İşçi, hakkında düzenlenen tutanağı imzalamak istemezse!

İşçinin tutanak imzalamak istememesi

Çalışma hayatında işçinin bazı fiilleri doğrudan cezalandırılabilirken, bazıları için ise önceden uyarılmış olması şartı aranır. Bunun nedeni, her fiilin aynı ağırlıkta olmaması ve aynı sonucu doğurmamasıdır. Uyarının yazılı olarak yapılması ise önemlidir. Bu noktada tutanak, uyarıya esaslı neden teşkil edecektir. Ancak işçi, hakkında düzenlenen tutanağı imzalamak istemezse ne olur?

İşçi hakkında tutanak tutulması

Bunun çeşitli nedenleri olsa da; temel amaç, işçinin gerçekleştirmiş olduğu bir davranışı kayıt altına almaktır. İşe geç gelen bir işçi, mazeretsiz devamsızlık yapan işçi, işyerinde kavgaya karışan işçi ve daha bir çok fiil tutanaklara konu olabilmektedir. Bu tutanaklara; tutanağa konu olan davranışın açıkça belirtilmesi, olay tarihi ve saati ile yerinin yazılması, tanıkların imzalarının alınması ve mümkünse işçinin de imzasının alınması önemlidir. Özellikle işçinin işyerinde fiilen işlediği bir davranış varsa, onun imzası da alınarak tutanak düzenlenmesi işverenin elini güçlendirecektir.

İşçi tutanağı imzalamak istemezse!

Böyle bir ihtimal her zaman vardır. Tutanağın içeriğine katılmadığı için, anlatılan olayların yanlış aksettirildiğini düşündüğü için ya da ortada bir neden yokken işçi, tutanağı imzalamak istemeyebilir. Böyle bir durumda, işçinin imza atması için zorlanmaması gerekir. Çünkü tutanak, fiili bir durumu tespit etmektedir ve işçi imza atsa da atmasa da, bu tespit yapılmış olacaktır.

Örneğin işe geç gelen ve hakkında düzenlenen tutanağı imzalamak istemeyen bir işçinin, illa imza atması için zorlanmasına gerek yoktur. Çünkü işyerindeki diğer birkaç işçinin ve geç gelen işçinin amirinin atacağı imzalar, bu durumu kayıt altına almak için yeterli kabul edilecektir. Aslında, işçinin tutanağa imza atıp atmaması sonucu çok da etkilemeyecektir.

SONUÇ

tutanağa imza atmayan işçi

İşçinin, hakkında düzenlenen tutanağı imzalaması elbette önemlidir. Böyle bir durumda, işçinin bu tutanaktan haberdar olmadığını iddia etmesi ileride mümkün olmayacaktır. Ancak tutanağa imza atmak istemeyen işçinin; imza atması için zorlanmasının da bir anlamı yoktur.

Çünkü tutanak, olaya şahit olan birkaç işçi tarafından da imza altına alınacak ve işçinin davranışı kayıt altına alınmış olacaktır. Önemli olan husus, imza atmayan işçiye, en kısa sürede tutanağın içeriğini tebliğ etmek ve böylece işçinin resmi olarak uyarılmasını sağlamaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

232 Yorum

 1. İYİ AKŞAMLAR. İŞVERENİMLE BİR KONU ÜZERİNDE TARTIŞTIK VE BANA TUTANAK TUTACAĞINI SÖYLEDİ. BENDE TUTTUĞU TUTANAĞA İMZA ATMAYACAĞIMI SÖYLEDİM. BU SEFERDE TUTULAN TUTANAĞA İMZA ATMAYACAĞINI GÖSTEREN BİR TUTANAK TUTTU VE ONU İMZALATTIRDI. BUNUN ANLAMI NEDİR VE NE YAPILMASI GEREKİR. YÖNLENDİRME YAPARSANIZ SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  1. Merve hanım, böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum. Öyle ya da böyle, hakkınızda düzenlenen tutanaktan resmi olarak haberdar olmuş oluyorsunuz. Şu an için yapılacak bir şey yoktur. İleride bu tutanak aleyhinize kullanılırsa, önemli olan içeriğinin ne olduğu ve doğru olup olmadığıdır.

   1. Merhaba hakkımda düzenlenen tutanağa 4857 nin hangi maddesine dayanarak itiraz edebilirim ?
    Haksız yere yetersiz kanıtla itham ve tutanağa itiraz etmek istiyorum.

    1. Merhaba. Buna itiraz etmek için herhangi bir kanun maddesine ihtiyacınız yoktur. Hangi hususlarda itirazınız varsa, bunları belirtmeniz yeterlidir.

 2. İyi günler ben iş yerinde üretimi aksattıgım için tutanak tutuldu ve ürünü elimden geldiği kadar yetiştirmeye çalıştım ama yapamadım yetiştiremedigim için tutanak tuttular bende kabul etmedim yerimi değiştirin yapamıyorum dedigim halde savunmanı yaz dediler bende kabul etmedim sizce sonuç ne olur

  1. Mustafa bey, sonucu bilmem mümkün değil. Ama bir gelişme olur ve bilgi verirseniz, bu durumda sizi yönlendirmem mümkün olabilir.

 3. 16-09-2017 çıkışım verildi fabrikada yemek saatin de öz dayimla tartıştik bi yuzden çıkışım verildi şimdi ihbar tazminatimi vermiyorlar bende avukata vereceğimi soyledim onlarda tutanak tutarsak hiç bir şey alamazsin diyorlar bu mümkün mu imza atmadan tutanak

  1. Yeliz hanım tutanak önemli değildir. Önemli olan, gerçekten de haklı feshe sebep olacak bir hareketinizin olup olmadığıdır. Bunun yorumunu ise siz yapmalısınız.

 4. Merhaba şuan çalıştığım iş yerinde iş makinaları operatörüyüm (eskavatör,forklift) bordroda böyle yazıyor. Bana bu işten farklı olarak bakım,kaynak, ağır vasıta şoförlüğü ve atık ayrışrıtma işleri yaptırılmak isteniyor.bu işleri yapmaz isem bana herşeyden tutanak tutulacağını ve tazminatsız atılacağımı söylüyorlar. Böyle birşey mümkün mü. Sadece ağır vasıta ehliyetim var kaynak yada bakım sertifikam yok.

 5. İyi günler ben işyerinde 2 farklı tutanak yedim fakat kaç tutanakla beni tazminatsız atabilirler tutanaklarına farklı olması veya olmaması birşey farkederler mi

 6. Merhabalar, calistigim fabrikada ayni holdinge bagli birden fazla firma faaliyet gostermekte. Ben A firmasinda calisiyorum. Ayni fabrika alaninda faaliyet gosteren ayni holdinge bagli B firmasinin muduru ve bir calisani benim calistigim A firmasinin isletmesine bir nevi teftişe gelerek beni sigara icerken yakaladiklarini idda ediyorlar hakkimda herhangi bir tutanak tutulmadi. Ve ben A firmasinin disiplin kuruluna sevk ediliyorum. Savunma istenen yazi şöyle “05.04.2018 tarihinde A firmasi isletmesinde sigara ictiginiz tespit edilmistir konuyla ilgili savunmanizi 08.04.2018 tarih saat 18.00 a kadar yaziniz.” Bagli bulundugum A firmasinin mudur, amir veya calisanlarinin herhangi bir iddasi yok. Ancak B firmasinin mudur ve calisaninin tespitiyle beni disipline sevk ediyorlar ve bunuda savunma istenen yazida acikca belirtmiyorlar seni B firmasi muduru ve calusanu yakalamis diye. Konuyla ilgili bir usulsuzluk oldugunu dusunuyorum. nasil bir savunma yazmam gerekir. Bu sekilde disipline sevk edilmem gecerlimidir.

  1. Merhaba. Açıkçası iki firmanın arasındaki organik bağı bilmeden yorum yaparsam sizi yanıltabilirim. Ayrıca bence yanlış noktaya odaklanmışsınız. Burada daha önemli olan soru şudur: Gerçekten de, sigara içmemeniz gereken bir yerde sigara içtiniz mi?

   1. İki firma arasındaki organik bağ şu şekilde; ikiside aynı holding bünyesinde fakat ikiside aynı fabrika alanı içersinde faaliyet yürütüyor ben tekstil firmasındayım tespiti yapanlar enerji firmasında. Benim calistigim tekstil firmasindan herhangi bir amir mudur yada calisanin konuyla ilgili tespitide ve şikayeti yok, hakkimda bu konuyla ilgili tespiti kim yaptigi hangi usul ve yontemle yaptigini belirten tutulmus bir tutanak ta yok. Sadece sigara ictiginiz tespit edilmistir diye tek satir bir disiplin kurulu yazisi var. Sigara icme mevzusu ise sigara icilebilir alanı belirleyen cizginin dişına cikmis olmam yani bir nevi teknik direktorlerin kendileri icin belirlenen alanin disina cikmalari gibi bir durum.

 7. Iyi gunler mustafa bey bir sorum olucak cevaplarsaniz çok sevinirim isyerine sakal yasagi geldi ben kesmedim aradan 1 ay gecti bugun mudurumuz tutanak tuttu imzaladim yarin birdaha tutulacakmis ve tazminatsiz is akdimi sonlandiracaklarini soylediler buna hakları var mi

 8. Efendim çok büyük hata yaptım ve işyerinde uyudum, calistigim makinanin bakima alinmis olmasi (bakimi disardan gelen teknik ekip yapiyor) ve uretimin durmus olmasi sebebiyle coken rehavetle uyudum. Bu durum fabrika muduru tarafindan tespit edildi yarin muhtemelen savunma istenecek. Fabrikayi zarara ugratmadim uretimi aksatmadim fakat yaptigimda kabul edilebilif birsey degil. Ne yapmaliyim.

 9. Merhaba ben site temizliğinde temizlikçi olarak calisiyirum işyeri benden işimi yapmiyirum diye savunma yapmami istedi ben işimi yapiyorum kendimden eminin çalıştığım blokta bir katta tadilat vardı temizlik yapmadigim idda ediliyor savunmamda zaten yazdım savunmami tadilat olduğundan dolayı katta aradan 1 hafta gecti hakkımda simdide uyarı tutanağına imza atmami istiyor ve ben kabul etmiyorum atmak istemiyorum beni tazminatsiz cikarirlar mi

  1. Zeynep hanım, işveren sizi her zaman işten çıkarabilir. Ama siz de hakkınızı yasal yollarla arar ve haklı iseniz tazminatınızı ve diğer haklarınızı alırsınız. Tutanağın varlığı, tek başına hiçbir anlam ifade etmez.

 10. Merhabalar ben bugün çalıştığım esnada beraber çalıştığım kişi tarafından saldırıya uğradım bende savunma amaçlı onu itip kollarını kitledim ve araya giren biri oldu ondan kurtulup tekrar vurdu ve çıkışım verildi burda tazminat hakkımı elimden alır mı kamera kaydı var yanlız çok net değil yardımcı olursanız sevinirim

 11. Merhabalar, iki arkadaşımla beraber depo elemani olark çalisiyoruz isyerimizede yurtdisindan malzemeleimiz tır vasitasiyla gelip bunu herzaman 5 6 kisiyle indiriyoruz.yine ayni seferde geldi sadece 2 kisi indirceğimiz soylendi bize ben ve arkadşim bunu haksizlik yapiyrosunuz 2 kisiyle olacak iş degil dedik ve indirmedik eger eleaman verirseniz indiririz dedik sonra eleman geldi ve malzemeleri indirdik sabah ise bize tutanak tuttugunu soylediler bizde kabul etmesik ve imza atmadik bu durum nasil sonuçlanir acaba tskler

 12. 07.12.2015ten itibaren çalıştığım satış firması satış hedeflerimin 2 çeyrek üstüste tutmaması üzerine benden savunma istedi. Ben de savunmamı yazılı olarak ilettim. Sonrasında yazılı olarak iş akdimin sonlandırılmadığını ancak uyarıldığımın yazılı olduğu bir belge getirdi önüme ve imzalamamı istedi. Belgede satış hedefimin tutmamasının devam etmesi halinde beni geçerli sebeple işten çıkartabileceği de yazıyor. Ben de tazminatım yanar diye imzalamadım. İmzalamazsam da imzalamadığıma dair tutanak tutulacağı söylendi. Bu evrakı imzalamak zorunda mıyım? Ek olarak savunma talebini, savunmamı ve sonrasında gelen uyarıyı sizinle paylaşmak istiyorum daha iyi yorum yapabilmeniz için. Yardımınızı rica ederim.

  1. Ayşe hanım, bu evrakı imzalasanız da imzalamasınız da sonuç değişmez. Bence imzalamanızda hiçbir sakınca yok. Ama tabi evrak içeriğinde, başkaca hususlar varsa, orasını bilemem.

 13. Merhaba calistigim otelde bell boy olarak gorev yapiyorum bana sabah fiŕindan ekmek alma gorevi verdiler ve bi da benim gorevim olmadigi icin almadim bu konuda bana tutanak tuttular imzalamadim bu konuda ne yapmam gerek amirimin dahaa once bana uyguladigi mobning ler var cikmak ostiyorum ama haklarımı da almak istiyorum ne yapmam gerek

 14. İş yerinde diş alanda sigara içerken beyaz yaka elamanları tarafından görülmüşüm sigarayı dişarda içiyordum yanı açık alanda tutamağını istediler bununla ilgili iş hakkım fesih edilirmi

 15. Tamam ama söyle bi durumda dinlenme alanında cay ve sigara içilmesine dinlenme saatinde izin veriliyor sadece benimki iş saati diliminde sigara içtim dinlenme ve sigara içme alanında

 16. Merhaba ben 3yıldır çalıştığım iş yerinden dükkan tadilata giriyor ve bu esnada yıllık izin yapıp sonrasında seninle dükkan yöneticisi patronla görüşüp benimle çalışmayacaklarını söyledi ve şimdi tazminat vermek istemiyor lar henüz çıkışımı vermemişler işe dönmem isteniyor sebep ise patronun benim orada üç yıl çalıştığımı bilmiyor ve tazminat ın çok geldiğini düşünüyorum. Tutanak tutulmuş olabilir ne yapmam lazım

  1. Ahmet bey bu durumu, işverene göndereceğiniz bir ihtarname ile kayıt altına alabilir ve böylece ileride elinizi güçlendirebilirsiniz.

 17. Ben 2,buçuk senedir çalışıyorum gıda firmasında çalışıyorum hafta içi 8/6 çalışıyorum hafta sonu da sabah 8öglen 3kadar molaları çıkınca toplan haftalık 50saat çalışmaktayım ben artık o kadar çalışmak istemiyorum onun için noterden artık fazla mesai yapmak istemediğimi ihtar çekip göndersem faydalı olurmuyum

 18. Ağustos ayında birgün önemli bir sorun nedeniyle iise gelmedim fakat sabah eşim bizimle birlikte yetkili. Bayanı arayıp gelmeyeceğini beyan etmiş bir üstü proje sorumlusu yarayıp aramaya ağını sormuş ben ararım diye bilgilendirilmesi anacak proje sorumlusu ben neden aramıyorum diye tutanak göndermiş. Fakat gelmediğimi yetkili bayan. Kendisine belirttiği halde … Bize bayanin yetkisi yok denildi madem yetki yok bu sorumluluğu neden kabul etti bayan sizce ne yapmam gerekli..

  1. Düriye hanım şu aşamada yapabileceğiniz pek bir şey yok. Önemli olan bu tutanağın sonucunun ne olacağıdır. Ona göre Bilgi verirseniz yönlendirebilirim.

 19. Is yerinde daha önce müşteri şikayetine yada maddi kayba neden olmayacak bir neden yüzünden bana prim almamı engelleyecek yazili belge ve savunmamami istediler. Ben savunmayı yazdım buna rağmen kabul edilmeyerek bu yazili uyarıya çevrilmis. Ben konu hakkinda daha önce aksiyon alınacağına dair bildirim yapılmadığı ve belirtilen durumun haksız yere bana yapıldığını düşünerek belgeyi imzalamadım. Aynı durumu bir çok kişi yapmasına ragmen onlara böyle bir uyarı verilmedi fakat bu kanıtlanabilir ve raporlanabilir nitelikteydi Neyse ben belgeyi imzalamamış olmama rağmen bu belgenin ben imzalasamda sisteme geçeceği yöneticilerim tarafindan belirtilmedi ve ben ay sonuna kadar hic biseyden habersiz prim almak icin cabaladm çalıştım bu uyarıyı görebileceğim sistemlerde dahi gormedim çünkü benim.görebileceğim şekilde sisteme geçmemişti buna istinaden ay sonu geldiğinde maaş ödenmesinden bir gun once yoneticime gidip sormama ragmen bu uyarinin bana verildigini ayin basindan sonuna kadar soylenmedi ben bu uyarının bana verildiği farklı bir işçiden duydum ve bir ay boyunca verdiğin tüm.emegim imzalamadigim halde bilgim olmadan yöneticim tarafından bildirilmeden sisteme geçmesi
  nedeniyle prim alamadım bu duruma itiraz ettim.fakat kabul edilmedi. Işime zararı olmadan bu durumda benim yapabileceğim seyler ve haklarim nelerdir ben nasil alamadığım primimi geri alabilirim. Bu uyarının bana neden verildiğini sorduğumda ise üst yonetimin bu konuda benim yapmış olduğum işleme karşı aksiyon alınması gerektiği bilgisi verilmiş aksiyon almak illa primin odenmemesi mi demektir farklı yollarla da aksiyon alınabilir miydi rica etsem konuya aydınlık getirebilir msnz

  1. Merhaba. Size kısaca şöyle cevap verebilirim: Haklı ya da haksız da olsanız, bu primlerin geri alınması noktasında, işinize zarar vermeden bir işlem yapmanız neredeyse imkansızdır. Gerçekten haklı olduğunuzu düşünüyorsanız ya bu nedenle işten ayrılmalı ya da dava yoluyla hakkınızı aramalısınız. İkisi de işyerindeki durumunuzu etkileyecektir.

 20. Özel Güvenlik Görevlisi olarak bir şirketin site projesinde 38 aydır çalışmaktayım resmi tatil mesaimlerimiz eksik yatırılmakta bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.Çıkışımı istesem yasal haklarımı alabilirmiyim.

  1. Selim bey resmî tatillerde çalışmanıza rağmen genel tatil ücreti alamıyorsanız bu bir haklı fesih sebebidir. İhtarname göndererek haklı fesih yapabilir ve haklarınızı talep edebilirsiniz.

 21. Markette calismaktayim. Magaza müdürünün surekli uzerime gelmesi ve personel arasina yapmis oldugu ayrimcilik yuzunden ve is yerinde uygulanan mobbing yuzunden cileden çıkarak kamera karsisinda sinirlenip yaptiklari yanlislari yuzlerine sesimi yukselterek anlatip aglamis bulunmaktayim. Sonrasinda magaza sorumlusu depoya cikti personel de beni magazadan kovdu musteriler seni çekmek zorunda degil diye depoda kamera olmadigindan mudurumun depoya cikmis olmasi kavg a ardindan benimde yukari çıktığımda kavganin devam edecegini ispatlanamayacagi dusuncesi ile magaza disina cikip 30 dk sonra sakinlesip geri gelmemden dolayi magazayi 30 35 dk haberleri olmasina ragmen ve de kovulmus olmama ragmen magazayi müdürden habersiz terketmemden dolayi tutanak tutacagini o tutanagi da imzalamayacagimi soyledigimde ise bunu da belirterek tekrar tutacağını dile getirmistir.
  Puantaj girdigimizde az calistigimiz gozukmekte ortalamaa 7 saat gozukmekte aslinda 11 14 saati bulmakta hatta cogu zaman da gecmektedir. Ise girerken imzalamis oldugum kagitta esnek çalışma saatleri uygulanmaktadir yazisini imzalamak zorunda kaldim. Sgk ya bildirsem buna bir cozum bulunur mu ? Fazla calismis olduğum mesailerin ucretlerini alabilme gibi bir durumum soz konusu olur mu? Bilgi verirseniz sevinirim…

 22. 12.06.2018 tarihinde ise girdim sigorta baslangicimda o sekilde. Puantaj girdigimizde gunde 7 saat civari calistiriliyor olarak gosteriyorlar ama aslinda mola hakkimiz belirtildiği sekilde verilmiyor mola saatinde calistigim söylenebilir. Calisma saatim gunluk en asagi 11 saat mola saati icinde dahil haftada bir gun ful 15 saat calistiriliyorum . Mudurumuz surekli calisani bezdirici tavırlar (mobbing) uygulamaktadir.Musterilerin icinde surekli rencide eden tavırlar yuksek sesle konuşma ve mola hakkinin ihlal edilmesi personel arasi adaletsizlik var . Sonunda kavga etmemiz uzerine personel tarafindan magazadan kovuldum. 35 dk sonra sakinlesip magazaya geldigimde ise mudurun haberi olmasına ragmen benden.izin almadi bilgi vermedi diyerek hakkimda tutanak tutacagini soyledi.. tutanagi tuttu bende imzalamadim. Onlarin benim yerime imzalauacagini soyledi. Ve de imzalamadigim icinde bir kez daha yani toplamda iki tutanak tuttugunu belirtti . Istifami vermedigim halde ertesi.gun benii markete almadi artiik iliskin bitti burayla dedi . Istifani getir dedi . 61 .gun magazaya alinmadim. Bugun 62. Gun ise gitmedim istifami vermedim ama sgk aktif olarak gozukuyor istifami vermeli miyim yoksa onlarin cikarmasini mi beklemeliyim. Esnek calisma saatleri.oldugi icin mesai ucretleri verilmez yazisi imzalatilmisti . Hergun mesai yaptirdilar. Ama 5 dk magazaya gec geldigimde sikinti cikariyordu mudurum magazaya 10 dk erken gelmemi soyluyordu is basi 13olmasina ragmen beni 12. 30 da cagiriyordu ornegin. Magzaya giris çıkış saatlerimi.kaydettim. fazla calisma ucretlerimi alamaz miyim? Hakkimda tutmus oldugi tutanagin benim.icin sikintisi nedir ne tur.sikintilara yol açabilir? Istifami vermedigim halde magazaya alinmamis olmam suc degil midir? Istifami getirmemi soyluyorlar goturmeli miyim sizce yol gösterirseniz sevirinim

 23. Merhaba seramik fabrikasında 9yildir taşeron olarak çalışmaktayım bolumumde üretimi durdurdular işçinin yarisinida başka yere gönderdiler geçici olarak bizide başka bölüme göndermek istedikleri için o bölümle alakalı iş güvenliği eğitimi verildi ardından o bölümde 1gunluk çalışmamız istendi kabul etmedik bu kez tebliğ yazısı yazıldı onuda kabul etmedik tutanak tutulacağı söylendi nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Bu konuda sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Bunu kabul etmezseniz ve işveren de illa öyle olmasını isterse, sizi tazminatınızı ödeyerek işten çıkarabilir. Siz de işe iade dahil tüm haklarınızı yasal olarak kullanabilirsiniz.

   1. Savunmamizii çok sağlam yaptık bir avukat yardımıyla bugün yine cagrildik ve savunmamız uygun görülmemiş diye tutanak tutulup devamında yarın için görevlendirme yapılan yerde olmamız aksi halde devamsız sayilacagimiz syazili olarak verildi napmamiz gerekiyor

    1. Hakan bey, bundan sonrasına siz karar vermelisiniz. Çünkü işten ayrılma ya da ayrılmama konusunda verilecek bir karar söz konusu. Yine avukatınızdan bilgi almanızı öneririm.

     1. Ben geçici görev yerine gitmiyorum diye devamsız gösterebilir mi beni sonuc olarak ben kendi bolumume gelmeye devam ediyorum geçici görev yerim ise başka bir bölüm bu durumda beni devamsız gösterme yetkisi dogarmi

 24. Merhaba İşveren tarafından tutulan tutanağın işçiye teplih süresi nedir belli bir yasa var mı bunla ilgili

 25. Merhaba iyi günler şuanki çalıştığım firmada saat akşam 10’da 4/12 vardiyasında yangın çıkmış ve söndürülmüştür. Zaten preste otomatik söndürme sistemi var oda söndürüyor neyse benim vardiyam 12/8 vardiyası benim presle bir bağım yok ben kendi bölümündeki işlerimi bitirdim. Sonra koğuşa üstümü değiştirmeye gittim vardiya amiri beni arıyım nerdesin diye sordu bende bende üstüm kirlendi terledim üstümü değiştiriyorum dedim oda değiştirme dedi preste temizliğe geleceksin dedi bende benim görev yerim değil dedi oda şefle gelince görüş dedi sonra şefle görüştüm bana prese temizliğe geç dedi bende benim görevim değil dedim oda acil durum dedi ama acil durumluk bir durum yok çünkü yangın zaten otomatik sistem söndürmüş saat akşam 10’da saat gece 3 olmuş ben oraya geçmem diyonce bana tutanak tutmuş bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.

  1. Ferhat bey şu aşamada yapılabilecek bir şey yok. Tutanak tutulmuş ve sizin bunu geri almanız mümkün değil. Ama ileride bu tutanak ya da benzeri tutanaklar gerekçe gösterilerek işten çıkarılacak olursanız, bunlar o zaman önem arz eder.

 26. İş yerinin hakkımda hazırladığı tutanağı sinirle yırtıp attım iş yeri bu davranışımdan tazminatsız çıkarabilir mi tazminatsiz çıkardığı takdirde itiraz edebilir miyim saygılar

  1. Aytekin bey, yorum yapsak da sizi yanlış yönlendirebiliriz. Olaylar tek başına değil de, öncesi ve sonrasıyla değerlendirilmelidir. Çıkarılırsanız, elbette arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı arayabilirsiniz.

 27. Merhabalar;
  2 yıl 8 ay bir iş yerinde çalıştım istifamı verdim iş verenim 15 gün ihbar sürem olduğunu söyledi ihbar süremi doldurdum bana 10 gün daha idareten çalışmam talep edildi bende zor durumda kalmasınlar diye kabul ettim 31 mayıs ayında çıkışımın onaylandığı pazartesi işe gelmemem gerektiği belirtildi. 02;03;04 nisan da işe gitmediğim için hakkım da tutanak tutulduğunu öğrendim ve 04 nisan da ihtarname yolladım noter onaylı daha sonra benim iş çıkışımı 30 nisan 2018 tarihinde 29.madde (g bendi) den verdiklerini öğrendim bende mahkeme yoluna gittim. Bu arada tarafımdan hiç bir şekilde savunma alınmamıştır. 31 Mayıs günü iş çıkışımın onaylandığını tarafıma belirttiklerinde benden o gün tarihli istifa istediler bende tekrar istifa yazmayacağımı söyleyip reddettim. Bende mahkeme yolu ile hem çıkış kodunun değiştirilmesini hemde saklı haklarımı almayı talep ettim şahitlerim de var mahkeme durumu sizce ne olur.

  1. Ayrıca ben 3 gün işe gelmediysem habersiz neden benim çıkışım 4ün de verilmedi de 26 gün beklendi?

 28. İş yerimde çamaşırhane görevlisi olarak çalışıyorum daha önceden bel fitigi ameliyatı gecirdiğim için yerden çarsafları almakta zorluk cekiyordum bu nedenle ucu vidalı 30 cm uzunlugunda bir sopa yaptırdım ve yerdeki çamasırı bu sopa sayesinde almaya basladım bu durumu 10 seneye yakındır yapıyorum dün amirlerin aklı yeni başlarına gelmiş olacakki hakkımda tutanak tuttular bu vidalar işyerine ait olan çarşafı deldiği belirtilmiş (karsılıklı olarak iki delik varmış böyle yazıyor) Ayrıca daha önceden bu sopa konusunda hiç bir uyarı yapmadılar görmelerine rağmen….Şimdi bu durumda; 1-) tutanagı imzalamam yanlış mı olmuş, 2-)tazminat hakkımı yakarlarmı, 3-)işten cıkarırlarmı….17 senedir çalısıyorum aynı şirkette…

  1. Merhaba. Tutanağı imzalamanız ya da imzalamamanız sonucu değiştirmez. 17 yıllık bir çalışanın böyle tek bir tutanakla tazminatsız çıkarılması çok zordur. Ama tekrarının olmaması, yararınıza olur.

   1. Teşekkür ederim, bir de böyle bir durumla tekrar karşılaşırsam ne yapmam lazım ? Tutanak tutmayı kafalarına koymuşlar (çıkarmak ya da yıldırmak istiyorlar)

    1. Rica ederim. Tekrar tutanak tutulacak olursa, bunu imzalamanız gerekir. Ancak tutanağı imzalarken, gerekirse, kendi beyanlarınızı da altına ekleyebilirsiniz.

 29. Merhabalar
  4 yıl 2 ay çalışyığım iş yerinden 25.10.2018 tarihinde gece elemanı olduqum için bir simit yedim diye patron tarafından hırsızlıkla suçlandım sözlü hakaret küfür ve darp girişimine mağruz kaldım bu nedenle dava açıp tazminatımı almak istiyorum elimde kanıt olarak darp edildiğime dair kamera kayıtlarıda var fakat patron daha öncede iş yerinde yediğiniz kurabiye ekmek vs şeylerin elimde görüntüsü var bu görüntüler mahkemede bana ne gibi sıkıntı çıkarır

  1. Merhaba. Böyle durumlarda ne kadar yorum yapsam da, sonucu belirleyecek olan mahkemenin takdiri olacaktır. Delilleri değerlendirecek olan hakimdir. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, hele bir de darp varsa, mutlaka yasal yollara başvurarak hakkınızı aramalısınız.

 30. Özel Güvenlik görevlisiyim çalıştığım yer olan avm bana yakın ben 1 ay da 3 gün rapor aldım diye başka yere gönderecekler ( sürgün misali ) tehdit bazlı il içinde ilçe içinde başka projelerine böyle bir hakları var mı yani ordan oraya benim iznim olmadan gönderebilir firma

 31. Merhaba otelde kat şefi olarak çalışmaktayım 4 ay önce odadaki teknik arızayi müdüre bildirmemem gerekçesiyle tutanak yazıldı otel ikramiye verdi bana sadece yarısı verildi tutanak olduğu için, böyle bir hakları varmı

  1. Merhaba. İş sözleşmesinde ya da toplu iş sözleşmesinde böyle bir hüküm varsa veya size daha önce böyle bir kesinti yapılacağına dair bir ceza listesi tebliğ edilmişse olabilir. Aksi takdirde bu kesinti yasal değildir.

 32. Merhaba bir şirkette m. Müdür yardımcısı olarak calısmaktayken 3yıldır bir gün dahi talep etmeme rağmen yıllık izin kullandırılmadım ve noter yoluyla sözleşmemi haklı sebeple fesih edip tazminat talep ettim fakat fesihten bir gün sonra mağaza anahtarını magaza sorumluları 1gün sonra kasa şefine talimat verip benden aldırmıştır ve hiç bir yetkısı olmayan personel e anahtar verdiğim için tutanak tutulmuş ben hiç bi şeklide imza atmadım bu hamle tazminat almamam için yapılan bir hamlemidir

  1. Merhaba. Siz zaten fesih yaptığınıza göre, bu durum sonucu büyük ihtimalle değiştirmez.

 33. Ben 2 gün mazeretsiz işe gitmedim.Daha doğrusu hastaydım sürekli rapor alıyordum kronik rahatsızlığımdan dolayı.Raporumun bitiş tarihini unuttum sonra da zaten iki gün geçmedi hastaneye yattım.O iki gün bana hiç bilgi verilmedi sonradan öğrendim tutanak tutulmuş.Bana bildirmeden haber verilmeden.Bu bir suç değil mi tutanak tutulurken bilgi verilmesi gerek miyormu

  1. Merhaba. İşçi işe gitmediğinde tutulan tutanak öncesi işçiye haber verilmesi gerekmez Ramazan bey.

 34. İşe gelmeme tutanağını şahit olacak kişi imzalamak istemiyor şahit olmadan tutanak tutulur mu kamera görüntüleri var

  1. Merhaba. Şahit yoksa, elbette tutulabilir. Neticede her tutanak için şahit bulunmayabilir ve tutanağı destekleyen başkaca şeyler varsa, video görüntüsü gibi, bunu da CD olarak tutanağa eklemek faydalı olacaktır.

 35. Merhaba 2 senedir guvenlik olarak calistigim yerde gece vardiyasinda uyudumun videosunu cekmisler is yerinde 3 kisiyiz ben bana verilen ara dinlenme yasal hakkimi kullandigimi belirttim isveren de sozlesmemi fesih etmis noter tasdikli ben tazminat alamazmiyim simdi itiraz edebilir miyim yada tesekkurler

 36. Mağazada satış danışmanı olarak çalışmaktayım her ay bize belli bir satış yapmamız için 35000 bin gibi rakama tebliğ edip imza artırıyorlar yapamayincada savunma isteyip tutanak tutuyorlar bu bizim için ileri bir sıkıntı dogururmu

 37. 1 yıldır bir mağazada satış danışmanı olarak çalışıyorum 38000 bin kotaa verildi aylık 21 bin yaptığım için tutanak verildi satış yüzünden tutanak verme hakları var mı?

 38. Öncelikle iyi günler iş yerinde 5 tane tutanağım var ama 2 sinde hiç uyarı olmadan 5 gün sonra tutuldu 1 tanesi 1 hafta sonra tutuldu işten çıkarırmam sırasında tazminat hakkım yanar mı 2 buçuk seneyi geçiyor son tutanağımi 1 buçuk ay önce yedim.

 39. merhabalar bende son 3 aydır mesaiye kalmadığım için bana tutanak tutuluyor tutanakta fazla çalıştırılmadığı için ißleri aksattı yazıyor böyle bir tutanak varmı

 40. Merhaba 3 yıldır özel bir markette çalışıyorum ve kıdem tazminatı ödenmemesi için sudan sebeplerle tutanak tutuluyor bana mudur beyin mobbing uygulaması ve tutanakta gösterilen sahidin o gün raporlu olmasi benim açıdan nasıl bir faydasi olur tutanağı imzalamam istendi zorla bende imzalamadim başımın agiracagini söyledi yardimci olursaniz sevinirim

  1. Merhaba. Şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok demektir. İleride, bu tutanaklar gerekçe gösterilerek işten çıkarılırsanız, mahkemede bu hususları dile getirirsiniz. Önemli olan, mahkemenin tutanakların varlığına ve geçerliliğine kanaat getirip getirmeyeceğidir.

 41. Hocam 5 yildir textil firmasinda calisiyorum maddi durumum zorlasti icerden giris cikis yapmalarini istedim yapmadilar , isten tazminat alarak çıkabilir miyim ? böyle bir hakkim varmi ? anlasarak sözleşme fesih durumu varmidir ?

 42. Merhba zeynel bey ben çağrı merkezinde çalışıyorum mayısın 21 inde tam 1 yılımı doldurmuş oluyorum.
  Çalıştığım firmada satış oranımı tutturamamış olduğumdan dolayi tutanak verildi bugün bende imzalamadim savunma vermek istedim .
  Yani işimi yapiyorum elimden geleni görüyorlar bunuda ama oran tutmasi gerekiyormus. Cagrilarimiz aranan müşteri tekrar arandığı için defalarca artik konuşmak bile istemiyorlar bu durumdan dolayı satış oranım düşüyor ve bu benim sucummus gibi tutanak tutuyorlar . Bu sebepten dolayı işten çıkarılma durumum söz konusu olabilir mi. Yukarida arkadaslara vermiş olduğunuz linkide okudum ama birde sizden duymak istiyorum. Cikarilsam bile tazminat durunum burda ne olur . İçimi rahatlata bilirmisiniz
  teşekkür ediyorum..

  1. Merhaba. Size ben dahil kimse, ne olacağını kesin olarak söyleyemez. Sadece, eğer bu nedenle işten çıkarılırsanız tekrar yazın, böylece en azından haklarınızı ve izlemeniz gereken yolu size gösterebiliriz.

 43. Merhaba. Ben iş yerinde 4 yıldır çalışıyorum. Ama bu son iki yıl içinde o kadar üzerime geldiler ki bunalıma girmeye başladım. Aileme de yansıyor. Sürekli tutanak tutuyorlar. Kabul etmediğim, yapmadığım halde yine de kınama yapıyorlar. Üstüne üstelik sürekli talimat yenileniyor kafalarına göre. Diş ağrısı çektim Bi günlük dişçi ayarladım izin istedim vermediler telefonla amirleri arıyorum bilgi vermek için açmadılar Bi gün doktor raporu aldım o şekilde gittim. Bu seferde talimatlara aykırı davrandım diye tutanak tuttular ve tutatanak 8 gün sonra geliyor. Uyarı cezası aldığım tekrar edildiği taktirde iş adinin feshine diye karar var. Ben de imzalamadım. Bu şekilde üzerime geliyorlar benim bu durumuma yardımcı olur musunuz nasıl Bi yol izlemeliyim. Bi de tutanakta ekte belirtildiği gibi yazılıyor her tutanakta ek falan yok tek Bi sayfa veriyorlar. İyi günler

   1. Teşk ederim. Yorumunuz için laki. Tutanak ta gelen cevap ekte belirtiniz gibi diyor ben ek sayfada durum izah etmedimsafece verdikleri kağıda yazdım gelen cevap ekte belirttiğiniz diyor bu ek kavramı normal mi bide benim rahatsız olduğumla alakalı hiçbişey yok sadece emre itaatsizlik kurallara aykırı ve gelen cevapta ölüm doğum ve doğal afetler dışında izin talep edilemez yazıyor. Bide Birçok şahit var olaya bunun yanı sıra belgelerin var imzaladiğim tutanakların fotoğrafları değiştirme yapabilirler mi ben bunu nasıl ispatlayabilirim

 44. Merhaba ismim ahmet ben manisada bir klima fabrikasında işciyimm 1ay sonra 1yılım dolcak 08-04-2019 tarihinde martın 10unda tutulan bir tutanak için sawunma istedilerr 10 mart pazar gunu mesaiye çagırdılar ben işim oldugu için gelemicegimi soyledim ve mesai formunu imzalamadım aradan 1 ay gectikten sonra sawunma istediler ilk bas sawunma yazmadım dha sonra gidip sawunmamı yazdım swunmamda ailesel sebeplerden dolayı işe gelmedigimi bnuda amirimle paylastımı blirttim. İşin aslı beni burdan gondermek istiolarr oneriler sundugum için benim ipimi çekmek istiolarr sizce napmam lazım lutfen yardımcı olunn

  1. Merhaba. Şu aşamada bir şey yapmanıza gerek yok. Beklemeniz gerekir. İşten çıkarılırsanız, tekrar yazın. Yardımcı olmaya çalışırız.

 45. Merhaba ben kurumsal bir firmada çalışıyorum markette. Beni işten çıkarmaya zorlamak için 7 kere görev yerimi, 3 kere şubemi değiştirdiler. Artık usandım. İlk şubemdeReyon Görevlisi olarak işe başladım, sonra şarküteri kısmına aldılar, 5 ay sonra tekrar reyon. Sonra mağazam değişti, orada kasap bölümüne geçirdiler, kasaptan pastaneye, pastane bölümü kapandı, marketin içindeki pastane reyonunu başka bir firma satın aldı ve müdür bana o pastane eleman alana kadar orada çalışmamı söyledi. X firmanın elemanı olmama rağmen 1 hafta Y firmasında çalıştım, onlar eleman bulunca beni Reyon Görevlisi yaptılar, sonra Manavcı eksik diyerek Manav bölümüne aldılar, sonra 2 tane Reyon Görevlisi çıktı diye tekrar reyona aldılar, ondan sonra şubemi değiştirdiler. Yeni şubemde Şarküteri-Kasap Görevlisi oldum, iş sözleşmemde iş yerimin istediği zaman şubemi ve görevimi değiştirebileceğine dair bir belge var fakat bu madde , bu kadar art niyet gösterilebilecek bir madde mi, sizce psikolojik mobbing yok mudur? Haklarım nelerdir? İlginiz, alakanız için şimdiden teşekkürler, cevabınız için beklemedeyim.

 46. Pazar günü tutanak yazabilirlermi haksızlık yere tutanak günü pazar günü çalışmak yok normalde

  1. Merhaba. Ondan önceki 6 iş günü çalıştıysanız, pazar günü gelmediğiniz için tutulan tutanağın hükmü olmaz. Çünkü o gün zaten sizin hafta tatili gününüzdür ve çalıştırılmamanız gerekir.

 47. Merhaba zeynel bey
  Uzman bir tanıdığım tutanak tutulursa eğer şu şekilde tutanağın altına `4857 sayılı iş kanunun ilgili maddelerine istinaden yasal haklarım saklı kalmak kaydı ile ve İş kanunun 109 maddesine binaen tarafıma yazılı bildirimde bulunlumasını rica ederim
  Okudum kabul etmiyorum o günün tarihi ve imza ` at dedi bu dogrumudur hem bu şekilde yapıp hemde savunma mi vermeliyim

  1. Merhaba. Evet, eğer tutanağın içeriğine katılmıyorsanız bu şekilde yapabilirsiniz. Savunma isteniyorsa, zaten savunmanızı ayrıca yazabilirsiniz. Yukarıdaki ibare, sizin tutanağa şerh düştüğünüz anlamına gelir.

 48. 6 senedir özel bir şirkette çalışmaktayım yaptıgım iş süt ürünleri üzerine süt alım operatörüyüm ve süt alırken çalıştırılması gerek kılarifakatör diye pislik temizleme makinası var işleri yavaşlatıyor diye de ekipçe çalıştırmadık bunun içinde işveren tutanak tutacak eğer ki tutanak tutturup beni işten çıkartırsa tazminattan yararlanabiliyormuyum yararlanamıyorsamda tuttuğu tutanağı kabul etmeyip imzalamazsam o şekilde tazminattan yararlanabilir miyim

  1. Merhaba. Tutanak tutulsa da tutulmasa da, işten çıkarılabilirsiniz. Burada önemli olan tutanak değildir. Gerçekleştirilen fiilin ağırlığıdır. İşveren sizi çıkarmak isterse çıkarır; ama siz yaptığınız fiilin bu kadar ağır yaptırımı olmaması gerektiğine inanıyorsanız, yasal yollarla hakkınızı ararsınız.

   1. Öncelikle verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.. İşveren tarafından verilen bu görevi yapmayan 3 kişiyiz 3müzde aynı suçla suçlanıyoruz ama topun agzına en yakın benim diyelim ki tek benim işimi son verdi işveren diğer 2 kişinin işe devam ettirdi ben bu durumda yasal yollara başvurup hakkımı alabilme ihtimalim yüksekmidir

     1. Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için benim açımdan çok faydalı oldu

 49. İyi günler geçenlerde yazmıştım aynı konuyu hatırlatayım size 6 senedir özel bir şirkette çalışmaktayım yaptıgım iş süt ürünleri üzerine süt alım operatörüyüm ve süt alırken çalıştırılması gerek kılarifakatör diye pislik temizleme makinası var işleri yavaşlatıyor diye de ekipçe çalıştırmadık bunun içinde işveren tutanak tuttu ve bizi haklı nedenle çıkaracak ama şöyle bişey var bu olayın üsttünden 1 ay geçtikten sonra çıkartırsa biz tazminattan yararlanabiliyormuyuz

 50. Merhaba, isveren tarafindan haftalik izin gunumde isten cikarilmam icin beyanneme hazirlandigini ogrencim ancak bunu tarafima 3 gun sonra iletti haftalik tatilimde 9 gunluk raporlu olmama ramen isten cikarma hakki var midir? Tebli kagidi icin cagrildi gitmeyecegimi ve imza atmayacagimi beyan ettim.

  1. Merhaba. İşveren sizi çıkarmak istiyorsa, çıkaracaktır. Siz gitmeseniz bile ikametgah adresinize yapacağı bir noter ihtarnamesi de aynı işi görür.

 51. Tarafima bugün çalışma oranlarindan dolayi tebliğ verdiler hatta benim gibi bir çok arkadaşıma verdiler. Ve savunma istediler tam olarak bu durum nedir savunmami verdikten sonra iş çıkışı yapabilirler mi 1 yılımın dolmasına 18 gün var ayrica
  Şirket normal çalışan elemana sürekli bu şekilde baskı uyguluyor ayrıca iş kur üzerinden de eleman alımı yapıyor bizi de o yüzden cikartacaklarini dusunuyorum bu durumda bizim bakmamız gerek zeynel bey

  1. Merhaba. Şu aşamada yapacağınız bir şey yok. Beklemeniz gerekir. Ancak işveren sizi çıkarırsa, o zaman duruma göre haklarınızla ilgili doğru bilgi verebiliriz.

 52. Peki zeynel bey 1 yilimin dolmasına 10 15 gün varken cikartirlarsa dava açtığımda yıllık tazminat hakkımı kazanabilir miyim bu konu ile ilgili düşünceniz nedir efendim

  1. Kanaatimce kazanamazsınız. Birkaç gün kala çıkarılmış olsanız, bazen mahkemeler bunu art niyetli buluyor. Ancak 15 gün varken çıkarılmanız halinde sonuç almanızın çok zor olacağını düşünüyorum.

 53. Kolay gelsin zeynel bey ben iş akdimi fabrikanın isg kurallarına ve iş sağlığına uymadığı için tek taraflı fesih hakkımı kullandım tazminatımı vermediler elimde deliller mevcut video doneleri fotoğraflar var ama iş veren benim devlet memurluğuna geçti diye kendileri bir tutanak düzenlemişler mahkemeye vermeyi düşünüyorum sonuç ne olur sizce teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba. Kesin bir şey söylemek güç. Şansınızı denemeniz lazım. Mahkeme iki durumu da dikkate alabilir. Tamamen, hakimin takdirinde bir sonuç olacaktır.

 54. merhaba zeynel bey calistigim isyeri ara sira baska illerden is alip calisanlari baska illerde şantiyelere gonderiyor bende başka bir ile gitmeyeceğimi işyerimin bulundugu atölyede çalışmak istedigimi söyledim .bunun uzerine tutanak tutulacagini ve isten cikarilma durumunda tazminat alamayacagimi soylediler boyle bir haklari varmi ne yapmam gerek.

 55. Merhaba calistigim sirkette is sozlesmemde olmamasina ragmen farkli is yaptiriyorlar belim agridigi icin haber vermeden isten ciktim tutanak tutacaklar tutanagi kabul etmeyip yirtsam ne olur

 56. Merhaba zeynel bey eşim ile aynı işyerinde çalışıyoruz eşim istifasını verip işten ayrılmak istiyor ama o işten ayrılır ise benim de işten çıkarılacağimi tehdid ederek söylüyorlar bu şekilde tutanak tutarak beni isten çıkartmaları mümkün mü 9yillik çalışanım kusurlu bi davranışım yok tutanak tutulacak bi sebeb bulmaları da zor gibi

 57. Merhaba Zeynel bey
  5.5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum iki ay önce psikolojik durumdan antidepresan yazıldı ve artık iş yerinde çalışmak istememekteyim performans ve şirket hedefi doğrultusunda çalışmadığım için iş yeri bana uyarı verdi ve en son bana şerhi uyarı diye bir uyarı imzalatacaklarını söylediler bu uyarı nedir içeriği nedir imzalamam durumunda işten çıkarılmam durumunda haklarım bana verilir mi

 58. merhabalar avm içerisinde mağazada çalışan satış personeliyim ve avm akşam 10:00 da kapanıyor kapanışa benimle birlikte 1 arkadaşım daha vardı ben ise 10:00’a 10 kala otobüsüme yetişebilmek için çıktım fakat o süre zarf içerisinde görselcimiz mağazayı aramış bana bişey sormak adına telefona istemiş fakat dolayısıyla çıkış yapmıştım beni şirkete şikayette bulunmuş şirkette bana bugün savunmamı yazmamı istedi buna istinaden nasıl bir karşılık vermeliyim…teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Bazen en doğru cevap, gerçeğin kendisi olacaktır. Savunmanızda tam olarak bu durumu belirtmenizi tavsiye ederim. Aksi takdirde, yalan beyan ya da yanıltıcı ifade sizi daha zor duruma sokabilir.

 59. Nacizane 2 sorum olacak..
  özel sektörde vardiya amiri olarak çalışıyorum. İşçilerden birisi hakkında işe izinsiz gelmemesi nedeniyle tutanak tuttuğum için başka bir çalışan yanında bana ve aileme ağza alınmayacak sinkaflı küfür , hakaret ve tehditlerde bulundu.Bu olayda tutanak altına alındı.
  1- iş kanununun 25/II-d hükmündeki haliyle işten çıkartılabilir mi?
  2- olurda küfreden işçi torpili olan tanıdıklarını devreye sokup işten çıkarılmazsa kanuni olarak benim tek taraflı iş akdimi feshetme hakkım var mıdır?
  Teşekkürler

  1. Merhaba. Küfür varsa, bu elbette bir haklı fesih nedenidir. Ama işçi çıkarılmazsa, sizin haklı fesih yapabileceğinizi kesin olarak söyleyemeyiz. Neticede, işverenin bu durumda takdir hakkı bulunur.

 60. anlıyorum.işverene müdür ve amirlerimiz çalışanın 25/II-d hükmü ile işten çıkarılması talebini iletti.zaten çıkarılmak için sebep arayan tazminat almaya çalışan biriydi.olay benim vardiyamda bana karşı yapıldı ve şahitler eşliğinde bana galiz küfür tehdit hakaret vs yaptı.
  bende ister istemez acaba çıkarılmazsa beni zor durumda bırakıp iş verene güvenemem diye düşündüm ki bir yerdede bu güven ortamını işveren saglamakla yükümlüdür , işçiyi gözetme borcunun gereğidir diye okumuştum..
  kısacası beni zor durumda bırakıp işçiyi tercih etmeleri durumunda ben haklı feshe sahibim sanırım.

  İlgi ve alakanız için teşekkürler

 61. Slm zeynel by özel sektörde özel güvenlik olarak çalışmaktayım telofon da 10 dk oyun oynadıgım için tutanak tutuldu bidahikine işten çıkarılıcam söylendi tazminatsız işden çıkarabilirler mi

  1. Merhaba. Sorunuzun net bir cevabı yok. Çünkü eğer işiniz, 10 dakika bile olsa, başka bir şeyle uğraşmanıza engel nitelikteyse, uyarı olmadan bile işten çıkarılabilirsiniz. Böyle bir durumda, uyarıyı dikkate almanızı tavsiye ederim.

 62. Merhaba zeynel bey. Ben fabrikada çalışan bir işçiyim ve merak ettiğim bir konu var İşçi kendi amirine tutanak tutabilir mi ?

  1. Merhaba. Bunun önünde hiçbir yasal engel yoktur. Burada önemli olan, böyle bir durumun neden gerektiği, fiilin ağırlığı ve her şeyden önemlisi, yönetimin böyle bir harekete yaklaşımı olacaktır.

 63. Iyi günler is yerinde cep telefonu yasaklandı ve fabrikanın girişine dolap yapıldı. Cep telefonları oraya koymamız iştendi. Ben de dolap koymayı rett ettim is yerinde daha önce param çalındı bu konu haķkinda hic bir şey yapılmadı. Telefon calindiginda hic bir sorumluluk kabul etmiyorlar .Dolabı almadigimda dolayı tutanak tuttular onuda imzalamadım 3 kere telefonlar imzalamam gerek evrakları olduğumu söyleyerek mesaj attılar. Hazıran ayında verilen yarim maaş ikramiyeni tamamını kestiler . Hukuki olarak ne yapabilirim. Şimdiden teşekkürler…

 64. Herkese Merhaba! İşçiye tutulan tutanaği iş veren kaç gün içinde işleme koymasi gerekir yoksa 2 sene geçse bile işmele koyabilir mi teşekkür ederim

 65. Ben %53 iş etme engelliyim benim işyerinde temizlik elamanı olarak çalışıyom bana kargo arabası boşalt yükle diyorlar bende yapmadım benim işim temizlik dedim sonra şöför çekil ben yapı cam dedi bende yalakalıkyapma dedim benim savunmamı almadan haberimolmadan tutanak yazmışlar tutanak kabul olurmu

  1. Merhaba. Tutanak her zaman tutulabilir. Önemli olan, içeriği ve gerekçesidir. Sizden habersiz de tutulabilir. Haklıysanız ve bir suçunuz yoksa, bu tutanak için endişelenmenize de gerek yok demektir.

 66. Merhabalar ben … mağazacılık kasa personeli olarak görev yapmaktayım. Adıma sözlü uyarılara aldırış etmeden kasa evraklarını düzenini yerine getirmemekte ve verilen işi yerine getirmemekte ve işte yetersiz kalma adına tutanak tutulmuş. Buna istinaden savunmam istendi ne yapabilirim nasıl bir savunma yazabilirim. Bu arada mağaza içinde şahsıma hiçbir şekilde uyarı yapılmadı genel olarak toplantıda düzen ve iş akışı hakkında personele uyarı yapıldı.

  1. Merhaba. Böyle bir durumda ne yazılması gerektiğini en iyi siz bilebilirsiniz. Gerçek ne ise, onu yazmanızı öneririm.

 67. Merhabalar ben özel bir hastanede hemşireyim mola arasında doktora çıktım ve rahatsızlığından dolayı rapor aldım bu sırada görev yeri tekten tutanak tutulmuş ama ben rapor aldım ne yapabilirim raporlu olduğum için tutanağın yasal geçerliliği varımıdır teşekkür ederim

  1. Merhaba. Tutanağın geçerliliği olacaktır; ama burada sorulması gereken soru bu değildir. Bu tutanağa esas fiiliniz doğru mudur? Bunun ne gibi sonuçları olmuştur? Buna göre değerlendirmek gerekir.

 68. Puantaj üsülü işten çıktım bana gel çıkışını verelim imza at yoksa yasal işlem yapacaz diyorlar ben gelemem dedim benim açım dan zararı olurmu iş çıkışı imzası atmazsam

  1. Merhaba. Normal şartlar altında, illa ki gitmeniz gerekmez. Ama işinize özel imzalamanız gereken bir evrak varsa bilemem. Böyle bir durum yoksa, imza atmadınız diye bir şey yapılamaz.

 69. Merhaba iş yerinde adıma tutanak tutulmuş art niyetli bende imzalamak istemedim ve savunmamı insan kaynaklarına sözlü olarak yapmak istiyorum dedim böyle bir hakkım yasal olarak var mı yardımcı olursanız çok sevinirim iyi çalışmalar

 70. Merhaba
  3 seneden fazla süredir çağrı merkezinde çalismaktayim haberim olmadan raporlu oldugum tarih ve saatte arkdasim tarafindan 10 dakikalik sisteme giris yapilmis ve bilgi guvenliginden 2.tutanagim tutulacak ve ayni baslik altinda ikinci tutanağım olduğu için takım liderim iş feshi olur dedi sizce iş kanununda ayni başlık altında ikinci tutanakta işten atılma söz konusu mudur? Birde evliligimi bir yil doldurmadiğım için tazminat hakkim var tutanaģı imzalamadan işten evlilik dolayisiyla ayrildiğımda tazminati mi alabilir miyim bu konularda bilgi verirseniz çok sevinirim

 71. Merhaba,, aynı işi yaptığımız işyerinde benden eski elemanlarla aramda 300,500 TL arası maaş farkı var,,,, onlar fazla alıyor, fakat 3 hafta önce işe giren wasıfsız elemanla maaşımız aynı,,, bu durumda iş aktini haklı olarak fesih edebilirmiyim

 72. Hayırlı günler hocam eşim çalıştigi yerde sorunlarlar yaşamaya başladı işverenler tarafından eşim tokiye bağlı site yönetimminde temizlik görevlisi olarak çalışıyor ve diyerr işçilerinde resmi günler ve cumartesi saat 1 kadar çalışma haklarida ellerinden alınıyor ve kağıt imzalatmaak istiyorlar imzalatacaklari kağıt ellerinden hakları elinden alinmasi için bunun için ne yapılabilir sabah 8
  Akşam 5 çalışmaktadir ve dün gerek siz yere tutanak tutulmuştur sadece laf diyolufu olduğu için tutanak tutulmuştur salı günü işveren tarafından üstüne yürüyüp işten çıkartırım diyerek tehtidler savurulmustur eşim haklarını alabilmesi için ne yapa biliriz.

  1. Merhaba. Böyle durumlarda somut cevaplar vermemiz mümkün değil. Genel olarak ise, sakin kalınması ve mümkün olduğunca çalışılmaya devam edilmesi önemlidir. Çünkü işten çıkan işçiden, işten çıkarılan işçi daha çok hak elde edebilir.

 73. Ve işveren ortada hiç bir suçları yok ilken 25 maddeye dayanarak çıkartırım diye tehtidler savurarak işçilerle tartışıp olayları devemli sürdürüyor bu konularla ilgili neler yapabiliriz teşekürler

 74. Merhaba hakkımda tutulan tutanağı resmini çekmek istedim insan kaynakları evrağın resmi olduğunu resim ve işyerinden dışarı çıkmayacağını söylemiştir. Böyle bir durum varmıdır. Yardımcı olurmusunuz .

  1. Merhaba. Normalde size de vermeleri gerekir. Ama yasal olarak vermek ya da vermemek gibi açık bir hüküm yok. Bu nedenle, bana göre yapılan yanlış olsa da, hukuken bir şey yapamayacağınızı söylemek isterim.

 75. Hocam merhaba .böbrek taşı düşürdüğüm için soktor bana 5 gün rapor verdi.raporu müdürüme ilettim ama bana ben rapor hastalık doktor bilmem sizlere raporalmayın demedimmi sen pazartesi bi gel işe göreceksin diye tehtit etti.birde tutanak yazmış hocam ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Şu aşamada yapabileceğiniz bir şey olmaz. Sakin kalıp rapor bitiminde işe gitmelisiniz. Sonrası için ise şimdiden tavsiye veremem Kadir bey. Bu arada geçmiş olsun.

 76. Merhaba fabrikada çalışıyorum şefim bana kapat çeneni dedi bende sen beinimle böyle konusamazsin dedim bana tutunak tutturdu böyle bir hakları varmı şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Böyle tutanaklar her zaman tutulabilir. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, sakin kalmanızı öneririm. Neticede tutanaklar belki ileride aleyhinize kullanılabilir; ama siz de böyle olursa mahkemede hakkınızı arayabilirsiniz. Şu aşamada yapılacak bir şey yok.

   1. Selam aleyküm iş yeri beni işlemediğim bir suçla suçlayarak işten çıkardı beni iş ahlakına uymuyor diye işten çıkış belgeme işledi .bana tazminatımın yarısı teklif edildi bende kabul etmedim.şimdi yeni işe gireceğim işyeri 29.tabi tuttuğu için işe giremiyorum yeni işe nasıl girebilirim

    1. Merhaba. Abdi bey, 29 kodunun işe girmenize engel olduğunu nereden çıkardınız? Bu kanıya nasıl vardınız?

     1. 29.yüz kızartıcı suç olarak kabul ediliyor bende bu yüzden bir fabrika beni işe almadı ne yapmam lazım

 77. Merhabalar fabrika işçisiyim çalışmakta olduğum iş alanında farklı iş için zorlanıyorum itiraz edince ufak tartışmalar yaşıyorum ve ihtar yazacaklar bu konuda ne yapabilirim acil cvp verirmisiniz

  1. Merhaba. İşveren size ihtar yazabilir, bunu kimse engelleyemez. Şu aşamada yapabileceğiniz bir şey olmaz, sakin kalmanız ve duruma göre hareket etmeniz en doğru yol olacaktır.

 78. İşçi tutanağı imzalamadan önce genel müdürün daha önceden haberinin olması ve ilk imza nın genel müdüre ait olması gerekmezmi, yani tutanağı imzalamak için genel müdürün imzası olması gerekmezmi aksi durumda görmedim bilmiyorum gibisinden mazeretler genel müdür için de doğmuş olmaz mı

  1. Merhaba. Tutanağa itiraz diye bir şey İş Kanununda yoktur. Ama kurumun toplu iş sözleşmesi vb. iç mevzuatında buna ilişkin bir usul varsa, ona göre hareket etmeniz gerekir.

 79. Merhaba benden savunma istendi bilgisayarda yazdım ve imza atmayı unuttum çünkü ilk kez savunma yazdım ve bunun sonucunda bana şöyle bir mesaj geldi el yazısız vr imzasız savunmanız elimize geçti işinize son verilmiştir ve ben burada 2 senedir çalışmaktayım tazminat konusunda sıkıntı olurmu alabilirmiyim teşekkürler.

  1. Merhaba. Tazminatınız bundan çok, hangi gerekçeyle işten çıkarıldığınızla ilgilidir. İşverenin gerekçesinin haklı olmadığını düşünüyorsanız, yasal yollara başvurarak hakkınızı aramalısınız.

 80. 6 yıldır sekreter olarak çalıştığım iş yerinden kod 29la çıkarıldım ne savunmam alındı ne de tutulan tutanağa imza attım fakat aynı zamanda çıkış için imza atmam istenildi atmadım yazılan tutanağı bana hakaret eden kişilerde imzalamış 6 kişi tarafından kurulan bi plan doğrultusunda aynı gün içinde gitmem söylenildi ve aynı gün iş yerinden ayrıldım bu konuda artılarım ne yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba. Artılarınızı ya da eksilerinizi bilemeyiz. Ama yapmanız gereken, en kısa sürede arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatmak olmalıdır. Bir avukattan destek almanız da yararınıza olacaktır.

 81. İyi günler abicim çalışmış oldugum firmada mekanik boyahane bakımcısı olarak işe başladım elimde bürlör yani kazancı belgem var .bana burdan ekstırada jeneretör yani elektirik santıralını çalıştırıp kapatmamı istediler bu konuda hiç bir kurs görmedim belge sahibide degilim sadece oranın sorumlu ustasının göstermiş oldugu birkaç bilgi üzerine elektirik santıralınada işimin yanı sıra orayada bakıyorum .santıralı çalıştırdıgım sırada açılması gereken bir şarteli açarken yanındaki şarteli açmışim ve bunun üzerine bana 3 yövmiye tutanagı tutuldu bende imza atmadım beni işten çıkarmayı düşünüyorlar böyle yetki ve sertifika gerektiren bir bölümde yapmış oldugum hatadan dolayı beni işten çıkartabilirlermi yövmiyemi kesebilirlermi

  1. Yılmaz bey yaşamış olduğunuz bu olay tazminatsız olarak derhal işten atılmayı gerektirecek bir olay değildir. Hatta o şarteli açarak çok büyük bir hasar vermediyseniz işyerine 3 yevmiye kesme cezası da baya bi ağır kaçmış. (Yasaya öre en fazla 2 günlük yevmiyeniz kesilebilmeli) En azından ilk sefer bi ihtar verilebilirdi…

 82. İyi günler. Bir tekstil fabrikasında çalışıyorum. Geçtiğimiz günlerde yanlışlıkla, yanlış bir malın telefini başka bir malın telefine karıştırmışım. Neyseki hemen başka bir çalışan tarafından farkedildi ve hemen düzeltildi. Ama olayı fark eden o çalışan beni hemen şikayet etti ve konu işletme müdürüne aksetti. Birkaç gün içinde büyük ihtimalle bana ihtar yazılacak ama ben ihtarı imzalamak istemiyorum. Çünkü daha önce de bir ihtarım daha var. Şimdi ben bu ihtarı da imzalarsam tazminatsız çıkarmak için ellerinden geleni yapacaklar. Ayrıca söz konusu olayda yanlışlık hemen ilk başlarda farkedildiği için herhangi bir hata ve maddi kayıp söz konusu değil.
  Bu konuda bana herhangi bir yaptırımda bulunabilirler mi?

  1. Merhaba. İhtarı imzalamamaktansa, yukarıda belirttiğimiz açıklamayı yazarsanız daha iyi olur. Bu tür tutanakları imzalamamanın bir faydası olmayacaktır.

 83. Uyarilmadan 10 dk icin erken ciktik dye ilk defa tutanak yedik boyle bir haklari vara mi? Uyari hic verilmedi bende 10 dk nasil olsa kendileri yerinde yoktu arayip rahatsiz etmek istemedim ,ogrenince 10 dk icin tutanak yedim

  1. Merhaba. Elbette işverenin böyle bir hakkı vardır. İşçi, bir kuralı çiğnemişse, işveren bunu tutanakla kayıt altına alma hakkına her zaman sahiptir. İşçiyi önce uyarması gerekmez.

 84. Merhabalar bursada özel sektör de çalışanım hastalık nedeni ile raporum var arada bir de devamsızlık var ama devamsılığımı telafi çalışması yaparak günümü tamamlıyorum yalnız geçende insan kaynakları bana raporlar yüzünden tutanak imzalamaya çalıştı bende kabul etmedim. Birde seri çalışıyorum fakat bazende yetişriremiyorum bundan dolayı tutanak yersem imzalamaz isem bi problem olurmu teşekkürler

 85. Benim gecmis tarihlere dayali tutanaklarim 28.10.2019 tarihinde bana teblig edildi. Tutanaklarin tarihleri 22.10.2019…21.08.2019….22.10.2018…..07.07.2018.. tarihleri bunlardir gecmise yönelik tutanaklar tutula bilir mi tutulursa ne olurr

  1. Merhaba. Tutulabilir; ama 6 iş günü geçtikten sonra haklı fesih gerekçesi olamazlar. Yine de önemli olan tutanaklara konu olan fiillerdir ve işçinin bu tür fiillerden uzak durmaya çalışması önem arz eder.

 86. Merhaba, haklı fesih olmaması için tutanağın geçerlilik süresi varmıdır yani zaman aşımı gibi veya ikinci tutanak olursa iki tutanağın arasındaki zaman önemlimidir. Bildiğim kadarıyla 2 tutanaktan sonra şirket tek taraflı fesih yapabiliyor.

  1. Merhaba. 6 iş günlük süre geçirilirse, haklı fesih yapılamaz. Ama bu sürenin hesabı biraz tekniktir, şu yazımızda açıklamıştık: iscidunyasi.com/hakli-nedenle-fesihte-6-is-gunluk-surenin-onemi
   Bunun haricinde; bir yada iki tutanak ya da beş tutanak olmasının bir önemi yoktur, önemli olan gerçekleşen fiilin önem derecesi ve sonucudur. Sayıya takılmamalısınız, gerekirse tek bir tutanak tutulmadan bile işçi tazminatsız olarak işten çıkarılabilir: iscidunyasi.com/isci-tutanaksiz-isten-cikarilabilir-mi

 87. Hocam birde ilk tutanağı işe geç kaldığım için yazdılar ikinci tutanakta işe geç kalmamı olması lazım yoksa herhangi bir ihlalde yazılan tutanak tek taraflı fesih sebebi olurmu

 88. Ben 3tane tutanak aldım sadece 1 tanesinde yazılı bir kanıt var şahit var diğer 2 tanesinde kanıt ve şahit yok hiçbir tutanağında imzalamadı kanıtı olmayan tutanaklar kayda ,işleme geçermi ve tazminat alamazmıyım

  1. Tutanağın sayısından ziyade önemli olan tutanaklara konu olan fiillerdir ve işçinin bu tür fiillerden uzak durmaya çalışması önem arz etmektedir.

 89. Merhabalar,
  Kurumsal bir şirkette 4 yıldır yöneticilik yapmaktayım. Bedelli askerlik ücreti ödediğimi belirttikten sonra iş yerinde sıkıntılar oluşmaya başlamıştır. Geçen gün yapılan bir hata (stok düzeltme) yüzünden savunma aldım. Savunmamı yazdım. Fakat bu hatayı bütün bölgede ki yöneticiler sık sık yapmakta. Savunmadan sonra uyari ihtarı gönderdiler. Normalde şirketin lehine olan bu hatayı yaptığımızda sadece savunma ile olayı kapatırlardı. Askerlik sebebi ile tazminat alma ihtimalim olduğu için böyle bir yol izlediklerini düşünüyorum. Uyarı ihtarını imzalamadım. Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımlarınızı bekliyorum.
  İyi Çalışmalar.

  1. Merhaba Kerim bey,
   bu gibi şeyler olabilir, iş hayatında da olağandır. İşçinin hatası veya kusuru nedeniyle yazılı savunma alınabilir, daha dikkatli olması konusunda yazılı ihtar verilebilir. İmzadan imtina etmeniz çözüm değildir. 3 şahitli bir imtina beyanı ile kayıt altına alınır. O ihtar ve savunma tazminatsız çıkış sebebiniz değildir. Rahat olun ve sakin olun.
   Ayrıca bedelli askerlikte çıkarılan yasaya göre iş akdiniz askıda kalıyor ve ücretli izinli sayılıyorsunuz. (Normal askere giden işçi gibi değerlendirmeyiniz) Kıdem tazminatı alma durumunuz riskli gibi görünüyor eğer işveren sırf bu yüzden çıkış vermezse, sizinle çalışmaya devam etmek isterse, bu konuda kafalar oldukça karışık iş veren kanadında da. Yani biraz da işverenin iradesine bırakılan bir durum oluyor, tazminat hakkınız olmayabilir.
   Şimdiden hayırlı teskereler…

 90. Merhaba
  ozel sektorde sekreter olarak basladigim firmada Sgk meslek kodumda 3339.07 gozukmektedir Maasima ortalamalarin altinda zam yapilmakta Kendi insiyatifim disinda dogum iznindeyken uretim takip bolumune verildim ve ofis isinden uretim de calismalara uzayan is yuku olustu
  bransim disinda isler yapmaktayim
  İsten cikmak istiyorum fakat tazminatimi alamamak var
  Yukaridaki sebeplerden dolayi isci mahkemesine versem sonuc lehime gerceklesirmi

 91. Merhaba isyerinde tutanak yedim ustumde montumun kapsonunu qecirmistimm usuyorum gribim doye kilik kyafete dikkatsizlikten tutanak yazilmis

 92. İs yerinde amirim bana tunak tutmus gorev yerinde yokum diye benim bundan haberim yok daha sonra bana savunma yazmami istediler yedi gun sonra tutanak tuttuklari tarih 03 01 2020 fakat olay 29 01 2020 tarihinde olmus bana teblug tarihi 03 01 2020 benden savua istediler bende yazdim tarihi 04 02 2020 tarihunde soyledikleri tutanak tarihinden bir ay sonra benden savunma istediler olayda tutanagi tuttuklari tarihden 28 gun sonra olmus sanki gelecegi gormusler bu tutanagi yazmislar daha sonra bu tutangi tutan amire konustum ben boyle birsey demedim sen isin basindaydin dedi duzeltmek istediler ne yapabilirim simdi farkli neden bir tsuc ariyip tutanak tutacaklarmis


  1. Merhaba, size sunulan ve size göre asılsız bir şeyi yok hükmünde kabul edin ve hiç bir şeye imza atmayın. Bu kadar basit. Diğer dedikoduları da duymamazlıktan gelmelisiniz.

 93. Merhabalar benim calistigim firma iki gurup iki ayri isim soyle soylim a firmasına bağlıyız ama hesaplar isci giris çıkışları farkli guvenlik görevlisiyim gece nöbetinde a firmasının isletme müdürü geldi görüş açımda olmadigi icin gormedim pc basinda kameralara bakiyordum iceriye girdi kalktim ve kendisini gormedim icin saydırmaya basladi ve bana tutanak tutacağını beyan etti fail bi durumum yoktu isin özü bana tutanak tutabilirdi bu tutanağın bir geçerliliği var mi

  1. Merhaba, tutulacak tutanağın önemi ve geçerliliği vardır.
   Daha dikkatli olmanız konusunda uyarıda bulunabilirler ve dosyanıza koyabilirler.

 94. Hocam bir kurumda resmî olarak 8 yıl çalışmaktayım okul müdürü bana bir günde geçmiş 5 tane tutanak tuttu.Kamera kayıtları olmasına rağmen elinde somut delil yok bende imzalamayınca bana noterden ihtarname çekti ne yapmam gerekiyor

 95. Merhaba işyerinde vardiye amiri benle Whatsapp üzerinde birden çok iş verdi.forklift opr.yum bende sen çok şey istiyon benim canımı sıkma dedim bundan dolayı tutanak tutup bende imzalamadim bana iki yevmiye ceza verilmiş ben bunu bodrumu alırken fark ettim bana hiç bişi söylenmedi.bodroda fark edince biz sana haber vermeyi unuttuk deniliyor ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba. Cezanın dayanağı nedir? Toplu iş sözleşmesi mi yoksa bir tür ceza yönetmeliği mi? Buradaki ceza ve itiraz hükümleri neler? Bütün bu soruların cevabını bilmeyen kimse size cevap veremez. Aradığınız cevabı en doğru şekilde yine siz bulabilirsiniz.

 96. 5 yıldır bi firmada çalışıyorum şirketim bana hak etmediğim bir tutanak tutmuş bende bunu noter onaylı istedim acaba herhangi bir yaptırımı olur mu

  1. Can bey, tutanağın nasıl tutulduğundan daha çok neden tutulduğu önemlidir. İçeriğini ve sebebini bilmeden, tutanağın sonucu hakkında tahminde bulunamayız.

 97. merhaba özel sekdörde çalışıyorum bana haksız bir tutanak tutuldu haksız olduklarını belgeleyen evraklar var elimde ben tutanağa haksız yere tutulduğu için imza atmadım. Hakkımı yasal yollardan aramak istyorum yardımcı olurmusnuz teşekkürler.

  1. Merhaba, İş Kanunu bakımından böyle bir uygulama bulunmaz. Eğer tutanağın haksız tutulduğunu düşünüyorsanız, beklemeniz gerekir. Burada tutanakla işlem yapacak ya da yapmayacak olan işverendir. İşçi ise duruma göre hareket eder.

 98. Merhaba 1 gün önceden hastaneye gitmem gerektigini ama izin vermedigini söyledi bende bu sağlık dedim doktorum cağryo dedim ve ertesi gün hastaneye gittim bana rapor verildi ama raporları ödemediklerine gerek olmadığı söylendi raporumu vermedim bana habersiz işe gelmedi diye tutanak tutuldu ve imzlamam konusunda sürekli imzala imzlaa diye baskı uygulandı ve imzladım raporluyken tutanak tutuldu zorla imzalattlar diye şikayet edebilirmiyim raporumu vermedim ama sgk da gözüküyor tazminat alabilrmym

 99. Merhabalar ben izmir … dogum evinde 4 d surekli isci kadrosunda calisiyorum 14.yil dir calisanim ayni zamanda sgk bize tanimis oldugu yari zamanli konundan faldalanmaktayim yari sigorta yari maas almaktayim gecen persembe yeni atanan mudur yardimcisi yeri degistirme karari almis bende bu kararini bana tebli etmesi gerektigini vede yasalar geregince bende 6 isci gunu icinde kendisine gerekcemi sunarak kendisine iletecegimi beyan ettim.tabi budurmda elime ne tebli kagidi nede yeni yerim olan poliknik yer degisim karari elime gelmedi tabi mudur ve seflerim benim tutumum karsinda delirdiler sonra asil calistigim yerime devam ettim gelen hastalara kayittalarimi verdim hic istifimi bozmadim hic tepki gostermeden hastalari magdur etmeden calismama devema ettim.bu esnada bizden sorumlu … sef geldi beni hastalarin yaninda ve calisan arkadaslarimin yaninda beni kovaladi cik disari seni burda gormucem diyip beni disari atti ben yine hic tepki vermedim peki nereye gidebilirim dedigimde nereye gidersen gitti dedi bende mahcup oldugumdan dolayi hastanenin soforler odasina gittim ve orda bekledim
  Simdi ben tutanak tutup noterden onaylip bu sefler ve mudure hanima tebligat gonderebilirmiyim

  1. Merhaba, İş Kanunu açısından elbette böyle bir tebligat gönderebilirsiniz; ama bunu pratikte ne işe yarayacağı tartışılır. İşyerinde sendikal bir örgütlenme varsa sendikaya danışırsanız, sizi daha doğru şekilde yönlendireceklerdir.

 100. Bana is yerinde tutanak tutuldu 3 defa ama benim tutanakta imzam yok 2 sene calistim tazminat hak edebiliyor muyum acaba cevap verirseniz sevinirm

 101. Merhaba bir kaç gün önce patrona çıkıp son dönemlerde kalıp degiştirme işlemlerinin çok fazla arttığını ve artık bunu bedenimin kaldırmadıgını tazminatım verilerek işimin sonlandırılmasını istedim, oda bana usta başı ve müdür ile görüşeceğini benim işimin başına gitmemi istedi bende tamam dedim gittim, ertesi gün yine bir kaç kalıp degiştirdim ( kalıpları kaldırmak için kullanmamız gereken vinç için belge lazım ki ustabaşı belge alabilmek için sınava girdi bizim orda o belge bende yok ) akşamüstü ulak geldi şu kalıp degişecek dedi, bende dedim ben patronla konuştum konuşacaktı onlarla ben bugün iki tane kalıp degiştirdim başka degiştirmem sonra müdür geldi aynı mesele verilen işi yapmıyor diye tutanak tutmuşlar bana hemde şahit olarak benim husumetim olan adama imza attırmışlar benimde şahitlerim var husumetim olduguna dair, ben nasıl bir yol izlemeliyim tazminatımı almak için ve tutanak olayı için extra bi tazminat davası açabilirmiyim bu konuda haklarım nelerdir

 102. Merhaba, iş yerini SGK ya çok çalışma nedeni ile şikayet ettim, araç içi kameralarından dinlenmiş izlenmiş ve yazılı olarak soruldu ben aynen tekrarladım ama iş veren yalan beyan diyor ve bana disiplin kurulu KINAMA vermiş iş kuralları ve ahlakına uygunsuz hareketler ve gerçeği yansıtmayan ithamlar adı altında imzalamasam ne olur teşekkürler

 103. Merhaba ben iş yerinde 4000 yıkama aracı ile manevra yaptım diye makinayı zarar verdiğimi söylediler ve hiçbir uyarı yapmadan tutanak tuttular ve makinanın hiç bir sorunu yok ve ben hala aynı makinada yım sizce u tutanak bana ne gibi zararlar verir şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Gonca hanım, tutanaklar ancak süresinde kullanılırsa bir anlam ifade eder. Çoğu zaman, biriktirilen tutanaklar işlevini yitirir. Yine de sizin yapmanız gereken, mümkün olduğunca tutanak tutulmasına sebep olacak hareketlerden kaçınmak olmalıdır.

 104. Fabrikada üç vardıya çalışan bir işçiyim malum şuan virüsle mücadele ediyoruz ve dikkat etmemiz gereken hassas bir dönemdeyiz.Bir kaç gündür nefes darlığı yaşıyordum tat almada bozukluk vardı.Dinlenirsem geçer diye düşündüm gece çalıştığım için iş vaktine bir saat kalaya kadar uyumuşum ama uyandığımda ayakta durmaya halim yoktu. İş yerimi arayıp gece işe gelemeyeceğimi rahatsız olduğumu bildirdim.Sonra gidip gereken muayene ve tahlillerimi yaptırdım.Fakat iş yerine döndüğümde önüme imzalam için bir tutanak koyuldu habersiz işe gelmeme gerekçesiyle. arayıp haber verdiğim sorumluyada şahit olarak imza atmasını istediler.Ben kesinlikle imza atmayı reddettim.Çok baskı yaptılar hasta hasta ağlattılar beni.Arayıp haber verdim çünkü.Şuan benim yapılan bu haksızlığa karşı hakkımı savunmam için ne yapmam gerekiyor.Lütfen yardımcı olun

  1. Merhaba, eğer işe gelmediğiniz sürede doktora gittiyseniz ve hastane kayıtlarınız varsa, bu tutanağı hiç ciddiye almanıza gerek yok. Bunun için canınızı sıkmanıza bile değmez; çünkü işe gitmemeniz için elinizde bir mazeretiniz var demektir.

 105. İş yerinden çıkarken çanta kontrolü yapılıyor müdür bununla ilgili tutanak tutmuş ve haberim yok 1 buçuk ay sonra personel özlük dosyama baktığımda tesadüfen öğreniyorum . Çantasını göstermeden çıktı yazmış aramızla bununla ilgili bir konu geçmediği halde

  1. Merhaba, bilmediğimiz başkaca bir husus yoksa, bu tutanak nedeniyle endişelenmenize gerek yok. Hem içeriği anlamsız hem de üzerinden çok uzun zaman geçmiş.

 106. Herkeze Mrb..lar
  Bizim calistigimiz sirketde
  Kamera kayitlarani bakarak herkeze
  Tutanak tutuluyor
  Sağimiz solumuz kamera utaanmasalar basimiza bile koycaklar
  Kameradan bakip sen 2dk. Erken molaya ciktin şak tutanak .
  Sen diger makinaya gitdin şak tutanak .
  Yani demem o ki
  Idare amir 7 / 24 kamera kayitlarini izleyip butun yazdigi tutanaklar kameradan .
  Is yerlerinin buna haklarımi varmi

  1. Merhaba, kanaatimce bu mümkündür. Özel hayatın gizliği noktasında bir ihlal olmadığı müddetçe, işverenin işyerini kameralarla izlemesi normal karşılanmalıdır.

 107. İş yerine erkek çalışan personel arkadaşım bana bağırarak ve masaya vurarak bir konuyla ilgili sürekli bağırdı bagırmaması gerektiğini defalarca söylediğim halde bağırmaya devam etti . Müdüre olanları anlattığımızda yapabilecegi bişi olmadığını söyledi çünkü taraflı davranıyor müdür . Bende şikayetçi olduğumu özellikle belirttim yapabilecegi bişi olmadığını Söyledi 10 gün sonra bölge müdürü yıllık izinden geldiğinde savunmalarınızı alır Dedi. Şikayetçi tarafında savunma yazması gerekiyor mu sonuç ne olur sizce

  1. Sizin müdürünüz gerçekten müdür mü? Merak ettim kusura bakmayın. Sanırım tükenmişlik sendromu yaşıyor…

   İş yerinde rahatsızlık duyduğunuz ve çalışmanızı olumsuz etkileyen personel davranışlarını elbette şikayet edebilirsiniz. Varsa firmanızın genel merkezine direkt şikayetinizi edin… Tepe yetkililerin de okuduğu bir mail grubu varsa direkt okurlar ve artık sanırım gereğini yaparlar.

   1. 1 hafta içinde aynı personel tekrar bagırarak kalem ve kutuları fırlatarak konuştu benimle bu 2. Oldu bişi yapılmasını istediğimi müdüre özellikle belirttim fakat yine aynı cümle bölge müdürü gelince iletirim derdinizi . Konunun üzerinde bile durmadı mesaj olarak yolladım bana bunlar yapıldı müdür bey gerekeni yapın lütfen dedim yapabileceği bişi olmadığını bölge müdürü gelince ona anlatmam gerektiğini söyledi . Süreklilik arz eden bir öfke problemi var ortada korktuğumu belirttiğim halde bişi yapan müdür yok .

   2. Gürcan bey yorumunuz için teşekkür ederim. Keşke her müdür ya da yönetici ve hatta sorumlu personel sizin gibi düşünse ve adil olsa; ancak ne yazık ki hayat ve gerçekler çoğu zaman farklı oluyor. Yine de sizin de teşvik ettiğiniz gibi, çalışanların hakkını aramaktan vazgeçmemesi gerekir.

 108. Bana tutulan tutanakta uyarılara rağmen hala davranışlarına devam ediyordu yazmışlar benim hiç haberim yok ve hiç uyarılmadım bu durum karşısında ne yapabilirim

  1. Merhaba, bir şey yapmanıza gerek yok. Eğer tutanakta imzanız alınacaksa, bu duruma katılmadığınıza dair ihtirazi kayıt yazabilirsiniz.

 109. İs yerinde geçmişe dönük tutanak tutulabilirmi? Birde DCS operatörlerin tutanak tutma hakkı var mı?özel sektörde haksız yere tutulan tutanağın iptali sağlanır ?

  1. Merhaba, geçmişe yönelik tutanak ancak geçerli bir neden varsa olabilir. DCS operatörünün ne demek olduğunu bilmiyorum; fakat onlar hakkında neden tutanak tutulmayacağını düşündünüz?

 110. Selamlar bana olay tutangı tutuldu bu tutunak disiplin tutanağı yerine geçer i tazminatsız işten fesh edileblrmyim

 111. Mrb mobing uygulayan bir güvenlik amiri var bana görevim esnasında kurumun dağıttığı televizyonu seyrettim diye tutanak tuttu fakat TV kapalıydı benden A4 kağıdı istedi ve ben onu diğer odadan almaya gittim geldiğimde TV açıktı tekrar kapattım sonra TV seyriyor görevini ihmal etmektedir diye tutanak tuttu imza at dedi bende bu suçlamayı kabul etmiyorum diye yazar imzalarım dedim kabul etmedi bu şekilde at dedi bende kabul etmedim sonuç n olur

  1. Sonuç işyeri disiplin yönetmeliğine göre şekillenecektir. Ama işten çıkış sebebi olamaz. (Görevde uyumayın sakın, o konu önemli)

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.