek istiyorum..işten ayrılsam bütün haklarımı alabilirmiyim bu konuda yapmam gereken nedir bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Düzenli maaş ödenmemesi bir haklı nedenle fesih gerekçesidir. Ama siz zaten yılda 11 ayın altında çalıştığınız için geçici işçi olarak değerlendirilebilirsiniz ve yıllık izin hakkınızın olmadığı söylenebilir. Alamadığınız haklarınızın olduğunu düşünüyorsanız işten ayrılırken ihtarname göndermeyi unutmayın.

 4. Merhaba;

  Bir şirkette 10 ay çalıştım, fakat ilk işe girdiğimde sigortamı 2 ay yapmadılar daha sonra yaptılar.
  2 ay önce işten çıktım çünkü maaşımı alamıyordum ve çıkısımizi imzalattilar işten çıkmama rağmen henüz 1 aylık maaşımı alamadım. Bunun için mahkemeye başvurabilir miyim ?

  1. Elbette başvurabilirsiniz. Ama size tavsiyem önce bulunduğunuz yerdeki İŞKUR’a giderek şikayette bulunun. Biraz uzun sürebilir ama bu yolla, mahkemeye gerek kalmadan alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz.

 5. merhabalar.benim çalıştığım işyeri 2012 yılında iflas etti ve kayyum atandı firmaya.çalıştığımız mağaza kapandığı için çıkmak zorunda kaldık.ben başka bi işe girdim ve 3 sene 4 ay çalıştım şubat ayında da evlendiğim için işten ayrıldım.fakat iflas eden firma benim çıkışımı vermemiş ve ben hala çalışıyor görünüyorum sigortam var ama yatmıyor.bu konuda çok mağdurum eşim askeri personel ve ben bu yüzden üşimin üzerine geçiş yapamıyorum.iflas eden firmadan muhattap olunacak kimse kalmadı.ben nasıl çıkışımı alabilirim dava mı açmam lazım ?

  1. SGK il müdürlüğüne gittiniz mi? Gitmediyseniz, gidin çünkü onlar sizi bu konuda yönlendirecektir.

   1. Ewet gittim dün ama biz bisey yapamayiz dediler ya sirketten bi muhattap bulun çıkışınzı versinler dediler ki iflas olmus bi firmada muhattap bulamayiz yada isci mahkemesine basvurun dediler

    1. Bana göre dava açmadan önce SGK’ya resmi bir dilekçeyle başvurun ve talebinizi açıkça belirtin. İsteğiniz yerine getirilmezse, bunun üzerine dava açın. Bunun dışında başka ne yapılabileceği konusunda benim de bir fikrim yok. Kolay gelsin.

 6. Mrb ben özel bir şirkete özel güvenlik görevlisiyim 02.08.2016 tarinde gece vardiyasinda fabrika çalışmalarında birinin talimatlara aykırı bir şekilde aracıyla Fab. Sahasına girmeye çalıştı ben elemanı uyardım saldırıya küfür e maruz kaldım aracı üzerime sürdü. Polisi arayacaktim engel oldular Fab Müd. Engel oldu bu olaydan snra fabrika tarafima ne yazılı nede sözlu bilgi vermeden işime son verildi. Bağlı olduğum taşören firma aradılar 1 hafta ücretli izin vermiyoruz deyip sana başka is ayarlayıp haber vercez dediler bende inanmadim ihtarname çektim haklarimi istedim yanasmadilar hem fabrikaya hemde taşören firmaya dava acabilirmiyim nasıl bir yol izlemem gerek cvp için teşekkür ederim.
  Not 4 yıldır çalıştım

  1. Zaten ihtarname çekmişsiniz. Haklarınız ödenmemişse dilediğiniz tarafa dava açabilirsiniz. İşe iade şartlarınız varsa, 1 aylık süreyi kaçırmamanızı tavsiye ederim.

 7. merhaba ben kenan 02/08/2016 gunu ısden tek taraflı ıs haktım fesih edıldı ısden atıldım atılma sebebim ehlıyetsız arac kullanmam tamemen nıyetım ıyı yondeydı ve karsı tarafla anlasmıstık kesınlıkle fabrıaya bır yansıması olmuyacakdı ama malesef ısyerım hasarı kendı aracında gosterıp benı ısten attı 1 aylık surem var denıldı iş iade davası acmak istedım ama son gunu cumaertesı pazar denk geldi 01/09/2016/ 02/09/21016 yasal olarak ne yapmam gerekıyor 03/09/2016 gunu basvuru yapsam yasal olarak hakkım varmı hala ne yapmam gerekıyor

 8. merhaba ben kenan 02/08/2016 gunu ısden tek taraflı ıs haktım fesih edıldı ısden atıldım 1 aylık surem var denıldı iş iade davası acmak istedım ama son gunu cumaertesı pazar denk geldi 01/09/2016/ 02/09/21016 yasal olarak ne yapmam gerekıyor 03/09/2016 gunu basvuru yapsam yasal olarak hakkım varmı hala ne yapğmam gerekıyor

  1. Merhaba. Yanlis ifade etmediyseniz süre zaten geçmiş. Ama kastiniz 3 ekim ise evet, son gun tatil gününe rastlarsa takip eden ilk iş günü dava açılabilir.

 9. Merhaba işveren tarafindan sözlü olarak işten cikartildim hergangi bir ihbar süresi baslatilmadan bunun üzerine b bimere şikayet dilekçesi olusturdum isveren sikayetimi geri çekmem adina önce anlasma yoluna gitmeyi teklif etti bnde anlasma açısından is kanunnunda yer aldığı gibi ihbar tazminatini peşin ödemesini teklif ettim odeceyeklerini bildirdiler daha sonra hakkimda tutanak tutup tabi sigortami decam ettirim işten cikartmadik kendisi işe gelmiyor diyerek ihtar çektiler bu durumda ne yapmam gerekiyor

  1. Artık yapılabilecek tek şey dava açmak olarak görünüyor. Aslında ihtarnameyi ilk sizin çekmeniz önemliydi; ama ne olursa olsun hakkınızı yine mahkemede arayabilirsiniz.

 10. merhaba mustafa bey ben 24 saat çalışıp 24 saat izinli olarak 1.300 tl ye çalışmaktayım . Üniversite okuduğum için para sıkıntım var ama patronumdan hakkımı istedim sonunda oda nereye gidiyorsan git vermiyorum dedi mesai ve tazminatımı almak için ne yapmalıyım .

  1. En kısa sürede noterden bir ihtarname çekin ve alacaklarınızı talep edin. Ödenmediği takdirde yapmanız gereken dava açmaktır.

 11. Merhaba, işten ayrıldığım aya ait üretlerim tarafıma ödenmedi. Konuyla ilgili olarak çalıştığım firmaya noter aracılığıyla ihtar gönderdim. şuan makkeme açmaktan başka seçeneğim kalmadı. İş mahkemesine mi dava açmam gerekiyor. Dava açma ücreti avukatlık ücretleri hariç ne kadardır?

  1. Merhaba. Harçların büyük miktar tutacağını cznnetmiyorum. Ayrıca avukat tutmadan kendiniz de iş mahkemesine dilekçe vererek dava açabilirsiniz. Eğer talebiniz sadece son aya ait ücret olacaksa bence avukat tutmanız da illa ki gerekmez.

 12. Merhabalar Mustafa bey 29 ağustosta iş yerimden çıkartılıp isverenimin babasının şirketine kidem tazminatı verilerek gecirilmek istendim 30 ağustosta yapılan teklifi reddettim ve işverenim ya kabul etsin yada işten çıkarılsın bugün itibariyle demiş.benden tekrar kabul etmeyeceğimi söyledim akşam mesai bitiminde ciktim birdaha gitmedim tazminatımi senetle taksit taksit vermek istediler kabul etmedim bunun üzerine cikisimi iyi niyet ve ahlak kuradlarına aykırı davranış olarak gösterip yapmışlar bu durumda dava açıp kazanma olasılığım varmı.bu arada giriş çıkış işlemini kabul etmediğim ve işten cikarildigima dair muhasebe muduru ile yapılan konuşmaların ses kaydı var ise yarar mı

  1. Geçmiş olsun. Mahkeme süreci hakkında peşinen fikir beyan etmem doğru olmaz. Bir an önce noterden ihtarname gönderin ve alacaklarınızı talep edin. Süresinde ödenmezse de dava açmanız gerekir. Şartlarınız tutuyorsa işe iade davası için 1 aylık süreniz olduğunu unutmayın.

 13. Meraba Mustafa bey. Ben 6 senedir, resmi olarakta 5sene 4 aydır çalıştığım iş yerimden çıkarıldım 3000tl maaşım vardı çıktığımda ama sigortamı defalarca söylememe rağmen maaşım üzerinden değilde asgari tutardan ödeyerek beni yıllarca oyaladı ve 6 senelik mesai ücretimide saati 5 tlden sayarak hesapladı ve bana tazminat olarak 6000 tl para teklif etti şaka gibi. maaşım üzerinden hesaplandığında 28.500 tl yaklaşık olarak bi rakam çıkıyor ben 20.000tl teklif ettim ve kabul etmedi. ve daha saymadığım bir sürü haksızlığa maruz kalmış durumdayım. Ben işverenime dava açsam kazanabilirmiyim kazanırsam bu dava ne kadar zamanda sonuçlanır acaba cevalarsanız çok sevinirim iyi akşamlar…

  1. Dava kazanıp kazanamayacağınızı söylemem mümkün olmaz. Ancak bahsettiğiniz durumu tanık vb. yollarla ispat edebileceğinizi düşünüyorsanız bir avukata danışarak dava açabilirsiniz.

 14. Merhaba, ben özel bir perakende mağazasında 4 yıl çalıştım. Çalışırken, her sene başında fazla çalışma muvafakatnamesi imzalatıldı. Fazla çalışma yaptığımız halde, yapmıyoruz diye kağıt imzalayın yoksa sizinle daha çalışamayız denildi. Fakat eski çalışanlardan şahitlerim bulunmaktadır. Mahkemeye verdiğim taktirde fazla çalışmışlıklarımızı isteyebilir miyiz ?

  1. Elbette isteyebilirsiniz ama bu çok teknik bir konu. Konu ile ilgili sitedeki diğer yazılara bakabilirsiniz.

 15. Merhaba ben 2007 De 11 ay calisdim 2008 De 7 ay calisdim 2009 de 8 ay calisdim yurt disinda am a hic kidem tazminati almadim nasil edebilirim ve maas bodrolarinda sirketin isimleri var

 16. merhabalar ben 22 temmuz 2016 da işten çıkartıldım işe iade istemiyorum geri dönmek istemiyorum tazminatımı istiyorum 7 yıllık şimdi dava açabilrmiyim

  1. Elbette açabilirsiniz. İşe iade davası açmayacaksanız, davanızı 5 yıl içinde açmanız yeterli olacaktır.

   1. Merhaba çalıştığım insaat firmada 10 ay calistin sonra firma anında çıkış verdi bana ben cikis imzasi atmadan ordan ayrildin simdi ne yapabilirim. Saygılarımla

    1. Alamadığınız haklarınızın olduğunu düşünüyorsanız bir ihtarname çekerek bunları talep etmelisiniz. Ödenmezse geriye dava yolu kalacaktır.

 17. Merhaba ben özel bir bankada, bankanın mensubu gibi iştirak firmasının elemanı olarak çalıştım. Yani sanki mensup gibi hiç bir çalışma farkı olmadan onlarla beraber sözleşmeli olarak çalıştım. Ancak haklarım onlardan farklıydı.ben bu iş yerinde iştirak firması elemanı olarak 2 sene çalıştım. bu çalıştığım süre içerisinde insanlık dışı bir mesai yaptım. aylık ortalama 80 ile 100 saat mesai kurumun elemanları saat ücreti olarak 10 lira alırken ben 2 lira aldım. İşe giriş tarihim 2007 eylül çıkış tarihim 2009 ağustos. burada bir hak talep edebilir miyim. süreyi kaçırmış mıyım. iş mahkemesine dava açsam hakkımı alabilir miyim.

  1. Fazla çalışma ücreti gibi ücret haklarınız zamanaşımına uğramış. Ancak kıdem ve ihbar tazminatı alacağınız varsa, bunlarda zamanaşımı, işten ayrıldıktan sonra 10 yıldır.

 18. İyi günler, Merhaba MUSTAFA bey, sizden bilgi almak istiyorum, umarım bana yardımcı olabilir yol gösterebilirsiniz. Benim Babam 1964 doğumlu;1992-1995 yılları arasında nakliyat işiyle uğraşıyordu, kendisine ait bir aracı vardı kendi 92-95 yılları arasında vergi mükellefiydi ve vergi ödedi, yalnız hiçbir şekilde bağkur veya ssk kaydı oluşturmamış. kendisi şu an çalışıyor 2002 den beridir ssklı olarak 5200 gün primi var. babam geriye dönük olarak 92-95 yıllarına borçlanma ve tescili öne çekip daha erken olabilirmi. kimileri çevremizdeki kişiler olabilir dediler. bunun örneği ve mahkemede emsal kararı varmış sizin bilginize ihtiyacım var beni biraz aydınlatırmısınız. nasıl bir yol izlemeliyiz.. size çok teşekkür ederim. iyi günler diliyorum..saygılarımla…

 19. İşe iade icin 30-45 gun icinde başvurulması gerekir diyor bir diğer yazıda, acaba bu ne anlama geliyor. ohalde başvuru hakkım olduğunu bilmiyordum Bugun ogrendim, Bugun de 35. Günüm, başvursam geçerli olur mu?

 20. Mrhaba benim bi sorum olacakdi ben bi sirkette 3 yl calstm isler bozuldu ve bi cok kisinin cıkısi verildi ve benimde ayni sekilde bize tazminat icin bir senet verdiler 13 agustos 2017 ylina ve bize ckısımizi imzalattilar ve su an firma satılık biz bunun icin ne yapmaliyiz? Buyuk ihtimalle paramizi vermeyecekler

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.