İş Mahkemesine dava açmadan önce yapılması gerekenler

İş mahkemesine dava açmak isteyen işçi

İş mahkemesi, işçi için belki de en son çaredir. Çünkü bu aşamaya gelmiş bir işçi, işten ayrılmış ve alacaklarının tamamını da işverenden tahsil edememiş demektir. İşçi için çok önemli bir aşama olan dava aşamasına gelmeden önce işçi için bilinmesi ve yapılması gereken önemli hususlar vardır.

İşe iade için dava açma süresi!

İşe iade davasının ne olduğunu daha önce yazmıştım. Bu davanın işçi için önemini burada tekrarlamam istiyorum. Şartlarının olması halinde işe iade davası açan işçin, davayı kazanması halinde, toplam 12 aya kadar ücreti tutarında tazminat alabilmektedir. Üstelik bu tazminatlara kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı gibi diğer tazminatlar dahil değildir. İşe iade davası açma koşulları için yukarıdaki yazı bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Zamanaşımı süreleri

Bu konuda, daha önce yazdığım şu makaleden bilgi alabilirsiniz. Ama kısaca ve net bir şekilde konuyu ifade etmek gerekirse tazminatlar için zamanaşımı 10 yıl, ücretler için 5 yıldır. Tazminatlar için 10 yıllık zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlar. Ücretler açısından ise zaman aşımı ücretin ödenmesi gereken tarih itibariyle başlar. ( Yıllık izin ücreti için farklı bir durum vardır. Yıllık izin ücreti için zamanaşımı, işçinin işten ayrılmasıyla birlikte başlar.)

İhtarname çekilmeli

İşten ayrıldıysanız ve bazı alacaklarınızın ödenmediğini iddia ediyorsanız öncelikle ihtarname çekmenizde fayda vardır. İşverene ihtarname göndermek zorunlu olmasa da noter kanalıyla ihtarname gönderilmesinde ve bu ihtarnamede işten çıkış nedenleriyle ödenmeyen alacakların açık açık belirtilmesi işverenin faydasına olacaktır.

Davayı kendiniz açabilirsiniz

is davasi nasil acilir iscidunyasi

Bütün bu aşamalara dikkat ettikten sonra artık dava açma aşamasına geldiniz. Dava açacağınız yer İş Mahkemesidir. Bu davayı sizin tek başınıza açmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken şey, dava dilekçesi açmak ve dilekçeyi İş Mahkemesine ya da işyerinizin bulunduğunuz yerde İş Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesine vermeniz gerekmektedir.

Avukata danışmakta fayda var

Yukarıda, dava dilekçesini hazırlayarak bizzat sizin dava açabileceğinizi yazmıştım. Ama gerek dilekçe içeriğinin doyurucu olması, gerekse doğru mahkeme nezdinde ve süresinde dava açılabilmesi için avukata danışmakta yarar olduğunu unutmayın.

SONUÇ

İş Mahkemesine dava açmadan önce; zamanaşımı sürelerini geçirmediğinizden, işe iade davasını süresi içinde açtığınızdan, işverene gerekli ihtarnameyi göndermiş olduğunuzdan emin olmanız ve bir avukattan profesyonel destek almanız çok önemlidir.

NOT: İş mahkemesine dava açmak isteyen ama avukat tutamayan işçiler için hazırladığım genel amaçlı dava dilekçesini buradan indirebilirsiniz.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

277 Yorum

  1. merhabalar ben 1 yıl boyunca sigortalı olarak iki firmanın ortaklığında çalıştım. firmalardan biri iflas etti ama diğeri devam ediyor. işten çıkarıldım ve 2 aylık maaşım ihbar ve kıdem tazminatım hiçbirini vermediler. dilekçe yazdım ama geri dönüş olmadı. ne yapmam gerekiyor bilgilendiriseniz çok sevinirim.

    1. Derya hanım bu durumda dava açmanız gerekir. Açıkçası, başkaca bir yol bulunmamaktadır.

  2. 9 yıl bı markette çalıştım skt ürün sattım diye işten cıkartıldım tazminatımı vermediler avukatla başvurmadan işçi mahkesi yoluyla taxminatımı alabilirmiyim

    1. Olgun bey merhaba. SKT derken kastettiğiniz, son kullanma tarihi geçmiş ürün müdür? Tek başına böyle bir gerekçeyle tazminatsız çıkarılmanız çok mantıksız. Başkaca bir husus yoksa, mutlaka dava açmalısınız. Davayı kendiniz elbette açabilirsiniz; ancak 9 yıl uzun bir süre ve bazı alacaklarınızı gözden kaçırabilirsiniz. Bir avukatla çalışmanızı öneririm. Avukat konusunda yardım isterseniz, iscidunyasindan@gmail.com adresine e-posta göndermeniz yeterli olacaktır.

  3. Merhabalar Mustafa bey; ben iki yıldır bir firmada çalışıyordum ancak yıllık izinlerim ve fazla mesaim hicbirzaman verilmediğinden ihtarname yoluyla tek taraflı fesih ettim isi. İsveren icerdeki alacaklarımı ve tazminatimi vermedi ve hala çıkışımı da yapmamışlar. . İskura gidip sikayet dilekcesi doldurdum. 2haftaya sonucu bildirirz dediler. Ancak isverene herhangi yasal bir prosedür uygulayamagiz odeme konusunda denildi. Ben simdi iskurun sonucunu bekleyim mi yoksa dava açayım mı? Avm de çalışmış idim. Kameralar her ay siliniyormus kayitlar ve istedigimde bana verilmedi. Günlük 12saat olarak calistim devamli ve bunu kanitlayacak sadece avmdeki çalışan arkadaslar vs var bunlar mahkeme icin yeterli olur mu acaba ? Ve sigortan yapildi denilerek 1ay beni sigortasiz çalıştırmışlar mahkemede bunuda ispatlamam halinde benm icin faydasi olur mu kazanmamda? Avukat tutmam daha etkili olur mu bu süreçte? Şimdiden teşekkürler..

    1. Merhaba. İmkanınız varsa, avukat tutmanızı elbette öneririm. Şahitler ya da başkaca delillerle durumunuzu ortaya koyabilirsiniz. İşkur kararını boşa beklemeyin. Zaten, bu kararın hukuki bağlayıcılığı yoktur. Ama dava esnasında, İşkur’dan lehinize bir karar gelirse, bunu mutlaka mahkemeye sunun, çünkü bu kararlar önemli delil olarak değerlendirilecektir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.