İş mahkemesi dava dilekçesi örneği

iş mahkemesi dilekçe örneği

İş mahkemesine verilecek genel amaçlı dava dilekçesi örneği

İş mahkemesine dava açan her işçinin aynı talepte bulunması mümkün değildir. Kimi işçinin kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı talebi varken, kimisi fazla mesai ücretini ya da ödenmemiş maaşlarını talep edebilir. Bu nedenle aşağıda yer alan dava dilekçesi örneği bir şablondan ibaret olup işçinin ilgili bölümleri kendisinin doldurması gerekir.

Bu dilekçeyi neden hazırladım?

Bu dilekçeyi hazırlama amacım, her işçinin avukat tutacak parası olmadığını bilmemdir. Avukat tutmak her zaman avantajlıdır; çünkü sizin bilemediğiniz ayrıntıları avukat bilebilir ve sizi doğru şekilde yönlendirebilir. Ama yine işçinin, iş mahkemesine avukatsız olarak şahsen dava açması her zaman mümkündür.

İşte aşağıda yer alan ve iş mahkemelerine dava açmak için kullanabileceğiniz genel kullanımlık bu dilekçede bazı yerleri değiştirmeniz gerekir. Özellikle dilekçenin “açıklamalar” bölümünü baştan yazmalısınız. Bu bölümde işten nasıl ayrıldığınızı, kimin iş sözleşmesini feshettiğini, mevcut çalışma koşullarınızı, hangi alacaklarınızın ödenmediğini ayrıntılı bir şekilde anlatmalısınız. Bu bölüm ne kadar detaylı ve uzun olursa sizin için o kadar iyi olacaktır.

Ayrıca dilekçenin davacı ve davalının bilgilerine ilişkin diğer bölümlerini değiştirmeyi de unutmayın. Word formatındaki bu dilekçeyi indirip düzenleyerek, iş mahkemesine ya da bulunduğunuz yerde iş mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesine verebilirsiniz.

İş mahkemesine açılacak davanın nerede açılması gerektiğini öğrenmek için şu yazıma göz atabilirsiniz.

İş mahkemesine verilecek dilekçe örneğini indirmek için tıklayınız.

NOT: Avukat tutmadan bizzat dava açmak isteyenler için dilekçe hazırlama danışmanlığı hizmetimiz vardır. Ayrıntılı, yargıtay içtihatları göz önüne alınarak ve sizlerle etkileşim içerisinde yerine getirdiğimiz bu hizmetin bedeli 250 TL’dir. Ayrıca arabulucuya başvurmak isteyen ziyaretçilerimiz için, dilekçe hazırlama danışmanlığı hizmetimiz de bulunmaktadır. Sitemizdeki canlı destek hattından bize ulaşarak talebinizi iletebilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

151 Yorum

 1. Bir turizm firmasında şöför olarak çalışmakta idim.Firma bana işten çıkarılacağımı söyledi ve evrak verdiler.Konu çıkış parası vermemeleri vede benim 24 saat çalışıp 24 saat dinlenme şeklinde çalışmam şeklinde.Haftada 4 gün çalışma 3 gün dinlenme şeklinde dir.3 gün haftalık izin günü kullanılmamış vede parası almamış olmak . Çalışma gün saat tarih olarak çalışırken notlarını tutmak ,elimde mevcuttur.Bu konuda bir yardımcı olabilir misiniz teşekkür ederim.

 2. merhabalar ben alacagımdan ötürü çalıştıgım yere dava actım alacagımı mıktar olarak belırtmemıştım hakım bununla ılgılı benden ek dılekce ıstedı bununla ılgılı bılgı verebılırmısınız nasıl bı baslık nasıl yol
  izlemelıyım tşkler not iş mahkemesi

  1. Kadir bey, davanın ıslahı gerekiyor. Alacağınızı net olarak belirtmelisiniz. Bunun için gerekirse, bir avukattan destek almanızı öneririm.

 3. merhaba, ben 06.03.2015 de işe başladım 21.07.2017 çıkarıldım ve benim başladığım tarihte asgari ücret anlaştık 850 TL verdi ve iki ay deneme süresi dedi sigortamı başlatmadı, 2017 ocak ayından itibaren 1000 TL vermeye başladı yine asgari ücreti vermedi ve çıkana kadar sigortamı da hiç yapmadı hep oyaladı durdu. çıkardığında da 2 maaş kaldı vermediği. şimdi. 2.5 yılımı yedi şirket ne senelik izin oldu ne sigorta ve asgari ücret vermedi böylelikle işsizlik maaş hakkımıda öldürdü tabi tazminat olayıda olmadı ve 6 ayı geçkin işsiz kaldım magdur oldum. orada çalışırıkken gelen evrakları teslim alırken alan yetkili olarak benim ismim imzam olan kağılar var elimden nasıl bir yol izlemeliyim bütün haklarımı almak istiyorum ve hakkettiği cezayıda almasını istiyorum..

  1. Gamze hanım, bu kadar mağduriyetin üzerine yapmanız gereken tek şey önce arabulucuya başvurmak ve sonra da dava açarak hakkınızı aramak olsa gerekir.

 4. Merhaba ben 9.10.2017 işe başladım 22.01.2018 otopark gorevlisi olarak calisiyordum işimden ayrıldım noterden ihbar ettim alacaklarımı istedim kavgam hırsızlığın tartışmam olmadı önüme istifa mektubu koydular hicbir hak iddaa etmeden bütün alacaklarımı aldığım baskı altında olmadığım yaziyordu bende noter uzerinden ayrıldığımi bildirdim alacaklarımı istedim sigortadan öğrendiğim 25 . Maddeden işten dedik etmişler arkadaşımdan öğrendiğim perona çıkmamışım firmayı büyük zarara sokmuşum ve aramışlar bana ulaşamamışlar diye bir tutanak yapıp arkadaşıma imzalatmışlar gunde 12 ila 15 saat calistiriliyordum yaklasik 2000 ila 2100 tl civari aliyordum ama 1404 tl bankadan geri kalan elden veriyorlardi yemek molamızda yoktu mesela 1 ocak yılbaşı resmi tatil diye calistirilmadik ama haftalık tatilim olan perşembe günü çalıştırmak zorunda kaldık kabul etmeyenden rapor iştendi getirmesene tutanak tutular bu durumda ne yapmam lazım nasıl bir dilekçe yazmam lazım lütfen yardımcı olun

  1. Taner bey benim yapabileceğim bir şey yok. Önce arabulucuya başvurmanız gerek. Sonuç alamazsanız en azından avukat tutmadan bizzat dava açmayı deneyebilirsiniz.

 5. Merhaba, 6 senedir 150’ye yakın şubesi olan kurumsal bir kitap mağazasında çalışmaktayım. Son 1 sene içinde şahsım adına tam 7 nakil maili geldi. Son bir buçuk aydır da sürekli başka şubelere destek adı altında gönderilmekteyim. Örnek olarak yarın şu mağazaya geç iki hafta sonra şimdi şu mağazaya geç gibi telefon yoluyla bilgilendirilerek başka şubelere destek adı altında gitmekteyim ve bu durum çok yorucu olduğu gibi çokta can sıkıcı haliyle. Mobbing üzerinden veya başka bir sebepten dava açabilir miyim? Davayı açacağım zaman halen çalışıyor mu olmam gerekli yada istifa edip sonra dava açabilir miyim? Cevap yazarsanız çok sevinirim teşekkürler şimdiden

  1. Ahmet bey durumunuzun özel olarak incelenmesi gerekir. İş sözleşmesini görmeden yorum yapmak yanlış olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.