İş mahkemesini görevleri nelerdir?

İş mahkemesi hangi davaları görür?

İşçilerin, özellikle işten ayrıldıktan sonra, başvurduğu mahkemelerin başında iş mahkemeleri gelmektedir. Kıdem tazminatı başta olmak üzere, ücret ve diğer alacaklarını işverenden tahsil edemeyen işçiler iş mahkemesine başvurmaktadır. İş mahkemeleri hangi davalara bakar ve hangi konularda karar verir?

İş mahkemesine dava açmak

Bu hususta, işçilere yol göstermek amacıyla yazılar yazmıştım. İş mahkemesine dava açmadan önce ne yapılması gerektiğini, hangi iş mahkemesinde dava açılması gerektiğini ve davaların ne kadar sürede sonuçlandığını daha önce yazmıştım. Hatta genel amaçlı dava dilekçelerini de paylaşmıştım. Bu yazımda ise genel olarak iş mahkemelerinin görevlerinden bahsedeceğim.

İş mahkemesine ne zaman dava açılabilir?

Öncelikle bu konudan da kısaca bahsetmek istiyorum. Çünkü işçiler arasındaki genel inanış, iş davalarının, işten ayrıldıktan sonra açılabileceği yönündedir. Halbuki bu yanlış bir kanıdır. İşçinin iş ilişkisinden kaynaklanan bir alacağı varsa, çalışırken de dava açılabilir.

İşçi alacaklarında faiz başlangıcı ve oranları

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İş mahkemesinin görevleri

İş mahkemelerinin iki temel görevi vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İş Kanunu kapsamında olan işçi ile işveren arasındaki ilişkiden doğan her hukuki uyuşmazlıklar
  • Sosyal Güvenlik Kurumu ile sigortalılar arasındaki sigorta uyuşmazlıkları

İş mahkemesinin İş Kanunu bakımından görevleri

İşçi ile işveren arasındaki ilişki, iş sözleşmesiyle belirlenir. Ancak iş sözleşmesi mevcut olsa da olmasa da, hiçbir uygulama İş Kanununda işçilere tanınan hakları geriye götüremez. O halde İş Kanununda yer alan haklar bakımından anlaşmazlık olduğunda hem işçi hem de işveren, hakkını iş mahkemesinde arayacaktır. Aşağıdaki konularla sınırlı olmasa da, belli başlı anlaşmazlık konuları şunlardır:

İş mahkemesinin SGK bakımından görevleri

iş mahkemesi hangi davalara bakar

Benzer şekilde, işçilerin sigortalılıklarına ilişkin işlemler temelde 5510 sayılı Kanun olmak üzere sosyal güvenlik mevzuatına göre yürütülmektedir. Bu hususta yaşanan anlaşmazlıklar da iş mahkemesinde çözülmektedir. Örnek dava konularından bazıları şunlardır:

  • 5510, 506, 534 sayılı kanunlar ve benzer diğer mevzuattan kaynaklanan anlaşmazlıklar
  • Hizmet tespiti davaları
  • İş kazası ve meslek hastalıklarından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat davaları

SONUÇ

İş mahkemeleri; İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi ile işveren arasındaki hukuki anlaşmazlıkları çözerek karara bağlar.

Bunun dışında sosyal güvenlik uygulamaları bakımından SGK ile yaşanan uyuşmazlıkları, hizmet tespiti taleplerini ve iş kazası ile meslek hastalıklarından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat taleplerini de karara bağlar.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Merhaba, ben tekstil üzerine 7 yıl sigortasız çalıştırıldım. İşe girdiğimde 13 yaşındaydım çıktığımda ise 19 yaşındaydım ben bu durumda şuan ne yapabilirim bilgi verirmisiniz

  2. Merhaba ben 38 yaşında özel sektör de çalışıyorum evli iki çocuk annesiyim işverenim ve yöneticiler tarafından sürekli olarak gece çalışmam yönünde bir baskı uygulanıyor kabul etmediğimi söylediğimde performans düşüklüğünden dolayı bunu yaptıklarını söylüyorlar çalışmazsan istifa edersin Özakman işveren çıkartmaz diyo yöneticiler ve beni istifaya sürüklüyor lar bu sebeple psikolojim bozuldu ve ilaç kullanıyorum uyku düzenim de bozuldu gece uyuyamıyorum bu durumda istifa edersem mahkeme tarafından nasıl bir sonuç alırım yardımcı olursanız sevinirim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Sitemizin en üstünde yer alan AXESS başlıklı REKLAMI tıklayan ve ziyaret ettikleri sitede FORM dolduran okuyucularımızın yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır.