İşçi haftanın yedi günü çalışabilir mi?

Haftanın 7 günü çalışmak, aynı zamanda hafta tatili kullanmamak demektir. Dolayısıyla şu iki soru aynı anlama gelecektir: İşçi hafta tatili kullanmadan çalışabilir mi ya da işçi haftanın 7 günü çalışabilir mi?

Hafta tatili kavramı

İş Kanununa göre işçinin, haftada en az 24 saat kesintisiz dinlenmesine hafta tatili denir. Bu kavramı belirleyen temel ölçüt süresidir ve kesintisiz 24 saat dinlenme olmadıkça, hafta tatilinden de bahsedilemez.

Hafta tatili hangi gündür?

İşçiler arasında genel inanış, hafta tatilinin pazar olduğu yönündedir. Halbuki İş Kanunu hiçbir şekilde bir hafta tatili günü belirlememiştir. Bunun takdirini tamamen işverene bırakmıştır.

Durum böyle olunca hafta tatili, işin gidişatına göre, işverenin belirleyeceği herhangi bir gün olabilir:

iscidunyasi.com/iscinin-hafta-tatili-pazar-gunu-olmak-zorunda-mi

Hafta tatilinin değiştirilmesi

İşçinin hafta tatili bir kez belirlendikten sonra, ömür boyu aynı kalmak zorunda değildir. Bu konuda da yine inisiyatif işverendedir ve gerek gördüğünde işçinin hafta tatili gününü değiştirme hakkına sahiptir.

Cumartesi ve Pazar mesaisi ne kadar?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Haftanın 7 günü çalışmak

Bu durum yasal olarak mümkün olmadığı gibi, kanaatimce vicdanen de mümkün olmamalıdır. İş Kanununun 46ncı maddesi açıkça ” işçilere tatil gününden önce 63üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme (hafta tatili) verilir.” diyerek yasal hükmü ortaya koymuştur.

Bunun da ötesinde, bir işçinin üst üste 7 gün çalışması demek hem fiziken hem de ruhen yıpranması demektir ki; bence bu durum yasadan da önce gelmelidir.

fazla çalışma dahil iş sözleşmesi örneği

Haftanın 7 günü çalışan işçinin hakları

Haftanın 7 günü çalışmak demek, hafta tatilinde çalışmak demektir. Hafta tatilinde çalıştırılmak yasak da olsa, bu yasağa rağmen çalıştırılan işçiye hafta tatili ücretinin mutlaka ödenmesi gerekir.

Hafta tatilinde çalışan işçinin ne kadar ekstra ücret alması gerektiğini bir başka yazımızda açıklamıştık:

iscidunyasi.com/hafta-tatilinde-calisan-isci-kac-gunluk-ucret-alir

SONUÇ

İşçi haftanın 7 günü çalıştırılabilir mi? Bu sorunun cevabı tereddütsüz “hayır” olacaktır. Hem yasal hem de etik açıdan bu mümkün değildir.

İş Kanunu işçiye haftada en az 24 saat kesintisiz tatil verilmesini emretmiştir. Bunun anlamı, işçinin en az 1 tam gün boyunca tatil yapma hakkının olduğudur.

Ayrıca işçinin tatil yapmadan sürekli çalışması onu fiziksel olarak yıpratacak, psikolojisini etkileyecek ve aile yaşamına da olumsuz yansıyacaktır.

Üstelik, sürekli çalışmak zorunda kalan bir işçi yeterince verimli olamayacağı gibi, iş kazası bakımından da yüksek risk altında olacaktır.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

18 Yorum

 1. Merhaba ben haftanın 7 günü çalışıyorum sözlü olarak izin istiyorum vermiyorlar ücretini veriyorlar tabi ama ben iznimi kullanmak istiyorum haftanın 7 günü çalışmak zorundamıyım hakli olarak işimi fes edip tazminat alabilirmiyim yada nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olursanız sevinirim

  1. Serdar bey hiçbir işçi haftanın 7 günü üst üste çalıştırılamaz ve bu nedenle işten ayrılıp kıdem tazminatı talep edebilirsiniz.

 2. merhaba ben bir vinç firmasında iki ay çalıştım 5 pazar çalışması yaptım hakkım olanı isteyince beni yalancılıkla suçladı sigortamı vinci kiraladığı şirkete yaptırdı ve sigorta üzerinden hiç maaşım yatmadı bir miktar elden aldım yani o firmada hiç kaydım yok bir miktar alacağım var ne yapabilirim en net nasıl sonuç alabilirim

  1. Abdullah bey, zorunlu olarak önce arabulucuya başvurmanız gerekir. Burada sonuç alamazsanız dava açmanız gerekecektir.

 3. İşçi cumartesi hafta istirahati yapıyor pazar pazartesi.calisiyor salida geçerli 5 gün rapor alıyor cumartesi raporun son günü bu işçi pazar günü çalışacak mi hafta istirahat li mi

 4. Merhaba kurumsal bir markette çalışıyorum 2 yıldır markette tek çalıştığımız icin mola yapamıyoruz haliyle ama tabi bu günlük 7 saat çalışıyoruz diye hesaplanıyor ama biz 1 saat mola hakkımızı yapamıyoruz yerimize bakacak kimse olmadığı icin diğer bir konu ise ayda 1 defa 1 hafta boyunca gece çalışıyoruz 7:24 açık olduğu icin bu yasal mi bununla
  İlgili şikayette bulunma hakkım varmidir varsa nereye başvurmam gerekli teşekkürler simdiden

 5. Merhaba Zeynel Bey. Hafta tatilinde çalışıyorum, iki vardiya arası 11 saatten az dinleniyorum, 20-08 arası çalışıyorum. Bunlar ara ara oluyor. Geçmiş yıllarda da takvim yılı içinde 270 saati aşan fazla çalışmalarım var. Bu durumda kıdem tazminatı alarak ayrılabilir miyim? Hafta tatilinde çalışan, iki vardiya arası 11 saatten az dinlenip kıdem tazminatı alanlara örnek yargı kararı var mı? Çok teşekkürler

  1. Merhaba. Ferhat bey, bunlar için örnek kararlara ihtiyaç yok. Özellikle hafta tatili çalışması, net bir şekilde haklı fesih sebebidir. Bir avukata vekalet vererek işlerinizi daha hızlı ve sağlam yürütebilirsiniz.

 6. Merhaba ben haftanın 7 günü çalişiyorum bu 7gün içinde 4gün 8saat 3günde 12 saat çalişiyorum ve 8.ci gün hafta tatili kullanıyorum yani aralıksız 7 gün çalışıyorum işyerinin böyle bir hakkı varmi ben kendim çıkıp kıdem tazminatı talep edebilirmiyim

  1. Merhaba. Hafta tatilinin en geç 7 günde 1 verilmesi gerekir. Bu durum normal şartlar altında bir haklı fesih nedenidir. Ama ispat vb. konularda sorun yaşamayacağınıza emin olmanızı öneririm.

 7. Merhaba , ben haftalık izin günümü çarşamba günleri yapıyorum fakat önümüzdeki hafta pazar günü sokağa çıkma olduğundan işveren hafta içi yapılan izinleri iptal etmiş ve haftalık izni pazar günü olarak göstereceğini belirtmiştir , günü baz alırsak izin yapmadan 10 gün üst üste çalışacağım bu durum kanun nezlinde mümkün mü , iş fesih hakkım bulunuyor mu ?

  1. Merhaba, kanunen bu mümkün değil. Fakat karşılığı nedir? Açık konuşmak gerekirse, tek bir seferlik böyle bir yanlış uygulamanın haklı fesih sebebi olacağını düşünmüyorum.

 8. Merhaba Bir sorum.olacak
  Çalisan üst üst kac gun çalışabilir?
  Ornek vermem gerekirse hafta başı pazartesi izin yapan bir çalışan o haftayı tamamlayıp bir daha ki hafta pazar izin yapması kanunen yasakmidir. Toplamda 13 gün üst üste çalışmış oluyor

  1. Merhaba, işçi üst üste 7 gün çalıştırılamaz; haliyle 13 gün çalıştırılması mümkün değildir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.