İş mahkemesi dava dilekçesi örneği

iş mahkemesi dilekçe örneği

İş mahkemesine verilecek genel amaçlı dava dilekçesi örneği

İş mahkemesine dava açan her işçinin aynı talepte bulunması mümkün değildir. Kimi işçinin kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı talebi varken, kimisi fazla mesai ücretini ya da ödenmemiş maaşlarını talep edebilir. Bu nedenle aşağıda yer alan dava dilekçesi örneği bir şablondan ibaret olup işçinin ilgili bölümleri kendisinin doldurması gerekir.

Bu dilekçeyi neden hazırladım?

Bu dilekçeyi hazırlama amacım, her işçinin avukat tutacak parası olmadığını bilmemdir. Avukat tutmak her zaman avantajlıdır; çünkü sizin bilemediğiniz ayrıntıları avukat bilebilir ve sizi doğru şekilde yönlendirebilir. Ama yine işçinin, iş mahkemesine avukatsız olarak şahsen dava açması her zaman mümkündür.

İşte aşağıda yer alan ve iş mahkemelerine dava açmak için kullanabileceğiniz genel kullanımlık bu dilekçede bazı yerleri değiştirmeniz gerekir. Özellikle dilekçenin “açıklamalar” bölümünü baştan yazmalısınız. Bu bölümde işten nasıl ayrıldığınızı, kimin iş sözleşmesini feshettiğini, mevcut çalışma koşullarınızı, hangi alacaklarınızın ödenmediğini ayrıntılı bir şekilde anlatmalısınız. Bu bölüm ne kadar detaylı ve uzun olursa sizin için o kadar iyi olacaktır.

Fazla mesai onayı iptal dilekçesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Ayrıca dilekçenin davacı ve davalının bilgilerine ilişkin diğer bölümlerini değiştirmeyi de unutmayın. Word formatındaki bu dilekçeyi indirip düzenleyerek, iş mahkemesine ya da bulunduğunuz yerde iş mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesine verebilirsiniz.

İş mahkemesine açılacak davanın nerede açılması gerektiğini öğrenmek için şu yazıma göz atabilirsiniz.

İş mahkemesine verilecek dilekçe örneğini indirmek için tıklayınız.

NOT: Avukat tutmadan bizzat dava açmak isteyenler için dilekçe hazırlama danışmanlığı hizmetimiz vardır. Ayrıntılı, yargıtay içtihatları göz önüne alınarak ve sizlerle etkileşim içerisinde yerine getirdiğimiz bu hizmetin bedeli 250 TL’dir. Ayrıca arabulucuya başvurmak isteyen ziyaretçilerimiz için, dilekçe hazırlama danışmanlığı hizmetimiz de bulunmaktadır. Sitemizdeki canlı destek hattından bize ulaşarak talebinizi iletebilirsiniz.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

136 Yorum

 1. Merhabalar ben 8 aydır özel şirkette çalıştım belirli nedenden ötürü 16 gün rapor aldım iş başlama tarihide 01.09.2017 yani kurban bayramın ilk günü bir gün öncesinde arayıp shiftimi istediğimde seni düşünmüyoruz senin yerine eleman aldık dediler ve bayramın ilk günü beni istifamı vermemi istediler bende bayramdan sonra istifa edeceğimi söyledim ve bunda ısrarcı oldum bana söyle cevap verdiler zaten bayram insan kaynakları kapalı bayramdan sonra gel istifanı ver dediler bende kabul ettim istifa dilekçemi verdim ama bana bayram günü çalışmadın bunu kabul etmiyoruz dediler ve gelmediğim için 3 gün gelmeyince otomatikman onlar çıkarıyormuş 29 kod ile ben bunu başka iş görüşmesinde öğrendim yeni haberim oluyor ne yapmam gerekiyor nasıl yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim

 2. Merhaba.Ben bir işletmede 2 aya yakın çalıştım sigorta girişimi yapmamışlar.işten ayrıldım sgk ya ihbar ettim.Henüz hiç para alamadım çalıştığım yerden.Çalıştığıma dair bir belge yok elimde kanıt niteliğinde.Şimdi nasıl bir yol izleyebilirim?

  1. Ali bey sigorta girişiniz de yoksa, tanık bularak dava açmaktan başka çareniz görünmüyor.

 3. Eşim bir yemek firmasında 2 sene çalıştıktan sonra vefat etti.İşveren 2 senelik kıdem tazminatı ve kalan maaşlarını yatırdı.Ancak Ölüm tazminatının bizlere uygulanmadığını söylüyor.(Borçlar kanunu 6098/440 )
  Bu konuda bir şey yapabilirmiyim ?

 4. merhaba
  ben ve eşim bir ay boyunca bir firmada çalıştık ne maaşınız ödendi nede sigortamız yapıldı firma yaptığı işi bitirince bizi çıkardı alacaklarımız için dava açmak istiyorum ne yapabilirim

  1. Merhaba. Çalışma süreniz az olduğu için bir avukat tutmaktansa, bizzat dava açmanızı öneririm. Ama öncelikle o işyerinde çalışmış olduğunuzu ispat etmeniz gerektiğini unutmayın; çünkü sigorta girişiniz hiç yapılmamış.

 5. slm mustafa bey ben11,01,2012 beri ozel sirkete çalısıyorum 05,11,2017 iş yeri kapandı ihbar tazmınatı fazla çalısma ücüretını resmı dını bayram ücüretını aile geçın indırımı vermıyolardı geri donukalabılırmıyım nasıl bir yol izleye bilir ihbar ceksem nasıl olur …şimdiden teşekür ederim

  1. Bahri bey ihtarname çektikten sonra dava açabilir ya da doğrudan dava açabilirsiniz. Bunları almanız elbette mümkündür.

 6. merhaba ben 7yıl özel bir firmada calıstım sonrası fabrıka kapandı bize tüm tazminatlarımız verilecegini söylediler.maasımızı asgari ücretten gösteriyor oldukları için tazminatlarımızın resmi kısmı için 4 taksit ödenecegiğini bildirdiler.sonrası üç taksıdı ödendi ve son taksit ve gayri resmi olan paralardan haber bile yok benim konuda hangi yolu izlemem gerekir bana yardımcı olursanız cok sevinirim iyi günler..

  1. Erkan bey, dava açmanız gerekir. Ya da önce arabulucuya başvurabilirsiniz. Başka bir yol bulunmamaktadır.

 7. Merhabalar ben istanbulda bir inşaat şirketinde çalıştım Temmuz ayında 6 günlük ödeme vardı onu verdiler Ağustos ayında işten çıktım Ağustos ayındaki 22 günlük ödeme hala yapmamışlar ikide bir erteleyin duruyorlar, ama sigorta priminde alacağım ücret görünüyor. Ve bunun için ne yapmam gerekiyor biraz bilgi verseniz iyi olur vede Üniversite öğrencisi olduğum için başka şehirdeyim ne yapmam gerekiyor ?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.