İş mahkemesi kararına karşı istinaf başvuru süresi

İş mahkemelerinde istinaf süresi ne kadar?

İş mahkemesinde açılan davalar sonucu bağlandığında, işçi ya da işveren karardan memnun olmayabilir. Bu durumda üst mahkemeye itiraz etmek mümkündür. Bu itiraz ise temyiz ya da istinaf yoluyla yapılabilir. Peki istinaf yoluna gitmek isteyen işçi için Bölge Adliye Mahkemesine başvurusu süresi kaç gündür?

İş davalarında istinaf ve temyiz

İş davalarında doğrudan temyize başvurulması artık mümkün değil. Bunun yerine öncelikle istinaf başvurusu yapılması gerekmektedir. Duruma göre, istinaf kararları ayrıca Yargıtay’da temyiz edilebilmektedir.

İstinaf nedir?

İstinaf bir kanun yolu olup, iş mahkemesinin verdiği karara karşı bir üst mahkeme olan Bölge Adliye Mahkemesine itiraz edilmesidir.

Temyiz nedir?

Temyiz de bir kanun yolu olup, Bölge Adliye Mahkemelerini verdiği karara karşı bir üst mahkeme olan Yargıtay’a itiraz edilmesidir.

İş mahkemesinde itiraz merci Bölge Adliye Mahkemesi

iş davası istinaf süresi

İş mahkemesine açılan davalar sonucunda verilen kararlara, öncelikle Bölge Adliye Mahkemesine başvurarak istinaf ile itiraz edilmesi gerekir. Ancak iş mahkemelerini bazı kararlar kesindir. 2017 itibariyle miktarı 3.000 lirayı geçmeyen davalarda iş mahkemesinin verdiği karar kesin kabul edilmekte ve bu kararlar aleyhine istinaf yoluna gidilememektedir.

İstinaf mahkemesi başvuru süresi

İş mahkemesinden alınan kararın tebliğinden itibaren, istinafa başvuru süresi 2 haftadır. Bu süre geçirilirse Bölge Adliye Mahkemesine gidilemez ve karar kesinleşmiş olur.

İstinaf dilekçesi

İstinaf dilekçesi kararı veren iş mahkemesine verilebileceği gibi başka bir mahkemeye de verilebilir. Dilekçe verildikten sonra, başvurana ücretsiz alındı belgesi verilir. Dilekçe verilirken, başvuru için gerekli harçlar da ödenir.

SONUÇ

İş mahkemesinde davası sonuçlanan ve çıkan karara itiraz etmek isteyen taraf, itirazını Bölge Adliye Mahkemesine istinaf dilekçesi vererek yapmalıdır.

İstinaf dilekçesi verme süresi 2 haftadır ve bu süre, mahkeme kararının ilgiliye tebliğ edildiği tarihte başlar. 2 hafta içinde başvurulmazsa, iş mahkemesinin kararı kesinleşecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

16 Yorum

 1. 17,01,2017 tarihinde işe iade davası açtım ve ekim 2017’de davayı kazandım işyerim istinafa başvurdu esastan reddine diye karar çıktı fakat temyize açık olarak geldi ve 02,04,2018 tarihinde dosya yargıtaya temyize gitti süreç ne kadar sürer merak ediyorum yargıtay dosya sorgulamadan hergün bakıyorum şu an incelemede gözüküyor yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.

  1. Taner bey, ne yazık ki bunu bilmek mümkün değil. Yıllarca sürebilir, hazırlıklı olmanızı öneririm.

 2. s.a. mobıng nedenıyle actıgım tazmınat davası red oldu.Dava degerı 3000tl. Ben ıstınaf yoluna gıtmesı ıcın dılekce verdım. Harcınıda yatırdım. Ama makalenızde 3000 tl lık davalar gıtmez dıyo. Durum ne olur.Yada kac gunde ıstıafdan haber gelır.

  1. Merhaba. Siz iş mahkemesinin kararını gördünüz mü? Orada zaten kararın kesin olduğu ya da istinafa gidilebileceği açıkça yazılıdır.

 3. slm zeynel bey,bizim fazla mesai davamız yaklaşık 4 yıdır sürmekte malum ülkemizin koşulları son olarak 11/12/2017 tarihinde rakkamlar çıktı ve kısmen kabulune diye karar verildi fakat iş veren avukatı istinaf yoluna gitti ve hala biz bekliyoruz bu durumda çok sıkıcı,ne zaman bir karara bağlanır yada kaybetme durumumuz olabilirmi.şimdiden teşekkürler

 4. 2003 ve2012 tarihleri arası … konservede calistim 3050 gunum va4 yil araliksiz 360 gunum var ve haber verilmeden isten cikarildim issizlik maasida alamadim 2012 temmuz ayida acyigim dava 2016 nisanda sonuclandi ve temyize gitti halen temyizde ne kadar tazminat alırım senelik izinler sosyal haklar dahil bide issizlik ödeneği alabilirmiyim

  1. Nejla hanım bu hesaplamalar için birçok bilgiye ihtiyaç vardır. Buradan hesaplama yapmamız mümkün olmaz.

 5. Ekim 2017 sonlarında tarihi pek hatırlayamıyorum davamı kazandım işçi mahkemesinde otuzbin civarı tazminat almaya hak kazandım karşı taraf temyize gitmiş tabiki fakat hala ön inceleme için atama bekliyor diyor e devlet ten baktığımda. Bu mudur yani istinaf mahkemelerinin yararı hukuka

 6. Merhabalar iş mahkemesi lehime bir karar verdi karşı tarafta istinafa başvurdu. Yalnız 24.10.2017de tebliğ yapılmış 08.11.2017 tarihinde itiraz etmiştir. Bu istinaf süresini kaçırmışmıdır. (Gerekçeli kararda yüze karşı okunduğundan 8 gün içinde istinaf yolu açık olmak üzere diye bir ibare var) Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Kararı görmeden bir şey diyemem. Ama bu konuyu çok düşünmenize gerek yok; çünkü üst mahkeme bu durumu zaten kendiliğinden dikkate alacaktır.

 7. Zeynel bey merhaba.. iş ve işçi kaynaklı alacak davamda yerel mahkemeyi kazandım karşı taraf istinaf a gitti istinaf kararı ret geldi. Yerel mahkeme kararına uydu. Şimdiki süreç ne olacak ne zaman alırım tazminatımı

 8. merhabalar,
  2014 yılında açmış olduğum iş mahkemesi davam 2016 yılında karara bağlandı 2016 yılında işveren temyize gönderdi yıl 2018 hala beklemedeyim tahmini süresi ne kadardır bu temyizin teşekkürler

 9. İstinaftaki iş kazası davam borçlu şirketin esastan reddetti temyize gitti.yargıtay istinaf kararını nasıl değerlendirecek.13 yıl sürmüş bir davada adalet nerde kaldı.adalet böylemi olacak 13 yıldır her davayı kazanmış olup neden paramızı yatırmıyorlar.mazluma adaleti nerde bulacaklar

 10. MERHABA KOLAY GELSİN İŞ MAHKEMESİ BENİM TAZMINATIMI BİLİRKİŞİ RAPORU 60. BİN OLARAK BELİRLEDİ VE İSTİNAFA GİTDİ EĞER İSTİNAFDA ONAYLARSA BU DAVA TEKRAR Bİ ÜST MAHKEMEYE YARGITAYA GİDER Mİ TEŞEKKÜR EDERİM.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.