İş Sözleşmesi İmzalamadan Çalışılır Mı?

İş sözleşmesi imzalamadan çalışma

Bazı işyerlerinde, işe alınan işçilere iş sözleşmesi imzalatılmadığı görülmektedir. Bazen unutkanlıktan ama çoğu zaman önemsenmemesinden kaynaklanan bu durumun ne gibi sonuçları olacaktır?

İş sözleşmesi, İş Kanununa göre; bir tarafın (işçinin) bağımlı olarak iş görmeyi, diğer tarafın ise (işverenin) ücret ödemeyi üstlenmesinden oluşan sözleşmedir. İş sözleşmesinin iki tarafı bulunmaktadır: İşçi ve işveren. Burada işçi iş görmeyi taahhüt ederken, işveren de ona bunun karşılığında ücret ödemeyi kabul etmektedir. O halde bir iş sözleşmesiyle, işçinin ve işverenin genel olarak hak ve sorumlulukları belirlenecek, çalışma koşulları netleştirilecek ve ücret tespit edilecektir. Bu nedenle iş sözleşmesinin imzalanmış olması önemlidir.

İş sözleşmesi, kanunda aksi belirtilmemişse, özel şekle tabi değildir. Bu da demektir ki; içeriği, kanuna aykırı olmaması kaydıyla, taraflarca serbest olarak ve dilendiği gibi belirlenebilir.

Burada en önemli kısıtlama, süresi bir yıl ve daha fazla olan iş sözleşmelerinin yazılı şekilde yapılmak zorunda olmasıdır. Bu hükme göre de, bu kapsamdaki işçilerin iş sözleşmesi imzalayarak çalışması gerektiği açıktır.

Yazılı sözleşme yapılmayan durumlarda ise, işveren işçisine en geç 2 ay içinde özel ve genel çalışma koşullarını, haftalık ya da günlük çalışma sürelerini, temel ücretini ve mevcutsa ücret eklerini, ücretini ödeme dönemini, süresi belirli olması halinde sözleşmenin süresini, fesih durumunda tarafların uymak mecburiyetinde oldukları hükümleri gösteren yazılı bir belge vermekle mükelleftir. Süresi 1 ayı geçmeyen belirli süreli iş sözleşmelerinde ise böyle bir zorunluluk yoktur. İş sözleşmesi 2 aylık süre bitmeden sona ererse, bu bilgilerin işçiye en geç işten ayrılış tarihinde ve yazılı olarak verilmesi mecburidir.

SONUÇ

1- İşçi işe alındığında işverenle işçi arasında iş sözleşmesi düzenlenmesi gerekmektedir.,

2- İş sözleşmesi düzenlenmemişse, işçiye en geç 2 ay içinde özel ve genel çalışma koşullarını, haftalık ya da günlük çalışma süresini, temel ücretini ve varsa ücret eklerini, ücretini ödeme dönemini, süresinin belirli olması halinde sözleşmenin süresini, fesih durumunda tarafların uymakla mükellef oldukları hükümleri gösteren yazılı bir belge verilmesi gerekir.

hangi iş sözleşmeleri yazılı olmak zorundadır

3- İş sözleşmesi düzenlenmez, diğer belge de iki ay içinde verilmezse, bu durumun tespiti halinde işveren hakkında idari para cezası uygulanır.

4- İşçinin iş sözleşmesi düzenlenerek çalışması esas olup buna rağmen bu sözleşme ya da bahsedilen belge yoksa işveren-işçi ilişkisi genel hükümlere tabidir.

5- Sonuç olarak; işçinin iş sözleşmesi imzalaması esas olsa da, işçi iş sözleşmesi imzalamadan da çalışabilir. Bu durumda, bir uyuşmazlık olması halinde İş Kanunu ve ilgili mevzuattaki genel hükümler esas alınır.

Not: Belirsiz süreli iş sözleşmesi örneğini buradan indirebilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

37 Yorum

 1. Merhaba, ben.bir yazilim firmasina yazilim proje lideri olarak, bilgisayar muhendisi diplomasiyla girdim ve calismaktayim. Ancak sigorta dokumumde yazilim destek uzmani olarak gorevim yazilmis. Herhangi bir sozlesme imzalanmadi, ayrica baska bir belgede imzalanmadi. Bu durumdan rahatsizim ama rahatsiz olmami gerektirecek bir sey var mi bilmiyorum.

  1. Merhaba. İsmail bey, bu durumun size bir zararının olacağını zannetmiyorum. Hele ki, gördüğüm kadarıyla, en azından yaptığınız işle alakalı bir meslek girişi yapılmış gibi görünüyor. Yine de meslek kodlarını araştırabilirsiniz. Size daha uygun olanı varsa, işyeriyle iletişime geçerek düzeltme talep edebilirsiniz.

   1. Mereba abi bizim fabrika a.ş ye gecti ben 3 bucuk senedir özel sektorde calisiyorum is sözlesmesi imzaladim bu is sozlesmesinde calisma saatleri mesai paralarini yillik izinlerimi aldim.yaziyodu 3 sayfada isci bu sozlesmeyi imzalasa bile butun haklari devam eder diye yaziyodu burda sormak istedigin bizim butun haklarimiz elimizden alindimi ihbar ve yipranma tazminatimiz öldümü ve 40 kisi avukata verdi isyerini bilgi verirmisiniz

 2. merhaba, 8 aylık süreli bir işte çalışana iş sözleşmesi imzalatılmaması sonucunda, çalışanın işinin sona ermesi nedeniyle talep edeceği haklar nelerdir. bildirim süresi uygulanması gibi unsurlar söz konusu olabilirmi.

  1. Yunus bey, belirli süreli iş sözleşmesinden mi bahsediyorsunuz? Yani iş sözleşmesinin başlangıç ve bitiş tarihleri belli miydi?

 3. evet belirli süreli iş ilişkisi. 01.03.2017 giriş, 15.10.2017 çıkış. çalışma dönemsel olarak gerçekleşmekte ve çalışan daha önce de bu şekilde çalışmış durumda.

 4. iki yıldır çalıştığım işyerinde başladığım günden beri gündüz vardiyasında çalışmaktayım. 5 ay önce iş yeri tüm özlük haklarımızla devredildi.şu an isteğim dışında çalışma saatlerim değiştirilmek isteniyor. ve bunu kabul etmiyorum. haklarımı talep edebilirmiyim.ayrıca istenilen saatler içerisinde çalışmak istemediğm takdirde tutanak tutulacağını söylediler ne yapmalıyım saygılar

  1. Ulaş bey, işyeri devri haklı fesih sebebi değildir. Ancak çalışma saatlerinizin nasıl değiştirildiği önemlidir. Yasal sınırlar içinde yapılan bir değişiklik ise, bu durum işverenin takdirindedir.

 5. Merhaba öncelikle sayfanızı tebrik ederim yeni işe girecekler veya iş haklarıyla ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı olmuş. Benim de bir sorum vardı. Mühendis olarak bir firmayla görüşme yaptım. Alacağım ücreti öyle tam net bir biçimde söylemeyerek. Daha önce görüştüğüm firmadan daha fazla alacağımı belirttiler. Burada benim adıma bir problem yok. Sağlık raporları vs. Banka kaydı yaptırmak için süre belirlendi. Fakat sözleşme vs. Birşey konuşulmadı. Yani ben işe sözleşmesiz başlarsam. Bunun bana ne gibi zararlar getirebileceği hakkında yorumunuz nedir? Birde bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Teşekkür ediyorum.

  1. Teşekkür ederim Uğur bey. İş sözleşmesi imzalanmaması açıkçası işverenin aleyhinedir. Ama özellikle ücret yüksek olacaksa, sözleşme düzenlenmesi ve ücretin burada yer alması sizin için daha avantajlı olacaktır.

 6. Merhaba öncelikle benim iki sorum olacaktı. bunlardan birincisi 14 aydır sigortalı olarak çalıştığım iş yerinden patronumun şahsıma yaptığı hakaretleri sonucu ayrıldım. fakat en baştan beri iş sözlemesi hiç yapmamıştık. iş sözleşmem olmadığı için kıdem tazminatı vesaire haklarım olmuyor mu?
  ikinci sorum ise 700 günlük sgk prim ödemem var fakat bunun sadece 450 si son 3 yıla ait işsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Merhaba. İş sözleşmesinin olmaması kıdem tazminatı almaya engel değildir. Son 3 yılda prim gününüz 600’ün altındaysa, işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

   1. teşekkür ederim. peki ben şuan kendim işten çıktım ama iş veren sgk ya bana hakaret ettiğini ve bu yüzden çıktığımı bildirmezse ve bunu inkar ederse benim kanıtlamam mümkün değil. ek olarak işi birden bıraktığım için yasal yollara baş vursam ve kanıtlayamasam ihbar tazminatı ödemem gerekir mi? bana ne gibi bir zararı olur?

    1. Burak bey, işveren sizin çıkış kodunuzu farklı verirse işsizlik maaşı alamazsınız. Ama şu yazımızda anlattığımız üzere; dava açarak haklılığınızı ortaya koyarsanız gereiye dönük işsizlik maaşınızı toplu olarak alma imkanınız vardır. Dava açar ve kaybederseniz, işten siz ayrılmışsanız, evet ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ama bunu karşı tarafın talep etmesi gerekir. Kendiliğinden mahkeme buna hükmetmez.

 7. Merhaba ben hukumluyum suan gecen 2017 4 ayinda ise basladim denetim serbestlik kapsaminda sigortali calistim ozel bi isyerinde 04 01 2018 de isten cikarildim yani patron sinirliydi hergun hakaret ederdi calisanlara benide isten cikardi benim zaten sozlesmem ona benzer bir anlasma yoktu maas zaten elden veriliyordu suan kasim dan bide aralik ayindan alacagim kaldi ve bunu vermiyor bugun sgk hizmet dokumu cikardim denetim serbestlige aylik hizmet dokumu ciktisi alip veriyorum sgk ya gittigimde cikisim yapilmis ve cikisimin sebebini istifa olarak belirtmis.bana yardimci olurmusunuz ben sadece kalan maasin pesindeyim vermiyecekmis bana ayrildigim isyeri ne yapabilirim nereye basvurabilirim tsk ederim.

 8. Yaklaşık 6 aydır kurumsal bir firmada çalışıyorum, işe başladığım günlerde sözleşme imzalamam gerekirken halen daha unuttukları için yada başka bir sebepten ötürü işyeri bana herhangi bir iş sözleşmesi ve buna benzer çalışma şartlarını vs. Belirten bir evrak imzalatılmadı, şuan şirket ile birkaç farklı sebepten dolayı sprun yaşıyorum ve bu sorunlar neticesinde işyerine dava açmayı düşünüyorum,size sorum; bana imzalatılmayan iş sözleşmesi sebebi ile işyerine dava açmamın bana bir kazancı olur mu? Ya da bana dayatılan bir iş karşılığında imzalı sözleşmem bulunmadığı nedeni ile işi yapmayı reddedebilir miyim?

  1. Alparslan bey iki soruya da cevabım olumsuz olacaktır. İş sözleşmesi imzalanmamış olması size tek başına fesih hakkı vermez.

 9. Merhabalar Nisan 2015 ten Beri çalışmış olduğum şirket , Bugünlerde Gizlilik Sözleşmesi imzalamak isteyecekeler ve gizlilik sözleşmesindeki madeler bana göre ağır olup imzalamak istemez isem işten çıkarılırsam herhangi bir hak talep edebilir miyim(Kıdem , ihbar vb..)?

  1. Mehmet bey, bu sözleşmeyi imzalamanızın size bir zararı yoktur. İmzalamak istemez ve bunu gerekçe göstererek işten ayrılırsanız, hak kaybına uğrayabilirsiniz.

 10. Merhaba zeynel bey çalıştığım 04:01:2016 tarihinde başladım firmada 7 ay sigortam işverinin yüzünden yapılmadı şuan için yapıldı ancak bu gecen süreyi kendisine defalarca hatırlatmama bildirmeme rağmen belirsiz süreli sözleşme diğer çalışanlara yapılmış ancak bana herhangibi bir sözleşme imzalatılmadı bunuda kensine belirttim yıllık zammım 3 ay gecmesine rağmen yapılmadı asgeri ücrete yapılan zammıda maaşıma yansıtılmadı ki şuan asgeri ücretin altında bir mebla alıyorum hali hazırda ve işerinde görevim dışında başka işler verilmesi ve ücretlerimin bu şekilde kesintiye ugramasından dolayı işten ayrılmak istiyorum bu belirtmiş oldugum nedenlerden dolayı işten ayrıldığım zaman kıdem tazminatı alabilirmiyim

  1. Yakup bey, bahsettiğiniz nedenler haklı fesih gerekçesidir. Ama unutmayın, önemli olan bunları olası bir mahkeme aşamasında ispat edebilmektir.

 11. MERHABA BEN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLARAK BİR OSGB DE ÇALIŞIYORUM. İŞE İLK BAŞLADIĞIMDA SİGORTAM YAPILMADI 20.02.2017 DE İSG KATİPTEN GİRİŞİM YAPILDI VE HERHANGİ BİR İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALATILMADI. İŞVERENE HER SORUŞUMDA GEREK YOK BURDA HEMŞEHRİYİZ SIKINTI YOK DEDİ.SONRASINDA AYNI YILIN NİSAN AYINDA BENİ İŞKUR İŞ BAŞI EĞİTİMİNDEN 3 AY BAŞLATILDI. İŞ BAŞI BİTTİKTEN SONRA SİGORTAM TEMMUZ AYI İTİBARİYLE YAPILDI. HALEN İŞİME DEVAM ETMEKTEYİM. BU ARALAR İŞVEREN BENİ İŞTEN ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR. NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİYOR VE TAZMİNAT HAKKIM VAR MI?

  1. Erkan bey, işveren sizi çıkarırsa tekrar ulaşın. Şu anda açıkçası yapılabilecek bir şey yok.

 12. İş yerinde yaklasık 3 yıldır belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalısıyorum. Bugun herkeze yanındakı belirli iş sözlesmelerını imzalatmıslar. Ne yapmam gerek ımzalamalımıyım. İmzalamasam ne olur ne degısır.

  1. Samet bey, imzalasanız da imzalamasanız da, çok şey değişmez. Hele ki bu belirli süreli iş sözleşmesi bir biri ardına yenilenecekse, fiiliyatta hiçbir fark oluşturmaz.

 13. Merhaba 7 yildir yazilim firmasinda calismaktaym ve herhan gibi bir sozlesme bugune kadar yapilmadi 3 yil once evlilik nedeniyle sehir degisikliginden dolayi evden calismaya basladim. Bu degisklikte herhanginbir sekilde belgelenmedi. 7 ay once dogum nedeniyle izne ayrildim suan is yeri ayni sehirde ofise gelmem8 istiyor aksi halde istifa etmem konusunda beni zorluyor. Kovulma yapilmayacagini bildiriyor. Yasal olarak bi hakkim varm8 acaba istiga etmek istemiyorum

 14. Ismail bey merhaba özel bir şirkette yaklaşık 15 aydır sabah 7 akşam 6 çalışıyorum ve çok yoruluyorum ? hafta sonları tatil lakin mesai ücreti vermiyorlar bu durumda ne yapabilirim nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Ali ihsan bey fazla mesai yapıyorsanız ama ücreti ödenmiyorsa, bir ihtarname ile haklı fesih yaparak işten ayrılabilir ve haklarınızı yasal yollarla arayabilirsiniz.

   1. Merhaba Yasal yollara başvurduğumda şahit isteyecekler mi ? böyle bir durumda şirkette çalışanlardan biri dahil böyle bir şahitliğe yanaşmayacaktır,ama şirkete girişler ve çıkışlar için parmak izi okutuyoruz kameralar mevcut bunlar delil olarak yeterli olur mu / mesai ücretlerimin dışında kıdem ve ihbar tazminatlarımı da alabilecekmiyim Avukat olarak sizleri vekalet verebilirmiyim istanbul’da yaşıyorum

    1. Ali ihsan bey bu konuları bir avukatla yüz yüze görüşmenizi öneririm. Eğer avukata tavsiyesi isterseniz, e-posta adresinize bir isim gönderebilirim.

 15. Merhaba Ben Özel bir kurumda Anaokulu öğretmeniyim.3 yıldır burda çalışmaktayım be 7 senedir öğretmenlik tecrübem var. Fakat bu kurumdan çıkmak istiyorum sözleşmem ağustos sonunda bitecek. Ve ben başka bir kurumla anlaşıp gelecek dönem için sözleşme yaptım. Aynı zamanda zaten bu çalıştığım kurumun da tahminimce benimle devam etmek istemeyecekler o zaman benim tazminat hakkım olacak burda tazminatı ödememe gibi bir iddaa ile karşılaşırsam ne yapmalıyım. Ve eğer tersi durumda bu hafta benimle görüşme yapıp Eylül başlangıcı sözleşme yenilemek isterlerse o sözleşmeyi imzalayıp sonra hemen sözleşmeyi fesh edebilirmiyim? Ne gibi sorunlar ile karşılaşabilirim ve ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar

  1. Sedef hanım, işveren sizi çıkarmazsa ve siz işten ayrılırsanız kıdem tazminatınızı alamazsınız. Ancak işverenin sizinle çalışmak istememesi ve bunu size beyan etmesi gerekir. Eğer iş sözleşmesi imzalar ve sonra ayrılacak olursanız kıdem tazminatı alamayacağınız gibi, ayrıca tazminat ödemek zorunda da kalabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.