İş mahkemesi dava dilekçesi örneği

iş mahkemesi dilekçe örneği

İş mahkemesine verilecek genel amaçlı dava dilekçesi örneği

İş mahkemesine dava açan her işçinin aynı talepte bulunması mümkün değildir. Kimi işçinin kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı talebi varken, kimisi fazla mesai ücretini ya da ödenmemiş maaşlarını talep edebilir. Bu nedenle aşağıda yer alan dava dilekçesi örneği bir şablondan ibaret olup işçinin ilgili bölümleri kendisinin doldurması gerekir.

Bu dilekçeyi neden hazırladım?

Bu dilekçeyi hazırlama amacım, her işçinin avukat tutacak parası olmadığını bilmemdir. Avukat tutmak her zaman avantajlıdır; çünkü sizin bilemediğiniz ayrıntıları avukat bilebilir ve sizi doğru şekilde yönlendirebilir. Ama yine işçinin, iş mahkemesine avukatsız olarak şahsen dava açması her zaman mümkündür.

İşte aşağıda yer alan ve iş mahkemelerine dava açmak için kullanabileceğiniz genel kullanımlık bu dilekçede bazı yerleri değiştirmeniz gerekir. Özellikle dilekçenin “açıklamalar” bölümünü baştan yazmalısınız. Bu bölümde işten nasıl ayrıldığınızı, kimin iş sözleşmesini feshettiğini, mevcut çalışma koşullarınızı, hangi alacaklarınızın ödenmediğini ayrıntılı bir şekilde anlatmalısınız. Bu bölüm ne kadar detaylı ve uzun olursa sizin için o kadar iyi olacaktır.

Ayrıca dilekçenin davacı ve davalının bilgilerine ilişkin diğer bölümlerini değiştirmeyi de unutmayın. Word formatındaki bu dilekçeyi indirip düzenleyerek, iş mahkemesine ya da bulunduğunuz yerde iş mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesine verebilirsiniz.

İş mahkemesine açılacak davanın nerede açılması gerektiğini öğrenmek için şu yazıma göz atabilirsiniz.

İş mahkemesine verilecek dilekçe örneğini indirmek için tıklayınız.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

122 Yorum

 1. Merhaba zeynel bey tlfn la goerusme sansimiz varmi bilgi alma istiyorum kidem tazminati ile ilgili

 2. Merhaba özel bir giyim firmasında satış danışmanı olarak çalışıyordum. Benim onayım olmadan iş hakkım feshedildi. Üstelik bana ödenmesi gereken ücretler ödenmeden. İçerden almam gereken tahmini olarak 50 güne tekabül eden mesai fazlalıklarım ve prim alacaklarım var. Noterden ihtarname çektim anlaşmaya çağırdılar gittim. Primimi vereceklerini mesailer için herhangi birşey yapamayacaklarını söylediler. Üstüne bana bizim şirketin avukatları sağlamdır dava açarsan sen kaybedersin tazminat ödemek zorund kalırsın gibi tehditlerde bulundular. Ne yapmam gerekiyor bu konu da bana yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Hakan bey, haklıysanız neden davayı kaybedesiniz? Verilen ödemeleri alın ve sonrasında diğer haklarınız için dava açın.

 3. 12 yıl bir kamu kurumunda taşeron işçisi olarak çalışıp, Şubat 2017’de emekli oldum.Bu süre içerisinde hiç resmi yıllık izin kullanmadım.Son iki yılda ise,izin kullanmam istendi,lakin kullanmam halinde,izin dönüşü, başka bir arkadaş izne gideceği için, onun işini de benim yapmam gerektiği istendi.Ben zaten kendi işimi zar-zor yapıyordum,bu yüzden, bu şartlarda ben izin kullanmam,o arkadaşın işini de yapmam/yapamam dedim ve izin kullanmadım.Bana kendi isteğimle yıllık izin kullanmıyorum şeklinde yazılmış bir kağıt imzalattılar.Şu ana emekliyim ve geriye dönük izin ücretimi almak istiyorum.Kaç yıllık izin parası alabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılarımla.

  1. Merhaba. Böyle bir kağıdın hiçbir hükmü olmaz. Dolayısıyla bu yıllar da dahil olmak üzere, ne kadar yıllık izin kullanmadıysanız, tamamının ücretini alabilirsiniz.

 4. Merhaba ben metin çalıştığım şirket 24 09 2012 den 2509 2017 ye yarar iki defa A firmasından B firmasına geçiş yaptık şimdi yine geçiş yapmamızı istiyorlar ben geçmek istemiyorum haklarımı istiyorum dediğimde bana hiç bir hakkım olmadığını söyledi ler ve bana baskı yapiyorlar ne yapabilirim ayrıca işimiz çok ağır olduğundan dolayı iki defa ameliyat oldum bel fıtığından halbuki ise girmeden benden ağır işte çalışabilir bilir raporu istediler ve bende getirdim ama şimdi hakim falan yok diyorlar napa bilirim teşekürler

 5. Merhabalar

  Sizlerin fikrine ihtiyacım var. 03.11.2010 tarihinde ilk ssk girişim ile Bilindik bir mağaza zincirinde işe başladım.İlk iş tecrübesi olarak part-time olarak kısmi çalıştım. 30.05.2013 tarihinde ücret yetersizliği mobing ve personele göre muameleden sıkılarak yeni bir işe girmek için istifa ettim. Son ücretim içinde yıllık izin resmi tatil çalışma günü gibi mesailer dahil hiç bir ücret alamadım. Ama sgk dökümünde Asıl 22 1.392,23 o yıla ait bu rakam mevcuttur. Seneler sonra öğrendim mağaza müdürü insiyatifinde böyle oyunlar merkeze daha iyi gözükme çabaları mevcut oluyormuş. Kısaca uygulanan durumlar tüm çalışanlara mobing- saatlerin tam girilmemesi-ücretten nasıl çalarım politikası. 5 yıl zaman aşımına uğramadan harakete geçmek istiyorum bu yanlarına hak olarak kalsın istemiyorum.

  1. Merhaba. Aslında 5 yıl büyük ölçüde geçmiş. Çünkü bugün dava açsanız, en son 25/09/2012 ve sonrasını alabilirsiniz. Yine de halen bir kısım ücretlerinizi alma hakkınız var. Bir an önce doğrudan dava açmanızı öneririm.

 6. Selam aleyküm 14.08.2017 tarihinde işyerinin baş ustasiyla tartıştık görenlere varken engelli bir işçiyi bana moving uygulandığı gibi küfür aşağılayıcı söz tehdit bu nedenlerden dolayı istifa yazmadan imzalamaya işten ayrılmak zorunda kaldım ihtarname çektim ertesi gün 17.08.2017 de çıkışını vermişler 29 koduna işsizlik parsida alamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Polat bey, bu durumda işsizlik maaşı bağlanmasa da, dava açarak haklarınızı aldığınız ve haklı olduğunuzu ortaya koyduğunuzda geriye dönük olarak işsizlik maaşınızı alabilirsiniz. ama şu anda yapmanız gereken şey dava açmaktan ibarettir.

 7. merhaba mustafa bey

  2013 7 aynda iski nin taşeron şirketinde gvenlik işine girdim 2017 7aynda kendi isteğim ve ailevi sebep göstererek istifa ettim tzaminatm şirket vermedi iski yi mahkemeye ver dedi . kendi isteğim ile çktğm için mahkeme ye versem sonuç ne olur tazminatm fazla çalşma çretimi alabilirmiyim

  1. Şafak bey, kendi isteğinizle ve ailevi sorunlarınız nedeniyle işten ayrıldıysanız, ne yazık ki hiçbir şekilde kıdem tazminatınızı alamazsınız.

 8. Merhaba Mustafa bey,
  23 Haziran 2016 tarihinde bir firmada işe başladım asgari ücret +sigorta olarak.
  20nisan2017 tarihinde işten çıkartildım ve tazminatımı alamadım.
  bunun için işkur aracılığıyla 170 arayarak ihtarname gönderdim fakat sonuç alamadım.
  şu an başka bir firmada çalışıyorum ve gidip mahkeme için dilekçede bulunamıyorum.
  ben sizin yazdığınız örnek dilekçeyi yazıp başka biri ile başvuru için gönderebilirmiyim ? aksi taktirde izin almak durumunda kalacağım.
  ayrıca saat 18:00 çıkışlı olduğum için fazla mesailerim için dava açabilirmiyim? bunun için şahit gerekirmi?yanıt alabilirsem sevinirim teşekkürler iyi günler…

  1. Merhaba. Dava dilekçesi verirken ödenmesi gereken harçlar da olacaktır. Bu nedenle sizin gitmenizi öneririm. Bir başkası başvurabilir mi, bilmiyorum; ancak bunun için bulunduğunuz yer iş mahkemesini telefonla arayarak sorarsanız, eminim bilgi vereceklerdir. Fazla mesailerinizi de elbette talep edebilirsiniz.

 9. Merhaba Mustafa Bey.

  3 ay önce işten ayrıldığım firma maaşımı yatırmadı. Ekonomik kriz içinde olduklarını belirtiyorlar. Bu konuda Alo 170i aradım firmaya ilettiler ama firmanın cevabı ödeyemiyoruz olmuş. Bana işçi mahkemesine başvurun dendi. Alacağım rakam yüksek bir rakam değil ama bir emek harcadım. Bu rakamı almak istiyorum. Yapmam gereken işlemlerde benden ücret çıkacakmı ne gibi işlemler yapmalıyım. Bu konudaki aşamaları özetleyip aktarabilirmisiniz. İyi günler.

 10. Merhaba mustafa bey,
  Ben bir fastfood restoranında 4 yıldır çalışıyorum, işe eleman olarak başladım ve yükselerek şu an müdür pozisyonuna geldim.Daha üstümüz olan bir müdürümüz var egoda sınır tanımayan, yıldızı kimseyle barışmayan ve yalakalık yapmıyorsan seni umursamayan, bana takmış durumda.Şimdi beni 7 km ötede başka bir restorana gönderdi çalışmam için fakat öğrendim ki bu restoranı kapatacaklarmış ve beni işten çıkartacakmış.Bu gibi durumda tüm haklarımı alabilirmiyim, işe iade davası açabilirmiyim?4 yıldır çalışıyorum içerde hala bazı nedenlerden kullanamadığım 2 yıllık izin hakkım var,evli bir çocuk babasıyım, bakmakla yükümlü olduğum insanlar var, şirketin beni başka bir restorana çalışmaya gönderebilecek gücü,imkanı olmasına rağmen beni çıkarmaya çalışıyor,internette o kadar çok şey okudum ki kafam karıştı,eminim siz kısa ve anlamlı bir cümle yazsanız o bile yeterli olacak bilgi seviyenizden anladığım kadarıyla,rica etsem bu konuda bana küçücük de olsa bir akıl verseniz, nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkürler şimdiden.

  1. Merhaba. O zaman şöyle söyleyeyim; iş sözleşmenizde bunu için onayınız alınmışsa ki genelde alınır, başka şubeye gitmek ve orada çalışma zorundasınız. Ama diyelim ki işveren sizi çıkardı. Bu durumda, işyerinde çalışan işçi sayısı 30’un üzerindeyse elbette işe iade davası açabilirsiniz. Bunun için, işten çıkarıldıktan sonra 1 aylık süreniz olduğunu unutmayın ve bir gün işten çıkarılırsanız, derhal ihtarname göndererek tüm haklarınızı talep edin.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.