İş mahkemesi ne kadar sürede karar verir?

İş mahkemesinde dava ne kadar sürer?

İş mahkemesine dava açan bir işçinin, alacaklarını tahsil edemediğini ve bu nedenle dava açtığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu işçinin, davanın muhtemel süresini merak etmesinden daha doğal bir şey olamaz. Sitemizde de ziyaretçilerimiz sıklıkla aynı sormaktadır. Peki ama iş mahkemelerinde standart bir dava süresi var mıdır?

İş davaları için belirlenmiş bir dava süresi var mı?

Aslında, sadece bir dava türü için süre belirlenmiştir. İşe iade davası açıldığında, bu davanın iş mahkemesince seri muhakeme usulüne göre 2 ayda sonuçlandırılması gerekir. Kararın temyizi halinde de Yargıtay’ın kararını 1 ay içinde vermesi gerekir. İş mevzuatında bundan başka, her hangi bir dava için süre öngörülmemiştir. Ancak uygulamada yukarıda belirtilen sürelere mahkemeler uyamamaktadır. İş yoğunluğundan kaynaklanan bu durum, kanunun âmir hükmünü etkisiz hale getirmektedir.

İşçinin davası ne zaman sonuçlanır?

Bu konuda kesinlikle bir süre belirtilemez. Davanın niteliğine, dinlenmesi gereken tanıklara, incelenmesi gereken evraklar ve diğer birçok hususa göre bu sorunun cevabı değişir. Hatta her bir davanın, diğerinden farklı sürelerde sonuçlanmasının olağan olduğunu da söyleyebiliriz. Ne iş mahkemesi aşamasında ne de Yargıtay aşamasında kesin bir süre verilmesi imkânsızdır. Ancak kişisel olarak Yargıtay kararlarını tetkik ettiğimde, Yargıtay’ın kendisine gelen temyiz taleplerini ortalama iki sene içerisinde karara bağladığını söylemem mümkündür. İş mahkemeleri için ise böyle bir ortalama verebilecek yeterli veriye sahip değilim.

SONUÇ

iş davası kaç yıl sürer

İş mahkemesine bir dava açmışsanız ya da dava açmayı düşünüyorsanız ve bu davanın ortalama ne kadar süreceğini öğrenmek için buradaysanız, üzgünüm ama bu sorunun cevabı bende yok. Aslında bu sorunun cevabını size kimse veremez. Boşuna internette araştırma yapmanıza da gerek yok.

Çünkü her dava, niteliği itibariyle diğerlerinden farklı olduğu gibi mahkemelerin işleyişleri ve hatta hâkimlerin davayı ele alış biçimleri bile birbirinden farklıdır. 1 yılda sonuçlanan iş mahkemeleri olduğu gibi 3 yıl sürenleri de mevcuttur. Bu konuda, şansınızı denemekten ve beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

8 Yorum

  1. Mustafa.bey.taşron.olarak.çalıştıgım.şirketten.çıkarıldım.hiçbi.hakklmı.vermediler.30.ay.çalıştım.hem.şirkedi..hem.belediueyi.mahkemeye.verdim..kazanma.şansım.varmı.selam.ve.saygılar

  2. 1970 doğumluyum 1988 de bir kuaförde işe başladım ssk kartım geldi ama daha sonra hiç prim yatmadığını öğrendim sonra başka bir işte 1993 ssklı çalıştım ilk primlerim burda ödendi şimdi hala çalişmaktayım 1988deki ssk kartımla mahkeme açarsam devlet 1 gün verirmiş emekli olabilirsin dediler sizce ne yapmam gerekiyo 5300 günle emekli olabilirmiyim zaman aşimi varmı şu anda o iş yeri ve kişiler yok ne yapabilirim

    1. Merhaba. Evet, SSK işe giriş bildirgeniz bir kere bile olsa verilmişse, 1 gün geriye dönük sigortanızın yapılması mümkün. Ancak bunun garantisi yok, bir avukatla görüşmeniz ve dava açmanız gerekecek.

  3. MERHABA MEHMET BEY, Ben 2004 yılında adını vermek istemediğim kamuda işe taş ören işçisi olarak işe başladım.Sonra tabi her yer nasıl özel leş tiyse çalıştığım yerde 2013 de özelleşti.Bana geçmişte çalıştığım la hiç bir bilgi verilmeden yani tazminat ihbar VS. nereden ve nasıl alacağım ile bilgi verilmeden apar topar benim ile sözleşme yaptılar.Benimle uğraşsalar da yani mobil uygulasalar da aynı şirkette devam ediyorum.Burada öğrenmek istediğim benim bu özelleştirme den yani 2004 den 2013 e kadar çalıştığım tazminat ve ihbarı nasıl alırım. Yada çalıştığım firmaya mı geçmiş olabilir haklarım.

    1. Hakan bey, 2004 2013 yılları arasında taşeron işçisiyken, aynı işyerinde sözleşmeli mi oldunuz? Bu durumda, eski işinizden kendi isteğinizle ayrılmışsınız demektir ve kıdem tazminatı alamazsınız. Ama yanlış anlamış olabilirim ya da siz tam anlatamamış olabilirsiniz. Bir avukatla yüz yüze görüşmenizi öneririm.

  4. Belediyenin taşaron bir firmasında 2,5 yıl çalıştım askerlik için istifa ettim. İstifa dilekçemde tazminatımı talep ettim bu benim yasal hakkım ama şirket belediye ödeyecek diyor, belediye de şirket ödeyecek diyip beni oyalıyorlar bir ay oldu bana net bir bilgi verilmedi.Ben mahkemeye baş vursam tahmini ne kadar sürer bilgisi olan yada daha önce böyle bir şeyle karşılaşan varsa bana bilgi verebilir mi ? Şimdiden teşekürler.

    1. Mehmet bey, alt işveren işçisi olarak belediyede çalışıyorsanız, bu dilekçeyi belediyeye vermeniz gerekir. Alt işveren işçilerinin kıdem tazminatı artık kamu kurumları tarafından ödenmektedir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.