İş mahkemesi dava dilekçesi örneği

iş mahkemesi dilekçe örneği

İş mahkemesine verilecek genel amaçlı dava dilekçesi örneği

İş mahkemesine dava açan her işçinin aynı talepte bulunması mümkün değildir. Kimi işçinin kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı talebi varken, kimisi fazla mesai ücretini ya da ödenmemiş maaşlarını talep edebilir. Bu nedenle aşağıda yer alan dava dilekçesi örneği bir şablondan ibaret olup işçinin ilgili bölümleri kendisinin doldurması gerekir.

Bu dilekçeyi neden hazırladım?

Bu dilekçeyi hazırlama amacım, her işçinin avukat tutacak parası olmadığını bilmemdir. Avukat tutmak her zaman avantajlıdır; çünkü sizin bilemediğiniz ayrıntıları avukat bilebilir ve sizi doğru şekilde yönlendirebilir. Ama yine işçinin, iş mahkemesine avukatsız olarak şahsen dava açması her zaman mümkündür.

İşte aşağıda yer alan ve iş mahkemelerine dava açmak için kullanabileceğiniz genel kullanımlık bu dilekçede bazı yerleri değiştirmeniz gerekir. Özellikle dilekçenin “açıklamalar” bölümünü baştan yazmalısınız. Bu bölümde işten nasıl ayrıldığınızı, kimin iş sözleşmesini feshettiğini, mevcut çalışma koşullarınızı, hangi alacaklarınızın ödenmediğini ayrıntılı bir şekilde anlatmalısınız. Bu bölüm ne kadar detaylı ve uzun olursa sizin için o kadar iyi olacaktır.

Ayrıca dilekçenin davacı ve davalının bilgilerine ilişkin diğer bölümlerini değiştirmeyi de unutmayın. Word formatındaki bu dilekçeyi indirip düzenleyerek, iş mahkemesine ya da bulunduğunuz yerde iş mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesine verebilirsiniz.

İş mahkemesine açılacak davanın nerede açılması gerektiğini öğrenmek için şu yazıma göz atabilirsiniz.

İş mahkemesine verilecek dilekçe örneğini indirmek için tıklayınız.

20 Yorum

 1. Merhaba ben taksi şöförüyüm 6 yıl dan beri çalıştığım mal sahibim sgk primlerini ödememış dava açsam kazanma şansım olabilirmi primlerini ödemek istiyorum belediye çalışma belgelerin benim adıma kayıtlı ama şimdi işten atıldım isteğe bağlı olduğunu söylüyor hak talep edemezsin diyor bir ay 30 gün tam çalıştım 6 yıl boyunca bana yardımcı olursanız çok sevinirim iki tane çocuğum var kimsenin onların hakkını kimsenin yemesini istemiyorum şimdiden teşekkürler

  1. Sedat bey, işten ayrıldığınıza göre ödenmeyen SGK primleri için iş mahkemesine dava açmalısınız. Fiilen çalıştığınızı tanık ve diğer her türlü delille ispat edebilirseniz, mahkeme geriye dönük primlerinizin yatırılmasını sağlayacaktır.

  2. Merhaba, 2 yıl yedi ay bi kamu bankasında çalışıp istifa ettim.bu banka çalışanlarına her yıl iki maaş temettü(kar payı) ödemesi yapardı nisan ayında.ben ise 7 martta istifa ettim 23 gün sonra yani nisan ayının 1.gününde temettü ödemeleri yapıldı.ben bu tutarı hakketiğimi düşünerek bana da yatacağımı düşündüm fakat banka hakettiğim bu parayı yatırmadı.arayıp görüştüm istifa eden personele bu ödeme yapılmayackmış dediler yeni bi genelge yayınlamışlar.ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz

   1. Merhaba. Bunun cevabını vermek için, bu temettü ödemesinin kaynağına bakmak gerekir. Oradaki ifadelere göre cevap değişecektir. İncelemenizi öneririm.

 2. merhaba ben bi işe girdim fakat paramı odemeyınce çıktım 1 buçuk ay alacağım var ne yapmalıyım

  1. Mehmet bey, sigortanız yapıldıysa, doğrudan iş mahkemesine kendiniz bir dilekçe vererek dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 3. Hayırlı akşamlar..
  Ben 4 ay bi süre zarfında bi atölyede çalıştım ve sonunda ihbarsız ve hiçbir sözleşme bile olmadan işten çıkarıldım ve alacağım fazla mesaileri bile kendi hesabına göre kesip kesip hesap ederek tam 4.860 TL alacağım toplam parayı 1300 gb bi rakama kadar cekti halbuki hiçbir belge olmadan ilk önce aklıma siz geldiniz danışmak istedim hatta elimde ses kaydı bile var harfiyen ağzından ne cıktıysa hepsi kayıtlı ve elimde calıştığım zamanlara ait görsellerde var ve 19 gün sigortam yatırılmamış…. pk bana tavsiyeniz nedir ? Iş mahkemesine gitmemi söyledi işkurdaki danışmanım ?

  1. İsmail bey, size verilen parayı alın ve davanızı açın. İşveren hangi düşüncede olursa olsun, hakkınızı mahkeme size ödettirecektir. İşkur danışmanının da söylediği gibi tek yol, bir an önce dava açmak ve hakkınızı aramaktır.

   1. Merhaba bir restaurant ya 2 yılı aşkın süredir çalışmaktayim is verenim bana maas günüm gelmeden maaşımı aldığımı söylüyor bense ayın 10 ında dolan bir maaşım olduğunu biliyorum. Elimde maas aldigima dair imzalı belge yok yazdığı defterde ise bana parça parça olarak verdiği ücret ın fazla ve yanlış yazildigini gördüm tazminat li çıkışı mi nasıl alabilirim. Saygılar teşekkürler…

    1. İlyas bey, bu durumda size fikir vermem zor. Çünkü haklı olduğunuzu düşünerek haklı fesih yapsanız bile, ücretinizi almadığınızı mahkemede iddia etmeniz gerekecek ve mahkeme sunulacak delillere göre kararını verecektir.

     1. Öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkürler. Benim elimde kendisinin tutmuş olduğu kasa defteri resimleri var ve bana verdiği ücretler benim aldiklarimla tamamen tutarsız. Bana verdiği ücret ın hem tarihi hemde tutarı yanlış. Birde şu konu var ben 14 yıllık chef asciyim sgk bilgilerimde bu son 2 yilim beden iscisi (vasifsiz isci ) olarak geciyor bunun bana negatif getirisi olurmu?

     2. Tersine olumlu bir etkisi olur. Eğer şef aşçı olarak çalıştığınızı ispat edebilirseniz, gerçekte aldığınız ücretin daha fazla olduğun mahkemenin kanaat getirmesi daha kolay olacaktır.

 4. merhabalar , calismakta oldugumuz sirkette 4 aylik maasimi alamadigim icin noter kanali ile ihtar cekip 25 kodlu olarak cikisim saglandi.200 kisi civarinda madur calisanda ayni yolu izledi.Firmanin suan iflas vermesi bekleniyor ancak henuz bir gelisme mevcut degil.Alamadigimiz ucretler,yillik izinler maalesef iceride durmakta.Suan firmanin borc yukunden dolayi tum firma esyalari hacizli durumda.Biz calisan personeller nasil bir yol izlemeliyiz?Suan firmanin hicbir yetkilisine ulasamiyoruz.Genel merkezde kapali durumda.

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Bu tip durumlarda yapılabilecek çok şey yoktur. Bir an önce fesih bildirimi yaparak, ödenmeyen alacaklar için dava açmak çözüm olabilir. Ancak bu durumda bile, dava sonuçlanıncaya kadar işverenin mal varlığı da bitebilir. Yine de en doğru yol budur.

 5. Merhaba 2,5 yıl çalıştıgım işyerinden sebebsiz yere çıkartıldım. Maaşım yüksek sigorta primim asgari ücretten ödeniyormuş. 6 ayda sigortasız geçen sürem var. Bize herhangi belge verilmedi. Tazminatımda eksik ve elden verildi. Ben para yatırılmadan önce güvene dayalı olarak imzamı attım fakat ibranamede hiç bir rakam gözükmüyor. Daha sonra aynı dalda iş ararken dava açma sebebimle kötü referans verildi. Bu konu hakkında ne yapabilirim

  1. Hasan bey yapabileceğiniz tek şey hakkınızı dava açarak aramaktır. Hem sigorta için hem de diğer alacaklarınız için dava açmaktan başka yapılabilecek bir şey bulunmamaktadır. Kötü referans verilmesi konusunda ise ne yapılabileceği hususunda bilgim ne yazık ki yok.

 6. selam ben 16 ısı yalıtım fabrikasında çalışmaktayım işe girerken hiçbir sağlık prolemim yoktu geçen ay sağlık taramasında ak çiğer kanseri olduğum ortaya çıktı çalıştığımız fabrika petrol ürünleri işliyor toz ve duman çok ve hiçbir koruycu önlem yok iş yeri doktoru çalışamaz raporu verdi ve işten çıkartıldım şimdi bu iş yerine maddi ve manevi tazminat davası aça bilirmiyim

  1. Maddi ve manevi tazminat davası ne yazık ki benim uzmanlık alanım değil. Bu konuda mutlaka bir avukatla görüşerek karar vermenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum.

   1. Merhabalar ben fuarlarda hostes olarak part TİME çalışıyorum. En son çalıştığım firma bana bahaneler sunarak günlük sigorta yapmadı ve parami alamadım. 5 gün çalıştım çalışma süresi uzun değil ama bu tarz işler yaparak geçimimi sağlıyorum ve odememi alamadım. Sözleşme yapmadan çalıştım ama calistigima dair görüntü ve taniklar. Sigorta yapmadiklarını soyledigimde 2 bordlu calisan göstermeden ispatlayamazsin dediler benim gibi çalışan bir sürü arkadaşım var bu şekilde aynı firmayla çalışan her türlü sözlü ve yazılı ispatı yapabilirim. Maddi ve manevi dava açmak istiyorum. Neler yapmalıyım yol gösterir misiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

    1. Merhaba. İspat için bordrolu çalışana ihtiyacınız yoktur. Ancak mutlaka dava açmanız gerekir. Bu durumda da süreç biraz uzun sürecektir. Önemli olan, çalıştığınızı her hangi bir şekilde ispatlamanızdır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir