İş mahkemesi kıdem tazminatı dilekçesi örneği

Kıdem tazminatı dava dilekçesi örneği

Kıdem tazminatını almak isteyen işçinin işverene vermesi gereken kıdem tazminatı dilekçesi örneğini daha önce paylaşmıştım. Ancak işverene dilekçe verilse de verilmese de, işçinin kıdem tazminatı ödenmemiş olabilir.

Böyle bir durumda geriye kalan seçenek, dava açmaktır. İş mahkemelerinde, diğer mahkemelerde olduğu gibi, kendiniz de dava açabilirsiniz. Bir avukat tutulmasını her zaman tavsiye ederim; ancak bunun için yeterince parası olmayan işçilerin de dava açmak isteyeceğini farkındayım.

Dilekçede her ayrıntıdan bahsedin

Bu nedenle de bu dilekçe örneğini hazırladım. Yapmanız gereken, dilekçedeki ilgili alanları doldurmak ve iş mahkemesine başvurmak. Dava açacağınız yerde iş mahkemesi yoksa, yetkili asliye hukuk mahkemesine de dilekçenizi verebilirsiniz.

Ancak bu dilekçeyi doldururken özellikle “açıklamalar” kısmına dikkat etmeniz gerekir. Bu kısımda; yaşadığınız her şeyi, işyerindeki yasal olmayan uygulamaları, ödenmeyen haklarınızı ve iş sözleşmenizin nasıl sona erdiğini ayrıntılarıyla açıklamalısınız.

Tutanak sicile işler mi?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Yine de bu dilekçenin sadece kıdem tazminatı talebi için olduğunu unutmayın. Genel amaçlı; yani fazla mesai, ücret, yıllık izin ya da resmi tatil gibi diğer haklarınızı da talep edecekseniz, bunun için önceden hazırladığım şu genel amaçlı dava dilekçesini kullanmalısınız.

iş mahkemesi kıdem tazminatı dilekçesi

Ayrıca davayı nerede açmanız gerektiğini bilmiyorsanız, şuradaki yazıma göz atabilir ve hangi iş mahkemesinde dava açmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak kıdem tazminatı dava dilekçenizi indirebilir ve düzenleyebilirsiniz.

İndirin


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.