İş mahkemesi harç ve masraf miktarları 2017 yılında ne kadar?

2018 yılı iş mahkemesinde dava masrafları ne kadar?

İşten bir şekilde ayrılan ve haklarını alamadığını düşünen her işçinin avukat tutacak gücünün olmadığının farkındayım. Böyle bir durumda işçinin kendisinin dava açması elbette mümkündür. Ancak gelen sorulardan anladığım kadarıyla işçiler, dava masraflarının miktarını merak etmektedir. Bu yazımızda size iş mahkemesinde açılacak bir alacak davasının ortalama masrafının ne kadar olduğunu açıklamaya çalışacağım.

İşçinin kendisinin dava açması

Genel olarak tavsiyem, bir avukat tutularak dava açılması yönündedir. Avukat hem tecrübelidir hem de işçinin vakıf olmadığı konuları biliyor olabilir. Ancak avukat tutmak elbette maliyetli bir iştir. Çünkü dava masrafları dışında avukata da ayrıca vekalet ücreti ödenmesi gerekir. Bu rakam davasına göre değişmekle birlikte genelde az bir rakam değildir.

İşte böyle bir durumda avukata para vermek istemeyen ya da verecek parası olmayan bir işçi davayı bizzat açmak isteyebilir. Daha önce bununla ilgili örnek dava dilekçeleri yayımlamıştım. Dilekçeyi kendi yazan işçi bunu iş mahkemesine vermek istediğinde karşısında bazı masraf kalemleri çıkacaktır. Peki bunlar nelerdir?

İş mahkemesi masraf kalemleri

Önce bu kalemleri sırasıyla yazalım ve sonrasında rakamlarını ayrıca belirtelim. İş Mahkemesine açılacak bir iş davasında masraf kalemleri şunlardır:

 • Başvuru harcı (2017 yılı için 35,90 TL)
 • Peşin harç ( Dava konusu alacağın BİNDE 68,31’inin dörtte biridir. Ama en az 35,90 TL alınır.)
 • Dosya ücreti (0,60 TL)
 • Tebligat gider avansı (Her bir taraf sayısı için 45 TL)
 • Tanık gider avansı ( Bunu mahkeme belirler ama ortalama 29 TL)
 • Keşif gider avansı ( 306,80 TL)
 • Bilirkişi gider avansı ( 220 TL)
 • Diğer gider avansı (55 TL)

Masraf kalemlerinin hepsi ödenmeyebilir

iş mahkemesi dava masrafı 2017

Yukarıda belirttiğim masraf kalemlerinin bir kısmı, sizin talebinize bağlıdır. Örneğin tanık göstermeyecekseniz tanık gider avansına gerek yoktur. Ya da bilirkişi istemeyecekseniz bu kaleme de gerek yoktur. Aynı şekilde keşif talebiniz yoksa, keşif gideri ödemeniz de gerekmez. Ama tanık ve bilirkişi iş mahkemelerinde çok sık başvurulan hususlardandır. Gelin, bir örnek yapalım ve bir dava açmanın maliyetini yaklaşık olarak öğrenelim.

İş davası örnek masraf hesaplaması

Bu örneğimizde dava açacak olan işçinin 2 tanığı olsun ve bilirkişi de talep etsin. Bu iki hususun, özellikle bilirkişinin talep edilmesinde fayda vardır. Ancak örneğimizdeki işçi keşif talep etmesin; ki zaten işyerinde keşfe ihtiyaç yoksa buna da gerek yoktur.

Gördüğünüz üzere işçimizin 2 tanığı var ve bilirkişi de talep ediyor. O zaman masrafları beraberce hesaplayalım. İşçinin ödeyeceği sabit masraflar şu şekilde olacaktır:

 • Başvuru harcı = 35,90
 • Dosya ücret = 0,60
 • Tebligat gideri = 45,00
 • Tanık gideri = 58,00
 • Bilirkişi gider = 220,00
 • Diğer gider = 55,00

Yukarıdakiler işçinin ödeyeceği ve rakamı net olan miktarlardır. Ancak bir kalem daha vardır ki, bu davanın konusu olan alacağın miktarına göre değişir. Bu kalem, peşin harçtır. Peşin harç, işçinin istediği rakamın BİNDE 68,31 inin dörtte biri olarak hesaplanır. Örneğin işçinin istediği rakam 100.000 lira ise bu işçinin 170,78 TL peşin harç ödemesi gerekir. Ancak bu haç hiçbir şekilde 35,90 TL’nin altında olamaz. Yani örneğin işçi 1.000 TL için dava açmışsa, bu rakamın BİNDE 68,31’inin dörtte biri 1,71 lira yapsa da bu işçiden 35,90 TL alınır. Bu davada da işçinin ödemesi gereken peşin harcın 35,90 TL olduğunu kabul edeceğiz. Bu durumda yukarıdaki kalemlere bir kalem daha eklememiz gerekecek.

 • Peşin harç = 35,90

İş mahkemesine dava açan işçinin ödeyeceği masraf miktarı

Yukarıdaki rakamları topladığımızda bulduğumuz rakam bize işçinin dava açarken ödeyeceği toplam masraf miktarını verir. Bu rakam ise 450,40 TL’dir.

İş mahkemesine başvuru masrafının 2018 yılı için ne kadar olduğunu, aşağıdaki videodan da izleyebilirsiniz.

SONUÇ

Eğer iş mahkemesine açacağınız davada talep edeceğiniz rakam 1.839 lira ve altındaysa, 2 tanığınız olduğunu da varsayarak, ödemeniz gereken dava masrafının 2018 yılı için 450,40 TL olacağını söyleyebilirim.

Eğer davada talep edeceğiniz rakam 1.839 liranın üstündeyse hesap değişecektir. Bunu birkaç örnekle somutlaştıralım. İşçi eğer bu davada 5.000 lira isteseydi ödemesi gereken harç miktarı 495,39 TL olacaktı. Bu işçi 20.000 lira talep etseydi ödemesi gereken rakam bu kez 751,55 TL olacaktı. İşçinin talebi 50.000 lira olsaydı ödemesi gereken masraf toplamı 1.263,88 TL olacaktı.

Belirttiğim bu rakam değişiklikleri PEŞİN HARÇ’tan kaynaklanmaktadır. Davada talep ettiğiniz rakam 1.839 lirayı geçtiğinde, bu rakamı geçen her miktarın BİNDE 17,0775 i kadar dava masrafınızın artacağını unutmayın.

NOT: Yukarıdaki rakamlar kesin olmasa da 2018 yılı için hemen hemen tam rakamı verecektir. Rahatlıkla bu rakamları esas alarak hesabınızı yapabilirsiniz.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

130 Yorum

 1. Merhaba, davayı kazanırsak masraflarımızı karşı tarafa ödetebiliyor muyuz acaba?
  Teşekkürler

  1. Merhaba. Elbette, davanın kazanılması halinde dava ve vekalet masrafları karşı taraftan alınarak size verilir.

   1. vekalet tutarı kazananın mı hakkı kazananın avukatının mı ? kazananın avukatının diye biliyordum yazınızı görünce şaşırdım

    1. Ali bey, vekalet masrafını kim yapmışsa, iade ona yapılır. Dava açarken de masrafı yapan işçidir. Ancak uygulamada, bu parayı neredeyse her zaman avukatlar alır.

  1. Merhaba, dava açarken bazı hususların yerinde görülmesini talep edebilirsiniz. Başka bir konudan örnek vermem gerekirse, bir iş kazasının incelendiği bir davada kazanın olduğu yerin görülmesi ya da bir kamulaştırma davasında arazinin görülmesi keşiftir. İşçi de eğer açtığı davada örneğin işyerine mahkeme tarafından gidilmesini istiyorsa, peşinen keşif gider avansı yatırır.

   1. Iyi günler mustafa bey ben belediyede taşeron olarak çalışıyorum bizim cumartesi günleri öğlene kadar ama bizi tam gün çalışıyoruz 8.30 5.30 bizim bu cumartesileri alma hakkımız nasıl olacak mahkeme yolu ile alabilir miyiz

    1. Ayhan bey, önemli olan hafta içi kaç saat çalıştığınızdır. Ara dinlenmeleriniz hariç hafta içi çalışma saatiniz kaç saat?

 2. Merhaba mustafa bey ben 2016 da is mahmesinde bir dava actim. 650 tl mahkeme masrafi 400 tl bilirkisi masrafi ödedim nisan 2017 de dava 4. Celsede lehime sonuçlandı ancak karşı taraf itiraz etti istinafa geçti kazandığımda dosya masrafi disinda ki bilirkisi masrafını da calistigim sirketten alabilecek miyim? birde bilirkisi tazminat hesaplamasini yapti ancak istinaf 2018 de sonuclanir dediler. Tazminattaki faiz orani mevduatin en yuksek orani diye soyluyor bilgiler ancak orani kim belirliyor. Bazi avukat arkadaslar orani cok dusuk veriyor diye sikayetciler.bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden tesekkurler. Iyi calismalar

 3. Merhaba Mustafa Bey, ben 12 yıldır sigortasız ve asgari ücretin 1/3 maaşla çalıştığım derneği 2015 yılında 170 e şikayet ettim. Sikayetten 3 ay sonra SGK dan denetmenler işyerine gelip benim ve binadaki birkaç kişinin ifadesini alıp gittiler. Ve 2 yıl sonunda geçen ay “hizmet tescil raporu” tamamlayıp bana 1 yıllık (2014-2015) sigorta hakkımı verdiklerini, geri kalan 11 yıl için mahkemeye başvurmamı söylediler. Orda çalışmamı kanıtlayacak bir belgem yok ama binadaki yada civardaki esnafların şahitliği doğrultusunda mahkemeyi kazanma şansım varmıdır. Ve bu dava için mahkeme masrafı çok fazla mı çıkar?

 4. Kendisine bir bilgi sorulduğu halde; bildiğini gizleyen kimsenin ağzına, kıyamet günü ateşten bir gem vurulur.”
  Hz. Muhammed (S.A.V)

  Bu yazıyı sayfanıza koyupta, neden yoruma yazdığım mesajımı sildiniz acaba? Sizden içinde bulunduğum durumla ilgili bilgi almak için soru sormuştum..

  1. Merhaba. Keşke biraz daha bekleseydiniz. Sigorta tespiti ile ilgili sorunuz teknik bilgi gerektirdiği için henüz onaylamamıştım. Önce konuyu araştırmam gerekiyordu. Yine de sorunuzu onaylıyorum, aşağıda görebilirsiniz ama bir süre beklemeniz gerekecek.

   1. Mustafa bey teşekkür ederim, şimdi aşağıdaki sorumu görebiliyorum. Aceleci tavrımı mazur görün lütfen, SGK nın kapısına sayısız gittiğim halde ancak 2 senede raporu yazabildiler ve beklemek benim için çok stresli oldu. Daha mahkeme sürecine başlamadan, sizin sayfanızdaki yazılarınızdan bilgi birikiminize istinaden konu ile ilgili ön görünüzü rica ediyor, sabırsızlıkla bekliyorum. Saygılar İyi Çalışmalar…

 5. İşe dönüş mahkemesini kaybettiğimiz zaman mahkeme masraflarını bizden mi talep ediyorlar. kazandığımız zaman şirket ödüyor. mahkemeye işçi kaybederse durum ne olur.

  1. Emre bey, davayı kaybederseniz, elbette ki karşı tarafın dava masrafı ve vekalet ücreti sizden yani işçiden tahsil edilecektir.

 6. merhaba hocam ben calısmıs oldugum ısyerınden 2012 agustos ayında ayrıldım 1 sene 14 ay gıbı zaman calısmama ragmen sadece ıkı ay sıgortam yatmıs oda 2012 mayıs hazıran ayları bunun zaman asımı nezamandır hukmu dusmustur bununla ılgulı tek belgem sgk dokumum ve tanık olarakda esnaf abılerım yarıdımızı beklıyorum ıyı calısmalar

 7. merhaba ben kerem bende sgk tespıtı ıcın ıs mahkemesıne basvurdum. 2012 yılı ıcın 25bın tl tazmınat ıhbar ve kıdem dahıl hepsını ıstedım. 800tl fıyat cıkardı ozel kalem:))) artı bı tanede tanıgım var 300tlde o dedı ben bısey anlamadım yardımcı olursanız sevınırım ıyı gunler

  1. Kerem bey, rakamın bu kadar çıkmaması gerekir. İçinde büyük ihtimalle, gözünüzden kaçan başkaca birkaç unsur daha vardır. Özellikle keşif gideri olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

 8. Merhaba,
  Annem yaklaşık 5 aydır çalıştığı bir şirketten maaşını alamiyor. Bugün yarın vericem diyerek erteliyor. Asgari ücretle çalışmakta dava açsak avukat masrafları vs.cok olacağını düşündüğümüz için kararsız kaldık.maddi açıdan bizi2 zorlamayacak şekilde nasıl bu yöntem izlememizi tavsiye edersiniz. Simdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Bunun için illa ki avukata zaten ihtiyacınız yok. Çünkü maaş alacak davaları aslında çok kolaydır. Anneniz işyerinde sigortalı mı? O halde, bankaya yatan maaşlar bellidir. Davanızı kendiniz dilekçe hazırlayarak açabilirsiniz. Sitemizdeki dava dilekçesi örnekleri işinize yarayacaktır.

   1. Sigortasını yatırıyor maaşı vermiyor 5 ay önce de banka da hesap actirmisti maaşı yatiricam diye. Işi birakmak istiyor.Ama bırakmadan önce mi mahkemeye vermek gerek direk işe gitmeyince mağdur duruma düşebilir mi işe gelmediği için işten çıkarma gibi ,işsizlik maaşı hak etme durumu doğar mı böyle bi durumda çok teşekkür ederim cevabınız için

    1. Ayşe hanım, işçi işe gitmeyecekse ihtarname çekerek iş sözleşmesini sona erdirmeli ve haklarını talep etmelidir. Ardından dava açabilir. Ancak işçi dilerse çalışırken de dava açma hakkına sahiptir. İşsizlik maaşı ise işverenin işçinin çıkışını hangi kodla bildireceğine göre değişir. İşsizlik maaşı bağlanmazsa ve işçi açmış olduğu davayı kazanırsa, işçiye işsizlik maaşları geriye dönük ödenecektir.

 9. Merhabalar bi firmadan yaklaşık 3500 tl alacağım vardı. Bu firmayı TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE şikayette bulundum.Bana gönderilen evrakta firmanın bana 3500 tl ödemesi kararına vardığı yazıyor. Ama firma ile görüşme sağladıgımda bana bu ödemeyi yapmıyor. Bu konuda ne yapmam gerekiyor bilgi alabilirmiyim. Teşekkürler

  1. Hasan bey, iş mahkemesine başvurmanız gerekir. Bu karar sizin için önemli bir delil teşkil edecektir.

 10. merhaba facebook ta mualif paylaşımlarım dolasıyla işten çıkarıldım 25. madde ile dava açsam kazanma şansım nedir saygılar

 11. İyi günler. Kıdem, İhbar ve Yıllık izin alacaklarım için dava açmak istiyorum şahit göstermesem olur mu ? 23 ay çalıştım işyerinde.

  1. Tabiki mecbur değil ama şahit elinizi güçlendirir. Varsa somut kanıtlar sunmaya da bakın. (Belge örneği, yazışma vb.)

 12. ben iş yerinde 30 ay çalıstım ve ceza evine girdim sucum işe girmeden 5 yıl onceydi beni işten cıkardılar iş ahlakına uymadıgım için tutanak tutmuşlar işten çıkışım tutuklanmamla aynı gune denk geliyor

 13. s.a ben ocak ayında 15 günlük ücretli iznimi kullandım ve bittikten sonra fabrikaya gittim güvenlik çıkışımın verildigini soyleyerek beni işe almadı bende noterden ihtarneme çektim konuyla ilgili ama iş yeri beni kendi işe almadı sonrada ewe kagıt gondermiş 3 gün üst üste işe gitmedigim için cıkışım verilmiş.çalışma bakanlıgı olsun heryere sikayet ettim heryer bana iş mahkemesine başvur dedi ama avukat ücretini ödeyemem oyuzden dava acamadım işyerinde 1 yıllık tazmınat hakkım kaldı.İŞ YERİNDE HİÇ KİMSE BANA SAHİT OLMAYACAGINI SOYLEDİ HEPSİ SAHİT OLURSAK BİZİDE ÇIKARIRLAR DİYE KORKUYORLAR.MAHKEMEYE BASVURSAM ŞAHİT İSTERMİ BENDEN

   1. 1 YIL 3 AYDIR ÇALISIYORDUM MAHKEME BNDEN ŞAHİT İSTERMİ KİMSE İŞİMİZDEN OLCAZ DİYE ŞAHİT OLMAK İSTEMİYOR

    1. Açıkçası böyle durumlarda şahitler çok önemlidir. Yine de mahkeme onlarsız da bir karara varabilir. Tercih sizin.

 14. iyi günler ben 1.5 sene önce iş yerinden istifa etmek durumunda bırakıldım. iş arkadaşımın hakaret edici konuşması sonucunda sendika,üretim müdürlüğü ve insan kaynakları müdürlüğüne dilekçe yazmama rağmen hiç bir şekilde geri dönüş yapılmadı ve davamı devam etmem durumunda zarar göreceğim söylendi.
  olaya tanıklık edecek 4 kişi vardır. geriye dönük dava açabilirmiyim. yazmış olduğum dilekçe mailin fotokopileri elimde mevcut. ve bu davaya bakabilecek avukat arıyorum.

  1. Uğur bey elbette alabilirsiniz. Ancak aradan çok uzun bir süre geçmiş. Tanık vb. delillerle ispat etmeniz gerekir. Sonucu ise şimdiden bilmemiz mümkün olmaz.

   1. tanık ve deliller elimde mevcut kanunen eski çalışmış olduğum şirket iş kanunda geçen maddeyi ihlal etmiştir diye düşünüyorum hakeret edici küçük düşürücü sözlerin kullanılması tazminatsız işten atılmadır diye biliyorum ve karşı tarafa iş veren hiçbir şekilde bir yaptırım uygulamamıştır. ben ne için dava açmam gerekiyor?

    1. Tekrar merhaba. Dilerseniz sizin için bir dilekçe hazırlayabiliriz ve doğrudan kendiniz dava açabilirsiniz. En azından avukat masrafından kurtulmuş olursunuz. Sitemizdeki canlı destek bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 15. Merhaba 7.5 yıl belediye bağlı taşeron firmada çalışırken haberimiz olmadan toplu çıkış yapıldı bizde mahkemeye verdik bazı arkadaşlarımın davaları sonuçlandı birine6 yıl a 27 bin TL çıkmış 17 bin TL vermiş diğerine 9yila 44 bin TL çıkmış 30 bin TL vermiş biz avukat la %10 olarak anlasmistik bu kadar fazla kesmesi normal mi birde işçi mahkemelerinde 4 kişi 1 dava açabiliyor mus masraf larda 4e bolunuyormus arkadaşlar öyle diyor dogrumu acaba şimdiden teşekkür ederim

  1. Ünsal bey, madem avukatınız var, bunları ona sormanız gerekir. Bilgi sahibi olmadan yorum yapamam.

 16. Merhaba Mustafa bey, ben yaklaşık 19 aydır bir firmada çalışmaktayım. yaklaşık 3 hafta öncesinde iş verenim farklı bir sektörde iş yapmak istediğini benim de ilgili firmaları arayıp konu ile ilgili danışmanlık yapmamı istedi. benim sözlü anlaşmam proje üzerinedir. kendisi pazarlama üzerine iş yapmamı talep etti bende reddettim. proje ver çizeyim yoksa böyle bir anlaşmam olmadıgını belirttim daha sonra çalıştıgımız kişilere ayrıldığımızı söylemiş (fakat hala ssk gösteriliyor. 3 iş vermediği içinde proje çizmiyorum beklemedeyim. )bunun üzerine bende madem beni isten çıkartmışsın tüm sosyal haklarımı istiyorum dedim. oda ekimde çalışmadın verdiğim işi yapmadın sadece eylül ayını veririm çıkartırım gider issizlik maaşı alırsın yada kötü maddeden çıkartırım yine eylül maaşını veririm issizlik maasıda alamazsın dedi. 1,5 yıldır zam almadım ayrıca sigortamıda asgariyeden gösterdi nasıl bir yol izlemeliyim. teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Bence bırakın çıkışınızı işsizlik maaşı alacak şekilde versin. Sonrasında dava açarak kalan haklarınızı talep edebilirsiniz.

   1. durum ciddi boyuta ulaştı güzellikle anlaşalım dedim kabul etmiyor alacağın yok diyor. beni kötü maddeden çıkartması için delil sunması, tutanak tutması lazım değil mi? (mesajlaştık kanıt olarak) ayrıca ben geri adım atsam ilk bana haklarımı aldım diye kağıt imzalatmak ister sonra çıkışımı yaptırır. hatta imzalasam bile ben çıkmışım gibi yine gösterir. azcık tanıyorsam. muhasebeciyle konuştum oda bana ne koşulda çıkartın derse öyle çıkartırım gerisi benim yapabileceğim bir şey değil diyor.

   2. Merhaba Zeynel bey, öyle desem bile ilk haklarımı aldım diye kağıt imzalatırlar. malum özel sektör başka yapılacak bir şeyler yok mudur?

 17. Merhaba Mustafa Bey,
  Maaşlarımızın ödemesi yapılmadığı için çalışmakta olduğum iş yerimden istifa ettim. Aynı dönemde işten çıkarılan arkadaşlarım da oldu ve birer aylık maaşlarımız ödenmedi. Sigortalarımız geç de olsa yatırılmış. Ayrıca daha önceki ödemelerimiz de banka yoluyla değil elden yapılıyordu. Geçtiğimiz hafta iş verene noterden ihtarname ile alacağımız olan 1400 Tl maaşın ödenmesi için 3 gün süre bildirdik ancak belge ellerine ulaştığı halde ödeme alamadık. Bu durumda izlememiz gereken yol nedir? İcra takibine mi vermeliyiz yoksa doğrudan dava mı açmalıyız? Her iki seçenek için de başvurularımızı nasıl ve nereden yapabiliriz? Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

  1. Mete bey, icra takibini önermem. Arabulucuya başvurmanız yararınıza olabilir. Bu konuda danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

 18. Ben 2.5 yıldır bir firmada tegahtarlık yaptım psikolojik baskı ve hakaretten dolayı işi bıraktım 3. gün ihtarname çekerek haklarımı istedim fakat ihbar tazminat haklarını gizli tuttuklarını bildiren ihtarname cevabı aldım ne yapmam gerekir kıdem tazminatımı vermediler hiç bir yere imza atmadım işe giriş tarihi 13.06.15 çıkış tarihi 29.10.17

 19. merhaba benim ssk girişim 01.12.1980 bir gun pirim yatmamıs suanda 01.01.1987 den once hiç gorunmuyor hizmet tesbit davasıkimeaçabilirim teşekkur ederim

 20. 2 bucuk yıldır özel sektörde calısmaktayım mobing uygulayarak işten cıkmam için uğraşıyolar, sizce işten çıksam işsizlik maası alabilirmiyim???

 21. Ben 2016 de bıngölde iş kazası geçirdim Diyarbakır’da ikametgah edıyorum iyi bir avukat arıyorum davayı açmak için yardımcı olursanız sevinirim

 22. Ben işe gırırken iş sözleşmesi işguvenliğı eğitimi gormedim her hangi bır evrak imzalamadım o sekılde ssk mufetışıne ifade verdım 2016 iş kazası geçirdim iş verende tazminat alabılırmıyım ve dava açarsan davayı kwzanormoyım ve suç oranı ne kadar bana ne kadar işyerine varılır

  1. Abdulaziz bey, bunu bizim bilmemiz mümkün olmaz. Bir avukatla bizzat görüşmeniz gerekir.

 23. ben patronumla anlaşarak ayrıldım tazminatımı veregini söyledi ve güvendim işten ayrıldım ancak istifa dilekçesi ve ibrarname imzalamadan kendi istifası ile cıkardı şeklinde sgk görünüyor ve işveren paramı vermedi 6 yıl çalıştım haklarımı alabilirmiyim

 24. 2012 de 7 yıl sürmekte birlikte 41.000 lira tazminat aldık av. Masraflarla birlikte 17.000 aldı bizden %1.5 anlaştık gerisi masraf bukadar masraf normal midir 2 tanık vardı

 25. Merhaba bu ayın 7 sinde şehir değişikliği sebebi ile istifa ettim 11 günlük yıllık iznim vardı içerde fakat bu hakkımın yandığını alamayacagimi söyledi yönetici arabulucuya başvurdum ordan bişey çıkmazsa mahkemeye başvurabilir miyim süreç nasıl işler

  1. Mehmet bey, arabulucudan sonuç alamazsanız zaten iş mahkemesine gitmeniz gerekir. Kullanamadığınız yıllık izniniz var ise ve her hangi bir izin evrakına da imza atmadıysanız, davayı kazanırsınız.

 26. Slm ben özel bir firmada 3 yıl çalıştım ama işyeri sahibi beni işten cikardi bana 10 bin 183 tl tazminat ödedi ama fazla çalıştığım mesai resmi tatil günlerini hesaplamadı ibrarnameye imza attım mesai resmi tatiller için dava alabilirmiyim

 27. Merhaba,bir stkda belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışıyorum, devlete atamam gerçekleşti, bildirim süresine uyarak istifa etsem dahi tazminat alabilecekleri söylendi. Devlete atanma durumunda süreç nasıl ilerlemektedir? Sözleşmede tarafların tazminat hakkı saklıdır denmekte idi.

 28. Merhaba benim işveren sahibimin vergiye tabi olmadığını ve başkalarınin üzerinden is yapıp benimde sigortami o kişiler üzerinde göstermiş oldugunu ogrendim sigortam duzgun yatmadigi icinde neden boyle oluyor dedigimde bundan sonra işler kötü sigortalariniz yatmucak dediler çalışmak isteyen çalışsın dediler bende isten ayrıldım 2 yıllık tazminat hakkım izin param fazla mesai ve birde iki yıl içinde yatmamis 8 aylık sigortam ve alamadığım maaşlarım var bana dün maaş bordrolar ve bütün alacaklarımi aldım diye bi kağıt getirdiler bende imzalamadim bordrolar 2 yılın sigorta bordorolari

  1. Aytaç bey, o halde daha fazla beklemeyin ve bir avukatla görüşerek bir an önce yasal süreci başlatın.

 29. Merhaba ben 3 yıl ptt firma elemanı olarak çalıştım..iş yükünün artması baskıların artması okuluma izin verilmemesi iznimi toptan kullandırmaya kalktılar okula gidemesin izin hakkı bitsin diye sonra istifa dilekçesi imzalamamı istediler..bende bir avukata danıştım oda hiçbirşey imzalama biz tebligat ğöndereçeğiz kuruma ve firmaya dedi..arabuluculuktan bişey çıkmadı bu arada avukat dava dosyasını açmak için tanık istedi ama kimse şahit olmak istemiyor kurumda çalıştıkları için herkes haksızlık yapıldığını söylüyor ama herkes ekmeğinden olmamak için susuyor…tazminatımı talep ettim kıdem tazminatımı avukatım ğerekli düzenlemeyi yaptı.. ama karşı taraf uzlaşmadı..sgk dan işsizlik maaşı çıktı onlar beni kendileri çıkartmış görünüyor sanırık yoksa işsizlik maaşı çıkmazdı.. bu durumu avukata bildirdim halde hala tanık istiyor.. bu dava tanıksız çözülemez mi bilgilendirirseniz sevinirim..sonuçta kendi çıkana bile tazminatını veriyorlar çoğu kurum…

  1. Fatma hanım, size yardım etmek istesem de; avukatınızın da olduğu bir dosyayı bilmeden ne yorum yapsam, sizi yanıltabilirim.

 30. 10Seneden fazladir ayni kurumda calismaktayim.fazlamesai lerimizi çoknadir birbuçuk kati olarak odenmektedir.genellikle islerin azoldugunda bire bir olarak zorunlu fazlamesai izni formu imzalatip kullandiriyorlar.mesailerimizi birebir kullandirdiklari icin dava acabilirmiyizve sonuc neolur.tesekkurler

  1. Evet elbette açabilirsiniz. Önemli olan bu durumu ispat edebilmenizdir. Yani hem fazla mesai yaptığınızı hem de karşılığında 1’e 1 izin kullandırıldığını mahkemede ispat etmeniz gerekir.

 31. Merhaba bende iş kazası geçirdim 45 gün rapor aldım fakat kaza geçirdikten 20 gün sonra ameliyat olmak zorunda kaldım raporum 45 gün daha uzadı ancak ilk raporumu doktor işbaşı vermiş fakat iş başı verdiği tarih pazar günü olduğu için ikinci raporum pazartesiden yazıldı arada 1 gün boşluk oluştu işvereniminde bunu dikkate almaması sonucu 45 günlük rapor ücretimi alamadım iki rapor arası boşluk oluştuğu için ve yaklaşık 2000 tl hastane masrafım oldu 3 ay çalışamadım vs vs iş kazasınıda iş yerinde devriye görevimi yaparken çevre aydınlatmalarınon yanmaması ve kamyon rampasının açık olmasından dolayı rampadan düşerek bileğimi kırdım ne yapmam gerekir 4 yıllık çalışanım tazminat davası açmam bana yarar sağlarmı teşekkürler.

  1. Emrah bey, bu tür durumlarda internetten bilgi almaktansa, mutlaka bir avukatla görüşmeli ve yüz yüze bilgi almalısınız.

 32. Selâm aleyküm ben üç sene çalıştığım işyerine dava açmak için avukata vekalet verdim şimdi kendisi benden masraf istiyor istemesi doğrumu eğer doğruysa benden 750 tl istiyor acaba fazlamı istiyor bilmiyorum tutar hakında beni bilgilendirirseniz sevinirim saygılar

  1. Savaş bey, elbette ki her davanın masrafı vardır. Ancak bunun tutarını net olarak buradan bilmemiz mümkün değil.

 33. Merhaba. Ben şu an sigortasız çalışıyorum. Sigorta yapmak istedigimde iş saatlerimin uzatilacagina dair üstü kapali bir tehdit aldigimi soyleyebilirim. Yani sigorta yaparsam is cikis saatim ve giris saatin degisecek. Bu durumda haklarim neler? Mahkemede kanitlanirsa gecmise ait odenmeyen sigorta primlerim ne olur? Tesekkurler

  1. Merhaba. Haklarınızda öte, sigortasız çalıştırılmanız yasal değildir. Mutlaka sigorta yapılmasını talep etmelisiniz.

 34. Merhabalar benim patronunla aramda 3750 tl üzerinden sigortam ve maaş anlaşmam var ancak hep asgari ücret üzerinden yattı 5 ay çalıştım çıkma nedenim ise bilgim haricinde çalıştığım halde sigorta çıkışımın yapılmasi bu ücretleri talep edebilirmiyim sözleşme feshini noterden gönderdim sebeplerini de yazdim

 35. Merhabalar 20 aydır çalıştığım işyerinden tutukluluk (feto)sebebiyle isten çıkarıldim mahkeme henüz sonuclanmadi kidem tazminati ödemesi yapilmadi dava açsam hakedermiyim

 36. Merhabalar, ben 2.5 yildir ozel guvenlik olarak calistigim … sirketinde guvenlik kimlik kartim valilik tarafindan yenilemede iptal edilince sirketimde beni tazminat vermemek icin sernet danismanliga transfer etti ama ortalama 400 tl az aliyorum gonderdikleri yerde tek tarafli haklarimi fesh edip alabilirmiyim ve napmam lazim.

  1. Barış bey, normalde ücret düşmesi fesih sebebidir. Ama özel güvenlik olarak istihdam edilemeyeceğinize göre, size uygun yeni bir pozisyona atanmanız normal karşılanabilir.

 37. Merhaba iyi günler
  Fuar ve stand sektöründe 20.09.2016-23.05.2018 tarihlerinde sigortalı olarak çalıştım. Aylık mesailerimiz 120-180 saat arası değişiyordu. Benim iki senelik parça halde mesai alacaklarım, nakit harcamalarım, ve kullandıkları kredi kartım var. Paramı istememe rağmen alamadım iki senedir. En son olarak paydos saatinde işveren tarafından küfür yedim buna karşılık işi bıraktığımı çalışmayacağımı söyledim.. iki gün işe gitmedim bu olaydan sonra ve iki gün sonra gidip muhabeseden alacaklarımı hesapladım. Patronla tekrar hesap yaparken her kelimesinde küfürlü konuştu,şahsıma da küfürler etti,kafasına göre keyfi kesintiler yapmaya kalktı. Ben mahkemeye yoluna başvuracağımı söyledim tekrar küfür etti bende en son karşılık verdim çıktım gittim. Arkamdan geldi ve bana saldırdı, küfür ederek dövmeye kalktı hiç bir şekilde karşılık vermedim bu olay sırasında. Ayrıca resmi tatillerde, dini bayramlarda çalıştım ve normal mesai ücreti verildi, psikolojik baskı yapıyordu iş esnasında,alacaklarımı alamadım, kredi kartımı kullandı ödemedi ve ben haciz mesajları alıyorum. Bunlara rağmen işi ben bıraktığım için tazminat hakkımın olmadığını söyledi.. sizce nasıl bir yol izlemeliyim ve bu olaylardan doğan haklarım nelerdir

  1. Erhan bey, bir an önce bir ihtarname hazırlayın ve noterden gönderin. Sonrası ise yasal süreçle sonuçlanacaktır.

 38. 29.05.2018 tarihinde 3600 le iş yerimden ayrıldım.Tazminatim ödenmeden tüm yanlarımdan feragat ettiğine dair tazminat bordrosu imzalamam iştendi.Kabul etmedim ödeme yapıldığında imzaliyacagimi soyledim.Halen tazminatım ödenmedi bu durumda ne yapmam gerekiyor.

 39. slm hayırlı bayramlar
  özel bir sektörde özel güvenlik olarak çalışıyorum 2014 yılından beri çalışmış olduğum iş yerinde sağlık problemi yaşadım ve ameliyat oldum doktor bu şartlarda çalışamazsın dedi bende iş yerine bildirdim 2 ay idare edildikten sonra tekrar aynı şekilde calistirildim ve ameliyat olduğum yerden çalışma nedenlerinden dolayı hastalık tekrarlandı 1 yil icinde ( 2015 te ) tazminatimi istiyorum bana hakaret ediyor devlet bizden vb. vb. bizden birşey alamazsın istemiyorsan çok git dedi bu hastalik hakkında mahkemeye gitsem tazminatımı alabilirmiyim halen çalışmaktayım bilgilendirirseniz… iyi günler

 40. Merhabalar 2013 ile 2017 ocak ayına kadar kurumsal şirkette çalışıyordum fakat beni şirkete çağırdıklarında, benim yapmış olduğum ve gizli yapmadığım müdürleriminde bildiği ve onlarında yaptığı bir işlem sonucunda savunmamı istediler savunmamı yazdıktan sonra ben tutanak olur diye düşünürken onlar benimle çalışamayacağını söylediler ve sicilime kadar işlettiler bu durumu velhasıl adliyeye gittiğimde bir tane avukat atadılar bana, 1.5 yıldır süren bir davada karara çıktı beni haklı buldular. Benim aklıma takılan şey şu istinaf olayı ve ne kadar zamanda sonuçlanıyor genel anlamda hakim haklı bulduysa istinaf onaylarmı, eğer itiraz ederlerse paramı alabilirmiyim, ve 100 liradan açılan davanın akabinde tekrar açılacak olan davada bütün paramı almam hakkındaki sorularımı yanıtlarsanız sevinirim Teşekkür şimdiden iyi akşamlar

 41. Mng kargo da 2 yıl çalıştım.sehir içindeki şubeden şehir dışındaki şubeye emrivaki olarak geçirilsin.is saatim arttı çalışma ortamı zorlaştı.daha sonra şubeyi acente yaptılar.her sorduğumda haklarım saklı kalıcak dendi.fakat 22. Madde ile girdi cıktı yapmışlar ben bunu 15 gün sonra öğrenip ihtarname gönderdim ve arabulucuya başvurdum.hukuki süreç olduğu için.eger şirket mahkemeye git diyip başından savarsa ne yapabilirim.maddi durumumda pek yok.haklimiyim benim önümü kesecek bir şey yapabilir mi firma mahkemeye gidince kazanma ihtimalim var mi.kalan maaşımı ve yemek paramı ve kullanmadığım senelik izinlerini maaş günü yatırırlar mi.ihtarname çektim diye sorun cikarirlarmi

 42. Merhaba,
  Geçmişi bir Türk bankası olan, batış, birleşme ve satış sonrasında YB bir kurum olan firmada hiç çıkış almadan 22 yıldır çalışıyorum. 1 Ağustos tarihinden itibaren kurumda yaptığımız işi outsource yapacaklar. Kurum kendi kadrosunda farklı bir bölümde görev vermiyor. 31 Temmuz da işten çıkışlarımız verilecek. Biz, sizlere aynı haklarınız ile taşeron firmada iş veriyoruz derler.
  İK, kıdem, ihbar varsa izin paralarımızı veriyorlar.
  Yemek, Servis hizmeti, Özel sağlık sigortası, OtoBES değil farklı bir BES ve kurumun % 3 katkı payı var. Banka tazminatlarımızın sadece Brüt maaş+Yemek ücreti dahil edilerek hesaplanması doğru mudur?
  (BES katkısı,özel sağlık sigortası bordroda yer almaktadır)
  Bunca yılın sonunda bir taşeron firmada çalışmak istemiyorum. Kıdem,İhbar ve 72 gün izin paramı almak, bir süre işsizlik maaşım ile devam etmek, en önemlisi işe iade davası açmak istiyorum.
  İşe iade davasını kazanma şansım ne kadardır.
  Saygılar.

  1. Merhaba. Keşke size buradan net cevap verebilsem. Ancak birçok bilgiye sahip olmadan kesin cevap vermemiz çok zor. Bir avukata danışırsanız, sizi daha doğru şekilde yönlendirecektir.

 43. Merhabalar. 1 yil 9 aydir 1 fabrikada calisiyordum fabrika benim yerimi degistirip baska istasyona verdi bilmedigim bir yerde de calistigimdan hata oldu. ve fabrika bunu sebep gostererek beni tazminatsiz isten cikartti. hic bir sekilde tazminat alamadim bana uzatilan kagitlarada Tum haklarim saklidir hic bir sekilde haklarimi alamadim yazdim ve imzaladim . simdi alacaklarim icin ne yapmam lazim. cevap icin simdiden tesekkurler

 44. İyi günler kolay gelsin
  Ben 2.5 yıldır özel bi şirkette depo görevlisi olarak çalışmaktayım. Şirketimizin geleceği açısından iyi niyetimle işten çıkıp tazminatımı almak istiyorum fakat şirket beni işten çıkarmayıp usulsüzlüğe teşvik edip tazminat hakederimi vermicekler diye o konuda pek sıcak bakmıyorum ben iyi niyetimle dile getirdim ama şirket bana aynı karşılığı vermiyor bende işçi mahkemesini başvurup istediğim hakederimi alabilir miyim ??

 45. Iyi gunler işyerinde sendika toplu sözleşme yapmakta enflasyon yuzde 12 oldugu halde ben ve bir kac arkadasa yuzde 2 50 kisiye yuzde 10ve 15 arasi diger iscilerede yuzde 40 lara varan zamlar yapilmakta bubdurum eşitlik kanununa aykirı midir mahkemee verebilirmiyim.tesrkkur ederim

  1. Uğur bey, evet durum böyleyse, bir ayrımcılık olduğu söylenebilir. Arabulucu başvurusu yapabilir ve yasal süreç başlatabilirsiniz.

 46. Merhaba. Ben ve 2 arkadaşım bir kolejde 12 aylık sözleşme ile çalışıyorduk. Ancak 11.ayda iş çıkışımız verildi. Amaçları son bir ayın maaşını vermemek sigortamızı yatırmamaktı. Bu durumda dava açıp son maaşımızı geri alabilir miyiz? Tazminat davası açma hakkımız var mı? Böyle bir hakkımız varsa davayı kesin kazanır mıyız? Ayrıca ne kadar sürede dava açmalıyız, zaman sınırımız nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Size kesin bir şey elbette söyleyemem ama büyük ihtimalle davayı kazanırsınız. Davayı 5 yıl içinde açmanız gerekiyor.

 47. Merhaba ben 6 yıldır polis evinde taşeron işçi olarak çalışmaktayım polis evi zarar ediyorum diyerek işçileri çıkarıyor ne yapmamız gerekiyor

  1. Zafer bey yapabileceğiniz bir şey yok. Ama çıkarılırsanız, şartları varsa işe iade davası açabilirsiniz. Yoksa, tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 48. sayin yetkili asciyim 5 haziranda calismak icin tanzanyaya davet edildim
  .ucretin bir kismini avans olarak aldim.34 gun bifiil calisdim.ilk gunden itibaren mobbing yapildi ve ne sigortam ne bildirimim hicbir resmi kaydim yapilmadi.ucretimi istedigimdede gonderdigime say deyip beni afrika kosullarinda sokaga atti.donus biletimde alinmadi.cok madur oldum.maddi manevi zarara ugradim. nasil bir islem baslatabilirim ?

  1. Eren bey arabulucu başvurusu yapmanız gerekir. Sigorta girişiniz olmadığı için, o işyerinde çalıştığınızı tanık vb. yöntemlerle bir şekilde ispatlamanız gerekeceğini unutmayın.

 49. Merhaba, ben 2010 yılında belediyenin taşeron firmasında işe başladım. 2013 yılında beni dış görev olarak başka bir yere gönderdiler. Burada 1 hafta çalıştıktan sonra tekrar ayni işyerine geri döndüm . 31.03.2018 Tarihinde KHK ile emekli oldum ve işten ayrıldım. Belediye bana 2013 yılından sonraki tazminatımı ödedi ve bu tarihten önceki tazminatımı ise şirketten alınması gerektiğini söyledi. Ancak şirket bu hakkımı belediyenin ödemesi gerektiğini söylüyor. Bu durumda mahkemeye gitmem ve dava açmam gerekiyor. Bu durumda benim kimden alacaklı olmam ve kime dava açmam ve ne yapman gerekiyor. Teşekkürler

  1. Işıl hanım bu durumda ister alt işveren firmaya ister kamu kurumuna dava açabilirsiniz. Bu konuda seçimlik hakkınız bulunmaktadır. Belediyeye dava açmanızı öneririm.

 50. Merhaba ben 2 yıl önce bir işyerinde iki aylık alacağım vardı ozaman asgari üçret 1300 lira idi yani ozamanki şartlarda 2600 tl alacalıyım dava acarsam masraflarımı geri alabilirmiyim teşekkürler

  1. Şenol bey davayı kazanırsanız, açarken yaptığınız masraflar karşı tarafa ayrıca ödettirilir.

 51. Zeynel bey merhabalar..Bir akaryakıt firmasında 1 yıl 3ay kadar çalıştım.çalıştığım dönemde 3-4 sefer yanlış yakıt verdim toplamda 6.000 tl kadar bir ücreti benden kestiler. Bunlar hakkında ne bir iş kazası tutanağı yada yapmış oldukları masrafın faturaları bana ibraz edildi.kesinti sırasında maaşımın 4/1banka borcuma münasığ haciz kararı ile kesiliyordu.sorum şu maaşında haciz kararı olan bir işçinin maaşının geri kalan kısmından ii veren kesinti yapabilirmi.2 sorum yapılan yalnış dolumlar iş kazası statüsüne girermi şayet giriyorsa firma herhangi bir tutanak ve belge fatura vs. beyan etmeden kanunen kesinti yapabilirmi….
  Firmama bunları sorduğumda firma yetkilisi olan satış müdürümüz bana hakeret küfür ve darp etti…darp raporu aldım kişi hakkında şikayetci oldum iş verenime iş kanun madde 24 2.fıkra b ve c bendlerinden kendilerine sözleşme fesih ihtar namesi çektim iş mahkemesine arabuluçuluk ta uzlaşamadık ve konu mahkemeye intikal etti. Arabulucu kanunen kıdem tazminatı tazminat yol yemek resmi tatil ücreti vs.lerden işlem yaptı kesinti konusunu mahkemede hakime anlattığınızda o karar verir dedi…mahkemeyi kazanma ve kesinti hakımla beraber diğer haklarımıda alabilirmiyim…

 52. merhaba
  sgkya yurtdışı borçlanmayla günlük primin en ust tavan rakamından borçlanarak emeklilik başvurusunda bulundum maaşı en düşük tabandan bağladılar buna itiraz ettim olumsuz yanıt verdiler . iş mahkemesine başvurmam gerekiyor fakat ben büyük şehirde ikamet ediyorum mahkemeler çok yoğun davalar 2 yıl sürer dediler sonuçta sgk kuruma dava açacağım her ilde şubesi var acaba davayı ikamet ettiğim ilin dışında yoğunluğu az olan kuçuk bir ilden açsam daha çabuk karar çıkar mı? yani başka bir ilden müracaat edebilir miyim? teşekkürler

 53. Merhaba 2 senelik çalıştığım işyerinden atıldım üstelik Sigortam da yapılmamış çalıştığım iki sene boyunca sadece 48 gün sigortam yatırılmış ne yapmalıyım mahkemeye gidersem sigortam geriye dönük olarak yatırılır mı tazminat fazla mesai ücretlerini alabilir miyim?

  1. Merhaba, ikisi de mümkündür. Ama önemli olan bu hususları tanık vb. yöntemlerle ispatlamanızdır. Zaten 2 yılda sadece 48 gün sigortanız yapılmışsa, hiç düşünmeden arabulucu başvurusu yapmalı ve hakkınızı yasal yollarla aramalısınız.

 54. Meraba 2015 yılında mevsimlik işten kod 19 ile çıkış yapmıştım. Bir sonraki iş mevsiminde işe iade davası açtım kazandım. İşveren istinafa yolladı sonuç yeni geldi işe iademe karar verildi. İşveren 1 ay içerisinde beni işe başlatmadı. Sorum şöyle mahkemenin karar verdiği 4 aylık bürüt 4 aylık net alacak ücretin hesaplamasını nasıl yapmalıyım? Nereye başvurarak benim yerimde benim pozisyonda çalışan işçinin örnek maaş üzerinden ne kadar aldığını tespit ettirebilirim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kerim bey bunun için başvurulacak bir yer yoktur. Bir avukata vekalet verebilirsiniz ve icra vekalet ücreti karşılığı avukat sizin için bu işleri yapabilir.

 55. Merhaba ben 20 gün çalıştığım taşaron işyerinde 1 günlük raporluyken işten çıkarıldım, ve arabulucluk toplantı gününde, toplantıya gidemedim, arabulucuk bana iş makemesine avukat ile başvur dedi acaba burda haklı çıka bilirmiyim ve işsiz boşta geçen zaman 20 günlük bir işçinin alacağı nedir. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Saygılar

  1. Merhaba. Deneme süresi söz konusu değilse, 2 haftalık ücretiniz kadar ihbar tazminatı hak edebilirsiniz. Ayrıca ödenmemişse 20 günlük ücretinizi de almanız mümkündür.

 56. Merhaba. Uluslararası bir firmada part-time depo elemanı olarak çalışıyorum. Haftada 25 saat çalışmama rağmen ve parttime çalışanlara mesai yasak denmesine rağmen bir sene içerisinde belirli aralıklarla sistem kesintisi siber saldırı bahaneleriyle mesaiye bırakıldım. İş yoğunluğunda fazladan çalıştığım yarım saat bir saatinde şirket tarafından parttime çalışanlara mesai yasak olduğundan yazmamam söylendi. Yazıp ücretini aldığım mesailerim var ama yazmadığım mesailerde var . Olaya yeri geliyor iş erken bitiyor erken çıkıyorum diye bakıyordum içim rahattı ama son altı aydır belirli aralıklarla saatimden önce çıkmamam gerektiği ve işimi yapmadığım öne sürülüyor. Oysa ben işimi hiç yarım bırakmadım. Ve depo elemanı olarak çalışan part ve full çalışan kişiler arasında ayrımcılık yapılıyor. Full çalışanlar erken geliyor diye onların erken çıkmasına laf edilmiyor ama part time çalışanlar 4 saat çalışıyor diye 20 dakika erken çıkmamız işimizi yapmadığımız anlamına geliyor şef gözünde. Bunu söylediğimde ise siz jokersiniz deniyor. Ama işyeri kartımda depo elemanı yazıyor. İş ahlakına göre saatimde çıkmam gerekir ama ortada bir ayrımcılık var gözle görülen ve iş hukukuna ters fazla mesai durumu var . İkisi tek başına mobing . Ayriyetten sorumlu şefin son zamanlarda yaptığımız işe karışması normal ilerleyen iş akışına müdahale etmesi . Birde sözlü olarak ben size operasyonu öğretemiycem galiba demesi.bizim şirkette iki tane şef var . Her hafta bir diğerini görüyorum ve bahsettiğim şefi iki haftada bir görüyorum. Dolayısıyla 15 gün veya ayda bir bu tarz şeylere maruz kalıyorum . Bu durumda dava açılabilirmi? Ne tür davalar açılabilir ? Mobing veya maddi manevi ne tür davalar açabilirim? Nasıl bir yol izleyebilirim?

 57. Merhabalar, iyi çalışmalar dilerim öncelikle.
  Sizden bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Akaryakıt istasyonlarına yönelik hizmet veren bir otomasyon firmasının çağrı merkezi bölümünde müşteri temsilcisi olarak çalışmaktaydım. Şirket Şubat ayının 10’u gibi kaçakçılık şüphesiyle polisin şafak operasyonuyla baskına uğradı ve yöneticiler gözaltına alınıp belli bir süre içeri kaldılar. Bizlere ise firma maddi durumunu bahane ederek şubat ayından sonra maaş ödemelerini gerçekleştirmedi. Daha doğrusu ben hariç diğer arkadaşlar maaşlarını gecikmeli olsa da alabildiler ancak sebebi nedir bilemiyorum ama sadece bana maaş ödemesini gerçekleştirmedi firma. Ben gece vardiyasında tek başına home office olarak çalışmaktaydım ancak diğer arkadaşlar gündüz vardiyasında şirket içerisinde çalışıyorlardı. Mart,Nisan ve Mayıs ayları boyunca maaşlarımı alamadan 3 ay boyunca çalıştım. En son şirkete kendi istediğim ayrılmak istediğime dair (ayrılma sebebimin maaşlarımı alamamam olduğunu istifa dilekçeme eklemedim maalesef) istifa dilekçemi verdim ve Mayıs ayının sonunda ihbar süremin bitimi ile şirket ile ilişiğim kesildi. Ancak bu süre içerisinde gerek muhasebe departmanı ve gerekse şirket sahibi ilgili kişiyle defalarca konuşmama ve görüşmeme rağmen ödemeler tarafıma yapılmadı. Tamam bu hafta, önümüzde ki hafta veya gelecek ay ödemeleri yapacağız gibi sözlerle bugüne kadar toplam 5000 TL’lik alacağımdan 1000 TL’lik ödeme yapıldı ve kalan 4000 TL’lik maaşım tarafıma ödenmedi. Konuyla ilgili olarak Mayıs ayından bugüne kadar olan gerek patronla olan yazışmalar, gerek muhasebe çalışanı, müdürü olsun tüm Whatsapp konuşmaları elimde kayıtlı duruyor. Bunlara ek olarak Mayıs ayıda dahil olmak üzere sigorta ödemelerim yapılmış ancak banka hesabıma maaş ödemesi gelmemiştir. 1 veya 2 tane tanık da getirebilirim konuyla ilgili olarak. Bu bilgiler ışığında eski iş yerime dava açıp maaşımı almak istiyorum. Nasıl bir yol izlemem konusunda, neler yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer bey yapmanız gereken şey arabulucu başvurusu yapmaktır. Ayrıca bir avukatla görüşün ve istifa dilekçesi vermiş olsanız da aslında maaş ödenmediği için ayrıldığınızdan dolayı kıdem tazminatı alma ihtimalinizi de göz önünde bulundurun.

    1. Ömer bey avukatlık hizmeti vermiyoruz. Bir şekilde profesyonel destek almanız gerekir. Diğer türlü hata yapabilirsiniz.

 58. Merhaba ismim gulay 27 eylül 2017 den bu yana yarı kurumsal bir tekstil firmasında calisiyorum üretimde yönetici asistanı olarak başıma gelen olay şöyle işçi sağlığı ve güvenliği birimi tarafıma bir mail atti ve eksik personelin ayakkabı ve beden numaralarını doldurup gönderir misiniz dedi ben de listeyi alıp sahaya ciktim doldurdum ve listede 3 sef kaldi kalite kontrol şefini gordum ve kendisinden beden no ve ayakkabı numarası istedim ve bana oraya an… a…’ni yaz dedi şok oldum bir daha tekrarladı yanında vardiya amiridide vardi ben sadece terbiyesizlik ediyorsunuz sizinle hesaplasicaz dedim ve ik birimine gidip durumu izah ettim ve duramayacağımi soyledim yıllık izin alıp ciktim ve kişi hakkında halen birşey yapılmamış sebebi ise bu adamın işini yapacak kimse olmamasiymis ben ne yol izlemeliyim böyle şehir eşkıyalarına mi kalacak bu iş hazmedemiyorum savunması da az önce iade gelen mal yüzünden patrondan azar işitmesiymis şimdi 3 hafta yıllık izin kullanıcam sonrası bölüm değişikliği istedim sen bi toparlan gel bakarız dediler iş mahkemesine nasil verebilirim lutfen yardim edin

  1. Gülay hanım iş mahkemesine vermek için, işten ayrılmanız ve işverenin haklarınızı ödememesi gerekir. Şöyle ki; bu durum size haklı fesih hakkı verir. Bunu kullanırsanız ve işveren tazminatınızı ödemezse, o zaman yasal yollara başvurabilirsiniz. İş Kanunu bakımından yapılabilecek başka bir şey yoktur.

   1. Peki bu adamın bu kadar kolay küfür edip geçmesinin bi cezası yok mu yanındaki kalıcak teşekkür ederim çok üzgün ve yorgunum yıllık iznimi bu psikolojiyle geçirdim anlayamıyorum bu rahatligi

    1. Bu konuda elbette mahkemelerde hakaret davası benzeri bir dava açabilirsiniz ama bu dava iş mahkemesini ilgilendirmez. Genel mahkemelerde dava açmanız gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.