İşçi için evlilik izni kaç gündür?

İş Kanununda işçiye tanınan ücretli mazeret izinleri vardır. Bunlardan birisi de evlilik iznidir. Evlenen işçiye, işveren tarafından verilmesi zorunlu olan bu izin kaç gündür ve ne zaman kullanılır?

İş Kanununda mazeret izinleri

Bu konuda daha önce yazdığım bir makalede, işçilerin ücretli mazeret izinlerini açıklamıştım. Bunları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

Evlilik izni

Evlenen işçi için öngörülen izin süresi 3 gündür. Bu süre memurlar için 7 gündür. Bu konuda memurların işçilerden daha şanslı olduğunu söylememiz mümkün.

İznin kullanılması hususunda merak edilen bir konu da, bu iznin ne zaman kullanılabileceğidir. Resmi nikah tarihinden itibaren mi yoksa öncesinde kullandırılabilir mi? Ya da daha sonraki bir süreçte evlilik izni verilebilir mi? Bu durumu ikiye ayırarak cevaplamak isterim.

İşveren açısından yasal zorunluluk, işçiye 3 günlük evlilik iznini vermekten ibarettir. Dolayısıyla, işçi tarafından bir dilekçeyle, evlilik izninin nikahtan önce kullanılması talep edildiğinde, işverenin bunu kabul etmesinin önünde yasal bir engel yoktur. Hatta işçi isterse, işveren evlilik iznini nikah tarihinden günlerce sonra da verebilir.

evlilik izni kaç gün

Ancak bu konuda işverenin takdir hakkı vardır. İşveren işçiden evlilik iznini, nikah tarihinden ya da düğün tarihinden itibaren makul sürede kullanmasını isteyebilir. Bir başka deyişle, işveren uygun görmedikten sonra, işçi evlilik iznini nikahtan önce ya da uzun müddet geçtikten sonra kullanamaz.

Evlilik izni ücretli bir izindir ve işçiye, evlilik izninde geçirdiği günlerin ücretinin mutlaka ödenmesi gerekir. Bunun dışında, işçi talep ederse ve işveren de uygun görürse, elbette işçiye ücretsiz izin de verilebilir.

SONUÇ

Evlilik izni işçiler için 3 gündür ve normal şartlar altında nikah tarihinden itibaren ya da makul bir süre içinde talep edilebilir. İş Kanununa göre bu iznin, hemen nikah tarihinden itibaren kullanılması mecburi değildir. Ancak kanaatimce, evlilik izni talebinin makul sürede yapılması gerekir.

Son olarak, evlilik izninin ücretli bir izin türü olduğu ve işçiye izin günlerine ait ücretlerinin ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. BÖYLE ADELETMİ OLUR MEMURA 7 GÜN EVLENME İZNİ İŞÇİYE ÜÇ GÜN İŞÇİ İNSAN DEĞİLMİ AYIP VALA HAKSIZLIK HÜKÜMETİN BU ADELETSİZLİĞİ DÜZELTİP EŞİTLİK DAĞLAMALI

    1. Metin bey, size bu konuda katılıyorum. Evlilik izninin işçi için de en az 7 gün olması gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.