İşçi alacaklarından feragat nedir? İşçi feragat dilekçesi örneği

İşverenle anlaşmazlık yaşayan işçi, hakkını yasal yollarla arayabilir. Bunlarında başında da iş mahkemesinde alacak dava açmak gelir. Peki ama alacakları için iş mahkemesine dava açan işçi, bu davadan nasıl feragat edebilir? Feragat dilekçesi nasıl doldurulur? İş mahkemesinde davadan feragat edilmesi mümkün müdür?

Feragat nedir?

Feragat; sözlük anlamıyla, hakkından kendi isteğiyle vazgeçme demektir. Hukuk Muhakemeleri Kanununun 307nc maddesine göre d feragat,; davacının, talep sonucundan kısmen ya da tamamen vazgeçmesidir.

İş mahkemelerinde feragat

İş davalarında da feragat elbette mümkündür. Feragat kural olarak, dava kesinleşinceye kadar yapılabilir. O halde iş mahkemesinde dava açan bir işçi, davası iş mahkemesinde sürerken, istinafta bölge adliye mahkemesindeyken ya da temyiz için Yargıtay’dayken feragat dilekçesi verebilir.

Feragat sonucu yargılama giderleri

İşçinin hüküm kesinleşinceye kadar davadan feragat edebileceğini söylemiştik. Bu durumda, davadan feragat eden işçi, sanki aleyhinde hüküm verilmiş gibi, yargılama giderlerine mahkum edilecektir.

Feragatın sonuçları

Feragatın sonuçları ise işçi bakımından şöyle özetlenebilir:

 • İşçi alacak davasından vazgeçmiş olur.
 • Alacaklarını alma imkanını kaybeder.
 • Feragat ettiği alacak kadar ya da davanın tamamından feragat etmişse dava tutarı kadar olan yargılama giderlerini ödemek zorunda kalır.
 • Feragat, kesin hüküm gibi sonuç doğurur. (Yani karar temyiz edilmiş gibi.)

Konunun daha iyi anlaşılması için örnek bir Yargıtay kararını aşağıya ekliyorum. Bu kararda temyiz aşamasındayken işçi tarafından feragat dilekçesi verilmiştir.

Derhal fesih nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

“Karar davalı vekili tarafından temyiz edilmiş olup davacı asil temyiz aşamasında davadan feragat ettiğine dair dilekçe vermiştir. Feragat HMK’nun 311 inci maddesi uyarınca davayı sonuçlandıran usulü bir işlemdir. Karar kesinleşinceye kadar davadan feragat edilebilir. Davacının anılan feragati uyarınca davanın reddi gerekmiş olup 4857 sayılı İş Yasasının 20/3 üncü maddesi uyarınca Dairemizce aşağıdaki şekilde karar verilmiştir. Yukarıda açıklanan gerekçe ile;

 • Feragat nedeniyle davanın reddine,
 • Davacının yaptığı yargılama giderinin üzerinde bırakılmasına,
 • Karar tarihinde yürürlükte bulunan tarifeye göre belirlenen … TL ücreti vekaletin davacıdan alınarak davalılara verilmesine,

karar verilmiştir.”

Feragat mahkemede yapılır

işçi feragat dilekçesi

İş sözleşmesi devam ederken ya da sona erdikten sonra özellikle işe iade davası  hakkından vazgeçme iradesi içeren, işçinin “tüm alacaklarından feragat ettiğine dair” yazılı beyanının alınması yasal değildir.

Bu şekilde, doğmamış dava hakkı için alınan feragatlar geçerli kabul edilmemektedir. Feragat beyanının dava devam ederken ve mahkemeye karşı ifade edilmesi gerekir.

Feragat şarta bağlanamaz; dolayısıyla şarta bağlanan feragat beyanları da mahkemeler tarafından geçersiz sayılmaktadır.

Feragatin iptali ve davanın tekrar açılması

Normalde feragat kesin sonuç doğurur. Yani feragat eden işçinin, bir daha aynı alacaklar için dava açması mümkün değildir. Dava açarsa, mahkeme daha önce feragat beyanı olduğu gerekçesiyle davayı reddedecektir.

Ancak feragat eden işçi; hata, hile ya da korkutma nedenleriyle feragatin iptalini isteme hakkına sahiptir. Dolayısıyla örneğin 20.000 liralık alacağının ödeneceğine dair işverenin sözüne güvenen ve davadan feragat eden işçi, bu alacağı ödenmezse hile nedeniyle feragatin iptalini talep edebilir.

Bunun için yapması gereken iş mahkemesinde yeni bir dava açmak ve daha önce verdiği feragatin iptali ile birlikte alacaklarının tahsilini talep etmek olmalıdır.

Feragat dilekçesi örneği

İşçi tarafından mahkemeye sunulacak feragat dilekçesinde aşağıdaki hususların olması yeterlidir:

 • Davacı işçinin kimlik bilgileri
 • Dava mahkeme ve dosya numarası
 • Açık bir şekilde ifade edilmiş feragat beyanı

Feragat dilekçesi örneğini yazının sonunda görebilirsiniz.

SONUÇ

Yukarıdaki Yargıtay kararından da görüleceği üzere, işçinin dava açtıktan sonra davadan feragat etmesi her zaman mümkündür. Böyle bir feragat işlemi sonucunda, işçi alacak haklarından vazgeçmiş olacak ve yargılama giderlerini ödemekle yükümlü olacaktır.

Feragat dilekçesi mahkemeye, karar kesinleşinceye kadar yani istinaf ya da temyiz aşamaları da sonlanıncaya kadar verilebilir. (iscidunyasi.com/is-mahkemesi-kararina-karsi-istinaf-basvuru-suresi)

İşçinin davadan feragat etmesi halinde, feragat edilen hakların ileride tekrar dava açılarak talep edilmesi mümkün olmayacaktır. Ancak feragat beyanının hile, hata ya da korkutma ile alındığını iddia eden davacı, daha sonra feragatin iptalini mahkemeden isteme hakkına sahiptir.

Ayrıca, işçinin dava açmadan önce, ibraname imzalarken “işe iade davası açmayacağına” dair feragati de Yargıtayca geçersiz kabul edilmektedir.

Feragat dilekçesi örneğini aşağıda görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz:

https://drive.google.com/open?id=18pQJgtx__qet12HHAJs3cF1bPts24ebr


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

 1. 2007 yılında 2016 yılına kadar olan kıdem tazminatından feragat etmek zorunda kaldık tekrar dava açabilirmiyiz

  1. Merhaba. Feragat vermişseniz, bu konuda yapabileceğiniz bir şey yoktur. Sadece, yazımızdaki feragatin iptali bölümüne bakarak, böyle bir durum varsa hakkınızı arayabilirsiniz.

 2. Evet bizim feragat etmemizi isteyen şirket biz feragat etmeden bizi işe almıyordu. Ve bu şirket asıl işveren şirketidir. Bizim feragat ettiklerimiz ise alt işveren şirketleriydi. Asıl işveren şirketi bize dediki siz feragat edin davalarınız aynı şekilde devam eder dedi. Hani biz de işsiz kalacağımız korkusuyla istemeye istemeye yani mecbur durumda olduğumuz için feragat ettik. Bu dediklerim den bi sonuç olurmu yeni bir dava için.
  Not: ve halen bazı davalarımız devam etmektedir.
  Not: sizinle daha detaylı konuşmak için telefondan görüşebilmemiz için bir telefon numarası alabilirmiyiz.

  1. O halde yazıda belirttiğimiz hususları da dikkate alarak şansınızı deneyebilirsiniz. Yine de öncesinde bir avukattan yüz yüze bilgi almanız daha doğru olacaktır. Telefon numarası veremiyoruz.

 3. Peki Verdiğiniz değerli bilgiler için çok Teşekkür eder, Saygılar sunarım hayırlı çalışmalar dilerim.

 4. Merhaba ben işe iade davasından feragat ettim ama yargıtay işe iade davasını onamış ve kazandım bana ödeneğimi verirler mi lütfen cvp yazarmısınız

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.