İş mahkemesi harç ve masraf miktarları 2017 yılında ne kadar?

2018 yılı iş mahkemesinde dava masrafları ne kadar?

İşten bir şekilde ayrılan ve haklarını alamadığını düşünen her işçinin avukat tutacak gücünün olmadığının farkındayım. Böyle bir durumda işçinin kendisinin dava açması elbette mümkündür. Ancak gelen sorulardan anladığım kadarıyla işçiler, dava masraflarının miktarını merak etmektedir. Bu yazımızda size iş mahkemesinde açılacak bir alacak davasının ortalama masrafının ne kadar olduğunu açıklamaya çalışacağım.

Reklam

İşçinin kendisinin dava açması

Genel olarak tavsiyem, bir avukat tutularak dava açılması yönündedir. Avukat hem tecrübelidir hem de işçinin vakıf olmadığı konuları biliyor olabilir. Ancak avukat tutmak elbette maliyetli bir iştir. Çünkü dava masrafları dışında avukata da ayrıca vekalet ücreti ödenmesi gerekir. Bu rakam davasına göre değişmekle birlikte genelde az bir rakam değildir.

İşte böyle bir durumda avukata para vermek istemeyen ya da verecek parası olmayan bir işçi davayı bizzat açmak isteyebilir. Daha önce bununla ilgili örnek dava dilekçeleri yayımlamıştım. Dilekçeyi kendi yazan işçi bunu iş mahkemesine vermek istediğinde karşısında bazı masraf kalemleri çıkacaktır. Peki bunlar nelerdir?

İş mahkemesi masraf kalemleri

Önce bu kalemleri sırasıyla yazalım ve sonrasında rakamlarını ayrıca belirtelim. İş Mahkemesine açılacak bir iş davasında masraf kalemleri şunlardır:

 • Başvuru harcı (2017 yılı için 35,90 TL)
 • Peşin harç ( Dava konusu alacağın BİNDE 68,31’inin dörtte biridir. Ama en az 35,90 TL alınır.)
 • Dosya ücreti (0,60 TL)
 • Tebligat gider avansı (Her bir taraf sayısı için 45 TL)
 • Tanık gider avansı ( Bunu mahkeme belirler ama ortalama 29 TL)
 • Keşif gider avansı ( 306,80 TL)
 • Bilirkişi gider avansı ( 220 TL)
 • Diğer gider avansı (55 TL)

Masraf kalemlerinin hepsi ödenmeyebilir

iş mahkemesi dava masrafı 2017

Yukarıda belirttiğim masraf kalemlerinin bir kısmı, sizin talebinize bağlıdır. Örneğin tanık göstermeyecekseniz tanık gider avansına gerek yoktur. Ya da bilirkişi istemeyecekseniz bu kaleme de gerek yoktur. Aynı şekilde keşif talebiniz yoksa, keşif gideri ödemeniz de gerekmez. Ama tanık ve bilirkişi iş mahkemelerinde çok sık başvurulan hususlardandır. Gelin, bir örnek yapalım ve bir dava açmanın maliyetini yaklaşık olarak öğrenelim.

İş davası örnek masraf hesaplaması

Bu örneğimizde dava açacak olan işçinin 2 tanığı olsun ve bilirkişi de talep etsin. Bu iki hususun, özellikle bilirkişinin talep edilmesinde fayda vardır. Ancak örneğimizdeki işçi keşif talep etmesin; ki zaten işyerinde keşfe ihtiyaç yoksa buna da gerek yoktur.

Gördüğünüz üzere işçimizin 2 tanığı var ve bilirkişi de talep ediyor. O zaman masrafları beraberce hesaplayalım. İşçinin ödeyeceği sabit masraflar şu şekilde olacaktır:

 • Başvuru harcı = 35,90
 • Dosya ücret = 0,60
 • Tebligat gideri = 45,00
 • Tanık gideri = 58,00
 • Bilirkişi gider = 220,00
 • Diğer gider = 55,00

Yukarıdakiler işçinin ödeyeceği ve rakamı net olan miktarlardır. Ancak bir kalem daha vardır ki, bu davanın konusu olan alacağın miktarına göre değişir. Bu kalem, peşin harçtır. Peşin harç, işçinin istediği rakamın BİNDE 68,31 inin dörtte biri olarak hesaplanır. Örneğin işçinin istediği rakam 100.000 lira ise bu işçinin 170,78 TL peşin harç ödemesi gerekir. Ancak bu haç hiçbir şekilde 35,90 TL’nin altında olamaz. Yani örneğin işçi 1.000 TL için dava açmışsa, bu rakamın BİNDE 68,31’inin dörtte biri 1,71 lira yapsa da bu işçiden 35,90 TL alınır. Bu davada da işçinin ödemesi gereken peşin harcın 35,90 TL olduğunu kabul edeceğiz. Bu durumda yukarıdaki kalemlere bir kalem daha eklememiz gerekecek.

 • Peşin harç = 35,90

İş mahkemesine dava açan işçinin ödeyeceği masraf miktarı

Yukarıdaki rakamları topladığımızda bulduğumuz rakam bize işçinin dava açarken ödeyeceği toplam masraf miktarını verir. Bu rakam ise 450,40 TL’dir.

İş mahkemesine başvuru masrafının 2018 yılı için ne kadar olduğunu, aşağıdaki videodan da izleyebilirsiniz.

SONUÇ

Eğer iş mahkemesine açacağınız davada talep edeceğiniz rakam 1.839 lira ve altındaysa, 2 tanığınız olduğunu da varsayarak, ödemeniz gereken dava masrafının 2018 yılı için 450,40 TL olacağını söyleyebilirim.

Eğer davada talep edeceğiniz rakam 1.839 liranın üstündeyse hesap değişecektir. Bunu birkaç örnekle somutlaştıralım. İşçi eğer bu davada 5.000 lira isteseydi ödemesi gereken harç miktarı 495,39 TL olacaktı. Bu işçi 20.000 lira talep etseydi ödemesi gereken rakam bu kez 751,55 TL olacaktı. İşçinin talebi 50.000 lira olsaydı ödemesi gereken masraf toplamı 1.263,88 TL olacaktı.

Belirttiğim bu rakam değişiklikleri PEŞİN HARÇ’tan kaynaklanmaktadır. Davada talep ettiğiniz rakam 1.839 lirayı geçtiğinde, bu rakamı geçen her miktarın BİNDE 17,0775 i kadar dava masrafınızın artacağını unutmayın.

NOT: Yukarıdaki rakamlar kesin olmasa da 2018 yılı için hemen hemen tam rakamı verecektir. Rahatlıkla bu rakamları esas alarak hesabınızı yapabilirsiniz.

 

Reklam
, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

54 Yorum

 1. merhaba benim ssk girişim 01.12.1980 bir gun pirim yatmamıs suanda 01.01.1987 den once hiç gorunmuyor hizmet tesbit davasıkimeaçabilirim teşekkur ederim

 2. Ben 2.5 yıldır bir firmada tegahtarlık yaptım psikolojik baskı ve hakaretten dolayı işi bıraktım 3. gün ihtarname çekerek haklarımı istedim fakat ihbar tazminat haklarını gizli tuttuklarını bildiren ihtarname cevabı aldım ne yapmam gerekir kıdem tazminatımı vermediler hiç bir yere imza atmadım işe giriş tarihi 13.06.15 çıkış tarihi 29.10.17

 3. Merhaba Mustafa Bey,
  Maaşlarımızın ödemesi yapılmadığı için çalışmakta olduğum iş yerimden istifa ettim. Aynı dönemde işten çıkarılan arkadaşlarım da oldu ve birer aylık maaşlarımız ödenmedi. Sigortalarımız geç de olsa yatırılmış. Ayrıca daha önceki ödemelerimiz de banka yoluyla değil elden yapılıyordu. Geçtiğimiz hafta iş verene noterden ihtarname ile alacağımız olan 1400 Tl maaşın ödenmesi için 3 gün süre bildirdik ancak belge ellerine ulaştığı halde ödeme alamadık. Bu durumda izlememiz gereken yol nedir? İcra takibine mi vermeliyiz yoksa doğrudan dava mı açmalıyız? Her iki seçenek için de başvurularımızı nasıl ve nereden yapabiliriz? Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

  1. Mete bey, icra takibini önermem. Arabulucuya başvurmanız yararınıza olabilir. Bu konuda danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

 4. Merhaba Mustafa bey, ben yaklaşık 19 aydır bir firmada çalışmaktayım. yaklaşık 3 hafta öncesinde iş verenim farklı bir sektörde iş yapmak istediğini benim de ilgili firmaları arayıp konu ile ilgili danışmanlık yapmamı istedi. benim sözlü anlaşmam proje üzerinedir. kendisi pazarlama üzerine iş yapmamı talep etti bende reddettim. proje ver çizeyim yoksa böyle bir anlaşmam olmadıgını belirttim daha sonra çalıştıgımız kişilere ayrıldığımızı söylemiş (fakat hala ssk gösteriliyor. 3 iş vermediği içinde proje çizmiyorum beklemedeyim. )bunun üzerine bende madem beni isten çıkartmışsın tüm sosyal haklarımı istiyorum dedim. oda ekimde çalışmadın verdiğim işi yapmadın sadece eylül ayını veririm çıkartırım gider issizlik maaşı alırsın yada kötü maddeden çıkartırım yine eylül maaşını veririm issizlik maasıda alamazsın dedi. 1,5 yıldır zam almadım ayrıca sigortamıda asgariyeden gösterdi nasıl bir yol izlemeliyim. teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Bence bırakın çıkışınızı işsizlik maaşı alacak şekilde versin. Sonrasında dava açarak kalan haklarınızı talep edebilirsiniz.

   1. durum ciddi boyuta ulaştı güzellikle anlaşalım dedim kabul etmiyor alacağın yok diyor. beni kötü maddeden çıkartması için delil sunması, tutanak tutması lazım değil mi? (mesajlaştık kanıt olarak) ayrıca ben geri adım atsam ilk bana haklarımı aldım diye kağıt imzalatmak ister sonra çıkışımı yaptırır. hatta imzalasam bile ben çıkmışım gibi yine gösterir. azcık tanıyorsam. muhasebeciyle konuştum oda bana ne koşulda çıkartın derse öyle çıkartırım gerisi benim yapabileceğim bir şey değil diyor.

   2. Merhaba Zeynel bey, öyle desem bile ilk haklarımı aldım diye kağıt imzalatırlar. malum özel sektör başka yapılacak bir şeyler yok mudur?

 5. Merhaba 7.5 yıl belediye bağlı taşeron firmada çalışırken haberimiz olmadan toplu çıkış yapıldı bizde mahkemeye verdik bazı arkadaşlarımın davaları sonuçlandı birine6 yıl a 27 bin TL çıkmış 17 bin TL vermiş diğerine 9yila 44 bin TL çıkmış 30 bin TL vermiş biz avukat la %10 olarak anlasmistik bu kadar fazla kesmesi normal mi birde işçi mahkemelerinde 4 kişi 1 dava açabiliyor mus masraf larda 4e bolunuyormus arkadaşlar öyle diyor dogrumu acaba şimdiden teşekkür ederim

  1. Ünsal bey, madem avukatınız var, bunları ona sormanız gerekir. Bilgi sahibi olmadan yorum yapamam.

 6. iyi günler ben 1.5 sene önce iş yerinden istifa etmek durumunda bırakıldım. iş arkadaşımın hakaret edici konuşması sonucunda sendika,üretim müdürlüğü ve insan kaynakları müdürlüğüne dilekçe yazmama rağmen hiç bir şekilde geri dönüş yapılmadı ve davamı devam etmem durumunda zarar göreceğim söylendi.
  olaya tanıklık edecek 4 kişi vardır. geriye dönük dava açabilirmiyim. yazmış olduğum dilekçe mailin fotokopileri elimde mevcut. ve bu davaya bakabilecek avukat arıyorum.

  1. Uğur bey elbette alabilirsiniz. Ancak aradan çok uzun bir süre geçmiş. Tanık vb. delillerle ispat etmeniz gerekir. Sonucu ise şimdiden bilmemiz mümkün olmaz.

   1. tanık ve deliller elimde mevcut kanunen eski çalışmış olduğum şirket iş kanunda geçen maddeyi ihlal etmiştir diye düşünüyorum hakeret edici küçük düşürücü sözlerin kullanılması tazminatsız işten atılmadır diye biliyorum ve karşı tarafa iş veren hiçbir şekilde bir yaptırım uygulamamıştır. ben ne için dava açmam gerekiyor?

    1. Tekrar merhaba. Dilerseniz sizin için bir dilekçe hazırlayabiliriz ve doğrudan kendiniz dava açabilirsiniz. En azından avukat masrafından kurtulmuş olursunuz. Sitemizdeki canlı destek bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 7. s.a ben ocak ayında 15 günlük ücretli iznimi kullandım ve bittikten sonra fabrikaya gittim güvenlik çıkışımın verildigini soyleyerek beni işe almadı bende noterden ihtarneme çektim konuyla ilgili ama iş yeri beni kendi işe almadı sonrada ewe kagıt gondermiş 3 gün üst üste işe gitmedigim için cıkışım verilmiş.çalışma bakanlıgı olsun heryere sikayet ettim heryer bana iş mahkemesine başvur dedi ama avukat ücretini ödeyemem oyuzden dava acamadım işyerinde 1 yıllık tazmınat hakkım kaldı.İŞ YERİNDE HİÇ KİMSE BANA SAHİT OLMAYACAGINI SOYLEDİ HEPSİ SAHİT OLURSAK BİZİDE ÇIKARIRLAR DİYE KORKUYORLAR.MAHKEMEYE BASVURSAM ŞAHİT İSTERMİ BENDEN

   1. 1 YIL 3 AYDIR ÇALISIYORDUM MAHKEME BNDEN ŞAHİT İSTERMİ KİMSE İŞİMİZDEN OLCAZ DİYE ŞAHİT OLMAK İSTEMİYOR

    1. Açıkçası böyle durumlarda şahitler çok önemlidir. Yine de mahkeme onlarsız da bir karara varabilir. Tercih sizin.

 8. ben iş yerinde 30 ay çalıstım ve ceza evine girdim sucum işe girmeden 5 yıl onceydi beni işten cıkardılar iş ahlakına uymadıgım için tutanak tutmuşlar işten çıkışım tutuklanmamla aynı gune denk geliyor

 9. İyi günler. Kıdem, İhbar ve Yıllık izin alacaklarım için dava açmak istiyorum şahit göstermesem olur mu ? 23 ay çalıştım işyerinde.

  1. Tabiki mecbur değil ama şahit elinizi güçlendirir. Varsa somut kanıtlar sunmaya da bakın. (Belge örneği, yazışma vb.)

 10. merhaba facebook ta mualif paylaşımlarım dolasıyla işten çıkarıldım 25. madde ile dava açsam kazanma şansım nedir saygılar

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.