İş mahkemesi ne kadar sürede karar verir?

İş mahkemesinde dava ne kadar sürer?

İş mahkemesine dava açan bir işçinin, alacaklarını tahsil edemediğini ve bu nedenle dava açtığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu işçinin, davanın muhtemel süresini merak etmesinden daha doğal bir şey olamaz. Sitemizde de ziyaretçilerimiz sıklıkla aynı sormaktadır. Peki ama iş mahkemelerinde standart bir dava süresi var mıdır?

Reklam

İş davaları için belirlenmiş bir dava süresi var mı?

Aslında, sadece bir dava türü için süre belirlenmiştir. İşe iade davası açıldığında, bu davanın iş mahkemesince seri muhakeme usulüne göre 2 ayda sonuçlandırılması gerekir. Kararın temyizi halinde de Yargıtay’ın kararını 1 ay içinde vermesi gerekir. İş mevzuatında bundan başka, her hangi bir dava için süre öngörülmemiştir. Ancak uygulamada yukarıda belirtilen sürelere mahkemeler uyamamaktadır. İş yoğunluğundan kaynaklanan bu durum, kanunun âmir hükmünü etkisiz hale getirmektedir.

İşçinin davası ne zaman sonuçlanır?

Bu konuda kesinlikle bir süre belirtilemez. Davanın niteliğine, dinlenmesi gereken tanıklara, incelenmesi gereken evraklar ve diğer birçok hususa göre bu sorunun cevabı değişir. Hatta her bir davanın, diğerinden farklı sürelerde sonuçlanmasının olağan olduğunu da söyleyebiliriz. Ne iş mahkemesi aşamasında ne de Yargıtay aşamasında kesin bir süre verilmesi imkânsızdır. Ancak kişisel olarak Yargıtay kararlarını tetkik ettiğimde, Yargıtay’ın kendisine gelen temyiz taleplerini ortalama iki sene içerisinde karara bağladığını söylemem mümkündür. İş mahkemeleri için ise böyle bir ortalama verebilecek yeterli veriye sahip değilim.

SONUÇ

iş davası kaç yıl sürer

İş mahkemesine bir dava açmışsanız ya da dava açmayı düşünüyorsanız ve bu davanın ortalama ne kadar süreceğini öğrenmek için buradaysanız, üzgünüm ama bu sorunun cevabı bende yok. Aslında bu sorunun cevabını size kimse veremez. Boşuna internette araştırma yapmanıza da gerek yok.

Çünkü her dava, niteliği itibariyle diğerlerinden farklı olduğu gibi mahkemelerin işleyişleri ve hatta hâkimlerin davayı ele alış biçimleri bile birbirinden farklıdır. 1 yılda sonuçlanan iş mahkemeleri olduğu gibi 3 yıl sürenleri de mevcuttur. Bu konuda, şansınızı denemekten ve beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

23 Yorum

  1. MERHABA 2008 2013 TARİHİNE KADAR BİR RESTOURANTA ÇALIŞTIM VE BİZE ZORLA BİR ŞÖZLEŞME İMZALATMAYA ÇALIŞTILAR BENDE İMZALAMADIM BUNUN ÜSTÜNE BANA BEZDİRME POLİTİKASI UYGULADILAR YA Nİ 1 AY BOYUNCA TUVALETE YAKIN BİR BÖLGEDE ÇALIŞTIRDILAR BEN ORDADA ÇALIŞTIM VE SABRETMEK İSTEDİM VE SONUNDA İŞTENDE ÇIKARDILAR VE MAHKEMELİK OLDUK YAKLAŞIK 5 SENEDİR SÜRÜYOR E DEVLETTEN BAKTIM YARGITAYDA GÖRÜNÜYOR BU NASIL BİR İŞTİR HALA AKLIM ERMİYOR e devlet te icra dodyası açık diyor icra davası 10 04 2016 da açılmış

  2. 2009-2016 TARİHLERİ ARASI İNŞAAT TEKNİKERİ OLARAK ÖZEL FİRMADA ÇALIŞDIM HAKLARIMI ALAMADIGIM İÇİN SÖZLEŞMEĞİ FESHETİM BU TARİHDE 05/10/2016 İŞMAHKEMESİNE BAŞVURDUM DOSYAM BİLİRKİŞİDE MAHKEME 27/03/2018 GÜN VERİLDİ AVUKATIM KAZANDINIZ DİYOR MAHKEMEYİ BİLİRKİŞİ NEKADAR ALCAGIMI HESAPLICAK MIŞ BU MAHKEMEDEN SONRA NEZAMANA KADAR SURER DAHA ÇOK BEKLİCEKMİYİZ

    1. 2015 mayıs ayında sonuçlanıp yargıtaya gönderilen davam halen yargıtayda 1 ay öncesinde incelemeye alındı ve halen bir sonuç yok. sizin davanız henüz sonuçlanmamış ve yargıtaydan önce istinaf mahkemesine gidecek umarım şirketiniz istinafın vereceği kararla ödemenizi yapar yargıtaya başvurmaz.Yargıtaya gitmesi halinde 2 yıl daha ekleyin bekleme sürenize belkide daha fazla malesef benim 3 yıl olmak üzere.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.