İşçi cumartesi çalışmak zorunda mı?

İşçinin cumartesi çalışması

Günümüz iş hayatında hafta içi dışında cumartesi ve hatta pazar çalışmak yaygın uygulamalar haline geldi. Özellikle cumartesi yarım gün mesai yapan oldukça fazla işyeri olduğu bir gerçek. Bu işyerlerinin temel gerekçesi ise, ulusal ya da uluslararası piyasada şirketlerin cumartesi günleri de çalıştığı, o nedenle yarım günlük cumartesi mesaisinin günümüzde şart olduğu yönündedir.

Reklam

Bazen işçilerin, cumartesi yarım gün yerine hafta içi bir saat fazladan çalışmayı tercih ettiklerini ama işverenlerin buna yanaşmadığını görmekteyiz. Özellikle yarım günlük cumartesi mesaisi, işçinin o gününü adeta heba etmekte ve haftada bir buçuk gün olan tatili, işçilere göre bir tek güne düşürmektedir.

İşyerlerinde en az bir gün ve özellikle pazar günleri hafta tatili vermekse genel olarak riayet edilen bir uygulamadır. Vardiya usulü çalışılan ve haftanın yedi günü açık olan işyerlerinde hafta tatili dönüşümlü olarak her hangi bir güne denk gelebilirken, özellikle beyaz yakalı işçilerin hafta tatillerini pazar günleri yaptığına şahit olmaktayız.

Peki İş Kanununa göre cumartesi çalışmak mümkün müdür? İşçi, istemediği takdirde cumartesi mesaiye gelmeye zorlanabilir mi?

İş Kanununa göre; işyerlerinde, işçilere tatil günlerinden önce iş günlerinde çalışmış olmaları kaydıyla 7 günlük bir zaman dilimi içerisinde kesintisiz ve en az 24 (yirmidört) saat dinlenme (hafta tatili) verilmesi gerekir. Bu konuda, işçinin hangi hallerde hafta tatiline hak kazanacağını “İşçi haftanın yedi günü çalışabilir mi?” başlıklı yazımızda izah etmiştik.

İş Kanunu, işçiye haftada en az 1 gün kesintisiz 24 saat dinlenme verilmesini zorunlu tutmakla beraber, hangi gün bu tatilin verileceği konusunda işverene takdir hakkı vermiştir. Ayrıca bu konudaki zorunluluk 24 saat kesintisiz tatil vermekle sınırlı olduğu için, işveren tarafından pazar günü işçiye tatil verilmesi halinde cumartesi de tatil verilmesine gerek yoktur.

Cumartesi çalışmanın gereksiz ya da kanunsuz olduğu anlayışı, ülkemiz genelinde cumartesi-pazar günlerinin birlikte anılması ya da çoğu zaman memurlar ve öğrenciler vb. için birlikte tatil olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun dışında İş Kanunu açısından cumartesi, pazar ya da başka bir gün söz konusu olmayıp İş Kanunu için önemli olan haftada en az bir gün hafta tatili verilmesidir.

SONUÇ

İşçiler genelde cumartesi çalışmak istememekte, cumartesi günü yapılan mesainin hafta içine dağıtılabileceğine inanmaktadır. Cumartesi ve pazar günü art arda tatil yapan işçinin daha verimli olacağı da muhakkaktır. Ancak İş Kanunu açısından cumartesi çalışmanın hiçbir sakıncası bulunmadığı, bu günün bir iş günü olarak kabul edildiği, işverenin bu konudaki talimatlarına uyulması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi takdirde kıdem tazminatı almaksızın işten çıkarılma riskinin bulunduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.