İşçi hafta tatilini nasıl hak eder?

Hafta tatili nasıl hak edilir?

İş Kanununun işçilere tanıdığı önemli haklardan birisi de hafta tatilidir. İşçiye 7 günlük zaman diliminde en az 24 saat hafta tatili verilmesi gerekir. O halde, neden böyle bir yazı yazdığımı düşünebilirsiniz. Madem işçiye hafta tatili verilmesi zorunludur; o halde hafta tatilini her işçi peşinen hak etmiş olmaz mı?

Hafta tatili kavramı

İş Kanunu işçilere hafta tatili verilmesini şart koşarken, bunu bazı hallerin varlığına da bağlamıştır. Şöyle ki; işçiye her halde ve şartta hafta tatili verilmesi gerekmez. Bunun için temel şart şudur: İşçi hafta tatilinden önceki iş günlerinin tamamında çalışmış olmalı ya da çalışmış kabul edilmelidir.

Hafta tatilinden önceki iş günlerinde çalışmak

Evet, işçiye hafta tatili verilmesinin zorunlu olması için işçinin, bugünden önceki iş günlerinde çalışmış olması gerekir. Çalışmamışsa bile geçerli bir mazeretinin olması gerekir. Bunu bir örnekle daha anlaşılır hale getirelim.

İşçinin hafta tatilinin pazar günü olduğunu varsayalım. Bu işçi pazartesiden cumartesiye haftanın 6 günü çalışmakta ve pazar günü de dinlenmektedir. Diyelim ki işçi, mazeretsiz bir şekilde, salı günü işe gelmedi. Bu durumda işçi, hafta tatilinden önceki iş günlerinin tamamında çalışmadığı için hafta tatiline hak kazanmayacaktır. Bu durumdaki bir işçinin hem gelmediği günü yevmiyesi hem de pazar gününün yevmiyesi kesilecek ve 1 gün işe gelmeyen işçinin 2 günlük ücreti ödenmeyecektir. Çünkü, bu işçi hafta tatiline hak kazanmamıştır.

hafta tatili nasıl hak edilir

İkinci bir örnek daha yapalım. Aynı işçi yine Salı günü işe gelmemiş olsun. Ancak o gün sağlık raporu almış olsun. Bu işçi Salı günü işe gelmediyse de, geçerli bir mazereti olduğundan çalışmış sayılacak ve hafta tatilini de hak edecektir.

SONUÇ

İşçiye 7 günlük zaman diliminde en az 24 saat kesintisiz hafta tatili verilmesi bir zorunluluk olmakla birlikte; bunun için bir ön şart vardır.

İşçi, hafta tatili gününden önceki iş günlerinin tamamında çalışmış olmalı ya da çalışmamışsa bile geçerli bir mazereti olmalıdır.

Aksi takdirde, yani hafta tatili gününden önceki iş günlerinin her hangi birinde mazeretsiz olarak işe gelmeyen işçi, hafta tatilini hak etmeyecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

8 Yorum

  1. Yazınızı dayanağını oluşturan kanun ve maddeleri referans olarak yazınızın altına ekleyebilir misiniz ?

  2. Ağustos 27 – 31 raporluydum. Eylül 1 Cumartesi çalıştım,Pazar hafta tatilim. Hafta tatilini hak etmiş sayılıyor muyum? Özel sektörde çalışmaktayım

    1. Merhaba, evet raporlu olunan günler, hafta tatiline hak kazanma bakımından çalışılmış gibi kabul edilmelidir.

  3. Market sorumlusuyum üstümde baskı var haftalık iznimi kullanamadım. İşten tüm haklarımı alıp ayrılmak istiyorum. Bu mümkün müdür?

  4. Isveren diyor ki;
    Ben sana 1 ay icinde herhangi gunlerlerde kafama gore 4 gun izin veririm. Hafta tatillerini almis olursun. Misal 20 gun kesintisiz calisip 4 gun arka arkaya izin veririm yine kesintisiz ayı tamamlarsin. Hakkini almis olursun. ” boyle birsey olabilirmi. Kanuna nizama aykirimidir ?
    Cevap icin simdiden tesekkur ederim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.