İşçi Haftanın Yedi Günü Çalışabilir mi?

Haftanın 7 günü çalışmak

Sonunda söylenecek sözü başta söyleyelim.İş Kanunu bu duruma izin vermemiştir.
Peki o halde işçi birbirini takip eden yedi gün boyunca çalıştırılırsa ne olur?

İş Kanununa göre haftanın altı günü aralıksız çalışan işçinin yedinci gün dinlenmesi gerekir. Buna İş Kanunu hafta tatili demektedir.
Uygulamada bu gün genelde pazar olarak seçilmiştir.
İşçi, hafta tatilinden önce 6 gün çalışmışsa veya mazeretli olarak işe gelememişse ve bu altı günde toplam çalışma süresi 45 saati bulmuşsa, işçinin pazar günü yapacağı her çalışma fazla çalışma olarak kabul edilecektir.
O halde işçi pazar günü işe gelip örneğin 7,5 saat çalışmışsa; 1 yevmiye zaten hakkı olan hafta tatili günü için, 1,5 yevmiye de yaptığı fazla çalışmanın karşılığı olmak üzere en az 2,5 günlük yevmiye alacaktır.

fazla çalışma dahil iş sözleşmesi örneği
Fazla çalışma saati ücreti hesabı için tıklayınız.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

7 Yorum

  1. Merhaba ben haftanın 7 günü çalışıyorum sözlü olarak izin istiyorum vermiyorlar ücretini veriyorlar tabi ama ben iznimi kullanmak istiyorum haftanın 7 günü çalışmak zorundamıyım hakli olarak işimi fes edip tazminat alabilirmiyim yada nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olursanız sevinirim

    1. Serdar bey hiçbir işçi haftanın 7 günü üst üste çalıştırılamaz ve bu nedenle işten ayrılıp kıdem tazminatı talep edebilirsiniz.

  2. merhaba ben bir vinç firmasında iki ay çalıştım 5 pazar çalışması yaptım hakkım olanı isteyince beni yalancılıkla suçladı sigortamı vinci kiraladığı şirkete yaptırdı ve sigorta üzerinden hiç maaşım yatmadı bir miktar elden aldım yani o firmada hiç kaydım yok bir miktar alacağım var ne yapabilirim en net nasıl sonuç alabilirim

    1. Abdullah bey, zorunlu olarak önce arabulucuya başvurmanız gerekir. Burada sonuç alamazsanız dava açmanız gerekecektir.

  3. İşçi cumartesi hafta istirahati yapıyor pazar pazartesi.calisiyor salida geçerli 5 gün rapor alıyor cumartesi raporun son günü bu işçi pazar günü çalışacak mi hafta istirahat li mi

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.