İşçi, hakkında düzenlenen tutanağı imzalamak istemezse!

İşçinin tutanak imzalamak istememesi

Çalışma hayatında işçinin bazı fiilleri doğrudan cezalandırılabilirken, bazıları için ise önceden uyarılmış olması şartı aranır. Bunun nedeni, her fiilin aynı ağırlıkta olmaması ve aynı sonucu doğurmamasıdır. Uyarının yazılı olarak yapılması ise önemlidir. Bu noktada tutanak, uyarıya esaslı neden teşkil edecektir. Ancak işçi, hakkında düzenlenen tutanağı imzalamak istemezse ne olur?

İşçi hakkında tutanak tutulması

Bunun çeşitli nedenleri olsa da; temel amaç, işçinin gerçekleştirmiş olduğu bir davranışı kayıt altına almaktır. İşe geç gelen bir işçi, mazeretsiz devamsızlık yapan işçi, işyerinde kavgaya karışan işçi ve daha bir çok fiil tutanaklara konu olabilmektedir. Bu tutanaklara; tutanağa konu olan davranışın açıkça belirtilmesi, olay tarihi ve saati ile yerinin yazılması, tanıkların imzalarının alınması ve mümkünse işçinin de imzasının alınması önemlidir. Özellikle işçinin işyerinde fiilen işlediği bir davranış varsa, onun imzası da alınarak tutanak düzenlenmesi işverenin elini güçlendirecektir.

İşçi tutanağı imzalamak istemezse!

Böyle bir ihtimal her zaman vardır. Tutanağın içeriğine katılmadığı için, anlatılan olayların yanlış aksettirildiğini düşündüğü için ya da ortada bir neden yokken işçi, tutanağı imzalamak istemeyebilir. Böyle bir durumda, işçinin imza atması için zorlanmaması gerekir. Çünkü tutanak, fiili bir durumu tespit etmektedir ve işçi imza atsa da atmasa da, bu tespit yapılmış olacaktır.

Örneğin işe geç gelen ve hakkında düzenlenen tutanağı imzalamak istemeyen bir işçinin, illa imza atması için zorlanmasına gerek yoktur. Çünkü işyerindeki diğer birkaç işçinin ve geç gelen işçinin amirinin atacağı imzalar, bu durumu kayıt altına almak için yeterli kabul edilecektir. Aslında, işçinin tutanağa imza atıp atmaması sonucu çok da etkilemeyecektir.

SONUÇ

tutanağa imza atmayan işçi

İşçinin, hakkında düzenlenen tutanağı imzalaması elbette önemlidir. Böyle bir durumda, işçinin bu tutanaktan haberdar olmadığını iddia etmesi ileride mümkün olmayacaktır. Ancak tutanağa imza atmak istemeyen işçinin; imza atması için zorlanmasının da bir anlamı yoktur.

Çünkü tutanak, olaya şahit olan birkaç işçi tarafından da imza altına alınacak ve işçinin davranışı kayıt altına alınmış olacaktır. Önemli olan husus, imza atmayan işçiye, en kısa sürede tutanağın içeriğini tebliğ etmek ve böylece işçinin resmi olarak uyarılmasını sağlamaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

79 Yorum

 1. İYİ AKŞAMLAR. İŞVERENİMLE BİR KONU ÜZERİNDE TARTIŞTIK VE BANA TUTANAK TUTACAĞINI SÖYLEDİ. BENDE TUTTUĞU TUTANAĞA İMZA ATMAYACAĞIMI SÖYLEDİM. BU SEFERDE TUTULAN TUTANAĞA İMZA ATMAYACAĞINI GÖSTEREN BİR TUTANAK TUTTU VE ONU İMZALATTIRDI. BUNUN ANLAMI NEDİR VE NE YAPILMASI GEREKİR. YÖNLENDİRME YAPARSANIZ SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  1. Merve hanım, böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum. Öyle ya da böyle, hakkınızda düzenlenen tutanaktan resmi olarak haberdar olmuş oluyorsunuz. Şu an için yapılacak bir şey yoktur. İleride bu tutanak aleyhinize kullanılırsa, önemli olan içeriğinin ne olduğu ve doğru olup olmadığıdır.

 2. İyi günler ben iş yerinde üretimi aksattıgım için tutanak tutuldu ve ürünü elimden geldiği kadar yetiştirmeye çalıştım ama yapamadım yetiştiremedigim için tutanak tuttular bende kabul etmedim yerimi değiştirin yapamıyorum dedigim halde savunmanı yaz dediler bende kabul etmedim sizce sonuç ne olur

  1. Mustafa bey, sonucu bilmem mümkün değil. Ama bir gelişme olur ve bilgi verirseniz, bu durumda sizi yönlendirmem mümkün olabilir.

 3. 16-09-2017 çıkışım verildi fabrikada yemek saatin de öz dayimla tartıştik bi yuzden çıkışım verildi şimdi ihbar tazminatimi vermiyorlar bende avukata vereceğimi soyledim onlarda tutanak tutarsak hiç bir şey alamazsin diyorlar bu mümkün mu imza atmadan tutanak

  1. Yeliz hanım tutanak önemli değildir. Önemli olan, gerçekten de haklı feshe sebep olacak bir hareketinizin olup olmadığıdır. Bunun yorumunu ise siz yapmalısınız.

 4. Merhaba şuan çalıştığım iş yerinde iş makinaları operatörüyüm (eskavatör,forklift) bordroda böyle yazıyor. Bana bu işten farklı olarak bakım,kaynak, ağır vasıta şoförlüğü ve atık ayrışrıtma işleri yaptırılmak isteniyor.bu işleri yapmaz isem bana herşeyden tutanak tutulacağını ve tazminatsız atılacağımı söylüyorlar. Böyle birşey mümkün mü. Sadece ağır vasıta ehliyetim var kaynak yada bakım sertifikam yok.

 5. İyi günler ben işyerinde 2 farklı tutanak yedim fakat kaç tutanakla beni tazminatsız atabilirler tutanaklarına farklı olması veya olmaması birşey farkederler mi

 6. Merhabalar, calistigim fabrikada ayni holdinge bagli birden fazla firma faaliyet gostermekte. Ben A firmasinda calisiyorum. Ayni fabrika alaninda faaliyet gosteren ayni holdinge bagli B firmasinin muduru ve bir calisani benim calistigim A firmasinin isletmesine bir nevi teftişe gelerek beni sigara icerken yakaladiklarini idda ediyorlar hakkimda herhangi bir tutanak tutulmadi. Ve ben A firmasinin disiplin kuruluna sevk ediliyorum. Savunma istenen yazi şöyle “05.04.2018 tarihinde A firmasi isletmesinde sigara ictiginiz tespit edilmistir konuyla ilgili savunmanizi 08.04.2018 tarih saat 18.00 a kadar yaziniz.” Bagli bulundugum A firmasinin mudur, amir veya calisanlarinin herhangi bir iddasi yok. Ancak B firmasinin mudur ve calisaninin tespitiyle beni disipline sevk ediyorlar ve bunuda savunma istenen yazida acikca belirtmiyorlar seni B firmasi muduru ve calusanu yakalamis diye. Konuyla ilgili bir usulsuzluk oldugunu dusunuyorum. nasil bir savunma yazmam gerekir. Bu sekilde disipline sevk edilmem gecerlimidir.

  1. Merhaba. Açıkçası iki firmanın arasındaki organik bağı bilmeden yorum yaparsam sizi yanıltabilirim. Ayrıca bence yanlış noktaya odaklanmışsınız. Burada daha önemli olan soru şudur: Gerçekten de, sigara içmemeniz gereken bir yerde sigara içtiniz mi?

   1. İki firma arasındaki organik bağ şu şekilde; ikiside aynı holding bünyesinde fakat ikiside aynı fabrika alanı içersinde faaliyet yürütüyor ben tekstil firmasındayım tespiti yapanlar enerji firmasında. Benim calistigim tekstil firmasindan herhangi bir amir mudur yada calisanin konuyla ilgili tespitide ve şikayeti yok, hakkimda bu konuyla ilgili tespiti kim yaptigi hangi usul ve yontemle yaptigini belirten tutulmus bir tutanak ta yok. Sadece sigara ictiginiz tespit edilmistir diye tek satir bir disiplin kurulu yazisi var. Sigara icme mevzusu ise sigara icilebilir alanı belirleyen cizginin dişına cikmis olmam yani bir nevi teknik direktorlerin kendileri icin belirlenen alanin disina cikmalari gibi bir durum.

 7. Iyi gunler mustafa bey bir sorum olucak cevaplarsaniz çok sevinirim isyerine sakal yasagi geldi ben kesmedim aradan 1 ay gecti bugun mudurumuz tutanak tuttu imzaladim yarin birdaha tutulacakmis ve tazminatsiz is akdimi sonlandiracaklarini soylediler buna hakları var mi

 8. Efendim çok büyük hata yaptım ve işyerinde uyudum, calistigim makinanin bakima alinmis olmasi (bakimi disardan gelen teknik ekip yapiyor) ve uretimin durmus olmasi sebebiyle coken rehavetle uyudum. Bu durum fabrika muduru tarafindan tespit edildi yarin muhtemelen savunma istenecek. Fabrikayi zarara ugratmadim uretimi aksatmadim fakat yaptigimda kabul edilebilif birsey degil. Ne yapmaliyim.

 9. Merhaba ben site temizliğinde temizlikçi olarak calisiyirum işyeri benden işimi yapmiyirum diye savunma yapmami istedi ben işimi yapiyorum kendimden eminin çalıştığım blokta bir katta tadilat vardı temizlik yapmadigim idda ediliyor savunmamda zaten yazdım savunmami tadilat olduğundan dolayı katta aradan 1 hafta gecti hakkımda simdide uyarı tutanağına imza atmami istiyor ve ben kabul etmiyorum atmak istemiyorum beni tazminatsiz cikarirlar mi

  1. Zeynep hanım, işveren sizi her zaman işten çıkarabilir. Ama siz de hakkınızı yasal yollarla arar ve haklı iseniz tazminatınızı ve diğer haklarınızı alırsınız. Tutanağın varlığı, tek başına hiçbir anlam ifade etmez.

 10. Merhabalar ben bugün çalıştığım esnada beraber çalıştığım kişi tarafından saldırıya uğradım bende savunma amaçlı onu itip kollarını kitledim ve araya giren biri oldu ondan kurtulup tekrar vurdu ve çıkışım verildi burda tazminat hakkımı elimden alır mı kamera kaydı var yanlız çok net değil yardımcı olursanız sevinirim

 11. Merhabalar, iki arkadaşımla beraber depo elemani olark çalisiyoruz isyerimizede yurtdisindan malzemeleimiz tır vasitasiyla gelip bunu herzaman 5 6 kisiyle indiriyoruz.yine ayni seferde geldi sadece 2 kisi indirceğimiz soylendi bize ben ve arkadşim bunu haksizlik yapiyrosunuz 2 kisiyle olacak iş degil dedik ve indirmedik eger eleaman verirseniz indiririz dedik sonra eleman geldi ve malzemeleri indirdik sabah ise bize tutanak tuttugunu soylediler bizde kabul etmesik ve imza atmadik bu durum nasil sonuçlanir acaba tskler

 12. 07.12.2015ten itibaren çalıştığım satış firması satış hedeflerimin 2 çeyrek üstüste tutmaması üzerine benden savunma istedi. Ben de savunmamı yazılı olarak ilettim. Sonrasında yazılı olarak iş akdimin sonlandırılmadığını ancak uyarıldığımın yazılı olduğu bir belge getirdi önüme ve imzalamamı istedi. Belgede satış hedefimin tutmamasının devam etmesi halinde beni geçerli sebeple işten çıkartabileceği de yazıyor. Ben de tazminatım yanar diye imzalamadım. İmzalamazsam da imzalamadığıma dair tutanak tutulacağı söylendi. Bu evrakı imzalamak zorunda mıyım? Ek olarak savunma talebini, savunmamı ve sonrasında gelen uyarıyı sizinle paylaşmak istiyorum daha iyi yorum yapabilmeniz için. Yardımınızı rica ederim.

  1. Ayşe hanım, bu evrakı imzalasanız da imzalamasınız da sonuç değişmez. Bence imzalamanızda hiçbir sakınca yok. Ama tabi evrak içeriğinde, başkaca hususlar varsa, orasını bilemem.

 13. Merhaba calistigim otelde bell boy olarak gorev yapiyorum bana sabah fiŕindan ekmek alma gorevi verdiler ve bi da benim gorevim olmadigi icin almadim bu konuda bana tutanak tuttular imzalamadim bu konuda ne yapmam gerek amirimin dahaa once bana uyguladigi mobning ler var cikmak ostiyorum ama haklarımı da almak istiyorum ne yapmam gerek

 14. İş yerinde diş alanda sigara içerken beyaz yaka elamanları tarafından görülmüşüm sigarayı dişarda içiyordum yanı açık alanda tutamağını istediler bununla ilgili iş hakkım fesih edilirmi

 15. Tamam ama söyle bi durumda dinlenme alanında cay ve sigara içilmesine dinlenme saatinde izin veriliyor sadece benimki iş saati diliminde sigara içtim dinlenme ve sigara içme alanında

 16. Merhaba ben 3yıldır çalıştığım iş yerinden dükkan tadilata giriyor ve bu esnada yıllık izin yapıp sonrasında seninle dükkan yöneticisi patronla görüşüp benimle çalışmayacaklarını söyledi ve şimdi tazminat vermek istemiyor lar henüz çıkışımı vermemişler işe dönmem isteniyor sebep ise patronun benim orada üç yıl çalıştığımı bilmiyor ve tazminat ın çok geldiğini düşünüyorum. Tutanak tutulmuş olabilir ne yapmam lazım

  1. Ahmet bey bu durumu, işverene göndereceğiniz bir ihtarname ile kayıt altına alabilir ve böylece ileride elinizi güçlendirebilirsiniz.

 17. Ben 2,buçuk senedir çalışıyorum gıda firmasında çalışıyorum hafta içi 8/6 çalışıyorum hafta sonu da sabah 8öglen 3kadar molaları çıkınca toplan haftalık 50saat çalışmaktayım ben artık o kadar çalışmak istemiyorum onun için noterden artık fazla mesai yapmak istemediğimi ihtar çekip göndersem faydalı olurmuyum

 18. Ağustos ayında birgün önemli bir sorun nedeniyle iise gelmedim fakat sabah eşim bizimle birlikte yetkili. Bayanı arayıp gelmeyeceğini beyan etmiş bir üstü proje sorumlusu yarayıp aramaya ağını sormuş ben ararım diye bilgilendirilmesi anacak proje sorumlusu ben neden aramıyorum diye tutanak göndermiş. Fakat gelmediğimi yetkili bayan. Kendisine belirttiği halde … Bize bayanin yetkisi yok denildi madem yetki yok bu sorumluluğu neden kabul etti bayan sizce ne yapmam gerekli..

  1. Düriye hanım şu aşamada yapabileceğiniz pek bir şey yok. Önemli olan bu tutanağın sonucunun ne olacağıdır. Ona göre Bilgi verirseniz yönlendirebilirim.

 19. Is yerinde daha önce müşteri şikayetine yada maddi kayba neden olmayacak bir neden yüzünden bana prim almamı engelleyecek yazili belge ve savunmamami istediler. Ben savunmayı yazdım buna rağmen kabul edilmeyerek bu yazili uyarıya çevrilmis. Ben konu hakkinda daha önce aksiyon alınacağına dair bildirim yapılmadığı ve belirtilen durumun haksız yere bana yapıldığını düşünerek belgeyi imzalamadım. Aynı durumu bir çok kişi yapmasına ragmen onlara böyle bir uyarı verilmedi fakat bu kanıtlanabilir ve raporlanabilir nitelikteydi Neyse ben belgeyi imzalamamış olmama rağmen bu belgenin ben imzalasamda sisteme geçeceği yöneticilerim tarafindan belirtilmedi ve ben ay sonuna kadar hic biseyden habersiz prim almak icin cabaladm çalıştım bu uyarıyı görebileceğim sistemlerde dahi gormedim çünkü benim.görebileceğim şekilde sisteme geçmemişti buna istinaden ay sonu geldiğinde maaş ödenmesinden bir gun once yoneticime gidip sormama ragmen bu uyarinin bana verildigini ayin basindan sonuna kadar soylenmedi ben bu uyarının bana verildiği farklı bir işçiden duydum ve bir ay boyunca verdiğin tüm.emegim imzalamadigim halde bilgim olmadan yöneticim tarafından bildirilmeden sisteme geçmesi
  nedeniyle prim alamadım bu duruma itiraz ettim.fakat kabul edilmedi. Işime zararı olmadan bu durumda benim yapabileceğim seyler ve haklarim nelerdir ben nasil alamadığım primimi geri alabilirim. Bu uyarının bana neden verildiğini sorduğumda ise üst yonetimin bu konuda benim yapmış olduğum işleme karşı aksiyon alınması gerektiği bilgisi verilmiş aksiyon almak illa primin odenmemesi mi demektir farklı yollarla da aksiyon alınabilir miydi rica etsem konuya aydınlık getirebilir msnz

  1. Merhaba. Size kısaca şöyle cevap verebilirim: Haklı ya da haksız da olsanız, bu primlerin geri alınması noktasında, işinize zarar vermeden bir işlem yapmanız neredeyse imkansızdır. Gerçekten haklı olduğunuzu düşünüyorsanız ya bu nedenle işten ayrılmalı ya da dava yoluyla hakkınızı aramalısınız. İkisi de işyerindeki durumunuzu etkileyecektir.

 20. Özel Güvenlik Görevlisi olarak bir şirketin site projesinde 38 aydır çalışmaktayım resmi tatil mesaimlerimiz eksik yatırılmakta bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.Çıkışımı istesem yasal haklarımı alabilirmiyim.

  1. Selim bey resmî tatillerde çalışmanıza rağmen genel tatil ücreti alamıyorsanız bu bir haklı fesih sebebidir. İhtarname göndererek haklı fesih yapabilir ve haklarınızı talep edebilirsiniz.

 21. Markette calismaktayim. Magaza müdürünün surekli uzerime gelmesi ve personel arasina yapmis oldugu ayrimcilik yuzunden ve is yerinde uygulanan mobbing yuzunden cileden çıkarak kamera karsisinda sinirlenip yaptiklari yanlislari yuzlerine sesimi yukselterek anlatip aglamis bulunmaktayim. Sonrasinda magaza sorumlusu depoya cikti personel de beni magazadan kovdu musteriler seni çekmek zorunda degil diye depoda kamera olmadigindan mudurumun depoya cikmis olmasi kavg a ardindan benimde yukari çıktığımda kavganin devam edecegini ispatlanamayacagi dusuncesi ile magaza disina cikip 30 dk sonra sakinlesip geri gelmemden dolayi magazayi 30 35 dk haberleri olmasina ragmen ve de kovulmus olmama ragmen magazayi müdürden habersiz terketmemden dolayi tutanak tutacagini o tutanagi da imzalamayacagimi soyledigimde ise bunu da belirterek tekrar tutacağını dile getirmistir.
  Puantaj girdigimizde az calistigimiz gozukmekte ortalamaa 7 saat gozukmekte aslinda 11 14 saati bulmakta hatta cogu zaman da gecmektedir. Ise girerken imzalamis oldugum kagitta esnek çalışma saatleri uygulanmaktadir yazisini imzalamak zorunda kaldim. Sgk ya bildirsem buna bir cozum bulunur mu ? Fazla calismis olduğum mesailerin ucretlerini alabilme gibi bir durumum soz konusu olur mu? Bilgi verirseniz sevinirim…

 22. 12.06.2018 tarihinde ise girdim sigorta baslangicimda o sekilde. Puantaj girdigimizde gunde 7 saat civari calistiriliyor olarak gosteriyorlar ama aslinda mola hakkimiz belirtildiği sekilde verilmiyor mola saatinde calistigim söylenebilir. Calisma saatim gunluk en asagi 11 saat mola saati icinde dahil haftada bir gun ful 15 saat calistiriliyorum . Mudurumuz surekli calisani bezdirici tavırlar (mobbing) uygulamaktadir.Musterilerin icinde surekli rencide eden tavırlar yuksek sesle konuşma ve mola hakkinin ihlal edilmesi personel arasi adaletsizlik var . Sonunda kavga etmemiz uzerine personel tarafindan magazadan kovuldum. 35 dk sonra sakinlesip magazaya geldigimde ise mudurun haberi olmasına ragmen benden.izin almadi bilgi vermedi diyerek hakkimda tutanak tutacagini soyledi.. tutanagi tuttu bende imzalamadim. Onlarin benim yerime imzalauacagini soyledi. Ve de imzalamadigim icinde bir kez daha yani toplamda iki tutanak tuttugunu belirtti . Istifami vermedigim halde ertesi.gun benii markete almadi artiik iliskin bitti burayla dedi . Istifani getir dedi . 61 .gun magazaya alinmadim. Bugun 62. Gun ise gitmedim istifami vermedim ama sgk aktif olarak gozukuyor istifami vermeli miyim yoksa onlarin cikarmasini mi beklemeliyim. Esnek calisma saatleri.oldugi icin mesai ucretleri verilmez yazisi imzalatilmisti . Hergun mesai yaptirdilar. Ama 5 dk magazaya gec geldigimde sikinti cikariyordu mudurum magazaya 10 dk erken gelmemi soyluyordu is basi 13olmasina ragmen beni 12. 30 da cagiriyordu ornegin. Magzaya giris çıkış saatlerimi.kaydettim. fazla calisma ucretlerimi alamaz miyim? Hakkimda tutmus oldugi tutanagin benim.icin sikintisi nedir ne tur.sikintilara yol açabilir? Istifami vermedigim halde magazaya alinmamis olmam suc degil midir? Istifami getirmemi soyluyorlar goturmeli miyim sizce yol gösterirseniz sevirinim

 23. Merhaba seramik fabrikasında 9yildir taşeron olarak çalışmaktayım bolumumde üretimi durdurdular işçinin yarisinida başka yere gönderdiler geçici olarak bizide başka bölüme göndermek istedikleri için o bölümle alakalı iş güvenliği eğitimi verildi ardından o bölümde 1gunluk çalışmamız istendi kabul etmedik bu kez tebliğ yazısı yazıldı onuda kabul etmedik tutanak tutulacağı söylendi nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Bu konuda sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Bunu kabul etmezseniz ve işveren de illa öyle olmasını isterse, sizi tazminatınızı ödeyerek işten çıkarabilir. Siz de işe iade dahil tüm haklarınızı yasal olarak kullanabilirsiniz.

   1. Savunmamizii çok sağlam yaptık bir avukat yardımıyla bugün yine cagrildik ve savunmamız uygun görülmemiş diye tutanak tutulup devamında yarın için görevlendirme yapılan yerde olmamız aksi halde devamsız sayilacagimiz syazili olarak verildi napmamiz gerekiyor

    1. Hakan bey, bundan sonrasına siz karar vermelisiniz. Çünkü işten ayrılma ya da ayrılmama konusunda verilecek bir karar söz konusu. Yine avukatınızdan bilgi almanızı öneririm.

     1. Ben geçici görev yerine gitmiyorum diye devamsız gösterebilir mi beni sonuc olarak ben kendi bolumume gelmeye devam ediyorum geçici görev yerim ise başka bir bölüm bu durumda beni devamsız gösterme yetkisi dogarmi

 24. Merhaba İşveren tarafından tutulan tutanağın işçiye teplih süresi nedir belli bir yasa var mı bunla ilgili

 25. Merhaba iyi günler şuanki çalıştığım firmada saat akşam 10’da 4/12 vardiyasında yangın çıkmış ve söndürülmüştür. Zaten preste otomatik söndürme sistemi var oda söndürüyor neyse benim vardiyam 12/8 vardiyası benim presle bir bağım yok ben kendi bölümündeki işlerimi bitirdim. Sonra koğuşa üstümü değiştirmeye gittim vardiya amiri beni arıyım nerdesin diye sordu bende bende üstüm kirlendi terledim üstümü değiştiriyorum dedim oda değiştirme dedi preste temizliğe geleceksin dedi bende benim görev yerim değil dedi oda şefle gelince görüş dedi sonra şefle görüştüm bana prese temizliğe geç dedi bende benim görevim değil dedim oda acil durum dedi ama acil durumluk bir durum yok çünkü yangın zaten otomatik sistem söndürmüş saat akşam 10’da saat gece 3 olmuş ben oraya geçmem diyonce bana tutanak tutmuş bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.

  1. Ferhat bey şu aşamada yapılabilecek bir şey yok. Tutanak tutulmuş ve sizin bunu geri almanız mümkün değil. Ama ileride bu tutanak ya da benzeri tutanaklar gerekçe gösterilerek işten çıkarılacak olursanız, bunlar o zaman önem arz eder.

 26. İş yerinin hakkımda hazırladığı tutanağı sinirle yırtıp attım iş yeri bu davranışımdan tazminatsız çıkarabilir mi tazminatsiz çıkardığı takdirde itiraz edebilir miyim saygılar

  1. Aytekin bey, yorum yapsak da sizi yanlış yönlendirebiliriz. Olaylar tek başına değil de, öncesi ve sonrasıyla değerlendirilmelidir. Çıkarılırsanız, elbette arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı arayabilirsiniz.

 27. Merhabalar;
  2 yıl 8 ay bir iş yerinde çalıştım istifamı verdim iş verenim 15 gün ihbar sürem olduğunu söyledi ihbar süremi doldurdum bana 10 gün daha idareten çalışmam talep edildi bende zor durumda kalmasınlar diye kabul ettim 31 mayıs ayında çıkışımın onaylandığı pazartesi işe gelmemem gerektiği belirtildi. 02;03;04 nisan da işe gitmediğim için hakkım da tutanak tutulduğunu öğrendim ve 04 nisan da ihtarname yolladım noter onaylı daha sonra benim iş çıkışımı 30 nisan 2018 tarihinde 29.madde (g bendi) den verdiklerini öğrendim bende mahkeme yoluna gittim. Bu arada tarafımdan hiç bir şekilde savunma alınmamıştır. 31 Mayıs günü iş çıkışımın onaylandığını tarafıma belirttiklerinde benden o gün tarihli istifa istediler bende tekrar istifa yazmayacağımı söyleyip reddettim. Bende mahkeme yolu ile hem çıkış kodunun değiştirilmesini hemde saklı haklarımı almayı talep ettim şahitlerim de var mahkeme durumu sizce ne olur.

  1. Ayrıca ben 3 gün işe gelmediysem habersiz neden benim çıkışım 4ün de verilmedi de 26 gün beklendi?

 28. İş yerimde çamaşırhane görevlisi olarak çalışıyorum daha önceden bel fitigi ameliyatı gecirdiğim için yerden çarsafları almakta zorluk cekiyordum bu nedenle ucu vidalı 30 cm uzunlugunda bir sopa yaptırdım ve yerdeki çamasırı bu sopa sayesinde almaya basladım bu durumu 10 seneye yakındır yapıyorum dün amirlerin aklı yeni başlarına gelmiş olacakki hakkımda tutanak tuttular bu vidalar işyerine ait olan çarşafı deldiği belirtilmiş (karsılıklı olarak iki delik varmış böyle yazıyor) Ayrıca daha önceden bu sopa konusunda hiç bir uyarı yapmadılar görmelerine rağmen….Şimdi bu durumda; 1-) tutanagı imzalamam yanlış mı olmuş, 2-)tazminat hakkımı yakarlarmı, 3-)işten cıkarırlarmı….17 senedir çalısıyorum aynı şirkette…

  1. Merhaba. Tutanağı imzalamanız ya da imzalamamanız sonucu değiştirmez. 17 yıllık bir çalışanın böyle tek bir tutanakla tazminatsız çıkarılması çok zordur. Ama tekrarının olmaması, yararınıza olur.

   1. Teşekkür ederim, bir de böyle bir durumla tekrar karşılaşırsam ne yapmam lazım ? Tutanak tutmayı kafalarına koymuşlar (çıkarmak ya da yıldırmak istiyorlar)

    1. Rica ederim. Tekrar tutanak tutulacak olursa, bunu imzalamanız gerekir. Ancak tutanağı imzalarken, gerekirse, kendi beyanlarınızı da altına ekleyebilirsiniz.

 29. Merhabalar
  4 yıl 2 ay çalışyığım iş yerinden 25.10.2018 tarihinde gece elemanı olduqum için bir simit yedim diye patron tarafından hırsızlıkla suçlandım sözlü hakaret küfür ve darp girişimine mağruz kaldım bu nedenle dava açıp tazminatımı almak istiyorum elimde kanıt olarak darp edildiğime dair kamera kayıtlarıda var fakat patron daha öncede iş yerinde yediğiniz kurabiye ekmek vs şeylerin elimde görüntüsü var bu görüntüler mahkemede bana ne gibi sıkıntı çıkarır

  1. Merhaba. Böyle durumlarda ne kadar yorum yapsam da, sonucu belirleyecek olan mahkemenin takdiri olacaktır. Delilleri değerlendirecek olan hakimdir. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, hele bir de darp varsa, mutlaka yasal yollara başvurarak hakkınızı aramalısınız.

 30. Özel Güvenlik görevlisiyim çalıştığım yer olan avm bana yakın ben 1 ay da 3 gün rapor aldım diye başka yere gönderecekler ( sürgün misali ) tehdit bazlı il içinde ilçe içinde başka projelerine böyle bir hakları var mı yani ordan oraya benim iznim olmadan gönderebilir firma

 31. Merhaba otelde kat şefi olarak çalışmaktayım 4 ay önce odadaki teknik arızayi müdüre bildirmemem gerekçesiyle tutanak yazıldı otel ikramiye verdi bana sadece yarısı verildi tutanak olduğu için, böyle bir hakları varmı

  1. Merhaba. İş sözleşmesinde ya da toplu iş sözleşmesinde böyle bir hüküm varsa veya size daha önce böyle bir kesinti yapılacağına dair bir ceza listesi tebliğ edilmişse olabilir. Aksi takdirde bu kesinti yasal değildir.

 32. Merhaba bir şirkette m. Müdür yardımcısı olarak calısmaktayken 3yıldır bir gün dahi talep etmeme rağmen yıllık izin kullandırılmadım ve noter yoluyla sözleşmemi haklı sebeple fesih edip tazminat talep ettim fakat fesihten bir gün sonra mağaza anahtarını magaza sorumluları 1gün sonra kasa şefine talimat verip benden aldırmıştır ve hiç bir yetkısı olmayan personel e anahtar verdiğim için tutanak tutulmuş ben hiç bi şeklide imza atmadım bu hamle tazminat almamam için yapılan bir hamlemidir

  1. Merhaba. Siz zaten fesih yaptığınıza göre, bu durum sonucu büyük ihtimalle değiştirmez.

 33. Ben 2 gün mazeretsiz işe gitmedim.Daha doğrusu hastaydım sürekli rapor alıyordum kronik rahatsızlığımdan dolayı.Raporumun bitiş tarihini unuttum sonra da zaten iki gün geçmedi hastaneye yattım.O iki gün bana hiç bilgi verilmedi sonradan öğrendim tutanak tutulmuş.Bana bildirmeden haber verilmeden.Bu bir suç değil mi tutanak tutulurken bilgi verilmesi gerek miyormu

  1. Merhaba. İşçi işe gitmediğinde tutulan tutanak öncesi işçiye haber verilmesi gerekmez Ramazan bey.

 34. İşe gelmeme tutanağını şahit olacak kişi imzalamak istemiyor şahit olmadan tutanak tutulur mu kamera görüntüleri var

  1. Merhaba. Şahit yoksa, elbette tutulabilir. Neticede her tutanak için şahit bulunmayabilir ve tutanağı destekleyen başkaca şeyler varsa, video görüntüsü gibi, bunu da CD olarak tutanağa eklemek faydalı olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.