İşçi görev değişikliği bildirim yazısı örneği

işçi görev değişikliği yazısı örneği

Görev değişikliği bildirimi

İşyerinde çalışmakta olan bir işçinin görev yerinin ya da unvanının değiştirilmesi her zaman mümkündür. Ancak böyle bir değişiklik, çalışma koşullarında esaslı değişiklik olarak kabul edilmektedir.

Çalışma koşullarında esaslı değişikliğin sonuçlarının ne olduğunu daha önce yazmıştım.

İşçinin görev yerinin  ya da unvanının değiştirilmesi esaslı bir değişiklik olduğu için, bu durumun işçiye tebliğ edilmesi önem arz eder. Çünkü bu tebliğe sessiz kalan işçinin değişikliği kabul ettiği varsayılır. Bu nedenle aşağıda örneği yer alan görev değişikliği yazısı örneğinin işçiye tebliğ edilmesi gerekir. Dilekçedeki boşlukları, yapılacak değişikliğin niteliğine göre doldurmanız gerekir.

İndirmek için tıklayınız.

Amirine saygısızlık yapan işçinin çıkarılması

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

18 Yorum

  1. Turan bey, düzenlenmiş bir sözleşme varsa ve burada da görev tanımınız açıkça yazıyorsa, başka bir iş yapmak istememe hakkınız var demektir.

 1. Tesekurederim duzenlenmis bir evrakyok bekci olarakgirdigim fabrika uretimin yogunlasmasinedeninden iscialmayip bizi kullanmak istemesi buna hayirdersem isveren isimesonverebilirmi izlemem gereken yol neolmalidir

  1. Ortada yazılı bir evrak yoksa ve süreç mahkemeye taşınırsa, gerçek işinizi ve işverenin sizden ekstra yapmanızı istediği işleri ispatlamanız gerekir ki, bunun oldukça zor olduğunu söylemeliyim. Buna göre bir karara varmalısınız.

 2. iyi günler bir sorum vardı.kurumsal bi gıda şirketinde kuryelik yapıyorum restaurant yetklisiyle anlaşamdığım için yıldırmak ve istifaya zorlama amaçlı sözleşmemdeki maddeye dayanarak keyfiyetten başka şubeye göndermek istiyorlar. sözlü olarak bildirim yaptılar bende maaş + prim usulü çalıştığımı gidiceğim yerde adres bilmediğimi o yüzden maaşımında elle tutulur eksilme olacağını şuan çalıştığım şubedeki paket sayıma ulaşmak için daha çok çalışacağımı bunun bende stres yaratacağını ve çok paket atmak için adres bilmediğim yerde dikkatimin dağılabileceğini ve motor kullandığım için iş güvenliğimin tehlikeye atıldığını bunun iş sözleşmemde esaslı değişiklik olduğunu kabul etmediğimi belirterek ihtar gönderdim. diğer gün işe gier ve beni vardiyama almazlar ise noterde bildirimde bulunup mahkemeye verebilirmiyim? konumda haklımıyım şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Açık konuşmak gerekirse; iş sözleşmenizde buna dair bir hüküm varsa, işverenin sizi başka şubeye gönderme hakkı vardır. Yine de işten ayrılır ve mahkemelik olursanız, işverenin eşit davranmadığını ve size farklı muamele yaptığını iddia ederek şansınızı deneyebilirsiniz.

 3. Merhabalar. Büuükşehir belediyesinde çalışıyorum, bölümümü değiştirmek için ne yapmam gerekir?

 4. Slm ben iş kazası yaptım diye ve üretim elemanı olarak çalışyordum işe başladım hemen bölümümü değiştirler imza atirlar bana zorla meyadanci yaptilar beni aksama kadar agac kesiyom ve benim kalpimde sorun var raporum var

 5. İyi akşamlar ben çalıştığım şirkette vardiya amiriydim hiç bir açıklama yapmadan sözlü bir şekilde amirlikten normal işçi durumuna getirildim bunun için ne yapa bilirim ve gece gündüz vardiya çalışırken bir anda tek vardiya ya düşürüldük

  1. Merhaba. Maaşınızda düşüş oldu mu? İş sözleşmenizde görev tanımınız var mıydı?

 6. Görev tanımım da kali kontrol işcisi yazıyor ama 10 aydan itibaren 12 çalıştığımız halde 1600 TL alıyoruz maaşlar çok geç ödeniyor ve artı bodrada yazanla bankaya yatan farklı hep vericez deniyor bir türlü verilmiyor

  1. Bu durumda haklı fesih yapabilirsiniz. Maaşların geç ödenmesi zaten tek başına bir haklı fesih sebebidir.

 7. Merhabalar , şuan bi kamu kurumunda güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım.Eğitim durumumu göz önünde bulundurarak birim değişikliği yapmak istiyorum, öncelikle böyle bir hakkım varmı varsa iZleyeceğim yol ne olacaktır, cvp verirseniz memnun olurum teşekkür ederim.

  1. Merhaba. İş sözleşmenizde ya da kurum mevzuatında açıkça böyle bir hak mevcut değilse, buna benzer taleplerin yerine getirilmesi tamamen işverenin takdirindedir. Diyalogla ve kurumunuza başvurarak sonuç almanız belki mümkün olabilir.

 8. Merhaba.25 yıldır bir Sitede bahçıvan olarak çalışmaktayım.(çim biçme,sulama,çöp toplama vs işler yapıyorum)
  Diğer personel havuz temizliyor,servis yapıyor.Herhangi bir iş sözleşmesi yok.Sorum şu: Yönetici bana diğer personelin yaptığı işleri yaptırabilir.mi?Yaptırmak isterse ne yapmam gerekir?
  NOT:İşe giriş bildirgesinde unvanım Kapıcı olarak yazıyor.Şu zamana kadar diğer personelin işlerini hiç yapmadım.Teşekkürler kolay gelsin.

 9. Merhabalar
  Ben özel sektörde engelli kadrosunda çalışıyorum. Yaklaşık bir buçuk sene öncesine kadar son işlemler bölümünde sürekli gündüz vardiyasında çalışıyordum. Beni idari işler kadrosuna aldılar ve üç vardiya sistemine geçirdiler. Yaptığım iş güvenlik kamerası takip. Ancak ben farklı işte çalışmak istiyorum deyip bölüm değişikliği talebinde bulundum. Bağlı olduğum idari amir bu mevzuyla alakadar olmadı. Benim personel müdürlüğüne görev/bölüm değişikliği talebi ile alakalı dilekçe vermemde bir sakınca var mı?

  1. Merhaba. Dilekçe vermenizde yasal olarak bir sıkıntı yoktur. Ancak bu hususta karar vermek yetkisi ve takdiri işverende olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.