İş mahkemelerinde dava açma süreleri

İş mahkemesine dava açma süresi

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işten ayrıldığında bir takım alacaklarını işvereninden alamadığını düşünüyorsa başvuracağı yer İş Mahkemesi olacaktır. İş mahkemelerinde işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar karara bağlanmaktadır. Peki ama işçi İş Mahkemesine davasını ne zaman açmalıdır? Bunun bir süresi var mıdır?

İş Mahkemesine başvurmadan önce yapılması gerekenler

İş Mahkemesinin son aşama olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü iş mahkemesine başvuran bir işçinin hak ettiği bazı alacaklarını işvereninden alamadığını düşündüğünü kabul edebiliriz. Bu  da işveren ile işçi arasındaki bir anlaşmazlığın işaretidir.

Daha önce yazdığım bir yazıda iş mahkemesine başvurmadan önce ne yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla açıklamıştım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ancak kısaca özetlemek gerekirse; dava açmadan önce işvereninize ihtarname gönderdiğinizden, hak düşürücü sürelere ve zamanaşımı sürelerine dikkat ettiğinizden emin olun ve mümkünse hukuki yardım almaktan çekinmeyin.

İş mahkemesine dava açma süresi var mı?

İşçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren dava açabileceği bir süre sınırı var mı? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü bu soruya cevap verirken, cevabı birden fazla parçaya bölmek gerekecektir. Bunlar işe iade davası, zamanaşımı ve genel olarak dava açma süresi olmalıdır.

İşçi alacaklarında zamanaşımı

is davasi suresi zamanasimi

Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere tazminat ya da fazla çalışma ve genel tatil ücreti gibi ücretler dönem dönem dava konusu olabilmektedir. İşte bu tür alacaklar için zamanaşımı süreleri öngörülmüştür. Bu süreler geçirildiği takdirde, açılan davada karşı taraf zamanaşımını ileri sürerek davayı düşürebilecektir. O nedenle dikkat edilmesi gereken ilk süre budur.

Zamanaşımı süresi tazminat alacaklarında 10 yıl ve ücret alacaklarında 5 yıldır.  Burada zamanaşımı sürelerinin, bu alacakların muaccel hale geldiği yani doğduğu andan itibaren işleyeceği unutulmamalıdır.

Örneğin kıdem ve ihbar tazminatında zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlayacakken fazla çalışma ücret ya da maaş alacağı hak edildiği aydan itibaren başlayacaktır. Ya da yıllık izin ücreti yine işçinin işten ayrıldığı tarihten başlayacaktır.

İşe iade davası

İşe iade davasını şu yazıda ayrıntılı olarak anlatmıştım. İşçi için önemli maddi ve manevi kazanımlar getirebilen bu dava türünün açılabilmesi bazı şartların yanında bir de süreye bağlanmıştır. Buna göre; işe iade davası açmak isteyen işçinin bu davayı, işten ayrıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde açması gerekmektedir. Aksi takdirde davanın açılabilmesi mümkün değildir.

İş mahkemelerinde genel olarak dava açma süresi

İş mahkemelerinde genel dava açma süresi diye bir şey yoktur. Yani, işçinin işten ayrılması durumunda illa ki belirli bir süre içinde dava açması gerekmez. Bunun yukarıda belirtilen tek istisnası, işe iade davasının 1 ay içinde açılmak zorunda olmasıdır.

SONUÇ

İşten ayrılan bir işçinin, iş mahkemesinde dava açması için genel bir “dava açma süresi” bulunmamaktadır. Ancak işçilerin aşağıda belirtilen iki hususa dikkat etmeleri çok önemlidir:

 • İşe iade davası açmak isteyen işçi, bu davayı işten ayrıldığı (fesih bildiriminin kendisine bildirildiği) tarihten itibaren 1 ay içinde açmak zorundadır.
 • İşçi alacakları 5 ya da 10 yıllık sürelerin geçmesiyle zamanaşımına uğrayacağından, davaların bu 5 ya da 10 yıllık zamanaşımı süreleri içinde açılması gerekir.

Yukarıdaki zamanaşımı sürelerine ve işe iade davası açma süresi dışında; iş mahkemelerinde dava açmak için belirlenmiş azami bir süre bulunmamaktadır. Davalar, işçinin dilediği zaman açılabilir.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

554 Yorum

 1. Merhaba Mustafa bey 9 yıl 4 ay bir güvenlik şirketinde çalıştım şirket beni büyük şehir sınırları icinde başka bir projeye atama yaptı atama yaptığı anda benim güvenlik kartının geçerlilik süresi geçmişti elimde kart yoktu. Daha önce çalıştığım yerde mesaisiz ve yemek parasız 1720 tl maaş alıyordum Beni görevlendirdiği projede maaşımi 175 tl aşağıya çekti 270 tl aylık fazla mesai ve 240 tl yemek tikedi verdi bunlarla beraber maaşım 2050 tl dediler lojmanı önceki kaldığım lojmanı göre arasında dağlar kadar fark var. Birde ayın 05.10.2016 da ben ihtar çektim onlar son çalışma günümden sigorta çıkışını yapmışlar. Bu arada içerde 23 günlük yıllık izin alacağım var . İhtarimin karşılığını bana halen yapmadılar. Nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olursanız sevinirim.

  1. İhtarname de çektiğinize göre, alacaklarınız ödenmezse bir an önce dava açmaktan başka yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.

 2. Merhaba Mustafa bey. Gecen ayın 24ünde işveren tarafından çıkış verildi. Be Ogün alacaklarını aldığıma dair noterden ibraname imzalattılar. İmzalarsan alacaklarını alabilirsin dediler bizde eski işyerimiz oldugu için güvenip imza attık. Ogün yazılı olan ihbar tazminatı parasını yatırdılar. Ama diğerlerini yatırmadılar. Ne Çalıştığım 24 günlük maaşı nede 800tl fazla alacağımı ve birde yıllık iznimden kalan 12 günlük parayı ve kıdem tazminatını. Sonra duydum ki sadece kıdemle ihbarı ödeyip kapatacaklar. Daha kademede ödemesi yapılmadı. Ne yapabilirim

  1. Bu ödemelerin zaten banka kanalıyla yapılması gerekir. Ödenmezse dava açarak, ödenmediğini iddia edebilirsiniz.

 3. merhabalar ben özel bir şirkette 4 yıla yakındır çalışıyorum şirket 2016 ocak ayında iflas erteleme isteyerek kayyum atandı şu anda 4 aylık maaşımı almış değilim ve halen maaşlarla ilgili şirketimden bir açıklama yapılmıyor.Şirketin işine son verdiği ve ihtarname çekip işi bırakan arkadaşlarımıza haklarını protokol yapıp tasitlendiriyorlar ama bunlarıda ödemiyor. 4 aylık maaşım ve 4 yıllık tazminatım için nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirin

  1. Sizin de mecburen ihtarname çekmeniz ve ardından ödeme yapılmazsa dava açmanız gerekir. Başka bir yolu olduğunu sanmıyorum.

 4. Merhaba mustafa bey. 13 ay 15 gündür otelde calışıyorum.gecen sene beni 140 gün askıya aldılar.calışmadım hiç. Su an beni yıllık izine gönderıyorlar. Ama otel benım haklarımı vermıyorlar.ne yapmam lazım benim. Dıger bı soru benım hangi tazmınattan faydalanabiliyorum. Lutfen bana yardımcı olun ne yapmam gerekıyor.

  1. Noterden ihtarname çekere ayrılabilirsiniz. İhtarnamede ayrılış gerekçeleriniz açıkça yazın ve haklarınızı talep edin. Ödenmezse mecburen dava açmanız gerekecek.

 5. Merhaba Mustafa Bey, 6 yıldır çalıştığım şirkete üretim hatasından dolayı maddi zarara uğrattığım sebebiyle işten çıkarıldım. Fakat işten çıkarılma esnasında istifa dilekçesi doldurarak işten çıktım. Tazminat davası açsam kazanabilirmişim, ayrica ne kadar zaman içerinde açmalıyım davayı. Üsten çıktığım tarih 29/09/2016

 6. Merhana Mustafa bey yaklaşık 4 yıl 8 ay çalıştığım iş yerrinde bir kavga sonucu işten çıkarıldım.Ama işverenle anlaşıp normal çıkış verildi.4. Maddeye göre işten çıkarıldım.Bana tazminatımın ödeneceği söylenildi.Fakat 1 aydır telefonlarıma bakmıyorlar.Bugün muhasebeciyi aradım ve bana tazminatımın yarısını verip helalleşmek istediklerini söylediler ve bende kabul etmedim.Alacaklarımı nasıl tahsil ederim.Ayrıca işyeri benim çıkışımdan 10 gün sonra kavga tutanağı olusturmuş.şuan işsizlik maaşıda alıyorum.

  1. Merhaba, açıkçası sıkıntılı bir durum. Normalde işverenin SGK’ya farklı bir çıkış kodu bildirildiğini anlıyorum. Sizin işsizlik maaşı almanız için yapılan bu bildirim yanlıştır ve İşkur bunu öğrenirse geriye dönük sizden işsizlik maaşlarınızı alır. Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

   1. Hayırlı geceler hocam benim 7.5 yıl oldu çalışmış olduğum işyerinden kuruş tazminat alamadım avukat davada konuşacak bir kişi olsa yeterli dedi ama bulamadım hep aklımda lütfen bir çare 4 yıl ezildim

 7. mustafa Bey merhaba. Eşim 20 yıldır özel bir şirketin kendi bünyesindeki güvenlik elemanıydı.Geçtiğimiz hafta görevi kötüye kullanma(inisiyatif kullanarak , her hangi bir çalışan personelden onay almadan daha önce şirkette inşaat çalışması yapmış olan birisini yarım kalan işini tamamlaması için yarım günlüğüne şirket içine almak) gerekçesyle tazminatsız işten çıkarıldı. Kendisi 20 yıldır sözlü bir uyarı bile almamış herkes taarfından da parmakla gösterilen bir kişidir. bölüm müdürü biraz da gözdağı vermek adına maalesef direkt işten çıakrtmaya gitmiş. Bu durumda hemen mahkeme açtık tabi ki. Yalnız merak ettiğim şu; Görevi kötüye kullanma denince insanın aklına kötü şeyler geliyor. davayı kazanmama gibi bir durumumuz olabilir? Tecrübenizden yararlanmak isterim.Şimdiden teşekkürler.

  1. Sadece bahsettiğiniz durum söz konusuysa işçi elbette işten çıkarılabilir. Ama bu fesihin 25’e göre değil 18’e göre yapılması gerekirdi. (Eğer eşinizizin yaptığı fiil işyerini tehlikeye atmış ve çok önemli sonuçlar doğurmuşşsa ayrıdır). Buna göre hem ihbar hem de kıdem tazminatı ödenerek işten çıkarılabilirdi. Zaten dava açmışsınız, artık bekleyeceksiniz.

   1. Hayır her hangi maddi manevi bir zarara uğratma, şirketi tehlikeye sokma gibi bir durum da söz konusu değil. Sadece bölüm müdürünün durum karşısındaki kendi yorumu (art niyet araması ) mevcut. Zaten buna istinaden 25’den çıkışı verilmiş. Mahkeme buna istinaden ispat ister diye düşünüyorum ? Dediğinizi gibi beklemek durumundayız maalesef. MAX 1 yıl sürüyormuş bu mahkemeler ?

 8. Mustafa bey merhaba
  İşyerinden evlilik nedeni ile ayrıldım. Tazminatının ödenmesini 3 aydr bekliyorum. İşten çıkmadan önce bir fatura kesmiştim kur şuan da yükseldiği için zararı benim karşılamami istiyorlar. Tazminatimi bu yüzden ödemiyorlar. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim.

   1. O şekilde bir zararı benim tazminatimdan düşemezler sonucda degilmi?
    Sonucda 3ay olmuş işten ayrılmişim kur yükselmiş bunun için bana dava açma hakları var mı?

    1. Bunu tazminatızdan düşemezler. Düşerlerse dava açarsınız. Sizin bir hatanız olduğunu düşünüyorlarsa dava açarak sizden zararın tazminini istemeleri gerekir. Kıdem tazminatından hiçbir kesinti yapılmaması gerekir.

     1. Peki onlar bana bu şekilde dava alsalar haklı olma payları nedir.
      Kasıtlı yapılan hata değil bu.

     2. Ayşegül hanım, bunu bilmem mümkün değil. Ancak kıdem tazminatınızdan mahsup edilmemesi gerekir.

 9. Mustafa Bey
  Merhabalar, 4 Yıldır Özel Sektörde Mağaza Yöneticiliği Yapmaktayım, İşveren Üst Sorumluları Son zamanlarda Üzerime Psikolojik Baskılar Yapmaktadırlar, Manav Reyonuna Ürün açmamı Kasa Taşımamı İstiyorlarlar Bende İşyerindeki Sorumluluğumdan Dolayı Yapmak İstemiyorum Personellere Karşı Beni Küçük Düşürmeye Çalışıyorlar ve Duydumki beni mağaza müdürlüğünden Manav Personeline görev değişikliği yapmak istiyorlar. Böyle Bir Durum Olursa Nasıl Bir Yol İzlemem Gerekiyor.
  Şimdiden vereceğiniz Bilgiler için Teşekkür Ederim.

  1. Böyle bir durum, size haklı gerekçeyle kıdem tazminatınızı talep ederek fesih hakkı verir. Ancak mahkeme aşamasında, gerçekleştirilen görev değişikliğini ve fiilen yaptığınız işi ispatlamanız gerekir.

 10. Merhabalar.. 2 yil calismis oldugum is yerimden ihbar tazminatimi alamadim. Dava dilekce ornegi yazmaniz mumkunmu.. birde 2 yil boyunca ayda en az 50 saat mesai yapipta bodromda 3 ile 5 saat gosterilip odemeyide 3 ile 5 saat olarak yapildi. Bu konu icin is mahkemesine gitsem elimde delil olarak is yerine giris ve cikis saatlerini gosteren parmak okuma dokumanlari var. Bu delil saylirmi.

  1. Bordronuzda fazla mesai tahakkuku olduğu için, fazla çalışma yaptığınızı ancak yazılı delillerle ispatlayabilirsiniz. Eğer onaylı ise parmak izi dokümanları tabi ki yazılı delil olarak kabul görecektir. Dilekçe örneği yazamam, böyle bir uygulamamız yok.

 11. Merhaba mustafa bey ben 1,5 yıldır bir şirkette çalışıyorum ve haftada 4 saat fazla çalıştırıyorlar ve bunu zorunlu yapıyorlar dava açmak istiyorum ve dava açınca beni tazminatımı verip işten çıkartırlarmı acaba

  1. Tazminatınızı vererek sizi her zaman işten çıkarabilirler. Ancak dava açtığınız için işten çıkarırlarsa ayrıca işe iade davası da açabilir ve kazanabilirsiniz.

   1. 1.5 yıldır sabah 8:30 akşam 7:00 olarak çalışıyorum ve işe girerken bana cumartesi günleri 5 e kadar çalışmam gerektiğini söylediler ama sözleşmemde haftalık 45 saat yazıyor ve diğer arkadaşlar cumartesi günü 13:00 de mesaisi bitiyor ben müdüre bunları dorduğumda işe girerken kabul ettin diyor hafta içi 09:00 da işbaşı yap cumartesi 17:00 ye kadar çalışacaksın diyor geriye dönük mesailerimi almak için dava açarsam kazanabilirmiyim ve dava ne kadar dürede sonuçlana bilir ve bana bunla ilgili nasıl bi tavsiye önerenilirsiniz. Teşekkür ederim

    1. Haftalık çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa ve bu şekilde çalıştığınızı mahkemede ispat edebilirseniz davayı kazanabilirsiniz. Ancak davanın ne kadar sürede sonuçlanacağını bilmek mümkün değildir.

 12. MUSTAFA BEY MERHABA
  Ben bir şirkette 01/03/2007 tarinde işe başladım ancak sigorta başlangıcım 04/09/2009 tarinde başlatıldı 10/12/2009 tarihinde askerlik hizmeti sebebiyle işten ayrıldım.Askerlik sonrasında tekrardan 01/10/2010 tarihinde aynı işyerinde çalışmaya başladım ancak sigorta girişim 04/01/2011 tarihinde başlatıldı.28/01/20014 tarihinde işverenin işlerin kötü gittigini ekonomik durumunun kötü oldugunu belirterek beni işten cıkartacagını fesih bildirim tebligatıyla bildirdi.Bende bana verilen fesih bildirim tebligatını ”FAZLAYA İLİŞKİN HAK VE ALACAKLARIMIN SAKLI KALMASI ŞARTIYLA İMZALIYORUM” yazarak imzaladım ve teslim ettim. Daha sonrasında işverenim benim haberim olmadan 31/01/2014 tarihinde işten çıkışımı verdigini ögrendim ve işyerinden ayrıldım. Sonrasında sigortalı çalıstıgım dönem için için işkura sikayette buludum işveren benim ihbar kıdem fazla çalısma yıllık izin ve eksik ücretlerimi ödememiştir diye bunun üzerine işkurdan gelen raporda benim ihbar ve kıdem tazminatı eksik ücret 42 günlük yıllık izin alacagım oldugunu saptarak işverene ödemesi konuunda bildirimde bulundu ancak halen tarafıma ödeme yapılmadı benden askerlik öncesi ve sonrasındaki sigortasız çalıstıgm süreler için hizmet tesbit davası açtım ve kazandım daha sonrasında alacak davalarını daha acmadım. Buna göre Tazminat davası acarsam
  1- Askerlik öncesi sigortasız çalıstıgım tesbit edilen dönemler için eksik ücretlerimi fazla çalısma ücretlerimi yıllık ücretli izinlerimi tazminatlarımı ve askerlik öncesi dönem için hak ettigim işsilik 8 aylık işsizlik maaşımı alabilirmiyim.
  2- Askerlik sonrası dönem için alamadıgım ihbar kıdem kötü niyet tazminatlarımı eksik ödenen ücretlerimi ödenmeyen yıllık ücretlerimi alabilirmiyim.
  3- Kıdem tazmitları en son alıdıgımız bürüt ucret üzerinden mi hesaplanır yoksa dava tarihindeki bürüt ücret üzerinden mi hesaplanır.
  4- Benim talep edecegim eksik ücretler fazla mesai yıllık izin alacaklarım zaman aşımı süresini işkura şikayette bulundugum zaman kesildimi
  5- Ücret alacaklarımın zaman aşımı süresi dava tarihinden itibaren mi yoksa işten ayrıldıgım tarihten itibaren mi başlar

  1. Merhaba. Sondan başlayalım. Ücret alacaklarında zamanaşımı ne dava tarihinde ne de işten ayrıldığınız tarihte başlar. Ücretlerde zaman aşımı, ücretin ödenmesi gereken gün başlar. Dolayısıyla örneğin 06.11.2016 tarihi itibariyle, 05.11.2011 ve öncesinin ücretleri zaman aşımına uğramıştır. İşkura başvurmanız bunların zamanaşımını kesmemiştir. Kıdem tazminatınız, en son aldığınız brüt ücret üzerindan hesaplanır. Askerlik öncesi ve sonrası için haklarınız ile ilgili ise kararı mahkeme verecektir; ancak İşkur tarafından lehinize verilen karar sizin için önemli bir delil niteliği taşıyacaktır.

 13. merhabalar ben 18 gün mjet te calıştım 5 ay olu maas+yol+mesai+yemek ucreti alacaklarım var ödeme gerçeklesmedi.magaza müdürü ile defalarca görüştüm.sorun yok dedi aylar geçti değişen yok.nereye basvurmalıyım.yardım ederseniz sevinirim tesekkürler

  1. Bence İşkur’a giderek bir şikayet dilekçesi doldurun. Sigortalı çalıştıysanız hakkınızı alacağınızı zannediyorum.

 14. Merhaba mustafa bey 3 sene çalıştığım işyerinden 2 ay önce ayrıldım benden tazminat alabilmek için sigortadan yazı getirmemi söylediler getirdim ama şimdide oyalama takdigindeler sizce ne yapabilirim

  1. Merhaba. Ödemeyeceklerini düşünüyorsanız ihtarname çekin ve yine ödenmezse dava açın.

 15. Merhaba Mustafa Bey bir sorum olacak , ben 5 yıldır özel bir şirkette çalışmaktayım 1.5 yıl önce iş kazası geçirdim (geç kaza bildirimi yapıldı) ve sağ kolumdan %26 sürekli engelli raporu aldım. Halen o şirkette çalışmaktayım fakat geldiğimiz noktada üzerimdeki baskıların ve yaptırımların arttığını düşünüyorum, en son olarak ulaşım hakkım elimden alındı. Halen şirkette çalışırken iş kazası tazminat davası açabilirmiyim veya nasıl bir yol izleyerek normal tazminatımı alarak işten çıkabilirim.

  1. 1,5 yıl önceki iş kazasını gerekçe göstererek işten ayrılamazsınız. İşyerinde varsa kanunsuz bir uygulama onu gerekçe göstermeniz gerekir. İşyerinde çalışırken tazminat davası açabileceğinizi düşünüyorum ama bunun için bir avukata danışmanızı öneririm.

   1. Selam mustafa bey .ben 10 yıldır bur firmada çalıştım şöför olarak tür dışı ve yurt içi fima benle beraber 10 kişi ćok ardı belirli aralıklarla içersinde ise iade davası açtık ve fazla mesai davasında açtık ise iyada davası sonuçları ve yargıtay gitti 6 aydır yargitayda dosya gelmedi ve is veren bizleri ćikardiktan sonra işi aldı iş veren işci ala bilir mi.teşekkurler

    1. Mehmet bey zaten davanız görülmekteymiş. O nedenle ben ne söylesem varsayım olarak kalır. Biraz daha beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

 16. 13 ay bir iş yerinde sigortalı çalıştım ilk 6 ay askeri ücretin 300 lira altında çalıştım sabah 8.30 aksam 18.00 haftada 6 gün bu şekilde çalıştım benden sonra alınan stajere bile benden fazla maaş verilmesinden dolayı işten ayrıldım hiçbir belge imzalamadim 13 ayda bütün ulusal bayramlarda çalıştım fazla mesaimi istediğimi bildirdim git nereye basvurursan vur ispatlayamazsin dediler bu iş yeri dediğim saatlerde hep açık bunu ispatlamaya gerek varmı fazla mesailerim için iskura basvurdum is mahkemesine gidin dediler avukat falan tutmam gerekecekmi zaten param yok birde mahkeme masrafı falan cikarmi

  1. Tekin bey sizi anlıyorum, avukatsız da dava açabilirsiniz. Masrafları çok tutmayacaktır. Dilekçe yazarak iş mahkemesine verebilirsiniz. Ancak öyle ya da böyle bir avukattan destek almanızda yarar var.

 17. Slm mustafa bey 06 09 2013 te ise basladim plastik sektorunde 18 04 2015 te is kazasi gecirdim sag el bilegim kirildi iyilesmemesinden dolayi 20 06 2016 da ameliyat oldum 105 gunum is kazasi olarak raporlu gecirdim ve elimde %5 engelim kaldi heyyet raporum var mahkemeye verebilirmiyim ne yapmam gerekiyo simdiden tsk

 18. merhaba Mustafa bey ben özel bir şirkette 5 yıl kadar çalıştım bundan 2 sene önce fiziksel olarak bir saldırıya maruz kaldım we o kişi hakkında hiç bir şey yapılmadı aynı zamanda sözlü olarakda hakarete uğradım ozaman şikayet edemedim ailemden dolayı ve en sonda benim altımadaki elamana işimi öğrettim ve yönetime yükseldi bundan sonrada işten ihtar çekerek ayrılmak zorunda kaldım hak talep edebilirmiyim? yardımcı olurmu sunuz?

   1. merhabalar mustafa bey bi firmada calısıyordum 5 ay oldu ve magzada hırsızlık olayı oldu kemaralar ıncelendı sadece mudur ve kodırotor ızledı hıc bısey cıkmadı polıse bıle gıdılmedı soylemem ragmen gerek yok aramızda hallederız soylendı ve sucu bana attılar kısa bı surelıgıne dısarı cıktım dıye hem o calınan parayı hemde 15 gunlugumun kesılecegını bıldırdıler ve tehdıt ettıler zorla ıstıfa yazdırdılar ne yapmalıyım

    1. Ücretiniz kesildi mi? İşten ayrıldınız mı? Bunlar olmadıysa, hâlen gerçekleşen bir sonuç yok demektir. Şu an için bir şeyler yapmaya erken olur.

 19. Merhaba ben 2.5 yildir hadim markette kasiyerlik yapmaktaydim bi arkadasimla sozlu munakasamiz oldu tutanak ve savunmalarimiz istendi verdik birde sahitler savunmasinda tamamen beni magdur birakacak soylemedigim kelimeleri yazmislar ve kanunda isyerini zedeleyici kelimeler oldugu icin tazminatsz is cikisi verdiler imza atmadim bn bunlari soylemedim imzalamam dedim suan bu yuzden issizlik parasi bile alamiyorum hakli ikien haksiz duruma dustum ben haklarimi sonuna kadar savunmaktan yanayim dava acmis olsam kesinlikle kazanabilirmiyim

  1. Merhaba. İşten çıkışınız da verildiğine göre zaten dava açmaktan başka yol görünmüyor. Davanın sonucunu ise benim tahmin etmem mümkün olmaz. Mahkeme bunu değerlendirecektir.

 20. Merhaba Mustafa bey. Bir otelde 23 gun calistim, deneme suresindeydim. 23. gunun sonunda Sigortamin ne zaman yapilacagini sordum, su gun olur bu gun olur derken ertesi gun is yerimden arandim ve isten cikarildim. Ayni seyi benden once calisan 2 kisiye daha yapmislar. Surekli deneme sureci diyorlar ve isci uyandiginda cikariyorlar. Ne yapmam lazim? Adalete ve devletin yasalarina guveniyorum fakat dava acsam haksiz cikarilmaktan korkuyorum cunku maddi gucum ve ugrasacak enerjim kalmadi yine de Benden sonrakilerin basina ayni seyin gelmesini istemedigim icin Dava acacagim. Nasil bir yol izlemem gerekiyor?

  1. İşten çıkarıldıysanız, neden çıkarılmaktan korktuğunuzu anlayamadım. Ama şu kadarını söyleyeyim, deneme süresinde işçinin sigortasının eksiksiz olarak yapılması gerekir. açacağınız bir davada, bu durumu tanık ve benzeri usullerle ispat etmeniz halinde, geriye dönük sigortanız da yapılacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.