İşçi bir günde en çok kaç saat çalıştırılabilir?

İşçinin günlük en fazla çalışabileceği süre

İşyerinde günlük çalışma süreleri belirlenmiş bile olsa özellikle sipariş yoğunluğu gibi durumlarda fazladan mesai yapılması mümkündür. Böyle bir durumda meydana gelebilecek fazla çalışma kavramını ya da bu çalışmanın ulusal bayram ve genel tatil günlerinden birine denk gelmesi halinde gündeme gelecek olan genel tatil ücretini daha önce açıklamıştım. Peki ama işçi bir günde en çok kaç saat çalışabilir?

Çalışma süresi nedir?

Öncelikle İş Kanununa göre haftalık çalışma sürelerine bir bakalım. Kanunda haftalık çalışma süresi  en çok 45 saat olarak belirlenmiş ve bu sürenin aksi kararlaştırılmadıkça haftanın çalışılan günlerine eşit olarak bölüneceği belirtilmiştir. Peki ama bu durumda günlük kaç saat çalışma süresi vardır?

Günlük yedi buçuk saat mesai

Yine İş Kanunu gereğince, işçilere haftada en az bir gün kesintisiz 24 saat hafta tatili verilmesi gerektiği göz önüne alındığında, işçinin haftanın 6 günü çalışacağı kabul edilmelidir. O halde 45 saat altıya bölündüğünde çıkan 7,5 rakamı bize işçinin günlük çalışma süresini verecektir.

Altı gün çalışılmak zorunda değil

Yukarıda da belirttiğimiz gibi iki temel husus vardır:

  • Taraflar anlaşırsa 45 saat haftanın çalışılan günlerine eşit olarak bölünmeyebilir
  • Hafta tatili 24 saatten çok verilebilir.

Yukarıdaki iki hükmün doğal sonucu ise şudur: İşyerinde örneğin haftanın 5 günü 9’ar saat çalışılabileceği gibi 4 günü 11’er saat de çalışılabilir. İşte tam burada devreye günlük azami çalışma süresi kavramı girmektedir.

is kanunu gunde azami calisma suresi

Günlük azami çalışma süresi

İş Kanununun 63üncü maddesine göre, günlük en çok çalışma saati 11 saattir. Bunun anlamı ise şudur: İşyerinde ne olursa olsun, işçinin günlük 11 saatten çok çalıştırılması mümkün değildir. Olağan fazla çalışma ya da olağanüstü fazla çalışma fark etmeksizin işçi günde on bir saatin üzerinde çalıştırılamaz. Hiçbir neden, işçinin günlük 11 saatin üzerinde çalıştırılmasına gerekçe olamaz.

SONUÇ

İş Kanunu ve Yargıtay içtihatları göz önüne alındığında, işçi için günlük 11 saatlik azami çalışma süresi sınırının koyulduğunu görüyoruz. Bu öyle bir sınırdır ki, hiçbir gerekçeyle aşılması mümkün değildir.

İşyerinde yetişmesi gereken ne kadar çok sipariş olsa da, en umulmadık gelişmeler  yaşansa da, işçi rıza gösterse de günlük en çok çalışma süresi olan on bir saat aşılamaz.

Kısa vadede iş kazalarına ve uzun vadede ise fiziksel ve ruhsal yorgunluklara neden olabileceği düşünülerek getirilen bu sınırlamaya bütün işverenlerin uyması önem arz etmektedir.

 

42 Yorum

  1. Mustafa bey selamlar ben bir bankanın genel müdürlüğünde 24 saat vardiya sisteminde çalışıyorum.24 saatlik çalışma çok ağır geldiğinden işi birakmak istiyorum fakat yasal haklarımı nasıl elde edebilirim.(tazminat, işsizlik maaşı vs.) Noterden ihtar çekerek haklı fesih yapmamı onerenler oldu bunu hangi maddelere dayandırabilirim. Saygılarımla

    1. Ahmet bey zaten yazıda gerekli açıklamalar var. Ama özel olarak söylemem gerekirse 24/f maddesine göre fesih işlemi yapabilirsiniz. İşçinin bir gün içerisinde 11 saatin üzerinde çalıştırılması yasal değildir.

  2. Merhaba mustafa bey ben aynı yerde 5 senelik teknik servis çalışanıyım günde 10 saat çalışmaktayım haftalık 60 saat yapıyor
    sizin tavsiyeniz işten çıkmamak çalışmamız yönünde ben buna katılıyorum ancak çıkarken geçmişe dönük fazla mesailerimizi nasıl ıspatlarız.

    1. Bu hem kolay hem zordur. Eğer maaş bordrolarınızda fazla mesai kalemi yoksa her türlü delille ispatlayabilirsiniz; buna tanık da dahildir. Ama bordrolarınızda mesai ödemeleri varsa ve siz ihtirazi kayıt koymaksızın bunları imzalamışsanız ancak yazılı delillerle fazla çalışmalarınızı ispat edebilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir