İş mahkemesi harç ve masraf miktarları 2017 yılında ne kadar?

2017 yılı iş mahkemesinde dava masrafları ne kadar?

İşten bir şekilde ayrılan ve haklarını alamadığını düşünen her işçinin avukat tutacak gücünün olmadığının farkındayım. Böyle bir durumda işçinin kendisinin dava açması elbette mümkündür. Ancak gelen sorulardan anladığım kadarıyla işçiler, dava masraflarının miktarını merak etmektedir. Bu yazımızda size iş mahkemesinde açılacak bir alacak davasının ortalama masrafının ne kadar olduğunu açıklamaya çalışacağım.

İşçinin kendisinin dava açması

Genel olarak tavsiyem, bir avukat tutularak dava açılması yönündedir. Avukat hem tecrübelidir hem de işçinin vakıf olmadığı konuları biliyor olabilir. Ancak avukat tutmak elbette maliyetli bir iştir. Çünkü dava masrafları dışında avukata da ayrıca vekalet ücreti ödenmesi gerekir. Bu rakam davasına göre değişmekle birlikte genelde az bir rakam değildir.

İşte böyle bir durumda avukata para vermek istemeyen ya da verecek parası olmayan bir işçi davayı bizzat açmak isteyebilir. Daha önce bununla ilgili örnek dava dilekçeleri yayımlamıştım. Dilekçeyi kendi yazan işçi bunu iş mahkemesine vermek istediğinde karşısında bazı masraf kalemleri çıkacaktır. Peki bunlar nelerdir?

İş mahkemesi masraf kalemleri

Önce bu kalemleri sırasıyla yazalım ve sonrasında rakamlarını ayrıca belirtelim. İş Mahkemesine açılacak bir iş davasında masraf kalemleri şunlardır:

 • Başvuru harcı (2017 yılı için 31,40 TL)
 • Peşin harç ( Dava konusu alacağın BİNDE 68,31’inin dörtte biridir. Ama en az 31,40 TL alınır.)
 • Dosya ücreti (0,60 TL)
 • Tebligat gider avansı (Her bir taraf sayısı için 45 TL)
 • Tanık gider avansı ( Bunu mahkeme belirler ama ortalama 29 TL)
 • Keşif gider avansı ( 306,80 TL)
 • Bilirkişi gider avansı ( 220 TL)
 • Diğer gider avansı (55 TL)

Masraf kalemlerinin hepsi ödenmeyebilir

iş mahkemesi dava masrafı 2017

Yukarıda belirttiğim masraf kalemlerinin bir kısmı, sizin talebinize bağlıdır. Örneğin tanık göstermeyecekseniz tanık gider avansına gerek yoktur. Ya da bilirkişi istemeyecekseniz bu kaleme de gerek yoktur. Aynı şekilde keşif talebiniz yoksa, keşif gideri ödemeniz de gerekmez. Ama tanık ve bilirkişi iş mahkemelerinde çok sık başvurulan hususlardandır. Gelin, bir örnek yapalım ve bir dava açmanın maliyetini yaklaşık olarak öğrenelim.

İş davası örnek masraf hesaplaması

Bu örneğimizde dava açacak olan işçinin 2 tanığı olsun ve bilirkişi de talep etsin. Bu iki hususun, özellikle bilirkişinin talep edilmesinde fayda vardır. Ancak örneğimizdeki işçi keşif talep etmesin; ki zaten işyerinde keşfe ihtiyaç yoksa buna da gerek yoktur.

Gördüğünüz üzere işçimizin 2 tanığı var ve bilirkişi de talep ediyor. O zaman masrafları beraberce hesaplayalım. İşçinin ödeyeceği sabit masraflar şu şekilde olacaktır:

 • Başvuru harcı = 31,40
 • Dosya ücret = 0,60
 • Tebligat gideri = 45,00
 • Tanık gideri = 58,00
 • Bilirkişi gider = 220,00
 • Diğer gider = 55,00

Yukarıdakiler işçinin ödeyeceği ve rakamı net olan miktarlardır. Ancak bir kalem daha vardır ki, bu davanın konusu olan alacağın miktarına göre değişir. Bu kalem, peşin harçtır. Peşin harç, işçinin istediği rakamın BİNDE 68,31 inin dörtte biri olarak hesaplanır. Örneğin işçinin istediği rakam 100.000 lira ise bu işçinin 170,78 TL peşin harç ödemesi gerekir. Ancak bu haç hiçbir şekilde 31,40 TL’nin altında olamaz. Yani örneğin işçi 1.000 TL için dava açmışsa, bu rakamın BİNDE 68,31’inin dörtte biri 1,71 lira yapsa da bu işçiden 31,40 TL alınır. Bu davada da işçinin ödemesi gereken peşin harcın 31,40 TL olduğunu kabul edeceğiz. Bu durumda yukarıdaki kalemlere bir kalem daha eklememiz gerekecek.

 • Peşin harç = 31,40

İş mahkemesine dava açan işçinin ödeyeceği masraf miktarı

Yukarıdaki rakamları topladığımızda bulduğumuz rakam bize işçinin dava açarken ödeyeceği toplam masraf miktarını verir. Bu rakam ise 441,40 TL’dir.

İş mahkemesine başvuru masrafının 2017 yılı için ne kadar olduğunu, aşağıdaki videodan da izleyebilirsiniz.

SONUÇ

Eğer iş mahkemesine açacağınız davada talep edeceğiniz rakam 1.839 lira ve altındaysa, 2 tanığınız olduğunu da varsayarak, ödemeniz gereken dava masrafının 2017 yılı için 441,40 TL olacağını söyleyebilirim.

Eğer davada talep edeceğiniz rakam 1.839 liranın üstündeyse hesap değişecektir. Bunu birkaç örnekle somutlaştıralım. İşçi eğer bu davada 5.000 lira isteseydi ödemesi gereken harç miktarı 495,39 TL olacaktı. Bu işçi 20.000 lira talep etseydi ödemesi gereken rakam bu kez 751,55 TL olacaktı. İşçinin talebi 50.000 lira olsaydı ödemesi gereken masraf toplamı 1.263,88 TL olacaktı.

Belirttiğim bu rakam değişiklikleri PEŞİN HARÇ’tan kaynaklanmaktadır. Davada talep ettiğiniz rakam 1.839 lirayı geçtiğinde, bu rakamı geçen her miktarın BİNDE 17,0775 i kadar dava masrafınızın artacağını unutmayın.

NOT: Yukarıdaki rakamlar kesin olmasa da 2017 yılı için hemen hemen tam rakamı verecektir. Rahatlıkla bu rakamları esas alarak hesabınızı yapabilirsiniz.

 

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

25 Yorum

 1. Merhaba,
  Annem yaklaşık 5 aydır çalıştığı bir şirketten maaşını alamiyor. Bugün yarın vericem diyerek erteliyor. Asgari ücretle çalışmakta dava açsak avukat masrafları vs.cok olacağını düşündüğümüz için kararsız kaldık.maddi açıdan bizi2 zorlamayacak şekilde nasıl bu yöntem izlememizi tavsiye edersiniz. Simdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Bunun için illa ki avukata zaten ihtiyacınız yok. Çünkü maaş alacak davaları aslında çok kolaydır. Anneniz işyerinde sigortalı mı? O halde, bankaya yatan maaşlar bellidir. Davanızı kendiniz dilekçe hazırlayarak açabilirsiniz. Sitemizdeki dava dilekçesi örnekleri işinize yarayacaktır.

   1. Sigortasını yatırıyor maaşı vermiyor 5 ay önce de banka da hesap actirmisti maaşı yatiricam diye. Işi birakmak istiyor.Ama bırakmadan önce mi mahkemeye vermek gerek direk işe gitmeyince mağdur duruma düşebilir mi işe gelmediği için işten çıkarma gibi ,işsizlik maaşı hak etme durumu doğar mı böyle bi durumda çok teşekkür ederim cevabınız için

    1. Ayşe hanım, işçi işe gitmeyecekse ihtarname çekerek iş sözleşmesini sona erdirmeli ve haklarını talep etmelidir. Ardından dava açabilir. Ancak işçi dilerse çalışırken de dava açma hakkına sahiptir. İşsizlik maaşı ise işverenin işçinin çıkışını hangi kodla bildireceğine göre değişir. İşsizlik maaşı bağlanmazsa ve işçi açmış olduğu davayı kazanırsa, işçiye işsizlik maaşları geriye dönük ödenecektir.

 2. merhaba ben kerem bende sgk tespıtı ıcın ıs mahkemesıne basvurdum. 2012 yılı ıcın 25bın tl tazmınat ıhbar ve kıdem dahıl hepsını ıstedım. 800tl fıyat cıkardı ozel kalem:))) artı bı tanede tanıgım var 300tlde o dedı ben bısey anlamadım yardımcı olursanız sevınırım ıyı gunler

  1. Kerem bey, rakamın bu kadar çıkmaması gerekir. İçinde büyük ihtimalle, gözünüzden kaçan başkaca birkaç unsur daha vardır. Özellikle keşif gideri olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

 3. merhaba hocam ben calısmıs oldugum ısyerınden 2012 agustos ayında ayrıldım 1 sene 14 ay gıbı zaman calısmama ragmen sadece ıkı ay sıgortam yatmıs oda 2012 mayıs hazıran ayları bunun zaman asımı nezamandır hukmu dusmustur bununla ılgulı tek belgem sgk dokumum ve tanık olarakda esnaf abılerım yarıdımızı beklıyorum ıyı calısmalar

 4. İşe dönüş mahkemesini kaybettiğimiz zaman mahkeme masraflarını bizden mi talep ediyorlar. kazandığımız zaman şirket ödüyor. mahkemeye işçi kaybederse durum ne olur.

  1. Emre bey, davayı kaybederseniz, elbette ki karşı tarafın dava masrafı ve vekalet ücreti sizden yani işçiden tahsil edilecektir.

 5. Kendisine bir bilgi sorulduğu halde; bildiğini gizleyen kimsenin ağzına, kıyamet günü ateşten bir gem vurulur.”
  Hz. Muhammed (S.A.V)

  Bu yazıyı sayfanıza koyupta, neden yoruma yazdığım mesajımı sildiniz acaba? Sizden içinde bulunduğum durumla ilgili bilgi almak için soru sormuştum..

  1. Merhaba. Keşke biraz daha bekleseydiniz. Sigorta tespiti ile ilgili sorunuz teknik bilgi gerektirdiği için henüz onaylamamıştım. Önce konuyu araştırmam gerekiyordu. Yine de sorunuzu onaylıyorum, aşağıda görebilirsiniz ama bir süre beklemeniz gerekecek.

   1. Mustafa bey teşekkür ederim, şimdi aşağıdaki sorumu görebiliyorum. Aceleci tavrımı mazur görün lütfen, SGK nın kapısına sayısız gittiğim halde ancak 2 senede raporu yazabildiler ve beklemek benim için çok stresli oldu. Daha mahkeme sürecine başlamadan, sizin sayfanızdaki yazılarınızdan bilgi birikiminize istinaden konu ile ilgili ön görünüzü rica ediyor, sabırsızlıkla bekliyorum. Saygılar İyi Çalışmalar…

 6. Merhaba Mustafa Bey, ben 12 yıldır sigortasız ve asgari ücretin 1/3 maaşla çalıştığım derneği 2015 yılında 170 e şikayet ettim. Sikayetten 3 ay sonra SGK dan denetmenler işyerine gelip benim ve binadaki birkaç kişinin ifadesini alıp gittiler. Ve 2 yıl sonunda geçen ay “hizmet tescil raporu” tamamlayıp bana 1 yıllık (2014-2015) sigorta hakkımı verdiklerini, geri kalan 11 yıl için mahkemeye başvurmamı söylediler. Orda çalışmamı kanıtlayacak bir belgem yok ama binadaki yada civardaki esnafların şahitliği doğrultusunda mahkemeyi kazanma şansım varmıdır. Ve bu dava için mahkeme masrafı çok fazla mı çıkar?

 7. Merhaba mustafa bey ben 2016 da is mahmesinde bir dava actim. 650 tl mahkeme masrafi 400 tl bilirkisi masrafi ödedim nisan 2017 de dava 4. Celsede lehime sonuçlandı ancak karşı taraf itiraz etti istinafa geçti kazandığımda dosya masrafi disinda ki bilirkisi masrafını da calistigim sirketten alabilecek miyim? birde bilirkisi tazminat hesaplamasini yapti ancak istinaf 2018 de sonuclanir dediler. Tazminattaki faiz orani mevduatin en yuksek orani diye soyluyor bilgiler ancak orani kim belirliyor. Bazi avukat arkadaslar orani cok dusuk veriyor diye sikayetciler.bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden tesekkurler. Iyi calismalar

  1. Merhaba, dava açarken bazı hususların yerinde görülmesini talep edebilirsiniz. Başka bir konudan örnek vermem gerekirse, bir iş kazasının incelendiği bir davada kazanın olduğu yerin görülmesi ya da bir kamulaştırma davasında arazinin görülmesi keşiftir. İşçi de eğer açtığı davada örneğin işyerine mahkeme tarafından gidilmesini istiyorsa, peşinen keşif gider avansı yatırır.

   1. Iyi günler mustafa bey ben belediyede taşeron olarak çalışıyorum bizim cumartesi günleri öğlene kadar ama bizi tam gün çalışıyoruz 8.30 5.30 bizim bu cumartesileri alma hakkımız nasıl olacak mahkeme yolu ile alabilir miyiz

    1. Ayhan bey, önemli olan hafta içi kaç saat çalıştığınızdır. Ara dinlenmeleriniz hariç hafta içi çalışma saatiniz kaç saat?

 8. Merhaba, davayı kazanırsak masraflarımızı karşı tarafa ödetebiliyor muyuz acaba?
  Teşekkürler

  1. Merhaba. Elbette, davanın kazanılması halinde dava ve vekalet masrafları karşı taraftan alınarak size verilir.

   1. vekalet tutarı kazananın mı hakkı kazananın avukatının mı ? kazananın avukatının diye biliyordum yazınızı görünce şaşırdım

    1. Ali bey, vekalet masrafını kim yapmışsa, iade ona yapılır. Dava açarken de masrafı yapan işçidir. Ancak uygulamada, bu parayı neredeyse her zaman avukatlar alır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.