İş mahkemesi kararına karşı istinaf başvuru süresi

İş mahkemelerinde istinaf süresi ne kadar?

İş mahkemesinde açılan davalar sonucu bağlandığında, işçi ya da işveren karardan memnun olmayabilir. Bu durumda üst mahkemeye itiraz etmek mümkündür. Bu itiraz ise temyiz ya da istinaf yoluyla yapılabilir. Peki istinaf yoluna gitmek isteyen işçi için Bölge Adliye Mahkemesine başvurusu süresi kaç gündür?

Reklam

İş davalarında istinaf ve temyiz

İş davalarında doğrudan temyize başvurulması artık mümkün değil. Bunun yerine öncelikle istinaf başvurusu yapılması gerekmektedir. Duruma göre, istinaf kararları ayrıca Yargıtay’da temyiz edilebilmektedir.

İstinaf nedir?

İstinaf bir kanun yolu olup, iş mahkemesinin verdiği karara karşı bir üst mahkeme olan Bölge Adliye Mahkemesine itiraz edilmesidir.

İşten nasıl istifa edilir?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Temyiz nedir?

Temyiz de bir kanun yolu olup, Bölge Adliye Mahkemelerini verdiği karara karşı bir üst mahkeme olan Yargıtay’a itiraz edilmesidir.

İş mahkemesinde itiraz merci Bölge Adliye Mahkemesi

iş davası istinaf süresi

İş mahkemesine açılan davalar sonucunda verilen kararlara, öncelikle Bölge Adliye Mahkemesine başvurarak istinaf ile itiraz edilmesi gerekir. Ancak iş mahkemelerini bazı kararlar kesindir. 2017 itibariyle miktarı 3.000 lirayı geçmeyen davalarda iş mahkemesinin verdiği karar kesin kabul edilmekte ve bu kararlar aleyhine istinaf yoluna gidilememektedir.

İstinaf mahkemesi başvuru süresi

İş mahkemesinden alınan kararın tebliğinden itibaren, istinafa başvuru süresi 2 haftadır. Bu süre geçirilirse Bölge Adliye Mahkemesine gidilemez ve karar kesinleşmiş olur.

İstinaf dilekçesi

İstinaf dilekçesi kararı veren iş mahkemesine verilebileceği gibi başka bir mahkemeye de verilebilir. Dilekçe verildikten sonra, başvurana ücretsiz alındı belgesi verilir. Dilekçe verilirken, başvuru için gerekli harçlar da ödenir.

SONUÇ

İş mahkemesinde davası sonuçlanan ve çıkan karara itiraz etmek isteyen taraf, itirazını Bölge Adliye Mahkemesine istinaf dilekçesi vererek yapmalıdır.

İstinaf dilekçesi verme süresi 2 haftadır ve bu süre, mahkeme kararının ilgiliye tebliğ edildiği tarihte başlar. 2 hafta içinde başvurulmazsa, iş mahkemesinin kararı kesinleşecektir.

Reklam
, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.