İş Mahkemesine dava açmadan önce yapılması gerekenler

İş mahkemesine dava açmak isteyen işçi

İş mahkemesi, işçi için belki de en son çaredir. Çünkü bu aşamaya gelmiş bir işçi, işten ayrılmış ve alacaklarının tamamını da işverenden tahsil edememiş demektir. İşçi için çok önemli bir aşama olan dava aşamasına gelmeden önce işçi için bilinmesi ve yapılması gereken önemli hususlar vardır.

İşe iade için dava açma süresi!

İşe iade davasının ne olduğunu daha önce yazmıştım. Bu davanın işçi için önemini burada tekrarlamam istiyorum. Şartlarının olması halinde işe iade davası açan işçin, davayı kazanması halinde, toplam 12 aya kadar ücreti tutarında tazminat alabilmektedir. Üstelik bu tazminatlara kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı gibi diğer tazminatlar dahil değildir. İşe iade davası açma koşulları için yukarıdaki yazı bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Zamanaşımı süreleri

Bu konuda, daha önce yazdığım şu makaleden bilgi alabilirsiniz. Ama kısaca ve net bir şekilde konuyu ifade etmek gerekirse tazminatlar için zamanaşımı 10 yıl, ücretler için 5 yıldır. Tazminatlar için 10 yıllık zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlar. Ücretler açısından ise zaman aşımı ücretin ödenmesi gereken tarih itibariyle başlar. ( Yıllık izin ücreti için farklı bir durum vardır. Yıllık izin ücreti için zamanaşımı, işçinin işten ayrılmasıyla birlikte başlar.)

İhtarname çekilmeli

İşten ayrıldıysanız ve bazı alacaklarınızın ödenmediğini iddia ediyorsanız öncelikle ihtarname çekmenizde fayda vardır. İşverene ihtarname göndermek zorunlu olmasa da noter kanalıyla ihtarname gönderilmesinde ve bu ihtarnamede işten çıkış nedenleriyle ödenmeyen alacakların açık açık belirtilmesi işverenin faydasına olacaktır.

Davayı kendiniz açabilirsiniz

is davasi nasil acilir iscidunyasi

Bütün bu aşamalara dikkat ettikten sonra artık dava açma aşamasına geldiniz. Dava açacağınız yer İş Mahkemesidir. Bu davayı sizin tek başınıza açmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken şey, dava dilekçesi açmak ve dilekçeyi İş Mahkemesine ya da işyerinizin bulunduğunuz yerde İş Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesine vermeniz gerekmektedir.

Avukata danışmakta fayda var

Yukarıda, dava dilekçesini hazırlayarak bizzat sizin dava açabileceğinizi yazmıştım. Ama gerek dilekçe içeriğinin doyurucu olması, gerekse doğru mahkeme nezdinde ve süresinde dava açılabilmesi için avukata danışmakta yarar olduğunu unutmayın.

SONUÇ

İş Mahkemesine dava açmadan önce; zamanaşımı sürelerini geçirmediğinizden, işe iade davasını süresi içinde açtığınızdan, işverene gerekli ihtarnameyi göndermiş olduğunuzdan emin olmanız ve bir avukattan profesyonel destek almanız çok önemlidir.

NOT: İş mahkemesine dava açmak isteyen ama avukat tutamayan işçiler için hazırladığım genel amaçlı dava dilekçesini buradan indirebilirsiniz.

223 Yorum

 1. Merhaba mustafa bey ben serviscilik yapan biriyim benim sorunum arac sahibi 40 günlük massimi vermemek için bahaneler üretiyor bugün,yarın ayın 15 falan yani sözünü tutmuyor ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olursanız sevinirim saygilar

  1. Şahin bey bu durumda ya işten ayrılarak hakkınızı mahkemede arayacaksınız ya da çalışmaya devam edeceksiniz. Ne yazık ki ortasında bir çözüm pratikte yok.

 2. Merhaba iyi günler Cumartesi Patron ile tartışmamdan sonra gel hesabını gör çık dedi pazartesi günü gittiğimde ise önüme istifa adı altında bir kağıt koydular önüme bende kendi çıkmadığımı ilettim. ve ister imzala ister imzalama dedi patron bana buna karşın bende imzalamadan çıktım. işe giriş tarihim 24 . 11. 2014
  . arabuluculara gitmemi söyleyenler oldu bende direk arabulucuya gittim. arabulucu avukat arkadaş görüşmüş ve demişki ben onu işten çıkarmadım gelmediği için işimi aksatıyor diye bir notere yazı verip çıkaracağını söylemiş. durumum iyi olmadığı için avukat falan tutamıyorum. baro bana bu konuda yardımcı olabilirmi yada avukat arkadaşlar davayi kazandiğinda kendi haklarını alabilirlermi ?

  1. Alper bey bir an önce işyerine bir ihtarname göndermenizi öneririm, aksi takdirde hakkınızda tutanak tutularak işiniz zorlaştırılabilir. Bazı avukatlar, kazanılan para üzerinden anlaşma yapabiliyor. Bu hususu araştırmanızda yarar var.

 3. Selam merhaba öncelikle ben sigortalı olduğum iş yerinden 31,03,2017 tarihinde çıkışım yapıldı lakin bu çıkışı yapılan şirket te toplam 9 senelik sigorta girişim var ama bu şirket 4,5 yılımı aktif çalıştım sonra borçlarından dolayı adres değişikliği yaparak başka bir adreste pasif konumda hiç fatura giriş ve çıkışı olmadan pasif olarak açık kaldı .sigortamda orada göründü .
  ama ben pasif durumdayken ki 4,5 yılı faaiyetimi sigorta girişim olmayan adreste yaptım ve bu şireketede şirkete de girişi 01,04,2017 tarihinde yapıldı ,
  9 yıl göründüğüm şirketten 9 yıllık izin param ve 9 yıllık kıdem tazminatı almadım çıkışım yapılırkende herhangi bir evrak ta imzalatmadılar .ilerleyen zaman aramızda doğacak bir anlaşmazlık doğarsa ne yapmalıyım bunun bir süresi varmıdır

  1. SGK’nın aktifi pasifi olmaz, işveren iş ilişkisini bitirmedikçe sgk priminiz ona tahakkuk ettirilir. Sizi tazminatsız çıkartmaya çalışmış gibiler, bir an önce elinizdeki belge/bilgilerle konusunda uzman bir hukukçuya danışın derim. (Mümkünse 1 ay içerisinde)

 4. Merhaba Mustafa bey ben yaklaşık 3 hafta önce işten çıkarıldım Nedeni işyerinde sigara paketimde aslinda icinde olmaması gereken 1 dal sigaranın ucunda inanilmaz darecede az ot vardı fakat bunu işyerinde kullanmadım Ama bana hem bağımlı muamelesi yaptılar hemde beni polisi vermekle korkutarak tehditle bana haklari mi aldığına dair hem kendilerinin düzenlediği hemde kendi el yazım la bana kağıt imzalattılar ve benim aynı gün işime son verdiler Bu konuda haksızliğımı kabul ediyorum Sonuçlarının ne olduğunu bilmediğim için ve ailemin kulağına gitmesinden korktuğum için imzaladım Bu durum benim maddi en cok ta manevi çöküntüye uğrattı ve dava açmak istiyorum ben hatamın bedelini ödemeye razıyım Fakat 4 yıllık emeğimi çöpe atmak istemiyorum inanin çok zor durumdayım Tazminat davasını kazana bilme ihtimalim varmı onu öğrenmek istiyorum tazminat davası actigım taktirde bana büyük ihtimalle bu yönde şantaj yapacaklar bu benim tazminat dava mı etkiler mi bana bir yol gösterin lütfen şimdiden Teşekkür ederim

  1. Merhaba. Size bilgi vermek için yeterli bilgiye sahip değilim. Özellikle, size imzalatılan evrakların içeriğinin görülmesi gerekir. Bir avukata danışmalısınız.

 5. Merhaba Mustafa Bey,
  Ben Tam Zamanlı Sözleşmeli Personel olarak bir buçuk ay önce bir belediyede işe başladım. Bana bir yazıyla işimin feshedildiği bir buçuk ay sonra bildirildi. Sözleşmemde herhangi bir deneme süresi yoktur. Herhangi bir sorun da yaşamadım, bana bildirilen bir gerekçede malesef yok. Sözleşmemin Aralık 2017 tarihine kadar (yaklaşık 9 ay) geçerli olduğu sözleşmeden bir maddede yazmaktadır. Bu durumda ben dava mı açmalıyım, şu an işe de gitmiyorum bir gündür. İşe gelme dedi müdürüm. Ancak onun da haberi yok sözleşmenin feshinden. Ne yapmalıyım bilemiyorum. Hakkım olan işimi nasıl aramalıyım?

  1. Mustafa bey işçi olarak mı çalıştınız 657 kapsamında sözleşmeli personel olarak mı?

   1. Öncelikli burda herkese vakit ayırdığınız icin teşekkür ederim. Hocam ben 6 senedir bir kapı şirketinde çalışıyorum. Bu 6 sene içinde hiç sigortam yatmadi 6 sene icinde askere gidip geldim. Yıllık izinde kullanmadim. Tazminat falan almadım. Işverenden ssk istiyince bana siz kapı başı ( yani biz o sirketin kapisini takıp taktigimiz kapi basina para aliyoruz) çalışıyorsunuz ben ssk yapmak zorunda değilim diyordu. Şimdi bu doğru mu?
    Ben yarın iş verenler konuşup onları mahkemeye verecegimi soyliycegim eğer anlaşmak isterlerse ne kadar istemeliyim tahmini olarak.
    Alo 170 ile görüştüğümde mahkemeye vermek icin delil getek dediler orda ssk ile calisan işçi benim abim o bana şahit olsa olur mu ? Birde ordaki esnaflardan bulabilirim gerci şahit olurlar mi bilmiyorum evrak falan yok. Bu sorularla tukandim kaldım böyle..

    1. Merhaba. Çalışan işçilerin tanıklığı elbette önemlidir. Komşu esnafların şahitliği de faydalı olur. Ama ne kadar istemeniz gerektiğini bilmem mümkün değil. İmkanınız varsa bir avukatla yüz yüze görüşerek onun yönlendirdiği şekilde hareket etmeniz yararınıza olacaktır.

 6. Mustafa bey çalıştığım yer herkese belirsiz süreli iş sözleşmesi imzalattı bide bana tahakkukname diye bi kağıt imzalattılar sanırım çalıştığım yer beni tazminatsız işden çıkarmak istiyor 3.5 yıldır çalışıyorum ne yapmam gerekiyor

  1. Aydın bey, evrakın içeriğini bilmeden yorum yaparsam sizi yanlış yönlendirmiş olurum.

   1. mustafa bey , Ben askerliğmi henüz yapmadım 3.5 yıldır çalıştığım yer herkesle belirli süreli iş anlaşması yapıcaz diyip beni kandırdı…özel madde koymuşlar işçi ile iş veren anlaştığı takdirde tazminat ödenmez diye bunları mahkemeye versem kazanma şansım varmıdır

    1. Aydın bey bu maddenin bir geçerliliği yoktur. İş Kanununa göre kıdem tazminatınızı hak ederseniz, bu tazminat size ödenmek zorundadır.

 7. merhana mustafa bey yıllık iznimi kullanmadan işten çıkmak zorunda kaldım şu an yılık izin paramı yatırmıyorlar bende bu davayı açabilirmiyim

  1. Merhaba. Elbette açabilirsiniz. İzin evrakı imzalamamışsanız da rahatlıkla davayı kazanabilirsiniz.

 8. Merhaba Mustafa bey;
  3 yıl 10 aydır bir işyerinde çalışıyorum. 4 aydır maaşımı alamıyorum.
  170 nolu hattan şikayetimi yaptım. Son 4 aylık maaşımı alabilmek için notere mi başvurmam ihtar çekmem mi gerekiyor. İhtar çekenler oldu maaşını alamamış.
  Son çare maaşlarımı almak için ne yapmalıyım?

  1. Yıldıray bey böyle bir durumda son çare dava açmaktır. ALO 170 şikayeti de sonuçsuz kalabilir ama dava açarak hakkınızı alabilirsiniz.

 9. Merhaba Mustafa Bey,
  7 senedir çalışmakta olduğum firma 6 aylık maaşımı ödememiştir.Şirketin borçlarından dolayı mağazalara ve merkez ofislere hacizler yapılmıştır. Aynı zamanda mağazaların mal sahiplerine de ödeme yapmadıkları için mağazaların çoğu kapatılmış olup, mal sahibi tarafından başka kiracılara verilmiştir. İTO kayıtlarında şirket aktif olarak gözüküp üzerinde takyidat bulunmaktadır yazıyor. Aynı zamanda sigortam hala devam etmekte olup,şirket yetkililerine ulaşamıyorum. Şuan sigortalı olarak gözüktüğüm için başka bir iş yerinde çalışmaya başlayamadığım dan dolayı borçlarım iyice birikmiştir. Ayrıca sigortada meslek kodlarına baktığımda mağaza müdürlüğü yaptığım için normalde 1420.04 olması lazımken sürekli başka kodlarda gözüküyor; örneğin(1111.11) sgk üzerinden baktığımda meslek adı bilinmiyor olarak gözüküyor. İçeride kalan maaşlarım,yıllık izinlerim, ihbar-kıdem tazminatım ve yasal haklarım için muhatap olacak hiç bir yetkili yok. Bilgilerinize arz eder, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey bir ihtarname çekerek alacaklarınızı talep etmek ve ödenmezse hakkınızı mahkeme yoluyla aramaktır. Bu konuda acele etmenizi öneririm; çünkü davayı kazansanız bile ileride bir muhatap bulamamanız mümkün görünüyor. İş mahkemesinde dava kazanılsa bile, parayı ödeyecek olan çalıştığınız şirket olduğundan, eğer şirketin üzerine bir şey kalmazsa paranızı almama ihtimaliniz her zaman vardır.

   1. Tekrardan rahatsız ediyorum kusura bakmayın. İhtarname çekmek için ofisin adresi,bilgileri tarafımda mevcut ama bu adresler de boşaltılmış olup ortada kimse yoktur.Ofisler kapatılıp ortada kimse kalmamıştır. Sadece personel ödenekleri değil; tedarikçilere, mal sahiplerine ve bankalara çok yüklü miktarda borçları vardır. Sadece bankalara 400 milyon üzerinde borç bulunmaktadır ve şirketin her şeyi hacizlidir. Şirketin marka değeri yüksekti bu olaylardan önce ve bu marka üzerine tedbir koydurabilir miyim ? çünkü ellerinde markadan başka bir şey kalmadığını düşünmekteyim. Eğer sadece marka devri yapmak isterlerse ben marka üzerine tedbir koydurmuş olduğumda haklarımı alabilir miyim sizce ?

    1. Bu durumda ihtarname çekmeden doğrudan dava açmanızı öneririm. Tedbir konusu ise bir avukatın daha iyi bilebileceği bir husustur. Muhakkak bir avukattan destek almanız gerekir.

 10. Mustafa bey merhaba. Öncelikle burada sorulanlara vakit ayırıp cevap verdiğinizden dolayı çok teşekkür ederiz. Yaklaşık 1 yıl önce işten çıkarıldım hala kıdem tazminatını bekliyorum. iyi niyetimden dolayı iş yerime bi dava açmayı düşünmemiştim fakat karşı taraf muhtemelen ödeme yapmayı düşünmüyor. Avukat masraflarına şu an için maddi yönden hazırlıklı değilim iş mahkemesinden kendim dava açmayı düşünüyorum. Bununla ilgili olarak vereceğim dilekçe örneği tavsiye edebilmeniz mümkün mü acaba ? Tekrar teşekkür ederim. Kendinize iyi bakın

 11. Merhabalar , Kurumsal Bir Bankanın Saha Üye İşyeri Reklam ve Promosyon İşlerini Aracı bir firmada çalışarak yapıyorum.İşe Girişte bize 10 aylık belirli süreli iş sözleşmesi imzalattılar.İşveren çalışanları 10 ay dolmadan performans düşüklüğü bahanesi altında işten çıkarıyor.Yaptığımız işi belirli süreli yapacak bir neden de yok , banka ile çalıştığım firma 2 yılda bir kendi arasında sözleşme yeniliyor.Birkaç hafta önce bir çalışanı çıkardılar , şuan en eski çalışan benim. Yani aynı muameleyle ben karşılaşabilirim.Bu durumda Yapmam gerekenler nelerdir ? Banka Yönetimi de yapılan işin belirsiz süreli olduğunu söylüyor.Çıkartılan kişiye de fesih bildirimi yapılmıyor , sadece şu gün son günün diye söyleniyor ve son gün 1-2 Form imzalatılıyor

  1. Merhaba. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, çalıştığınız toplam süre ile ilgili de bilgi vererek yazdığınızda size yardımcı olmaya çalışırım. Ama şu an için bir şey söylemem mümkün değil.

 12. merhaba mustafa bey ben şuan 28 yasındayım 2004 ten belli aynı yerde calısıyorum 2004 ten 2007 ye kadar okuldan sonra gidiyordum işe 2007 den sonra tam gün başladım işe 2011 in 8.ci ayında sigortamı yaptılar çalıştıgımız iş bedenen ağır bir iş işten ayrılmak istiyorum geçmişe dönük sigorta hakkımı tazminatımı temin edip ayrılabilirmiyim 2011 den bu zamana kadarda sigortalıyım üstelik 12 saat çalışmaktayız mesai ücreti alınmadan normal primden yatıyor sigortamız maasımız 1404 tl yatıyor

 13. Merhaba mustafa bey ben 18.01.2017 tarihinde cikan tartisma sonucu isten sozlu olarak cikarildim.ertesi gun noterden ihtar cekip iskura sikayette bulundum.isveren ihtar eline gectikten sonra bana tazminat vermemek icin benim ciktigjmi iddia eden ihtar cekti ve hala sigorta cikisimi yapmadi ve iskurdan henuz bir sonuc cikmadi sizce ne yapmam gerekir

  1. Esra hanım İşkurdan sonu çıksa da, işverenin bu karara uyma zorunluluğu yok. Bence bir an önce davanızı açın ve hakkınızı mahkeme yoluyla arayın.

 14. merhaba mustafa bey ben kasım2016 da raporluyken işten kovuldum rapor baslangıç tarihim 05,11,2016 – bitiş tarihide 12.11.2016 beni ayın 8 inden itibaren gelmedi göstermişler ayın 5 inden 8 ne kadarda fazla mesai izni olarak göstermişler ben raporlu oldugumu söylemiştim fakat bana yasal olarak haksız olduğu söylediler ve benim paramıda eksik yatırdılar . ve ben 2 yıldır çalışıyordum eski işimde hiç yıllık izin kullanmadım onuda kesmişler ayrıca çalışma saatimde baya kabarıktı. bana yardımcı olurmusunuz nasıl ne yapmam gerekiyor

  1. Sefa bey bu durumda yapmanız gereken şey bellidir. Bir an önce ihtarname çekerek haklarınızı talep etmeli ve ödenmezse de dava açmalısınız. Hakkınızı mutlaka aramanızı tavsiye ederim.

 15. Merhabalar Mustafa Bey. Ben özel bir firmada İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışmaktayım. C sınıfı uzmandım ve iş güvenliği uzmanı olarak bana atalı firmalara hizmet vermekteydim. 3 ay önce B sınıfı uzman oldum ve bu yüzden benim firmalarımın tehlike sınıfı değişsin ve maaşımda da iyileştirme olsun talebim oldu. Fakat firma sahibi bırakın maaş artırımını artık B uzmana verecek şuan Çok tehlikeli sınıfta firmamız yok dedi. Şöyle bir durumda var . Firmaya 5 ay önce C sınıfı uzman aldılar ve ona firma atamayarak kaba tabirle cepten amorti ettiler. Şuanda benim firmalarımı da ona atayıp işi ucuza getirmek istiyorlar. Ben bu konuda ne yapmalıyım ?? Size katkı olması açsından şunlarıda belirtmek isterim. Bne firmanın ilk tam zamanlı çalışan ve firma kurulurken en baştan bahsettiğim firma ile ilgili çalışmaları tek tek emek vererek harcayan kişiyim. Ayrıca firmamızda yarı zamanlı dışarıdan hizmete alıyorlar. Yani Var olan potansiyel işlerini ( Bana Çok tehlikeli şuan sana uygun firma yok diyorlar ) ucuza mal ediyorlar. Şöyle bir konuda dahaklı değilmiyim. Tam zamanlı bir çalışan dururken yani ben dışarıdan yarı zamanlı İş Güvenliği Uzmanı ile çalışıp bana sana Firma yok demeleri yasal olarak ne kadar doğrudur ??

  1. Ahmet bey sizi anlasam da, B sınıfı uzmanlığı almanızın tek başına maaşta iyileştirme için bir gerekçe değildir. Ama iş sözleşmenizde, B sınıfı oldujtan sonra maaş artışı yapılacağına dair bir hüküm olsaydı, o zaman bunu talep edebilirdiniz. Dolayısıyla bahsettiğiniz şeyler vicdani olmasa da hukuken yapılabilecek bir şey olduğunu zannetmiyorum.

 16. Mustafa Bey, biz bir fabrikada çalışan ustalarız. Ama en başta bizde diğer çalışanlar gibi işçi olarak gözüküyoruz. Fabrikada çalışırken bir taşeron üzerine bağlı gözüküyoruz. İşe operatör olarak alınmışken; fabrikada her işi yaptırılmakta, en başta ustalık. iş konusunda aşırı üzerimize geliyorlar ve maaşlarımız sigortada tam gösterilmiyor. Yıllık ortalama 1000 saatin üzerinde mesai yaptırılıyor ve mesailerimiz maaş üzerinden verilmediği gibi yasalda değil, sigortada gösterilmiyor. Primlerimiz gösterilmiyor. Kışın iş olmayınca istenmese dahi zorunlu izne çıkarılıyor. Daha bir çok neden. Ne yapmamız gerekiyor..

  1. Murat bey iki seçeneğiniz var. Birincisi ALO 170’i arayarak şikayette bulunmak ve işyerinde teftiş yapılmasını istemektir. İkincisi ise haklı nedenle iş sözleşmenizi feshedip işten ayrılmaktır.

 17. Mustafa bey merhabalar. Ben özel bir şirkette 2bucuk yildir operatorum fabrika kurumsal ve Türkiye de çok bilindik. İlk ise girerken tabiki agir ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu istediler devlet hastanesinden aldim.. 2 bucuk yildir baska bolumde calisirken 3 hafta once İs yerinde yerimi değiştirdiler şimdiki olduğum yer ise diger oldugum yore kiyasla daha ağır ve beni olumsuz yönde etkiliyor.. belimde iki tane fitik var. 5.6 ay once is yerinin Genel muayenesinde bel fitigim olduğunu soyledim ve mr raporunu getirdim is yeri doktoru revirde bulunan dosyama uzun sure ayak da duramaz agir kaldirmasi sakincalidir falan diye bir yazi yazdi kendisi. Benim yerimi değiştirdiler simdi burada zorluyorum ve agri yasiyorum geri bildirim yaptim değiştirmelerini istedim ama değiştirmeye yanaşmiyolar. İsten çok soguttular ve çalışmak bile istemiyorum. Ben hastaneden agir ve tehlikeli işlerde calisamaz raporu alsam yerimi değiştirmek zorundalar mi kanunen ? Veya beni isten cikartabilirler mi ? Cikarrlarsa eğer tazminatimi ihbarimi vermek zorundalar mi ? Ve isten cikarildigim zaman baska bir işe girerken o aldigim calisamaz raporu sgk sistemde cikar mi tekrar calisabilir raporu alabilirmiyim. Teşekkürler simdiden

  1. Uğur bey öncelikle geçmiş olsun. Evet, bu durumda haklı olsanız da işveren size kıdem tazminatınızı ödemek istemezse mecburen dava açmanız gerekir. Bu durumda da kararı verecek olan mahkemedir. Yalnız şu yazım size faydalı olabilir. Bakmanızı tavsiye ederim.

   1. Mustafa bey öncelikle merhabalar bende bunda 3 ay önce ayrıldığım iş yerim den 3aylık maaşımı alamadım bunun için dava açmak istiyorum yardımcı olursanız çok memnun olurum ayrıca bu davayı telefon yada internet üzerinden açabilir miyim merek ediyorum şimdiden çok teşekkür ederim saygılar

    1. Davayı ya avukat tutarak ya da bizzat adliyeye giderek açabilirsiniz. Yapmanız gereken bir dilekçe yazmak, talebinizi iyice açıklamak ve mahkemeye vermekten ibarettir.

 18. Kolay gelsin bişi sorcem ben 1 sene 6 aydır calısıyorum ama 4 ay önce evlendim dilekce vermeme ragman beni bekar gösteriyorlar ne yapa bilirim dava acabilirmiyim

   1. Evet alamıyorum gecim indirimi bide tutanak tutuyorlar ben itiraz ediyom imza atmıyom ama benim yerime imza atıp primi kesiyorlar ne yapmalıyım

    1. Bu durumda haklı nedenle iş akdinizi feshetme hakkınız vardır. Ama olası bir dava aşamasında, işverene gerekli bildirimleri yaptığınızı ve işverenin buna rağmen AGİ oranını güncellemediğini kanıtlamanız gerekir.

     1. Bişi daha sormak iştiyom cıkısımı istedim vermediler gecim indirimi guncellemediler cıkıp tazminat ihbarımı alabiliyom mu bu durumda

     2. Eğer bordrolarda AGİ almadığınız belli oluyorsa yeterli olacağını düşünüyorum. Bu nedenle işten ayrılırsanız ve işveren kıdem tazminatınızı ödemezse dava açarak alabilirsiniz. Ama ihbar tazminatı alamazsınız.

     3. Son 3 ayın bodrosu var elimde dava aca bilirmiyim yada is hakkımı fes etsem haklarımı ala bilirmiyim

 19. merhaba mustafa bey iş yerimden şu sebeplerle ayrılmak istiyorum günlük 12 saat çalışma ve gece çalışmalarının 12 saat olması yani yıllık 270 saati aşan mesai ve sigorta pirimlerimizi düşük gösteriyorlar.bir istifa dilekçesi hazırlamak istiyorum
  resmi makamlara başvurmam gerektiğinde bu dilekçeyi sunmak istiyorum.içeriği tam olarak nasıl hazırlamalıyım aceba yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ayhan bey, aslında içeriği zaten hazırlamışsınız. Bahsettiğiniz hususların tamamı sizin için haklı fesih nedenidir. Çok kafanızı karıştırmadan, bunları olduğu gibi yazmanız yeterli olacaktır.

 20. Ben 11 01 2017 ısı bıraktım benim cikisimi 3 değil gösterdiler ve cumartesi fazladan çalışmam var yarım gün şimdi düzeldi iş mahkemesine dava acsam kazanabilirmiyim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir