İş mahkemesi ne kadar sürede karar verir?

İş mahkemesinde dava ne kadar sürer?

İş mahkemesine dava açan bir işçinin, alacaklarını tahsil edemediğini ve bu nedenle dava açtığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu işçinin, davanın muhtemel süresini merak etmesinden daha doğal bir şey olamaz. Sitemizde de ziyaretçilerimiz sıklıkla aynı sormaktadır. Peki ama iş mahkemelerinde standart bir dava süresi var mıdır?

İş davaları için belirlenmiş bir dava süresi var mı?

Aslında, sadece bir dava türü için süre belirlenmiştir. İşe iade davası açıldığında, bu davanın iş mahkemesince seri muhakeme usulüne göre 2 ayda sonuçlandırılması gerekir. Kararın temyizi halinde de Yargıtay’ın kararını 1 ay içinde vermesi gerekir. İş mevzuatında bundan başka, her hangi bir dava için süre öngörülmemiştir. Ancak uygulamada yukarıda belirtilen sürelere mahkemeler uyamamaktadır. İş yoğunluğundan kaynaklanan bu durum, kanunun âmir hükmünü etkisiz hale getirmektedir.

İşçinin davası ne zaman sonuçlanır?

Bu konuda kesinlikle bir süre belirtilemez. Davanın niteliğine, dinlenmesi gereken tanıklara, incelenmesi gereken evraklar ve diğer birçok hususa göre bu sorunun cevabı değişir. Hatta her bir davanın, diğerinden farklı sürelerde sonuçlanmasının olağan olduğunu da söyleyebiliriz. Ne iş mahkemesi aşamasında ne de Yargıtay aşamasında kesin bir süre verilmesi imkânsızdır. Ancak kişisel olarak Yargıtay kararlarını tetkik ettiğimde, Yargıtay’ın kendisine gelen temyiz taleplerini ortalama iki sene içerisinde karara bağladığını söylemem mümkündür. İş mahkemeleri için ise böyle bir ortalama verebilecek yeterli veriye sahip değilim.

SONUÇ

iş davası kaç yıl sürer

İş mahkemesine bir dava açmışsanız ya da dava açmayı düşünüyorsanız ve bu davanın ortalama ne kadar süreceğini öğrenmek için buradaysanız, üzgünüm ama bu sorunun cevabı bende yok. Aslında bu sorunun cevabını size kimse veremez. Boşuna internette araştırma yapmanıza da gerek yok.

Çünkü her dava, niteliği itibariyle diğerlerinden farklı olduğu gibi mahkemelerin işleyişleri ve hatta hâkimlerin davayı ele alış biçimleri bile birbirinden farklıdır. 1 yılda sonuçlanan iş mahkemeleri olduğu gibi 3 yıl sürenleri de mevcuttur. Bu konuda, şansınızı denemekten ve beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

47 Yorum

 1. Belediyenin taşaron bir firmasında 2,5 yıl çalıştım askerlik için istifa ettim. İstifa dilekçemde tazminatımı talep ettim bu benim yasal hakkım ama şirket belediye ödeyecek diyor, belediye de şirket ödeyecek diyip beni oyalıyorlar bir ay oldu bana net bir bilgi verilmedi.Ben mahkemeye baş vursam tahmini ne kadar sürer bilgisi olan yada daha önce böyle bir şeyle karşılaşan varsa bana bilgi verebilir mi ? Şimdiden teşekürler.

  1. Mehmet bey, alt işveren işçisi olarak belediyede çalışıyorsanız, bu dilekçeyi belediyeye vermeniz gerekir. Alt işveren işçilerinin kıdem tazminatı artık kamu kurumları tarafından ödenmektedir.

 2. MERHABA MEHMET BEY, Ben 2004 yılında adını vermek istemediğim kamuda işe taş ören işçisi olarak işe başladım.Sonra tabi her yer nasıl özel leş tiyse çalıştığım yerde 2013 de özelleşti.Bana geçmişte çalıştığım la hiç bir bilgi verilmeden yani tazminat ihbar VS. nereden ve nasıl alacağım ile bilgi verilmeden apar topar benim ile sözleşme yaptılar.Benimle uğraşsalar da yani mobil uygulasalar da aynı şirkette devam ediyorum.Burada öğrenmek istediğim benim bu özelleştirme den yani 2004 den 2013 e kadar çalıştığım tazminat ve ihbarı nasıl alırım. Yada çalıştığım firmaya mı geçmiş olabilir haklarım.

  1. Hakan bey, 2004 2013 yılları arasında taşeron işçisiyken, aynı işyerinde sözleşmeli mi oldunuz? Bu durumda, eski işinizden kendi isteğinizle ayrılmışsınız demektir ve kıdem tazminatı alamazsınız. Ama yanlış anlamış olabilirim ya da siz tam anlatamamış olabilirsiniz. Bir avukatla yüz yüze görüşmenizi öneririm.

 3. 1970 doğumluyum 1988 de bir kuaförde işe başladım ssk kartım geldi ama daha sonra hiç prim yatmadığını öğrendim sonra başka bir işte 1993 ssklı çalıştım ilk primlerim burda ödendi şimdi hala çalişmaktayım 1988deki ssk kartımla mahkeme açarsam devlet 1 gün verirmiş emekli olabilirsin dediler sizce ne yapmam gerekiyo 5300 günle emekli olabilirmiyim zaman aşimi varmı şu anda o iş yeri ve kişiler yok ne yapabilirim

  1. Merhaba. Evet, SSK işe giriş bildirgeniz bir kere bile olsa verilmişse, 1 gün geriye dönük sigortanızın yapılması mümkün. Ancak bunun garantisi yok, bir avukatla görüşmeniz ve dava açmanız gerekecek.

 4. Mustafa.bey.taşron.olarak.çalıştıgım.şirketten.çıkarıldım.hiçbi.hakklmı.vermediler.30.ay.çalıştım.hem.şirkedi..hem.belediueyi.mahkemeye.verdim..kazanma.şansım.varmı.selam.ve.saygılar

 5. ben iki yıldır zel güvenlik şirketlerinin birinde vardiya amiri olarak çalıştım gerekcesiz istifam istendi iki tanede yıllık izin hakkım içerde vardı kullanamadım bende istifamı yazmadım bana üç gün boyunca aynı projede güvenlik personelinin yapması yada durması gereken yerlerde blgelerde çalıştırdılar ve amirlikten aldıklarını sylediler fakat bana yazılı olarak resmiolarak bildirilmedi çalıştığım projede üç gün için tutanak tutup beni bu şekilde çalıştırdılar diye şahitli tutanak tuttum şu an avukata verdim ayrıca tehtit ve küfür yedim bunlar içinde mahkemede şahidim olacak sizce başka ne yapabilirim

  1. Dava da açtığınıza göre, bundan böyle yapılacak başka bir şey bulunmamaktadır.

 6. ÖNCELİKLE İŞÇİ KARDEŞLERİME ALLAH’TAN KOLAYLIKLAR DİLERİM
  İsmim ALİ 2013 yılında iş yerim tarafıma hiç bir bilgi vermeden ve yasal haklarımı vermeden işime son verdi.Bende haklarımı alabilmek için mahkemeye başvurdum ve mahkeme tarafımı haklı buldu ve 6 ay içinde davam bitti ve üst mahkemeye gitti yıl 2017 hala sonuç bekliyorum sizlere diyeceyim allah kimseye yaşatmasın çok zor günler geçirdim işsiz kaldım okulumu bırakmak zırunda kaldım hayatımda telafüsü olmayan şeylerden vaz geçtim. o yüzden mahkemeye adalete güvenerek iş yapmayın çünkü adalet parası olana var. örnek olarakta şunu söyliyeyim. sinan çetinin oğlu alkollü bir şekilde araç kullanırken ikitane devletimin görevi başındaki polisini öldürdü mahkeme ve yargıtay süresini söyliyeyim 4 ay 13 günde serbes kaldı . bu örneğide size şu maksatla verdim okadar mahkeme masrafı falan ödüyorsunuz ya bide zararlı çıkmayın istiyorum Çünkü şuan parayı ver davayı kazan adaleti yaşıyorsunuz saygılar.

  1. Ali bey geçmiş olsun. Yargıtay kararını beklemeden de icra takibi başlatabilirdiniz. Karşı taraf teminat mı gösterdi?

 7. merhaba mustafa bey özel sektörde sağlık memuru olarak çalışmaktaydım 7 yıllık hizmetim var kurumda 3 yıl önce kurum işletmesi vakıf hastanesinden özel kişiye geçti tabi haliyle işler iyi gitmediğinden mesailerimizde ödenmedi kurum bize 2 yıl önce fazla mesaiyi serbest izin olarak kullanacağım diye kağıt imzalattı. son bir yıllık mesaim 260 saat. çocuğum olacağından dolayı paraya ihtiyacım var diye dilekçe vererek ( başhekim ve başhemşire imzalı) fazla mesaimin maaş hesabıma yatırılmasını talep ettim. 2 ay sonra çocuğum doğdu ancak mesaimi yatırmadılar. bende sinirlenerek ihtarname ile sözleşmemi tek taraflı fesh ettim. tabi ihtarname ellerine geçtikten bir gün sonra bütün alacaklarımı maaş hesabıma yatırdılar. karşı ihtarname gönderdiler bana yaptığınız fesh haksızdır alacaklarınız zaman kaybetmeksizin yatırılmıştır 2 gün içinde işe başlayın diyordu. hastanenin genel kordünatörü başka hastanede çalışmanı engelleriz diyerek tehditler söyledi bunun içinde geri dönmedim. ayın 8 de çıkışım yapıldı. ben ise ayın 13 de başka bir iş yeriyle sözleşme imzalayarak işe başladım.
  şimdi sormak istediğim
  1- 2 yıl önce imzaladığım kağıdın bir önemi varmı
  2- elimde son 1 yılın nöbet listesi ( arkasında ay ay mesailer yazıyor başhemşire imzalı) ve yüz okuma sisteminin giriş çıkış dökümleri ve mesaimin üceret olarak yatırılmasını istediğim( başhekim ve başhemşire imzalı) fotokopisi mevcut mahkeme sürecinde şahide gerek duyulurmu
  3- mahkeme paranı yatırmışlar sonra diyerek beni haksız gösterebilirmi ( en çok merak ettiğim bu)

  1. Ferhat bey, bu kadar detaylı bir soruya buradan cevap vermek istesem de, sizi yanlış yönlendirmiş olurum. Dilerseniz, sitemizdeki canlı destek hattından ulaşarak sorunuzu sorabilirsiniz.

 8. 26.02.2016 yargıtay giden işmahkesi dosyası daha sonuçlanmadı ne yapmam lazım daha çok uzarmı arşivde güzüküyor

   1. selam zeynel bey çalıştıgım şirketten haklarımı almak için yaklaşık 1.5 yıl önce mahkemeye verdim 21.11.2017 tarihinde karar verildi avukatım kazandık dosyanın karara çıktıgını söyledi hakkımı nezaman alabilirim dediğimde net bir cevap alamadım karara çıkmış bir dosya nezaman sonuçlanacagı ortalama nekadar sürecegi belli deyil sanırım avukatım 6 ayı bulur dedi.teşekkürler

    1. Yusuf bey, avukatınız varken, buradan yorum yapmamız doğru olmaz. Yine en doğru bilgiyi ondan alabilirsiniz.

 9. merhaba ben kurumsal bir firmada çalışıyordum görev yerimi değiştirmek istediler kabul etmedim aynı gün içerisinde derhal fesih yaparak iş çıkışım yapıldı. 29.09.2017 tarihinde işedönüş davası açtım fakat hala mahkeme tarihi belli olmadı süreç daha ne kadar uzar bilgi verirseniz sevinirim.

 10. merhaba ben iş mahkemesinde davayı kazandım bir üs mahkeme yani hataydan gaziantep mahkemesine gitti dava 6 ay geçti hala inceleme için atama bekleniyor diyor neden bukadar uzun sürüyor

 11. 2009-2016 TARİHLERİ ARASI İNŞAAT TEKNİKERİ OLARAK ÖZEL FİRMADA ÇALIŞDIM HAKLARIMI ALAMADIGIM İÇİN SÖZLEŞMEĞİ FESHETİM BU TARİHDE 05/10/2016 İŞMAHKEMESİNE BAŞVURDUM DOSYAM BİLİRKİŞİDE MAHKEME 27/03/2018 GÜN VERİLDİ AVUKATIM KAZANDINIZ DİYOR MAHKEMEYİ BİLİRKİŞİ NEKADAR ALCAGIMI HESAPLICAK MIŞ BU MAHKEMEDEN SONRA NEZAMANA KADAR SURER DAHA ÇOK BEKLİCEKMİYİZ

  1. 2015 mayıs ayında sonuçlanıp yargıtaya gönderilen davam halen yargıtayda 1 ay öncesinde incelemeye alındı ve halen bir sonuç yok. sizin davanız henüz sonuçlanmamış ve yargıtaydan önce istinaf mahkemesine gidecek umarım şirketiniz istinafın vereceği kararla ödemenizi yapar yargıtaya başvurmaz.Yargıtaya gitmesi halinde 2 yıl daha ekleyin bekleme sürenize belkide daha fazla malesef benim 3 yıl olmak üzere.

 12. MERHABA 2008 2013 TARİHİNE KADAR BİR RESTOURANTA ÇALIŞTIM VE BİZE ZORLA BİR ŞÖZLEŞME İMZALATMAYA ÇALIŞTILAR BENDE İMZALAMADIM BUNUN ÜSTÜNE BANA BEZDİRME POLİTİKASI UYGULADILAR YA Nİ 1 AY BOYUNCA TUVALETE YAKIN BİR BÖLGEDE ÇALIŞTIRDILAR BEN ORDADA ÇALIŞTIM VE SABRETMEK İSTEDİM VE SONUNDA İŞTENDE ÇIKARDILAR VE MAHKEMELİK OLDUK YAKLAŞIK 5 SENEDİR SÜRÜYOR E DEVLETTEN BAKTIM YARGITAYDA GÖRÜNÜYOR BU NASIL BİR İŞTİR HALA AKLIM ERMİYOR e devlet te icra dodyası açık diyor icra davası 10 04 2016 da açılmış

 13. Merhabalar. Benim de 2015 yılında sonuclanmış ama temyizde bekleyen bir tazminat davam var. 2014 yılından beri hakettiğim benim olan parayı alamıyorum. Yeni başvuracak arkadaşlar 4 yılı gözden çıkarmanız gerekiyor maalesef.

 14. yei yürürlüye giren 01 2018 itibarıyla yasalaşan işci işveren arabuluculuk kurumunda da uzlaşma saglanmassa sıkınti işveren tarafında oldugu ortadayken yinede eski sistem gibi uzun mu sürer veya ara bulucunun raporu kanatı tutanagı süreci hızlandırırmı?

  1. Ramazan bey, kanaatimce yine uzun sürecektir. Çünkü ülkede ne mahkeme sayısı ne de hakim sayısı son zamanlarda artmadı.

 15. Merhaba ben 27.10.2014 yılında kyk da özel güvenlik olarak çalışmaya başladım daha sonra çalıştığımız bloğun kapatılmasıyla 11.08.2017 tarihinde iş eksikliğine gidilmiştir diye evrak imzalatıldı 8 güvenlik arkadaş mağdur edildik çıkış sebebi sgk da 27.madde gösterilmiş daha öncesinde işten çıkarılacağımıza dair hiçbir bildiri almadık tazminatlarımızı almak için yasal bir işlemde bulunmadık tekrardan işimize geri alınmak için ne yapmalıyız

 16. Ben RİZE merkezde …’de tam olarak 5 sene ssksız çalıştım ne kadar dile getirdiysemde sskmi yapmadılar bunun üzerine Rizede bulunan ssk kurumuna gidip sikayet ettim ve ordan bir sonuç çıkmadı gidip 2015 yılında mahkemeye verdim ve oldu 2018 dahada sonuçlanmadı ve dosya temize gitti ne kadar daha bekliycegim

 17. Merhaba ben bir özel şirkette gece vardiya amiriyim yanıma usta sıfatında yardımcı aldılar fakat ışten hiç birşey anlamiyo tehlikeli makinaya müdürümüz onu yazmış fakat kendisi geçmek istemedi acemi öğrenciyi vermeye kalktı ben izin vermedim sen kimsin a… diyerek üzerime yürüdü bende o sinirle elimde demirle vurmaya kalktım ama vurmadım acıdım fakat kendisi gitmiş beni şikayet etmiş benden tazminat davası açmış işyerinden giderken sağlam şekilde gitti bel kırık raporu almış benden kesmeye calisiyolar neyapmam lazım avukat tutucak paramyok

 18. 3600 prim 15 yıllık tazminat alabilir yazı ile eski işyerimden ayrıldım. Yerel mahkemeyi kazandım. Eski işyerim davayı yargıtay a taşıdı. 07.2015 beri yargıtay sonuçlanmasını bekliyorum. Nezamana kadar süreçek tam 3 yıl oldu faiz işliyormu

  1. Mehmet bey, bunu bilmemiz mümkün değil. Ne yazık ki, özellikle Yargıtay dosyaları yıllar boyunca sonuçlanmayabiliyor.

 19. İyi günler.17 yıl çalıştığım şirketten eylül 2012 yılında sebepsiz yere işten çıkarıldım. 2014 yılı ağustos ayında kıdem ihbar fazla mesai agi diğer haklarım içim dava açtım 2016 ağustos ayındaysalar sigorta davası açtım sigorta davam en son davamda 2018 ocak ayında işveren tarafının itirazıyla bekletici neden sayılarak Mayıs ayına duruşma verildi kıdem davamda üç kere bilirkişiye gitti davam dosya gelmedi 2016 ülkemizdeki malum olaylardan dosya bakan bilirkişi alındı tekrar yeni bilirkişi verildi keza davam uzadıkça uzuyor mesleğime bakan odadan cevap gelmeyince uyarı yazısı yazıldı en son altı ay sonraya gün verildi kıdem davamda fazla mesai Leh’imde tanık varken maaş yazım vede muhasebede elden para alındığına dair kağıt varken bilirkişi fazla mesai kabul etmeyerek düşük rakam çıkardı davayı ıslah ettirdik.Kıdem davamı ved sigorta davamı Leh’imde yeni tanıklar konuştu nasıl hızlandırıp tüm haklarımı eksiksiz alıp davaları bitirebilirim acaba işten çıkarılırken belli bir para aldım yıllık izinlerimin 5 yılını ispatlıyor sadece şirket ortakları 2002 yılında ayrıldı ben diğeriyle bir gün sonra geçiş yaptım 1992 2002 şirket iki ortaklığıdır bilirkişi bunu tespit etti iki seçenek koyuyor tşk

  1. Ahmet bey yorumunuzu sonuna kadar okudum. Ama yapabileceğim bir şey yok. Dava süreçlerinin uzunluğu ne yazık ki, ülkemizin kronik sorunlarından birisi. Umarım kısa zamanda düzelir.

 20. Merhabalar Özel bi bankada güvenlikçi olarak çalişiyordum 680/69 khk ile degişen kanun hükmünde mahkemem olduğu için işten cıkarıldım tazminat alma hakkım varmıdır varda 4’5 yıla ne kadar tazminat alırım teşekkür ediyorum iyi çalişmalar

 21. Merhaba 27 subatta karara cikmis bir is mahkemem var bundan sonraki surecte ne kadar surer karsi taraf temyize giderse yani en kotu olan sureyi paylasabilirmisiniz.ilk davayi 27 subat 2017 acmistim.27 subat 2018 de beni hakli buldular hakim tazminat ve 9 brut maas verdi.

 22. İşveren avukat en basindan beri tutmadı 5. Durusma olcak karar ciksa itiraz edebilirmi avukatı olmamasina ramen.

 23. emekli tazminatımı aladım şirketi mahkemeye verdim avkat tuttum 3 yılı gecmesine ramen hala sonuc alamadım

 24. Ben çalıştığım şirketten 3 aylık maaşımı alamadım. Dava açtım askere giderken 9 Mayıs 2017 de tazminat vs yok sadece maaşım var mahkemede karşı taraf hiç savunma yapmadı bu zamana kadar 10 haziran 2018 oldu daha açıklanmadı mahkemem Ekim 11 2018 e ertelendi duruşmam daha ne kadar sürer.

 25. Asalet yok adalet yok yani adalet mülkün temeli yani adalet var mülkün varsa yanı paran varsa temelin sağlam demektir

 26. Fazla mesailerim için dava açmayı düşünüyorum fakat tanık bulmakta zorlandım nedeni ise daha önce aynı işyerine mahkeme açanların tanıkları kabul edilmemesi dava açmayanlarda çeşitli nedenle tanıklıktan kaçması bu durumda mahkemeyi kazanma şansım ne kadar işverenin gönderdiği mesai saatlerini gösteren iki tane mail çıktısı var elimde avukat tanık için ısrar ediyor

 27. Ustam sendikali oldugum icim farkli nedenlerle 2018 martta isten atildik ve tazminatimizi (5 yil 2 ay 18bin tazminat) aldik ortalama 80 kisi simdi sendika fabrikayi dava etti (ise iade davasi ve tazminat) swndikanin actigi dava 20 temmuzda basliycak nekadar surede sonuclanir (ahmet bey siz o davadanda hicbirsey cikmaz cunku hem emeklisiniz hem tazminatinizi almissiniz tabi yazmadiginiz baska konu varsa ayri konu)

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.