İş mahkemelerinde dava açma süreleri

İş mahkemesine dava açma süresi

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işten ayrıldığında bir takım alacaklarını işvereninden alamadığını düşünüyorsa başvuracağı yer İş Mahkemesi olacaktır. İş mahkemelerinde işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar karara bağlanmaktadır. Peki ama işçi İş Mahkemesine davasını ne zaman açmalıdır? Bunun bir süresi var mıdır?

İş Mahkemesine başvurmadan önce yapılması gerekenler

İş Mahkemesinin son aşama olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü iş mahkemesine başvuran bir işçinin hak ettiği bazı alacaklarını işvereninden alamadığını düşündüğünü kabul edebiliriz. Bu  da işveren ile işçi arasındaki bir anlaşmazlığın işaretidir.

Daha önce yazdığım bir yazıda iş mahkemesine başvurmadan önce ne yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla açıklamıştım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ancak kısaca özetlemek gerekirse; dava açmadan önce işvereninize ihtarname gönderdiğinizden, hak düşürücü sürelere ve zamanaşımı sürelerine dikkat ettiğinizden emin olun ve mümkünse hukuki yardım almaktan çekinmeyin.

İş mahkemesine dava açma süresi var mı?

İşçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren dava açabileceği bir süre sınırı var mı? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü bu soruya cevap verirken, cevabı birden fazla parçaya bölmek gerekecektir. Bunlar işe iade davası, zamanaşımı ve genel olarak dava açma süresi olmalıdır.

İşçi alacaklarında zamanaşımı

is davasi suresi zamanasimi

Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere tazminat ya da fazla çalışma ve genel tatil ücreti gibi ücretler dönem dönem dava konusu olabilmektedir. İşte bu tür alacaklar için zamanaşımı süreleri öngörülmüştür. Bu süreler geçirildiği takdirde, açılan davada karşı taraf zamanaşımını ileri sürerek davayı düşürebilecektir. O nedenle dikkat edilmesi gereken ilk süre budur.

Zamanaşımı süresi tazminat alacaklarında 10 yıl ve ücret alacaklarında 5 yıldır.  Burada zamanaşımı sürelerinin, bu alacakların muaccel hale geldiği yani doğduğu andan itibaren işleyeceği unutulmamalıdır.

Örneğin kıdem ve ihbar tazminatında zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlayacakken fazla çalışma ücret ya da maaş alacağı hak edildiği aydan itibaren başlayacaktır. Ya da yıllık izin ücreti yine işçinin işten ayrıldığı tarihten başlayacaktır.

İşe iade davası

İşe iade davasını şu yazıda ayrıntılı olarak anlatmıştım. İşçi için önemli maddi ve manevi kazanımlar getirebilen bu dava türünün açılabilmesi bazı şartların yanında bir de süreye bağlanmıştır. Buna göre; işe iade davası açmak isteyen işçinin bu davayı, işten ayrıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde açması gerekmektedir. Aksi takdirde davanın açılabilmesi mümkün değildir.

İş mahkemelerinde genel olarak dava açma süresi

İş mahkemelerinde genel dava açma süresi diye bir şey yoktur. Yani, işçinin işten ayrılması durumunda illa ki belirli bir süre içinde dava açması gerekmez. Bunun yukarıda belirtilen tek istisnası, işe iade davasının 1 ay içinde açılmak zorunda olmasıdır.

SONUÇ

İşten ayrılan bir işçinin, iş mahkemesinde dava açması için genel bir “dava açma süresi” bulunmamaktadır. Ancak işçilerin aşağıda belirtilen iki hususa dikkat etmeleri çok önemlidir:

 • İşe iade davası açmak isteyen işçi, bu davayı işten ayrıldığı (fesih bildiriminin kendisine bildirildiği) tarihten itibaren 1 ay içinde açmak zorundadır.
 • İşçi alacakları 5 ya da 10 yıllık sürelerin geçmesiyle zamanaşımına uğrayacağından, davaların bu 5 ya da 10 yıllık zamanaşımı süreleri içinde açılması gerekir.

Yukarıdaki zamanaşımı sürelerine ve işe iade davası açma süresi dışında; iş mahkemelerinde dava açmak için belirlenmiş azami bir süre bulunmamaktadır. Davalar, işçinin dilediği zaman açılabilir.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

554 Yorum

 1. merhaba mustafa bey 2 senelık özel bı sırkette calısıyorum ve aılevı durumlardan ötürü işten ayrılmak zorunda kalıyorum. tamınat alabılır mıyım bı yardımcı olabılır mısınız

 2. mustafa bey biz işten cıkalı bir sene oldu paramızı hala vermediler biz o sirkete teblikat cekip sonra dava acarak gecikmiş paralarımızıda alabilirmiyiz yardımcı olabilir misin ? bide teblikatta ne yazmamız gerek . cevap verdiniz için simdiden tşk ederim

  1. İhtarname ile ilgili şu yazıma bakabilirsiniz. Paralarınızı alıp alamayacağınız ise nasıl işten ayrıldığınız ve geçmiş çalışma koşullarınızla alakalıdır.

   1. mustafa bey işten biz cıktık ama para mızı vermediler yani 1 sene oldu tamm olarak işci mahkemesini calıstımız yerde mi acmamız gerek yoksa kendi memleketimizde de acsak olur mu ?

 3. Merhaba mustafa hocam 1 işletme de aşçı olarak işe başladım ve ilk ayimin sigortasını yapmadılar 2. Ayim da sigortamı başlattılar, daha sonrasında 2. Ayın bitiminde ben işten ayrıldım, kendilerine bilgi verdikten sonra, benim maaşımı vermediler bugün yarın diyerek oyaladılar bende 170 i arayarak şikayette bulundum, daha sonra beni arayarak şikayetimi çekmemi ve hemen paramı vereceklerini söylediler, bende sözlerine itimat edip çektim şikayetimi 700 tl kadar bi para aldım, 1250 tl alacağım dan artı 19 günlük mesai ücreti izinlerim falan vardı, daha sonra ortaklıklarını ayırdılar benim paramı ikiside vermiyo su an, isletme devroldu 3. Bi kişinin üzerine simdi benim ne yapmam gerek diye sorsam siz bana is mahkemesine, başvur diyeceksiniz2 fakat kazanabilirmiyim diye sormak istiyorum, sizce bu mümkün mü, bana maaş bodrosu falan hiç busey imzalatmadilar zaten banka üzerinden de almadım alacağımi, şahit bulsam daha önceki çalışan personelden bana yararı olurmu bu davayı kazanmam da?

  1. Davayı kazanıp kazanamayacağınızı bilmem mümkün değil. Ama sigortanız olduğuna ve bankadan da ödeme yapılmadığına göre neden kazanmayasınız? Bence dava açmanızda fayda var.

 4. Merhaba Mustafa bey…10kasim2015ten beri caliatigim sirketten hamile oldugum için 25.10.2016da kidem ve ihbar tazminatlarim odenerek isten cikartildim.ihtarname olayini bilmedigim için ise iade davasi acmadim 🙁 fakat bimer uzerinden isyerini sikayet ettim..ve is mahkemesine basvurup dava acmak istiyorum..iceride alcagim 300saatten fazla mesaim 2 gun alacak iznim falanda var bide hamileyken isten cikarilmam artisi…bana neler yapmam gerektiği konusunda yardimci olursaniz cok cok sevinirim…

 5. Merhaba,
  08.03.2015 Tarihinde özel bir firmada işe girdim yanlız 10.12.2016 (1) tarihinde geçirmiş olduğum ciddi bi rahatsızlığım var ağır kortizon ilaçları kullandım iş yeri hekiminin iş yeri idari işlerine özel tuzsuz ve doğal yiyecekler yemem için dilekçe yazdı cünkü doktorum kesinlikle tuzlu tatlı hazır gıdalar yememi yasaklamıştı ama iş yeri hekimi idari işlere bildirmesine rağmen hiç bir şekilde umursanmadı) (2) iş yeri hekimi kullanmış olduğum ağır kortizon ilaçları yüzünden kendi yöneticime operasyon’da çalışamaz iş makinası kullanmaz tedavisi sürüsince yerinin değiştirilmesini arz ederim diye yöneticime mail atıldı ama umrunda olmadı ve ben ilaçın yan etkileri yüzünden hastaneye gidemedim işe gidemedim 5 gün boyunca ilaçlarım ve tedavim bitti ama ilaçı doktor kontrolünde bıraktım ve kortizon kanser hastalarında kullanılan bi ilaçtır bilirsiniz ve kortizonu bıraktığımdan dolayı vucudumda ödem yaptı aşırı sırt bel diz bacak ağrıları yaptı ve çalışamaz durumdaydım buna istinaden 11.28.2016 ve 11.29.2016 tarihinde şiddetli ağrılarımdan dolayı işe gidemedim haberde veremedim ama rahatsızlığımın ne kadar ciddi olduğunun farkındalardı ve 11.30.2016 tarihinde noter onaylı devamsızlıktan iş feslin çıkışın oldu dediler savunma almadılar telefon dan haber verdiler tutanak imzalamadım bu konuda ne yapmam gerekiyor tazminatsız ihbarsız işten atıldım…

  1. Öncelikle geçmiş olsun. En kısa sürede noterden ihtarname göndererek durumu izah edin ve haklarınızı talep edin. Büyük ihtimalle dava açmak zorunda kalacaksınız. Mahkeme elinizdeki raporları vb. inceleyecek ve ona göre karar verecektir.

 6. merhaba mustafa bey,
  toplamda 5 kişi olarak işten çıkarıldık. sebep olarak da performansı düşüklüğü gösterildi. aynı günün sabahı savunma talep edildi, akşamına işten çıkartıldık. herhangi bir uyarı yapılmadan. performans düşüklüğü olduğu iddia edilmesine rağmen tüm aylarda başarı primi hesabımıza yatırıldı. çıkış verilen ay dahil. işsizlik maaşı almak istediğimizde ise disiplin suçu koduyla işten çıkartıldığımızı öğrendik. kazanmamız halinde işkur da gerekli düzenlemeleri yaptırabilecek miyiz?
  işe iade davamızı açtık. haklarımızı alabileceğimizi düşünüyoruz. bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız seviniriz.

  1. Geçmiş olsun. Davayı kazanırsanız ve işe iade edilmezseniz İşkura giderek mahkeme kararını sunmanız halinde işsizlik maaşınız bağlanacaktır.

 7. Mustafa bey iyi gunler ben… seyahat acantasinda 5 aydir .muavin olarak calidiyordum ….fakat ..basimizdaki sorumlu mudur 27.11.2016 tarihine kadar beni calis.tirip. aksam isine son verildi deyip 25 .11.2016 verildi deyip beni gonderdi..is kura calişma bakanligina geldigimde işsizlik maşi icin ..senin cikisin 22.11.2016..tarihinde istafa olarak gozukuyor.. dediler calisan..olarak ..ve benim bu olaydan haberim yeni oldu. ..28.11.2016 tarihinde calisma bakanligina sikayet edip .bilgim olmadan istifa ayarlanip cikis verilmis..bu konuda ne yapmaliyim mustafa bey

  1. İşkur, işsizlik maaşı bağlarken işverenin bildirdiği çıkış kodunu esas alır. Bu durumda yapmanız gereken, alacaklarınızın tahsili için iş mahkemesine dava açmaktır. Davayı kazanırsanız, mahkeme kararını İşkura götürdüğünüzde geriye dönük işsizlik maaşlarınızı alırsınız.

 8. MErhaba
  Market Sektöründe 5 yıldır yönetici olarak çalışmaktayım, işveren 2 ay içerisinde mağaza değişikliği yapmaya karar vermiştir ilkinde hiçbir yanıt vermeden kabul ettim işime devam ettim ikincisinde ise kabul etmek istemiyorum nasıl bir açıklama yapmam lazım ben o mağazada çalışmak istemiyorum ayrıca yıldırma politikası uygulanıyor baskılar mesai yatırmamalar bende psikolojik olarak etkilenmekteyim evimde eşimle huzursuz oluyorum böyle bir durumda nasıl bir yol izlenmeli yada haklarımı nasıl alabilirim uzun süre rapor almak kurtarıcımıdır lütfen yardımcı olmanızı bekliyorum teşekkürler

  1. Bu konuda sizi yönlendirme istemem. Çünkü bahsettiğiniz konular biraz soyut ve iş sözleşmenizdeki hükümler de önemli. Bu nedenle öncelikle iş sözleşmenizi incelemenizi ve yer değişikliğiyle ilgili peşinen onay verip vermediğinizi araştırmanızı öneririm.

 9. Merhabalar mustafa bey
  2010 yilindan 2015 yilina kadar ozel bir sirkette magaza yonetici olarak calistim calismis oldugum.sure icerisinde bir cok sehirdeki sorunlu magazalari duzeltmek adina gorev icin gittim.ayrica calismis oldugum sure icerisinde uyari vs hic birsey almadim aksine oduller aldim fakat son donemde yonetim degisikliginden dolayi sorunlar yasamaya basladim tekstil magazasjnda magaza mudurlugu yaomis oldugum magazamda 12 personel ve 1 de terzim mevcuttu magazamiza gelen musterilerimizin firmamizda bunyemizde calismakta olan terzimize izinli gununde disarda yapmak sureti ile yelek.dikimi siparis vermektelerdi.fakat terzimiz bunu yaparken musteriye grekli bilgigi vermekteydi yani firmada degil disarda terzi dukkaninda yapmasi gibj bunun haricinde firmanin sunmus oldugu yillik personel iskontolari var magaza muduru 4 bin personel ise 2 bin bu iskontolarida kullanmak icin personelin telefonuna paralo gonderilip o sms parola ile sisteme girildikten sonra %30 iskonto yapmaktadir.simdi benim durum su beni isten cikartmak istediler ve 25 /2 maddesi olarak benim haksiz kazans yapip musteriye yelej dikimi yaptirdigimi ve gelen mustetilere sezon fiyatindab satip musteriye faturayi vermeyip ardindan herhangibi bir personel iskontosu gecip iskonto tutarinin cebime attigimi her personelin iskontosunu benim kullandigimi ayni zamanda magazanin urun stogu bende olmasina ragmen magaza icerisinde acik cikarsa sadece benden kesilmesine ragmen benim faturasiz belgesiz posette bir kac urun cikarttigimi sunmuslardir.Firma icinde ara ara sistem gitmektedir ve biz mustrrilere bazen sistem olmadigindan fatura kesememskteyiz.fakat urun bilgikeri olmasi acisindan extre daha sonradan islemekteyiz kasa sorunlum zaten genel olarak jasada oluyor beni bu durumlardan dolayi isten cikardilar ve bana savunma yazmam gerektigini madem suclamalari kabul etmiyorssn yaz savunmanj devam et demelerine ragmen ben kesinlikle bunlari kabul etmeme ragmen benj isten cikardilar ihtar uyari vs hic birsey vermeden bu durumda sizce ne yapmaliyim ve sonucu ne olur ?

  Tesekkurler

  1. Merhaba, geçmiş olsun. Hakkınızdaki iddialar ciddi görünüyor. Bu gerekçelerle işçi tazminatsız çıkarılabilir. Ancak dava açar ve haklarınızı talep ederseniz, mahkeme işverenden bu gerekçelerini somut olarak ortaya koymasını isteyecektir. Olaylarla ilgili yazılı deliller, tutulan raporlar ve benzer, hususlar araştırılacaktır. Dolayısıyla, bütün bunları yapmadığınızı iddia ediyorsanız bir an önce dava açmalı ve hakkınızı aramalısınız.

   1. Dava actim sahitlerim dinlendi ayni sekil karsi taraf sirjet sahidi bolge mudurude dinlendi gerekli delilleri iki tarafta sunduk hakim bilir kisi defter kayitlarinin incelenmesini istedi fakat 2 mahkeme gecti halen sonuc gelmedi toplamda yani 4 cu mahkemeniz olcak sizce bu surec ne olur tesekkur ederim.cevabiniz icin

   2. Ayrica karsi taraf sahitleri bolge muduru yelek dikiminde bir kacina onayi okdugunu ve diger sahit ise daha onceki magazakarindada musteri memnuniyeti adina oda personel indirimi yaotigini bildirdi.bunlar bize arti sagliyacagina inaniyorum

 10. Merhaba,
  Mevcut iş yerimde Mart 2016’dan itibaren çalışmaktayım. Nisan ayından itibaren sabah 8:30 akşam 18:00 çalışıyorum. Yemek molası vesaire yok. 5-10 Dk yemek yiyorum 3-4 kez de 2’şer dakikalık sigara molası veriyorum. Benim hesabıma göre her hafta 9 saat fazla çalışmış oluyorum. Bugüne kadar toplam 252 saat civari fazla saatim oluyor. Şayet istifa edersem bu saatlerin ücretlerini talep edebilir miyim ?

  1. Bu durumda, işçinin geriye dönük olarak 5 yıllık fazla mesai ücretlerini talep etme hakkı vardır.

 11. Merhaba Mustafa bey ben 4 yıl özel bir şirkette çalışıyordum vardiya amiri olarak işim tehlikeli işler gurubunda 3 vardiyalı gece vardiyasındayken 8 kişi çalışmamız gereken vardiyada 6 kişi çalıştık gece saat 03.00 da personellerden 2 kişiyi yemeğe gönderdim saat 03.30 2 ci gurup 3 kişiyi gönderdim ve saat 04.00 da yemek saati bitti ben gitmedim yemeğe ve sonra yoruldum yemek molamı kullanmak için dinlenmek amaçlı kameralı bir odaya girdim ve oturdum dinlenirken uyuya kalmışım yemek saati 30 dk ben yemek saatimin dışına bir gün 30 dk birgün 45 dk taşma oldu işveren bunu kameradan tesbit etmiş ve hiçbir uyarıda hiçbir yazılı beyanda bulunmadan tazminatsız çıkış verildi ve kod 29 dan işlem yapılmış yargı yoluna gitsem tazminatımı hak talep edebilirmiyim daha önce böyle bir uyarı yada tutanak olmadı şimdiden teşekkürler.

 12. merhaba 8 ay önce doğuım yaptım ve eski iş yerime izibnlerim bittiği ilk gün okul müdürüm benimle konuşma yaptı seni tekrar almayabilirdik ve süt izinlerini kullanma gibisinden bende süt izinlerimi kullanacağımı belirtince istifa etmemi istediler ve ben istifa etmedim yakalşık 2 ay mobig uyguladılar daha sonra istifa ettim tabi hiçbbir hakkımı almadan 31 ağustosda strese dayalı nodül oluştu boğazımda yaklaşık 2 aydır hastanelerde onunla uğraşıorum biyopsi yapıldı ve tahminen kanser ameliyat olacağım bunları bana yaşattığı için eski iş yerime şu anda tazmınat davası açabilirmmiyim hukuki haklarım nelerdir. ne yapmam gerekli.

  1. Öncelikle geçmiş olsun. İstifanızı yazılı olarak vermişseniz, işiniz zorlaşacaktır. Yine de bir avukatla görüşerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 13. slm bende 7 ay caliştım çalıştığım yerde iş kazası geçirdim hastane beni mesegi hastan7esine sevk etti ordan bana rapor yazdılar astım karma diye yasaların uygun gördüğü şekilde uygun işle çalışmam için rapor yazdılar uygun yerlerde vardı kabul etmediler işe başlarken hiç bi şekilde saglık sorunum yoktu 6 metre yuksekten düştum doktor sonra diyor ki bu adam sıkıntılı daha önceden hastaymış nasıl temiz raporu vermişler bide diyor gözümden kaçmış teşekkür ederim

 14. Merhaba Mustafa Bey,

  10 yıldır aynı firmada çalışıyorum sgk aldığım gerçek ücretten yatırılmıyor, asgari ücret yatırılıyor arda kalan kısım zarfla birlikte gönderiliyor. İstanbul’da oturuyorum gebze’de çalışmaya gidiyorum, şirket arabasıyla elemanlarını evinden alıp evine geri bırakıyorum, yani bir nevi işçi servisinide çekmek zorunda kalıyorum bu benim ortalama 6 saat yollarda kalmam sebep oluyor, sabah 06:15 yola çıkıyorum akşam eve gelmem 22:00 buluyor. iki senedir zam alamıyorum, bana daha çok iş yükü vererek beni yıldırmaya çalışıyor ben bu durumumu patronumla paylaştığımda bana hakaret ederek herkesin ortasında rencide ediyor istifa et git diyor, ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz…

  1. İşten ayrılacaksanız ihtarname çekerek ayrılmalı ve doğru gerekçeleri bulmalısınız. Elden para aldığınızı kanıtlamanız gerekir. Ancak fazla mesai yapıyorsanız ve ücreti ödenmiyorsa ya da benzeri gerekçelerle işten ayrılmanızı tavsiye ederim.

   1. Merhaba, elden para aldığımızı eski çalışanları şahit göstererek kanıtlaya bilirmiyim, ihtar sonrası muhtemelen işten çıkartılacağım işsizlik maaşı alabilecekmiyim, ayrıca dava masrafları ve avukatlık üçretleri hakkında bilgi verebilirmisiniz..

    1. İspat için tanık elbette önemlidir ama neticede takdir mahkemenin olacaktır. İşsizlik maaşı ise tamamen, işverenin sizin çıkışınızı SGK’ya hangi koddan bildireceği ile ilgili olacaktır. Dava masrafları ile ilgili bilgim yok.

 15. merhaba mustafa bey ben ozel bı okulda personel calısmaktaydım sabah 8 aksam 9 10 arası ısden cıkıyodum ve bayramlarda 1 gun calıstırtırılmakta olup hıc bı sekılde mesaı verılmedı maasıma yansıyan asgarı ucrettı ve ıs sozlesmesıne aykırı hareket edıldı 3 hafta once ıstıfa ettım tazmınat hakkım var mı veya fazla calısmaktan dolayı mahkemeye versem tazmınat ve mesaılerımı alabılırmıyım yardımcı olursanız sevınırım

  1. İşten ayrıldıktan sonra ihtarname çekmeniz faydanıza olurdu. Ama her halde ve şartta dava açarak alacaklarınızı talep edebilirsiniz.

  2. Merhaba bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim, elden para aldığımı eski çalışan arkadaşların şahitliğiyle kanıtlasak kabul görür mü, birde ben neler talep etmeliyim..

 16. Merhaba Mustafa beyyaklasik 10 senedir bir kuafor de çalışmaktayım fakat bu 10 senede 3 şirket açılıp kapandı gerekçe ıslık diye iflas gösterdiler ancak işyeri sahibi şuanda çalışmakta ve benimde alacaklarının dolayı birbirlerine ayrılmadım işyeri sahibi bu 10 senede 2 ortak değiştirdi işyeri kendisinin üzerine ait değil eşine ait diğer ortakları kendi üstlerine en son iflas gosylterdikten sora yine aynı kişi bu kez kızının üzerime işlerini açtı be ben de burada çalışmaktayım maaşlar bankaya yatmıyor elimde sadece bankadan kredi çekmek için 2000 TL maaş yazısı var sigortaları askeri ücretten yatmakta bu durumda nasıl bir ha doğar benim için lütfen bir bilgi verirmisin iz bana saygilar

  1. Merhaba. Bir gün işten ayrılıp da dava açmak durumunda kalırsanız, tüm çalışmalarınızın birlikte dikkate alınmasını talep edersiniz. Tanık ve diğer yazılı delillerle de bunu her zaman ispat etme imkanınız vardır.

 17. Merhaba mustafa bey 4 ay çalıştığım Otel bir başkasına satıldı sezon sonu bizi işten çıkardılar ama ben son ayın maaşını almadığımız için çıkış yaparken kendi yazımızla yazdığımız imladığımız kağıda ekim ayı hariç yazmak istedim kabul etmeyip kağıdı yapamazsın öyle diye imzalatmadılar ama bodroyu imzaladım fakat maaş kasım 20 en geç yatması gerekiyordu bugün öğrendim 1 hafta daha bekleticeklermiş bu durumda ihtar çekmelimiyim yatmazsa maaş ne yapmam gerekiyor yasaya göre en fazla nekadar bekletebilirler?teşekkür ediyorum iyi akşamlar

 18. Merhabalar. 3 yıldır özel bir sirkette çalısıyordum ekimin 22 sinde sözlü olarak cıkısım verildi sebepsız yere. Aynı ayın 31 inde sigorta cıkısım yapıldı. Tazminatımı odeyecekler ama beni sebepsiz yere işten attıkları için yasal bir hakkım varmıdır acaba ?

 19. Merhaba iyi günler Mustafa Bey. Ben iş yerinden ayrılalı 6-7 ay oldu işkur a başvuru yaptım ama sonuc olarak sadece yıllık izin ücretini hesabıma yatırmışlar. Ve fazla mesai resmi tatiller vs alacaklarımı alamadım. 7 ay sonra da olsa ihtarname çekebilirmiyim ?

 20. Merhaba 8.5 yil calistigim şirketten 01.01.2016 mesai saati sonunda işime son verildigi soylendi alacagim tazminatlar tutari 10.000 tl oldugu paralarinin oldugunda vreceklerini soylediler imza atmami istediler.diger is arkadaslarima soz vererek iki yili gecmesineragmen odeme yapmadiklari icin imza atmadim.1 ay sonunda is mahkemesine dava actim.suan bilirkiside alacagim tazminat hesabi icin.fakat bu arada avukatı davanin zaman asimina ugradigi zaten tazminatlar izin haklarimin odendigi haksiz kazqnc icin bu davayi actigimi yazdigi bir dilekce sunmus mahkemeye .hicbirini almadigim hattta2 maasiminda odemediği halde birde sahtekar durumuna dusuruluyorum.tazminatlar ve izin haklarimdan dogan alacaklarin banka hesabina yatmasi gerekiyormus boyle birsey de yok neye dayanarak bunu soyleyebiliyorlar bu bir suc gegilmidir.kisaca yazdigim bu konuyla ilgili yorumunuz nedir teşekkürler

  1. Sizin de belirttiğiniz gibi, gerçekten de almadıysanız ve banka hesabınıza yatırılmış paralar yoksa mahkeme almadığınızı varsayacaktır. Bu nedenle çok da ciddiye alınacak bir durum yok diye düşünüyorum.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.