İşçi hangi hallerde tazminatsız işten çıkarılabilir?

Tazminatsız işten çıkarma

Bu yazıyı yazmaktaki amacım, işverenlere işçilerini nasıl tazminatsız olarak işten çıkarabileceklerini anlatmak değildir. Yazının konusu, aynı zamanda işçiler için de bir uyarı niteliğinde anlaşılmalıdır. Gelin, birlikte bakalım; bir işçi nasıl tazminatsız olarak işten çıkarılabilir?

Tazminat derken ne kastediliyor?

Önce bu konuya açıklık getirelim. Burada herkesin anladığı ilk tazminat türü kıdem tazminatıdır. Ancak bunun dışında aşağıdaki tazminatları da unutmamak gerekir:

İşçi tazminatsız işten çıkarılabilir mi?

İşyerine hizmet eden, işverenin para kazanmasında rol oynayan bir işçiye her şeyden önce mümkünse tüm haklarının ödenmesi gerekir. İşçiye hakkı olan tazminatları vermemeye çalışmak ile onun cebinden parasını çalmak arasında kanımca hiçbir fark yoktur.

Ancak İş Kanunu işverene bazı haklar da vermiştir. İşçi işyerindeki kurallara ya da İş Kanununun koyduğu kurallara uymazsa, tazminat ödemeksizin işten çıkarılabilmektedir. Peki bu haller nelerdir?

Tazminatsız işten çıkarma nedenleri

Aşağıdaki hallerin birinin varlığı halinde, işçi tazminat ödenmeksizin işten çıkarılabilmektedir:

 • İşçinin işe girerken, sahip olduğu özellikler hakkında yalan/yanlış bilgim verildiğinin tespit edilmiş olması
 • İşçinin işverene ya da ailesine hakaret etmesi, asılsız ihbar ve iftirada bulunması
 • İşçinin başka bir işçiye cinsel tacizde bulunması
 • İşçinin işverene, ailesine ya da başka bir işçiye sataşması veya kavga çıkarması
 • İşyerine sarhoş ya da uyuşturucu madde etkisinde gelmesi ya da bunları işyerinde kullanması
 • İşçinin işverenin güvenini kötüye kullanması
 • İşçinin hırsızlık yapması
 • İşverenin meslek sırlarını açıklaması ya da buna benzer doğrululukla ve bağlılıkla uyuşmayan işler yapması
 • İşçinin işyerinde işlediği bir suçtan dolayı 7 günden çok hapis cezası alması ve cezasının ertelenmemesi
 • İşçinin izinsiz olarak art arda 2 iş günü işe gelmemesi
 • İşçinin izinsiz olarak bir ay içinde 2 kez her hangi bir tatil gününden sonra işe gelmemesi
 • İşçinin izinsiz olarak bir ay içinde toplam 3 iş günü işe gelmemesi
 • İşçinin eksik yaptığı bir işi, kendisine hatırlatılmasına rağmen, yapmamakta ısrar etmesi
 • İşçinin kendi hatası nedeniyle iş güvenliğini tehlikeye atması
 • İşçinin kendi kusuruyla, işyerinin her hangi bir malına verdiği maddi zararın 30 günlük ücreti tutarını aşması

SONUÇ

tazminat ödemeden işten çıkarma

Yukarıdaki hallerden her hangi birisinin varlığı halinde, işveren işçisini ihbar ve kıdem tazminatı ödemeksizin ve derhal işten çıkarabilir. Bu fesih işleminde gerçekten haklıysa, mahkeme de lehine sonuçlanacak ve diğer tazminatları ödemek zorunda da kalmayacaktır.

Ancak işçisini illa işten çıkarmak isteyen bir işveren, zorla yukarıdaki hallerden birisini aramamalı ve gerçekte öyle olmadığı halde bu nedenlere dayanarak işçisini işten çıkarmamalıdır. Yoksa ileride aleyhinde açılacak davayı kaybederse; hem ihbar hem kıdem tazminatlarını ödeyeceği gibi, işe başlatmama tazminatı başta olmak üzere daha başka birçok tazminatı da ödemek zorunda kalabilecektir.

İşveren için, işçiyi işten çıkarma prosedürünün nasıl olması gerektiğini açıkladığımız yazıya buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

İstifa eden işçinin, işverene ödemesi gereken tazminat olup olmadığını öğrenmek için ise bu yazıya bakabilirsiniz.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

113 Yorum

 1. Maddeleri okurken 1 madde kafamı kurcalamk ile beraber burada gördüğüm şey şudur, kanunlar sadece patronu koruyor, adam demekki istediği kişiyi herhangi bir yalan ile işten çıkarabilir ve bunda kanıt delil aranmıyor,ki kanıt aransa dahi patron yalakaları ile dolu iş yerlerinde, bir patronun yalancı şahit bulması çok kolay, benim şu anki durumumda işveren ile aramız maaş arttırmadığı için soğuk ve benim çıkmam için 3,5 senelik emeğimi hiç sayıp, çeşili baskı ve problemler çıkarıyorlar, ben pes etmediğimde ileriki günlerde bu maddelerden özellikle “İşçinin eksik yaptığı bir işi, kendisine hatırlatılmasına rağmen, yapmamakta ısrar etmesi” bunu kolayca mana edip herhangi bir şekilde beni kapı dışarı etseler bütün tazminatım ölecek ve gördüğüm kadarı ile kanunlarda git başını hangi duvara vurursan vur havanı alırsın diyor ?.

 2. Ordaki maddeleri okudum Zeynel Bey, fakat sanırım malesef bana uygun bir madde yok veya ben göremedim, nedenine gelince ben özel bir iş yerinde tamirci ustası olarak iş yapıyorum, maaşım elden veriliyor, fakat maaşım bu seneye kadar asgari ücretin üstündeyken, sigortam asgari ücret gösterilerek yatırılmakta, aramızda herhangi bir yazılı sözleşme vs yok, bu sene ise maaşımı arttrımaları gerekiyorken asgari ücrete çevirmek istediklerinden (1 senedir 1600 alıyorum) görüşmemiz tatsız sonlandı, fakat halen çalışmaktayım, yanlız onların istediği ise tamir birimini sayıflattıkları için benim çıkmamı sağlamak, bunu ise sözle bildirmek yerineçalışma sırasındaki tatsız hareketlerde vs bulunuyorlar, bu çerçevede ne yapabilirim bilmiyorum.
  Not: Bu yazıyı daha öncede yolladım silinmiş?

 3. İşçinin işyerinde sakatlanması ve aradan 1 ay gecmeyip 2 saat icinde 6 adet tutanak tutulup is ortamını bozma performans düşüklüğü şirketi zarara uğratma vb. Şekilde tutanak tutup herhangi bir savunma ve ihtarda bulunmadan işten tazminatli çıkarılması kanunen dogrumudur ben bu işletmede sakatlandim ve bu sakat şekilde hakli feshi maddeleri yazılarak isten çikarildim ne yapmalıyım beni bu sakat kol ile hangi işletmede is bulabiliriz mağdur haldeyim ne yapmaliyim

  1. Merhaba. Böyle bir şey elbette hayatın olağan akışına aykırıdır. Bir avukatla görüşerek bir an önce hakkınızı aramalısınız.

 4. Merhaba Zeynel bey benim sıkıntım şu hani aynı işi yapmamıza rağmen iş yerimde haksız bi zam potansiyeli oluyor ve bu iki senedir böyle sürüyor yoneticilere neden böyle oluyor dediğimde performansa göre veriyoruz diyorlar o zaman işten tazminatimi verip çıkarın diyorum madem performansım düşük size yetmiyor diyorum biz senden memnunuz diyorlar ve çıkış yok işten çıkacaksan kapı orda diyorlar ve açığımı arıyorlar ne yapacağımı şaşırdım valla

  1. Merhaba. Açığınızı arasalar da, siz açık vermedikten sonra endişelenmenize gerek yok. Ayrıca işten siz ayrılmak isterseniz de, haklı fesih gerekçesi bularak ayrılıp haklarınızı talep edebilirsiniz.

 5. Merhaba.. 3 sene den fazladır bir şirkette Operasyon bölümünde çalışıyordum.. simdi ise beni şirketin sabit ofisinde gorevlendiriler .. burda veri girişi bölümde yim.. diger veri girişi elemanları belli bir satandarti var ben bu sayıya ulaşamıyorum zaten herhangi bir bilgisayar yada Excel egitmim de yok .. bundan dolayı beni işten çıkarmak istiyorlar tazminatsız ..kendimi nasıl savunurum..

  1. Kenan bey böyle bir haklı fesih sebebi olmaz. Beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok. Tazminatsız olarak işten çıkarılırsanız mutlaka hakkınızı arayın. Unutmayın, haklı da olsanız, önemli olan hak aramayı bilmektir.

 6. Bune arkadaş resmen kanun işveren için hazırlanmış mesela bana amir müdur bir olup kıllık yapıyolar benim cekip gitmek için zorluyolar eee budurumda ben avucumumu yalıcam hem bana kıllık yaptıklarını ispatlayamamki varmı böyle bir saçmalık

 7. Merhaba sağlık sebeblerinden dolayı işveren işçiyi işten çıkarırsa kıdem tazminatı ödemek zorunda mı senelik rapor süresini aşmamışsa 3 Senem bitti çalıştığım firmada

 8. Görevim olmayan bir işi yaptırmaya calisiyorlar.ve tazminatsız çıkış ile tehtid ediyorlar,izin vermeye çalışıyorlar nasıl bir yol izlemeliyim

 9. Merhaba, 2000 yılından beri apartmanımızda kapıcılık yapan personel hem görevlerini yerine getirmemekte hem de apartman sakinleriyle sözlü münakaşaya girmektedir. Kendisini tazminatsız işten çıkarabilir miyiz? Bunun için hangi adımları izlemeliyiz

  1. Kusura bakmayın eleştirmeden gecemicem yorum okurken gözüme takıldı bu sorunuz. Size tek birsey diyeceğim adam 19 yıldır emek verip sizin çöpünüzü pisliğinizi temizleyerek alnının teriyle hak ettiği tazminatına mı göz diktiniz. Madem öyle bir şikayetiniz var memnun değilsiniz tazminatını verip işten çıkarın. Niye adamın hakkına göz dikiyorsunuz.Adım gibi eminim siz karnınız tok sırtınız pek binanızda en az 2 dairesi olan bir insansınız.Bu arada sorunuzuda cevaplamamış sordugunuz insan çünkü siz art niyetlisiniz o adama zamanı gelince ödeyeceğiniz tazminatı sizin gözünüze batıyor. Bu kadar gaddar olmayın insanlık güzel bişey deneyin. Siz bi iş yerine calışsanız size iş yerinde huzursuzluk çıkarıyor deseler 19 yılınızı çöpe atmaya yeltensler dünyayı yıkarsınız faydalı şeylere kafa yorun bırakın bu fesatlığı bence kadar sözüm…

 10. Merhabalar benim 10 senedir çalışmış olduğum işyerinden uyuşturucu kullanmaktan işten atildim hiç bir hakkımı vermedi mahkemeye versem ne gibi sonuçlar elde edebilirim 3 ay oldu işden atilali yardımcı olabilirmisiniz bana tesekkurler

 11. Merhaba belki haberlerde gormussunuzduz kucukcekmece ilcesinde ö.g.g olarak calisirken catirli bir sahsin saldirisina ugradik uzerimizde satirla saldiran sahsi durduracak yada etkisiz hale getirecek harhangibi bir tehcizat bulanmadigi icin ve can guvenligimiz olmadigi icin kendikizi geri cektik bu sahsi durduramadigimiz olaya mudahale etmedimiz icin bizi tazminatsiz isten cikariyorlar ayrica sonradan gelen polise bile satir ceken sahislari polisin silahla durdurmakta zorluk cektigi olayda nasil bi hakla cikarabiliyorlar bilgi veren olursa seviniriz not 3 kisiyiz isten cikarilan

  1. Zeki bey açıkçası olayı bilmiyorum. Dolayısıyla yorum yapmam zor. Ama böyle bir durumda, tazminatsız çıkarılmak kolay değildir. Hakkınızı mutlaka yasal yollarla aramalı ve imkanınız varsa bir avukat tutmalısınız.

 12. merhaba,
  çalıştığım şirkette performans düşüklüğü nedeniyle 1. uyarimi aldim.ancak işten çıkarılmak için 2 . uyarımı almam gerekiyor sözleşmemiz gereğince. yeni (2.) uyari almama 1 Ay kala yerime bir başka çalışan gönderdiler.ve bana ise gelme izinlerini kullan .komite surecindesin islemleri hizlandiralim bizde dediler.ve 2 haafta oldu bana dönmediler . beni tazminatsız çıkarma gibi durumları olabilirmi.

  1. Özgür hanım çıkarabilirler ama siz de hakkınızı ararsınız. Unutmayın ki performans nedeniyle işçinin çıkarılması çok zordur ve işverenler bu tür deşiklerde tazminatı zaten ödemek zorundadır.

 13. Merhab
  Bir firmada 5 yildir satışcı olarak çalışmaktayım. Sözlüm ile yemek saatim de dışarı da buluşup yemek yemeye gittik. Devamlı saha da olduğumuz için yemek.saati ve nerede ne şekilde yemek.yiyecegimize hiçbir üst amirim karışamıyor. Bu esna da araç icin de iken yemek yer iken gizlice fotoğraflarımızı çekip saklmislar. Şimdi de bu fotoğrafları öne sürerek beni işten çıkarıyorlar. Bunun ile ilgili nasıl bir yol izlemem gerekmektedir.

  1. Emrah bey, böyle bir fesih gerekçesi olmaz. Olay tam dediğiniz gibi olduysa hem iş kanunu bakımından yasal haklarınızı aramanızı hem de gerekirse, özel hayatın gizliliğini ihlalden dolayı dava açmanızı öneririm.

 14. merhaba sayın Özkale geçen gün iş yerinde posta başıyla sözlü tartışma yaşadım, sadece aynen söylediklerine karşılık verdim küfür olmadı ama adi gibi argo kelimeler kullanıldı çünkü hakkımı yemeye çalışıyordu ve bunun üzerine şahsıma tutanak yazıldı bende savunmamı yazdım amaçları tazminatsız göndermek iki kişide şait bulmuş buna hakları varmı teşekkürler

  1. Halit bey, somut olarak yaşananları, öncesini ve olayın gelişimini bilmeden bir şey diyemem. Çıkarılırsanız derhal bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 15. Merhabalar. Bir şeyi öğrenmek istediğim için buradan soruyorum. İlginiz ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim. Ben 4 yıldır … mağazasında çalışıyordum. Aslında cok uzun anlatmakta gerek yok. Aynı iş yerinden bir kişiyle görüşmeye başlamıştım. Aynı market içinde yasak olduğunu da biliyoruz aslında. Ama malesef ki sevgili olduk. Bu da öğrenildi. Ve işten çıkarıldım. Diğer görüştüğüm kişide çıkarıldı. Sonra bir kağıda ikimize de aynı şeyi yazdırdılar. Daha sonra ibraneme imzalattılar. Yani kendi isteğimizle istifa ediyoruz gibi. Tazminat almak gerekiyor muydu. Yoksa yasak olan birşeyi yaptığımız için alamıyor muyuz? Bilgilendirirseniz memnun olurum. Saygılarımla..

  1. Merhaba. İşyeri çalışanlarının bu tür ilişkileri İş Kanunu bakımından sorun değildir. Önemli olan, işyerinde ahlak kurallarına aykırı fiiler içine girmemiş olmaktır. Ama siz istifa mektubu imzalamışsınız ve bu durumu zorlaştırır. Yine de hakkınızı arayabilirsiniz.

 16. Merhaba savunmalardan dolayı bir işçi tazminatsız işten çıkarılabilir mi not: son savunma Mart ayında yani 4 5 ay önce şimdiden teşekkürler

  1. Mevlüt bey, savunmadan kastınız nedir? İşçi neden savunmadan dolayı işten çıkarılsın? Biraz daha açıklayıcı olabilir misiniz?

 17. 21.06.2017 de işe başladım bugün itibariyle işime son verildi yazılı savunmalar gerekçe göstererek en son Mart ayında savunma yazdım toplamada 4 adet savunma olması lazım en son tutulan tutanaklarda savunma yazmadım bu sebepten dolayı işten çıkardılar

 18. Merhaba x bir bankada 5 yıldır çalışıyorum. Işe giriş sözleşmemde türkiyede her yerde çalısırim diye yaziyor.Beni aynı il’de başka bir ilçeye tayyin ettiler. Taşınmam söz konusu değil. Yol ücretimi de ödemiyorlar. Haklarımı alıp ayrılmak istiyorum fakat ödemiyorlar istifa etmemi istiyorlar.Bende tazminatımi almadan ayrılmak istemiyorum. Sağlık problemlerim de var. Uzun süreli veya sık sık sağlık raporu almam dolayısıyla beni tazminatsız cıkarabilirler mi? Tazminatımı almak için nasıl bir yol izlemeliyim?

 19. İşyerinden bi arkadaşımın ağır tahriği ve argo konuşması sonucundan beniöde ağzıödan küfür çıktı ve çenesinden tuttum hakkımda tutanak tutuldu 8yıldır bu firmadayım daha önce böyle bi şeyde yaşamadım tazminatsız işten çıkartılırsam ne yapabilirim

 20. Merhaba size bir sorum olacak şimdiden teşekkürler 21.06.2017 de başladım işten 19.07.2018 tarih itibariyle işime son verildi tazminatsız biçimde içeride yıllık iznim vardı yıllık izne çıkarmadan gönderdiler izin parasını hesabına yatıracaz dediler kanunen izne çıkarılmam. Gerekmiyor muydu bu durumda bir usulsüzlük varmı şikayetçi olabilir miyim? Teşekkürler..

  1. Mevlüt bey yıllık izin ücretinizin ödenmesi yeterlidir. Ödenmezse, arabulucu başvurusu yaparak yasal hakkınızı kullanabilirsiniz.

 21. Merhaba ben sendika temsilcisiyim ayni zamanda secimle gelen bir delegeyi bu görevlerim devam ederken is veren beni isten çıkarırsa ne tür haklar dogar benim icin şimdiden teşekkürler

 22. Merhaba ablam 15 yılı askim sendikalı bir iş yerinde çalışmaktadır rapor aldığından işten çıkartılacağı söylenmiş böyle birşey olabilirmi

 23. 20aydir bir firmada çalışıyorum iş veren yalan yanlış üç tutanak tutup beni tazminatsız işten çıkardı hiç bir neden göstermedi ne yapabilirim

 24. merhaba ben 6 yıldır bir firmada çalışıyorum 3 kez uyarı cezası aldım bu işten çıkarıldığim zaman tazminat alabilir miyim

 25. Merhaba 1 yıldır çalışmaktayım.işçi olarak girdim vardiya sorumlusu yaptılar.işyerinde bir arkadas diğer arkadaşı şaka olsun diye soğuk hava deposuna 10-15saniye kadar kapatıp açtı.isveren iş güvenliği sebebiyle beni görüpte üst mercilere iletmediğim için tazminatsız olarak işten çıkardılar.haklarımı alabilirmiyim teşekkürler

  1. Merhaba. Kesin bir şey söylememiz mümkün olmaz. Fiilin özel olarak değerlendirilmesi gerekir. Haksız bir muamele gördüğünüzü düşünüyorsanız, yasal olarak hakkınızı aramanız her zaman mümkündür.

 26. Merhaba ben otel calisaniyim lojmandaysa sigortasız 3-4 saat kendi isteğimle calisiyorum bunun bana yaptırımı olur mu?

  1. Merhaba. Bunun size bir yaptırımı olmaz ama sigortalı çalışmanızın önünde de yasal bir engel yoktur. İşverene ise tespiti halinde cezai işlem uygulanır.

 27. Merhaba
  Onceden birlikte çalıştığımız bir arkadasim sosyal medyada patronumun ismini kullanarak fetöcü dür diyerekten paylaşımda bulundu ve bu paylaşımı ben beğendiğim için patronum beni işten çıkardı kanunda böyle bir uygulama varmı?

  1. Erol bey bu sorunuza hiç kimse net cevap veremez. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız yasal süreci başlatmalısınız. Olayların gelişimine göre değerlendirme yapıp karar verecek olan büyük ihtimalle mahkeme olacaktır.

 28. Volufilde bir adet bozuk çıkınca sevkiyatci hakaret Edip küfür etti tartıştık bende dayanamayıp üzerine gittim yakasindan tuttum oda yumrukla gözümde gözlük vardı yumrukla vurunca gözlüğün camı kırıldı burnumdan yaralandim 4 dikiş atıldı ve tazminatsız çıkış verildi ve bütün haklarını fes etmiş hâkimi nasıl alabilirim

 29. Merhaba
  Bir İşyerinde 7 yıldan beri çalışıyorum işimiz tezgahtarlık satış üzerine ürünlerin tanıtımı için ürünleri İşyerinde kullanma ve kendimiz kullanıyormuş gibi gösterebilmemize izin veriliyor. Bu Ürününlerden birini üzerimizde unutup işten çıktığımızda ertesi gün bu ürünü üzerimde unutmuşum haberiniz olsun dediğim halde işte tazminatsız olarak işten çıkarıldım ürüne zarar vermedim.haklarımı alabilir iyim sizce. Söylediklerimin ispatı mümkündür.

 30. Merhabalar, annem 7 yıldır özel bir şirkette çalışıyor. Daha önce bir kadınla sorun yaşıyor ve kadın annemin üzerine yürüyor hakaret ediyor. Kadın için tutanak tutuluyor. Sonra kadın aynı şeyi yine yapıyor ve annem suç duyurusunda bulunuyor. Annem kadına hiçbir şekilde kaba kuvvet ya da sözlü hakaret etmiyor. İş yeri bu kavgadan dolayı annemi tazminat vermeden işten çıkarma hakkına sahip midir ?

 31. Yaklaşık 40 ay kadar belli aralıklarla giriş çıkış yapılarak 2 yerden sigorta girişi yapılarak bir inşaat sektöründe kalıp ustası olarak çalıştım, ve herhangi bir gerekçe göstermediler, iş azaldı seni çağıracaz deyip oyaladilar, e-devletten baktım çıkışım yapılmış ve 10 gün kadar sigortasız çalıştırmislar, hiç bir hak verilmeden öylece tabiri caizse kapı dışına koydular, 2 ay kadar işsizim, tazminat davası açıp kazanma şansım varmı teşekkürler

   1. Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı, çocuk parası, tazminat olarak nasıl hesaplama yapabilirim, belli aralıklarla giriş çıkış yapılması tazminat hesaplama yapılmasına engel olur mu hocam, bu konuda hiç bir bilgim yok, lütfen yardımcı olunuz teşekürler

 32. Kurumsal bir şirkette 10 yıl çalıştım ve gavgadan dolayı tazminatsız çıkarıldım gavgası başlatan karşı taraftı nasıl tazminatı alabilirmiyim

 33. Kurumsal bir şirkette 12 yıldan beri çalışıyorum hıç sevmediğim birine iftira attım 1 gün sonra iş veren sorduğunda her şeyi anlattım ben söyledim dedim işten çıkartıyoz tazminatını haklarını vericez dediler savunmanı nasıl olduysa yaz imzala dediler yazdım imzaladım bir gün sonra çıkış işlemlerimi yapmak ıçin gittim karar aldık tazminat vermiyoruz dediler ne yapmam gerekir

  1. Merhaba. Bu durum gerçekten de yaşandıysa ve siz de imzaladığınız savunmada bunu itiraf etmişseniz, işiniz çok zor. Yine de haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı arayabilirsiniz.

 34. Merhaba. Özel bir kurumda çalışıyorum 8 ay oldu müdürümüz tazminatsiz çıkış vermek için uğraşıyor bende rapor veriyorum son 4-5 gündür tazminatımı nasıl alabilirim yardımcı olurmusunuz. Teşekkürler

  1. Merhaba. Açıkçası bir şey yapamazsınız. Beklemeli ve onların sizi çıkarmasını ummalısınız. Böylece daha çok hak sahibi olabilirsiniz Abdullah bey.

   1. Fabrikamız bünyesinde çalışan üretim müdürümüz vardiya amirimiz bana bizzat kendi telefonu ile birdaha işe gelmeyeceğimi e servise çıkmayacağımı söyledi bende raporluydum bu tarihte raporum bitti şuan genel müdürde üretim müdürünün kovma yetkisinin olmadığını dile getirip benim tekrar işe dönmemi istiyor işe gitmesem tazminatimi kaybedermiyim

    1. Yapmanız gereken, işe başlamaktır. Bundan sonra yine de işe alınmazsanız, notere giderek ihtarname göndererek durumu kayıt altına almalı ve tüm haklarınızı talep etmelisiniz.

     1. Efendim ben zaten işten tazminatlı ayrılmak istiyorum çünki 14.10.2018 tarihinde uzman jandarma mülakatım var o yüzden rapor alıyorum tazminatımı nasıl alabilrim

     2. Bahsettiğiniz koşullarda tazminat alarak işten ayrılamazsınız. İşyerinde İş Kanununa aykırı uygulamalar varsa, bunları gerekçe göstererek haklı fesih yapabilir ve şansınızı deneyebilirsiniz.

 35. Selamin aleykum is yerinde baska bir isciyle kavga ettik ilk once o bana vurdu bende ona bardakla vurdum o an cay iciyordum anli yaralandi ama sikayetci olmadik birbirimizden is veren ikimizide isten cikardi tazminatsiz dava etsem alma sansim varmi tazminatimi yardimci olurmusunuz

 36. merhabalar ben yeni evlendim evlilik tazminatumi işen ciktigim durumlarda alabiliyorum fakat eger işvereb beni tazminatsiz işen cikarmak istediginde yine ayni sekilde ben taxminatimi alabiliyomuyum?

  1. Merhaba. Gerçekten de tazminatsız çıkarılmayı hak edecek bir fiil işlemişseniz, kıdem tazminatınızı alamazsınız. Evlilik tazminatı alma hakkınızın olması, gerektiğinde tazminatsız çıkarılamayacağınız anlamına gelmez.

 37. Merhaba çalıştığım fabrikadaki makinanın hızını düşürerek üretimin yavaşlamasına sebep oldum. Müdürlerim bunu farketti ve tutanak tuttu.Bu tazminatsız işten çıkarılma sebebi olurmu.Cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Kesin bir şey elbette söyleyemeyiz. Ama bilerek yapmışsanız ve amacınız işverene zarar vermekse, zararın boyutuna göre böyle bir çıkarma gündeme gelebilir.

 38. Merhabalar ben bir özel iş yerinde calısmaktaydım. 2 ay içerisinde iş yerine tam olarak 70 80 kişi çıvarında işçi alımı oldu daha sonrasında bu işçilerin her hafta 20 30 kişi çıkarınları başladı. Daha sonrasında iş yerıne sigortacılar geldı bize sorulan soru elden para alıyomusunuz dendi bizde evet alıyoruz asgari tutar yatıyor maaşımın geri kalanı ve mesaileri elden alıyoruz dedik. Ertesi gün 12 işçi iki gün sonra 11 daha sonrasında ise ardından 6 kişi çıkarıldı vede hepsı tazmınatsız herkes senesını doldurduğu halde şimdi biz nasıl bir yöntem yapmalıyız

  1. Merhaba. İşten çıkarılan her bir işçinin, tek tek hakkını araması gerekir. Öncelikle işe iade davası şartlarının oluşup oluşmadığına bakmalısınız. Sonrasında ise arabulucu başvurusu yapılarak hak aranabilir.

 39. Merhaba,
  AGİ nin eksik odenmesi haklı fesih nedeni olabilir mi???
  İstifa edip kidem tazminatımı alabilir miyim???

  1. Merhaba. Elbette haklı fesih nedenidir. Ama işverene, AGİ için aile durum beyannamesi verdiniz mi? Verdiyseniz, bunu kayıt altına aldınız mı?

 40. Merhaba; 5 yıldır bir firmada satış danışmanı olarak ve 2 yıldırda uzman satış danışmanı olarak aynı firmada görev yapmakdayım. yeni gelen müdür kişi başına kotalar vermekde ve ben bu ay bu kotayı dolduramadım. iki çalışanla arkadaşla beraber satışımız düşük oldu. müdür kendisi kagıda aynen bunları yazdı ve imzalamamı istedi bende imzalamadım.Müdürün Yazdıkları:
  uzman satış danışmanı olarak x kişi ekim 2018 ayı magaza hedefden kişi başı düşen şahsi hedeflerini gerçekleştiremeyerek magaza performansının düşmesine ve ekip içi motivasyonu olumsuz etkilemişdir. iş bu tutanakla tarafımızca kayıt altına alınarak imza edilmiştir.
  bu nu insan kaynaklarına gönderdi ama imza atmadım ve ekim ayında magaza kotayı geçti. bu durumda iş veren benimle birlikte arkadaşımın tazminatsız çıkartabilirmi…

 41. merhaba çalıştığım kurumda müşteri tarafından işverene hem yazılı hem sözlü şikayet edildim bunun sonuncunda benden herhangi bir savunma istemediler fakat işveren bunu kullanıp beni tazminatsız çıkarabilir mi 1 hafta sonra doğum iznine ayrılıcam bu nedenle korkuyorum

 42. Merhabalar,
  Kurumsal bir iş yerinde çalışmaktayım müşteriye gelen tebligatı personel eksikliği ve yoğunluktan dolayı müşteriye geri bildirmeyi unuttum ayrıca iş görev tanımımda müşteri belgeleriyle alakalı herhangi bir madde bulunmamakta Buna rağmen tazminatsız işten çıkartabilirlermi

  1. Merhaba. Bu tamamen fiilin sonucuna ve görev tanımınıza bağlıdır. Böyle durumlarda ezbere evet ya da hayır demek mümkün olmaz.

 43. Merhabalar ben özel bi sektörde yönetici olarak çalışıyorum personellerimin benim hakıımda benden habersiz 3 savunma yazarak benim onlara küfür ettiğimi iddia edilerek şiddet uyguladığımı idda ederek benim işime fesh edilmiştir bu tutulan savunmaların hiç bir kanıtı yoktur bana ihbar süresi vermeden işten beni fesh edebilirler mi ?

 44. Mrhb bir inşaat firmasında çalışıyordum şantiye sahasında herhangi bir tel örgü vs bişey yok köylüler gelip hurda toplayabiliyordu bende sahalardan birisini temizletmem lazimdi kullanılan malzemeleri başka bir yere aktardım küçük hurda olanları bir araca yükledim hurdaciya gittik bundan dolayi benim çıkışımi verdiler dava açtılar savcı davayı güveni kötüye kullanmak olarak açtı sirket hırsızlıktan çıkış verdi mahkeme devam ediyor sonuçlanmasdi tazminat alabilirmiyim 3 senedir aynı yerde caliaiyrum

 45. Merhaba bi şirkette 6 yıldır çalışıyorum evleneceğim bi kaç aya bunu duyan işverenim tehdit savurmaktadır yok kameralar izleniyor elinde telefon olanlar tazminatsız şekilde çıkacaktır diye yani bu şekilde tazminatsız işten çıkarmıyım

 46. Merhaba servis sektöründe çalışmaktayım işveren beni tazminatsız işten çıkarmak istiyor ama herhangi bi suçum yok yalnız asgari ücretin üzerinde çalışmaktaydık asgari ücret bankaya kalan para elden veya avans olarak yatıyordu son asgari ücret zamından sonra 2020 lira vermeyi tercih etti şirket işine gelmeyen bırakıp gitsin dedi bizde tazminatımızı verin gidelim dedik ama vermek yerine yalan yanlış tutanak tutup işten çıkarmak istiyor ne yapmamız gerekli

 47. Merhaba aynı iş yerinde çalışan arkadaşım tarafından fiili saldırıya ve hakarete uğradım sorumlumuza bildirmek için yanına gittim aynı şekilde hakarete uğradım,madem beni dinlemiyorsaniz cikisimi verin dedim tamam seni çıkarıyorum dedi ve noterden ihtar name çektim birgün sonra işyerine gittim istifa dilekçesi yazmamı istediler kabul etmeyince saldırdılar.Avukata gittim arabulucu olarak tuttuğum avukata benim küfür ve saldırıda bulundugumu iddea Edip anlasmayacaklarini söylemişler.Olaya şahitlik edecek tek tanigima baskı yapıp şahitlik ten caz geçirdiler avkatim ise sahitsiz birşey ispatlayamayiz diyor onların yalanda olsa 4sahiti var bizim yok diyor ne yapmam gerekir. İş verenler 4 tane yalancı sahitle işçiyi tazminatsız atabilirmi kanunda bunun bir yeri olmalı bana şahitlik yapacak kişiyi işten çıkarma korkusuyla vazgecirmisler,ne yapmalıyım.Tesekkurler.

  1. Merhaba. Bu konuda size kimse kesin bir şey söyleyemez. Neticede hakkınızı dava yoluyla ararsınız ve şahitleri ya da diğer hususları değerlendirecek olan hakimdir. Haklı olduğunuza inanıyorsanız, şansınızı denemenizi öneririm.

   1. Zeynel bey adam bana yapılan haksızlıkları tamamen ben yapmışım gibi dört yalancı sahitle yargıya taşıyor haklarımı gasp ediyor benim şahidime baskı yapıp şahitlik ten vazgeçiriyor,bu ülkede kanun yasa yok mu ben şansımı deneyeyim diyorsunuz şans olsa böyle bi işverene denk gelmezdim yazık bir işçinin iki yıllık emeği çalınıyor ve işin uzmanı şansın varsa alırsın diyor.Neticede iki yıl çalıştım ve bu tazminatı hak ettiğimi düşünüyorum,gerekçe ne olursa olsun ödenmesi gerekir iş kanunlarında büyük boşluk var dört yalancı sahitle işçi işten atılıyor ve hiç birşey yapamıyorsunuz.

    1. Bence yanlış düşünüyorsunuz. Çünkü; mevcut durumun tersinin de olabileceğini hesaba katmıyorsunuz. Bir başka deyişle, işçiye öyle ya da böyle tazminatının ödenmesi gerektiğini ima ediyorsunuz. Halbuki, işveren 4 değil 44 şahit de tutsa, siz haklıysanız ve mahkemeyi buna ikna edebilirseniz, alabilirsiniz. Şans denemekten kastım da, işte bu hakimi ikna etme kısmı. Yoksa; hiçbir taraf ne 4 şahidi olduğu için peşinen kazanır ne de şahidi olmadığı için peşinen kaybeder.

 48. Merhaba ben bı firmada satış danışmanı olarak çalışıyorum.benden 2 ay üst üste satış performansın.dusuk diye savunma.istediler bu savunmayı ilerde tekrar isterlerse beni tazminatsız işten çıkarma hakları mevcut mudur ayrıca bu u firmada 5 yıldır çalışmaktayım…

 49. Merhabalar 1 yıldır metal sektöründe kaynakçı olarak çalışıyorum iş 4 adet tutanak tuttu baret takmama işe geç kalma bilgi vermeden işe gelmeme ama bu 1 gün ve tutanak tutulup savunma yazıldı böylece tazminatsız çıkarılabilirmiyim

 50. Merhabalar 22.07.2019 günü 7 yıla aşkın çalışmış olduğum iş yerinden çıkarıldım ve çıkarılma sebebim iş verenimle mesaj yoluyla birbirimize yazdıklarım oldu bana hakaret ettiğimi iddaa ettiler ben mesajlarda iş verenime sadece kullandığım kelimeler şunlar oldu (adam ol yüzüme konuş bokmu vardı tutanak tutturdun bir de lan kelimesi) kullandım ve işverenim bunları hakaret olarak sayıp ne kıdem tazminatımı nede ihbar tazminatımı vermeyeceklerini dile getirdiler daha ilginç olan şey işsizlik maaşından bile faydalanamayacagımı söylediler ben bu durumda ne yapmalıyım yıllarca asgari ücretin üstünde çalıştım ama primi asgari ücretten yatırdı geri kalanı elden verdi resmî tatillerde çalıştım mesai vermedi günlük çalışma saati 8 olarak gösteriyorlar ben 12 saat çalıştım ben bu durumda hiç haklı olamıyormuyum gerçekten madur duruma düştüm yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba. Haksız bile olsanız, mesai paraları ya da eksik ödenen sigorta vb. haklarınızı her zaman hukuki yollarla arayabilirsiniz. Ama haklı ya da haksız demek şu aşamada mümkün olmaz. Hakkınızı ararsınız ve sonuçta hakim hem mesajları hem de diğer durumları değerlendirerek bir karara varır. Şansınızı denemeden, aradığınız sorunun cevabını bulmanızın imkansız olduğunu söylemeliyim.

 51. Merhaba 2 yıl 3 aydır aynı şirkette çalışıyorum. Firmanın müşterisiyle sevgili olduğum için işten çıkarılıyorum .(müşteri evli ama eşiyle birlikte değil boşanma aşamasında ) Burda işverenin herhangi bir haklı sebebi var mıdır işten çıkarmak için .

  1. Merhaba. Böyle bir soruya kimse cevap veremez. Hakkınızı yasal yollarla ararsanız, dava aşamasında mahkeme, ilişkinizin işinize ve işyerine yansımasını değerlendirerek bir karara varacaktır.

 52. Benim ağır işte çalışamaz raporum var iş arkadaşları m bundan rahatsız olup şefim e beni şikayet etmişler şefim gelip bana niye insanları kışkırtıyor Sun dedi ben onu yapmam ben bunu yapmam diyorsun dedi ama ben böyle bir kelime kullanmadım o rafa müdürümüz geldi ne oldu diye sordu bende ona anlatırken şefim KAP’a çeneni dedi ben de sen bana KAP’a çeneni diyemezsin güzel konuş dedim ve bena tutanak tutuldu

 53. tanidigim. abyiden para istedim aldim ve odedim sikayet konusu olmus ve isten cikartiliyorum tazminatsiz

 54. Merhabalar ben bit te 5 yıl çalıştım seçim sonrası sürgün ettiler görev yerine gitmeyip asıl iş yerimde bulundum2 tutanak tutular Noter aracılığıyla cevap verdim ve Noter aracılığıyla işaddimi fes ettiler tazimat ve kıdem alabilirmiyim.teşekkürler.iyi çalişmalar.

  1. Merhaba. Bunun cevabını size biz ya da bir başkası veremez. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatabilirsiniz.

 55. Merhabalar is yerinde arkadasimla tartistik beni tahrik etti ve ben uzerine yurudum ama hic bir sekilde ona elim bile degmedi beni tazminatsiz isten cikarttilar ve o kiz hala calisiyor sizce mahmekeme versem mi

 56. merhaba çalışyığım işyerinin sayfasına sendika nedir ve ne işe yarar diye bilgilendirme yazısı attım tazminatsız çıkış yapabilirler mi

  1. Merhaba. Bunu bilmemiz mümkün değil, hukuken bunun sonuçlarının ne olacağını merak ediyorsanız, sadece bu gerekçeyle işten çıkarılmak elbette yasalara aykırı olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.