İş mahkemesi kararına karşı istinaf başvuru süresi

İş mahkemelerinde istinaf süresi ne kadar?

İş mahkemesinde açılan davalar sonucu bağlandığında, işçi ya da işveren karardan memnun olmayabilir. Bu durumda üst mahkemeye itiraz etmek mümkündür. Bu itiraz ise temyiz ya da istinaf yoluyla yapılabilir. Peki istinaf yoluna gitmek isteyen işçi için Bölge Adliye Mahkemesine başvurusu süresi kaç gündür?

İş davalarında istinaf ve temyiz

İş davalarında doğrudan temyize başvurulması artık mümkün değil. Bunun yerine öncelikle istinaf başvurusu yapılması gerekmektedir. Duruma göre, istinaf kararları ayrıca Yargıtay’da temyiz edilebilmektedir.

İstinaf nedir?

İstinaf bir kanun yolu olup, iş mahkemesinin verdiği karara karşı bir üst mahkeme olan Bölge Adliye Mahkemesine itiraz edilmesidir.

Sözlü istifa olur mu?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Temyiz nedir?

Temyiz de bir kanun yolu olup, Bölge Adliye Mahkemelerini verdiği karara karşı bir üst mahkeme olan Yargıtay’a itiraz edilmesidir.

İş mahkemesinde itiraz merci Bölge Adliye Mahkemesi

iş davası istinaf süresi

İş mahkemesine açılan davalar sonucunda verilen kararlara, öncelikle Bölge Adliye Mahkemesine başvurarak istinaf ile itiraz edilmesi gerekir. Ancak iş mahkemelerini bazı kararlar kesindir. 2017 itibariyle miktarı 3.000 lirayı geçmeyen davalarda iş mahkemesinin verdiği karar kesin kabul edilmekte ve bu kararlar aleyhine istinaf yoluna gidilememektedir.

İstinaf mahkemesi başvuru süresi

İş mahkemesinden alınan kararın tebliğinden itibaren, istinafa başvuru süresi 2 haftadır. Bu süre geçirilirse Bölge Adliye Mahkemesine gidilemez ve karar kesinleşmiş olur.

İstinaf dilekçesi

İstinaf dilekçesi kararı veren iş mahkemesine verilebileceği gibi başka bir mahkemeye de verilebilir. Dilekçe verildikten sonra, başvurana ücretsiz alındı belgesi verilir. Dilekçe verilirken, başvuru için gerekli harçlar da ödenir.

SONUÇ

İş mahkemesinde davası sonuçlanan ve çıkan karara itiraz etmek isteyen taraf, itirazını Bölge Adliye Mahkemesine istinaf dilekçesi vererek yapmalıdır.

İstinaf dilekçesi verme süresi 2 haftadır ve bu süre, mahkeme kararının ilgiliye tebliğ edildiği tarihte başlar. 2 hafta içinde başvurulmazsa, iş mahkemesinin kararı kesinleşecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

43 Yorum

 1. 17,01,2017 tarihinde işe iade davası açtım ve ekim 2017’de davayı kazandım işyerim istinafa başvurdu esastan reddine diye karar çıktı fakat temyize açık olarak geldi ve 02,04,2018 tarihinde dosya yargıtaya temyize gitti süreç ne kadar sürer merak ediyorum yargıtay dosya sorgulamadan hergün bakıyorum şu an incelemede gözüküyor yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.

  1. Taner bey, ne yazık ki bunu bilmek mümkün değil. Yıllarca sürebilir, hazırlıklı olmanızı öneririm.

  2. Arkadaşım iş mahkemeleri sonuçlandıktan sonra borçlu taraf temyize gitsede icra yolu ile ala biliyorsun alacağını temyiz sonucunu beklemene gerek yok.

   1. Sinan bey doğrudur; ancak işveren icranın tehiri için teminat mektubu sunar ya da nakden teminat yatırırsa, temyiz sonucuna kadar icra işlemi yapılamaz.

  3. Benimde iş mahkemesinde 2015 verdigim davam vardı dava 2017 tarihinde temyiz sonuçlandı.Yargıtay dosya sorgulamaya sürekli bakıyodum ilk önce dosya arşivde diye yazıyoda,daha sonra dosya ön incelemede diye yazdı en sonunda dosya incelemede diye yazı.Dosya incelemede diye yazdıktan sonra 2 ayda sonuçlandı.Sizin dosyada incelemede diye gözüküyomuş inşallah yakın zamamda sonuçlanır.beklemek çok zor.

 2. s.a. mobıng nedenıyle actıgım tazmınat davası red oldu.Dava degerı 3000tl. Ben ıstınaf yoluna gıtmesı ıcın dılekce verdım. Harcınıda yatırdım. Ama makalenızde 3000 tl lık davalar gıtmez dıyo. Durum ne olur.Yada kac gunde ıstıafdan haber gelır.

  1. Merhaba. Siz iş mahkemesinin kararını gördünüz mü? Orada zaten kararın kesin olduğu ya da istinafa gidilebileceği açıkça yazılıdır.

   1. Zeynel bey icra tehiri için yatırılan nakit ya da teminat mektubu borçlu tarafın borcu kadar mı dır? yoksa kısmi bir miktar mı ?

 3. slm zeynel bey,bizim fazla mesai davamız yaklaşık 4 yıdır sürmekte malum ülkemizin koşulları son olarak 11/12/2017 tarihinde rakkamlar çıktı ve kısmen kabulune diye karar verildi fakat iş veren avukatı istinaf yoluna gitti ve hala biz bekliyoruz bu durumda çok sıkıcı,ne zaman bir karara bağlanır yada kaybetme durumumuz olabilirmi.şimdiden teşekkürler

 4. 2003 ve2012 tarihleri arası … konservede calistim 3050 gunum va4 yil araliksiz 360 gunum var ve haber verilmeden isten cikarildim issizlik maasida alamadim 2012 temmuz ayida acyigim dava 2016 nisanda sonuclandi ve temyize gitti halen temyizde ne kadar tazminat alırım senelik izinler sosyal haklar dahil bide issizlik ödeneği alabilirmiyim

  1. Nejla hanım bu hesaplamalar için birçok bilgiye ihtiyaç vardır. Buradan hesaplama yapmamız mümkün olmaz.

 5. Ekim 2017 sonlarında tarihi pek hatırlayamıyorum davamı kazandım işçi mahkemesinde otuzbin civarı tazminat almaya hak kazandım karşı taraf temyize gitmiş tabiki fakat hala ön inceleme için atama bekliyor diyor e devlet ten baktığımda. Bu mudur yani istinaf mahkemelerinin yararı hukuka

 6. Merhabalar iş mahkemesi lehime bir karar verdi karşı tarafta istinafa başvurdu. Yalnız 24.10.2017de tebliğ yapılmış 08.11.2017 tarihinde itiraz etmiştir. Bu istinaf süresini kaçırmışmıdır. (Gerekçeli kararda yüze karşı okunduğundan 8 gün içinde istinaf yolu açık olmak üzere diye bir ibare var) Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Kararı görmeden bir şey diyemem. Ama bu konuyu çok düşünmenize gerek yok; çünkü üst mahkeme bu durumu zaten kendiliğinden dikkate alacaktır.

 7. Zeynel bey merhaba.. iş ve işçi kaynaklı alacak davamda yerel mahkemeyi kazandım karşı taraf istinaf a gitti istinaf kararı ret geldi. Yerel mahkeme kararına uydu. Şimdiki süreç ne olacak ne zaman alırım tazminatımı

 8. merhabalar,
  2014 yılında açmış olduğum iş mahkemesi davam 2016 yılında karara bağlandı 2016 yılında işveren temyize gönderdi yıl 2018 hala beklemedeyim tahmini süresi ne kadardır bu temyizin teşekkürler

 9. İstinaftaki iş kazası davam borçlu şirketin esastan reddetti temyize gitti.yargıtay istinaf kararını nasıl değerlendirecek.13 yıl sürmüş bir davada adalet nerde kaldı.adalet böylemi olacak 13 yıldır her davayı kazanmış olup neden paramızı yatırmıyorlar.mazluma adaleti nerde bulacaklar

 10. MERHABA KOLAY GELSİN İŞ MAHKEMESİ BENİM TAZMINATIMI BİLİRKİŞİ RAPORU 60. BİN OLARAK BELİRLEDİ VE İSTİNAFA GİTDİ EĞER İSTİNAFDA ONAYLARSA BU DAVA TEKRAR Bİ ÜST MAHKEMEYE YARGITAYA GİDER Mİ TEŞEKKÜR EDERİM.

 11. Merhabalar 1.5 senedir süren işe iade davam 2 ay önce sonuçlandı ve işe iade kararı çıktı şuan dosya istinafta gözüküyor iade hakkımj kaybedebilir miyim

  1. Dilek hanım, size tebligat yapılmadı mı? Umarım 10 iş günlük süre içinde işe başlamak için işverene başvurmuşsunuzdur. Yoksa haklarınız zayi olabilir. Avukata danışmanızı öneririm.

 12. Ben de kasım 2016 da iş verenime tazminat davası açtım mart 2018 de karara bağlandı karar kısmen kabul kısmen red oldu ama karşı taraf kararı temyiz ettirmiş benim avukatım icra gönderdi karşı tarafta bana göndermiş sonuç ne olcak anlayamadım kesin sonuç ne kadar sürede belli olur bilginiz varmı

  1. Ayla hanım, böyle bir durumda sizi en iyi yönlendirecek olan, yine avukatınız olacaktır.

  2. Ayla hanım mahkemeniz sonuçlandimi bende ayni durumdayim mart 2018den bu yana sonuç bekliyorum kismen kabul kismen red oldu mahkemem şuan istinafta gözüküyor

 13. Beş yıldır süren tazminat davam var karşı taraf istinafa gitti sekiz ay sonra karara çıktı yargıtay yolu açıkmis iki hafta oldu kaç gunden gidebilir Yargıtay’a yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 14. Zeynel bey benim dosya istninafta karara çıkmış ben temyiz süresini sormak istedim kaç içinde karşı taraf temyize gitmek zorundadır.tesekkurler

 15. Merhabalar;

  temmuz 2017 de açtığım iş mahkemesini kazandım. buna göre yaklaşık 50bin liraya hak kazandım mahkemenin gerekçeli kararında. Ancak faiz hesaplamaları ve paranın alınması işlemleri konusunda ne yapacağımı bilmiyorum. Mahkemenin verdiği istinaf süresi de doldu. Şu halde paranın karşı taraf tarafından ödenmesi gerekiyor. Ne yapmalıyım? İcra’ya mı başvurmam gerekiyor? Ya da hesaplamaları nerede yaptırıyoruz? Hesaplamalardan sonra Noter kanalıyla makul süreler içerisinde ödenmesi gerektiğine dair bir ihtarname göndersem sıkıntı olur mu? Çünkü hiç icra vs işlemleriyle uğraşmak istemiyorum, karmaşık duruyorlar.Noterden göndereceğim bir ihtarname daha az masraflı oılacaktır benim için. VE daha kolay duruyor.Hesaplamaları nerede yaptırabilirim?

  1. Merhaba. İhtarname ile uğraşmayın. En azından bir avukatla görüşün, masraf almadan icraya koyacaktır. Çünkü karşı taraftan vekalet ücreti alması mümkündür.

   1. acaba kendi başıma icra işlemlerini yürütebilir miyim? Şayet kendim icraya vereceksem hangi adımları izlemeliyim? Hesaplamaları icraya başvurduktan sonra orası mı hesaplıyor?

    1. İcra çok teknik bir konudur ve tek başınıza hareket etmenizi önermem. Hesaplamaları siz yapmalısınız, icra dairesi her hangi bir hesaplama yapmaz.

 16. Merhabalar 2012 yılında is mahkemesinde açtığım dava bu yılın temmuz ayında karara çıktı. karşı taraf 2. Kez temyiz yoluna başvurdu. Sürekli avukatim değiştiği için muhataplarimdan tam net bilgi alamıyorum. Sizin tahmininiz temyiz süresi ne kadar daha sürer ve ne kadar sürede sonuca ulaşabiliriz

 17. ZEYNEL BEY 07.10.2015 DE İŞ MAHKEMESİNE DAVA ACTIM VE AVUKATIMIN DEDIGI 100 BİN LİRA KAZANDIK E DEVLETTEN BAKTIGIMDA ŞU AN DOSYA KARARA BAGLANMIŞ GÖRÜNÜYOR AVUKATIM SÜREKLİ MEŞGUL ULAŞAMIORUM BENDE YURT DIŞINDA OLDUGUMDAN DOLAYIDA ULAŞAMIYORUM BU KARARDAKI DAVA NE ZAMAN SONUÇLANIR KARAR AŞAMASINDAN SONRA BİR AŞAMA DAHA OLURMU NE ZAMAN PARAMI ALIRIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  1. Fatih bey keşke yardımcı olabilsem; ama bu konuda en net bilgiyi alabileceğiniz kişi, öyle ya da böyle kendi avukatınızdır. Gerisi, tahminden öteye gitmez.

 18. Bende kasım 2016 da iş yerime yiprama param ve mesai paralarim için dava açtım mart 2018 de karara bağlandı kısmen kabul kısmen red oldu şuan mahkemem istinafta gözüküyor sonuç ne ne zaman gelir sizce temyize gidermi sizce giderse yillarca beklemem mi gerekir

 19. Merhaba Kısaca Anlatmak İstiyorum . Babam 1986 yılında Ağrı Patnos Da Elektirik Firmasında işe başladı Bab ve 10 arkadaşı bizi Kandırdılar sigortamizi yapmadılar sadece 3 iscının yaptılar bizimkileri yapmadılar Banamın emekli olmasi için 1986 da ki Sigorta numarasi olması lazım sigorta 1986 da olsaydı babam 51 yaşında emekli oluyor ama numara olmadığı için 9 sene sonra yani 60 yaşında emekli oluyor .demek istediğim is Mahkemesine başvursak Sigorta giriş tarihini 1986 yılına alınabilme ihtimali varmı Mahkemeuye basvursak şahitte var Bizim açımızdan Olumlu sonuçlanma ihtimali varmi

 20. Merhaba Zeynel Bey;
  Bir hava yolu şirketi tarafından işten çıkarıldım.Tazminatımı da aldım.
  Şayet belirsiz nedenlerle işten çıkardıkları için avukatımın aracılığı ile karşı tarafa işe iade davası açtım kazandım.Ancak dava 26/04/2018 tarihinde yargıtaya gitmiş ne zaman baksam arşivde yazıyor
  Size göre tahminen ne kadar zamanda sonuçlanır yardımcı olabilir misiniz?
  Emeğinize teşekkür eder,çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
  Saygılarımla.

  1. Cevabınız yol gösterici niteliğinde olduğundan beklemeye devam edeceğim…
   Saygılarımla.

   1. Ümit bey gözümüzden kaçtığı için önceki sorunuza cevap yazamamışız. Şunu bilmeniz gerekir ki; sorunuzun cevabı tam bir belirsizlik ihtiva eder. Yani buna, ilgili mahkeme bile kesin cevap veremeyecektir. Yani beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey ne yazık ki yok.

 21. Merhaba arkadaşlar Bn 2017 subat ayında işe iade davası açtım ve mahkemeyi kazandım şimdi ise istinafa gitti ne zaman sonuç gelir istinafa gideli 7 ay oldu istinaftan ne zaman sonuç gelir bilgi alabilirmiyim

 22. Merhaba arkadaşlar Bn 2017 subat ayında işe iade davası açtım ve mahkemeyi kazandım şimdi ise istinafa gitti ne zaman sonuç gelir istinafa gideli 7 ay oldu istinaftan ne zaman sonuç gelir bilgi alabilirmiyim istinafta tanıdığı olan varmı

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.