İş Sözleşmesi İmzalamadan Çalışılır Mı?

İş sözleşmesi imzalamadan çalışma

Bazı işyerlerinde, işe alınan işçilere iş sözleşmesi imzalatılmadığı görülmektedir. Bazen unutkanlıktan ama çoğu zaman önemsenmemesinden kaynaklanan bu durumun ne gibi sonuçları olacaktır?

Reklam

İş sözleşmesi, İş Kanununa göre; bir tarafın (işçinin) bağımlı olarak iş görmeyi, diğer tarafın ise (işverenin) ücret ödemeyi üstlenmesinden oluşan sözleşmedir. İş sözleşmesinin iki tarafı bulunmaktadır: İşçi ve işveren. Burada işçi iş görmeyi taahhüt ederken, işveren de ona bunun karşılığında ücret ödemeyi kabul etmektedir. O halde bir iş sözleşmesiyle, işçinin ve işverenin genel olarak hak ve sorumlulukları belirlenecek, çalışma koşulları netleştirilecek ve ücret tespit edilecektir. Bu nedenle iş sözleşmesinin imzalanmış olması önemlidir.

İş sözleşmesi, kanunda aksi belirtilmemişse, özel şekle tabi değildir. Bu da demektir ki; içeriği, kanuna aykırı olmaması kaydıyla, taraflarca serbest olarak ve dilendiği gibi belirlenebilir.

Burada en önemli kısıtlama, süresi bir yıl ve daha fazla olan iş sözleşmelerinin yazılı şekilde yapılmak zorunda olmasıdır. Bu hükme göre de, bu kapsamdaki işçilerin iş sözleşmesi imzalayarak çalışması gerektiği açıktır.

Yazılı sözleşme yapılmayan durumlarda ise, işveren işçisine en geç 2 ay içinde özel ve genel çalışma koşullarını, haftalık ya da günlük çalışma sürelerini, temel ücretini ve mevcutsa ücret eklerini, ücretini ödeme dönemini, süresi belirli olması halinde sözleşmenin süresini, fesih durumunda tarafların uymak mecburiyetinde oldukları hükümleri gösteren yazılı bir belge vermekle mükelleftir. Süresi 1 ayı geçmeyen belirli süreli iş sözleşmelerinde ise böyle bir zorunluluk yoktur. İş sözleşmesi 2 aylık süre bitmeden sona ererse, bu bilgilerin işçiye en geç işten ayrılış tarihinde ve yazılı olarak verilmesi mecburidir.

SONUÇ

1- İşçi işe alındığında işverenle işçi arasında iş sözleşmesi düzenlenmesi gerekmektedir.,

2- İş sözleşmesi düzenlenmemişse, işçiye en geç 2 ay içinde özel ve genel çalışma koşullarını, haftalık ya da günlük çalışma süresini, temel ücretini ve varsa ücret eklerini, ücretini ödeme dönemini, süresinin belirli olması halinde sözleşmenin süresini, fesih durumunda tarafların uymakla mükellef oldukları hükümleri gösteren yazılı bir belge verilmesi gerekir.

hangi iş sözleşmeleri yazılı olmak zorundadır

3- İş sözleşmesi düzenlenmez, diğer belge de iki ay içinde verilmezse, bu durumun tespiti halinde işveren hakkında idari para cezası uygulanır.

4- İşçinin iş sözleşmesi düzenlenerek çalışması esas olup buna rağmen bu sözleşme ya da bahsedilen belge yoksa işveren-işçi ilişkisi genel hükümlere tabidir.

5- Sonuç olarak; işçinin iş sözleşmesi imzalaması esas olsa da, işçi iş sözleşmesi imzalamadan da çalışabilir. Bu durumda, bir uyuşmazlık olması halinde İş Kanunu ve ilgili mevzuattaki genel hükümler esas alınır.

Not: Belirsiz süreli iş sözleşmesi örneğini buradan indirebilirsiniz.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

16 Yorum

 1. Merhaba ben hukumluyum suan gecen 2017 4 ayinda ise basladim denetim serbestlik kapsaminda sigortali calistim ozel bi isyerinde 04 01 2018 de isten cikarildim yani patron sinirliydi hergun hakaret ederdi calisanlara benide isten cikardi benim zaten sozlesmem ona benzer bir anlasma yoktu maas zaten elden veriliyordu suan kasim dan bide aralik ayindan alacagim kaldi ve bunu vermiyor bugun sgk hizmet dokumu cikardim denetim serbestlige aylik hizmet dokumu ciktisi alip veriyorum sgk ya gittigimde cikisim yapilmis ve cikisimin sebebini istifa olarak belirtmis.bana yardimci olurmusunuz ben sadece kalan maasin pesindeyim vermiyecekmis bana ayrildigim isyeri ne yapabilirim nereye basvurabilirim tsk ederim.

 2. Merhaba öncelikle benim iki sorum olacaktı. bunlardan birincisi 14 aydır sigortalı olarak çalıştığım iş yerinden patronumun şahsıma yaptığı hakaretleri sonucu ayrıldım. fakat en baştan beri iş sözlemesi hiç yapmamıştık. iş sözleşmem olmadığı için kıdem tazminatı vesaire haklarım olmuyor mu?
  ikinci sorum ise 700 günlük sgk prim ödemem var fakat bunun sadece 450 si son 3 yıla ait işsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Merhaba. İş sözleşmesinin olmaması kıdem tazminatı almaya engel değildir. Son 3 yılda prim gününüz 600’ün altındaysa, işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

   1. teşekkür ederim. peki ben şuan kendim işten çıktım ama iş veren sgk ya bana hakaret ettiğini ve bu yüzden çıktığımı bildirmezse ve bunu inkar ederse benim kanıtlamam mümkün değil. ek olarak işi birden bıraktığım için yasal yollara baş vursam ve kanıtlayamasam ihbar tazminatı ödemem gerekir mi? bana ne gibi bir zararı olur?

    1. Burak bey, işveren sizin çıkış kodunuzu farklı verirse işsizlik maaşı alamazsınız. Ama şu yazımızda anlattığımız üzere; dava açarak haklılığınızı ortaya koyarsanız gereiye dönük işsizlik maaşınızı toplu olarak alma imkanınız vardır. Dava açar ve kaybederseniz, işten siz ayrılmışsanız, evet ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ama bunu karşı tarafın talep etmesi gerekir. Kendiliğinden mahkeme buna hükmetmez.

 3. Merhaba öncelikle sayfanızı tebrik ederim yeni işe girecekler veya iş haklarıyla ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı olmuş. Benim de bir sorum vardı. Mühendis olarak bir firmayla görüşme yaptım. Alacağım ücreti öyle tam net bir biçimde söylemeyerek. Daha önce görüştüğüm firmadan daha fazla alacağımı belirttiler. Burada benim adıma bir problem yok. Sağlık raporları vs. Banka kaydı yaptırmak için süre belirlendi. Fakat sözleşme vs. Birşey konuşulmadı. Yani ben işe sözleşmesiz başlarsam. Bunun bana ne gibi zararlar getirebileceği hakkında yorumunuz nedir? Birde bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Teşekkür ediyorum.

  1. Teşekkür ederim Uğur bey. İş sözleşmesi imzalanmaması açıkçası işverenin aleyhinedir. Ama özellikle ücret yüksek olacaksa, sözleşme düzenlenmesi ve ücretin burada yer alması sizin için daha avantajlı olacaktır.

 4. iki yıldır çalıştığım işyerinde başladığım günden beri gündüz vardiyasında çalışmaktayım. 5 ay önce iş yeri tüm özlük haklarımızla devredildi.şu an isteğim dışında çalışma saatlerim değiştirilmek isteniyor. ve bunu kabul etmiyorum. haklarımı talep edebilirmiyim.ayrıca istenilen saatler içerisinde çalışmak istemediğm takdirde tutanak tutulacağını söylediler ne yapmalıyım saygılar

  1. Ulaş bey, işyeri devri haklı fesih sebebi değildir. Ancak çalışma saatlerinizin nasıl değiştirildiği önemlidir. Yasal sınırlar içinde yapılan bir değişiklik ise, bu durum işverenin takdirindedir.

 5. evet belirli süreli iş ilişkisi. 01.03.2017 giriş, 15.10.2017 çıkış. çalışma dönemsel olarak gerçekleşmekte ve çalışan daha önce de bu şekilde çalışmış durumda.

 6. merhaba, 8 aylık süreli bir işte çalışana iş sözleşmesi imzalatılmaması sonucunda, çalışanın işinin sona ermesi nedeniyle talep edeceği haklar nelerdir. bildirim süresi uygulanması gibi unsurlar söz konusu olabilirmi.

  1. Yunus bey, belirli süreli iş sözleşmesinden mi bahsediyorsunuz? Yani iş sözleşmesinin başlangıç ve bitiş tarihleri belli miydi?

 7. Merhaba, ben.bir yazilim firmasina yazilim proje lideri olarak, bilgisayar muhendisi diplomasiyla girdim ve calismaktayim. Ancak sigorta dokumumde yazilim destek uzmani olarak gorevim yazilmis. Herhangi bir sozlesme imzalanmadi, ayrica baska bir belgede imzalanmadi. Bu durumdan rahatsizim ama rahatsiz olmami gerektirecek bir sey var mi bilmiyorum.

  1. Merhaba. İsmail bey, bu durumun size bir zararının olacağını zannetmiyorum. Hele ki, gördüğüm kadarıyla, en azından yaptığınız işle alakalı bir meslek girişi yapılmış gibi görünüyor. Yine de meslek kodlarını araştırabilirsiniz. Size daha uygun olanı varsa, işyeriyle iletişime geçerek düzeltme talep edebilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.