İşçi görev değişikliği bildirim yazısı örneği

işçi görev değişikliği yazısı örneği

Görev değişikliği bildirimi

İşyerinde çalışmakta olan bir işçinin görev yerinin ya da unvanının değiştirilmesi her zaman mümkündür. Ancak böyle bir değişiklik, çalışma koşullarında esaslı değişiklik olarak kabul edilmektedir.

Çalışma koşullarında esaslı değişikliğin sonuçlarının ne olduğunu daha önce yazmıştım.

İşçinin görev yerinin  ya da unvanının değiştirilmesi esaslı bir değişiklik olduğu için, bu durumun işçiye tebliğ edilmesi önem arz eder. Çünkü bu tebliğe sessiz kalan işçinin değişikliği kabul ettiği varsayılır. Bu nedenle aşağıda örneği yer alan görev değişikliği yazısı örneğinin işçiye tebliğ edilmesi gerekir. Dilekçedeki boşlukları, yapılacak değişikliğin niteliğine göre doldurmanız gerekir.

İndirmek için tıklayınız.

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

42 Yorum

  1. Turan bey, düzenlenmiş bir sözleşme varsa ve burada da görev tanımınız açıkça yazıyorsa, başka bir iş yapmak istememe hakkınız var demektir.

 1. Tesekurederim duzenlenmis bir evrakyok bekci olarakgirdigim fabrika uretimin yogunlasmasinedeninden iscialmayip bizi kullanmak istemesi buna hayirdersem isveren isimesonverebilirmi izlemem gereken yol neolmalidir

  1. Ortada yazılı bir evrak yoksa ve süreç mahkemeye taşınırsa, gerçek işinizi ve işverenin sizden ekstra yapmanızı istediği işleri ispatlamanız gerekir ki, bunun oldukça zor olduğunu söylemeliyim. Buna göre bir karara varmalısınız.

 2. iyi günler bir sorum vardı.kurumsal bi gıda şirketinde kuryelik yapıyorum restaurant yetklisiyle anlaşamdığım için yıldırmak ve istifaya zorlama amaçlı sözleşmemdeki maddeye dayanarak keyfiyetten başka şubeye göndermek istiyorlar. sözlü olarak bildirim yaptılar bende maaş + prim usulü çalıştığımı gidiceğim yerde adres bilmediğimi o yüzden maaşımında elle tutulur eksilme olacağını şuan çalıştığım şubedeki paket sayıma ulaşmak için daha çok çalışacağımı bunun bende stres yaratacağını ve çok paket atmak için adres bilmediğim yerde dikkatimin dağılabileceğini ve motor kullandığım için iş güvenliğimin tehlikeye atıldığını bunun iş sözleşmemde esaslı değişiklik olduğunu kabul etmediğimi belirterek ihtar gönderdim. diğer gün işe gier ve beni vardiyama almazlar ise noterde bildirimde bulunup mahkemeye verebilirmiyim? konumda haklımıyım şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Açık konuşmak gerekirse; iş sözleşmenizde buna dair bir hüküm varsa, işverenin sizi başka şubeye gönderme hakkı vardır. Yine de işten ayrılır ve mahkemelik olursanız, işverenin eşit davranmadığını ve size farklı muamele yaptığını iddia ederek şansınızı deneyebilirsiniz.

 3. Merhabalar. Büuükşehir belediyesinde çalışıyorum, bölümümü değiştirmek için ne yapmam gerekir?

 4. Slm ben iş kazası yaptım diye ve üretim elemanı olarak çalışyordum işe başladım hemen bölümümü değiştirler imza atirlar bana zorla meyadanci yaptilar beni aksama kadar agac kesiyom ve benim kalpimde sorun var raporum var

 5. İyi akşamlar ben çalıştığım şirkette vardiya amiriydim hiç bir açıklama yapmadan sözlü bir şekilde amirlikten normal işçi durumuna getirildim bunun için ne yapa bilirim ve gece gündüz vardiya çalışırken bir anda tek vardiya ya düşürüldük

  1. Merhaba. Maaşınızda düşüş oldu mu? İş sözleşmenizde görev tanımınız var mıydı?

 6. Görev tanımım da kali kontrol işcisi yazıyor ama 10 aydan itibaren 12 çalıştığımız halde 1600 TL alıyoruz maaşlar çok geç ödeniyor ve artı bodrada yazanla bankaya yatan farklı hep vericez deniyor bir türlü verilmiyor

  1. Bu durumda haklı fesih yapabilirsiniz. Maaşların geç ödenmesi zaten tek başına bir haklı fesih sebebidir.

 7. Merhabalar , şuan bi kamu kurumunda güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım.Eğitim durumumu göz önünde bulundurarak birim değişikliği yapmak istiyorum, öncelikle böyle bir hakkım varmı varsa iZleyeceğim yol ne olacaktır, cvp verirseniz memnun olurum teşekkür ederim.

  1. Merhaba. İş sözleşmenizde ya da kurum mevzuatında açıkça böyle bir hak mevcut değilse, buna benzer taleplerin yerine getirilmesi tamamen işverenin takdirindedir. Diyalogla ve kurumunuza başvurarak sonuç almanız belki mümkün olabilir.

   1. Merhaba Zeynel Bey, bazı resmi kurumların bünyesindeki işçilerin ünvanlarını değiştirdiklerini okuyoruz. Kurumum bunu yaparsa SGK’daki ünvanım da değişir mi? Antrenörlük belgemi işimde değerlendirmek istediğimi il müdürüne bizzat ilettim olumlu baktı ancak personel müdürü bu yaşıma geldim işçi ünvan değişikliği görmedim diyor. Müdür dahil diğer personel, bu konudaki mevzuatı bilmediklerini açıkça söylüyor. Bu durumda; 1-Kurum nasıl bir yol izlemeli? 2-Ben nasıl bir yol izlemeliyim? Bu konuda çok fazla bilgi kirliliği var, bizi aydınlatırsanız memnun oluruz. Çok teşekkür ederim. Saygılar.

 8. Merhaba.25 yıldır bir Sitede bahçıvan olarak çalışmaktayım.(çim biçme,sulama,çöp toplama vs işler yapıyorum)
  Diğer personel havuz temizliyor,servis yapıyor.Herhangi bir iş sözleşmesi yok.Sorum şu: Yönetici bana diğer personelin yaptığı işleri yaptırabilir.mi?Yaptırmak isterse ne yapmam gerekir?
  NOT:İşe giriş bildirgesinde unvanım Kapıcı olarak yazıyor.Şu zamana kadar diğer personelin işlerini hiç yapmadım.Teşekkürler kolay gelsin.

 9. Merhabalar
  Ben özel sektörde engelli kadrosunda çalışıyorum. Yaklaşık bir buçuk sene öncesine kadar son işlemler bölümünde sürekli gündüz vardiyasında çalışıyordum. Beni idari işler kadrosuna aldılar ve üç vardiya sistemine geçirdiler. Yaptığım iş güvenlik kamerası takip. Ancak ben farklı işte çalışmak istiyorum deyip bölüm değişikliği talebinde bulundum. Bağlı olduğum idari amir bu mevzuyla alakadar olmadı. Benim personel müdürlüğüne görev/bölüm değişikliği talebi ile alakalı dilekçe vermemde bir sakınca var mı?

  1. Merhaba. Dilekçe vermenizde yasal olarak bir sıkıntı yoktur. Ancak bu hususta karar vermek yetkisi ve takdiri işverende olacaktır.

 10. Mrhb.firmamız da çaycı olarak çalışan personel diğer çalışanlar ile sürekli dedikodu yapıp insanları zor durumda bırakıyor. Ayrıca kendisi diğer çalışanlara(şahitli) ‘Daha iyi şartlar da iş bulduğunu, burdan tazminat alabilmek için kendisini işten atmalarını beklediğini’ söylüyormuş. Bu işçiyi tazminat vermeden işten çıkartmak için nasıl bir yasal yol izlenmelidir? Teşekkürler

 11. Özel bir fabrikada çalışmaktayım çalıştığım yerde mental ve pisikolejik olarak çok yoruldum yer değişikliği dikekçesı vermek istiyorum.Nasıl bir yol izlememe gerekir.dilekçe örneği verebilirmisiniz..Teşekkür ederim

 12. Merhaba metal isi yapan bir fabrikada 2 yildir taseron isci olarak calisiyorum son zamanlarda is yuku iyice artti ve 3 kisinin yapabilecegi isi tek kisiye yani bana yuklemeye calisiyorlar. Bolum degistirmek istiyorum bunun icin bir dilekce ornegi verebilir misiniz ?

  1. Merhaba. Bunun için özel bir dilekçe örneğini hiçbir yerde bulamazsınız. Yapmanız gereken bir kağıt almak ve yukarıda yazdığınız hususları daha kibarca ifade ederek talebinizi iletmekten ibarettir.

 13. Özel güvenlik olarak çalışmakta iken proje değişikliği yapıldı tüm sosyal haklarım aynı kalmak şartı ile bende kabul ettim ama yeni projeye başlatmadan birikmiş tüm izinlerimi ben istemeden kullandırdılar şimdi iznim bitiyor ama bana halen dönüş yapıp yeni proje ile ilgili ne servis nede adres hiçbir bilgi verilmedi sadece adını biliyorum izin günüm dolunca haber gelmezse ne yapmalıyım Saygılar

  1. Merhaba. Yıllık izin bittiğinde, halen haber gelmediyse, işverenin ofisine gidin. Burayı bilmiyorsanız, eski işyerine gidin. Buralarda muhatap bulamazsanız, işverenin bilinen son adresine, notere giderek bir ihtarname gönderebilir ve durumu kayıt altına alabilirsiniz.

 14. merhaba .
  öncelikle özel şirkette bağlı olarak belediye binasında çaycı olarak çalışıyorum,üstelik 19 yaşındayım yaklaşık 5 aydır çalışıyorum , meslek lisesi mezunuyum . birim değişikliği için kiminle görüşmem gerek ve nasıl bir dilekçe yazmam gerekiyor lütfen yardımcı olun .

  1. Merhaba. Bu sorunun cevabını internette bulamazsınız. Bağlı olduğunuz şirkete ya da sorumlusuna sormanız en doğrusu olacaktır.

 15. Merhaba, ben özel sektörde fabrikada 3 vardıyalı sistemde çalışıyorum üretim içi formen görevim. Konuşarak işimi yapıyorum, ve 26 martta çene ameliyatı oldum 40 gün rapor kullandım ve iş başı yaptım, konuşmakta zorlanıyorum üretim müdürüne durumumu anlattım konuşmak zorluyor beni ve görev değişikliği istiyorum dedim elim ayağım sağlam dedim, oda beni formenlikten almak istemedi vardıya başı 1 saat, vardıya sonu 1 saat işleri yap, onun dışında kalan 6 saat sürede otur makineye operatör gibi çalış böyle idare et dedi bana, bende deniyelim madem dedim, ama dediği gibi olmadı 50 kişi eleman var her birinin derdi ayrı ve öok yoruluyorum konuşurken ne yapmalıyım cevap yazarsanız çok iyi olucak, Teşekkürler.

  1. Merhaba. İbrahim bey tam olarak ne istiyorsunuz? Örneğin bu gerekçeyle işten çıkmak mı? Yoksa başka bir görev mi?

   1. 1. Görev değişikliği istedim kabul etmediler, bu durumda kendi isteğimle değişiklik yapmaya hakkım varmı.

    2. Veya tazminatlı çıkış hakkım varmı

    1. Merhaba. Sizin durumunuzda buna kesin bir cevap vermek çok zor. Çünkü sizin de haklı olduğunuz taraflar var, işverenin de haklı olduğu taraflar var. Böyle durumlarda yapılacak bir feshin sonuçlarını kestirmek çok zor olacağından, sizin bir şekilde karar vermeniz gerekir.

     1. Merhaba ben avmde ozel guvenlık gorevlısı olarak calısıyorum 17aydır x reyde gorevlıydım 6gunluk rapor aldım geldiğimde istemediğim halde vardıya Baska grubla degıstırdıler beğenmiyorsan ıstıfa et diyor mudur bey 1haftadırda xreyden alıp saha elemanı olarak calıstırıyor istifaya zorluyorlar anlıcagınız bu doğrultuda tazminat alıp cıkma yolu doguyormu nasıl bi yol izlemem gerekır

     2. Merhaba. Fatma hanım, iş sözleşmesinde size başka görevler verilebileceği yazılıysa; ki büyük ihtimalle öyledir, işveren sizi istediği alanda çalıştırma hakkına sahip olacaktır.

 16. Selamün aleyküm hocam. Sağlık bakanlığına bağlı olarak devlet hastanesinde temizlik görevlisi olarak çalışmaktayım . Hasta bakıcı olarak ünvan değişikliği nasıl yapabilirim

  1. Aleyküm selam. Bunu öğrenmenin en iyi yolu, internette araştırma yapmaktansa, bir dilekçeyle kurumunuza sormaktır. Böylece yanlış bilgilerle muhatap olmadan, ilk ağızdan cevabı almış olursunuz.

 17. Merhabalar özel bir kolejde depo sorumlusu olarak işe başladım ancak kolejin sadece depo sorumlusu olarak bana ihtiyaçı olmadığı için satınalma sorumlusu olarakda görevlendirildim fakat 2 ci görevim olan satınalma yı yapamıyorum dolayısı ile 2 ci gorevimi nasil birakabilirim veya gorev değişikliği isteyebilirim

  1. Merhaba. Bu ya da başka bir görevin size verilmesi için örneğin iş sözleşmesiyle ya da başka bir metinle önceden izniniz alınmışsa, yapabileceğini bir şey yoktur. Bu tür bir görevlendirmeye işverenin hakkı olmadığını düşünüyorsanız da, ancak bu nedenle haklı fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz. Bunun dışında, üzerinizden diğer görevin alınmasına işvereni kimse zorlayamaz.

 18. 3 senedir ozel sektör de calismaktayim bundan 4 ay once bel fıtığı ameliyatı oldum bulundugum bolum surekli ayakta durmak ve agir iş gerektiriyor nsl bolum degistire bilirim

 19. Slm is yerimiz Arnavutköy den Çerkezköy’e tasiniyo ama gitmek istemiyorum is veren servis koydugunu gelmek istemiyosak bu bizim kararimiz oldugunu bu yuzden tazminat hakkimizin olmadigini soyluyor ne yapabilirim

 20. Merhabalar özel güvenlik görevlisi olarak çalıştığım ana firmadan bAşka bir firmaya bütün şartlar aynı denilerek transfer oldum .fakat 1ay sonra bordromu alınca maaş serviz dahil hiç bir şartın aynı olmadığını gördüm .şimdi ne yapmalıyım.irtar çekmenin bir zamanı var mı. 1ay sonra ihtar çekebilirmiyim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.