İşçi cumartesi çalışmak zorunda mı?

İşçinin cumartesi çalışması

Günümüz iş hayatında hafta içi dışında cumartesi ve hatta pazar çalışmak yaygın uygulamalar haline geldi. Özellikle cumartesi yarım gün mesai yapan oldukça fazla işyeri olduğu bir gerçek. Bu işyerlerinin temel gerekçesi ise, ulusal ya da uluslararası piyasada şirketlerin cumartesi günleri de çalıştığı, o nedenle yarım günlük cumartesi mesaisinin günümüzde şart olduğu yönündedir.

Bazen işçilerin, cumartesi yarım gün yerine hafta içi bir saat fazladan çalışmayı tercih ettiklerini ama işverenlerin buna yanaşmadığını görmekteyiz. Özellikle yarım günlük cumartesi mesaisi, işçinin o gününü adeta heba etmekte ve haftada bir buçuk gün olan tatili, işçilere göre bir tek güne düşürmektedir.

İşyerlerinde en az bir gün ve özellikle pazar günleri hafta tatili vermekse genel olarak riayet edilen bir uygulamadır. Vardiya usulü çalışılan ve haftanın yedi günü açık olan işyerlerinde hafta tatili dönüşümlü olarak her hangi bir güne denk gelebilirken, özellikle beyaz yakalı işçilerin hafta tatillerini pazar günleri yaptığına şahit olmaktayız.

Peki İş Kanununa göre cumartesi çalışmak mümkün müdür? İşçi, istemediği takdirde cumartesi mesaiye gelmeye zorlanabilir mi?

İş Kanununa göre; işyerlerinde, işçilere tatil günlerinden önce iş günlerinde çalışmış olmaları kaydıyla 7 günlük bir zaman dilimi içerisinde kesintisiz ve en az 24 (yirmidört) saat dinlenme (hafta tatili) verilmesi gerekir. Bu konuda, işçinin hangi hallerde hafta tatiline hak kazanacağını “İşçi haftanın yedi günü çalışabilir mi?” başlıklı yazımızda izah etmiştik.

İş Kanunu, işçiye haftada en az 1 gün kesintisiz 24 saat dinlenme verilmesini zorunlu tutmakla beraber, hangi gün bu tatilin verileceği konusunda işverene takdir hakkı vermiştir. Ayrıca bu konudaki zorunluluk 24 saat kesintisiz tatil vermekle sınırlı olduğu için, işveren tarafından pazar günü işçiye tatil verilmesi halinde cumartesi de tatil verilmesine gerek yoktur.

Cumartesi çalışmanın gereksiz ya da kanunsuz olduğu anlayışı, ülkemiz genelinde cumartesi-pazar günlerinin birlikte anılması ya da çoğu zaman memurlar ve öğrenciler vb. için birlikte tatil olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun dışında İş Kanunu açısından cumartesi, pazar ya da başka bir gün söz konusu olmayıp İş Kanunu için önemli olan haftada en az bir gün hafta tatili verilmesidir.

SONUÇ

İşçiler genelde cumartesi çalışmak istememekte, cumartesi günü yapılan mesainin hafta içine dağıtılabileceğine inanmaktadır. Cumartesi ve pazar günü art arda tatil yapan işçinin daha verimli olacağı da muhakkaktır. Ancak İş Kanunu açısından cumartesi çalışmanın hiçbir sakıncası bulunmadığı, bu günün bir iş günü olarak kabul edildiği, işverenin bu konudaki talimatlarına uyulması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi takdirde kıdem tazminatı almaksızın işten çıkarılma riskinin bulunduğu göz önünde bulundurulmalıdır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

8 Yorum

 1. Merhabaözel bir özel şirkette fabrikada ilk başta çalışma Saatlerimiz 08:00-17.30 Du ve cumartesi gelinmiyordu şimdi ise yılbaşından itibaren 01.01.2018 tarihinden 08:00-16:00 cumartesi günü de geliyoruz artık.insanlar mağdur olmuş durumda bunla ilgili ne gibi değişiklikler yapılabilir kiminle irtibata geçilmesi gerekiyor. Bi önceki çalışma saatine dönüşebilir için bilgisi olan varsa yazar sevinirim teşekkürler.

  1. Ali bey bu konularda işverenin takdir yetkisi bulunmaktadır. Öncelikle iş sözleşmenizi incelemenizi öneririm. Çünkü bu tür değişiklikler için onaylar, genelde peşinen iş sözleşmesiyle alınmaktadır.

 2. Selam ben askeri bir kurumda kadrolu isciyim haftanin alti gunu (cumartesi pazar dahil) 8.30-18.00 saatleri arasinda wc de calismaktayim.bana sozlu olarak bos kaldigin vakit yemegine gidebilirsin fakat wc de ayrilma denmektedir.ve sadece persembe gunu izin vermekteler. Ben bu durumda fazla calisma ucreti talep edebilirmiyim yol gosterirseniz sevirim ozluk haklarimi hic bilmiyorum.saygilar

  1. Oktay bey bunun hesabını kendiniz de yapabilirsiniz. Haftalık çalışma süreniz, molalarınız hariç, 45 saati aşıyorsa fazla çalışma yapıyorsunuz demektir ve fazla mesai ücretinizin ödenmesi gerekir.

 3. Merhaba ben sabit 8.6 calyrum hafta ici hergun mesai oluyor normalde cumartsi gitmem gerkir ama mesai var diyerek cagriyolar ben bugn gitmedm tutanak tulup is hakkma son verilirmi oyle bir haklari varmi is verenin

  1. Yücel bey işveren size haftada bir gün hafta tatili verirse, yasal yükümlülüğünü yerine getirmiş olur. Bu durumda cumartesi de gitmeniz gerekir. Ha, siz cumartesi gittiğinizde fazla mesai gündeme geliyorsa, bunun ücretinin de ayrıca ödenmesi şarttır.

 4. Merhaba tahsilat şirketinde. Sabah 9 akşam 6 çalışıyorum. Son iki haftamızın salı ve perşembe günleirni 8 e kadar çalışıyorum. Ve yine son 2 hafta cumartesi günlerini saat9- 2.30 a kadar çalışıyorum. Yasal mı? Yalnız mesai ücreti almıyorum

  1. Sema hanım, haftalık çalışma süreniz 45 saati aştığında fazla mesai ücreti almanız gerekir. Alamıyorsanız ya da bunun yerine serbest zaman kullanamıyorsanız, yasal olduğunu söyleyemeyiz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.