İşçi 1 mayısta çalışmak istemezse ne olur?

1 Mayıs’ta işçi çalıştırılabilir mi?

Ulusal bayram ve genel tatil günleri, kanunlarla ülkede tatil ilan edildiği ve çalışmamanın esas olduğu günlerdir. Hem dini bayramları hem ulusal bayramları kapsayan hem de önem arz eden çeşitli günleri içeren bu günlerde tatil yapılması istenmiştir. Önce bu günlerin hangi günler olduğuna bir bakalım.

Ulusal bayram ve genel tatil günleri neler?

Ulusal bayram ve genel tatil günlerimiz aşağıdaki gibidir:

 • 28 Ekim saat 13:00’den itibaren 29 Ekim / Cumhuriyet Bayramı
 • 23 Nisan – Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 19 Mayıs – Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı
 • 30 Ağustos – Zafer Bayramı
 • Arefe saat 13.00’den başlayarak 3,5 gün – Ramazan Bayramı
 • Arefe saat 13.00’den başlayarak 4,5 gün – Kurban Bayramı;
 • 1 Ocak – Yılbaşı
 • 1 Mayıs – Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayısın önemi

Bu yazıya 1 mayıs tarihinin konu olmasının özel bir nedeni var. Bir yıl içerisinde toplam 14,5 gün olan bu genel tatil günlerinin içinde sadece bir tanesi sadece işçiler içindir. O da tahmin ettiğiniz gibi 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günüdür. 2009 yılında bu yana resmi tatil olarak kabul edilen bu günde işçiler sokaklara inmekte ya da çeşitli toplantı ve etkinliklerle 1 Mayısı kutlamaktadır.

Genel tatil günleri hangileridir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İşçi 1 Mayıs’ta çalışabilir mi?

1 mayıs calismak zorunlu mudur

Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışılması için işçinin onayının alınması şarttır. İş Kanunu, bu günlerde işçinin dinlenmesini istemiş ve hatta dinlenen işçilere bu günlere ait ücretlerinin bir iş karşılığı olmaksızın ödenmesini de talep etmiştir. Ancak aynı İş Kanunu, işçinin de rızasının olması kaydıyla bu günlerde çalışılabileceğini de belirtmiştir. Bu şekilde bir çalışma söz konusu olduğunda da hem işçinin çalışmadan aldığı bir günlük ücret hem de işçinin çalıştığı bir günün ücreti olmak üzere işçi 2 günlük yevmiye hak edecektir.

O halde önemli olan işçinin bu çalışmaya razı olup olmadığıdır. Bu rıza ise hem iş sözleşmeleriyle hem de yıl içerisinde imzalatılan onaylarla alınabilmektedir. İşçi, 1 mayısta çalışmak istemiyorsa, iş sözleşmesinde bu çalışmaya peşinen onay verip vermediğini veya yıl içerisinde her hangi bir genel tatil çalışması onayı imzalayıp imzalamadığını iyice araştırmalıdır.

SONUÇ

İşçi is sözleşmesiyle ya da yıl içerisinde alınan onay belgesiyle ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmaya peşinen onay vermişse, 1 Mayısta da çalışmak zorundadır. Çünkü, her ne kadar tatil günü olarak belirlenmiş de olsa, İş Kanunu işçinin rızasının alınması kaydıyla bu günlerde çalışmaya izin vermiştir. O nedenle, 1 Mayısta çalışmak istemeyen işçi, hem iş sözleşmesini iyice incelemeli hem de yıl içerisinde bu tip çalışmalara peşinen onay verip vermediğini dikkatlice araştırmalıdır.

Aksi takdirde, 1 Mayıs’ta çalışmak zorunda olduğu halde çalışmayan işçinin bu fiili, işçinin mazeretsiz devamsızlığı şeklinde değerlendirilebilir ve olumsuz bir takım sonuçlara yol açabilir.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

 1. Kurumsal bir şirkette yönetici müdür olarak çalısmaktaydım , vardiya süresi içinde personel kendi isteği ile bana çay yapıp getirdi , ay şekilde başka bir personel omuzlarım ağrıdıgı için kendi rızası ile ben demeden masaj yapıyım müdürüm diyerek ovaladı , bu görüntüler üst mercide kameradan saptanıp ertesi gün dükkana gelerek benden ve bunu yapan petdonellerden ifade alınıp çapraz sorguya çektiler , personel ifadesinde bunları kendi istekleri ile yaptıklarını herhangibi baskı istek ve zorlama olmadıgını belirtmesine rağmen iş hakkımın bu seveplerden tek taraflı fes edildiğini belirterek beni ve bunu yapan personelleri işten çıkarttı (4857 sayılı iş kanunun 17,18 maddeleri uygun olarak işhakkının ges edilmesine ) karar verilmiş bu sebepler bu yapılanları kapsıyormu ve hakkımı nasıl savuna bilirim . Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Sadece bahsettiğiniz hususları göz önüne alarak söylüyorum ki; hakkınızı aramanız halinde almanız yüksek ihtimaldir. Dilerseniz, şu yazıda belirttiğimiz şekilde bir dava dilekçesi hazırlayarak bizzat dava açabilir ya da bir avukata başvurabilirsiniz. Avukat için yardıma ihtiyacınız varsa ve İstanbul’daysanız sizi yönlendirebiliriz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.