İşçi ihtarname örneği

toplu ihtarname çekilmesi

İhtarname örneği

Burada örnek olarak verilen ihtarname, işten ayrılan ve bazı haklarını alamadığını düşünen işçi için hazırlanmış bir ihtarname örneğidir.

İçeriği çok genel olup tamamen de özgünleştirilebilir.

Bu tip ihtarnamelerde işten ayrılış nedeninin açık açık yazılması önemlidir. İşçi işten neden ayrıldığını ya da nasıl çıkarıldığını ayrıntısıyla anlatmalı ve haklılığını ortaya koymalıdır.

Sonrasında ise hangi alacaklarını alamadığını düşünüyorsa bunların ödenmesini işverenden talep etmelidir. Unutmayın, bu ihtarname içeriğini düzenlemek sizin elinizde. O nedenle ihtarname örneğinde yer alan açıklamaları dikkatle okuyunuz ve gerekli değişiklikleri mutlaka yapınız.

İşyeri çalışan memnuniyeti anketi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

İhtarname noterden gönderilmek zorunda mı? Bu konuda yazmış olduğum bir yazıya şuradan göz atabilirsiniz.

İhtarname örneğini indirmek için tıklayınız.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

436 Yorum

 1. Öncelikle belirtmem gerekiyor ki bu site biz daima ezilen işçiler için iyi ve gayretli bir rehber olmaktadır.

  Soruma gelince, 16.04.2014 tarihinden bu yana bir taşeron firma aracılığıyla üst işverenin işinde çalışmaktaydım. 21.09.2017 itibariyle üst işveren yeni bir taşerona geçileceğini söyledi, ve bunun sebebinin eski çalışmış olduğumuz taşeron şirketin iflas etmiş olması olarak gösterdi. Bu sebeple de yeni şirkette çalışmaya devam edebilmek için üst işveren kendisi ve eski taşeron adına istifa istedi. Bunu vermeyi kabul etmedim ve istifasız devam edemeyeceğimi söyledi. 20.09.2017 tarihinde son iş günüm olduğunu söyledi. Taşeron da iflas edip şirketi kapatmış olduğu için muhatap bulamadım. Bu sebeple dün 21.09.2017 tarihinde üst işverene içerde kalan bütün haklarım için noter aracılığıyla buradan örnek ile yazdığım bir ihtarname gönderdim. Şimdi 7 gün bekleyip öyle mi dava açacağım? Ayrıca taşeron da muhatap bulamadığım, ve üst işverenin beni muhatap almaması sebebiyle çıkışım verilmedi. Bu süre içerisinde yeni bir işe başlamam sorun çıkarır mı? Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, teşekkür ederim İbrahim bey. İlk olarak şunu söyleyeyim; işveren çıkışınızı vermese de sizin başkaca bir işte de sigortalı olarak gösterilmenizde sorun olmayacaktır. İhtarnamede 7 gün süre verdiyseniz, evet 7 günü beklemeniz gerekir. Ayrıca davayı doğrudan üst işverene de açabilirsiniz. Onlar, alt işverenin size karşı tüm borçlarından sorumludur.

 2. Merhaba Mustafa bey ben özel bir kurumda rehber öğretmen olarak çalışıyordum. görevim dışında işlerde çalıştırılmam.. odamın 2 kez değiştirilmesi… ve iş yükümün sürekli artırılması nedeniyle işten tazminat ve işsizlik maaşımı isteyip ayrılmak istediğimi söyledim… iş yeri sahibi tazminat vermeyi kabul etmedi…bende noter aracılığıyla ihbarname yollayıp kendimce haklı gerekçelirimi gösterip iş sözleşmemi tek taraflı fesih ettim… dolayısıyla işe gitmedim.. hakkımda 2 gündür işe gelmiyor diye tutanak tutuldu…dava açma yoluna ve yasal yollardan iddia ettiğim gerekçelerden dolayı hakkettiğim herşeyi almayı deneyeceğim. şahitlerim şahitlik etmeyi kabul ediyor ve diğer iddialar içinde elimde resmi belgeler var.. Davayı kazanır mıyım. ve tutulan tutanagın benim için nasıl bir cezai yaptırımı olur..Şimdiden Teşekkürler.. Çalışmalarınızda başarılar

  1. Merhaba, davanın sonucunu bilmem elbette mümkün değil. Ama işten ayrılırken ihtarname çekerek doğru bir iş yapmışsınız. Böylece, işverenin tuttuğu tutanak da boşa düşmüş olur.

 3. merhaba ben zirai tarım ilacları üreten rabrikada calısmaktayım tehlikeli sınıfta bize koruyucu önlem vermediler yani prosedürlere uygun degil iş ayakkabımız bile yok ve bazı aylar mesai yapıyoruz bu farkı sigorta pirimlerine yansıtılmıyo ve ben üretim öperatörü olarak calısmaktayım ama beden işcişi olarak gösteriyorlar 13 aydır calısıyorum haklı nedenlerden yararlanıp tazminatımı almak istiyorum ne yapmam lazım nereye basvurmam lazım yardımcı olursanız sevinirim simdiden tesekkür ederim..

  1. Merhaba. Osman bey, gerçekten de iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınmıyorsa, bu bir haklı fesih nedenidir. Elden ücret alıyorsanız, bu da bir haklı fesih sebebidir. Ama bu iki hususu da olası bir davada ispat etmeniz gerekeceğini unutmayın.

    1. İşten ayrılacaksanız yapmanız gereken, bir ihtarname göndererek haklı fesih yapmak ve ödemeler yapılamazsa dava açmaktan ibarettir.

 4. Merhaba Mustafa bey. Sigorta başlangıcım Tmmuz 2007. işe girdiğimdeki şatlar ve iş yükü arttığından dolayı psikolojik olarak aşırı stres altında hissediyorum vede bundan dolayı aile yaşantıma da istemeden bu stres yansıyor iş yerimden ayrılmak istiyorum ama kıdem tazminatım tavandan yattığı için yakmakda istemiyorum ne yapabilirim.

 5. Merhaba, Ben işten çıkarıldım ve hiç bir hakkımı alamadım, işsizlik maaşı da alamadım. İşe iade davası açtım fakat kazanamadım. Fakat hakim gerekçeli kararında çıkarmanın haklı nedenle değil geçerli nedenle yapılması gerektiğinden bahsetmişti. Hem ben hem de karşı taraf kararı temyiz ettik. Karşı tarafın temyiz nedeni gerekçeli kararda hakimin onların haklı nedenle çıkarmasını kabul etmeyip,geçerli nedenle çıkarılması gerekir diye gerekçeli kararını sunmasıydı. Yargıtay yerel mahkeme kararını olduğu gibi onadı. Ben bu durunda hakimin gerekçeli kararına istinaden tazminat ve diğer haklarımı almak istiyorum. Noterden ihtarname çekicem fakat beni çıkaran … şirketi ….satın aldı … şubelerinde kendi ismiyle faaliyet göstermeye başladı.
  1–Ben bu durumda ihtarı …’a mı çekmeliyim? Ve çalıştığım şube adresine mi yoksa genel merkez adresine mi ihtar çekmeliyim?
  2–İhtarnameye işe iade hakiminin verdiği gerekçeli karar ve yargıtayın onama karar örneğini ekleyebilir miyim?(Gerekçeli kararda haklı değil, geçerli fesih olması gerektiğini belirtmiş hakim)
  TEŞEKKÜR EDERİM..

  1. Merhaba. Geçerli fesih kararı verildiğine göre; bunun anlamı size hem ihbar tazminatının (ihbar süresi kullandırılmadıysa) hem de kıdem tazminatınızın ödenmesi gerektiğidir. O halde ihtarname de çekebilirsiniz, bir avukat vasıtasıyla kanaatimce icra takibi de başlatabilirsiniz. Çünkü elinize lehinize bir mahkeme kararı mevcut.
   Size tavsiyem, bir avukatla görüşmeniz ve yolunuzu ona göre çizmenizdir. Boş yere vakit kaybetmemek için en doğru yol budur. İsterseniz, sitemizdeki “Bize Sorun” bölümünden tekrar ulaşabilirsiniz ve sizi daha net şekilde yönlendirebilirim.

 6. Mustafa abi Ben Maaşımı Az Bulduğum İçin İşten Ayrılmak İstediğimi Söyledim 1 Sene 5 ay Oldu İşe Gireli VE Bana Dedikleri Şu Tamam Çıkacaksan Burda 45 Gün Birine İşi Öğretmeden Çıkamazın Çıkarsan Hakkında İşlem Başlatırım Diye Tehdit Ettiler Ne Yapmam Gerek Birde Ben İlk İşe Başladığımda 3 Ay Kadar Sigortamı Başlatmadılar

 7. 2 senedir özel bir havayolu şirketinde çalışıyorum.

  İş sözleşmem ücretin Euro üzerinden ödenmesi ve Euro kurunun maaş ödemesinin yapıldığı gün 3 bankanın (Ziraat-Vakıfbank-Halkbank) kurunun ortalaması olarak sözleşme maddelerinde belirtildi.

  Fakat işveren krizi bahane ederek döviz kurunu 1 seneliğine 3.00 TL olarak sabitledi. (yazılı onayımızı almadılar)

  Sözleşmede kuru sabitleyebileceğine dair bir madde yok, yani sözleşmeye aykırı bir durum oluştu.

  1 sene dolmak üzere, şu aşamada muhtemelen yeni sözleşme imzalatacaklar. Yeni sözleşme imzalatılmasının sebebi de maaşların TL üzerinden ödenmesine karar verilmesi olacak. Bu esaslı değişikliği kabul etmeyi düşünmüyorum. Yeni sözleşme imzalatmaz iseler o halde Euro kuru neyse o tutarda ödeme yapmak zorundalar.

  Benim sorum şu olacak;

  Yeni sözleşmeleri gönderdikleri gün bu sözleşmeyi kabul etmeyip;

  noterden ihtarname çekerek 1 senedir Euro kurunu sabitledikleri için aradaki farkı talep edebilir miyim?
  sözleşmeyi kabul etme zorunluluğum olmadığı için tazminatı da alabilir miyim?

  Ayrıca yurtdışı görevlendirmelerde sözleşmede günlük harcırah 60 dolar olarak anlaşmıştık, fakat yine kriz bahane edilerek 40 dolara düşürüldü.

  1 senelik süreçte yaklaşık 60 gün yurtdışında 40 dolar günlük harcırah ile çalıştım. yani 1200 dolar fark oluştu.

  Euro kurundan doğan fark + harcırah farkı + tazminat alma şansım var mıdır?

  1. Merhaba. Öncelikle şu sorunun cevabını bilmem gerekir: Fiilen havada mı çalışıyorsunuz yoksa yer hizmetlerinde mi?

    1. Fırat bey, kur sabitlenerek ücretiniz düşürülmüş oluyor. Önce şu yazıma göz atmanızı tavsiye ederim. İşçinin ücretinin düşürülmesi yasal olmasa da işçi bu durumu kabullenip çalışırsa, ileride sıkıntı yaşaması muhtemeldir ki sizin durumunuz da buna benziyor.
     Yeni sözleşmeye gelince; evet bunu imzalamak zorunda değilsiniz. Esaslı değişikliği kabul edip etmemek sizin elinizdedir. Ama kabul etmezseniz ne yapabilirsiniz? Haklı fesih yapabilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.
     Açıkçası, geriye dönük ücret farklarını almanızın ise zor olduğu kanaatindeyim. Neredeyse bir yıl boyunca çalışmaya devam ettiğiniz için, maal düşüklüğünü zımnen kabul etmiş sayılabilirsiniz.
     En doğru bilgiyi ise bir avukattan alabilirsiniz.

 8. merhabalar…3 yıldır bır avmde magaza md.olarak gorev yapmaktayım…fakat ne mesaı ne fazla calısma ucretı…ne resmı tatıl ucretı..kısacası hıc bı sey alamadıgım gıbı gectıgımız yıllara aıt ıcerde kalan ızınlerımı bıle kullanamadım..aldıgım ucret yuksek olmasına ragmen sıgortam asgarı ucret olarak yatırılıyo…benım durumum haklı fesıhe gırıyormu…bırde ayrılsam ve noter kanalıyla ıhtarname ceksem bunu ayrıldıktan kac gun ıcerısınde ıhtarname cekmem gerekır…bırde patronum sırf tutanak tutabılmek ıcın ayrılan personelın arkasından 3 gun daha ssk yatırıp ıscı gelmedı dıye tutanak tutturuyor fakat ıscının ımzası yok yanı gıyabında olan bı işlem…bu durum yasalmıdır…ha bırde haftalık calısma suremız molaları cıktıktan sonra 50 saat…sımdıden tesekkurler…

  1. Merhaba. İşten ayrıldığınız gün ihtarname çekmelisiniz ki, arkanızdan devamsızlık tutanağı tutulsa da bir anlamı kalmasın. Bahsettiğiniz hususlar haklı fesih gerekçesidir. İhtarnamede bütün bu konulardan bahsetmeyi ve tüm haklarınızı talep etmeyi ihmal etmeyin.

 9. Mustafa Bey merhaba,

  Ben özel bir şirkette 3 yıla aşkın bir süredir mağaza müdürlüğü yapmaktayım. Bu 3 yıllık süre zarfında 1 yıl 4 ay boyunca 8 saat çalışmam gerekirken 09:00-00:00 yada 09:00-21:00 çalıştım. Bu çalışma karşılığında bana 30 gün izin verdiler. Bodroma fazla mesai ile ilgili hiç bir ödeme yapılmadı. bu durumda ne yapmalıyım. Yardım rica ederim

 10. 05.09.2017 tarıhınde askerlık nedenıyle ısten ayrıldım bana tazmınatımın 1 ay sonra yatacagını soyledı erken alabılmek ıcın ne yapmalıyım 10 gun sonra askere gıdıcegım erken alabılme sansım varmı tesekurller

  1. Murat bey, tazminatı yatıracak olan işyeridir. Bunu her hangi birinin daha erkene alması mümkün olmaz. Ancak işverenle konuşarak bu tarihi geri çekebilirsiniz. Kanunen, kıdem tazminatının derhal ödenmesi gerekir.

 11. Merhabalar
  işyerinde mart 2011 dn bu yana çalışmaktayım. 2014 yıl ortasına kadar sigortalarımız asgari ücretten yattı. elden para aldık. imzalı evrakları mevcut elimde. Şirkette ön muhasebe elemanı olarak çalışmaktayım . bunun haricinde 2-3 ay servis şoförlüğü yaptırıldı farklı farklı işlerde yaptırıldı. yaklaşık 40 gün yıllık iznim var içeride ve kullanmama izin verilmiyor. her yıl düzenli yapılan zam yapılmadı ve farklı işler yaptırılmaya devam edeilerek aşırı baskı var üzerimde..bununharicinde işyerinde öğle yemeği yemiyorum yemek paralarım verilmiyor 2 yıldır. bu haklarımı ihtar a ne şekilde yazabilirim ve bu haklarımı kıdem tazminatıda dahil alabilirmiyim. birde kendi isteğimle ayrılmış sayılıp kaybedeceğim işsizlik ödeneği tutarını işverenden talep edebilirmiyim mahkemeye gidersem kazanma şansım nasıldır. Teşekkürler.

  1. Murat bey merhaba. Aynen burada açıkladığınız gibi ihtarnameye de yazabilirsiniz. Özellikle yıllık izinlerin kullandırılmıyor olması bile başlı başına bir haklı fesih sebebidir. Bütün bunları dışında elbette kıdem tazminatınızı da talep etmelisiniz. İşsizlik maaşı ise, işverenin sizin çıkışınızı hangi kodla SGK’ya bildireceğine göre değişir. Bu konuda şu yazıma göz atabilirsiniz.

 12. Merhabalar askerlik sebebiyle çıktığım iş yerim işten çıktığım tarihte çıkış yapmamış 15 gün sonrasına 15 gün devamsızlık gösterip askerlik sebebiyle çıkış yapmasına rağmen gösterilen devamsızlıktan dolayı işsizlik maaşı alamıyorum 3 hafta düzelteceğiz deyip oyaladılar yapmadılar noterden ihtar çektim halen düzeltmediler ne tür dava açmam gerekir neler yapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim.

 13. Merhaba 2 senedir çalıştığım şirkette şehir dışı işleri hat Safa’da çoğaldı bu sebebten dolayı işverenle tartıştım giderdin gitmezdin diye ve ben işten ayrılmaya karar verdim ama tazminat ödemem diyor iş veren Benin buradan tazminat alabilmem için ne yapmam gerekiyor aynı zamanda 5. Ayda 10 gün sigortam yatmamış girdi çıktı yapmışlar buradan yola çıkabilsek alırmıyım tazminatımı birde günde 2 saat iş arama hakkım varmış o nasıl oluyor. Teşekkür ederim

  1. Oktay bey, işten siz ayrılmaya karar verdiyseniz haklı fesih yapacaksınız demektir. Bu durumda da ihbar süresi ve iş arama izni söz konusu olmaz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.