İşçi ihtarname örneği

toplu ihtarname çekilmesi

İhtarname örneği

Burada örnek olarak verilen ihtarname, işten ayrılan ve bazı haklarını alamadığını düşünen işçi için hazırlanmış bir ihtarname örneğidir.

İçeriği çok genel olup tamamen de özgünleştirilebilir.

Bu tip ihtarnamelerde işten ayrılış nedeninin açık açık yazılması önemlidir. İşçi işten neden ayrıldığını ya da nasıl çıkarıldığını ayrıntısıyla anlatmalı ve haklılığını ortaya koymalıdır.

Sonrasında ise hangi alacaklarını alamadığını düşünüyorsa bunların ödenmesini işverenden talep etmelidir. Unutmayın, bu ihtarname içeriğini düzenlemek sizin elinizde. O nedenle ihtarname örneğinde yer alan açıklamaları dikkatle okuyunuz ve gerekli değişiklikleri mutlaka yapınız.

İhtarname noterden gönderilmek zorunda mı? Bu konuda yazmış olduğum bir yazıya şuradan göz atabilirsiniz.

İhtarname örneğini indirmek için tıklayınız.

302 Yorum

 1. Merhabalar.. ben özel şirkette avm projesinde sağlık görevlisi olarak çalışmaktayım. Görev başlangıç tarihim 11/02/2017 ve 1 yıllık sözleşmem var şirketim sebebsiz yere işime son vermek istiyor 30/05/2017 tarihinde çıkışım olacak ama benim 1 yıllık sözleşmem olduğunu beni farklı projelere vermesi gerektiğini söylüyorum ya da bana kalan bakiyemi vermeleri gerektiğini dememe rağmen öyle bişey yok diyorlar yasal yoldan hakkımı arıyacağımı söyledim bana 6 ay çalışmış olman lazım diyor bildiğim kadarıyla o kural belirsiz iş sözleşmesinde geçerli. Ben noter yoluyla ihtarname göndermek istiyorum. Bu konuda işveren mi haklı 6 ay kuralı var mı yoksa benim 1 yıllık sözleşmem olduğu halde işden çıkartıklarında kalan bakiye davası açabiliyor muyum. cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Meryem hanım, sözleşmeniz belirli süreli ise evet, kalan bakiye ücretinizi talep edebilirsiniz. Yine de kesin cevap almak için, işten çıkarılırsanız, bir avukata danışmanızda yarar var.

 2. merhaba Mustafa bey ben 4,5 senedir özel bi hastanede çalışıyorum.ve bu kurumdan ayrılmak istiyorum.ama haklı sebep olarak milli,dini ve resmi bayramlarda mesaimi üsulüne uygun ödenmediğini.aylık çalışma süresinin fazla olduğunu vede işbu sözleşmesinde vede kılık kıyafet yönetmeliğinde geçmeyen bir maddeden dolayı durmadan tutanak tuttuklarından dolayı sözleşme feshini yapmak istiyorum.yeterli mi bunlar?şimdiden tşk ederim

  1. Yunus bey, size buradan net cevap vermem mümkün olmaz. Ama resmi tatillerde yapılan çalışmaların karşılığının tam ödenmiyor olması, tek başına haklı fesih için yeterli bir sebeptir.

 3. Merhaba Mustafa bey, Ben Akdeniz Güvenlikte çalışalı 6 ay 6 gün oldu . İşten tek taraflı fesh etmek istiyorum. fazla mesaiyi ve bayram mesailerinde kesinti olduğu için ihbar çekmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim. Birde işten çıkmak için 28 gün ihtar süresi kullanmam gerekiyormuş kullanmazsam maaşımdan kesilecekmiş. Bu konular hakkında bana yardımcı olursanız çok sevinirim Teşekkürler

  1. Merhaba,
   Mustafa bey müsait bir zamanda değerli yorumları ile katkıda bulunacaktır.
   Durumunuza gelince, ücret alacaklarınızın tam ödenmemesi size haklı fesih sebebi tanır. Lakin bunu öncelikle işverenden yazılı olarak talep etmenizde fayda var. İş ilişkisini bitirmeden önce bir isteyin.
   İhbar süresi konusunda da haklılar, 28 gün yerine 4 hafta demeliyiz. İhbar tazminatını maaşınızdan kesemezler, keserlerse dava açıp iş mahkemesine faiziyle + avukatlık+ dava masraflarını yükleterek alırsınız. İşçi yazılı rıza göstermedi ise ihbar tazminatını hakedişinden kesmek yasal değildir. Ancak size dava açarak alır o tazminatı. (Bu uygulamaları genelde Öz.Güv. Şirketleri de tam bilmez maalesef…)

 4. selam avukat bey ben 3 senedır … guvenlıkte calısıyordum iş sozlesmemı tek taraflı fes etmek ıstedım dılekce yazdım.dilekcemı yırttılar sırkete gelmemı soledıler gıttım bana işte butun haklarımı fazla mesaı bayram tatılı ucretlerımı vs hepsını aldım dıya yazmamı soledıler bn ıse almadım dıye yazdım sonradan bana ıhbar kıdm tamınatımı vereceklerını soledıler ama vermedıler baskı altında yazdım yanı yazmassan haklarını vermeyız dedıler bende yazdım ama butun alacaklarımı almadım yazdım fark etmedıler kıdem ve ıhbar tazmınatımı alabılırmıyım mahkemeye versem ımdıden tesekkurler

  1. Merhaba. Öncelikle avukat olmadığımı söylemem gerekir. Nurettin bey siz zaten tedbirinizi almışsınız, işverenin ödemeyeceği kanaatindeyseniz bir an önce dava açmanızı öneririm. Daha fazla beklemenizin bir anlamı olmayacaktır.

 5. Mustafa bey merhaba,

  25.11.1986 Doğumluyum. 20.08.2007 tarihinde işe başladım. Çalıştığım Şirket Aile şirketi 2012 tarihinde sigorta gün kaybı yaşanmadan kendilerine ait olan diğer şirket üzerinden sigorta yatırmaya başladılar. Çıktığım bölüm uluslar arası nakliye yapan iş yerlerinden Emlak Danışmanlık yapan diğer iş yerine geçirdiler. Aynı adreste bulunan bu iki iş yerimde ilk yaptığım işler dışında , Şoförlük, patronumuzun özel işleri üye olduğu Dernek defterlerini dahi ben tutuyorum ( dernek karar defterinde ismim geçiyor). Önümüzdeki 2017 Ağustos İtibari İle 10 sene olacak.NET Maaşım Asgari geçim indirimi dahil (2 çocuk sahibiyim) 2450 TL. İş yerinde yemek hanemiz mevcut ofis içerisinde çalışanlar yemekhanede yemeklerinin yiyorlar. Ben ve bir kaç arkadaşımız ofis dışında çalışıyoruz. Ofis dışında çalışanlara Günlük 7 tl Yemek parası olarak 22 iş gününden ayrıca + 185 tl yol ücreti TICKET kartımıza toplam : 355 tl olarak yatırıyorlar, yol parasını nakit vermiyorlar

  Birkaç işi aynı anda yapıyorum kendi şirket içindeki görevimin haricinde , şoförlük ve dernek defterlerini tutuyorum.
  Kendi işimin dışındaki diğer yaptığım işlerden para almıyorum.
  Bu saydıklarımın dışında örneğin; Yemek parasının yetmediğini Kanuni hakkım olan günlük 14 tl istediğimde , yol paramı nakit olarak istediğimde, zam istediğimde şartlar bu şekilde çıkıp gidebilirsin diyorlar.

  Dava açsam; tazminatımı, ihbarımı, eksik yatan yemek paralarını, nakit verilmeyen yol paralarımı, geçmiş senelere ait izinlerimi ve diğer yaptığım işlerinde paralarını alabilir miyim?

  1. Mehmet bey hepsini alabilirsiniz ama bunun için öncelikle bir haklı fesih gerekçesi bulmanız gerekir. Bu gerekçe nedir? Bunu size buradan söylemem güç olduğu gibi yanıltıcı da olur. Sitemizdeki yazılara genel olarak bakabilir ve işyerinde varsa, yanlış uygulama bulabilirseniz, bunu gerekçe gösterebilirsiniz. Zam yapılmaması, yemek parasının az olması ya da yol parasının nakit ödenmemesi çok da haklı sebepler değildir.

 6. Merhaba,yaklaşık dört yıldır aynı şirkette çalışıyorum.Primlerimiz eksik yatırılıyor.Benim ilk işim olduğu için ben bunun sonradan emeklilik maaşını bile etkilediğini,alınacak tazminatında yatan prim üstünden alınacağını bilmiyordum.Şu durumda çıkmak istesem tazminat alabilir miyim? Veyahut nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. Elbette, primlerinizin gerçek ücretinizden düşük yatması her zaman bir haklı fesih nedenidir. Bu durumda ihtarname çekerek işten ayrılmanızı öneririm.

   1. Merhaba Mustafa Bey;

    Yaprığım fazla mesailerin ücretileri yatırılmadı, 3 seneyi aşkındır bir firmada çalışıyorum.

    İhtarname örneği nasıl olmalıdır,

    Çok Teşekkürler,

    1. Merhaba. Bu ihtarnameyi kullanabilirsiniz. Fazla mesailerin ödenmediğini açıkça belirtmeniz ve ödenmesini talep etmeniz yeterli olacaktır.

 7. S.A EFENDIM FABRIKADAN CALISAN BIRI OLARAK 2015 DENBUYANA 2 MASASIN VERILMEDI VE2017 DEDE 3 MAASIN VERILMEDI VEDE MAASLARIMIZ YARIM BIRSEKILDE YATIRILIOR NOTERDEN İHTAR CEKIP ISSIZLI MASASIMDA YARARRLANA BILIRMIYIMMMM YARDIMCI OLURSANIZSEVINIRIM

  1. Yusuf bey noterden ihtarname çekerek de işten ayrılsanız, işveren sizin çıkışınızı hangi kodla SGK’ya bildirirse o kod üzerinden maaş bağlanır ya da bağlanmaz. Siz haklı olsanız ve işveren farklı bir kodla bildirimde bulunduğu için işsizlik maaşı bağlanmazsa, önce dava açarak tazminatlarınızı almanız ve sonrasında bu kararı işkura götürerek geriye dönük işsizlik maaşınızı istemeniz gerekir.

 8. MERHABA MUSTAFA BEY,
  BEN 28/03/2016 – 10/01/2017 TARİHLERİ ARASINDA BİR SİGORTA ACENTESİNDE ÇALIŞTIM. BU SÜRE ZARFINDA SİGORTAM YAPILMADI VE MAAŞ ALACAĞIM KALDI. BUNU TAHSİL ETMEK İSTİYORUM.NASIL BİR YOL İZLEMEM LAZIM. 1 AY SONRA DÜĞÜNÜM VAR VE BU YÜZDEN ÇOK SIKINTI YAŞIYORUM. ŞİMDİDEN YARDIMLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Mehmet bey sigortanız yapılmadığına göre dava açmanız gerek. Düğününüze kadar bu sorunu çözmeniz çok zor. Ne yazık ki zamana yayarak ve dava ile haklarınızı almanız mümkün olacaktır.

 9. Merhaba ben bir marketler zincirinde Kasiyer olarak görev yapmaktayım yanlız günlük çalışma saatim 10′ saat bu nedenle çalışanın haklı nedenle fesih olabilir mi ? Dava açsam kazana bilirmiyim

 10. ankarada ikamet ediyorum iki sene önce izmirde yatılı güvenlik görevlisi olarak işe başladım şimdi proje değişikliği yapıyoruz diye beni yatılı olmayan izmirde başka bir iş öneriyorlar ben şu an ankarada ikamet ettiğim için ikamet sorunundan dolayı teklifini kabul etmedim bundan dolayı işime son verildi sizlere sorum bu durumda tazminat ve işssizlik maaşı hakkım varmı saygılarımla.

 11. MERABA KOLAY GELSİN. 4 YIL 4 AY BOYUNCA ÇALIŞTIĞIM FİRMADAN ÖZEL SEBEPLERDEN DOLAYI ÇIKMAK ZORUNDA KALDIM. FAZLA MESAİ YAPTIM VE TOPLAMDA 500 SAAT FAZLA MESAİM VARDIR.
  BUNUNLA İLGİLİ NE YAPMAM GEREKİR BİLGİ VEREBŞLİRMİSİNİZ. TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba, fazla mesailerinizi almadığınızı ispatlayabiliyorsanız (Ücret bordrosu,puantaj kayıtları vb.) İş Mahkemesine dava açarak alabilirsiniz.

 12. merhabalar kolay gelsin Ben Burdurdan yazıyorum Akdeniz elektrik Burdur il müdürlüğünde 2 yıl özel güvenlik görevlisi olarak çalıştım işe giriş tarihim 01.06.2014 işten kendi isteğimle ayrılış tarrihim 25.08.2016 benim bazı özel nedenlerden dolayı işten ayrılmak zorunda kaldım Bana kıdem tazminatı alamazsın dediler Bazı araştırmalarıma göre kıdem tazminatı alabilme hakkım olduğunu öğrendim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.saygılarımla

 13. Merhaba. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Mustafa Bey,
  8 aydır özel bir firmada çalışıyorum muhasebe görevlisiyim. Çalışma şartlarından memnun değilim. işe istemeyerek geliyorum. İşverenle yüzyüze diyaloğa girmek istemiyorum. İşi direkt bırakmak için ne yapabilirim ki 4 hafta önceden haber vermem gerekiyormuş normalde ben bunu ödemeden yani bu 4 haftaya katlanmadan bırakabilir miyim. ? Haklı nedenlerle derhal bırakma şansım var mı noter yoluyla yazı göndererek. Tazminat istemiyorum.
  İyi çalışmalar.

  1. Tazminat istemiyor olsanız bile, ihbar sürelerini beklemeniz gerekmektedir. Açıkçası, haklı bir nedeniniz olmadıkça, başka bir yolu olmadığını söylemem gerekir.

 14. Merhaba Mustafa Bey, 8 Ocak 2015 tarihinde özel bir şirkette çalışmaya başladım, bu sene yapılan zam oranından memnun olmadığım için sözlü istekte bulundum. İsteğimin üzerinden 1 buçuk aç geçmesine rağmen hiçbir işle yapılmadı ve gelişme olup olmadığını sorduğum zaman merak etme yatacak dendi. Ben yeni bir iş buldum ve çalıştığım yerden ayrılmayı düşünüyorum, kıdem ve ihbar tazminatı için ne yapmam gerekir? İstifa dilekçemi nasıl oluşturmalıyım? Yeni bulduğum işyeri hemen başlamamı istiyor ve eski işim evime çok uzak.. Yardımlarınızı bekliyorum

 15. Merhaba Mustafa bey,

  Ben bir STK’da 10 aydan beri çalışıyorum, derneğimiz büyüdü ve satınalma işlemleri için bir pozisyon açıldı işe personel alımı ve görev tanımı yapıldı. fakat ben bu pozisyonun görev tanımında bulunan satın alma işlemlerini yapıyorum . yöneticimle 2 sefer sözlü olarak başvurup lojistik koordinatör ve benim pozisyonumun görev ve yetkilerini (görev tanımını yapalım) yapalım dediğimde bana Lojistik Koordinatörü çok yoğun buda idari olarak bizim işimiz bizde yapacağız diyerek beni sürekli geri çevirdi. ben işe girerken de idari işlere sorumlusu olarak işe başlamıştım. bu arada elimde yazılı bir görev tanımı yok.
  yardımlarınızı rica ediyorum.

  1. Nurettin bey, elinizde yazılı bir görev tanımı ya da iş sözleşmesi yoksa işinizin zor olduğunu söylemem gerek. Çünkü bu gerekçeyle işten ayrılsanız bile, mahkeme aşamasında iddialarınız destekleyecek yazılı evraklara ihtiyacınız olacaktır.

 16. merhaba ben 24.10.2016 tarihinden bu yana özel bir iş yerinde çalışmaktayım. başladığım günden bu zamana sürekli maaşlar 15-20 günü bulan aralıklarla geç yatırılmakta ve ayrıca fazla mesai ücretlerimiz ödenmemekte. ben ihtarname gönderip bu iş yerinden ayrılırsam işsizlik maaşı alma hakkım olur mu? Teşekkürler..

  1. Evet, bu durumda olur. Ama işveren büyük ihtimalle çıkışınızı farklı bir kodla bildirecek ve belki de size bu nedenle işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Böyle bir durumda bile, açacağınız davayı kazanırsanız ve mahkeme kararını İşkura götürürseniz, geriye dönük işsizlik maaşlarınızı alabilirsiniz.

 17. merhaba ben 15 subat 2017 tarihinde 4 sene 11 gün çalıştıgım işyerinden istifa ettim.psikolojik olarak kaldıramadıgım bir durum yüzünden istifa etmek durumunda kaldım.hemen arkasından sigortaya gidip tazminat için gerekli olan kagıdımı aldım işyerine verdim.bana ihbar hakkımın olmadıgını.tazmınat hakkımın oldugunu soyledı.maaşla yatırırız deyip oradan ayrıldım.şayet maaşımı yatırmazlarsa nereye basvurmam gerekir.noter de ihbar çekmelimiyim bilmiyorum.bana yardımcı olurmusunuz.ayrıca başka bir işyeri buldum bana çalış gel dedi.ama tazminat tarihinin zamanından önce oldugu için çalışmaya yanaşmıyorum.tazmınat hakkım yanmasın diye mudahale edemiyorum.

  1. Merhaba. İhbar tazminatı hakkınız bulunmamaktadır. Diğer işte rahatlıkla çalışabilirsiniz. Bu, tazminatınızı almanıza engel olmayacaktır. Tazminatınız ya da maaşınız ödenmezse ihtarname çekerek talep edin, yine ödenmezse mecburen dava açarak hakkınızı aramanız gerekecektir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir