İşçi, hakkında düzenlenen tutanağı imzalamak istemezse!

İşçinin tutanak imzalamak istememesi

Çalışma hayatında işçinin bazı fiilleri doğrudan cezalandırılabilirken, bazıları için ise önceden uyarılmış olması şartı aranır. Bunun nedeni, her fiilin aynı ağırlıkta olmaması ve aynı sonucu doğurmamasıdır. Uyarının yazılı olarak yapılması ise önemlidir. Bu noktada tutanak, uyarıya esaslı neden teşkil edecektir. Ancak işçi, hakkında düzenlenen tutanağı imzalamak istemezse ne olur?

İşçi hakkında tutanak tutulması

Bunun çeşitli nedenleri olsa da; temel amaç, işçinin gerçekleştirmiş olduğu bir davranışı kayıt altına almaktır. İşe geç gelen bir işçi, mazeretsiz devamsızlık yapan işçi, işyerinde kavgaya karışan işçi ve daha bir çok fiil tutanaklara konu olabilmektedir. Bu tutanaklara; tutanağa konu olan davranışın açıkça belirtilmesi, olay tarihi ve saati ile yerinin yazılması, tanıkların imzalarının alınması ve mümkünse işçinin de imzasının alınması önemlidir. Özellikle işçinin işyerinde fiilen işlediği bir davranış varsa, onun imzası da alınarak tutanak düzenlenmesi işverenin elini güçlendirecektir.

İşçi tutanağı imzalamak istemezse!

Böyle bir ihtimal her zaman vardır. Tutanağın içeriğine katılmadığı için, anlatılan olayların yanlış aksettirildiğini düşündüğü için ya da ortada bir neden yokken işçi, tutanağı imzalamak istemeyebilir. Böyle bir durumda, işçinin imza atması için zorlanmaması gerekir. Çünkü tutanak, fiili bir durumu tespit etmektedir ve işçi imza atsa da atmasa da, bu tespit yapılmış olacaktır.

Örneğin işe geç gelen ve hakkında düzenlenen tutanağı imzalamak istemeyen bir işçinin, illa imza atması için zorlanmasına gerek yoktur. Çünkü işyerindeki diğer birkaç işçinin ve geç gelen işçinin amirinin atacağı imzalar, bu durumu kayıt altına almak için yeterli kabul edilecektir. Aslında, işçinin tutanağa imza atıp atmaması sonucu çok da etkilemeyecektir.

SONUÇ

tutanağa imza atmayan işçi

İşçinin, hakkında düzenlenen tutanağı imzalaması elbette önemlidir. Böyle bir durumda, işçinin bu tutanaktan haberdar olmadığını iddia etmesi ileride mümkün olmayacaktır. Ancak tutanağa imza atmak istemeyen işçinin; imza atması için zorlanmasının da bir anlamı yoktur.

Çünkü tutanak, olaya şahit olan birkaç işçi tarafından da imza altına alınacak ve işçinin davranışı kayıt altına alınmış olacaktır. Önemli olan husus, imza atmayan işçiye, en kısa sürede tutanağın içeriğini tebliğ etmek ve böylece işçinin resmi olarak uyarılmasını sağlamaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

32 Yorum

 1. İYİ AKŞAMLAR. İŞVERENİMLE BİR KONU ÜZERİNDE TARTIŞTIK VE BANA TUTANAK TUTACAĞINI SÖYLEDİ. BENDE TUTTUĞU TUTANAĞA İMZA ATMAYACAĞIMI SÖYLEDİM. BU SEFERDE TUTULAN TUTANAĞA İMZA ATMAYACAĞINI GÖSTEREN BİR TUTANAK TUTTU VE ONU İMZALATTIRDI. BUNUN ANLAMI NEDİR VE NE YAPILMASI GEREKİR. YÖNLENDİRME YAPARSANIZ SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  1. Merve hanım, böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum. Öyle ya da böyle, hakkınızda düzenlenen tutanaktan resmi olarak haberdar olmuş oluyorsunuz. Şu an için yapılacak bir şey yoktur. İleride bu tutanak aleyhinize kullanılırsa, önemli olan içeriğinin ne olduğu ve doğru olup olmadığıdır.

 2. İyi günler ben iş yerinde üretimi aksattıgım için tutanak tutuldu ve ürünü elimden geldiği kadar yetiştirmeye çalıştım ama yapamadım yetiştiremedigim için tutanak tuttular bende kabul etmedim yerimi değiştirin yapamıyorum dedigim halde savunmanı yaz dediler bende kabul etmedim sizce sonuç ne olur

  1. Mustafa bey, sonucu bilmem mümkün değil. Ama bir gelişme olur ve bilgi verirseniz, bu durumda sizi yönlendirmem mümkün olabilir.

 3. 16-09-2017 çıkışım verildi fabrikada yemek saatin de öz dayimla tartıştik bi yuzden çıkışım verildi şimdi ihbar tazminatimi vermiyorlar bende avukata vereceğimi soyledim onlarda tutanak tutarsak hiç bir şey alamazsin diyorlar bu mümkün mu imza atmadan tutanak

  1. Yeliz hanım tutanak önemli değildir. Önemli olan, gerçekten de haklı feshe sebep olacak bir hareketinizin olup olmadığıdır. Bunun yorumunu ise siz yapmalısınız.

 4. Merhaba şuan çalıştığım iş yerinde iş makinaları operatörüyüm (eskavatör,forklift) bordroda böyle yazıyor. Bana bu işten farklı olarak bakım,kaynak, ağır vasıta şoförlüğü ve atık ayrışrıtma işleri yaptırılmak isteniyor.bu işleri yapmaz isem bana herşeyden tutanak tutulacağını ve tazminatsız atılacağımı söylüyorlar. Böyle birşey mümkün mü. Sadece ağır vasıta ehliyetim var kaynak yada bakım sertifikam yok.

 5. İyi günler ben işyerinde 2 farklı tutanak yedim fakat kaç tutanakla beni tazminatsız atabilirler tutanaklarına farklı olması veya olmaması birşey farkederler mi

 6. Merhabalar, calistigim fabrikada ayni holdinge bagli birden fazla firma faaliyet gostermekte. Ben A firmasinda calisiyorum. Ayni fabrika alaninda faaliyet gosteren ayni holdinge bagli B firmasinin muduru ve bir calisani benim calistigim A firmasinin isletmesine bir nevi teftişe gelerek beni sigara icerken yakaladiklarini idda ediyorlar hakkimda herhangi bir tutanak tutulmadi. Ve ben A firmasinin disiplin kuruluna sevk ediliyorum. Savunma istenen yazi şöyle “05.04.2018 tarihinde A firmasi isletmesinde sigara ictiginiz tespit edilmistir konuyla ilgili savunmanizi 08.04.2018 tarih saat 18.00 a kadar yaziniz.” Bagli bulundugum A firmasinin mudur, amir veya calisanlarinin herhangi bir iddasi yok. Ancak B firmasinin mudur ve calisaninin tespitiyle beni disipline sevk ediyorlar ve bunuda savunma istenen yazida acikca belirtmiyorlar seni B firmasi muduru ve calusanu yakalamis diye. Konuyla ilgili bir usulsuzluk oldugunu dusunuyorum. nasil bir savunma yazmam gerekir. Bu sekilde disipline sevk edilmem gecerlimidir.

  1. Merhaba. Açıkçası iki firmanın arasındaki organik bağı bilmeden yorum yaparsam sizi yanıltabilirim. Ayrıca bence yanlış noktaya odaklanmışsınız. Burada daha önemli olan soru şudur: Gerçekten de, sigara içmemeniz gereken bir yerde sigara içtiniz mi?

   1. İki firma arasındaki organik bağ şu şekilde; ikiside aynı holding bünyesinde fakat ikiside aynı fabrika alanı içersinde faaliyet yürütüyor ben tekstil firmasındayım tespiti yapanlar enerji firmasında. Benim calistigim tekstil firmasindan herhangi bir amir mudur yada calisanin konuyla ilgili tespitide ve şikayeti yok, hakkimda bu konuyla ilgili tespiti kim yaptigi hangi usul ve yontemle yaptigini belirten tutulmus bir tutanak ta yok. Sadece sigara ictiginiz tespit edilmistir diye tek satir bir disiplin kurulu yazisi var. Sigara icme mevzusu ise sigara icilebilir alanı belirleyen cizginin dişına cikmis olmam yani bir nevi teknik direktorlerin kendileri icin belirlenen alanin disina cikmalari gibi bir durum.

 7. Iyi gunler mustafa bey bir sorum olucak cevaplarsaniz çok sevinirim isyerine sakal yasagi geldi ben kesmedim aradan 1 ay gecti bugun mudurumuz tutanak tuttu imzaladim yarin birdaha tutulacakmis ve tazminatsiz is akdimi sonlandiracaklarini soylediler buna hakları var mi

 8. Efendim çok büyük hata yaptım ve işyerinde uyudum, calistigim makinanin bakima alinmis olmasi (bakimi disardan gelen teknik ekip yapiyor) ve uretimin durmus olmasi sebebiyle coken rehavetle uyudum. Bu durum fabrika muduru tarafindan tespit edildi yarin muhtemelen savunma istenecek. Fabrikayi zarara ugratmadim uretimi aksatmadim fakat yaptigimda kabul edilebilif birsey degil. Ne yapmaliyim.

 9. Merhaba ben site temizliğinde temizlikçi olarak calisiyirum işyeri benden işimi yapmiyirum diye savunma yapmami istedi ben işimi yapiyorum kendimden eminin çalıştığım blokta bir katta tadilat vardı temizlik yapmadigim idda ediliyor savunmamda zaten yazdım savunmami tadilat olduğundan dolayı katta aradan 1 hafta gecti hakkımda simdide uyarı tutanağına imza atmami istiyor ve ben kabul etmiyorum atmak istemiyorum beni tazminatsiz cikarirlar mi

  1. Zeynep hanım, işveren sizi her zaman işten çıkarabilir. Ama siz de hakkınızı yasal yollarla arar ve haklı iseniz tazminatınızı ve diğer haklarınızı alırsınız. Tutanağın varlığı, tek başına hiçbir anlam ifade etmez.

 10. Merhabalar ben bugün çalıştığım esnada beraber çalıştığım kişi tarafından saldırıya uğradım bende savunma amaçlı onu itip kollarını kitledim ve araya giren biri oldu ondan kurtulup tekrar vurdu ve çıkışım verildi burda tazminat hakkımı elimden alır mı kamera kaydı var yanlız çok net değil yardımcı olursanız sevinirim

 11. Merhabalar, iki arkadaşımla beraber depo elemani olark çalisiyoruz isyerimizede yurtdisindan malzemeleimiz tır vasitasiyla gelip bunu herzaman 5 6 kisiyle indiriyoruz.yine ayni seferde geldi sadece 2 kisi indirceğimiz soylendi bize ben ve arkadşim bunu haksizlik yapiyrosunuz 2 kisiyle olacak iş degil dedik ve indirmedik eger eleaman verirseniz indiririz dedik sonra eleman geldi ve malzemeleri indirdik sabah ise bize tutanak tuttugunu soylediler bizde kabul etmesik ve imza atmadik bu durum nasil sonuçlanir acaba tskler

 12. 07.12.2015ten itibaren çalıştığım satış firması satış hedeflerimin 2 çeyrek üstüste tutmaması üzerine benden savunma istedi. Ben de savunmamı yazılı olarak ilettim. Sonrasında yazılı olarak iş akdimin sonlandırılmadığını ancak uyarıldığımın yazılı olduğu bir belge getirdi önüme ve imzalamamı istedi. Belgede satış hedefimin tutmamasının devam etmesi halinde beni geçerli sebeple işten çıkartabileceği de yazıyor. Ben de tazminatım yanar diye imzalamadım. İmzalamazsam da imzalamadığıma dair tutanak tutulacağı söylendi. Bu evrakı imzalamak zorunda mıyım? Ek olarak savunma talebini, savunmamı ve sonrasında gelen uyarıyı sizinle paylaşmak istiyorum daha iyi yorum yapabilmeniz için. Yardımınızı rica ederim.

  1. Ayşe hanım, bu evrakı imzalasanız da imzalamasınız da sonuç değişmez. Bence imzalamanızda hiçbir sakınca yok. Ama tabi evrak içeriğinde, başkaca hususlar varsa, orasını bilemem.

 13. Merhaba calistigim otelde bell boy olarak gorev yapiyorum bana sabah fiŕindan ekmek alma gorevi verdiler ve bi da benim gorevim olmadigi icin almadim bu konuda bana tutanak tuttular imzalamadim bu konuda ne yapmam gerek amirimin dahaa once bana uyguladigi mobning ler var cikmak ostiyorum ama haklarımı da almak istiyorum ne yapmam gerek

 14. İş yerinde diş alanda sigara içerken beyaz yaka elamanları tarafından görülmüşüm sigarayı dişarda içiyordum yanı açık alanda tutamağını istediler bununla ilgili iş hakkım fesih edilirmi

 15. Tamam ama söyle bi durumda dinlenme alanında cay ve sigara içilmesine dinlenme saatinde izin veriliyor sadece benimki iş saati diliminde sigara içtim dinlenme ve sigara içme alanında

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.