İş mahkemelerinde dava açma süreleri

İş mahkemesine dava açma süresi

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işten ayrıldığında bir takım alacaklarını işvereninden alamadığını düşünüyorsa başvuracağı yer İş Mahkemesi olacaktır. İş mahkemelerinde işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar karara bağlanmaktadır. Peki ama işçi İş Mahkemesine davasını ne zaman açmalıdır? Bunun bir süresi var mıdır?

İş Mahkemesine başvurmadan önce yapılması gerekenler

İş Mahkemesinin son aşama olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü iş mahkemesine başvuran bir işçinin hak ettiği bazı alacaklarını işvereninden alamadığını düşündüğünü kabul edebiliriz. Bu  da işveren ile işçi arasındaki bir anlaşmazlığın işaretidir.

Daha önce yazdığım bir yazıda iş mahkemesine başvurmadan önce ne yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla açıklamıştım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ancak kısaca özetlemek gerekirse; dava açmadan önce işvereninize ihtarname gönderdiğinizden, hak düşürücü sürelere ve zamanaşımı sürelerine dikkat ettiğinizden emin olun ve mümkünse hukuki yardım almaktan çekinmeyin.

İş mahkemesine dava açma süresi var mı?

İşçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren dava açabileceği bir süre sınırı var mı? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü bu soruya cevap verirken, cevabı birden fazla parçaya bölmek gerekecektir. Bunlar işe iade davası, zamanaşımı ve genel olarak dava açma süresi olmalıdır.

İşçi alacaklarında zamanaşımı

is davasi suresi zamanasimi

Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere tazminat ya da fazla çalışma ve genel tatil ücreti gibi ücretler dönem dönem dava konusu olabilmektedir. İşte bu tür alacaklar için zamanaşımı süreleri öngörülmüştür. Bu süreler geçirildiği takdirde, açılan davada karşı taraf zamanaşımını ileri sürerek davayı düşürebilecektir. O nedenle dikkat edilmesi gereken ilk süre budur.

Zamanaşımı süresi tazminat alacaklarında 10 yıl ve ücret alacaklarında 5 yıldır.  Burada zamanaşımı sürelerinin, bu alacakların muaccel hale geldiği yani doğduğu andan itibaren işleyeceği unutulmamalıdır.

Örneğin kıdem ve ihbar tazminatında zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlayacakken fazla çalışma ücret ya da maaş alacağı hak edildiği aydan itibaren başlayacaktır. Ya da yıllık izin ücreti yine işçinin işten ayrıldığı tarihten başlayacaktır.

İşe iade davası

İşe iade davasını şu yazıda ayrıntılı olarak anlatmıştım. İşçi için önemli maddi ve manevi kazanımlar getirebilen bu dava türünün açılabilmesi bazı şartların yanında bir de süreye bağlanmıştır. Buna göre; işe iade davası açmak isteyen işçinin bu davayı, işten ayrıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde açması gerekmektedir. Aksi takdirde davanın açılabilmesi mümkün değildir.

İş mahkemelerinde genel olarak dava açma süresi

İş mahkemelerinde genel dava açma süresi diye bir şey yoktur. Yani, işçinin işten ayrılması durumunda illa ki belirli bir süre içinde dava açması gerekmez. Bunun yukarıda belirtilen tek istisnası, işe iade davasının 1 ay içinde açılmak zorunda olmasıdır.

SONUÇ

İşten ayrılan bir işçinin, iş mahkemesinde dava açması için genel bir “dava açma süresi” bulunmamaktadır. Ancak işçilerin aşağıda belirtilen iki hususa dikkat etmeleri çok önemlidir:

 • İşe iade davası açmak isteyen işçi, bu davayı işten ayrıldığı (fesih bildiriminin kendisine bildirildiği) tarihten itibaren 1 ay içinde açmak zorundadır.
 • İşçi alacakları 5 ya da 10 yıllık sürelerin geçmesiyle zamanaşımına uğrayacağından, davaların bu 5 ya da 10 yıllık zamanaşımı süreleri içinde açılması gerekir.

Yukarıdaki zamanaşımı sürelerine ve işe iade davası açma süresi dışında; iş mahkemelerinde dava açmak için belirlenmiş azami bir süre bulunmamaktadır. Davalar, işçinin dilediği zaman açılabilir.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

554 Yorum

 1. iş yeri tazminat vermemek için bahane ile beni sözlü işten çıkardı ne yapabilirim? her hangi bir imza vs.. atmadım tutanak tuttular uykudan fotograf çekmişler foto siyah beyaz kafam ağrıyordu masaya koydum yorgunluktan ama uyumuyordum içerde kamera var yanındaki çalışanı sahit oldu ne yapabilirim.

   1. çalıştığım yerde şifreli kapı var şifreyi girmeyene kapı açılmaz kilitli benim dışımda yine yan tarafta danışmada güvenlik var ben tek güvenlik değilim ama danışmada tek duruyoruz ben ne yapmalıyım mahkemeye versem sonuç alırmıyım ellerinde siyah beyaz fotografım var 3 gün bana savunma hakkı vermeleri gerekiyormuş vermediler 21’de işe başladım 23’de tutup 25’de işime son verdiler öncesinde 20’de kpss sınavım vardı bana gece uyumadan sınava git dediler rahatsızlandım 2 gün rapor aldım kasıtlı olarak işten atmak için uyku bahanesi ile tutanak tuttular gece 2-3 kere yanıma gelip gittiler ben geç anladım meğer amaçları bana tutanak tutmakmış mağdur edildim ne yapmalıyım?

    1. Tekrar geçmiş olsun. Öyle ya da böyle hakkınızı mahkemede aramanız gerekecek. Bunun dışında ne söylesem, sizi yanıltabilirim.

 2. MERHABALAR BEN ÖZEL BİR ŞİRKETTE 2008 YILI BAŞINDAN İTİBAREN 2016 EKİM SONUNA KADAR SÜREKLİ GECE ÇALIŞTIM VE FAZLASIYLA ÇALIŞTIM 6 AY ÖNCE EVLİLİK YAPTIM GÜNDÜZ BÖLÜME VEYA BAŞKA BİR DEPARTMANA DEĞİŞİM YAPMADILAR VE EVLİLİKTEN DOLAYI AYRILDIM ÇIKARKEN HİÇBİRŞEY İMZALAMADAN ÇIKTIM DAVA AÇSAM HAKLARIMI ALABİLİR MİYİM.

  1. Kadın işçiyseniz alabilirsiniz. Ama bunun için de işverene ayrılış gerekçenizi bildirmeniz gerekirdi.

   1. erkek işçiyim ve müdürlerime ilettim ve işten bu sebepten ayrılacağımı söyledim tamam dediler ve yönetim izinde olduğu için tazminatla ilgili bilgi vericem dedi ben de hiç bir işlem yapmadan ayrıldım ve müdürüm tazminat verilmeyecek gel çıkışını yapalım dedi bende hiçbir şey imzalamadım

    1. Bu durumda tazminat verilmemesi normal görünüyor. Çünkü evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alma hakkı sadece kadın işçilere tanınmıştır.

 3. MErhaba ,

  Ben 2011-2014 yılları arasında bir lojistij firmasında çalıştım . Verilen işi yerine getirmeme gibi bir sebepten işten çıkarıldım . Başka bir kişinin işlerinin bana yüklemeyerek işleri geciktirmem sağlandı ancak performans notlarım hep çok iyiydi . İhbar kıdem ve ayrıca 700 saatlik fazla mesai davası açtım . 1 yılı geçti ve 5. davaya gireceğiz . Acaba sonuç ne olur ? Ve toplamda ne kadar miktar alabilirim ? Brüt’üm 1800 TL idi

 4. Merhaba mustafa bey ben 2012 sonu 2016 6 ayina kadar calistigim is yerinden iki gun ise gitmedigimden dolayi isten cikartildim ve issizlik maasi alamiyorum ahlaki kurallari cignedigimden dolayi ne maas ne tazminat hic birsey alamadim lutfen bana bi yol gosterin ne yapabilirim bu is yeri kamu bankasi

  1. Eğer mazeretsiz olarak ve arka arkaya iki iş günü işe gitmediyseniz ne yazık ki hem işsizlik maaşı hem de kıdem tazminatı hakkınızı yitirirsiniz.

 5. Merhaba ben apartman görevlisi olarak çalışmaktayım 19 10 2010 yılında bina girişine çatı yaparken kaza geçirdim ayak bileği bileğimin kıkırdak doku zarar görmüş dizimde kıkırdak nakil yapıldı şimdi ağrılar devam ediyor. Bana ilk kaza yaptığım gün iş kazası raporu tutturmamışlar. İşin özü şimdi ben tazminat davası aça bilirmiyim yardımcı olabilirseniz sevinirim saygılar

  1. Ercan bey açabilirsiniz. Ama teknik bir konu olduğu için mutlaka avukatla görüşmenizi tavsiye ederim.

 6. Merhaba Mustafa Bey ben bir markette çalışmaktayım. Şimdi sonum şöyle, biz mağazanın cirosunu haftalık olarak evrakları birlikte mağazanın banka olarak tabir ettiği kişiye teslim ederiz. 1 ay önce bana yöneticiler tarafından mağazanın göndermiş olduğu parada 6 aydır eksik olduğu evraklarda yanlışlar olduğu ve bunun benim hatam olduğunu hatta beni hırsızlıkla itham ettiler. Ve 6 ay içerisinde mağazadan 3 personel ayrıldı. Bu durum bana kaldı. Ve bu durumu ben kabul etmeme rağmen suçlayacak birini aradiklarindan beni suçluyorlar. Bizim banka olarak tabir ettiğimiz kişiye 6 aydır her hafta verdiğiniz para ve evraklar 6 ay sonra kontrol edilip beni daha önce böyle bi durumdan haberdar etmeden sulama yapılıyor. Ve daha önce işten çıkan arkadaş dava açmasınlar ve duyulmasın diye eksik olan parayı ödemeyi kabul etti. Ben hiç bi şekilde bu suçlamaları kabul etmedim. Ama şuan bu durumdan dolayı 5 gün uzaklaştırma verdiler daha sonrada işten cikaricaklar muhtemelen çok madurum ne yapmam lazım

  1. Merhaba. Bu gerekçeyle işten çıkarılırsanız ve dava açarsanız; mahkeme aşamasında karşı tarafın, sizi işten çıkarma gerekçesini somut biçimde ortaya koyması gerekir. Aksi halde davayı kazanır ve haklarınızı alırsınız.

 7. Öncelikle selamun aleyküm mustafa bey ben yaklasık 18 ay bi iş yerinde çalıştım son 10 ay da maaşımda sıkıntı olmaya basladı eksik vermeye başladılar son 2 ayda hic vermediler bende işten çıktım muhasebecide issizlik maaşı icin imza istedi kağıda imza attım alacaklarını nasıl alabilirim

  1. Ayriyetten 2 stajyer de stajyer maaşlarını eksik aldı sahitlerimde var detaylı bilgide verebilirim

  2. Nasıl bir kağıda imza attınız? İşvereni ibra etmiş bile olsanız, size banka kanalıyla yatan bir para yoksa, hakkınızı yine de mahkeme kanalıyla alabilirsiniz.

   1. Banka yoluyla yatan para cok miktarda değil uhasebeciye gittim attığım imza ile ilgili issizlik maaşı hakedebilmen içindi o imza dedi yoksa borc yoktur gibisinden biz imza attırmayız dedi

 8. Selam aleykum mustafa bey 1 buçuk yıl önce libyada 3ay bir firmada çalıştım is bitti geldim hala paramı alamadim ödeme yapacağız diyorlar yapmıyorlar oyaliyorlar.sigorta yatmadi sözleşmem yok.pasaport giriş çıkışım ve sahitlerim var mahkemeye versem olumlu bir sonuç cikar mi benim adıma.

  1. Zaten tek şansınız mahkemedir. Sigorta girişiniz yapılmadığına göre mahkeme bunun takdirini yapacaktır. Pasaport ve tanıklar elbette sizin için önemli deliller olacaktır.

   1. merhabalar Mustafa bey ben Ankara da 15 ağustos 2015 / 15 ağustos 2016 sözleşme yaparak bir eğitim kurumu ile anlaşma yapmıştım ve 1 yıl boyunca bu kurumda öğretmenlik yaptım.mayıs ayında gelecek yıl (15 ağustos 2016 ve 15 ağustos 2017) çalışmak istedikleriyle sözleşme imzaladılar bende imza attım ancak geçen yıl sözleşmemizde yazan 2100 tl rakam üzerinden sigortamın yatmaması ve maaşımın bir kısmını eldem almam nedeniyle 15 ağustosta istifamı noter aracılığıyla sundum.Ancak kurum 30/11/2016 yanı 1 hafta önce bana İş Sözleşmesinden Kaynaklanan Tazminat İstemli tazminat davası açmış.sözleşmemde karşı tarafın imzası olmadığı karşı tarafı eğitim öğretim başlamadan ve sözleşmem bitimiyle istifa etmiş olmam .aslında ben mağdur pozisyona düşürmeye çalışıyorlar .ayrıca kurumun resmi müdürü olmadığı halde basında ve sitede okul müdürü olarak geçirdikleri şahıs tarafından halen yönetilmekte..süreç nasıl işler yardımcı olursanız sevinirim.

    1. Bahsettiğiniz hususlar haklı fesih gerekçesidir. Ancak öyle ya da böyle dava açmanız gerekecek gibi görünüyor. Bu durumda takdir mahkemenin olacaktır.

 9. merhaba mustafa bey, yaklasik 63 aydir bir kamu kurumunda taşeron firmaya bagli olarak özel güvenlik görevlisi olarak çalısmaktaydim. 23 kasim 2016 da hicbir üyeligim, ilgim, alakam ve haberim olmadan feto sorusturmasindan dolayi, emniyet mudurlugu ve valilik onayiyla özel güvenlik kimlik kartimi iptal ettiler ve taşeron güvenlik firmasi ile işten çıkardılar. Masumum hicbir gunahim yok. valilik ve kurumuma itiraz dilekcemi verdim. gerekli yerlere itiraz dilekcelerimi yolladim. ve cumhuriyet savciligi terorle mucadele savcisina sikayet ve kamu davasi acma talebiyle basvurdum. kimligimi ve isimi geri istiyorum mustafa bey. simdi nasil bir yol izlemeliyim? ben ve benim gibi masum ve bu konuyla alakasi olmayan insanlara lütfen yol gösteriniz saygilar sunarim…

  1. Geçmiş olsun. İşçiler için burada tek yol iş mahkemesidir. Bir an önce işe iade davası açarak süreci başlatmanız gerekir.

 10. merhaba,mustafa bey ben26 10 2005 01 11 2016 arası çalıştığım iş yerine işten ayrıldığım gün 01 11 2016 tarinde noterden ihtarname gonderdim işyeri de bana kabul etmiyoruziş akdinizikendi rızanız ilefeshetmiş olup kıdem tazminatına hak kazanamamış bulunmaktasınız diye ihtarname gonderdiler yıllık ızın ve fazla masilerinin hepsını vermiyorlardı ne yapmam gerekiyor

 11. selam mustafa bey ben 04 02 2012 tarihinden beri taşeron bir güvenlik firmasında vardiya amiri olarak çalışmaktayım.
  projemde servis imkanı var diye sölendiği için başlamıştım.5 yıl sonra projem bu ay itibariyle bitti..
  size sorum şu ; firmamızın projesi bittiğiden dolayı beni ellerinde başka roje olmadığını tek biyer oldugunu sölendi
  ve bende proje uygunsa yol imkan şartları uyuyorsa olur dedim bana transfer kağıdı imzalattılar..
  projeye gittim ve ilkgün akşam mesai çıkışı saat 23:00 da eviem gidebileceğim tek durağıma 15 dk yürüme mesafesi olduğu için
  15 dk yürüdüm son otobüs geçis saatine (22:30) yetişemediğimden evime gidemiyorum yol sorunu yaşıyorum..ertesi gün güvenlik
  şirketime geri gittim yolun bana uymadığını sıkıntı yaşadığımı dile getirdim.. şirketimin sorumluları bana başka projenin olmadığını ve
  yapılacak bişeyin olmadığını olsa veririz dedikleri daha sonra seni başka bi projede güvenlik görevlisi olarak gösterip çalıştıralım güvenlik
  işi yap oranın güvenlik maaşını alacağımı sölediler ve amir pozisyonunuda şirkette koruyalım dediler…
  bende kabul etmedim bana amir olarak iş ve yol imkanı uygun olan çalışabileceğim bir proje istedim..
  yapıcak bişeyimiz yok deyip başlarından saldılar ve 2 gündür boştayım ne gibi yol izlemeliyim çıkış verip haklarımı nasıl alabilirim.şimdiden teşekkürler.

 12. Merhaba, işe girişim aynı 1’i maaşı ise sonraki ayın 23. günü alıyoruz(53 gün sonra). Ve çoğu zaman bu tarih bile değişiyor ama hep 20. günden sonra oluyor. Bu durumdan dolayı istifa etmem durumunda 8 yıldır çalıştığım şirketten tazminat talep edebilir miyim?

  1. Eğer maaşınız düzenli olarak sürekli ayın 20’si civarında yatırılıyorsa, istifa etmeniz durumunda sıkıntı yaşayabilirsiniz Ahmet bey.

   1. Teşekkürler Mustafa Bey,
    Bu durum zaman içerisinde önce ayın 6sı ile başladı ve zamanla 23’üne geldi ve böyle ilerleyerek gidecek gibi duruyor. Bu durumu iş veren ile görüşmek istediğimizde kendisi istersem 30unda yatırırım gibi bir dönüş yaptı. Bu konuda bir tavsiyeniz var mıdır acaba?

    1. Böyle bir yaklaşım elbette yanlıştır. Ancak 30’una kadar uzarsa, bir avukatla görüşerek iş akdinizi feshedebileceğinizi düşünüyorum. Yine de son karar sizin.

 13. MUSTAFA BEY MERHABA BEN YAKLAŞIK 1,5 YIL ÇALIŞTIĞIM İŞ YERİDNEN ÇIKARTILDIM AMA BENDEN BAZI EVRAKLARA İMZA ATAMI İSTEDİLER PERFORMANS DÜŞÜKLÜĞÜ VS YAZIYORDU İMZALAMADIM. İHBAR TAZMİNATIM ÖDENMEDİ KIDEM TAZMİNATININ İSE 3,000 TL İKEN 2,500 TL YATIRILSI BENDE ALACAKLARIM İLE ALAKALI OLARAK NOTERDEN İHBARNAME ÇEKTİM SPONUCI-UNA GÖRE İŞ MAHKEMESİNE BAŞVURACAĞIM …

 14. mrb mustafa bey yaklaşık 3 ay önce iş yerinde iş arkadaşım tarafından saldırıya ugradım ve guruplaşmışlar iş arkadaşlarım zaten arkadaşlar hepsi aynı köylü olup benimle ugraşmışlardır bu durumu potronuma sürekli söylememe ramen hiç bişey yapmıyordu sonra bir arkadaş benim suratıma yumruk vurdu ben sineme çektim ondan sonra 2 ay sonra öbür arkadaş bana küfür etti ve kaşımı patlattı kendi çabamla hastaneye hastane karakolundan rapor aldım ben hastaneye giderken işveren benim ve darp eden arkadaşı işten çıkarmış günlerden cumartesiydi hastanede beyin cehrah yokmuş bana pazartesi günü 2 gün rapor verdiler beni darp eden arkadaşı mahkemeye verdim ve kazandım şuan tazminatımı alabilirmiyim 11 ay çalıştım

  1. Geçmiş olsun. Bu durumda, süresini geçirmediyseniz ve şartlarınız varsa işe iade davası açmanızı öneririm. Diğer alacaklarınız için de dava açmanız gerek.

 15. Musatafa bey merhaba 02.12 .2016 işten ayrıldım kendileri çıkarttılar fakat tazminat vermeyeceklerini gidip mahkeme yoluyla almamı söylediler ayrıca bana tutanak imzalatmaya çalıştılar bende imzalamayıp hemen avukata gittim hangi haklarımı istemeliyim ihbar ve tazminattan sonra beni çok zor durımda bıraktılar ve önemlisi ne zaman sonuçlanır dava tazminatımı ne zaman alırım

  1. Zaten davanızı açmışsınız. Artık beklemeniz gerek. Davanın ne kadar süreceğini ise kimse bilemez. Bir yıl da sürebilir, üç yıl da sürebilir.

 16. Ben 2012 mart ayında ise girdim beni bir yıl sigortasız çalıştırdılar 2016 5 ekinde çıkarttılar . Kıdem,ihbar işkur a şikayet ederek yeni yatırdılar .ama beni 1 sene sigortasız ve hergun 1 saat fazla çalıştırdılar bu nasıl alabilirim.bilgilendirirseniz sevinirim

 17. Merhaba Mustafa Bey.
  7 ay kadar önce işten çıkartıldım. İhbar tazminatımı aldım, kıdem tazminatım karşılığında 6 ay vadeli senet verdiler. Seneti vadesi dolmadan bankaya verdim ve protesto çektirdim ancak buna rağmen denetim ödemesi yapılmadı.
  Bu durumda, seneti icraya mı vereyim yoksa iş mahkemesine mi basvurayım? En doğru hak arama yolu ne olur?

 18. MERHABALAR MUSTAFA BEY BENİM ŞÖYLE BİR DURUMUM VAR 2001 YILINDA ÇALIŞTIĞIM BİR TURİZM ŞİRKETİNDE 2002 YILINDA SİGORTAM YAPILDI 1 YIL SİGORTASIZ ÇALIŞTIM VE 2007 YILINDA İŞTEN AYRILDIM ÇALIŞMA YOĞUNLUĞUNDAN DOLAYI YANİ GÜNLÜK 18-20 SAAT ÇALIŞTIĞIMIZ OLUYORDU ÇOK AĞIR ŞARTLARDA ÇALIŞIYORDUM ÖZELLİKLE YAZIN ,ÇALIŞMA MÜDÜRLÜĞÜNE ŞİKAYET ETTİM AYRILDIKTAN SONRA ,İŞE GERİ DÖNMEM GEREKTİĞİ YAZILIYORDU BENDE TABİ GİTMEDİM HERHANGİ BİR KAĞIT FELAN İMZALAMADIM GERİ YE DÖNÜK DAVA AÇABİLİRMİYİM TAZMİNAT HAKLARIMDAN DOLAYI İŞTEN AYRILIŞ ZAMANIM 2007 NİSAN AYI OLMASI LAZIM GERİYE DÖNÜK DAVA AÇABİLİRMİYİM AÇSAM BİLE BUNUN HÜKMÜ NE OLABİLİR ŞİMDİDEN SİZE TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Merhaba. Tazminatlar için zaman aşımı süresi 10 yıldır. 2007 yılında ayrıldıysanız halen dava açabilirsiniz. Ama ücret alacaklarınız 5 yıllık zamanaşımına uğramıştır.

 19. Selam Mustafa bey, 2005 ve 2010 tarihleri arasında bi firmada ise başladım 2010 yılının son ayında işten cikarildim ve primlerimi aldığım maaş üzerinden yatirilmiyordu acaba geriye dönük eksik yatırılan prim alacaklarimi alma şansım varmıdır konu ile ilgili beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Bugün itibariyle 2010 yılı ve öncesi ücret alacaklarınız zaman aşımına uğramıştır.

 20. Merhaba Mustafa Bey

  Ben 28.11.2016 gunu özel bir işletmede işe başlamış olup 01.12.2016 da sebesiz sorgusuz sualsiz maalesef isten atıldım işe girerken benden imza sülküleri ve detaylı evrakları vermiş olup 2 ay deneme süresi sözleşmesinide imzalamıştım işten çıkarma evraklarını vede hakkım olan parayı almadım ve hiçbirsey imzalamadım benim ne gibi şeylere hakkım olabilir dava açmak istiyorum nedeni benim gibi işini seven dürüst namusuyla parasını kazanan insanların böyle şeylerin basına gelmemesi için yapmak istiyorum ilginize şimdiden teşekkur ederim

  1. Geçmiş olsun. Deneme süresinde olduğunuz için sadece çalıştığınız günlere ait ücretlerinizin ödenmesi gerekir. Bunun dışında bir hakkınız maalesef bulunmamaktadır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.