İş Mahkemesine dava açmadan önce yapılması gerekenler

İş mahkemesine dava açmak isteyen işçi

İş mahkemesi, işçi için belki de en son çaredir. Çünkü bu aşamaya gelmiş bir işçi, işten ayrılmış ve alacaklarının tamamını da işverenden tahsil edememiş demektir. İşçi için çok önemli bir aşama olan dava aşamasına gelmeden önce işçi için bilinmesi ve yapılması gereken önemli hususlar vardır.

Reklam

İşe iade için dava açma süresi!

İşe iade davasının ne olduğunu daha önce yazmıştım. Bu davanın işçi için önemini burada tekrarlamam istiyorum. Şartlarının olması halinde işe iade davası açan işçin, davayı kazanması halinde, toplam 12 aya kadar ücreti tutarında tazminat alabilmektedir. Üstelik bu tazminatlara kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı gibi diğer tazminatlar dahil değildir. İşe iade davası açma koşulları için yukarıdaki yazı bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Zamanaşımı süreleri

Bu konuda, daha önce yazdığım şu makaleden bilgi alabilirsiniz. Ama kısaca ve net bir şekilde konuyu ifade etmek gerekirse tazminatlar için zamanaşımı 10 yıl, ücretler için 5 yıldır. Tazminatlar için 10 yıllık zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlar. Ücretler açısından ise zaman aşımı ücretin ödenmesi gereken tarih itibariyle başlar. ( Yıllık izin ücreti için farklı bir durum vardır. Yıllık izin ücreti için zamanaşımı, işçinin işten ayrılmasıyla birlikte başlar.)

İhtarname çekilmeli

İşten ayrıldıysanız ve bazı alacaklarınızın ödenmediğini iddia ediyorsanız öncelikle ihtarname çekmenizde fayda vardır. İşverene ihtarname göndermek zorunlu olmasa da noter kanalıyla ihtarname gönderilmesinde ve bu ihtarnamede işten çıkış nedenleriyle ödenmeyen alacakların açık açık belirtilmesi işverenin faydasına olacaktır.

Davayı kendiniz açabilirsiniz

is davasi nasil acilir iscidunyasi

Bütün bu aşamalara dikkat ettikten sonra artık dava açma aşamasına geldiniz. Dava açacağınız yer İş Mahkemesidir. Bu davayı sizin tek başınıza açmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken şey, dava dilekçesi açmak ve dilekçeyi İş Mahkemesine ya da işyerinizin bulunduğunuz yerde İş Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesine vermeniz gerekmektedir.

Avukata danışmakta fayda var

Yukarıda, dava dilekçesini hazırlayarak bizzat sizin dava açabileceğinizi yazmıştım. Ama gerek dilekçe içeriğinin doyurucu olması, gerekse doğru mahkeme nezdinde ve süresinde dava açılabilmesi için avukata danışmakta yarar olduğunu unutmayın.

SONUÇ

İş Mahkemesine dava açmadan önce; zamanaşımı sürelerini geçirmediğinizden, işe iade davasını süresi içinde açtığınızdan, işverene gerekli ihtarnameyi göndermiş olduğunuzdan emin olmanız ve bir avukattan profesyonel destek almanız çok önemlidir.

NOT: İş mahkemesine dava açmak isteyen ama avukat tutamayan işçiler için hazırladığım genel amaçlı dava dilekçesini buradan indirebilirsiniz.

NOT2: 12/10/2017 tarihinden itibaren İş Kanunundan kaynaklanan bazı alacakları için zamanaşımı süreleri değişmiştir. Lütfen İş Kanunundaki yeni zamanaşımı sürelerine göz atmayı unutmayınız. Aksi takdirde yanlış bilgi edinmiş olabilirsiniz.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

318 Yorum

  1. merhaba 6 ay önce ayrıldığım işyerinden 2 aylık maaşımı alamıyorum arabulucuya gittim fakat karşı taraf hiçbir şekilde cevap vermedi iş mahkemesine gitmemi söylediler fakat davanın maliyetli ve çok uzun süreceğini söylüyorlar ne yapmamı önerirsiniz?

  2. 2 aydır maaş almıyorum diye işten çıktım çalısma sürem 4,5 ay arıyorum açan yok hiç bir türlü geçen ay başı çalışan diğer elemanların parası yatarken maaş vermiyolar diye çıkan kişilere para yatırmadılar hiç direk iş mahkemesine gidip dava açmak istiyorum her hangibi bir ücreti var mı dava açmanın =?

  3. Merhaba ben işten ayrıldım 22 maddesı ıle cıkısımı yapmıslar ve benım cıkısım 1 ay once verılmıs 170 sıkayet ettım ıhtar cektık bılgı evrak ıstedık yollamadılar sgk olarak ceza kestık dedıler mahkemeye vermemı soyledıler haklı bulubdun bu durumda dedıler ama alamadıgım ıssızlık maasımı da alma ıhtımalım var mı acaba nasıl bır yol yapmam lazım bılgı verırswnız sevınırım

  4. İyi günler ben beş yıldır bir fabrikada mekanik teknisyenliği yaptım ve suan işten cikarildim firma kıdem tazminatı ihbar birde işsizliğin yüzde 40 ini teklif etti fakat şimdilik ben kabul etmedim siz çıkarın istifa etmiyorum dedim sonra tekrar bir görüşme teklif ettiler ve daha sonra bu görüşmeden vaz geçip mahkeme yoluna gidebilirsiniz yada teklifimiz bu diyerek konuyu kapattılar şimdi ben arabulucuya baş vursamda kabul etmiycekler gorunuyo mahkemeye baş vursam ne kadar süre zarfında tazminatımı alabilirim birde teklifi kabul etmem mantıklı mı kabul etmesem mahkeme sonunda alacaklarimi alabilirim yardımcı olursanız sevinirim tesekurler

    1. Alkan bey teklif konusunda yorum yapamam. Ama anlaşamazsanız önce arabulucuya başvurmanız kanuni bir zorunluluktur.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.