İş Sözleşmesi İmzalamadan Çalışılır Mı?

İş sözleşmesi imzalamadan çalışma

Bazı işyerlerinde, işe alınan işçilere iş sözleşmesi imzalatılmadığı görülmektedir. Bazen unutkanlıktan ama çoğu zaman önemsenmemesinden kaynaklanan bu durumun ne gibi sonuçları olacaktır?

İş sözleşmesi, İş Kanununa göre; bir tarafın (işçinin) bağımlı olarak iş görmeyi, diğer tarafın ise (işverenin) ücret ödemeyi üstlenmesinden oluşan sözleşmedir. İş sözleşmesinin iki tarafı bulunmaktadır: İşçi ve işveren. Burada işçi iş görmeyi taahhüt ederken, işveren de ona bunun karşılığında ücret ödemeyi kabul etmektedir. O halde bir iş sözleşmesiyle, işçinin ve işverenin genel olarak hak ve sorumlulukları belirlenecek, çalışma koşulları netleştirilecek ve ücret tespit edilecektir. Bu nedenle iş sözleşmesinin imzalanmış olması önemlidir.

İş sözleşmesi, kanunda aksi belirtilmemişse, özel şekle tabi değildir. Bu da demektir ki; içeriği, kanuna aykırı olmaması kaydıyla, taraflarca serbest olarak ve dilendiği gibi belirlenebilir.

Burada en önemli kısıtlama, süresi bir yıl ve daha fazla olan iş sözleşmelerinin yazılı şekilde yapılmak zorunda olmasıdır. Bu hükme göre de, bu kapsamdaki işçilerin iş sözleşmesi imzalayarak çalışması gerektiği açıktır.

Yazılı sözleşme yapılmayan durumlarda ise, işveren işçisine en geç 2 ay içinde özel ve genel çalışma koşullarını, haftalık ya da günlük çalışma sürelerini, temel ücretini ve mevcutsa ücret eklerini, ücretini ödeme dönemini, süresi belirli olması halinde sözleşmenin süresini, fesih durumunda tarafların uymak mecburiyetinde oldukları hükümleri gösteren yazılı bir belge vermekle mükelleftir. Süresi 1 ayı geçmeyen belirli süreli iş sözleşmelerinde ise böyle bir zorunluluk yoktur. İş sözleşmesi 2 aylık süre bitmeden sona ererse, bu bilgilerin işçiye en geç işten ayrılış tarihinde ve yazılı olarak verilmesi mecburidir.

SONUÇ

1- İşçi işe alındığında işverenle işçi arasında iş sözleşmesi düzenlenmesi gerekmektedir.,

2- İş sözleşmesi düzenlenmemişse, işçiye en geç 2 ay içinde özel ve genel çalışma koşullarını, haftalık ya da günlük çalışma süresini, temel ücretini ve varsa ücret eklerini, ücretini ödeme dönemini, süresinin belirli olması halinde sözleşmenin süresini, fesih durumunda tarafların uymakla mükellef oldukları hükümleri gösteren yazılı bir belge verilmesi gerekir.

hangi iş sözleşmeleri yazılı olmak zorundadır

3- İş sözleşmesi düzenlenmez, diğer belge de iki ay içinde verilmezse, bu durumun tespiti halinde işveren hakkında idari para cezası uygulanır.

4- İşçinin iş sözleşmesi düzenlenerek çalışması esas olup buna rağmen bu sözleşme ya da bahsedilen belge yoksa işveren-işçi ilişkisi genel hükümlere tabidir.

5- Sonuç olarak; işçinin iş sözleşmesi imzalaması esas olsa da, işçi iş sözleşmesi imzalamadan da çalışabilir. Bu durumda, bir uyuşmazlık olması halinde İş Kanunu ve ilgili mevzuattaki genel hükümler esas alınır.

Not: Belirsiz süreli iş sözleşmesi örneğini buradan indirebilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

80 Yorum

 1. Merhaba, ben.bir yazilim firmasina yazilim proje lideri olarak, bilgisayar muhendisi diplomasiyla girdim ve calismaktayim. Ancak sigorta dokumumde yazilim destek uzmani olarak gorevim yazilmis. Herhangi bir sozlesme imzalanmadi, ayrica baska bir belgede imzalanmadi. Bu durumdan rahatsizim ama rahatsiz olmami gerektirecek bir sey var mi bilmiyorum.

  1. Merhaba. İsmail bey, bu durumun size bir zararının olacağını zannetmiyorum. Hele ki, gördüğüm kadarıyla, en azından yaptığınız işle alakalı bir meslek girişi yapılmış gibi görünüyor. Yine de meslek kodlarını araştırabilirsiniz. Size daha uygun olanı varsa, işyeriyle iletişime geçerek düzeltme talep edebilirsiniz.

   1. Mereba abi bizim fabrika a.ş ye gecti ben 3 bucuk senedir özel sektorde calisiyorum is sözlesmesi imzaladim bu is sozlesmesinde calisma saatleri mesai paralarini yillik izinlerimi aldim.yaziyodu 3 sayfada isci bu sozlesmeyi imzalasa bile butun haklari devam eder diye yaziyodu burda sormak istedigin bizim butun haklarimiz elimizden alindimi ihbar ve yipranma tazminatimiz öldümü ve 40 kisi avukata verdi isyerini bilgi verirmisiniz

 2. merhaba, 8 aylık süreli bir işte çalışana iş sözleşmesi imzalatılmaması sonucunda, çalışanın işinin sona ermesi nedeniyle talep edeceği haklar nelerdir. bildirim süresi uygulanması gibi unsurlar söz konusu olabilirmi.

  1. Yunus bey, belirli süreli iş sözleşmesinden mi bahsediyorsunuz? Yani iş sözleşmesinin başlangıç ve bitiş tarihleri belli miydi?

 3. evet belirli süreli iş ilişkisi. 01.03.2017 giriş, 15.10.2017 çıkış. çalışma dönemsel olarak gerçekleşmekte ve çalışan daha önce de bu şekilde çalışmış durumda.

 4. iki yıldır çalıştığım işyerinde başladığım günden beri gündüz vardiyasında çalışmaktayım. 5 ay önce iş yeri tüm özlük haklarımızla devredildi.şu an isteğim dışında çalışma saatlerim değiştirilmek isteniyor. ve bunu kabul etmiyorum. haklarımı talep edebilirmiyim.ayrıca istenilen saatler içerisinde çalışmak istemediğm takdirde tutanak tutulacağını söylediler ne yapmalıyım saygılar

  1. Ulaş bey, işyeri devri haklı fesih sebebi değildir. Ancak çalışma saatlerinizin nasıl değiştirildiği önemlidir. Yasal sınırlar içinde yapılan bir değişiklik ise, bu durum işverenin takdirindedir.

 5. Merhaba öncelikle sayfanızı tebrik ederim yeni işe girecekler veya iş haklarıyla ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı olmuş. Benim de bir sorum vardı. Mühendis olarak bir firmayla görüşme yaptım. Alacağım ücreti öyle tam net bir biçimde söylemeyerek. Daha önce görüştüğüm firmadan daha fazla alacağımı belirttiler. Burada benim adıma bir problem yok. Sağlık raporları vs. Banka kaydı yaptırmak için süre belirlendi. Fakat sözleşme vs. Birşey konuşulmadı. Yani ben işe sözleşmesiz başlarsam. Bunun bana ne gibi zararlar getirebileceği hakkında yorumunuz nedir? Birde bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Teşekkür ediyorum.

  1. Teşekkür ederim Uğur bey. İş sözleşmesi imzalanmaması açıkçası işverenin aleyhinedir. Ama özellikle ücret yüksek olacaksa, sözleşme düzenlenmesi ve ücretin burada yer alması sizin için daha avantajlı olacaktır.

 6. Merhaba öncelikle benim iki sorum olacaktı. bunlardan birincisi 14 aydır sigortalı olarak çalıştığım iş yerinden patronumun şahsıma yaptığı hakaretleri sonucu ayrıldım. fakat en baştan beri iş sözlemesi hiç yapmamıştık. iş sözleşmem olmadığı için kıdem tazminatı vesaire haklarım olmuyor mu?
  ikinci sorum ise 700 günlük sgk prim ödemem var fakat bunun sadece 450 si son 3 yıla ait işsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Merhaba. İş sözleşmesinin olmaması kıdem tazminatı almaya engel değildir. Son 3 yılda prim gününüz 600’ün altındaysa, işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

   1. teşekkür ederim. peki ben şuan kendim işten çıktım ama iş veren sgk ya bana hakaret ettiğini ve bu yüzden çıktığımı bildirmezse ve bunu inkar ederse benim kanıtlamam mümkün değil. ek olarak işi birden bıraktığım için yasal yollara baş vursam ve kanıtlayamasam ihbar tazminatı ödemem gerekir mi? bana ne gibi bir zararı olur?

    1. Burak bey, işveren sizin çıkış kodunuzu farklı verirse işsizlik maaşı alamazsınız. Ama şu yazımızda anlattığımız üzere; dava açarak haklılığınızı ortaya koyarsanız gereiye dönük işsizlik maaşınızı toplu olarak alma imkanınız vardır. Dava açar ve kaybederseniz, işten siz ayrılmışsanız, evet ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ama bunu karşı tarafın talep etmesi gerekir. Kendiliğinden mahkeme buna hükmetmez.

 7. Merhaba ben hukumluyum suan gecen 2017 4 ayinda ise basladim denetim serbestlik kapsaminda sigortali calistim ozel bi isyerinde 04 01 2018 de isten cikarildim yani patron sinirliydi hergun hakaret ederdi calisanlara benide isten cikardi benim zaten sozlesmem ona benzer bir anlasma yoktu maas zaten elden veriliyordu suan kasim dan bide aralik ayindan alacagim kaldi ve bunu vermiyor bugun sgk hizmet dokumu cikardim denetim serbestlige aylik hizmet dokumu ciktisi alip veriyorum sgk ya gittigimde cikisim yapilmis ve cikisimin sebebini istifa olarak belirtmis.bana yardimci olurmusunuz ben sadece kalan maasin pesindeyim vermiyecekmis bana ayrildigim isyeri ne yapabilirim nereye basvurabilirim tsk ederim.

 8. Yaklaşık 6 aydır kurumsal bir firmada çalışıyorum, işe başladığım günlerde sözleşme imzalamam gerekirken halen daha unuttukları için yada başka bir sebepten ötürü işyeri bana herhangi bir iş sözleşmesi ve buna benzer çalışma şartlarını vs. Belirten bir evrak imzalatılmadı, şuan şirket ile birkaç farklı sebepten dolayı sprun yaşıyorum ve bu sorunlar neticesinde işyerine dava açmayı düşünüyorum,size sorum; bana imzalatılmayan iş sözleşmesi sebebi ile işyerine dava açmamın bana bir kazancı olur mu? Ya da bana dayatılan bir iş karşılığında imzalı sözleşmem bulunmadığı nedeni ile işi yapmayı reddedebilir miyim?

  1. Alparslan bey iki soruya da cevabım olumsuz olacaktır. İş sözleşmesi imzalanmamış olması size tek başına fesih hakkı vermez.

 9. Merhabalar Nisan 2015 ten Beri çalışmış olduğum şirket , Bugünlerde Gizlilik Sözleşmesi imzalamak isteyecekeler ve gizlilik sözleşmesindeki madeler bana göre ağır olup imzalamak istemez isem işten çıkarılırsam herhangi bir hak talep edebilir miyim(Kıdem , ihbar vb..)?

  1. Mehmet bey, bu sözleşmeyi imzalamanızın size bir zararı yoktur. İmzalamak istemez ve bunu gerekçe göstererek işten ayrılırsanız, hak kaybına uğrayabilirsiniz.

 10. Merhaba zeynel bey çalıştığım 04:01:2016 tarihinde başladım firmada 7 ay sigortam işverinin yüzünden yapılmadı şuan için yapıldı ancak bu gecen süreyi kendisine defalarca hatırlatmama bildirmeme rağmen belirsiz süreli sözleşme diğer çalışanlara yapılmış ancak bana herhangibi bir sözleşme imzalatılmadı bunuda kensine belirttim yıllık zammım 3 ay gecmesine rağmen yapılmadı asgeri ücrete yapılan zammıda maaşıma yansıtılmadı ki şuan asgeri ücretin altında bir mebla alıyorum hali hazırda ve işerinde görevim dışında başka işler verilmesi ve ücretlerimin bu şekilde kesintiye ugramasından dolayı işten ayrılmak istiyorum bu belirtmiş oldugum nedenlerden dolayı işten ayrıldığım zaman kıdem tazminatı alabilirmiyim

  1. Yakup bey, bahsettiğiniz nedenler haklı fesih gerekçesidir. Ama unutmayın, önemli olan bunları olası bir mahkeme aşamasında ispat edebilmektir.

 11. MERHABA BEN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLARAK BİR OSGB DE ÇALIŞIYORUM. İŞE İLK BAŞLADIĞIMDA SİGORTAM YAPILMADI 20.02.2017 DE İSG KATİPTEN GİRİŞİM YAPILDI VE HERHANGİ BİR İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALATILMADI. İŞVERENE HER SORUŞUMDA GEREK YOK BURDA HEMŞEHRİYİZ SIKINTI YOK DEDİ.SONRASINDA AYNI YILIN NİSAN AYINDA BENİ İŞKUR İŞ BAŞI EĞİTİMİNDEN 3 AY BAŞLATILDI. İŞ BAŞI BİTTİKTEN SONRA SİGORTAM TEMMUZ AYI İTİBARİYLE YAPILDI. HALEN İŞİME DEVAM ETMEKTEYİM. BU ARALAR İŞVEREN BENİ İŞTEN ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR. NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİYOR VE TAZMİNAT HAKKIM VAR MI?

  1. Erkan bey, işveren sizi çıkarırsa tekrar ulaşın. Şu anda açıkçası yapılabilecek bir şey yok.

 12. İş yerinde yaklasık 3 yıldır belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalısıyorum. Bugun herkeze yanındakı belirli iş sözlesmelerını imzalatmıslar. Ne yapmam gerek ımzalamalımıyım. İmzalamasam ne olur ne degısır.

  1. Samet bey, imzalasanız da imzalamasanız da, çok şey değişmez. Hele ki bu belirli süreli iş sözleşmesi bir biri ardına yenilenecekse, fiiliyatta hiçbir fark oluşturmaz.

 13. Merhaba 7 yildir yazilim firmasinda calismaktaym ve herhan gibi bir sozlesme bugune kadar yapilmadi 3 yil once evlilik nedeniyle sehir degisikliginden dolayi evden calismaya basladim. Bu degisklikte herhanginbir sekilde belgelenmedi. 7 ay once dogum nedeniyle izne ayrildim suan is yeri ayni sehirde ofise gelmem8 istiyor aksi halde istifa etmem konusunda beni zorluyor. Kovulma yapilmayacagini bildiriyor. Yasal olarak bi hakkim varm8 acaba istiga etmek istemiyorum

 14. Ismail bey merhaba özel bir şirkette yaklaşık 15 aydır sabah 7 akşam 6 çalışıyorum ve çok yoruluyorum ? hafta sonları tatil lakin mesai ücreti vermiyorlar bu durumda ne yapabilirim nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Ali ihsan bey fazla mesai yapıyorsanız ama ücreti ödenmiyorsa, bir ihtarname ile haklı fesih yaparak işten ayrılabilir ve haklarınızı yasal yollarla arayabilirsiniz.

   1. Merhaba Yasal yollara başvurduğumda şahit isteyecekler mi ? böyle bir durumda şirkette çalışanlardan biri dahil böyle bir şahitliğe yanaşmayacaktır,ama şirkete girişler ve çıkışlar için parmak izi okutuyoruz kameralar mevcut bunlar delil olarak yeterli olur mu / mesai ücretlerimin dışında kıdem ve ihbar tazminatlarımı da alabilecekmiyim Avukat olarak sizleri vekalet verebilirmiyim istanbul’da yaşıyorum

    1. Ali ihsan bey bu konuları bir avukatla yüz yüze görüşmenizi öneririm. Eğer avukata tavsiyesi isterseniz, e-posta adresinize bir isim gönderebilirim.

 15. Merhaba Ben Özel bir kurumda Anaokulu öğretmeniyim.3 yıldır burda çalışmaktayım be 7 senedir öğretmenlik tecrübem var. Fakat bu kurumdan çıkmak istiyorum sözleşmem ağustos sonunda bitecek. Ve ben başka bir kurumla anlaşıp gelecek dönem için sözleşme yaptım. Aynı zamanda zaten bu çalıştığım kurumun da tahminimce benimle devam etmek istemeyecekler o zaman benim tazminat hakkım olacak burda tazminatı ödememe gibi bir iddaa ile karşılaşırsam ne yapmalıyım. Ve eğer tersi durumda bu hafta benimle görüşme yapıp Eylül başlangıcı sözleşme yenilemek isterlerse o sözleşmeyi imzalayıp sonra hemen sözleşmeyi fesh edebilirmiyim? Ne gibi sorunlar ile karşılaşabilirim ve ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar

  1. Sedef hanım, işveren sizi çıkarmazsa ve siz işten ayrılırsanız kıdem tazminatınızı alamazsınız. Ancak işverenin sizinle çalışmak istememesi ve bunu size beyan etmesi gerekir. Eğer iş sözleşmesi imzalar ve sonra ayrılacak olursanız kıdem tazminatı alamayacağınız gibi, ayrıca tazminat ödemek zorunda da kalabilirsiniz.

 16. 2 aylik bir sirkette sozlesme imzaladim ama 1 ay calisip ciktim suan benim hakkimda ne gibi bi islem saglayabilir 10.000 tl gibi bir ucret odemem gerektigini soylediler isten cikarsam

 17. Merhaba Zeynel bey ,

  Özel bir üniversite de 10 yıla yakın Endüstri Mühendisliğine ait Laboratuvar teknisyeni olarak çalışıyorum , görevim Endüstri mühendislğine ait laboratuvarlara bakmak , ancak benden Bilgisayar mühendisliğinin Laboratuvarlarına da bakmam isteniyor , Bilgisayar mühendisliğinin kendi teknisyeni varken üstelik , yani sonuç olarak iş yüküm artacak , ben bu görevlendirmeyi kabul etmek istemiyorum , çünki iş yüküm artarken maaşımda da artış olacağını sanmıyorum …işe girerken iş sözleşmesi imzalamadım , şimdi bana vermeye çalıştıkları bu ek iş benim iş sözleşmem olmaması neticesinde aleyhime mi olur yoksa lehime mi olur ? Aleyhime olursa ki öyle olacak sanırım , bana bu işi verdikleri için yeni bir iş sözleşmesi isteme hakkım var mıdır ? Eğer işveren yeni bir iş sözleşmesi yapmak istemez ise bu bana haklı fesih hakkı verir mi ? ya da onlar beni bu sebepten dolayı işten çıkarmak istediklerinde , Kıdem tazminatımı alma hakkım sizce nedir ?

  Vereceğiniz cevaba şimdiden teşekkür ederim .

 18. Merhaba,
  Yaklaşık bir senedir çalışmakta oldgum firma 26 haziran 2018 tarihinde belirsiz süreli iş sözleşmesini imzalamam gerektiğini belirtti. İş sözleşmesinde işçi haklarının korunması için veyahut çıkarlarına yönelik hiçbir olumlu yargı bulunmadığı için imzalamak istemiyorum. Bu konuda imzalamama hakkım var mıdır? Şirket, iş giriş tarihinden sonra bu belgeyi hazırlayabilir mi?

 19. Merhaba bir buçuk yıldır bir şirkette çalışmaktayım.ise girerken herhangi bir is sözleşmesi imzalatilmadi. Bir kaç gün evvel sözleşmesi eksik olan çalışanlara imzalamanız gereken sözleşmeler verdiler. Sormak istediğim şu avukata danistigimizda sözleşmenin ücret kısmında tutar kısmı bos bırakılmış maaş zamları ile ilgili bir madde belirtilmemiş ve cezai şartlar kısmında da tutar yazılacak kısım boştu. Ve prim ve ek ödemeler ile ilgili bir madde vardı. Işveren bu tür ödemeleri sürekli vermeyebilir gibi bisey yaziyordu. Avukat bu söylemiş olduğum kısımları bos bırakmamız gerektiğini söyledi. Ayrıca sözleşme tek suret verildi fotokipisinin verileceği söylendi sözleşme 2 suret ıslak imzalı olması gerektiği söylendi. Bu sormuş olduğum maddelerdeki bos bırakılan veya eklenmeyen maddelerin yaptırımı nedir ve ise girerken değil şuan imzaltilmak istenen sözleşme imzalamazsa işçiye bir yasal yaptırımı olurmu?

  1. Sabiha hanım, önünüze gelen sözleşmeyi elbette imzalamak zorunda değilsiniz. Ama sözleşmeyi görmeden yorum yaparsam sizi yanıltmış olurum. Madem bir avukata danıştınız, onun görüşleri doğrultusunda işlem yapmanızı öneririm.

 20. merhabalar,

  isverenimle aramda bir is sozlesmesi yok. Yaklasik 6 aydir calisiyorum isten ayrildigimda ihbar tazminatini talep edebilirler.mi?

  1. Damla hanım, iş sözleşmeniz olmasa da, eğer istifa edecekseniz ve ihbar bildiriminde bulunmazsanız, evet ihbar tazminatı talep edebilirler.

 21. Merhabalar lutfen yardim istiyorum calismakta oldugum isyerim 4 yil sonra sozlesme dayatti imzalamak istemiyorum cunku resmen kolelik etmemi istiyorlar temizlik sirketinde calisiyorum ne yapmam gerekiyor

 22. Merhaba herhangi bir sözleşme imzalamadığım işyerinden 1 ay sonunda çıkmak istiyorum .herhangi bir ihbar belirtmem gerekiyomu .çıkmam durumunda herhangi bir cezai işlemle karşı karşıya kalirmiyim.

 23. MERHABA
  ZEYNEL BEY 5 AYDIR ÇALIŞIYORUM ANCAK BİR İŞ SÖZLEŞMESİ YAPILMADI VE GÖREVİM OLMAYAN BİR ÇOK İŞ YAPIYORUM ÖN MUHASEBE SORUMLUSUYUM ANCAK ŞÖFÖR, ÇAYCILIK,ÜRÜN DAĞITIMI GİBİ İŞİLER DE YAPIYORUM. ŞUNU BİLMEK İSTİYORUM İŞTEN AYRILMAK İÇİN 2 HAFTA ÖNCEDEN BUNU İŞVERENE SÖYLEYECEĞİM YALNIZ YAPTIĞIM İŞLER DOLASIYLA 2 HAFTA ÇALIŞMAK ZORUNDA MIYIM YOKSA DİREK İŞTEN AYRILABİLİR MİYİM ?

  1. Ramazan bey işten derhal ayrılabilmeniz için haklı bir nedeniniz olması gerekir. Bu gerekçeleri haklı neden olduğunu düşünüyor musunuz? Öyleyse derhal işi bırakabilirsiniz, diğer türlü 2 hafta önceden bildirim yapmanız gerekir.

 24. Merhabalar
  İşverenin çalıştığım kurumla ilgili gizlilik ve bağlayıcılık sözleşmesi imzalamamı istiyor. İmzalamak zorundamıyım? Beş yıl süreli bir anlaşmadır bu cezai işlemide vardır

  1. Gözde hanım, sözleşmenin içeriğini bilmeden bu konuda sizi yönlendirmemiz yanlış olur.

 25. Merhaba
  2 yildir ayni sirkette calisiyorum. Yil basinda resmi nikah yapip dilekce yazarak isten ayrilacagim.
  Is sozlesmem yok.
  Bu durumda da kidem tazminatina hak kazanabiliyor muyum?
  Ayrica resmi nikah yapacagimi onceden isverene bildirme zorunlulugum var mi?
  Tesekkurler.

  1. Elif hanım önceden bildirmeniz gerekmez. İş sözleşmeniz olmasa da, kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 26. Merhabalar bir kurumla anlaştım ama işe başlayacağım sabah ailevi sağlık sıkıntısından dolayı işe başlayamacağımı bildirdim.Herhangi bir sözleşme imzalaması gerçekleşmemişti sadece bayram öncesi istedikleri diploma fotoğraf sicil kayıt belge teslimlerini yapmıştım ama herhangi bir sigorta başlaması falan gerçekleşmedi.Herhangi bir cezai işlem olur mu acaba

 27. Merhaba zeynel bey şuan çalıştığım iş yerinde 3 yıldır çalışıyorum yaklaşık 8 aydır maaşımı düzenli alamıyorum ayriyeten sigotamı asgari den yatırıyolarmış ayrıca zam zamanımda geldi ve zamda alamadım acaba haklarımı söyleyebilirmisiniz rica etsem

 28. Merhaba benim 3 yıllık sözleşme süresi bitti haziran ayında fakat hâlen aynı işyerinde çalışıyorum sözleşme yenilenmedi benim sözleşme otomatik men kendiliğinden yenilenmiş mı sayılır

  1. Merhaba, elbette, halen çalışıyorsanız, sözleşme aynı şartlarda yenilenmiş kabul edilir.

 29. Merhabalar. Ben bir operatör şirketinde arefe günü işe girdim. Muhasebecinin olmadığı bu sebeple sigorta girişinin sonraya kaldığı söylendi. Bende işimi garanti gördüğüm için üstüne pek düşmedim açıkçası. Ayrıca iş sözleşmesi de imzalamadım ve 22. Günde işten çıkarıldım ve benden istifa dilekçesi istendi. Dilekçede alacağım olmadığına dair beyan olduğu için ve kovulmama rağmen istifa dilekçesi istemeleri tuhafıma gittiği için imzalamadım. Şuanda da işten çıkalı yaklaşık 2 hafta olmasına rağmen hem önceki aydan hemde bu aydan olan 2 ayrı döneölik alacağım yatırılcağı söylenmesine rağmen yatırılmadı. Daha sonradan alacağımı almadığımı belirttiğimde zaten deneme sürecindeydin gibi bir cevap almam biraz şüphelendirdi beni. Şuan da hukuki olarak bir hakkın doğuyor mu? Gerekli mercilere başvurmam gerekirmi onu sormak istiyorum. Birde şunu belirteyim sigorta girişimde yapılmadı. Yardımcı olursanız sevinirim.

 30. Merhaba ben işe giriş evraklarını hazırladım hepsini teslim ettim. İşe giriş sözleşmesinide imzaladım bir nüshasını aldım 1 ekimde iş başı yapmam gerekiyor fakat işyeri işe alımı durduğunu bildirdi ama ben sözleşmeyi imzaladım gerekli evrakların noter onaylı herşeyi teslim ettim işe alınmama gibi bir durumum söz konusu olur mu ?

  1. Seren hanım, işe girişiniz yapılmadıysa, iş hukuku bakımından bir hak iddia edemezsiniz. Ama sözleşme imzalanmasına rağmen işe başlatılmamanız nedeniyle uğradığınız maddi ve manevi kayıplar için genel mahkemelerde dava açabilirsiniz. Bunu ise bir avukatla yüz yüze görüşmenizi öneririm.

 31. Mrb ben 10/03/2015 tarihinde ise başladım 18/09/2018 tarihine kadar hiç bir evrak imzalatmadilar ve aynı tarihte maaş bodrolarimi ve boş iş sözleşmesini imzalattılar muhasebeci dolduracak mis ne yapmam gerekiyor

  1. Ayhan bey, bu belgelerde aleyhinize bir durum yoksa, bunların imzalanması sorun olmaz. Ama hem bordo içeriklerini hem de iş sözleşmesini incelemeniz gerekirdi.

 32. merhaba ben yaklaşık 10 aydır bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyorum ve herhangi bir iş sözleşmesi imzalamadım maaşı 2000 lira olarak konusmustuk ama yazılı belge yok ben asgari ücret almaktayım ve maaşlar zamanın da bununla ilgili ne yapabilirim

  1. Merhaba. Açıkçası, eğer iş sözleşmesi yoksa, maaşınızın aslında daha yüksek olduğunu nasıl ispat edebilirsiniz? Bu sorunun cevabını verebilirseniz, daha rahat yol gösterebilirim.

    1. Bu durumda, düşük maaş aldığınız için fesih yapsanız bile, işiniz çok zor olacaktır Onur bey.

 33. Merhaba, 10 gündür bir işte çalışıyorum. Sigorta girişim de yapılmış (170’i arayarak teyit ettim) ancak sözleşme vesaire imzalamadım.
  Ne gibi sıkıntılar yaşayabilirim?
  Teşekkürler

 34. Merhabalar ben 2012 Eylül de ise girmiştim çalıştığım ajansa işe giriş sözleşmemi görmek istediğimde kaybettiklerini söylediler. Orada çalışma saatleri ve üzerime düşen görevler yazılı şekilde vardır. Ama ben ne gibi bir yol izlemeliyim

 35. Merhaba;
  Ben 2012 yılında bir danışmalık şirketinde işe başladım; sözleşme imzalamadım.
  2018 yılının 10. ayı itibari ile iş sözleşmesi imzalattırılmak isteniyor. Fakat sözleşmenin tarihi işe giriş tarihi olan 2012 yılına ait. Bu mobing değilmidir ?
  Şimdi benim giriş şartlarında konuştuğum çalışma koşulları, imzalayacağım sözleşmeye göre işveren tarafından değiştirilebilecek bir durumda ve ben bunu istemiyorum. Eğer sözleşmeyi imzalar ve değişik şartlarda çalışmayı kabul etmezsem çıkarılmam halinde iş kanunun 25 . maddesine yer alan fillere girermi ? tazminat ve işssizlik maaşı alabilirmiyim.
  Eğer imzalamak istemezssem ve çıkarılırsam Tazminat ve işssizlik maaşı alabilirmiyim ?
  Teşekkür ederim….

  1. Merhaba. Sözleşmede şu anki haklarınız geriye gidecekse, sözleşmeyi imzalamayabilirsiniz. Ama bu durum size haklı fesih hakkı vermez. Çalışmaya devam etmeniz gerekir. Ancak işveren, sizi iş sözleşmesi imzalamıyorsanız diye çıkarabilir ki, bu durumda da hakkınızı yasal yollarla arayabilirsiniz.

 36. Merhaba ben yaklaşık 2 ay bir is yerinde calistim girerken hicbir sozlesme vs imzalamadim. Ve bu sure icerisinde sigorta girisimin yapilmadigini ogrendim itiraz ettim ve yapildi denildi ben soyledikten sonra ve baska bir firmaya yapmislar bu konuda beni cok rahatsiz etti.Üstelik mimarim sekteter olarak asgari ücret gosterilmis. Sonrasinda isten ayrildim. Alacaklarimida aylardir alamiyorum ayrica sigorta icinde sikayet etmek istiyorum. Nasil bir yol izleyebilirim?

 37. Peki arabulucudan once caydirma amacli baska yapabilecegim bir secenek varmidir? Tesekkur ederim.

 38. Merhaba ben bir fabrikada işçiyim.. Ve ben bu iş sözleşmesini hatırlamıyorum. Size sorum şu ben mesaiye kalmak istemiyorum pazar günleri ne yapmalıyım zorla bırakıyorlar kalıyorum iyi günler..

 39. Merhaba ben özel bir firmanın ön muhasebesine bakıyorum yaklaşık 8 aydır.Sigortamı 3 ay sonra başlattılar maaşım asgari ücretin çok altında ve hesaba yatmıyor yani elden alıyorum son iki aydır da büyük sıkıntı yaşıyorum sürekli erteliyorlar herhangi bir iş sözleşmesi imzalamadım sadece kimliğim ile sigortam başlatıldı.İşten çıkarılırsam eğer ne gibi haklarım olur ne yapmam gerekir.Teşekkürler şimdiden.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.