İşçi ihtarname örneği

Burada örnek olarak verilen ihtarname, işten ayrılan ve bazı haklarını alamadığını düşünen işçi için hazırlanmış bir ihtarname örneğidir.

İçeriği çok genel olup tamamen de özgünleştirilebilir.

Bu tip ihtarnamelerde işten ayrılış nedeninin açık açık yazılması önemlidir. İşçi işten neden ayrıldığını ya da nasıl çıkarıldığını ayrıntısıyla anlatmalı ve haklılığını ortaya koymalıdır.

Sonrasında ise hangi alacaklarını alamadığını düşünüyorsa bunların ödenmesini işverenden talep etmelidir. Unutmayın, bu ihtarname içeriğini düzenlemek sizin elinizde. O nedenle ihtarname örneğinde yer alan açıklamaları dikkatle okuyunuz ve gerekli değişiklikleri mutlaka yapınız.

İhtarname noterden gönderilmek zorunda mı? Bu konuda yazmış olduğum bir yazıya şuradan göz atabilirsiniz.

toplu ihtarname çekilmesi

İhtarname örneğini indirmek için tıklayınız.

268 Yorum

  1. merhaba ben 15 subat 2017 tarihinde 4 sene 11 gün çalıştıgım işyerinden istifa ettim.psikolojik olarak kaldıramadıgım bir durum yüzünden istifa etmek durumunda kaldım.hemen arkasından sigortaya gidip tazminat için gerekli olan kagıdımı aldım işyerine verdim.bana ihbar hakkımın olmadıgını.tazmınat hakkımın oldugunu soyledı.maaşla yatırırız deyip oradan ayrıldım.şayet maaşımı yatırmazlarsa nereye basvurmam gerekir.noter de ihbar çekmelimiyim bilmiyorum.bana yardımcı olurmusunuz.ayrıca başka bir işyeri buldum bana çalış gel dedi.ama tazminat tarihinin zamanından önce oldugu için çalışmaya yanaşmıyorum.tazmınat hakkım yanmasın diye mudahale edemiyorum.

    1. Merhaba. İhbar tazminatı hakkınız bulunmamaktadır. Diğer işte rahatlıkla çalışabilirsiniz. Bu, tazminatınızı almanıza engel olmayacaktır. Tazminatınız ya da maaşınız ödenmezse ihtarname çekerek talep edin, yine ödenmezse mecburen dava açarak hakkınızı aramanız gerekecektir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir