İşçi, bayramda çalışmak zorunda mı?

İşçinin bayramda çalışması

Bizlerin genel olarak bayram tatili diye adlandırdığı günler İş Kanununda ulusal bayram ve genel tatil günleri diye tanımlanır. Bu günlerin neler olduğunu daha önceki bir yazımızda anlatmıştık. İş Kanunu bu günlerde dinlenmeyi esas kabul etmiştir. Peki bu günlerde çalışılamaz mı?

Dinlenmenin esas olması gereken bu zamanlarda çalışmak da elbette mümkündür. İş Kanununun 47 inci maddesinde de yer aldığı gibi; işçilere, çalışmazlarsa bir iş karşılığı olmadan o güne ait ücretleri tam olarak, tatil yapmadan çalışırlarsa ayrıca çalıştıkları her gün için bir günlük ücret daha ödenir.

Buna göre; örneğin 4,5 gün süren kurban bayramı süresince işçi çalıştırılmazsa, çalışmadığı halde bu günlere ilişkin yevmiyesini tam olarak alacaktır. Çalışırsa da çalışmış olduğu her gün için bir yevmiye fazladan alacaktır.

Bütün bunlara rağmen mesela ramazan bayramında çalışmak istemeyen işçinin durumu nedir? Bu sorunun cevabını vermek için aşağıdaki hususlara bakmak gerekir.

 • İşyerinde toplu iş sözleşmesi varsa ve bu metinde de işverenin talep etmesi halinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışacağına dair bir hüküm varsa işçi çalışmak ZORUNDADIR.
 • İşçinin imzaladığı iş sözleşmesinde işverenin talep etmesi halinde işçinin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışacağına dair bir hüküm varsa , işçi çalışmak ZORUNDADIR.
 • Yukarıdaki iki durum da mevcut değilse ama işveren işçinin bu konudaki yazılı onayını ayrıca almışsa, işçi çalışmak ZORUNDADIR.
 • Toplu iş sözleşmesinde ya da iş sözleşmesinde hüküm yoksa ve işveren işçinin onayını da ayrıca almamışsa işçi çalışmak ZORUNDA DEĞİLDİR.

Genel tatil günleri hangileridir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

 • Uygulamaya bakıldığında, işçinin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmasına dair onaylarının yukarıda belirtilen üç durumdan biriyle muhakkak alındığı unutulmamalıdır. Bayramda çalışmak istemeyen işçinin kıdem ve ihbar tazminatlarından olmaması için yukarıdaki hususları iyi araştırması gerekir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

7 Yorum

 1. Haftalık izni çarşamba günü kullanan bir çalışan bayramın ilk günü pazara gelen bir dönemde iznini pazar günü kullanmaya zorlanabilir mi? Bu şekilde bir yönlendirme çarşamba günü kullanamadığı izinden dolayı çalışana izin günü mesaisi hakkı getirir mi?

  1. Burak bey, işçi her çarşamba izin kullanıyorsa ve işçiden iznini çarşamba değil de pazar kullanması isteniyorsa, işçinin iki hafta tatili arasında yaklaşık 10 günlük bir zaman dilimi olur. Halbuki hafta tatilinin en geç 7 günlük zaman diliminde verilmesi gerekir.

 2. Kurban bayramı tatilinde 2 gün mesai yaparak karşılıgında izin verecklerini söyleyip calışcam fakat bayramda bi güne kacgün izin oluyor ögrenme imkanımız var mı teşekkürederim.

  1. Hüseyin bey şu yazımda da açıkladığım üzere, bayramda çalışan işçiye, bunun karşılığında izin verilemez. Bayramda çalışan işçiye genel tatil ücretinin mutlaka ödenmesi gerekir. Hatta işçi bayramda çalıştığı gün kadar izin istese bile, bunun yerine parasının ödenmesi gerekir.

 3. Ramazan bayramı tatilinde işe gitmemek için işverenime dilekçe ile bildirmek istiyorum.bi örneğini bulamadım.

 4. Hafta tatili cumartesi pazar (2 gün) olan kişi cumartesi işe fazla mesaiye gelir ise karşılığında mesaili ücret alır. Peki fazla mesaiye gelen hafta tatili bayram gününe denk gelen işçi, diğer çalışanlar ile 2 kat mesai alır yoksa bayram da hafta tatilinde işe geldiğinden dolayı farklı mı ücret alır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.