İş mahkemesi dava dilekçesi örneği

iş mahkemesi dilekçe örneği

İş mahkemesine verilecek genel amaçlı dava dilekçesi örneği

İş mahkemesine dava açan her işçinin aynı talepte bulunması mümkün değildir. Kimi işçinin kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı talebi varken, kimisi fazla mesai ücretini ya da ödenmemiş maaşlarını talep edebilir. Bu nedenle aşağıda yer alan dava dilekçesi örneği bir şablondan ibaret olup işçinin ilgili bölümleri kendisinin doldurması gerekir.

Bu dilekçeyi neden hazırladım?

Bu dilekçeyi hazırlama amacım, her işçinin avukat tutacak parası olmadığını bilmemdir. Avukat tutmak her zaman avantajlıdır; çünkü sizin bilemediğiniz ayrıntıları avukat bilebilir ve sizi doğru şekilde yönlendirebilir. Ama yine işçinin, iş mahkemesine avukatsız olarak şahsen dava açması her zaman mümkündür.

İşte aşağıda yer alan ve iş mahkemelerine dava açmak için kullanabileceğiniz genel kullanımlık bu dilekçede bazı yerleri değiştirmeniz gerekir. Özellikle dilekçenin “açıklamalar” bölümünü baştan yazmalısınız. Bu bölümde işten nasıl ayrıldığınızı, kimin iş sözleşmesini feshettiğini, mevcut çalışma koşullarınızı, hangi alacaklarınızın ödenmediğini ayrıntılı bir şekilde anlatmalısınız. Bu bölüm ne kadar detaylı ve uzun olursa sizin için o kadar iyi olacaktır.

Ayrıca dilekçenin davacı ve davalının bilgilerine ilişkin diğer bölümlerini değiştirmeyi de unutmayın. Word formatındaki bu dilekçeyi indirip düzenleyerek, iş mahkemesine ya da bulunduğunuz yerde iş mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesine verebilirsiniz.

İş mahkemesine açılacak davanın nerede açılması gerektiğini öğrenmek için şu yazıma göz atabilirsiniz.

İş mahkemesine verilecek dilekçe örneğini indirmek için tıklayınız.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

86 Yorum

 1. Merhaba Mustafa bey 05/05/2017 işe girdim 09/07/2017 işten ayrıldım, işten ayrılmanın sebebi sigorta yapilmamis ve maaş almamam, 2 ay çalıştım maasimi alamıyorum, 1 aydır surekli hergun aradigim halde yarın yatıracam diye diye, en son firmaya gittim patronla konuştum neden maasimi odemiyorsunuz, odemiyorum ve tehdit ederek kime giderse. Git diye tartışarak firmadan ayrıldım 170 sgk aradım genel bilgileri verdim fakat bugün aradım hiç birşey yapamayacaklarini söylediler… o firmada çalıştığına dair elimde kanitta var irsalyede imzanız ve orda çalıştığına dair arkadaşlarla çektirdiğim fotoğraf ve mailler. Bugün bir avukatla görüştüm fakat avukat 5 bin istedi ve benimde o firmada alacağım net 12 bin + avukatın söylediğine göre 15 bin net alırmısım bana bu konuda yardımcı olur musunuz yanlış birşey yapmak istemiyorum… Avukat neden 5 bin talep etti ya askeri ücrete çalışsaydı ne olacakti? 2 aylık maaş zaten 3 bintl yapıyor avukat neden 5 bin istedi bugün adliyeye gitmeden önce size danışmak istedim bana yol gosterirseniz minnettar olurum saygılar….

  1. İbrahim bey merhaba. bin liralı kalacak için neden avukata gidiyorsunuz ki? Davanızı kendiniz de açabilirsiniz. Madem ki elinizde deliller ve belgeler var, davanızı açın ve alacaklarınızı talep edin. Ya da bir başka avukatla görüşebilirsiniz. Çünkü avukatlar genelde bu kadar yüksek rakamlar talep etmez.

 2. Merhabalar 2 aydır bir otelde çalışıyorum. Sabah 08:00 Akşam 16:00 shiftinde çalışıyorum. iş yerinde akşam mesaisi oldugunu söylediler ve kalmıştım.Mesai oldugu zamanlarda 16:00 da çıkıp 2 bucuk saat mola verdikten sonra 18:30 da işe geri başlıyorduk. saat 21:00 a kadar işimizi bitirip çıkıyorduk. Ama yine mesai olan bir günde 16:00 çıkıp kantinde arkadaşlarla oturup akşam mesaisini bekliyorduk. Mesaiden çıktıktan sonra personel çıkışının orada personellerden birisinin golf arabasıyla hızla gelip önce çöp konteynerına daha sonrada ben ve bir arkadaşıma çarptı. Arkadaşım küçük sıyrıklarla atlattı. Ben şu anda 2 hafta oldu sağ kolumu hissetmiyorum. Sinirlerim ezilmiş. 15 gündür raporluyum. Bu konu ile alakalı İş yerinde gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle iş kazasının meydana gelmesi açısından zemin oluşturulmuş olduğundan konuyla ilgili bir yaptırımım olabilir mi ?İş kazası nedeniyle maddi, yaşamı boyunca bu kaza nedeniyle devam edecek elem ve üzüntüden dolayı da manevi tazminat talep etme ve davalı aleyhine bu davayı açmam söz konusumudur.

  1. Emrah bey bu konuda en iyi cevabı bir avukattan alabilirsiniz. Ama başınıza gelenin açık bir iş kazası olduğunu söylemem gerek. Öncelikle, tam olarak nasıl bir sonucun meydana geldiğini ortaya koymalısınız. Kolunuzu neden hissetmiyorsunuz? Bu, kazayla mı ilgili? Bunun ardından gerekli girişimleri yapabilirsiniz.

 3. Merahabalar mustafa bey ben 6. Ayın 28inde işe başladım 8. Ayin 5inde işten çıkarıldim çikacagim gün is sözleşmesi imzalattilar asgari ödemenin altında işe basladim ama bana asgari ödeme aliyormuşum gibi bodro imzalattilar sonrada çikişimi verdiler ayrica is veren sigortasiz türk ve suriyeli işçi çalistiriyor bir çoguda çocuk ben bunun için ne yapabilirim.

  1. Şeyma hanım, sigortasız işçilerle ilgili Alo 170’e şikayette bulunabilirsiniz. Diğer konuda ise şunu sormam gerekir: İşyerinde toplam kaç işçi sigortalıydı ve siz eksik dediğiniz maaşı elden mi yoksa bankadan mı aldınız?

 4. Mustafa bey ben yurt dısında besene bır ıkısene bır calıstım toplamı yedı sene ama verdıklerı yazmınatlar cok dusuktu Sımsoracagımmmahkemeye versem bu yılların fazla calısma yıpranma mesayı paralarını alabılırmıyım sımdıden tesekkurler ıscı mahkemesıne mı berım yoksa avukatmımtutum sızden bılgını alım

  1. İsmail bey elbette alabilirsiniz; ama zamanaşımı sürelerine bakılması gerekir. Kıdem tazminatlarınız için 10 yıllık ve ücretleriniz için 5 yıllık zamanaşımı vardır. Bir örnekle anlatayım. İşyerinden 2011 yılında ayrılmış olun, kıdem tazminatı için 2021 yılına kadar dava açabilirsiniz. Ama ücretler için 5 yıllık zamanaşımı 2016 yılında dolmuştur ve ne yazık ki ücretlerinizi dava yoluyla tahsil edemezsiniz. Davayı dilerseniz kendiniz de açabilirsiniz ama rakamlar yüksekse avukat tutmanızı öneririm.

 5. Merhaba Mustafa Bey
  Ben işkur kapsamında bir hastanede çalışıyordum fakat yeni çıkan düzenlemeyle çalışan öğrencilerden kesinti yapılıyormuş diğer arkadaşlarım tam maaş alırken ben 2 ay boyunca eksik ücret aldım ve işten çıktım işkuru arayıp sorduğumda dava açabileceğimi haklı olduğumu söylediler. Dava açmak istesem nasıl bir yol izlemeliyim ve sizce maaşımın kesintiye uğrayan kısmını geri alabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Esra hanım, kesintinin nedenini açıkça yazabilir misiniz? Belki de, yasal bir kesintidir. Ama değilse, arabulucuya başvurabilir ya da doğrudan dava açabilirsiniz.

 6. Merhaba, benim 2.yıl 5ay calismişligim var ve ben kendi psikolojik sorunlarimdan dolayı yoğun bakımda yattım 4 gün ve o süreçte iş yeri taşınacaktı ben uzak mesafe diye gitmek istemiyordum ve ben hastaneden ciktiktan sonra iş elverişli değildim çalışmaya 3 günden sonra işe gitmediğim için çıkarılıyormusum ve ben imza atmadığım halde istifa diye bildirilmis sigortaya acaba dava açsam kazanirmiyim lütfen yardımcı olurmusunuz ve normalde maaş yattığı zaman maaş bodrosu vermek zorundalar
  Doyw biliyorum elden ama hiç bi şekilde maaş bodrosu elime geçmedi şimdiden teşekkür ederim

  1. Kadriye hanım, geçmiş olsun. İşe elverişli olamdığını söyleseniz de, bu durumu bir sağlık raporuyla kayıt altına aldınız mı? Almadıysanız, hakkınızda devamsızlık tutanağı tutulması ve çıkışınızın verilmesi normaldir. Maaş bordrosu verilmesi gerekir ama verilmemesi, tek başına bir haklı fesih nedeni değildir.

 7. Iyi aksamlar ben bir iş yeri ile 12 aylık sozlesme imzaladim. 10. Ayda tek taraflı sözleşme feshi yapıldığını iletti bize. Bu konuda ne yapabiliriz?

  1. Özlem hanım, anladığım kadarıyla belirli süreli sözleşme ile çalışmışsınız. Bu durumda, işverenin fesih için haklı bir nedeni yoksa, kalan 2 aylık ücretinizin size ödenmesi gerekir. Ödenmezse, dava açarak alabilirsiniz.

 8. Merhaba ben 2.yil 5 aydır çalışmış olduğum kurumdan hafta tatilinin olmaması resmi tatillerde çalıştığımız halde hiçbir ücret ödenmediği ve yıllık izin hakkımın 14 gün olduğu halde 7 gün olarak kullandırma çalışmalarından dolayı tek taraflı işten ayrıldım hiçbir imza atmadan tazminati mi istedim yarı yarıya uzlaşma teklif ettiler kabul etmedim ve sonra bana ihbar tazminati kesintisinin olacağını gidip dava alabileceğim söylediler dava açsam kazandırmıyor kendim açmayı düşünüyorum herşey ispat ve sahitli

  1. Selçuk bey dava açmanızı öneririm. Belirttiğiniz nedenler, haklı fesih sebepleridir. Ayrıca ihbar tazminatı kesintisi diye bir şey yoktur. Siz iş akdinizi feshettiğiniz için, zaten ihbar tazminatı alma hakkınız olmaz.

 9. Mustafa Bey merhabalar,

  Çalıştığım yer bir fabrika ve ben beyaz yakalı olarak çalışıyorum.
  sabah işe başlama saati 07:45 mesai bitimi 18:15 (11 saat) 1 saat yemek molası veriliyor 2 defa da çay molası veriliyor böylece 9 saat çalıştırdıklarını ifade ediyorlar. Fakat molalar mavi yaka personel için.
  Bunun yanında, sabah tüm personel en geç 08:00 da kart okutarak giriş yapması gerekirken personellerden aynı ünvanda olduğumuz diğerlerinin geç geldiği halde haketmiş olduğu yıllık izin günlerinden eksilmediği ancak bizim izin günlerimizden eksildiğini görüyoruz.
  Fabrikanın genel müdürünün oğlu da yeni işe başladı ve yıllık izin hakkı yokken 10-15 gün izin kullandı.
  Bu durumda ben, geç geldiğimde düşülen yıllık izin günlerimin geri iadesini talep edebilir miyim, edemez miyim ?

  1. Murat bey, geç geldiğiniz günlerin zaten yıllık izninizden düşülmemesi gerekir. Bu, her şeyden önce, yıllık izin kavramının varlığına terstir. Ama işveren, geç geldiğiniz saatlerin ücretini kesme hakkına sahip olabilir. Buna göre değerlendirmenizi öneririm.

    1. Murat bey çalışma sürenizle ilgili nasıl bir bilgi öğrenmek istiyorsunuz? Önemli olan, haftalık 45 saatin aşılması durumunda işçiye fazla çalışma ücretinin ödenmesidir.

 10. Merhaba , 1 hafta deneme süresi dediler çaliştigım yerde sonra deneme sürecini gectik sigortami yapacagiz diyip oyaladilar sigortami yapmayinca çiktim . Ama bir aylik maaşimi vermediler iki ay oldu . maaşimi dava açsam alabilirmiyim

  1. Berna hanım, deneme süresinde de sigorta yapılması zorunluluktur. Maaşınızın da tam ödenmesi gerekir. Elbette hakkınızı aramalı ve dava açmalısınız.

 11. merhaba ben bir iş yerinde 2 ay 23 gün ççalıştım.2 ayın maaşını aldım ve işi bıraktım.23 günün ücretini bana vermedikleri için istifa dilekçesini imzalamadım.paramı ödeyin imzalayayım dedim ay başında hesabına yatar gelir imzalarsın dediler.fakat ay başında para yatmadı sgk’ya gittiğimde 29 kodlu işten çıkarma ile işten çıkarıldığımı gördüm.işyeri ahlak ve disiplinine aykırı haraket etmekten.paramı hala alamadım 170 ‘e şikayet ettim fakat alo 170 cebri icra uygulayamadığı için paramı yine alamayacağım sanırım.işyeri benden sonra eski iş arkadaşlarıma boş kağıda imza atırmış kağıdın başında tutanak yazıyormuş.dava açsam kazanırmıyım.açtığım davada işten çıkarılma kodunu değiştittirebilirmiyim.saygılar

  1. Kahraman bey sizin için çıkış kodunun bir önemi yok. Siz sadece 23 günlük ücret alacağınızın peşindeyseniz, dava açın ve alın. Bu davayı kendiniz de açabilirsiniz. Neticede, işveren size ücretinizi ödediğini ispat edemedikten sonra davayı kazanacaksınızdır. Alo 170’le zaman kaybetmeyin.

 12. 2 aylık çalışmış olduğum firmada 2 aylık sigortamda yatırıldı ancak 5 kuruş alamadım nasıl alabilirim paramı

  1. Zaman geçirmeden ALO 170 hattını arayıp bir şikayet bırakın. İşverene tekrar başvurun, hukuki mücadele başlatacağınızı iletin. Alacağınız cevaba göre yargı yolu açıktır.

 13. Merhaba. Benim 1996 yılında sigortam başlamıştı. Ama işyerim hiç prim ödememiş. Sgk ya sordum iş mahkemesi ne gidip dava açmamı , avukata gerek olmadığını, kazanacağımı söylediler. Nasıl bir yol izlemeliyim yardimci olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Evet, davayı kendiniz de açabilirsiniz ama mutlaka bir avukata danışmanızı öneririm. Gözden kaçan detaylar olabilir, bu konuda avukat size yol gösterecektir.

 14. merhabalar yalçın bey 3 yıldır kurumsal firmada çalışmaktadırım iş yerine meslek hastalıkları hastanesinden bölüm değişikliği raporu verdim rahatsızlığımdan dolayı beni iş veren tüm haklarımı verip işten çıkardı yanlız çıkışımı kendi çıkarmış gibi değil ben çıkmışım gibi gösterdi imzalattı bana kıdem tazminatımı yatırdı ihbarı tazminatımı ise prim diye yatırdılar yanlız bide bana işsizlik verdiler ben istifa ettirirmiş gibi gösterip nasıl işsizlik vere bildiler ?

  1. Berkay bey, sizi istifa etmiş gösterip işsizlik maaşı bağlatamazlar. Çıkış kodunuzu tam ve doğru öğrenmelisiniz.

 15. Merhabalar benim 7 yıllık çalışmışlığım var fakat sigortasız, tüm uyarılarıma rağmen yapılmadı sigortam iş yerinin iflas etmesi sebebiyle işten çıkarıldım tazminat dahi verilmedi işe başladığımda 13 yaşındaydım, çıkarıldığımda ise 19 yaşındaydım şimdi ise 23 yaşındayım şuan benim neler yapmam gerekiyor ve ne taleb edebilirim bilgilendirmek adına yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir