İşçi için şikayet dilekçesi örneği

işkur işçi şikayeti

Şikayet dilekçesi örneği

İşçi şikayetlerinin nerelere yapılacağını daha önceki bir yazımızda açıklamıştık.

İşçi şikayeti nereye yapılır?” başlıklı yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

O yazımızda da belirttiğimiz üzere BİMER’e ve ALO 170’e yapılacak şikayetler internet üzerinden ve telefon yoluyla yapılmaktadır.

Burada sizlere, eski adı Bölge Çalışma Müdürlüğü olan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine (İŞKUR) verilecek olan şikayet dilekçesinin bir örneğini sunuyoruz.

İşyeri çalışan memnuniyeti anketi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Word (.doc) formatında hazırladığımız bu dilekçeyi indirebilir, üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

İşçi şikayet dilekçesi örneği indir.

 

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

112 Yorum

 1. Merhaba 8 ay bir özel şirkette asgari ücret ile 11 saat çalıştım.. Yakın hastalığı ve vefatı sonucu 6.ayım da kendi isteğimle şirketi mağdur etmemek adına çıkış istedim. Sonra işe geri döndüm.. Bir buçuk ay çalıştım bir gün sigortamı sorguladığım da sadece 3 ay yatırılmış olduğunu öğrendim. Yani sigortam 3 ay sonra başlatılmış. Mazeretim de çıkış verilmiş ve döndüğüm de başlatılmamış. Bu sinirle işe gitmedim.. Hakkımı nasıl aramalıyım.. İşsizlik maaşım da olumsuz çıktı. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Mehtap hanım, işsizlik maaşı neden olumsuz çıktı? Çıkış kodundan mı yoksa prim eksikliğinden mi? Ayrıca işten ayrıldığınız tarihten itibaren 5 yıl içinde dava açarak, bildirilmeyen sigorta primlerinizin bildirilmesi sağlayabilirsiniz.

   1. Sgk ile yaptığım ön görüşmede işsizlik hakkımın mevcut olduğu söylendi.. Baş vurdum sonuç olumsuz çıktı.. Ya çıkarılma sebebi olumsuz işlendi ya da yattı sandığım primler bike eksik.. Benim tahminim bu.. Başka bir ile girdim. İlgilenemiyorum. Teşekkür ederim.

 2. iyi günler özel bir hastanede çalışmaktayım ve 31 hafta 5 günlük hamileyim
  acil servise düşük tehlikesi süphesiyle başvurdum ve doktor olmadığından çok rahatsız olduğumdan ötürü kadın doğum polikliniğine acil yönlendirildim ve hoca yatış kararı verdi ve acilde alınan takip numaram silinmiş ve bana özel hasta muamelesi olarak 2500 tl ödeme çıkarıldı yatışım acil olmama rağmen acilden yapılmadı ne yapmalıyım

  1. Merhaba,
   konunuz biraz işçi-işveren ilişkisinden ayrı bir konu olmakla birlikte size şu tavsiyeyi verebiliriz:
   SUT (Sağlık uygulama tebliği)’a göre Acil yatışı yapılan hastadan para alınamaz. Bu hayatta hep karşımıza çıkıyor maalesef, sağlık ve eğitim tamamen ticari birer işletme kurumlarına dönüştüğünden üzülerekte olsa zaman zaman kim kimden ne koparırsa mantığı uygulanabiliyor.
   Balı bulunduğunuz hastaneye bunun yasal olmadığını ve tek kuruş ödemeyeceğinizi, ısrarcı olurlarsa derhal SGK’ya ve Sağlık Bakanlığına şikayetçi olacağınızı beyan edin. Israr ederlerse yine ödeme yapmayarak önce ALO 170, ardından ALO 187 Sağlık bakanlığına şikayetçi olun.
   Ayrıca takip numarası/barkod vb. silinmesi, unutulması sizi enterese etmez kesinlikle. Hastane bilgi işlem sistemini kurup kayıt altına almak zorunda…

  1. İmalat olarak anlıyorum?
   25.99.01 – Demir, çelik ve alüminyumdan sofra ve mutfak eşyalarının imalatı(tencere, tava, çaydanlık, cezve,yemek kapları, bulaşık telleri vb.)(teflon, emaye vb. ile kaplanmışlar dahil, bakırdan olanlar hariç)- SINIFI: Tehlikeli

   Kaynak: 29 Mart 2013 Tarih ve 28602 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ TEBLİĞİ

 3. 3 ay önce bir şirkete girdim, sigorta girişimi ve aylık primlerimi yatırdılar ama 3 aydır elden verdikleri ufak avanslar dışında hiç maaş alamadım. BİMER’e şikayet ettim, şikayet ettiğim için de işten çıkardılar. Hiç alamadığım maaşı vermezlerse ne yapmam gerekiyor?

  1. Serkan bey, sigorta girişiniz olduğuna göre, ücret almadığınızı rahatlıkla ispat edebilirsiniz. Öncelikle arabulucuya başvurmanızı öneririm. Buradan sonuç alamazsanız, dava ile rahatlıkla maaşlarınızı alabilirsiniz.

 4. merhabalar ben bı egıtım kurumunda calısmaktayım 1.5 senedır calısıyorum ılk işe gırısımde bıkac ay sonra sıgorta yapılacaktı ama yapılması 6 ayı buldu 6 aydan sonra sıgorta gırısı yapıldı ardından tekrar 10 gun sonra cıkıs yapılıp tekrar gırıs tarıhımı yapmıslar.mayıs 2017 ye kadar duzenlı bır sekılde sıgortam yatırılmıs ve son ıkı ay tekrar sıgortam yatırılmamıs calıstıgım halde. sızce nasıl bır yol ızlemelıyım yardımcı olurmusunuz.

  1. Ayşe hanım ya haklı fesih yapıp haklarınızı mahkemede aramalısınız ya da ALO 170’i arayarak işyerinde teftiş yapılmasını ve durumunuzun tespit edilmesini istemelisiniz.

 5. merhaba,3 yıldır çalıştığım fabrika biz işçileri 12 saat çalıştırmakta ve bankaya 8 saat üzerinden gösterip geri kalan kısmını elden veriyor mesela 20 sınde maaş ve elden alınan paralar verilecek diye söz verilmişti girdiğimde maaşlar geç yatıyor ve elden mesai ücretini 1 hafta geç veriyorlar hiç bir sosyal yardımlarıda yok yakacak giyisi servis gibi tazminatimi almak istiyorum nasıl alabilirim

  1. Murat bey, elden para ödendiğini ispat etmeniz gerekir. Servis ya da yakacak yardımı gibi ödemelerin olmaması, haklı fesih nedeni değildir.

 6. merhabalar benim mesele biraz farklı bizim dükkanda bi işçi var işverenle ilişki yaşıyor ama işveren işi kovduğu halde iş yerini terketmiyor ne yapmamız gerek bilgi verirseniz sevinirim

  1. Alper bey, İş Kanunu bakımından ortada bir sorun yok. İşverenin istemediği kişinin işyerinde bulunması, ancak bir adli vaka olarak değerlendirilebilir.

 7. Merhaba ozel bir şirkette calışan hamile bir bayan hamileligi iyi gitmedigi icin doktoruda rapor yazıyor işveren işciyi işden cıkarmak istiyor ve 2.5bucuk yıldır bu şirkette calısıyor işveren rapor aldıgı ıcın işciyi nasıl tazmınat vermeden kovarım diye plan yapıyor ve magaza müdürü ve üstleri bunu kendi aralarında halletmet istiyor ne yapmalıyız teşekurler

  1. Ömer bey, işçi rapor aldığı için tazminat vermeden işten kovulamaz. Bu konuda rahat olmanızı öneririm. Ancak, işçinin aldığı rapor sahteyse ve bu durum hakem hastane raporuyla ispat edilirse, belki o zaman tazminatsız çıkış mümkün olabilir. Şu an için yapabileceğiniz tek şey beklemektir. Bir gelişme olursa ve bilgi verirseniz, yönlendirmeye çalışırım.

 8. Iyi geceler birşey soracaktım. Daha 21 yaşındayım. 20 aralıkta bir emlak ta ise başladım ilk ay maaşımı aldım 2.aydan sadece 500tl aldım ve 3.ay maaşımı alamadım yani 2300 tl alacağım var. Mart ın 21nde de işten tatil yap amaçlı uzaklastirilip. 3 aydır beni oyalıyor şu gün vericen filan diye zaten sigortamıda yapamadı. 2 gün içinde paramı verdiğiniz verdiniz vermediniz çalışma bakanlığına şikayette bulunacağımı soyledim ve bana iş teklifinde bulundu tekrar istemedim. Pazartesi vericem paranı dedi.vermezse Şikayet edip alma şansım var mı acaba?

  1. Aslı hanım, sigortanız olmadığı için İşkur’dan sonuç alamazsınız. Mecburen dava açmanız gerekir. Tavsiyem, yine de Alo 170’e şikayette bulunun ve işverene ödeme yaparsa, şikayetinizi çekeceğinizi bildirin. Belki böylece ödeme alabilirsiniz.

 9. Merhaba
  2016 yılı temmuz ayında bir şirkette işe girmiştim. İşe girdiğimden beri maaşlarımı düzenli bir şekilde almadım. Şirket aralık ayında iflasını açıklayıp bizi işten çıkardı ve şirkette çalıştığımız maaşlar kaldı. Bizi işten çıkarttıktan sonra bir miktar ödeme yaptılar. Fakat daha sonra hiç bir şekilde ödeme yapılmadı. Bu şirkette kalan maaşımı alabilir miyim? Bu konuyla ilgili ne yapmalıyım?

 10. MERHABA,
  9 AYDIR BİR FİRMADA ÇALIŞIYORUM.
  AĞUSTOS AYINDA 1 YILIM DOLDUĞU HALDE O GÜNDEN DEĞİLDE 1 AY 20 GÜN SONRA BAŞLATILAN SİGORTA TARİHİMDE İZNE ÇIKABİLECEĞİMİ SÖYLÜYOLAR.
  BENDE KENDİLERİNİN BENİM SİGORTAMI GEÇ BAŞLATTIĞINDAN BU KONUNUN BENLE ALAKASI OLMADIĞINI BEN GİRDİĞİM TARİH İTİBARİYLE GÜNÜMÜ SAYACAĞIMI İLETTİM.
  DİKKATE ALMIYORLAR. NE YAPMALIYIM?

  1. Merhaba Tuğçe hanım,
   bu gibi hususlarda çalışanların mağdur olmaması için geçen hafta bir yazı hazırlayarak BURADA yayınlamıştık. Göz atmanızı tavsiye ederim…
   Durumunuzla ilgili olarak tabiri caizse biraz iş işten geçmiş ve biraz da zor bir mücadele yolunuz var diyebilirim. SGK primleriniz geçmişe yönelik ödenmedikçe haklılığınızı ispat edemezsiniz. Ki işverenin bunu abul edebileceğiniz pek sanmam. En kısa yolu dedikleri tarihlerde izin kullanmak ve bundan sonra daha uyanık olmak.
   İyi günler.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.