İş Mahkemesine dava açmadan önce yapılması gerekenler

İş mahkemesine dava açmak isteyen işçi

İş mahkemesi, işçi için belki de en son çaredir. Çünkü bu aşamaya gelmiş bir işçi, işten ayrılmış ve alacaklarının tamamını da işverenden tahsil edememiş demektir. İşçi için çok önemli bir aşama olan dava aşamasına gelmeden önce işçi için bilinmesi ve yapılması gereken önemli hususlar vardır.

İşe iade için dava açma süresi!

İşe iade davasının ne olduğunu daha önce yazmıştım. Bu davanın işçi için önemini burada tekrarlamam istiyorum. Şartlarının olması halinde işe iade davası açan işçin, davayı kazanması halinde, toplam 12 aya kadar ücreti tutarında tazminat alabilmektedir. Üstelik bu tazminatlara kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı gibi diğer tazminatlar dahil değildir. İşe iade davası açma koşulları için yukarıdaki yazı bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Zamanaşımı süreleri

Bu konuda, daha önce yazdığım şu makaleden bilgi alabilirsiniz. Ama kısaca ve net bir şekilde konuyu ifade etmek gerekirse tazminatlar için zamanaşımı 10 yıl, ücretler için 5 yıldır. Tazminatlar için 10 yıllık zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlar. Ücretler açısından ise zaman aşımı ücretin ödenmesi gereken tarih itibariyle başlar. ( Yıllık izin ücreti için farklı bir durum vardır. Yıllık izin ücreti için zamanaşımı, işçinin işten ayrılmasıyla birlikte başlar.)

İhtarname çekilmeli

İşten ayrıldıysanız ve bazı alacaklarınızın ödenmediğini iddia ediyorsanız öncelikle ihtarname çekmenizde fayda vardır. İşverene ihtarname göndermek zorunlu olmasa da noter kanalıyla ihtarname gönderilmesinde ve bu ihtarnamede işten çıkış nedenleriyle ödenmeyen alacakların açık açık belirtilmesi işverenin faydasına olacaktır.

Davayı kendiniz açabilirsiniz

is davasi nasil acilir iscidunyasi

Bütün bu aşamalara dikkat ettikten sonra artık dava açma aşamasına geldiniz. Dava açacağınız yer İş Mahkemesidir. Bu davayı sizin tek başınıza açmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken şey, dava dilekçesi açmak ve dilekçeyi İş Mahkemesine ya da işyerinizin bulunduğunuz yerde İş Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesine vermeniz gerekmektedir.

Avukata danışmakta fayda var

Yukarıda, dava dilekçesini hazırlayarak bizzat sizin dava açabileceğinizi yazmıştım. Ama gerek dilekçe içeriğinin doyurucu olması, gerekse doğru mahkeme nezdinde ve süresinde dava açılabilmesi için avukata danışmakta yarar olduğunu unutmayın.

SONUÇ

İş Mahkemesine dava açmadan önce; zamanaşımı sürelerini geçirmediğinizden, işe iade davasını süresi içinde açtığınızdan, işverene gerekli ihtarnameyi göndermiş olduğunuzdan emin olmanız ve bir avukattan profesyonel destek almanız çok önemlidir.

NOT: İş mahkemesine dava açmak isteyen ama avukat tutamayan işçiler için hazırladığım genel amaçlı dava dilekçesini buradan indirebilirsiniz.

194 Yorum

 1. Merhabalar , Kurumsal Bir Bankanın Saha Üye İşyeri Reklam ve Promosyon İşlerini Aracı bir firmada çalışarak yapıyorum.İşe Girişte bize 10 aylık belirli süreli iş sözleşmesi imzalattılar.İşveren çalışanları 10 ay dolmadan performans düşüklüğü bahanesi altında işten çıkarıyor.Yaptığımız işi belirli süreli yapacak bir neden de yok , banka ile çalıştığım firma 2 yılda bir kendi arasında sözleşme yeniliyor.Birkaç hafta önce bir çalışanı çıkardılar , şuan en eski çalışan benim. Yani aynı muameleyle ben karşılaşabilirim.Bu durumda Yapmam gerekenler nelerdir ? Banka Yönetimi de yapılan işin belirsiz süreli olduğunu söylüyor.Çıkartılan kişiye de fesih bildirimi yapılmıyor , sadece şu gün son günün diye söyleniyor ve son gün 1-2 Form imzalatılıyor

  1. Merhaba. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, çalıştığınız toplam süre ile ilgili de bilgi vererek yazdığınızda size yardımcı olmaya çalışırım. Ama şu an için bir şey söylemem mümkün değil.

 2. Merhaba mustafa bey ben 18.01.2017 tarihinde cikan tartisma sonucu isten sozlu olarak cikarildim.ertesi gun noterden ihtar cekip iskura sikayette bulundum.isveren ihtar eline gectikten sonra bana tazminat vermemek icin benim ciktigjmi iddia eden ihtar cekti ve hala sigorta cikisimi yapmadi ve iskurdan henuz bir sonuc cikmadi sizce ne yapmam gerekir

  1. Esra hanım İşkurdan sonu çıksa da, işverenin bu karara uyma zorunluluğu yok. Bence bir an önce davanızı açın ve hakkınızı mahkeme yoluyla arayın.

 3. merhaba mustafa bey ben kasım2016 da raporluyken işten kovuldum rapor baslangıç tarihim 05,11,2016 – bitiş tarihide 12.11.2016 beni ayın 8 inden itibaren gelmedi göstermişler ayın 5 inden 8 ne kadarda fazla mesai izni olarak göstermişler ben raporlu oldugumu söylemiştim fakat bana yasal olarak haksız olduğu söylediler ve benim paramıda eksik yatırdılar . ve ben 2 yıldır çalışıyordum eski işimde hiç yıllık izin kullanmadım onuda kesmişler ayrıca çalışma saatimde baya kabarıktı. bana yardımcı olurmusunuz nasıl ne yapmam gerekiyor

  1. Sefa bey bu durumda yapmanız gereken şey bellidir. Bir an önce ihtarname çekerek haklarınızı talep etmeli ve ödenmezse de dava açmalısınız. Hakkınızı mutlaka aramanızı tavsiye ederim.

 4. Merhabalar Mustafa Bey. Ben özel bir firmada İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışmaktayım. C sınıfı uzmandım ve iş güvenliği uzmanı olarak bana atalı firmalara hizmet vermekteydim. 3 ay önce B sınıfı uzman oldum ve bu yüzden benim firmalarımın tehlike sınıfı değişsin ve maaşımda da iyileştirme olsun talebim oldu. Fakat firma sahibi bırakın maaş artırımını artık B uzmana verecek şuan Çok tehlikeli sınıfta firmamız yok dedi. Şöyle bir durumda var . Firmaya 5 ay önce C sınıfı uzman aldılar ve ona firma atamayarak kaba tabirle cepten amorti ettiler. Şuanda benim firmalarımı da ona atayıp işi ucuza getirmek istiyorlar. Ben bu konuda ne yapmalıyım ?? Size katkı olması açsından şunlarıda belirtmek isterim. Bne firmanın ilk tam zamanlı çalışan ve firma kurulurken en baştan bahsettiğim firma ile ilgili çalışmaları tek tek emek vererek harcayan kişiyim. Ayrıca firmamızda yarı zamanlı dışarıdan hizmete alıyorlar. Yani Var olan potansiyel işlerini ( Bana Çok tehlikeli şuan sana uygun firma yok diyorlar ) ucuza mal ediyorlar. Şöyle bir konuda dahaklı değilmiyim. Tam zamanlı bir çalışan dururken yani ben dışarıdan yarı zamanlı İş Güvenliği Uzmanı ile çalışıp bana sana Firma yok demeleri yasal olarak ne kadar doğrudur ??

  1. Ahmet bey sizi anlasam da, B sınıfı uzmanlığı almanızın tek başına maaşta iyileştirme için bir gerekçe değildir. Ama iş sözleşmenizde, B sınıfı oldujtan sonra maaş artışı yapılacağına dair bir hüküm olsaydı, o zaman bunu talep edebilirdiniz. Dolayısıyla bahsettiğiniz şeyler vicdani olmasa da hukuken yapılabilecek bir şey olduğunu zannetmiyorum.

 5. Mustafa Bey, biz bir fabrikada çalışan ustalarız. Ama en başta bizde diğer çalışanlar gibi işçi olarak gözüküyoruz. Fabrikada çalışırken bir taşeron üzerine bağlı gözüküyoruz. İşe operatör olarak alınmışken; fabrikada her işi yaptırılmakta, en başta ustalık. iş konusunda aşırı üzerimize geliyorlar ve maaşlarımız sigortada tam gösterilmiyor. Yıllık ortalama 1000 saatin üzerinde mesai yaptırılıyor ve mesailerimiz maaş üzerinden verilmediği gibi yasalda değil, sigortada gösterilmiyor. Primlerimiz gösterilmiyor. Kışın iş olmayınca istenmese dahi zorunlu izne çıkarılıyor. Daha bir çok neden. Ne yapmamız gerekiyor..

  1. Murat bey iki seçeneğiniz var. Birincisi ALO 170’i arayarak şikayette bulunmak ve işyerinde teftiş yapılmasını istemektir. İkincisi ise haklı nedenle iş sözleşmenizi feshedip işten ayrılmaktır.

 6. Mustafa bey merhabalar. Ben özel bir şirkette 2bucuk yildir operatorum fabrika kurumsal ve Türkiye de çok bilindik. İlk ise girerken tabiki agir ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu istediler devlet hastanesinden aldim.. 2 bucuk yildir baska bolumde calisirken 3 hafta once İs yerinde yerimi değiştirdiler şimdiki olduğum yer ise diger oldugum yore kiyasla daha ağır ve beni olumsuz yönde etkiliyor.. belimde iki tane fitik var. 5.6 ay once is yerinin Genel muayenesinde bel fitigim olduğunu soyledim ve mr raporunu getirdim is yeri doktoru revirde bulunan dosyama uzun sure ayak da duramaz agir kaldirmasi sakincalidir falan diye bir yazi yazdi kendisi. Benim yerimi değiştirdiler simdi burada zorluyorum ve agri yasiyorum geri bildirim yaptim değiştirmelerini istedim ama değiştirmeye yanaşmiyolar. İsten çok soguttular ve çalışmak bile istemiyorum. Ben hastaneden agir ve tehlikeli işlerde calisamaz raporu alsam yerimi değiştirmek zorundalar mi kanunen ? Veya beni isten cikartabilirler mi ? Cikarrlarsa eğer tazminatimi ihbarimi vermek zorundalar mi ? Ve isten cikarildigim zaman baska bir işe girerken o aldigim calisamaz raporu sgk sistemde cikar mi tekrar calisabilir raporu alabilirmiyim. Teşekkürler simdiden

  1. Uğur bey öncelikle geçmiş olsun. Evet, bu durumda haklı olsanız da işveren size kıdem tazminatınızı ödemek istemezse mecburen dava açmanız gerekir. Bu durumda da kararı verecek olan mahkemedir. Yalnız şu yazım size faydalı olabilir. Bakmanızı tavsiye ederim.

   1. Mustafa bey öncelikle merhabalar bende bunda 3 ay önce ayrıldığım iş yerim den 3aylık maaşımı alamadım bunun için dava açmak istiyorum yardımcı olursanız çok memnun olurum ayrıca bu davayı telefon yada internet üzerinden açabilir miyim merek ediyorum şimdiden çok teşekkür ederim saygılar

    1. Davayı ya avukat tutarak ya da bizzat adliyeye giderek açabilirsiniz. Yapmanız gereken bir dilekçe yazmak, talebinizi iyice açıklamak ve mahkemeye vermekten ibarettir.

 7. Kolay gelsin bişi sorcem ben 1 sene 6 aydır calısıyorum ama 4 ay önce evlendim dilekce vermeme ragman beni bekar gösteriyorlar ne yapa bilirim dava acabilirmiyim

   1. Evet alamıyorum gecim indirimi bide tutanak tutuyorlar ben itiraz ediyom imza atmıyom ama benim yerime imza atıp primi kesiyorlar ne yapmalıyım

    1. Bu durumda haklı nedenle iş akdinizi feshetme hakkınız vardır. Ama olası bir dava aşamasında, işverene gerekli bildirimleri yaptığınızı ve işverenin buna rağmen AGİ oranını güncellemediğini kanıtlamanız gerekir.

     1. Bişi daha sormak iştiyom cıkısımı istedim vermediler gecim indirimi guncellemediler cıkıp tazminat ihbarımı alabiliyom mu bu durumda

     2. Eğer bordrolarda AGİ almadığınız belli oluyorsa yeterli olacağını düşünüyorum. Bu nedenle işten ayrılırsanız ve işveren kıdem tazminatınızı ödemezse dava açarak alabilirsiniz. Ama ihbar tazminatı alamazsınız.

 8. merhaba mustafa bey iş yerimden şu sebeplerle ayrılmak istiyorum günlük 12 saat çalışma ve gece çalışmalarının 12 saat olması yani yıllık 270 saati aşan mesai ve sigorta pirimlerimizi düşük gösteriyorlar.bir istifa dilekçesi hazırlamak istiyorum
  resmi makamlara başvurmam gerektiğinde bu dilekçeyi sunmak istiyorum.içeriği tam olarak nasıl hazırlamalıyım aceba yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ayhan bey, aslında içeriği zaten hazırlamışsınız. Bahsettiğiniz hususların tamamı sizin için haklı fesih nedenidir. Çok kafanızı karıştırmadan, bunları olduğu gibi yazmanız yeterli olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir