İş mahkemesi ne kadar sürede karar verir?

İş mahkemesinde dava ne kadar sürer?

İş mahkemesine dava açan bir işçinin, alacaklarını tahsil edemediğini ve bu nedenle dava açtığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu işçinin, davanın muhtemel süresini merak etmesinden daha doğal bir şey olamaz. Sitemizde de ziyaretçilerimiz sıklıkla aynı sormaktadır. Peki ama iş mahkemelerinde standart bir dava süresi var mıdır?

İş davaları için belirlenmiş bir dava süresi var mı?

Aslında, sadece bir dava türü için süre belirlenmiştir. İşe iade davası açıldığında, bu davanın iş mahkemesince seri muhakeme usulüne göre 2 ayda sonuçlandırılması gerekir. Kararın temyizi halinde de Yargıtay’ın kararını 1 ay içinde vermesi gerekir. İş mevzuatında bundan başka, her hangi bir dava için süre öngörülmemiştir. Ancak uygulamada yukarıda belirtilen sürelere mahkemeler uyamamaktadır. İş yoğunluğundan kaynaklanan bu durum, kanunun âmir hükmünü etkisiz hale getirmektedir.

İşçinin davası ne zaman sonuçlanır?

Bu konuda kesinlikle bir süre belirtilemez. Davanın niteliğine, dinlenmesi gereken tanıklara, incelenmesi gereken evraklar ve diğer birçok hususa göre bu sorunun cevabı değişir. Hatta her bir davanın, diğerinden farklı sürelerde sonuçlanmasının olağan olduğunu da söyleyebiliriz. Ne iş mahkemesi aşamasında ne de Yargıtay aşamasında kesin bir süre verilmesi imkânsızdır. Ancak kişisel olarak Yargıtay kararlarını tetkik ettiğimde, Yargıtay’ın kendisine gelen temyiz taleplerini ortalama iki sene içerisinde karara bağladığını söylemem mümkündür. İş mahkemeleri için ise böyle bir ortalama verebilecek yeterli veriye sahip değilim.

İşçi alacaklarında faiz başlangıcı ve oranları

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

SONUÇ

iş davası kaç yıl sürer

İş mahkemesine bir dava açmışsanız ya da dava açmayı düşünüyorsanız ve bu davanın ortalama ne kadar süreceğini öğrenmek için buradaysanız, üzgünüm ama bu sorunun cevabı bende yok. Aslında bu sorunun cevabını size kimse veremez. Boşuna internette araştırma yapmanıza da gerek yok.

Çünkü her dava, niteliği itibariyle diğerlerinden farklı olduğu gibi mahkemelerin işleyişleri ve hatta hâkimlerin davayı ele alış biçimleri bile birbirinden farklıdır. 1 yılda sonuçlanan iş mahkemeleri olduğu gibi 3 yıl sürenleri de mevcuttur. Bu konuda, şansınızı denemekten ve beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

112 Yorum

 1. Belediyenin taşaron bir firmasında 2,5 yıl çalıştım askerlik için istifa ettim. İstifa dilekçemde tazminatımı talep ettim bu benim yasal hakkım ama şirket belediye ödeyecek diyor, belediye de şirket ödeyecek diyip beni oyalıyorlar bir ay oldu bana net bir bilgi verilmedi.Ben mahkemeye baş vursam tahmini ne kadar sürer bilgisi olan yada daha önce böyle bir şeyle karşılaşan varsa bana bilgi verebilir mi ? Şimdiden teşekürler.

  1. Mehmet bey, alt işveren işçisi olarak belediyede çalışıyorsanız, bu dilekçeyi belediyeye vermeniz gerekir. Alt işveren işçilerinin kıdem tazminatı artık kamu kurumları tarafından ödenmektedir.

 2. MERHABA MEHMET BEY, Ben 2004 yılında adını vermek istemediğim kamuda işe taş ören işçisi olarak işe başladım.Sonra tabi her yer nasıl özel leş tiyse çalıştığım yerde 2013 de özelleşti.Bana geçmişte çalıştığım la hiç bir bilgi verilmeden yani tazminat ihbar VS. nereden ve nasıl alacağım ile bilgi verilmeden apar topar benim ile sözleşme yaptılar.Benimle uğraşsalar da yani mobil uygulasalar da aynı şirkette devam ediyorum.Burada öğrenmek istediğim benim bu özelleştirme den yani 2004 den 2013 e kadar çalıştığım tazminat ve ihbarı nasıl alırım. Yada çalıştığım firmaya mı geçmiş olabilir haklarım.

  1. Hakan bey, 2004 2013 yılları arasında taşeron işçisiyken, aynı işyerinde sözleşmeli mi oldunuz? Bu durumda, eski işinizden kendi isteğinizle ayrılmışsınız demektir ve kıdem tazminatı alamazsınız. Ama yanlış anlamış olabilirim ya da siz tam anlatamamış olabilirsiniz. Bir avukatla yüz yüze görüşmenizi öneririm.

 3. 1970 doğumluyum 1988 de bir kuaförde işe başladım ssk kartım geldi ama daha sonra hiç prim yatmadığını öğrendim sonra başka bir işte 1993 ssklı çalıştım ilk primlerim burda ödendi şimdi hala çalişmaktayım 1988deki ssk kartımla mahkeme açarsam devlet 1 gün verirmiş emekli olabilirsin dediler sizce ne yapmam gerekiyo 5300 günle emekli olabilirmiyim zaman aşimi varmı şu anda o iş yeri ve kişiler yok ne yapabilirim

  1. Merhaba. Evet, SSK işe giriş bildirgeniz bir kere bile olsa verilmişse, 1 gün geriye dönük sigortanızın yapılması mümkün. Ancak bunun garantisi yok, bir avukatla görüşmeniz ve dava açmanız gerekecek.

 4. Mustafa.bey.taşron.olarak.çalıştıgım.şirketten.çıkarıldım.hiçbi.hakklmı.vermediler.30.ay.çalıştım.hem.şirkedi..hem.belediueyi.mahkemeye.verdim..kazanma.şansım.varmı.selam.ve.saygılar

 5. ben iki yıldır zel güvenlik şirketlerinin birinde vardiya amiri olarak çalıştım gerekcesiz istifam istendi iki tanede yıllık izin hakkım içerde vardı kullanamadım bende istifamı yazmadım bana üç gün boyunca aynı projede güvenlik personelinin yapması yada durması gereken yerlerde blgelerde çalıştırdılar ve amirlikten aldıklarını sylediler fakat bana yazılı olarak resmiolarak bildirilmedi çalıştığım projede üç gün için tutanak tutup beni bu şekilde çalıştırdılar diye şahitli tutanak tuttum şu an avukata verdim ayrıca tehtit ve küfür yedim bunlar içinde mahkemede şahidim olacak sizce başka ne yapabilirim

  1. Dava da açtığınıza göre, bundan böyle yapılacak başka bir şey bulunmamaktadır.

 6. ÖNCELİKLE İŞÇİ KARDEŞLERİME ALLAH’TAN KOLAYLIKLAR DİLERİM
  İsmim ALİ 2013 yılında iş yerim tarafıma hiç bir bilgi vermeden ve yasal haklarımı vermeden işime son verdi.Bende haklarımı alabilmek için mahkemeye başvurdum ve mahkeme tarafımı haklı buldu ve 6 ay içinde davam bitti ve üst mahkemeye gitti yıl 2017 hala sonuç bekliyorum sizlere diyeceyim allah kimseye yaşatmasın çok zor günler geçirdim işsiz kaldım okulumu bırakmak zırunda kaldım hayatımda telafüsü olmayan şeylerden vaz geçtim. o yüzden mahkemeye adalete güvenerek iş yapmayın çünkü adalet parası olana var. örnek olarakta şunu söyliyeyim. sinan çetinin oğlu alkollü bir şekilde araç kullanırken ikitane devletimin görevi başındaki polisini öldürdü mahkeme ve yargıtay süresini söyliyeyim 4 ay 13 günde serbes kaldı . bu örneğide size şu maksatla verdim okadar mahkeme masrafı falan ödüyorsunuz ya bide zararlı çıkmayın istiyorum Çünkü şuan parayı ver davayı kazan adaleti yaşıyorsunuz saygılar.

  1. Ali bey geçmiş olsun. Yargıtay kararını beklemeden de icra takibi başlatabilirdiniz. Karşı taraf teminat mı gösterdi?

 7. merhaba mustafa bey özel sektörde sağlık memuru olarak çalışmaktaydım 7 yıllık hizmetim var kurumda 3 yıl önce kurum işletmesi vakıf hastanesinden özel kişiye geçti tabi haliyle işler iyi gitmediğinden mesailerimizde ödenmedi kurum bize 2 yıl önce fazla mesaiyi serbest izin olarak kullanacağım diye kağıt imzalattı. son bir yıllık mesaim 260 saat. çocuğum olacağından dolayı paraya ihtiyacım var diye dilekçe vererek ( başhekim ve başhemşire imzalı) fazla mesaimin maaş hesabıma yatırılmasını talep ettim. 2 ay sonra çocuğum doğdu ancak mesaimi yatırmadılar. bende sinirlenerek ihtarname ile sözleşmemi tek taraflı fesh ettim. tabi ihtarname ellerine geçtikten bir gün sonra bütün alacaklarımı maaş hesabıma yatırdılar. karşı ihtarname gönderdiler bana yaptığınız fesh haksızdır alacaklarınız zaman kaybetmeksizin yatırılmıştır 2 gün içinde işe başlayın diyordu. hastanenin genel kordünatörü başka hastanede çalışmanı engelleriz diyerek tehditler söyledi bunun içinde geri dönmedim. ayın 8 de çıkışım yapıldı. ben ise ayın 13 de başka bir iş yeriyle sözleşme imzalayarak işe başladım.
  şimdi sormak istediğim
  1- 2 yıl önce imzaladığım kağıdın bir önemi varmı
  2- elimde son 1 yılın nöbet listesi ( arkasında ay ay mesailer yazıyor başhemşire imzalı) ve yüz okuma sisteminin giriş çıkış dökümleri ve mesaimin üceret olarak yatırılmasını istediğim( başhekim ve başhemşire imzalı) fotokopisi mevcut mahkeme sürecinde şahide gerek duyulurmu
  3- mahkeme paranı yatırmışlar sonra diyerek beni haksız gösterebilirmi ( en çok merak ettiğim bu)

  1. Ferhat bey, bu kadar detaylı bir soruya buradan cevap vermek istesem de, sizi yanlış yönlendirmiş olurum. Dilerseniz, sitemizdeki canlı destek hattından ulaşarak sorunuzu sorabilirsiniz.

 8. 26.02.2016 yargıtay giden işmahkesi dosyası daha sonuçlanmadı ne yapmam lazım daha çok uzarmı arşivde güzüküyor

   1. selam zeynel bey çalıştıgım şirketten haklarımı almak için yaklaşık 1.5 yıl önce mahkemeye verdim 21.11.2017 tarihinde karar verildi avukatım kazandık dosyanın karara çıktıgını söyledi hakkımı nezaman alabilirim dediğimde net bir cevap alamadım karara çıkmış bir dosya nezaman sonuçlanacagı ortalama nekadar sürecegi belli deyil sanırım avukatım 6 ayı bulur dedi.teşekkürler

    1. Yusuf bey, avukatınız varken, buradan yorum yapmamız doğru olmaz. Yine en doğru bilgiyi ondan alabilirsiniz.

 9. merhaba ben kurumsal bir firmada çalışıyordum görev yerimi değiştirmek istediler kabul etmedim aynı gün içerisinde derhal fesih yaparak iş çıkışım yapıldı. 29.09.2017 tarihinde işedönüş davası açtım fakat hala mahkeme tarihi belli olmadı süreç daha ne kadar uzar bilgi verirseniz sevinirim.

 10. merhaba ben iş mahkemesinde davayı kazandım bir üs mahkeme yani hataydan gaziantep mahkemesine gitti dava 6 ay geçti hala inceleme için atama bekleniyor diyor neden bukadar uzun sürüyor

 11. 2009-2016 TARİHLERİ ARASI İNŞAAT TEKNİKERİ OLARAK ÖZEL FİRMADA ÇALIŞDIM HAKLARIMI ALAMADIGIM İÇİN SÖZLEŞMEĞİ FESHETİM BU TARİHDE 05/10/2016 İŞMAHKEMESİNE BAŞVURDUM DOSYAM BİLİRKİŞİDE MAHKEME 27/03/2018 GÜN VERİLDİ AVUKATIM KAZANDINIZ DİYOR MAHKEMEYİ BİLİRKİŞİ NEKADAR ALCAGIMI HESAPLICAK MIŞ BU MAHKEMEDEN SONRA NEZAMANA KADAR SURER DAHA ÇOK BEKLİCEKMİYİZ

  1. 2015 mayıs ayında sonuçlanıp yargıtaya gönderilen davam halen yargıtayda 1 ay öncesinde incelemeye alındı ve halen bir sonuç yok. sizin davanız henüz sonuçlanmamış ve yargıtaydan önce istinaf mahkemesine gidecek umarım şirketiniz istinafın vereceği kararla ödemenizi yapar yargıtaya başvurmaz.Yargıtaya gitmesi halinde 2 yıl daha ekleyin bekleme sürenize belkide daha fazla malesef benim 3 yıl olmak üzere.

 12. MERHABA 2008 2013 TARİHİNE KADAR BİR RESTOURANTA ÇALIŞTIM VE BİZE ZORLA BİR ŞÖZLEŞME İMZALATMAYA ÇALIŞTILAR BENDE İMZALAMADIM BUNUN ÜSTÜNE BANA BEZDİRME POLİTİKASI UYGULADILAR YA Nİ 1 AY BOYUNCA TUVALETE YAKIN BİR BÖLGEDE ÇALIŞTIRDILAR BEN ORDADA ÇALIŞTIM VE SABRETMEK İSTEDİM VE SONUNDA İŞTENDE ÇIKARDILAR VE MAHKEMELİK OLDUK YAKLAŞIK 5 SENEDİR SÜRÜYOR E DEVLETTEN BAKTIM YARGITAYDA GÖRÜNÜYOR BU NASIL BİR İŞTİR HALA AKLIM ERMİYOR e devlet te icra dodyası açık diyor icra davası 10 04 2016 da açılmış

 13. Merhabalar. Benim de 2015 yılında sonuclanmış ama temyizde bekleyen bir tazminat davam var. 2014 yılından beri hakettiğim benim olan parayı alamıyorum. Yeni başvuracak arkadaşlar 4 yılı gözden çıkarmanız gerekiyor maalesef.

 14. yei yürürlüye giren 01 2018 itibarıyla yasalaşan işci işveren arabuluculuk kurumunda da uzlaşma saglanmassa sıkınti işveren tarafında oldugu ortadayken yinede eski sistem gibi uzun mu sürer veya ara bulucunun raporu kanatı tutanagı süreci hızlandırırmı?

  1. Ramazan bey, kanaatimce yine uzun sürecektir. Çünkü ülkede ne mahkeme sayısı ne de hakim sayısı son zamanlarda artmadı.

 15. Merhaba ben 27.10.2014 yılında kyk da özel güvenlik olarak çalışmaya başladım daha sonra çalıştığımız bloğun kapatılmasıyla 11.08.2017 tarihinde iş eksikliğine gidilmiştir diye evrak imzalatıldı 8 güvenlik arkadaş mağdur edildik çıkış sebebi sgk da 27.madde gösterilmiş daha öncesinde işten çıkarılacağımıza dair hiçbir bildiri almadık tazminatlarımızı almak için yasal bir işlemde bulunmadık tekrardan işimize geri alınmak için ne yapmalıyız

 16. Ben RİZE merkezde …’de tam olarak 5 sene ssksız çalıştım ne kadar dile getirdiysemde sskmi yapmadılar bunun üzerine Rizede bulunan ssk kurumuna gidip sikayet ettim ve ordan bir sonuç çıkmadı gidip 2015 yılında mahkemeye verdim ve oldu 2018 dahada sonuçlanmadı ve dosya temize gitti ne kadar daha bekliycegim

 17. Merhaba ben bir özel şirkette gece vardiya amiriyim yanıma usta sıfatında yardımcı aldılar fakat ışten hiç birşey anlamiyo tehlikeli makinaya müdürümüz onu yazmış fakat kendisi geçmek istemedi acemi öğrenciyi vermeye kalktı ben izin vermedim sen kimsin a… diyerek üzerime yürüdü bende o sinirle elimde demirle vurmaya kalktım ama vurmadım acıdım fakat kendisi gitmiş beni şikayet etmiş benden tazminat davası açmış işyerinden giderken sağlam şekilde gitti bel kırık raporu almış benden kesmeye calisiyolar neyapmam lazım avukat tutucak paramyok

 18. 3600 prim 15 yıllık tazminat alabilir yazı ile eski işyerimden ayrıldım. Yerel mahkemeyi kazandım. Eski işyerim davayı yargıtay a taşıdı. 07.2015 beri yargıtay sonuçlanmasını bekliyorum. Nezamana kadar süreçek tam 3 yıl oldu faiz işliyormu

  1. Mehmet bey, bunu bilmemiz mümkün değil. Ne yazık ki, özellikle Yargıtay dosyaları yıllar boyunca sonuçlanmayabiliyor.

 19. İyi günler.17 yıl çalıştığım şirketten eylül 2012 yılında sebepsiz yere işten çıkarıldım. 2014 yılı ağustos ayında kıdem ihbar fazla mesai agi diğer haklarım içim dava açtım 2016 ağustos ayındaysalar sigorta davası açtım sigorta davam en son davamda 2018 ocak ayında işveren tarafının itirazıyla bekletici neden sayılarak Mayıs ayına duruşma verildi kıdem davamda üç kere bilirkişiye gitti davam dosya gelmedi 2016 ülkemizdeki malum olaylardan dosya bakan bilirkişi alındı tekrar yeni bilirkişi verildi keza davam uzadıkça uzuyor mesleğime bakan odadan cevap gelmeyince uyarı yazısı yazıldı en son altı ay sonraya gün verildi kıdem davamda fazla mesai Leh’imde tanık varken maaş yazım vede muhasebede elden para alındığına dair kağıt varken bilirkişi fazla mesai kabul etmeyerek düşük rakam çıkardı davayı ıslah ettirdik.Kıdem davamı ved sigorta davamı Leh’imde yeni tanıklar konuştu nasıl hızlandırıp tüm haklarımı eksiksiz alıp davaları bitirebilirim acaba işten çıkarılırken belli bir para aldım yıllık izinlerimin 5 yılını ispatlıyor sadece şirket ortakları 2002 yılında ayrıldı ben diğeriyle bir gün sonra geçiş yaptım 1992 2002 şirket iki ortaklığıdır bilirkişi bunu tespit etti iki seçenek koyuyor tşk

  1. Ahmet bey yorumunuzu sonuna kadar okudum. Ama yapabileceğim bir şey yok. Dava süreçlerinin uzunluğu ne yazık ki, ülkemizin kronik sorunlarından birisi. Umarım kısa zamanda düzelir.

 20. Merhabalar Özel bi bankada güvenlikçi olarak çalişiyordum 680/69 khk ile degişen kanun hükmünde mahkemem olduğu için işten cıkarıldım tazminat alma hakkım varmıdır varda 4’5 yıla ne kadar tazminat alırım teşekkür ediyorum iyi çalişmalar

 21. Merhaba 27 subatta karara cikmis bir is mahkemem var bundan sonraki surecte ne kadar surer karsi taraf temyize giderse yani en kotu olan sureyi paylasabilirmisiniz.ilk davayi 27 subat 2017 acmistim.27 subat 2018 de beni hakli buldular hakim tazminat ve 9 brut maas verdi.

 22. İşveren avukat en basindan beri tutmadı 5. Durusma olcak karar ciksa itiraz edebilirmi avukatı olmamasina ramen.

 23. emekli tazminatımı aladım şirketi mahkemeye verdim avkat tuttum 3 yılı gecmesine ramen hala sonuc alamadım

 24. Ben çalıştığım şirketten 3 aylık maaşımı alamadım. Dava açtım askere giderken 9 Mayıs 2017 de tazminat vs yok sadece maaşım var mahkemede karşı taraf hiç savunma yapmadı bu zamana kadar 10 haziran 2018 oldu daha açıklanmadı mahkemem Ekim 11 2018 e ertelendi duruşmam daha ne kadar sürer.

 25. Asalet yok adalet yok yani adalet mülkün temeli yani adalet var mülkün varsa yanı paran varsa temelin sağlam demektir

 26. Fazla mesailerim için dava açmayı düşünüyorum fakat tanık bulmakta zorlandım nedeni ise daha önce aynı işyerine mahkeme açanların tanıkları kabul edilmemesi dava açmayanlarda çeşitli nedenle tanıklıktan kaçması bu durumda mahkemeyi kazanma şansım ne kadar işverenin gönderdiği mesai saatlerini gösteren iki tane mail çıktısı var elimde avukat tanık için ısrar ediyor

 27. Ustam sendikali oldugum icim farkli nedenlerle 2018 martta isten atildik ve tazminatimizi (5 yil 2 ay 18bin tazminat) aldik ortalama 80 kisi simdi sendika fabrikayi dava etti (ise iade davasi ve tazminat) swndikanin actigi dava 20 temmuzda basliycak nekadar surede sonuclanir (ahmet bey siz o davadanda hicbirsey cikmaz cunku hem emeklisiniz hem tazminatinizi almissiniz tabi yazmadiginiz baska konu varsa ayri konu)

 28. Merhaba bende iki sene civari belediyenin sozlesmeli personeli olarak alt birimlerinde gorev yaptim his biseyden habersiz bi gun gayri resmi bi isim listesi geldi birime iş akdimiz fesh edilmis diye gorevim boyunca birgun tutanak,uyari almadim haksiz hukuksuz bir sekilde isimize son verdiler 2015 ten beri ise geri dönüş davam devam ediyor yerel mahkeme yetkisizlik karariyla dosyayi Gaziantep istinat mahkemesine gonderdi belediyenin yazi islerine tazminatimizn odenmesi icin dilekce sunmustuk bize gidin hakkinizi mahkemelerde arayin dediler tazminatimizi vermediler bize iki senedir davalik hem belediye hemde alt isveren taseron firma hala bi sonuc cikmadi ve isten cikis kodumuz bizi yuzde yuz hakli cikartmasina ragmen (04 kodu bir isverenin bir işçiyi haksız işten çıkarması) davayı çok merak ediyorum ne zaman sonuçlanır haksiz hukuksuz aylarca işsiz kaldım benim gibi yüzlerce işçi arkadaşı da çıkardılar toplu dava açtık sendika aracılığıyla benide bu konuda andinlatirsaniz sevinirim tşk ederim şimdiden…

  1. Mehmet bey keşke size süre verebilsek; ancak ne yazık ki iş mahkemelerimizde davalar uzun sürmekte ve beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

 29. Slm 2013 ten bu yana iş mahkemesi sürüyo davaya bakan hakim fetö den tutuklanmış başka hakim atanmış ama hâlâ baktığimda dosyaya ön inceleme için atama bekliyor yazıyor biride istinafta yazıyor 5 yıl oldu daha uzun sürermi sizce dosyanın zaman aşımına uğrar mı mağdur olma durumumuz olurmu saygılarımla

  1. Murat bey özellikle malum olaylardan sonra mahkemelerde gecikmeler oluyor. Yapabileceğiniz bir şey yok, ayrıca dosyanız zamanaşımına uğramaz.

 30. Ben 4 yildir bekliyoru kazanmış oldugum mahkemeyi daha kac yil beklerim bilemiyorum ama adaletin olmadigin gercekten ogrendim paran varsa adaleti sen2 belirlersin yok sa adam terine bile koymuyorlar o yuzden yasamak icin oldurmek lazim

 31. Mrb iyi günler…
  Bi şirkette 11.05.2014 tarihinden beri çalışmaktayım şirket usulsüz şekilde elden maaş veriyor 2557 lira ssk brüt maaşım var net olarak 2040 lira bankaya yatıyor takriben her ay 900 civarı elden maaş aliyorum iş akdini fes etmem ve mahkemeye vermen durumunda kazanma olasılığım nedir eğer kazanirsam alabilecegim tazminat nedir

 32. Merhaba,
  5 yıl çalıştığım şirketten haksız yere cikarildim.olay şu;aynı alanda çalıştığım personel ile tartışmamız oldu benim herhangi bir hakaretim veya sözlü bir sataşmam olmadı ama o bana hakaret hareket ve küfür etti bunun sonunda ikimizde isten çıkarıldık.davayı açtık kazanma şansım nedir.teşekkürler

 33. 21.06.2012 tarihinde işe başladım.5.5 ay sigortasız çalıştırıldım.5.12.2012 tarihinde girişim yapıldı.Asgari ücretin altında ücret alıyordum, mesleğim dışında bir sürü iş yapıyordum,mesai saati dışında çalıştığım zamanlarda vardı.Haklarımı vermemek için bahaneler sunup beni işten ayrılmaya zorladılar. 3gün işe gitmedim.3üncü günün sonunda gittiğimde kararlarını vermişler benimle çalışamazlarmış ben kendi isteğimle gitmişim bunu öne sürerek istifamı yazdırdılar psikolojik olarak yıpranmıştım o an o psikolojiyle yazdım 10.05.2018 tarihinde çıkışımı verdiler haklarımı alabilir miyim ?

 34. 5 yıl çalıştığım şirketten bayram tatili dönüşü anlık olarak çıkarıldım benden 1 gün önce aramın pek iyi olmadığı personel ileri geri işveren hakkında konuştuğumu söyleyip öyle gitmiş işverenle ilgili asılsız asılsız konuşmalarım olduğunu söylemiş buna dayanarak işten çıkarıldım fakat bana tazminat olarak asgari ücret üzerinden alacaklarımı vermek istediler benim maaşım asgari ücret üzerinden bankaya ödeniyordu ama kalanını elden alıyorduk , tekliflerini kabul etmediğim için 29. maddeden işime son verdiklerini öğrendim. bi kaç defa aradılar ısrarla gel asgari ücret üzerinden al alacağını diye ama kabul etmedim , bu sebepleri beni haklı fesih olarak çıkarma hakkı verirmi . dava açsam neler gerekebilir , işten ayrılan arkadaşlarım maaş konusunda şahitlik yaparız dediler fakat bu asılsız iftiralar için neler yapabilirim

 35. BEN ARABULUCUYA ADLİYEDEN DEĞİL AMA DIŞARIDAN BAŞVURMUŞTUM FAKAT ŞİRKET AVUKARTINI ARADIKLARINDA BAYA KABA VE ARGO KELİMELER KULLANARAK KAPATMIŞLAR TELEFONU ŞİMDİ ADLİYEDEKİ ARABULUCUYA BAŞVURACAZ , BENİM SORMAK İSTEDİĞİM DİĞER SORU Bİ ATIIKLARI İFTİRALARA YALANCI ŞAHİTLİK YAPAN OLURSA ŞİRKETTEN HAKLI FESİH SAYILIRMI NETİCE İTİBARİ İLE HİÇ BİR SOMUT KANIT VE ASLI OLMAYAN ŞEYLER

  1. Çiğden hanım, adliyeler dışında arabulucu başvurusu yapılabilecek bir makam yoktur. Siz tam olarak nereye başvurmuştunuz?

    1. Olası bir dava aşamasında iki tarafın tanıkları da önem arz eder. Size net bir cevap vermemiz çok zor; ama imkanınız varsa sizin de dava aşaması geldiğinde, tanık ibraz edebilmeniz yararınıza olur.

 36. Selamin aleykum şimdi ben 2011 /2014 yıl arasında calistigim şirketten 5700 dolar maaşımı alamadım ve mahkemeye verdim kazandım tamına ipar hepsi 19000 dolar mahkeme 4 yıl surdu ve hala paramı alamiyorum avukat bile cvb veremiyor sadece beklemeniz gerekiyor diyo ihtnas da imiş tahminen ne kadar zaman daha beklerim sizce tesekkur ederim

 37. Selamlar 4 yıl önce işten cikartildim mahkeme acildi davayi kazandim fakat hala tazminatimi alamadim yargitayda oldugu soyleniyor. Bunu almamin herhangi bir yolu var avukatim da col alakasiz ilgilenmiyor 4 yildir hic gorusmedik. Edevletten baktigimda yatan para gorunuyor ama alamiyorum ne yapmam gerek yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkurler

 38. Merhabalar İyi günler Sizlere Sorum 13 ay çalıştığım Kurumsal Bir yemek sektöründe daha Önce İşyeri başkasının adına Daha Sonra Başkasının adına Şirkete Dönüştürdüler Ve giriş çıkış yaptılar bizim haberimiz olmadan Ve Sonradan Devletin verdiği asgari geçim indirimimi istediğim için kabul etmediler iş çıkışımı verdiler gerekçe personel arası anlaşmazlık diye yazdılar Bende Dava Açtım Tasmınatımı Almak için yanlız önümüzdeki ay Üçüncü mahkeme oluyor sözde tartıştığım personeli şahit yazmışlar ama Hiçbir duruşmaya Gelmedi bu konuda Nasıl bir yol katedebiliriz işverenler hep aynı yanlız Bi 7 ay bide 5 ay giriş çıkışlar yapılmış

  1. Merhaba. Yavuz bey zaten dava açmışsınız. Bundan sonra benim yapacağım yorum, varsayımdan öte gitmez. Umarım en kısa sürede sonuç alırsınız.

   1. Tşk ederim yalnız Sorum Tanıkla Alakalı Olacaktı bu konuyla alakalıBilgi sahibi değilim kendisi 2 mahkemedede gelmedi hiçbir mazeret Yok hani 3 üncü mahkemede Karar çıkabilirmi 1 yıl olacak Bu mahkemeyle beraber

 39. Merhaba 3 yıl çalıştığım firmada haberim olmadan giriş çıkış yapılmış ve üstelik patronum tarafından tacize uğradım 29 kodla çıkışımı göstermişler hemen savcılıkta suç duyurusunda bulundum 3 mahkememiz olacak işçi mahkemesi ve taciz davası sonuçlanır mi

 40. Merhabalar 2014 yıkında tekstil mağazasında çalışıyordun 2015e 10 gün kala işten çıkardılar Gerekçe olarakta performans düşüklüğü dediler fakat Onuda bilgisayardan aldığım ve sürekli Karadeniz bölge 1 .si olduğum gösteriliyor Mailler ile ispatdım işe iadem kabul edildi gittiğim zaman mağazaya alınmadım mahkemem hala devam ediyor şirketin karşı tarafın şahiti 3seferdir davaya gelmiyor 25/12/2018 e attılar son davayı sizce bu sene biter mi

   1. İşe iadeyi kazandım mağazaya gittiğimde mağaza müdürü içeri almadı avukatımda tekrar bunun üzerine dava actı

    1. O halde büyük ihtimalle işe başlatmama tazminatı ve boşta geçen süreler gibi alacaklarınız için dava açılmıştır. Mahkeme süresini bilmek ne yazık ki mümkün değil. Bazen 1 yıl bazen 5 yıl sürebilmektedir.

 41. Merhaba benim eşim 2009 da ise giriş yaptı 2017 de evlilik süresi hakkını kullanıp işten çıktı ama işveren sadece 2015 e kadar parasini verdi 2 seneligi vermediler dava açtık ama uzatıldi bunun sebebi nedir işverenin ne gibi haklı sebebi varki hakim mahkemeyi erteledi

  1. Merhaba. Bunu bilemeyiz Yavuz bey, birçok sebep olabilir. Avukatınıza sormanızı tavsiye ederim.

 42. Merhaba 3 üncü mahkememiz oldu karşı tarafın Tanığı 3üncü mahkemedede gelmedi ve davalı olduğum İşveren Tanığı dinlemekten Vazgeçtik dedi ve bu mahkemede Avukatım Dosyamın bilirkişiye gitmesini talep etti ve mahkeme gününüde 2 ay sonrasına Verdi önümüzdeki mahkemede sonuç çıkarmı bu konuda Bilgi almak İstemiştim Çalışma sürem 7+ 6 yani işverenler kendi aralarında Giriş çıkışımı yapmışlar Bir diğer konu ise çalıştığım Süre zarfında Devletin verdiği agiyide almadıgımıda talep ettim alabilirmiyim

  1. Merhaba. Yavuz bey, mahkeme süresini bilmemiz ne yazık ki mümkün değil. Bu konuda en iyi bilgiyi yine avukatınızdan alabilirsiniz. AGİ’yi mahkemeden mi talep ettiniz?

   1. Evet vermediklerini beyan ettim İşten çıkarılma sebebimde AGİyi istememdi zaten ama Onlar Farklı konuya bağladılar Lakin şahitler dinlenildi

    1. Dava dilekçesinde talep ettiyseniz olabilir. Ama sadece vermediklerini beyan ettiyseniz, mahkeme kendiliğinden AGİ’nin size ödenmesine hükmetmeyecektir.

     1. Dava Dilekçesinde Beyan Ettim 12 saat çalışma süresi ve yevmiye usülü çalıştığımı Ve haftalık izin yapmadığımı bunların Hepsini Beyan Ettim Zeynel Bey bunları Talep etmem belki Bir çok işveren tarafından Hoş karşılanmayabilir ama Gerçekten Hakettiğimiz Dışında Bişey talep etmedim mahkemeye başvurmadan önce Ama Bazen Mecbur kalınabiliyor

 43. Mrblar benim iş mahkemem var 2 sene oldu ama kafama takılan bi soru var onu öğrenmek istiyorum dosyam bilir kişiye gidiyor hesaplanıyor ve benim lehime çıkıyor sonuç ama hakim red kararı veriyor enterasan tarafı sebebi yok onu öğrenmek istiyorum ben

  1. Gökhan bey, bu konuda ne yazık ki yorum yapamayız. Avukatınız varsa, en doğru bilgiyi ondan alabilirsiniz.

 44. Merhabalar ben 3 yil bir sirkette satis danışmanlığı yaptım fakat sözleşmeli ogretmenlik basvurum onaylandi ayrilmak zorunda kaldim işi biraktim meslegime devam etmek istedim ama is veren benim hic bir tazminat hakkimin olmadığını bildirdi ve bende dava açtım bekliyorm ama ozel nedenlerden dolayi da istifami verdim çalışmıyorum durum nasil olur yine haklarimi alabilecekmiyim? simdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. Sözleşmeli öğretmenliğe başvurmak için işyerinden ayrıldıysanız, ne yazık ki kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı hakkınız bulunmamaktadır.

   1. Ama benim icerde maasim var ve 7 günlük yillik iznim var bunlar odenmedi ben onlara dava açtığım için

    1. Bunlar tazminattan farklı alacaklardır. İşten nasıl ayrılmış olursanız olun, maaş ve yıllık izin gibi alacaklarınızın zaten mutlaka ödenmesi gerekir.

 45. Merhaba
  osman ben
  Is mahkemesi isveren olarak babama ceza verdi.ikinci davali oldugum için hic bir yükümlülüğüm olmadigim halde cezayi banada kesti..Gelen dava kağıdında osman s..t..r sucu yoktur alta davalilardan alinmasina yaziyordu bunu dikkate almadik tenmize yollamadik bunu geri döndürmek mümkün mu

 46. Merhaba ben giyim firmasinda satis danismani olarak gorev yaptim full time 2 yil boyunca bana tazminat vermemek icin firmanin baska bi subesine rotasyonumu talep ettiler bende kabul ettim.Ardindan bana haftada uc gun calis dediler.Sali persembe ve cuma gunleri fakat gittigim magaza benim evime 3.5 saat uzaklikta ve yol masrafi gunluk 17 18 lirayi buluyor.Daha sonra 24 kasim cumartesi gunu bana bunu soylediler pazar gunu onumuzdeki haftanin izni olsun dinlen dediler sali gunu baslarsin bu hafta oyle git daha sonra normale doner dediler.O an kabul ettim.Daha sonra fark ettim ki beni 3 gun magazadan uzak tutup daha sonra sozlesmemi tek tarafli fesh etmek icin boyle bisey yaptiklarini anladim.25 kasim pazar gunu dedikleri gibi gitmedim 26 kasim pazartesi gunu gorevlendirdikleri magazaya gidip calismaya basladim. O gun calistim ve puantaj defterine imzami attim fotografini cektim.26 kasim Sali gunu beni cagirdilar beni merkeze gittim planladiklari olmamisti memnun olmadilar bu durumdan bende rotasyonu kabul etmedigime dair bi savunma yazdim is cikis belgesi istedim tabii tazminat vermemek icjn bunuda vermediler avukata vekalet verip dava acma surecjne girdik sizce bu durumda davayi kazanma sansim nedir? Ne kadar surede sonuclanir yardimci olursaniz sevinirim.

  1. Merhaba. Bu tür sorulara, istesek bile, kesin cevap veremiyoruz. O kadar çok değişken sonucu etkiliyor ki, fikir almak için en doğrusu bir avukatla yüz yüze görüşmektir Ahmet bey.

 47. isverenimi tazminat vermediginden dolayı mahkeme ye verdim elden ve bankadan maaş aldığımızı beyan edip sgk ya şikayet ettim ifade tutanağı var 4 duruşmaya ertelendi karşı taraf sahitleri getirmedi ve kazanirsam 5,5 yıla ne kadar tahmini olarak alabilirim bilgi verirseniz sevinirim ayrıca bayramlar da ek bir ücret alınmadı resmi Tatillerde ise çalışmaktayım net olarak 2485 tl alıp 1836 sı banka kalanı elden alıyordum

  1. Merhaba. Yahya bey, bu çok ayrıntılı bir çalışma gerektiren bir iştir. Buradan cevap vermemiz mümkün olmaz. Ama sitemizdeki hesaplama araçlarını kullanarak tahminen siz de hesaplayabilirsiniz.

 48. 39 ay bir şirkette çalıştım bu süre zarfında hiçbir şekilde tutanak almadım fakat çalıştığım mazağaza müdürüm şirkete alkollü geldiği için bunu insan kaynaklarına bildirdim onlarda bu şikayete istinaden müdürü değil beni 7 gün yıllık izine çıkarttılar dönüştede 25/2 maddesinden çıkış verdiler şuan ne kıdem ne işsizlik maaşı alabiliyorum bunun için ne yapmam lazım paramı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Yapmanız gereken arabulucuya başvurmaktır. Sonrasında ise gerekirse dava açmanız gerekir. İmkanınız varsa, vakit kaybetmeden bir avukata danışmanızı öneririm.

 49. Merhaba ,
  Özel bir şirkette 8 yıl çalıştım 1998 öncesi sigorta girişliyim 3600 den sgk dan yazımı alarak tazminatımı istedim işten ayrılmak istediğimi belirttim fakat iş veren kabul etmedi bende iş mahkemesine başvurdum sonuç ne olur sizce

 50. Mrhb lar ben özel şirkette çalışıyordum 7 yıl boyunca çalıştım 6 yıl sıkıntısız maaşlarımız ödeniyordu 7 yılıma girdiğimde iki aydan iki aya maaş almaya başladım en sonunda işi kendim bıraktım avukatıma verdim 2017 yılında mahkememin durumu bilir kısır gidecek dosyam 4 tane şahidin ucu benim adıma konuştu mahkemede fazla mesaileri alamadık 12 saat üzerinde çalıştırıldıgımızı resmi tatilleri alamadıgımızı söyledi 3 şahit şu anda dosyam bilir kişiye gidecek mahkeme daha ne kadar sürer yardımcı olursanız sevinirim

 51. Merhaba iş yerinde çalıştığım iş makinası ile kaza yaptım ayağım kırıldı 10 aydın istirahatlıyım şirketi şikayet ettim iş hakkım hesih edildi sebep sağlık nedenleri denildi mahkemeyi kazanırmıyım maksimum nekadar zamanda sonuçlanır teşekkürler

 52. Merhaba benim işe iade davam oldukça uzadı yaklaşık 2 yıl olacak her duruşma günü erteleme oluyor yada mazeret gösteriyorlar dava erteleniyor ve her seferinde 5 ay sonrasına atıyorlar davaya davam hala sonuçlanmadı ve davaya bakan hakim 3. Kez değişti adil bir yargılama süreci olduğunu asla düşünmüyorum baştan sona sorumsuzluk oldugunu düşünüyorum. Ayrıca 2 yıldır düzgün bir iş bulamadım her iş görüşmesine gittiğimde en ayrıldığınız iş yerinden neden ayrıldınız sorusuna tek taraflı fesih diyorum şu an mahkemelik olduğumuzu söylüyorum biz haber veririz diyerek gönderiyorlar.
  5.5 yıl çalıştığım fabrikayla aynı işi yapan yere bile gittim herşey güzel tecrübem oldukça fazla sonunda önceki iş yerinizden neden ayrıldığınız sorusuna gelince herşey değişiyor sırf bu yüzden ben ikinci kez mağdur duruma düşüyorum ancak hakkımı nerde ve nasıl arayacağımı bilemiyorum. Ayrıca bu geçen uzun süre zarfında hak ve alacaklarım hiçbir şekilde artış göstermeyeceğini söylediler en fazla 4 veya 4+6 yada 4+8 şeklinde tazminat ödeneceğini söylüyor avukat diğer geçen sürelerin bir önemi olmaması çok saçma geliyor devlet alacakları İçin bankalar alacakları İçin yada kurumlar alacakları söz konusu olunca bir gün dahi geçsin hemen faiz uyguluyorlar bu durumda bizim gibi mağdur olana kişilerin hakkının yendiğini düşünüyorum..
  Haklı olduğum yada yanlış düşündüğüm noktalar konusunda yardımlarınızın esirgemez iseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler..

  1. malesef kardesim seni çok iyi anlıyorum kendi alacakları oldumu boğazını sıkarlar işçinin alacağı oldumu dosyalar fazla filan diye uydurup geçerler yıllarca biz adalete güvenmicezde kime güveneceğiz paran varsa bütün kapılar açılıyor yoksa böyle yıllarca beklersin benim gibi burada adalet böyle

  2. Merhaba. Sadece, söylediklerinize katıldığımı söylemem gerek. Özellikle 4 aya kadar boşta geçen süreler için ücret ödenmesi ama bunun kesinlikle artmaması bence de mantıksız. Fakat bunu düzeltecek olan kanun koyuculardır. Umarım, sizin çok basit şekilde izah ettiğiniz bu hususları birileri de görüyordur.

 53. merhaba kurumsal bir şirkette çalışıyorum 4 yıllık işçiyim 30 kasım 2018 de ihpar sürelerini bildirdiler fakat kapanışı 31 aralıkta yapacaklar ihpar süremin 24 günümü ödeme yapacaklarını söylediler kanunen tamamını alabilirmiyiz

 54. Merhaba 11 yıl belediyede çalıştım 3 gün işe gelmeme tutanağıyla işten çıkartıldım ve bildirdiğim halde dava açıcam sizce kazanırmıyım aynı zamanda çalıştığım süre boyunca boyacı olarak gözüktüğüm halde başka işler yaptırdılar

  1. Merhaba. Hüseyin bey bunu bilmemiz mümkün değil. Ama 3 gün mazeretsiz devamsızlık yaptıysanız, işten çıkarılmanız yasal olur.

 55. Merhabalar 2014 yilinda calistigim isyerimi tek tarafli fes ederek cikisimi verdim verdim ve mahkemeye verdim 19/04/2016 yilinda mahkeme karari cikti ve hakli bulundum tazminat almaya hak kazandim ama ne yaziktir ki sene 2019 oldu ve dosyam hala yargitayda gorunuyor ne yapmam gerekiyor bilmiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim ne gibi bir yol
  İzlemeliyim

  1. Merhaba. Yerel mahkemeyi kazanınca icra takibi yapmadınız mı? Karşı taraf Yargıtay’a gitmeden önce teminat mı göstermişti?

 56. Merhaba adım hüseyin Tarakcı işe iade davası açtım 12 işmahkemesine tarih açılış 06/04/2017 dosya numaram2017/421 karar duruşma tarih 15/ 03/ 2018 yalı karar işe iade 4 +4 cıktı karşı taraf İstinaf yolladı istinat dosyam 2018/2545 istanbul bölge atliyesine 14/09/2018 de öninceleme atama bekliyor daha ordan bi cevabı çıkmadı daha nekadar bekliyecem not iki arkadaş aynı dava açtık onunki çıktı varsını aldı bu emsal olurmu yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba. Hüseyin bey, aslında cevabı siz vermişsiniz. Arkadaşınızın karar çıkmış ama sizinki çıkmamış. Bu konularda bir standart yok ve yapabileceğiniz tek şey beklemek olacaktır.

 57. merhaba
  benim 18 ay süren işçi tazminat davam vardı ve şuanda dosya karara çıktı karşı tarafta temyize gönderdi acaba ne kadar zamanda sonuçlar bilgi verebilirmisiniz

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.