İşçi için şikayet dilekçesi örneği

işkur işçi şikayeti

Şikayet dilekçesi örneği

İşçi şikayetlerinin nerelere yapılacağını daha önceki bir yazımızda açıklamıştık.

İşçi şikayeti nereye yapılır?” başlıklı yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

O yazımızda da belirttiğimiz üzere BİMER’e ve ALO 170’e yapılacak şikayetler internet üzerinden ve telefon yoluyla yapılmaktadır.

Burada sizlere, eski adı Bölge Çalışma Müdürlüğü olan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine (İŞKUR) verilecek olan şikayet dilekçesinin bir örneğini sunuyoruz.

Fazla mesai onayı iptal dilekçesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Word (.doc) formatında hazırladığımız bu dilekçeyi indirebilir, üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

İşçi şikayet dilekçesi örneği indir.

 

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

129 Yorum

 1. merhaba ben şuan çalışmakta olduğum iş yerinde 2 yıl 8 ay süre ile çalışmaktayım bu süre zarfında bölüm sorumlusu her diyalog da hakaret ederek bağırarak arkadaşlarımın yanında küçük düşürücü davrandı en ufak şeylerde bile yazılı savunma aldı ve bunları büyük bir şey gibi biriktirmiş en son diyalogumuz da yine diğer çalışanların yanında bağırarak hakaret ederek senin çalışmak istemiyorum diye bağırdı sonra disipline vererek genel müdürün yanına çıkarttı y,ne aynı şekilde genel müdürde bağırarak ve hiç dinlemeden beni yargılayarak sürekli yalan söylüyormuşum gibi davrandı sonrasında beni mevcut iş pozisyonunda alt bir seviye bölüme gönderdiler gönderdikleri bölüm için hiç bir eğitim vermediler bu durumda şahsıma mobbing (psikolojik terör) uygulayarak ihbar ve kıdem tazminatı vermeden kendim istifa etmemi sağlamak istediklerini düşünüyorum bu durumdan dolayı psikolojik destek almak zorunda kaldım şimdi bu iş yerini şikayet etsem yasal haklarımı alarak iş anlaşmasını iptal edebilirmiyim

  1. Ömer bey şikayette bulunmanız tek başına yeterli olmaz. Ama şikayet sonucunda müfettiş raporunda size mobbing uygulandığı sonucuna varılırsa, bu sizin için önemli bir delil olur. Onun dışında, mobbingle ilgili yazdığımız yazıya bakarak biraz daha bilgi sahibi olabilirsiniz.

   1. çok teşekkür ederim cevabınız için şikayet ettikten sonra anladığım kadarı ile ispat etmek gerekir diyorsunuz şahit olarak kimse anlatmaz gerçekleri çünkü aynı baskı hala var eski bölümümde diğer çalışanlar içinde ama işimden olurum mantığı ile yaklaşacakları için şahit olmazlar bu durumda başka hangi yolla ispatlayabilirim aceba

 2. Mustafa bey öncelikle selamlar. Ben özel bir lokantada aşçı olarak calışmaktayım şuan 4.aydayız ve halen sigortamız yapılmış degil bugün yarın diye oyalıyor iş veren toplamda 3 kişiyiz ve maaşlarımızda sürekli elden veriliyor nasıl bir yaptırım uygulaya bilirim. Simdi sikayetimde maaşımızı vermediler sigortamız yok geriye dönüş olurmu yoksa sadece şikayet ettiğimizlemi kalırız ?

  1. Cumhur bey, öncelikle Alo 170’i arayarak, sigortasız çalıştığınızı ve işyerinde tespit yapılmasını istediğinizi belirtmenizi öneririm.

 3. Selamün aleyküm Murat bey ben özel bir işyerinde 2 ay çalıştıktan sonra ayrıldım bir miktar alacağım var ve senetli taşaron kalanını ödemiyorum diyor senetle icraya baş vur sam uzun bir süreç olacak daha hızlı nasıl sonuçlanır.

  1. Merhaba. Bir an önce arabulucuya başvurmanızı öneririm. Madem bir taşerondan bahsediyoruz, asıl işverenden de alacağınızı tahsil edebilirsiniz.

 4. merhaba mustafa bey ben 1.yıl 3 aydır bir şirkette çalısmaktayım.ve bana 15.10.2017 tarihinde işten ayrılcağımı sölediler.lakin bana 01.10 2017 tarihli ihbar süresini imzalattılar.ılk 4 ay da benim sigortami yapmadılar ama çalıstığıma dahi kanıtlar var faturaların altında imzam var.benim alacaklarımı vermemekte diretiyolar.sayım olcak sayımdan sonra verırız gıbı seyler soluyolar.yıllık iznimide kullanmadım.bugun işyerıne gıttım bana istifa ettıgıme daır belge ımzalatmak ıstedıler tum alacaklarımı aldım hakkım yoktur dıye bır ıbraname ımzalamadım ve tartısma cıktı ısyerı sahıbı benı darp ettı haklarım ve yapacaklarım neelerdır yardımcı olursanız sevınırım…

  1. Bu durumda bir an önce dava açmalısınız. İstanbul’daysanız sizi iyi bir avukata yönlendirebilirim.

 5. Merhaba
  Ben iskur teyp çalışanı idim.son eylül ayının sonuna kadar çalıştım.2ekimde başvuruda bulundum ana dilekçemi 30 eylül e göre düzenledik.isten ayrıldım. Son maasim 23 eylül çıkışlı duzenlenlenmis.tüm resmi durumlarda çıkışım 23 görülüyor. Çalıştığım son bir haftanın ücretini nasıl isteyebiliriz
  Saygılar

  1. Nihal hanım, işveren ödemek istemiyorsa, ancak dava açarak ya da arabulucuya giderek almanız mümkün olabilir.

 6. İyi günler abim belediye den 30 haziranda emekli oldu. Tazminatının 10 bin tl sini.zar zor aldı geri kalan parasını halen alamadı. Ne yapabiliriz.

 7. 2 senedir bir fabrikada çalışıyorum.iki vardiya şekilinde.8 4 /4 12.bu cumartesi sayım yapılacağından çalışma olmaycani duyuruldu.yerine telaşının haftaya pazar yapilacani ki bununda fazlasinin verilmiycegi tamamen cumartesinin yerine yapılacağı belirbelirtildi.bu durumda benim gitmesem hakkımı aramam dogrumudur….

  1. Yasemin hanım, önümüzdeki hafta başka bir gün dinlenme hakkınız yoksa, yani 7 gün üst üste çalışacaksanız, bu yasal değildir. Ama arada bir başka gün tatil verilecekse, mümkün olabilir.

 8. Merhaba 8 ay bir özel şirkette asgari ücret ile 11 saat çalıştım.. Yakın hastalığı ve vefatı sonucu 6.ayım da kendi isteğimle şirketi mağdur etmemek adına çıkış istedim. Sonra işe geri döndüm.. Bir buçuk ay çalıştım bir gün sigortamı sorguladığım da sadece 3 ay yatırılmış olduğunu öğrendim. Yani sigortam 3 ay sonra başlatılmış. Mazeretim de çıkış verilmiş ve döndüğüm de başlatılmamış. Bu sinirle işe gitmedim.. Hakkımı nasıl aramalıyım.. İşsizlik maaşım da olumsuz çıktı. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Mehtap hanım, işsizlik maaşı neden olumsuz çıktı? Çıkış kodundan mı yoksa prim eksikliğinden mi? Ayrıca işten ayrıldığınız tarihten itibaren 5 yıl içinde dava açarak, bildirilmeyen sigorta primlerinizin bildirilmesi sağlayabilirsiniz.

   1. Sgk ile yaptığım ön görüşmede işsizlik hakkımın mevcut olduğu söylendi.. Baş vurdum sonuç olumsuz çıktı.. Ya çıkarılma sebebi olumsuz işlendi ya da yattı sandığım primler bike eksik.. Benim tahminim bu.. Başka bir ile girdim. İlgilenemiyorum. Teşekkür ederim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.